Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 52

Tema: Moja priča o i nakon poroda u osijeku

  1. #1
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno Moja priča o i nakon poroda u osijeku

    Oprostite mi na ovom dugom postu koji baš i nije priča o samom porodu, pa ni o rodilištu , ali ima pouku za sve mame buduće rodilje. Ako ovo nije pravo mjesto molim admine da ju slobodno premjeste.
    Devet godina nakon što se rodila naša mala Mjesečarka , moje endometrioze, mioma, ciste i kile na pupku, u lipnju 2013. ostala sam trudna drugi puta. No nakon toliko vremena i isto toliko nadanja, sa svojom 41 godinom to baš nije bilo očekivano. Mislim nije da se nismo nadali ali sve smo manje vjerovali da će se to dogoditi. Bili smo svi troje presretni. Sama trudnoća protekla je vrlo mirno. Mislim ja sam mirovala, ali ne i bebuška. Malo mi je teže bilo hodati, brzo sam se uspuhala, tako da od planiranog rada do kraja trudnoće nije bilo ni govora. Kako mi je već davno, davno prije nakon operacije oka zbog njegovog stanja rečeno da bih trebala ići na carski, tako mi je rodjena i starija kćerka, a i u ovoj trudnoći je bila ista preporuka. Redovite kontrole, beba sitnija ali u granicama. I onda je došao 36 tjedan prvi dan (24.2.2014). Malo me zatezalo malo boluckalo, ništa posebno. I tu moja greška, ne odem odmah u bolnicu u vrijeme u koje su svi doktori na poslu, nego lijepo dočekam muža, ručamo, odmaramo se i tek oko 18 vidim nešto se dogadja , pa ajd da odemo do bolnice za svaki slučaj. CTG vrlo uznemiren i dežurna liječnica (najnjižeg ranga, kod nas u 0sijeku imamo 3 – najmlađi, srednji i najstariji), odluči odmah me na carski . Bez klizme. Pomislih : Ah super!. Jer iskreno to mi je bio najgori dio prvog poroda, ni ne sanjajući da će me to gotovo koštati glave. (I mjesečarka je odlučila doći ranije pa sam se prije njenog poroda baš svinjski najela Domaćice!, a onda me poslali na klizmu. Strava i užas, da ne kažem da se anesteziologinja hvatala za glavu .) I tako uz lijepu spinalnu, bila sam budna i čula sve to navlačenje, razvlačenje i ostale zvukove carskog. I onda je izašla moja prelijepa Zvjezdica. Na prvi pogled izgledala mi je ista kao i Mjesečarka. Kao njena kopija. Izvagali , je izmjerili sve što treba, sve normalno. Bogu hvala! I onda nakon 24 sata potpunog mirovanja digli nas na Odjel. Klasična borba s bebom, sisanjem presvlačenjem. Niti jednom nas niti jedan doktor nije pogledao dolje, da vidi ranu. Ni nas. Samo kako ste . Ok. Odoše. I onda treći dan nakon poroda 27.2. me počelo probadati s desne strane iznad kuka, pa sam rekla mojima da ne dolaze jer se baš ne osjećam najbolje pa neću izlaziti na hodnik (jer se tamo primaju posjete). A oko 18 h već me jako boljelo , pa sam pozvala doktora. Koji mi je prepisao Prostagmin . Užas od lijeka od kojega prorade crijeva i dobiješ stolicu. I potjera to mene u WC, a tamo samo što se nisam srušila od bolova. Jedva izađoh iz WC i zovem sestru. Vidi ona da je vrag odnio šalu, jedva hodam. Pomogla mi je da se dovučem do kreveta. Taman smjena liječnika. Onaj otišao, došla nova doktorica , moja poznanica (srednja razina doktora). Brzo me spustili u ambulantu na UZV. Izmjerili tlak 90/60. Kaže ona starijoj liječnici , znam ja nju ona nije tako blijeda. Vidite ljubičasta su joj usta. UZV ništa ne pokazuje . Ja se previjam od bolova i jaučem. Cijelo vrijeme. Inače nisam plačionastvar,i mogu dosta bolova podnijeti, ali ovo su bili bolovi neizrecivi. Sve mi se činilo kao u snu, kao da se nekom drugom događa . Netko jauče, to sam ja , a ne mogu se kontrolirati. Onda su me lijepo poslali na Kirurgiju. To je za one koji ne znaju u Osijeku druga zgrada od Ginekologije. Izvezla me sestra, žureći lupajući mojim krevetom u štokove,a na svaki pomak ja još više jaučem. Onda na Kirurgiji opet najniži doktor. Koji jedva da me pogledao. Pa me poslao na Rentgen . To je opet treća zgrada , a svaki puta izlazak na cestu kruga bolnice i svaka rupa koju osjetim kao proboj u stomak nožem. Pa me vratili na Kirurgiju , pa on opet ništa ne vidi. Pa me šalje ponovo na UZV (na isto mjesto gdje je rentgen) . Pa me opet vratili na Kirurgiju. I onda nakon njegove konzultacije sa najstarijim liječnikom, zaključe kako će me vratiti na Ginekologiju jer sam njihov pacijent!?! I neka me oni otvore. Valjda ko konzervu , pa šta izađe. Tu me moja poznanica utješi, kao biti će sve uredu. Lijepo se ja pomolim i predam sve u Božje ruke i uspavaju me. Probudila sam se s bolom u grlu na Jedinici za intenzivno liječenje. Rezultat svega: u nekom trenutku (da li tijekom poroda , vrlo vjerojatno) puklo mi je debelo crijevo, i sav njegov sadržaj (fekalije iliti izmet) se prosuo po mom trbuhu. Dobila sam sepsu. Tijek operacije (koji sam iščitala kasnije iz svojih nalaza) je da su me ginekolozi otvorili, vidjeli da NIJE NJIHOVO, i hitno zvali kirurga. Koji je došao i potrošio silne litre fiziološke otopine da bi isprao moju potrbušnicu. Nažalost upala je bila tolika da su mi morali odrezati dio debelog crijeva i napravili su mi stomu. To je rupa u stomaku na koju je pričvršćeno debelo crijevo da možete kakati tu umjesto na guzu. I na nju vam stave vrećicu jer to ne možete kontrolirati. I tako nakon 4 dana druženja s predivnim liječnicima i sestrama/tehničarima na JIL-u , (kada je konačno CRP počeo sa 500 polako padati ) odveli su me na Odjel na Kirurgiji. U međuvremenu nagovorih muža da odvede bebu kući da ne bude sama u bolnici. Tako da se on borio s njom i meni dolazio u posjet. U subotu 8. 3. pustio me kući. (kako je doktor rekao da proslavim 8. Mart kod kuće).
    Na intenzivnoj su mi ginekolozi uveli Bromergon, tako da nisam dojila bebu. Kada sam se vratila kući imala sam dilemu , da li da pokušam relaktaciju , izdajam se svakih sat, dva ili da skupljam snagu da što prije stanem na noge. Odlučila sam sebe prvo podići. Jer ona neće biti ni prva, ni zadnja beba koja je bila na AD-u. Sebično , znam ali da opet moram birati vjerojatno bi isto postupila.Razmišlala sam kako ću ju dojiti kada je ne smijem držati, i moram paziti na vrećicu . Jer ne smijem dobiti kilu zbog slijedeće operacije. Da nakon 5-6 mjeseci života sa stomom planirana mi je nova opreracija, kada se upala potpuno smiri. To se zove operacija na hladno. Doktor mi je odobrio patronažnu sestru koja će me doći previjati i ranu (koja je bila i okomita i vodoravna, vodoravna od carskog (dva puta otvorena u 3 dana, i okomita sa klamericama do cca 4 prsta iznad pupka) ko pravi Frankenštajn, a i previjati mi stomu. Odnosno pokazati kako se mijenja vrećica i njeguje to područje. Prvi puta kada je bila , jako mi se zamaglilo i pozlilo mi je. Gledam svoj stomak i mislim , to nisam ja. To se nije meni desilo. Kako to izgledam? Što ću uopće nositi da se TO ne vidi, da ljudi ne znaju da ja imam vrećicu u koju vršim nuždu. A što ako tako budem morala čitav život? Ma daj sredi se. Sretna si da si živa, pa i s tim ljudi žive. Imaš bebu i dijete od 10 godina o kojima se trebaš još puno godina brinuti. I kao što kažu: Na sve se čovjek navikne. Tako i moj život sa stomom. Navikla sam sama mijenjati vrećicu (više mi patronažna nije trebala) i čekala trenutak kada ću ići na drugu operaciju. Operaciju vraćanja debelog crijeva u normalu. I to je došlo. I prošlo. I opet Bogu Hvala!
    Živa sam, čitava. I moja djeca imaju majku. Imam tisuću pitanja u glavi što bi bilo: da sam otišla ranije u bolnicu kada je bila i dr. koja me trebala poroditi, da je bio neki drugi doktor na carskom, da sam napravila klizmu, da su nas redovito pregledavali nakon poroda, da me nisu izvozali 5 puta … I još puno puno. Ne zamjeram nikome, ne želim se tužiti ni žaliti na nikog. Bilo pa prošlo. Drage mame, ako osjećate da nešto ne štima idite u bolnicu. Najgore što vam se može dogoditi je da vas pošalju kući. Idite do max. 14 sata jer tada su još svi na broju. Pogotovo ako imate dogovoreni carski . Obavezno obavite nuždu ili klizmu. I želim vam puno sreće.

  2. #2
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Draga Sasana što si sve prošla!
    Srećom, dobro si i iza tebe je sve. Kako si sad?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Ovu priču bi trebala pročitati kokoš koja je na facebook stranici komentirala da nije potrebna klizma prije poroda, radi mogućnost CR. Još je napisala , onako sarkastično, da bi se onda prije svake vožnje trebalo klistirati , u slučaju prometne nezgode. Gluplju stvar još nisam čula. Meni nije to nepotrebno, naprotiv, nakon poroda tri dana ne idem na WC i još da nije klistira, osjećala bih se kao balon. A to je samo jedan od pozitivnog učinka klistiranja.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj sasana prvotno napisa Vidi poruku
    Oprostite mi na ovom dugom postu koji baš i nije priča o samom porodu, pa ni o rodilištu , ali ima pouku za sve mame buduće rodilje. Ako ovo nije pravo mjesto molim admine da ju slobodno premjeste.
    Devet godina nakon što se rodila naša mala Mjesečarka , moje endometrioze, mioma, ciste i kile na pupku, u lipnju 2013. ostala sam trudna drugi puta. No nakon toliko vremena i isto toliko nadanja, sa svojom 41 godinom to baš nije bilo očekivano. Mislim nije da se nismo nadali ali sve smo manje vjerovali da će se to dogoditi. Bili smo svi troje presretni. Sama trudnoća protekla je vrlo mirno. Mislim ja sam mirovala, ali ne i bebuška. Malo mi je teže bilo hodati, brzo sam se uspuhala, tako da od planiranog rada do kraja trudnoće nije bilo ni govora. Kako mi je već davno, davno prije nakon operacije oka zbog njegovog stanja rečeno da bih trebala ići na carski, tako mi je rodjena i starija kćerka, a i u ovoj trudnoći je bila ista preporuka. Redovite kontrole, beba sitnija ali u granicama. I onda je došao 36 tjedan prvi dan (24.2.2014). Malo me zatezalo malo boluckalo, ništa posebno. I tu moja greška, ne odem odmah u bolnicu u vrijeme u koje su svi doktori na poslu, nego lijepo dočekam muža, ručamo, odmaramo se i tek oko 18 vidim nešto se dogadja , pa ajd da odemo do bolnice za svaki slučaj. CTG vrlo uznemiren i dežurna liječnica (najnjižeg ranga, kod nas u 0sijeku imamo 3 – najmlađi, srednji i najstariji), odluči odmah me na carski . Bez klizme. Pomislih : Ah super!. Jer iskreno to mi je bio najgori dio prvog poroda, ni ne sanjajući da će me to gotovo koštati glave. (I mjesečarka je odlučila doći ranije pa sam se prije njenog poroda baš svinjski najela Domaćice!, a onda me poslali na klizmu. Strava i užas, da ne kažem da se anesteziologinja hvatala za glavu .) I tako uz lijepu spinalnu, bila sam budna i čula sve to navlačenje, razvlačenje i ostale zvukove carskog. I onda je izašla moja prelijepa Zvjezdica. Na prvi pogled izgledala mi je ista kao i Mjesečarka. Kao njena kopija. Izvagali , je izmjerili sve što treba, sve normalno. Bogu hvala! I onda nakon 24 sata potpunog mirovanja digli nas na Odjel. Klasična borba s bebom, sisanjem presvlačenjem. Niti jednom nas niti jedan doktor nije pogledao dolje, da vidi ranu. Ni nas. Samo kako ste . Ok. Odoše. I onda treći dan nakon poroda 27.2. me počelo probadati s desne strane iznad kuka, pa sam rekla mojima da ne dolaze jer se baš ne osjećam najbolje pa neću izlaziti na hodnik (jer se tamo primaju posjete). A oko 18 h već me jako boljelo , pa sam pozvala doktora. Koji mi je prepisao Prostagmin . Užas od lijeka od kojega prorade crijeva i dobiješ stolicu. I potjera to mene u WC, a tamo samo što se nisam srušila od bolova. Jedva izađoh iz WC i zovem sestru. Vidi ona da je vrag odnio šalu, jedva hodam. Pomogla mi je da se dovučem do kreveta. Taman smjena liječnika. Onaj otišao, došla nova doktorica , moja poznanica (srednja razina doktora). Brzo me spustili u ambulantu na UZV. Izmjerili tlak 90/60. Kaže ona starijoj liječnici , znam ja nju ona nije tako blijeda. Vidite ljubičasta su joj usta. UZV ništa ne pokazuje . Ja se previjam od bolova i jaučem. Cijelo vrijeme. Inače nisam plačionastvar,i mogu dosta bolova podnijeti, ali ovo su bili bolovi neizrecivi. Sve mi se činilo kao u snu, kao da se nekom drugom događa . Netko jauče, to sam ja , a ne mogu se kontrolirati. Onda su me lijepo poslali na Kirurgiju. To je za one koji ne znaju u Osijeku druga zgrada od Ginekologije. Izvezla me sestra, žureći lupajući mojim krevetom u štokove,a na svaki pomak ja još više jaučem. Onda na Kirurgiji opet najniži doktor. Koji jedva da me pogledao. Pa me poslao na Rentgen . To je opet treća zgrada , a svaki puta izlazak na cestu kruga bolnice i svaka rupa koju osjetim kao proboj u stomak nožem. Pa me vratili na Kirurgiju , pa on opet ništa ne vidi. Pa me šalje ponovo na UZV (na isto mjesto gdje je rentgen) . Pa me opet vratili na Kirurgiju. I onda nakon njegove konzultacije sa najstarijim liječnikom, zaključe kako će me vratiti na Ginekologiju jer sam njihov pacijent!?! I neka me oni otvore. Valjda ko konzervu , pa šta izađe. Tu me moja poznanica utješi, kao biti će sve uredu. Lijepo se ja pomolim i predam sve u Božje ruke i uspavaju me. Probudila sam se s bolom u grlu na Jedinici za intenzivno liječenje. Rezultat svega: u nekom trenutku (da li tijekom poroda , vrlo vjerojatno) puklo mi je debelo crijevo, i sav njegov sadržaj (fekalije iliti izmet) se prosuo po mom trbuhu. Dobila sam sepsu. Tijek operacije (koji sam iščitala kasnije iz svojih nalaza) je da su me ginekolozi otvorili, vidjeli da NIJE NJIHOVO, i hitno zvali kirurga. Koji je došao i potrošio silne litre fiziološke otopine da bi isprao moju potrbušnicu. Nažalost upala je bila tolika da su mi morali odrezati dio debelog crijeva i napravili su mi stomu. To je rupa u stomaku na koju je pričvršćeno debelo crijevo da možete kakati tu umjesto na guzu. I na nju vam stave vrećicu jer to ne možete kontrolirati. I tako nakon 4 dana druženja s predivnim liječnicima i sestrama/tehničarima na JIL-u , (kada je konačno CRP počeo sa 500 polako padati ) odveli su me na Odjel na Kirurgiji. U međuvremenu nagovorih muža da odvede bebu kući da ne bude sama u bolnici. Tako da se on borio s njom i meni dolazio u posjet. U subotu 8. 3. pustio me kući. (kako je doktor rekao da proslavim 8. Mart kod kuće).
    Na intenzivnoj su mi ginekolozi uveli Bromergon, tako da nisam dojila bebu. Kada sam se vratila kući imala sam dilemu , da li da pokušam relaktaciju , izdajam se svakih sat, dva ili da skupljam snagu da što prije stanem na noge. Odlučila sam sebe prvo podići. Jer ona neće biti ni prva, ni zadnja beba koja je bila na AD-u. Sebično , znam ali da opet moram birati vjerojatno bi isto postupila.Razmišlala sam kako ću ju dojiti kada je ne smijem držati, i moram paziti na vrećicu . Jer ne smijem dobiti kilu zbog slijedeće operacije. Da nakon 5-6 mjeseci života sa stomom planirana mi je nova opreracija, kada se upala potpuno smiri. To se zove operacija na hladno. Doktor mi je odobrio patronažnu sestru koja će me doći previjati i ranu (koja je bila i okomita i vodoravna, vodoravna od carskog (dva puta otvorena u 3 dana, i okomita sa klamericama do cca 4 prsta iznad pupka) ko pravi Frankenštajn, a i previjati mi stomu. Odnosno pokazati kako se mijenja vrećica i njeguje to područje. Prvi puta kada je bila , jako mi se zamaglilo i pozlilo mi je. Gledam svoj stomak i mislim , to nisam ja. To se nije meni desilo. Kako to izgledam? Što ću uopće nositi da se TO ne vidi, da ljudi ne znaju da ja imam vrećicu u koju vršim nuždu. A što ako tako budem morala čitav život? Ma daj sredi se. Sretna si da si živa, pa i s tim ljudi žive. Imaš bebu i dijete od 10 godina o kojima se trebaš još puno godina brinuti. I kao što kažu: Na sve se čovjek navikne. Tako i moj život sa stomom. Navikla sam sama mijenjati vrećicu (više mi patronažna nije trebala) i čekala trenutak kada ću ići na drugu operaciju. Operaciju vraćanja debelog crijeva u normalu. I to je došlo. I prošlo. I opet Bogu Hvala!
    Živa sam, čitava. I moja djeca imaju majku. Imam tisuću pitanja u glavi što bi bilo: da sam otišla ranije u bolnicu kada je bila i dr. koja me trebala poroditi, da je bio neki drugi doktor na carskom, da sam napravila klizmu, da su nas redovito pregledavali nakon poroda, da me nisu izvozali 5 puta … I još puno puno. Ne zamjeram nikome, ne želim se tužiti ni žaliti na nikog. Bilo pa prošlo. Drage mame, ako osjećate da nešto ne štima idite u bolnicu. Najgore što vam se može dogoditi je da vas pošalju kući. Idite do max. 14 sata jer tada su još svi na broju. Pogotovo ako imate dogovoreni carski . Obavezno obavite nuždu ili klizmu. I želim vam puno sreće.
    Srećom je sve dobro završilo, i za tebe i za dijete. Nadam se da je sad sve u redu?

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Uh, gadno se zakompliciralo. Srećom i hvala doktorima sve je prošlo dobro, živa si i zdrava.
    Inače, moja noćna mora je isto bila ta klizma, a isto sam se nažderala dobro prije poroda.

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Uh, dobro da si sad ok.

    Da, klizma se radi iz medicinskih razloga, i cudim se zenama koje je odbijaju.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, dobro da si sad ok.

    Da, klizma se radi iz medicinskih razloga, i cudim se zenama koje je odbijaju.
    Ne znam tko odgovara na pitanja i komentare na rodinoj facebook stranici, ali dotična osoba tvrdi da je klistiranje zastarjela metoda. Ne znam zašto? Još uvijek se većina operacija, uključujući i CR, obavlja na klasičan način, pomoću anestezije, i može doći do nuspojava. Ne podnose to sve žene na isti način, a dešavaju se i slučajevi poput ovog.
    Posljednje uređivanje od Diana72 : 14.03.2016. at 20:20

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sigurno ne misli na klistiranje prije carskog reza, nego na rutinsko klistiranje prije poroda.

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa rutinska upotreba klistira kod poroda nije isto sto i klistiranje prije operativnih zahvata u koji spada i CR.
    Mima je vec napisala isto, ali cisto da utvrdimo gradivo. ( ne tako davno bila je i prica forumasice kojoj je osteceno crijevo pri rutinskoj klizmi kod vaginalnog poroda)
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.03.2016. at 21:32

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sigurno ne misli na klistiranje prije carskog reza, nego na rutinsko klistiranje prije poroda.
    I najobičniji "školski" porod može u nekom trenutku poći na gore i u tom se slučaju primjenjuje hitni carski. Ja sam dva puta rodila na CR, nemam iskustva sa vaginalnim. Indikaciju za carski nisam imala, ali na kraju se sve tako završilo, sa općom. I da nisam dobila klistir, tko zna, možda bi došlo i do nekih nepredviđenih komplikacija. U to nitko ne može biti siguran. Prevencija je u tom slučaju najbolje riješenje, a klistir i nije najgora stvar kod poroda.

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    " prevencija" nije bezazlena ( osim sto je neugodna) i takoder ima svoje rizike.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    " prevencija" nije bezazlena ( osim sto je neugodna) i takoder ima svoje rizike.
    Malo je onih koji nisu povremeno uzeli neko " sredstvo za čišćenje" i mislim da je tableta manje zlo od ovog što se desilo autorici naslovnog posta.

  13. #13
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Malo je onih koji nisu povremeno uzeli neko " sredstvo za čišćenje" i mislim da je tableta manje zlo od ovog što se desilo autorici naslovnog posta.
    Pa ne radi se klistir tabletom. Nego gumenim crijevom i toplom vodom.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Nitko mi nikad nije rekao da klistiranje onim sredstvom koje koriste prije prije poroda nosi neki rizik, a opet, osim neugode i trčanja brzinom svjetlosti na WC , nisam primijetila ništa neobično ili loše. Recimo, da se može birati hoćeš li ili nećeš klistir, ne bi li to povećalo rizik za ovakve situacije kao što je u uvodnom postu opisano?
    Posljednje uređivanje od Diana72 : 14.03.2016. at 21:51

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa naravno da guranje bilo cega u debelo crijevo, pa posljedicno gumenog crijeva i vode, nosi odredeni rizik.
    U slucaju operacija rizik je manji od koristi ( kad je vec operacija potrebna).
    Meni nije bas jasno zasto je forumasica poslana ( na skoro pa planirani ) CR bez prave pripreme. Mozda je u pitanju bilo hitno stanje pa su zakljucili da se nema vremena cekati. Mozda niti klistir ne bi sprijecio komplikaciju. Mozda i bi, tko zna.
    Zaista o tome ne mogu nagadati. Samo objasnjavam da odredena procedura u rutinskoj upotrebi nije bez rizika.
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.03.2016. at 23:26

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da guranje bilo cega u debelo crijevo, pa posljedicno gumenog crijeva i vode, nosi odredeni rizik.
    U slucaju operacija rizik je manji od koristi ( kad je vec operacija potrebna).
    Meni nije bas jasno zasto je firumasica poslana ( na skoro pa planirani ) CR bez prave pripreme. Mozda je u pitanju bilo hitno stanje pa su zakljucili da se nema vremena cekati. Mozda niti klistir ne bi sprijecio komplikaciju. Mozda i bi, tko zna.
    Zaista o tome ne mogu nagadati. Samo objasnjavam da odredena procedura u rutinskoj upotrebi nije bez rizika.
    Svaka se rutina u nekom trenutku može pretvoriti u komplikaciju. Mislim da stoga rade klistir,jer računaju na tu mogućnost.

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Klistir u vaginalnom porodu je rutina u Hrvatskoj. Na zapadu je ( u rutini ) napustena praksa jer nosi rizike.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Mislila sam da klistir rade da dijete ne upadne u fekalije i posljedično dobije infekcije od bakterija. Nisu mi pale na pamet komplikacije s crijevima. Iako, ZD danas kada sam mu prepričala ovo tvrdi da su oni to zarezali po porodu. To i meni nije jasno baš u ovoj priči. Ako je carski rez onda nije bilo sveg onog naprezanja i tiskanja, kako bi crijevo tako lako puknulo? Evo, nadam se da nisam glupa ispala što to pitam, ali mi nije jasno. Nisu crijeva kao baloni od sapunice da samo tako puknu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 14.03.2016. at 22:47

  19. #19
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno


    jako mi je zao sto ti se sve to dogodilo
    nadam se da si sada dobro i da ce se traume s vremenom ublaziti

    inace, meni su radili cr bez klizme
    nije bilo bas hitno, trudovi jesu poceli, ali moglo se cekati (cr je bio planiran za tjedan dana, al mi je puko vodenjak)
    bilo je to u noci, pozvali su vec anesteziologa i zakljucili da necu biti gotova dok on dodje
    a bas sam ju htjela, jer sam danima imala zatvor
    sve je dobro proslo
    na sljedeciim porodima su mi radili klizmu, s tim da na zadnjem stvarno nije bilo potrebe, jer sam se prirodno ocistila
    stavili su mi kao manje nego sto bi trebalo
    al ja i dalje mislim da to ne treba biti rutinski kod svakog poroda (iako je nisam odbila, a nisam dobila kad sam prizeljkivala)

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Baš čudno, ja sam imala hitni, najhitniji carski, pa su mi svejedno prije dali klizmu.

  21. #21
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Cudno ili ne, tako je bilo
    Zasto, valjda su znali oni
    Kao, vec je anesteziolog skoro tu pa bi me predugo cekao dok zavrsim (noc, vikend, praznik...samo dezurni...)
    Al ne kuzim kako su kod hitnog imali vremena za klizmu
    Hitni znaci spasavanje zivota, cemu onda gubiti vrijeme na klizmu, pa ne traje to minutu ili dvije, vec puno duze
    A to moze biti razlika zivota ili smrti

    Da, jos je zanimljivo da je kod drugog poroda (prvog vaginalnog) tokom izgona izaslo toga jos van
    A kod treceg, kada sam se prirodno ocistila i klizma nije bila ni potrebna, nista pri izgonu nije izaslo
    Osim bebe, naravno

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Grozno, sasana. Nadam se da je sad sve ok. Bas mi je zao da si sve to prosla.


    Kod nas u bolnici (zapravo cijeli Mayo sistem) klizma nije praksa ni za carski, ni za vaginalni porod. Ni ne briju, cak se i savjetuje da se ne diraju dlake zbog mogucih infekcija.

  23. #23
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne radi se klistir tabletom. Nego gumenim crijevom i toplom vodom.
    A nekad i hladnom. Brrrrr... kad se sjetim....

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nisam znala da se carski ikad i igdje radi bez klizme, računam da je to operacija kao svaka druga.
    Meni su definitivno dali klizmu, naravno ne onakvu kao prije drugih operacija koje sam imala, ali malu klizmicu su mi dali.
    I obrijali su me. Sve se to radi jako brzo, ali ipak nisu u pitanju sekunde ili minuta-dvije.

  25. #25
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ajme sasana, sva sam se naježila, sva sreća da je sve sad iza vas

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Ne računajući dva carska, prošla sam 12 operacija i prije svake sam dobila čepić ili tabletu za čišćenje, s tim da nisam smjela jesti najmanje 8 sati prije operacije. Kako i carski računaju pod operaciju, nekako mi je normalno da je postupak isti. Jedina razlika je što klistiranje rade vodom i crijevom.

  27. #27
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Mima, u mojoj glavi hitni cr znaci da bebi padaju otkucaji i svaka sekunda je vazna, nema sanse da bih im pustila da me klistiraju (vjerojatno bih bila histericna )
    Zato kazem, al ne znam kako je bilo kod tebe
    U svakom slucaju, za mene je kod hitnog cr je klizma totalni gubitak dragocjenog vremena

    A kod nas je to klasicna procedura s crijevim i toplom vodom

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pustila? omg

  29. #29
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Pa gle, nisam im ja ni na vaginalnom porodu puno toga dopustila (steta, al tek na drugom vbacu sam se opametila)...recimo da mi daju drip, a sve je ok, da mi skacu na trbuh, da mi brane uzeti gutljaj vode i tak...
    Tako da, u trenutku kad bebi padaju otkucaji, ne, ne bih im dopustila da mi rade klizmu
    Iako, mislim da u vecini hitnih carskih to ni ne rade (doduse, ja znam samo za dva tu kod nas, nije reprezentativan uzorak)
    Mislim, ovaj zadnji porod su me i pitali zelim li klizmu i kad sam rekla da mislim da ne treba, jer sam se ocistila, ali mi ne smeta, stavili su mi vode tek toliko
    Hocu reci, cemu cudjenje, svaki medicinski postupak mozes odbiti pa tako i klizmu prije hitnog carskog
    Ako si pri svijesti, naravno

  30. #30
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    OK, stvarno se mogu samo smijati kad ovako nešto pročitam, ali jasno je da svatko ima drugačija iskustva, i da razmišljanja temelji na svojim iskustvima.

  31. #31
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja ne kuzim sto ti je smijesno
    To sto sam odbila drip, a islo je ok, to sto sam rekla da mi ne skacu na trbuh, jer sam prosli put imala hematome od jedno 6 takvih naskoka ili nesto trece
    Mislim nije ni bitno
    Porod je ovako bio savrsen, za razliku od prethodnog, kad sam im sve to dopustila pa smo se napatili i dijete i ja
    Al mislim da smo zeni uzurpirali temu...

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Smiješna mi je ideja da bi u situaciji kakva je hitni carski rez ti donosila odluke što ćeš prihvatiti, a što odbiti, i još bi te medicinsko osoblje slušalo.

    Ali kao što rekoh, moguće da mi je ta ideja smiješna na temelju vlastitog iskustva. (opet, i samoj ti je jasno da bi vjerojatno bila histerična)

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    466

    Početno

    Sasana,moje cestitke na bebici i cestitke da si sve to tako dobro prebrodila. Iako je prica za ne pozeljeti ni neprijatelju,ostaje neki optimizam iza procitanog...moj naklon tebi.

  34. #34
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Smiješna mi je ideja da bi u situaciji kakva je hitni carski rez ti donosila odluke što ćeš prihvatiti, a što odbiti, i još bi te medicinsko osoblje slušalo.

    Ali kao što rekoh, moguće da mi je ta ideja smiješna na temelju vlastitog iskustva. (opet, i samoj ti je jasno da bi vjerojatno bila histerična)
    Pa to sam i rekla, vjerojatno bih bila histericna, sto znaci i histericno odbila klizmu
    A koliko bi me slusali ovisi i o osoblju, zadnji put su me slusali
    I dalje ostajem pri tome da je suludo raditi klizmu u hitnim slucajevima, gdje zivot djeteta, a nekad i majke, ovisi o sekundama
    Al ne moramo se ti i ja slagati oko toga
    Vidis da se ni medicinari ne slazu, tebi su radili klizmu kod hitnog cr, a meni nisu kod ne bas hitnog
    Pa ni kad sam ja rekla da bi mi dobro dosla

  35. #35
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Da hvala svima. Priča nije optimistična ali kraj je. A i ja sam. Sada sam dobro i normalno a i bebuška je sada skoro dvije godine, Iako mi nije bila želja potaknuti raspravu o tome da ili ne klizma. To je moj savjet i mišljenje a svatko ima pravo na svoje. Nažalost meni nitko nije rekao (naravno da to doktori ne rade) da su krivi operateri ginekolozi na carskom da su zarezali crijevo . Vrlo vjerojatno jesu, ali to nužno nije morao biti rez. Kada sam imala stomu (na znam da li ste ikada vidjeli kako debelo crijevo izgleda) to vam je toliko takna opna, tanja od usnica, i kada sam ju čistila sa vlažnim maramicama i vodom znalo se dogoditi da se raskrvari. Tako da mislim da bi i mali dodir crijeva prilikom poroda bio dovoljan da se crijevo zakine, i onda u nekom trenutku pukne.

  36. #36
    Ives000 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    2,484

    Početno

    Drago mi je da je sve na kraju dobro završilo. i mislim da je ipak nakon svega ovo najbitnije:
    Citiraj sasana prvotno napisa Vidi poruku
    Priča nije optimistična ali kraj je. A i ja sam. Sada sam dobro i normalno a i bebuška je sada skoro dvije godine.
    Bravo na hrabrosti i upornosti. Da ne govorim o strpljenju i izdržljivosti. Puno sreće dalje. I uživaj u svojoj bebuški.
    Posljednje uređivanje od Ives000 : 15.03.2016. at 18:09

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sasana prvotno napisa Vidi poruku
    Da hvala svima. Priča nije optimistična ali kraj je. A i ja sam. Sada sam dobro i normalno a i bebuška je sada skoro dvije godine, Iako mi nije bila želja potaknuti raspravu o tome da ili ne klizma. To je moj savjet i mišljenje a svatko ima pravo na svoje.
    Pre svega tebi svaka čast za hrabrost! Treba zaista puno snage za sve što si prošla.

    Ipak, nisam sigurna zašto misliš da bi sve teklo drugačije da si dobila klizmu? Da li je to sugerisao neko od doktora dok si se oporavljala?

    Meni se čini da bi ishod nažalost bio isti, sa klizmom ili bez. Oštećeno debelo crevo ne bi moglo spontano da zaraste čak i da su ti uradili klizmu pre operacije, koliko ja znam.

  38. #38
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Drago mi je da si dobro.
    Što se točno desilo nikad nećeš sa sigurnošću znati.
    Mene su poslije poroda godinama mučile urinarne infekcije i isto je bila pretpostavka da su mi zarezali mjehur.
    Jesu ili nisu tko će znat, infekcije su se s protekom vremena smirile.

  39. #39
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, dobro da si sad ok.

    Da, klizma se radi iz medicinskih razloga, i cudim se zenama koje je odbijaju.
    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam tko odgovara na pitanja i komentare na rodinoj facebook stranici, ali dotična osoba tvrdi da je klistiranje zastarjela metoda. Ne znam zašto? Još uvijek se većina operacija, uključujući i CR, obavlja na klasičan način, pomoću anestezije, i može doći do nuspojava. Ne podnose to sve žene na isti način, a dešavaju se i slučajevi poput ovog.
    evo čudi se meni, odbila 2x prilikom vaginalnog poroda....
    CR je operacija koja sa sobom nosi brojne rizike i moguće komplikacije (i samim time drugačiju pripremu i postupak) a ovo je jedan od najgorih mogućih ishoda...
    ovo je čisti primjer nemara i loše post-op skrbi...

    činjenica je da je klizma (prilično jeftin postupak,pa se ne možemo govoriti o šparanju solada u drugim zemljama) odbačena kao rutina posvuda u Europi i šire jer je dokazano da ne utječe na ubrzavanje poroda (dapače) te da se fekalno zaprljanje prilikom izgona a nakon klistriranja teže sanira od onog bez...
    naravno, pričam o vaginalnom porodu...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    evo čudi se meni, odbila 2x prilikom vaginalnog poroda....
    CR je operacija koja sa sobom nosi brojne rizike i moguće komplikacije (i samim time drugačiju pripremu i postupak) a ovo je jedan od najgorih mogućih ishoda...
    ovo je čisti primjer nemara i loše post-op skrbi...

    činjenica je da je klizma (prilično jeftin postupak,pa se ne možemo govoriti o šparanju solada u drugim zemljama) odbačena kao rutina posvuda u Europi i šire jer je dokazano da ne utječe na ubrzavanje poroda (dapače) te da se fekalno zaprljanje prilikom izgona a nakon klistriranja teže sanira od onog bez...
    naravno, pričam o vaginalnom porodu...
    Ja sam svejedno pokupila infekciju , iako nisam rodila vaginalno. Klistir mi nije bio nešto oko čega bi se raspravljala s doktorima i sestrama. Poslije klistira se tuširaš, koliko je meni poznato, pa me baš zanima kako dođe do tog zaprljanja.

  41. #41
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Klistir ne isprazni crijeva do kraja. Ono... ako se trebas po***rat, dogodit ce se i ovako i onako.

  42. #42
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ja sam tri puta rodila bez klistira. Jednom u " nenormalnim" uvjetima. Nitko me nije trazio da me klistira a i da me je bi odbila ( nisam rodila u Hr). Nista, osim bebe, nije izaslo kod poroda.

    A bila sam i na dvije operacije pod narkozom i nikada nisam dobila klistir ( opet ne u Hr) pa sada neznam dali je taj klistir pred operaciju praksa svugdje u svijetu ili samo u Hr?

  43. #43
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Dva vaginalna, oba bez klistira. Prvi put dosla sa puknutim vodenjakom pa nisu htjeli da me klistiraju, a drugi put imala stolicu ujutru, te su smatrali da je klistir nepotreban. I sve to prije 12, 5 i 7,5 godina u istocnobosanskoj zabiti...

  44. #44
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam imala dvije operacije prije carskog i na obje sam dobila klistir. Ne znam ima li to veze sa onim što se operira, kod mene se oba puta radilo o mjestima oko trbuha. Obzirom da znam da crijevima treba vremena da 'prorade' nakon operacije, čudno mi je da se ne bi klistiralo.

  45. #45
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Sasana, zbilja je horor priča, ali drago mi je da je sve ipak dobro završilo

  46. #46
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Uh Sasana, strašno.
    Žao mi je da si to prošla, drago mi je da si sad dobro...

    I ja sam rodila vani, u Austriji, CR, nije bio hitan... kad sam ih pitala za klizmu u čudu su me gledali. Rekli su da će je napraviti ako ja to želim, ali da se to kod njih ne radi.

  47. #47
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku

    Ipak, nisam sigurna zašto misliš da bi sve teklo drugačije da si dobila klizmu? Da li je to sugerisao neko od doktora dok si se oporavljala?
    Nije mi to nitko rekao, ali logika mi govori da ako nemaš u sebi fekalija (ili samo manju kolilčinu) manje je i mogućnost sepse

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sasana prvotno napisa Vidi poruku
    Nije mi to nitko rekao, ali logika mi govori da ako nemaš u sebi fekalija (ili samo manju kolilčinu) manje je i mogućnost sepse
    Da, i meni zvuči logično da bi prazna creva odložila sepsu za neko vreme, ali za dan-dva tri (ne znam kada se jede nakon CR?) fekalije bi se jednako opet stvorile, a nisam sigurna da bi oštećenje na debelom crevu u međuvremenu spontano zaraslo. Tj. tvoja agonija bi verovatno bila odložena za još dan-dva, ali nažalost, verovatno ne i sprečena klizmom.
    Mislim, nisam ni ja doktor tako da su to samo moja nagađanja, i nakon toliko vremena nije više ni važno, samo čini mi se da nije potrebno da prebacuješ sebi i doktorima zbog te klizme, čini mi se da njen značaj zaista nije toliki.

  49. #49
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Klistir ne isprazni crijeva do kraja. Ono... ako se trebas po***rat, dogodit ce se i ovako i onako.
    e,da s "malom" razlikom što je puno veći nered kad se to dogodi s klistiranim crijevima nego onim koji nisu...

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i meni zvuči logično da bi prazna creva odložila sepsu za neko vreme, ali za dan-dva tri (ne znam kada se jede nakon CR?) fekalije bi se jednako opet stvorile, a nisam sigurna da bi oštećenje na debelom crevu u međuvremenu spontano zaraslo. Tj. tvoja agonija bi verovatno bila odložena za još dan-dva, ali nažalost, verovatno ne i sprečena klizmom.
    Mislim, nisam ni ja doktor tako da su to samo moja nagađanja, i nakon toliko vremena nije više ni važno, samo čini mi se da nije potrebno da prebacuješ sebi i doktorima zbog te klizme, čini mi se da njen značaj zaista nije toliki.
    slažem se!

  50. #50
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam znala da se carski ikad i igdje radi bez klizme, računam da je to operacija kao svaka druga.
    Meni su definitivno dali klizmu, naravno ne onakvu kao prije drugih operacija koje sam imala, ali malu klizmicu su mi dali.
    I obrijali su me. Sve se to radi jako brzo, ali ipak nisu u pitanju sekunde ili minuta-dvije.
    SD 2009, relativno hitan carski, dobila spinalnu, bez klizme

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •