Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Čitanje-speling.....

  1. #1
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno Čitanje-speling.....

    Mene zanima kako i kada to djeca nauče odnosno trebaju znati
    Dakle imamo problemčića oko toga.Ima 6 godina i još mu to baš ne ide a u 9 mjesecu je škola. Možda me i ne bi toliko brinulo li on doslovce od 3 godine već zna prepoznati i velika i mala slova, odnosno i štampana i pisana. Ali problem je u tome on to izslovka i kao pročita ali kad pitam šta si pročitao ne zna. Ili recimo kažem mu mama i pitam šta si čuo da islovka ne zna. Odnosno zna sa jednostavnijim i kračim riječima i kad mu naglasim i polako kažem ali nešto duže i kompliciranije ne znam.
    Bio je kod psihologice i ona je rekla čak da neke stvari nije znao baš ni precrtati kako treba....a crtanje mu nije baš jača strana. Pa je ona rekla da bi to moglo voditi problemima sa disleksijom a i ne mora.
    Pa iskreno onako me malo štrecnula pa eto baš me zanima kao vaša djeca tih godina stoje sa time.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ne bi li trebao raditi analizu tj. slaganje na slogove

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To su predčitalačke vještine, i to bi trebao moći sa 6 godina. Znače, ne čitati, nego ako ti kažeš P-A-S da on "čuje" da je to riječ PAS. Ili da zna koje je prvo i zadnje slovo u toj riječi.
    Možeš ga odvesti logopedu pa će ti reći procjenu, a možeš potražiti po netu vježbice-igrice koje možeš raditi sa djetetom da se taj problem popravi.
    U svakom slučaju, ako mu to ne ide dobro je malo poraditi na tome prije škole.

  4. #4
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ne bi li trebao raditi analizu tj. slaganje na slogove
    pa dobro da to..na to sam mislila
    pa u principu mislim da mu ide sa jednostavnijim riječima ali ako je dugačka riječ tipa više od 5 slova onda se izgubi.
    Ajde budem baš probala pa da vidim točno

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa krene se sa kratkim rijecima , a vjezbanjem dode do duzih.

  6. #6
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mislim da je to sve ok da dijete od 6 godina

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Razine razvoja fonološke svjesnosti kod djeteta urednog govorno-jezičnog razvoja:

    Prepoznavanje i slaganje rime (3-4 god.)
    Prepoznavanje i segmentacija slogova (4-5 god.)
    Prepoznavanje prvog glasa u riječima (5,5 god.)
    Rastavljanje riječi na glasove i sastavljanje glasova u smislene cjeline – riječi (6 god.)
    Stvaranje veze glas – slovo (6,5 god.)
    Sposobnost stvaranja novih riječi dodavanjem, oduzimanjem ili premještanjem glasova u riječima (7 god.)

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima kako i kada to djeca nauče odnosno trebaju znati
    Dakle imamo problemčića oko toga.Ima 6 godina i još mu to baš ne ide a u 9 mjesecu je škola. Možda me i ne bi toliko brinulo li on doslovce od 3 godine već zna prepoznati i velika i mala slova, odnosno i štampana i pisana. Ali problem je u tome on to izslovka i kao pročita ali kad pitam šta si pročitao ne zna. Ili recimo kažem mu mama i pitam šta si čuo da islovka ne zna. Odnosno zna sa jednostavnijim i kračim riječima i kad mu naglasim i polako kažem ali nešto duže i kompliciranije ne znam.
    Bio je kod psihologice i ona je rekla čak da neke stvari nije znao baš ni precrtati kako treba....a crtanje mu nije baš jača strana. Pa je ona rekla da bi to moglo voditi problemima sa disleksijom a i ne mora.
    Pa iskreno onako me malo štrecnula pa eto baš me zanima kao vaša djeca tih godina stoje sa time.
    Ovo se meni čini kao tipično dijete (pogotovo muško) u predškolskoj godini.

    Mora mu se u glavi dogoditi "klik" da počne povezivati slova u cjelinu. ALI prije nego krene sa slovima, mora ČUTI glasove. Ima puno djece kojima je slušna pažnja nedovoljno razvijena. Ne kreće se u školu sa sedam godina - to je dob u kojoj većina djece to savlada.

    Ja bih to rješavala kroz igru... Igrajte se pokvarenog telefona, kalodonta, na slovo - na slovo, na slog - na slog, rastavljajte riječi na slogove, pitaj dijete onak u svakodnevnom životu nek ti u kuhinji nađe što više stvari koje počinju na štajaznam M (mlijeko, maslac, metla...), pitaj koje je slovo u riječi na prvom mjestu, koje na zadnjem, koje u sredini...

    Uostalom, da ne širim priču, evo linka s logopedskim uputama za roditelje kako pred školu poboljšati predčitalačke vještine: http://www.metkovic.hr/download/Logo...e_za_skolu.pdf

    Ako želiš, možeš posuditi knjigu "Igrom do čitanja" Mire Čudina Obradović - unutra ima hrpa igara i pjesmica koje tome služe.

    Možete čitati slikovnice ili s djetetom recitirati stihove - moji su voljeli Balogove Male priče o velikim slovima, ali to je individualno - odaberi ono što voli i čitajte NAGLAS.

    Od igara za računalo - ja sam stara i imam veliku djecu, ali Sunčice su bile odlične: Sunčica među slovima, Sunčica među brojevima... Moj L. se opismenio uz to i uz logopedsku vježbenicu.

    Nemaš razloga za brigu - možeš komotno ostaviti nešto i učiteljici!

    * * *
    Za motoriku - lego kocke (po uputama - to je bitno za pažnju), čavlići, slano tijesto ili glina ili plastelin, nizanje zrnja....

    Olovka i papir - labirinti i slično.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.03.2016. at 15:04

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ispravak: Ne kreće se bez razloga u školu sa sedam godina.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Po napisanom pretpostavljam da zna sintezu i analizu do 5 glasova sto je apsolutno normalno.

  11. #11
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Evo ovako ispitivala sam ga malo ...i uglavnom do 4 rijeci mu ide iako se neke znao i zbuniti ali nakon 4 se uglavnom gubio. Znaci ja sam ga pitala P-A-S..rekao je pas...M-A-M-A...rekao mama. Zbunio se recimo boca i dida to nije znao. A nisam ga sad pitala za prvo i zadnje slovo budem malo propitivala ovih dana da vidim. Pa jsvim. E da a ta sincica medu slovima gdje se to moze kupiti...ili jel se moze skinuti na netu. A motorika mu je ok i pamcenje je ok mislim jako brzo pamti i ima dobru logiku...matematiku rastura...zbraja i oduzima ko od sale do 1000 zna tablicu mnozenja. Ali jedino mu nekako to steka. I pisati slova uglavnom sva zna mislim da mu je teze g i s a ostalo ok iako nije tip od olovke pa mu ni crtanje nije jaca strana. Ali dobro do prije godinu dana nije htio uzeti olovku u ruke bas je imao otpor prema tome...tako da sam zadovoljna sto se tice toga. Ok ju drzi i cak i pise solidno pa i crta za svoju dob. Nego bojim se da mu nece doci taj klik za citanje i da ce imati problema sa disleksijom...ili samo panicarim...ma ne znam

  12. #12
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Domy,
    moja mala isto na jesen kreće u školu.Ali ona u 4 mjesecu puni 7 godina.Slova velika zna,a iskreno,nisam je propitivala mala.Predpostavljam da nešto zna.Tek odnedavno je počela čitati duže riječi.Npr. p-r-o-č-i-t-a-l-a,i poneke riječi(teže) štekaju.Ali logoped isistira da već počne čitati bez slovkanja,da rastavlja na slogove npr. pro-či-ta-la.Tek je sada polaaako počela,ali uz moju pomoć.A na testiranju za školu je bila briljantna.Nisam baš razmišljala puno o tome.Moje iskustvo je da joj je samo odjednom kliknulo.U 2-3 mjeseca se puno promjeni.
    A mojoj je fantastika matematika.U redu,zna brojati do koliko hoćeš.Ali sabira i oduzima do 10.I ne zna šta je tablica množenja.
    Ti imaš malog genijalca!

  13. #13
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Da ne brine me matematika mene brine taj hrvatski odnosno citanje...sta ak ne klikne...ne bi ga htjela dovesti u situaciju da se odmah na prvu razocara u skoli

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ovako ispitivala sam ga malo ...i uglavnom do 4 rijeci mu ide iako se neke znao i zbuniti ali nakon 4 se uglavnom gubio. Znaci ja sam ga pitala P-A-S..rekao je pas...M-A-M-A...rekao mama. Zbunio se recimo boca i dida to nije znao. A nisam ga sad pitala za prvo i zadnje slovo budem malo propitivala ovih dana da vidim. Pa jsvim. E da a ta sincica medu slovima gdje se to moze kupiti...ili jel se moze skinuti na netu. A motorika mu je ok i pamcenje je ok mislim jako brzo pamti i ima dobru logiku...matematiku rastura...zbraja i oduzima ko od sale do 1000 zna tablicu mnozenja. Ali jedino mu nekako to steka. I pisati slova uglavnom sva zna mislim da mu je teze g i s a ostalo ok iako nije tip od olovke pa mu ni crtanje nije jaca strana. Ali dobro do prije godinu dana nije htio uzeti olovku u ruke bas je imao otpor prema tome...tako da sam zadovoljna sto se tice toga. Ok ju drzi i cak i pise solidno pa i crta za svoju dob. Nego bojim se da mu nece doci taj klik za citanje i da ce imati problema sa disleksijom...ili samo panicarim...ma ne znam
    Ja ti imam ABC Hlapića, ako hoćeš mogu ti poslati poštom, ne ide to e-mailom. Pošalji mi adresu privatnom porukom. Sunčicu smo davno poklonili u vrtić, ali moram pretražiti doma, možda se nađe još tih softvera za početno čitanje.

    Što se tiče (ne)crtanja, moj stariji je to mrzio i u vrtiću i u osnovnoj školi i uvijek, a eno ga u miocu i s velikim veseljem crta tijelo na kosini, he he he...

    Za finu motoriku su ti ok i bojanke. Ja sam djeci kupila Boba graditelja, jer su njega voljeli pa su ga i bojali - mlađi sin s velikim guštom, a stariji jaaaako preko volje. Bojanke nisu nešto kreativno, ali su dobre za ovakvu djecu koja ne vole crtati. To im daje mogućnost da vježbaju bojenje do crte, a ne moraju se sami zezati s crtanjem. Kad uvježbaju ruku, obično počnu i sami crtati. Većina djece crta samostalno, ali ima i ovakvih kao moj stariji, koji cijeli život crtaju "po šabloni" - kućica, božićno drvce i slično. Nema veze. Bitno je da nauči kontrolirati olovku. Morat ćeš malo istraživati što mu najbolje odgovara. Kad dođe toplije vrijeme, daj mu krede u boji i nek crta vani po pločnicima. Za doma - prvo mu daj debele voštane boje, pa onda debele TROKUTASTE boje, pa obične trokutaste - ovakve: http://musicbox.hr/index.php?route=p...product_id=379

    Trokutasti presjek bojice i olovke puno pomaže djeci s lošijom motorikom da nauče pravilan hvat. Imaš sad tih bojica u svim knjižarama, samo pazi da nisu kineske (jer su te obično tvrde i ostavljaju jako svijetli trag) nego neke europske.

    Moji dečki godinama koriste olovke Faber Castell Grip olovke, obično 2B (mekše) da ne moraju jako pritiskati. Ako ti je dijete tehničar i voli tehničku olovku, uzmi neku od ovih (pazi, ima za ljevake i dešnjake, pa odaberi što mu treba): http://www.delfi.rs/gift/60310_stabi..._knjizare.html

    Evo razloga za cijelu filozofiju oko ovoga - to je bitno zato jer je dijete obično bolje motivirano ako ima pribor za pisanje koji mu se sviđa, koji je drugačiji od onoga što imaju druga djeca i koji mu odgovara. Povedi sina u kupovinu - nek proba što mu najbolje odgovara. To trajeeee, ali se isplati. Moj stariji ima traljavu finu motoriku, a mlađi je ljevak - puno sam se trudila oko toga. Danas su oba ok.

    Sigurno sam nešto i propustila, ali teško mi je sve to strpati u jedan post jer smo doslovce godinama tražili najbolje metode.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još ideja za vezu slovo-glas: nabavi slovaricu, to stvarno nije neka velika lova, a može puno značiti - moji su imali ovu, starinsku: https://www.google.hr/search?q=slova...OFz3ima2gdM%3A

    Imaš i drugu metodu - ima djece kojima bolje odgovara slogovnica nego slovarica. Evo tu imaš jednu: http://igramseiucim.com/index.php/ra...itanje-slogova
    (Na toj stranici ima hrpa kreativnih igara, zaviri malo i odaberi ono što misliš da odgovara tvom djetetu).

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne brine me matematika mene brine taj hrvatski odnosno citanje...sta ak ne klikne...ne bi ga htjela dovesti u situaciju da se odmah na prvu razocara u skoli
    Kako ga mislis zastititi od toga da se razocara u skoli?
    jedino cemu se mozes nadati je dobra uciteljica.
    E. ima problema u usvajanju gradiva, ali ima super uciteljicu, napreduje svojim tempom i nije niti malo razocarana skolom.
    Mozes kod kuce vjebati sintezu i analizu, u igri . I prepoznavanje glasova. Vise od toga ne mozes napraviti . Niti trebas.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.03.2016. at 09:32

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako ne bi mogla, može odvesti dijete logopedu i raditi na tome da do škole bude spreman tj. da do škole ima dobro usvojene predčitalačke vještine.

    Da dijete ne zna reći R, ili da 'frflja', onda bi se na tome sigurno radilo kod logopeda.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    sirius i Mima - obje ste u pravu.

    Roditelj može dosta napraviti da se dijete dobro pripremi, a opet - nema načina da se u potpunosti zaštiti od eventualnih razočaranja.... Nikad ne znaš kakva će biti učiteljica ili sastav razreda... Sve je to život. Ali slažem se da dobra priprema zlata vrijedi.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ne bi mogla, može odvesti dijete logopedu i raditi na tome da do škole bude spreman tj. da do škole ima dobro usvojene predčitalačke vještine.

    Da dijete ne zna reći R, ili da 'frflja', onda bi se na tome sigurno radilo kod logopeda.
    Jasno da ga moze odvesti. Skoditi nece. Ali koliko citam neki logopedi na ovoj temi inzistiraju na citanju i prije skole. Pa sad , super ako je dijete spremno citati prije skole. Kad to samo spontano nauci. Ali forsirati citanje prije skole da bi bilo lakse u prvom razredu , zbog sustava... Malo mi je to naopako.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Osim toga dijete od domy je prilicno napredno iz matematike, barem je na razini drugog razreda.
    Pitanje je da li stvarno ima problema sa sintezom i analizom , ili roditelj ocekuje da i u tom podruciju bude ( jako ) dobar.
    Onda je ipak bolje otici nekom neutralnom da okvirno napravi test.

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ali to nije čitanje, dijete ne treba znati čitati niti računati prije škole. To je prepoznavanje glasova, i nije nešto što se uči, nego je stvar razvoja. Znači, normalno je da dijete u nekoj dobi zna da p-r-o-z-o-r znači prozor, da je prvi glas u toj riječi p, a zadnji r, bez da ga je itko ikada tome učio. Ako to ne zna, sigurno da će mu biti teško kad se počne učiti čitanje u školi. Zato je dobro poraditi na tome prije škole, isto kao što bi se poradilo da dijete ne zna izgovarati neki glas.

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa naravno da je pitanje ima li uopće problema, ja ne kažem da ih dijete od domy ima, to ne mogu znati. Samo kažem, ako ona misli da bi moglo biti problema, onda joj je najbolje odvesti dijete logopedu.
    I može biti super u matematici, a imati problema sa sintezom i analizom, pa baš se ta napredna djeca nelinearno razvijaju.
    Evo ja znam curicu koja je u nekim područjima stvarno zapanjujuće genijalna, a ja joj lani na moru pročitam p-r-o-z-o-r i pitam ju što sam rekla, a ona kaže: pas! A u devetom mjesecu je krenula u školu !!

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Je , slazem se .

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Inace , prvo dijete trba cuti prvi glas u rijeci.
    pa zadnji glas.
    pa rastavljanje kratkih rijeci .
    Tek nakon toga treba cuti sintezu i analizu duzih rijeci 4+.
    Iako ne znam tocno do koliko slova se ocekuje analiza i sinteza pri polasku u prvi razred.

  25. #25
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da je pitanje ima li uopće problema, ja ne kažem da ih dijete od domy ima, to ne mogu znati. Samo kažem, ako ona misli da bi moglo biti problema, onda joj je najbolje odvesti dijete logopedu.
    I može biti super u matematici, a imati problema sa sintezom i analizom, pa baš se ta napredna djeca nelinearno razvijaju.
    Evo ja znam curicu koja je u nekim područjima stvarno zapanjujuće genijalna, a ja joj lani na moru pročitam p-r-o-z-o-r i pitam ju što sam rekla, a ona kaže: pas! A u devetom mjesecu je krenula u školu !!
    E pa o tome se radi. Bojim se da me dode u skolu a da mu se ne desi taj klik...ili recimo posto samskuzila da bas i ne stima previse a da ne poduzmem nesto po tom pitanju i da probsm pomoci. Eto sad sam to tako zbrckano napisala ali ne znam kako da se izrazim. Da kuzim da je vrlo napredan iz matematike i to ga bas onako zanima on je cijelo proslo ljeto,dakle imao je 5.5 godina,hodao sa digitronom i racunao...bez forsiranja to ga zanima. Ali vidim da ga malo i muci to sto ne zna procitati i izslovkati...jer uglavnom se onako ljuti i rastuzi. Pa eto danas pricala sa tetom u vrticu i rekla je da sutra dolazi logopedica pa smo dogovorile da ce joj reci da ga uzme i provjeti to. Cisto posto je ona strucnjak u tom podruciju i onsko neutralna osoba...pa cu onda ja sa njom razgovarati. Pa eto bas me zanima sto ce ona reci

  26. #26
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    E da i moj stariji nije bio lud za olovkom i crtsnue...a bome nismo ni ja ni muz. Pa ne ocekujem od njega cuda. A kao sto sam rekla do prije godinu j e imao jak otpor prema tome a sad vec uzme i dobro ju drzi ni crta i lijepo nacrta i boja cak ljepse nego stariji u toj dobi i puse slova. Sve je to ok samo to citanje,sinteza ili vec ne znam kak bi yo nazvsls...to ga malo muci. Pa ak mozemo malo izvjezbati i rijesiti to zasto ne.

  27. #27
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Domy,da li on prepoznaje prvi i zadnji glas u riječi?

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    domy, to je baš najbolja ideja, baš sam mislila pitati postoji li mogućnost da vrtićki logoped malo pogleda situaciju.

  29. #29
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Svako "uobičajeno" dijete će skužiti glasovnu analizu, neki već od 4 godine, neki tek od 7, ali svi će "kliknuti", Učiteljice itekako znaju kako djetetu pomoći da brže začuje slova u riječi. Dok se mozak ne razvije, dijete ne može čuti slova u riječi. To je sasvim OK.

    Mislim da ne treba prije škole mučiti dijete time, ako ono ne želi ili ne može. Ako ono želi, možete se igrati pogađanja prvog, pa zadnjeg slova, pa kratkih riječi. U početku im pomogne rastezanje glasova: Eeeeeeemmmmmmaaaaa, Nnnnnnoooooosssss i tako.

    Kad jednom začuje glasove, vrijeme je za čitanje. A da bi dobro naučilo čitati, važna je vježba. Nekom je to užitak, a nekome i muka, naravno. Imam i jednih i drugih doma
    No, nikakvi logopedi ni psiholozi, ni nikakvi stručnjaci nisu potrebni kad se radi o zdravom djetetu. Samo mama i tata. I njihovo vrijeme.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 16.03.2016. at 19:57

  30. #30
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Apsolutno nije istina da zdravom, što god to značilo, djetetu nije potreban logoped.
    Dijete koje ne izgovara glas R, na primjer, je valjda po svakoj definiciji zdravo, a ako želi popraviti izgovor tog glasa, itekako mu treba logoped.
    Tako je isto i sa problemima vezanima uz čitanje i predčitalačke vještine, grafomotoriku i tome slično, takvim problemima (bolje rečeno problemčićima jer se ne radi o nikakvim ozbiljnim teškoćama) se trebaju baviti stručnjaci.

  31. #31
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Jako puno mama uopće nema mogućnosti doći do logopeda i moraju ili same ili nikako.
    Ja znam da vi, iz cipela onoga kome je u velikom gradu sve dostupno, drugačije gledate na to, ali, vjerujte, da roditelj može mnogo toga sam postići, samo ako hoće.
    I naučiti dijete slovo R i raspoznavati boje, i glasovnu analizu, sve u godini prije škole, uz strpljenje i puno vremena.

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Eto , domy je u metropoli, dijete ide u vrtic sa strucnom sluzbom. Pa ce vrlo brzo i bezbolno dobiti informacije da li je dijete u normalnoj fazi ili nesto malo šteka. Pa ce logoped u vrticu moci malo poraditi sa djetetom ako je potrebno, te uputiti roditelja kako da radi ( ako je potrebno).

  33. #33
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    O, i ja sam jako htjela naučiti dijete R. Pa me na kraju koštalo jalovih i besplatnih 10 državnih mjeseci, a zatim plodna 3 rivatna mjeseca od 2400kn.
    Volja nekad nije dovoljna.

    (slažem se da za vjezbanje analize i sinteze jest.)

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Je za vježbanje, ali ne mora biti za dijagnosticiranje problema.

    Sad baš da u Hrvatskoj jako puno roditelja živi u mjestima koja su tako daleko od većeg mjesta i prometno nepovezana, tako da ne bi mogli odvesti dijete na pregled logopedu, ne bih rekla.

  35. #35
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    O, i ja sam jako htjela naučiti dijete R. Pa me na kraju koštalo jalovih i besplatnih 10 državnih mjeseci, a zatim plodna 3 rivatna mjeseca od 2400kn.
    Volja nekad nije dovoljna.

    (slažem se da za vjezbanje analize i sinteze jest.)
    Ovako i mi. Jedino su u pitanju druga slova. Ne postojo logopedija samo tako, bzv, nakon sto mi je socialna logopedica rekla da se nada da ce to kod malog proci samo od sebe i da dodjemo opet za pola godine smo nasli privatnu logopedicu i napredak je samo takav. Krivo mi je da nismo to napravili ranije, problem bi bio vec davno rijesen.

  36. #36
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Dobro sa izgovorom hvala bogu nema problema. To se je fakat ispravilo samo od sebe i to u okvirima kojim je trebalo. E sad mozda sam i malo pretjerala sa ovim. Ali posto je on djete sa poteskocama od rodenja onda mi je i psihologicu bacila bubu u uho oko disleksije pa eto malo sam se prepala i vjerojatno mozda pretjerala. Ali dobro bolje i tako nego pusti rijesit ce se.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •