Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Slanje molbi centrima

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    29

    Početno Slanje molbi centrima

    Dragi svi,

    s obzirom da je po novom Obiteljskom zakonu edukacija obavezna za dobivanje rješenja o podobnosti za posvajanje, a za istu postoje liste čekanja i sama traje dugih 12 tjedana, svima je jasno koliko to još dodatno usporava cijeli proces...

    Dolazim u ozbiljnu napast da pošaljem molbe na centre (imam povratnu informaciju od naše socijane radnice da je prvi dio procjene dobro prošao, znači čekamo samo edukaciju),

    pa sam htjela pitati za savjet - što mislite o tome? Najgore mi je što sami socijalni radnici govore da ne uzimamo preozbiljno taj novi zakon (u smislu danas jest, sutra već možda opet nešto izmijene).

    Hoće li uopće uzeti u obzir molbe ako uz njih nije priloženo rješenje?

    Koliko sam shvatila, bilo je takvih slučajeva i ne sjećam se da je netko radi toga "nagrabusio".

    I još jedno pitanje, da li se molbe šalju i na sve podružnice (recimo Zagreb)?

    Hvala vam puno unaprijed.

  2. #2
    Truljo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    42

    Početno

    U principu molbe se šalju samo u matični czss ali situacija sa Zagrebom je sljedeća (bar je naše iskustvo takvo);
    gđa u Kumičićevoj kad smo bili kod nje rekla nam je da timovi u podružnicama biraju posvojitelje, a kad bi zvali podružnice rekli bi da ne zovemo njih već u Kumičićevu.
    Pozz

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Mi smo uspjeli posvojiti bez školice, ali tada je stari zakon bio na snazi. Općenito mnoge to nije zanimalo, ionako nas nitko nije mogao pripremiti na roditeljstvo

    Što se Zagreba tiče, mi smo brzo odustali

  4. #4
    Truljo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    42

    Početno

    Citiraj DeDada prvotno napisa Vidi poruku
    Što se Zagreba tiče, mi smo brzo odustali
    Možeš li pojasniti zašto ste odustali od Zagreba?
    Pozz

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Upravo radi tog sistema - nismo uspijevali doći do razgovora koji bi nam ulio nadu da uopće imamo šanse. Ruku na srce, iz Centara gdje su nam rekli da biraju isključivo iz registra nikad nismo primili poziv, niti smo uspjeli ostvariti kontakt gdje bi nas se možda zapamtilo. Iz registra se može birati po dobi, eventualno zaposlenju, a možda netko baš ima zvučno ime koje govori "materijal za roditelja".

  6. #6
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Moja preporuka je slati zamolbe svim Centrima i povremeno nazvati. Tako smo mi. U svakom slučaju, ne sjediti i ništa ne raditi jer nema šanse da netko u registru "pikne" baš vas. I mi smo od Zagreba odustali.

  7. #7
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Da li je uobičajeno slanje zamolbi mailom? Da li šaljete u domove za nezbrinutu djecu ili baš na sami CZSS u svakom pojedinom mjestu? Ja sam totalno zbunjena sa tim kontaktiranjem jer ne znam kog bih kontaktirala.
    Najjednostavnije bi mi bilo mailovima, samo ne znam je li to uobičajeno nešto.

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,178

    Početno

    Nemam iskustva s centrima konkretno, ali ovako, s e-mailovima, pa pismima recimo da imam.
    Ovisi od osobe do osobe, od institucije do institucije, od mjesta do mjesta. Mnogi danas smatraju online komunikaciju manje službenom. Tako sam i sama, ako sam trebala neke jednostavne stvari pitati, obaviti, često puta morala se pojaviti osobno na faksu. Komentar iz referade je tipa "ne budite lijeni". Imaš ljude koji generalno na tehnologiju (računala, e-mail dopiske, sve sve) gledaju vrlo ružno. Npr. naša profesorica iz hrvatskog u srednjoj. Nadalje, zapanjujuć broj profesora zahtijeva da im radovi budu napisani rukom, jer imaju averziju prema isprintanom radu, iako takav ne garantira autentičnost.

    Da skratim: ako hoćeš igrati na sigurno, a vjerojatno želiš, ipak bi bilo bolje da napišeš, isprintaš. Kada dođe taj famozni papir u materijalnoj koverti ljudima je valjda jednostavno dojam drugačiji, da se radi o nečem ozbiljnijem. Iako je u principu e-mail isto to, ali gdje ćeš to objasniti ljudima koji čitav vijek rade "na svoj način".
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 26.04.2016. at 22:38

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Šalje se isključivo u Centre za soc. skrb, podružnice ne. Domovi nemaju ništa s tim, tamo brinu o dječjim svakodnevnim potrebama.

    Mi smo molbe slali poštom, papir će staviti na jednu hrpu i iz nje birati, kroz mailove bi morali kopati i pogubi se, previdi...

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    e-mail je dobar za prvi kontakt - kad pitaš kome i na koji način treba uputiti zamolbu. Kad dobiješ odgovor, onda toj osobi pošalješ pismenu zamolbu.

  11. #11
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Naš iskustvo je sljedeće: prvo smo poslali zamolbe SVIM centrima RH (to je bilo negdje u rujnu i listopadu prošle godine). Nakon toga počeli su pristizati negativni odgovori iz gotovo svih Centara (kažem gotovo svih jer se neki nisu udostojili poslati čak niti negativan odgovor). U međuvremenu smo zvali (ne baš sve) Centre kako bismo kao provjerili jesu li zaprimili našu zamolbu. Sve smo ponovili ove godine u ožujku no ovaj put mailom (sa svim prilozima). Izgleda da je tajming bio dobar jer nedugo nakon toga su nas nazvali iz jednog Centra i evo nas pred vratima posvajanja dva anđela
    Mislim da generalno nema pravila; treba imati strpljenja, biti uporan i fleksibilan (mislim da sam to već negdje ovdje i napisala). No..to je samo naše iskustvo.
    Slažem se..treba imati i malo sreće.

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,178

    Početno

    Samo sam znatiželjna, a što najčešće navode kao razlog negativnog odgovora? Popunjeni su zamolbama, što?

  13. #13
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Samo sam znatiželjna, a što najčešće navode kao razlog negativnog odgovora? Popunjeni su zamolbama, što?
    Razlog je da trenutno nemaju djece koja imaju ispunjene uvjete za posvajanje.

  14. #14
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Samo sam znatiželjna, a što najčešće navode kao razlog negativnog odgovora? Popunjeni su zamolbama, što?
    Samo ti pitaj što te zanima

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Amondi, odgovorit će svi. Povremeno nam stigne još koja odbijenica, a uskoro će nam prvi dođendan

  16. #16
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj DeDada prvotno napisa Vidi poruku
    Amondi, odgovorit će svi. Povremeno nam stigne još koja odbijenica, a uskoro će nam prvi dođendan
    Bitno da su brzi

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Ja planiram, kad nam stigne rjesenje, na sve centre poslati postom te zamolbe, a kasnije jednom mjesecno daviti preko maila. I tako ce nas registrirati, ne? Mozda bas mi zapnemo za oko kao oni cudaci koji misle da je rvacka moderna pa salju mailove
    Ima li to ikakvog smisla?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    Morat ćete zvati. Svaki put kad su nas zvali za djecu bilo je to zato što smo ih zapričavali, raspitali se hoće li u skorije vrijeme biti djece za posvojenje i molili da nas uzmu u obzir za tu konkretnu djecu. I davili, al telefonski. Ok zamolba je navodno lijepa i super, ali ništa bez zalaganja. Kod samog slanja zamolbi nećete dobiti nikakvu povratnu info, a postoje Centri gdje posvojenja nije bilo 10 - 20 godina ili nikad, dok ima onih kojima je prosjek jedno dijete mjesečno. Zatim u nekim Centrima biraju isključivo iz Registra i to opetovano naglašavaju dok ne odustaneš - a iz slanja mailova nikako ne možete saznati koji je koji od tih Centara.

  19. #19
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Mi smo dobili mišljenje (pozitivno), imamo taj papir. Poslan je i u Kumičićevu, ali ne znam jesu li nas upisali u Registar. Edukaciju sad obavljamo.
    Što mislite, da šaljem već sad pisma? Budući da mišljenje imamo.....

  20. #20
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj BubaSanja prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo dobili mišljenje (pozitivno), imamo taj papir. Poslan je i u Kumičićevu, ali ne znam jesu li nas upisali u Registar. Edukaciju sad obavljamo.
    Što mislite, da šaljem već sad pisma? Budući da mišljenje imamo.....
    Mi nismo bili obvezni proći edukaciju (iako smo ju u međuvremenu obavili), tako da smo zamolbe Centrima slali odmah nakon što smo dobili mišljenje Centra. Nama je naša soc.radnica rekla da smo upisani u Registar nakon izdavanja mišljenja tako da vjerujem da ste i vi u Registru. No..to uvijek možete provjeriti sa svojom socijalnom radnicom.

  21. #21
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj DeDada prvotno napisa Vidi poruku
    Morat ćete zvati. Svaki put kad su nas zvali za djecu bilo je to zato što smo ih zapričavali, raspitali se hoće li u skorije vrijeme biti djece za posvojenje i molili da nas uzmu u obzir za tu konkretnu djecu. I davili, al telefonski. Ok zamolba je navodno lijepa i super, ali ništa bez zalaganja. Kod samog slanja zamolbi nećete dobiti nikakvu povratnu info, a postoje Centri gdje posvojenja nije bilo 10 - 20 godina ili nikad, dok ima onih kojima je prosjek jedno dijete mjesečno. Zatim u nekim Centrima biraju isključivo iz Registra i to opetovano naglašavaju dok ne odustaneš - a iz slanja mailova nikako ne možete saznati koji je koji od tih Centara.
    Nas je ponovljeno slanje zamolbi s prilozima mailom dovelo do procesa posvajanja koje trenutno prolazimo. Ali to je tako bilo u našem slučaju i vjerujem da je iznimka, a ne pravilo.

  22. #22
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Još me zanima jedno: jeste li uz pisma slali slike, pisma preporuke od prijatelja? Jeste li bili vrlo opširni u pismima, li tek nešto opširniji nego u molbi za obradu?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    181

    Početno

    BubaSanja, šaljite! I provjeri jeste li upisani u Registar.

    Amondi naravno, ne bismo niti mi dobili baš ovo naše zlato da nisam nazvala baš na taj dan... Ali radi poziva su uopće našli zamolbu i odmah odlučili za nas Također rijetkost, nije bilo užih krugova itd

  24. #24
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj DeDada prvotno napisa Vidi poruku
    BubaSanja, šaljite! I provjeri jeste li upisani u Registar.

    Amondi naravno, ne bismo niti mi dobili baš ovo naše zlato da nisam nazvala baš na taj dan... Ali radi poziva su uopće našli zamolbu i odmah odlučili za nas Također rijetkost, nije bilo užih krugova itd
    Da, tak je bilo i kod nas..nije bilo užih krugova; baš se sve nekako posložilo

  25. #25
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Da, tak je bilo i kod nas..nije bilo užih krugova; baš se sve nekako posložilo
    ja bih rekla da je sve bilo onako kako je trebalo biti

  26. #26
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj BubaSanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih rekla da je sve bilo onako kako je trebalo biti
    slažem se!

  27. #27
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Napokon smo u fazi slanja molbi. Kome ih adresiram? Dovoljno je Centar taj, adresa ta ili da napišem još "tim za posvajanje"?

  28. #28
    Truljo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    42

    Početno

    Citiraj Dulcinea prvotno napisa Vidi poruku
    Napokon smo u fazi slanja molbi. Kome ih adresiram? Dovoljno je Centar taj, adresa ta ili da napišem još "tim za posvajanje"?
    Mi smo slali samo na centar.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    334

    Početno

    Mi smo pisali samo Centar za soc skrb __ i adresa normalno

  30. #30
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Hvala! Jedan je već dio poslan, sad pakiram ostatak i padne mi na pamet da je možda trebalo još nešto napisati. Nadam se da će stići tamo gdje trebaju.

  31. #31
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Da li su iz CZSS, kad bi imali kakvo dijete za posvajanje, uvijek zvali ili su i u pismima nekad ponudili ako imaju nešto djece za posvajanje?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    26

    Početno

    Ja sam dobila neke pisane ponude, sa sturim objasnjenjem o djetetu/djeci, tipa godine i eventualne zdravstvene poteskoce uz zamolbu da nazovemo ako smo zainteresirani.Ali vise puta su zvali. Razliciti centri rade na razlicite nacine....

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    I mi smo dobivali i pisma i pozive, ovisni o centru. Ali to su nazalost sve bila teze posvojiva djeca starije dobi sa zdravstvenim poteskocama. Pisma su stizala cca mjesec i pol nakon nasih molbi, kasnije su nas samo zvali. Jednom za dijete za koje nismo odabrani, drugi put za nasu srecicu. Izmedju svega toga sam ja pozivima saznala za jos neku djecu, ali nismo nikad bili pozvani.
    Sretno svima!

  34. #34
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj BubaSanja prvotno napisa Vidi poruku
    Da li su iz CZSS, kad bi imali kakvo dijete za posvajanje, uvijek zvali ili su i u pismima nekad ponudili ako imaju nešto djece za posvajanje?
    Nekog sigurno nazovu. Mi smo u godinu dana dobili samo jedan poziv i to je bio TAJ poziv, a pismeno nam nikad nitko nije ponudio dijete za posvajanje.

  35. #35
    BubaSanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    I još jedno pitanje: da li pismeni odgovori dolaze običnom ili preporučenom poštom?

  36. #36
    Truljo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    42

    Početno

    Običnom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •