Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Kruh sa sodom bikarbonom (soda bread)

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Kruh sa sodom bikarbonom (soda bread)

    Ima par godina da mi je svekar za rođendan poklonio knjigu http://www.skolskaknjiga.hr/hrv/page...61985&act=more
    I... stajala je gotovo netaknuta dok neki dan Kris nije pisala o kruhu od kiselog tijesta, pa sam se sjetila da sam o tome čitala i u ovoj knjizi... kako me drmala viroza, imala sam vremena uzeti kuharicu u ruke... i našla recept za valjda najbrži i najjednostavniji kruh na svijetu. Ne mijesi se. Ne diže se. Ne treba čekati 12+sati. Taman za mene.

    Pravila sam ga tri dana za redom, svaki put je super ispao.

    http://s950.photobucket.com/user/fio...?sort=3&page=1


    250 grama oštrog ili integralnog brašna
    6 grama soli (1 žličica)
    4 grama sode bikarbone (1 žličica)
    260 ml punomasnog mlijeka ili mlaćenice

    Zagrijati pećnicu na 200.
    U posudi pomiješati brašno, sol i sodu. Izliti mlijeko ili mlaćenicu u suhu smjesu. Miješati kratko, dok se svi sastojci povežu.
    Pobrašniti radni površinu, na nju staviti tijesto, oblikovati kugu i lagano spljoštiti. dobro uvaljati u brašno.
    Zarezati duboki križ nožem, stavite na masni lim za pečenje (ja stavim back papir, ne mastim).
    Pecite 20-30 min (knjiga kaže 20 do 30 min, meni je 20 bilo premalo, pekla sam 30 min).

    Radila sam s oštrim i integralnim (iz dućana, ne iz mlina), oba su fina. Kasnije sam na netu našla i složenije, bogatije varijante...

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja sam to znala iskoristiti kao tijesto za pizzu, umjesto mlijeka može i jogurt ili kiselo vrhnje, polumasno.

    To ti je u osnovi isto kao Janocckine pogačice http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-16133.html, samo u njih ide ulje, a u kruh ne nužno - masnoću daje mliječna komponenta.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Offt. meni je ipak bolja ona varijanta koju radi KrisZg, ali ne da mi se doma kiseliti tijesto, ne pečem kruh dovoljno često (na sreću).

  4. #4
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Meni sve sa sodom spada u kategoriju kolača.
    Ali lijepo ti izgleda ovaj kruh na slikama.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    radim nešto slično ali u varijaciji bez glutena , nekad sam znala staviti mrvu praška za pecivo, onda sam posle stavljala mrvu sode, onda bez nje, meni je ispalo isto, sad već godinama pečem bez ičega, stavljam mješavinu koju sama zmiksam da sam 110% sigurna da nema unutra ništ kaj bi mu smetalo, pojačanu masnoću daju mu mljevene bučine sjemenke, spečem , taj dan pojede okrajke ( brodiće 6 kom), jedan dio spremim za friž, jedan veći dio zaledim i vadim kad mi treba


    recept je od jadranke boban pejić malo modificiran, ja količinu pomnožim s 3 jer radim u 3 kalupa za biskupski kruh

    moja varijacija za 3 kalupa skupa:
    5 šalica mješanog brašna 8 kod mene rižino, kukuruzno, proseno,heljda)
    3 male žličice soli
    10 jušnih žlica maslinova ulja
    0.25 čaše izmljevenih bučinih sjemenki
    4.5 šalice vode

    stavim na back papir i pečem na 180 cca 25-30 min
    ostavim malo da se ohladi
    izgleda dosta zbijeno, nema se od ćega nadignut, ali ima svrhu kruha bar kod mojeg klinca, izgled ko prosenica ako je neko jeo ali ne tak jako tvrdo


    slike tvoje ne mogu videti
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 23.03.2016. at 12:23

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da Peterlin, i mene je ovaj recept podsjetio na te pogačice koje često radim... ja bi rado svaki dan pekla kruh... ali ne stižem... a ovaj recept mi je baš po mjeri, jednostavno i brzo. Sa sastojcima koje uvijek imam doma.

    jelena, ne znam zasto ne mozeš vidjeti slike..

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    je radim i te pogačice bez praška, sode, glutena, jogurta i sveg kaj nam ne treba i jako dobro ispadnu,
    češće napravim više smjese pa izvaljam po protvanu pa režem, to nam je pretežno zimska zamjena za kruh, ali ovu zimu sam radila verziju kruha

    a zakaj bi radila svaki dan kruh, kolko vi tog pojedete?

  8. #8
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma ne pojedemo puno... Napravila sam ova dva imali smo goste i još nam je ostalo skoro pola. Niti bi ga pekla svaki dan... ali bi rado izbjegla kupovni kruh.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    e ja sad kvasam po krisovom receptu pa se nadam da ću i ja možda izbječ kruh mada moji jedu točno određene kruhove

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Moj tata peče u pečnici takav kruh i super je , recept se zove "lijeni kruh" jer je pisan za lijenčine. Zbog tog kruha smo odustali od kupnje pekača. Protvan se samo malo opere poslije prečenja jer mi stavimo ispod kruha onaj papir za pečenje tako da se ne lijepi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •