Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Dojenje nakon velikih problema s prvim djetetom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    1

    Početno Dojenje nakon velikih problema s prvim djetetom

    Pozdrav drage mame!
    Imam veliki problem pa vas molim da mi pomognete savjetima.
    Imam dijete staro 2 godine i sad sam opet trudna. S prvim djetetom sam odlucila iskljucivo dojiti, no problemi su poceli vec u bolnici. Tada sam bila popucala do anusa, a dijete je trazilo stalno sisati. 24 sata dnevno. Mlijeko pretpostavljam noje islo odmah kako se spada i navikao se biti na sisi tako da kad sam dosla kuci nista drugo nisam radila nego lezala u krevetu i dojila. Zbog ekstremnih grcica smo zavrsili bili u bolnici no nista nije pomoglo. Postepeno sam iskljucivala hranu iz svoje prehrane zbog navedenog, prvo mlijeko pa polako sve ostalo dok nisam jela samo kruh i salamu. Sto zbog uzasne prehrane sto zbog dojenja, izgubila sam 28 kg + kilazu koju sam dobila tijekom trudnoce. Izgledala sam ko zombi, zbog non stopnog dojenja nisam vise razlikovala dan od noci, socijalni zivot mi se svodio na druzenje s djetetom. Naglasavam da sam bila slomljena fizicki. Jedan dan sam se bila jednostavno onesvijestila i zavrsila u bolnici na 15 dana, otpusna dijagnoza je bio kronicni umor. Psihijatar, kojeg su mi poslali, mi je bio rekao da majke cesto u tom stanju dokrajce zivot sebi i djetetu i da sam izuzetno psihicki stabilna jer mi takvo sto nije bilo palo na pamet. Zbog svega navedenog imam PSTP od dojenja i vec sama pomisao na to izaziva mi grc u zelucu.

    Istrazivajuci naisla sam na clanke iz USA i EU u kojima se zenama koje nemaju mlijeka savjetuje relaktacija uz Medelinu veliku izdajalicu i Motilin (lijek koji potice stvaranje mlijeka). Uz takvo lijecenje zene dobiju normalno mlijeko i ne nose djecu na prsima 24/7 kao mlade majmunice i psihicki se bolje osjecaju.
    Ima li mogucnosti to nabaviti kod nas? Zasto se kod nas relaktacija potice samo uz "happy thoughts" kad ima bolji nacin? Zbog cega se toliko potice to nosenje non stop na prsima kad ima zena koje su, poput mene, mogle ili jesu izgubiti zivot zbog toga? Zbog cega se ne potice relaktacija na nacin koji je primjeren u EU?
    Kako da se sad uopce odvazim na dojenje kad znam kako bi to moglo zavrsiti za mene? Uzasno se bojim da ce se sve ponoviti. Molim vas da mi kazete kako da se nosim s tim strahom i sto da napravim ukoliko opet bude kao s prvim djetetom.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja nisam savetnica, pa možeš slobodno zanemariti moj odgovor.
    Ali jesam dojila dvoje dece ukupno 4,5 godine, dojila sam i u trudnoći, i preko dve godine tandem, dosta toga sam čitala, imala sam ponavljajuće zastoje mleka zbog više fibroadenoma plus ravne bradavice na samom početku, tako da ipak imam i iskustva u dojenju i u teškoćama sa dojenjem.
    Meni puno toga nije jasno u tvojoj priči.
    Zašto spominješ relaktaciju, tj. zašto misliš da beba nije dobijala dovoljno mleka?
    Da li je beba loše napredovala u težini?
    Ako jeste, da li si je dohranjivala?
    Ako jesi, zašto misliš da je baš tvoje mleko, a ne AD, bilo uzrok grčeva?
    Šta je bio savet doktora u bolnici, ako je već beba završila tamo zbog grčeva?
    Zar je moguće da su ti doktori savetovali da se hraniš isključivo hlebom i salamom? Pa salama je puna konzervansa i aditiva i sigurno ne spada u dijetu protiv grčeva?
    Zar je moguće da nisi unosila ništa sveže od voća i povrća, ništa vitamina i minerala? Da li je savet doktora glasio doslovno tako ili si ti to tako interpretirala?
    Da li si ikad pokušala da u svoju ishranu VRATIŠ ponovo neku namirnicu koju si izbacila, ako ti se činilo da beba jednako ima grčeve sa ili bez te hrane?
    I na kraju, kažeš da si sa detetom samo ležala i dojila?
    Meni je jako teško da poverujem da majka koja zaista samo leži i doji svoje dete, čak i uz tako užasnu prehranu, može da se dovede u stanje hroničnog umora i gubitka 30 kg. (na kraju krajeva, hleba i salame se može pojesti dovoljno da se bar na težini ne gubi, ako je već sama ishrana totalno nekvalitetna.)
    Umora od čega-ležanja?
    Ležanje ne iscrpljuje, iscrpljuje nošenje deteta da se smire grčevi i pokušavanje da se pri tome samostalno obave i svi kućni poslovi. A to, pretpostavljam, planiraš da radiš i sa idućim detetom, dojila ga ili ne?
    I ponovo, zašto misliš da je baš tvoje mleko odgovorno za dečje grčeve?
    Šta ako ne budeš dojila drugo dete uopšte, a ono bude imalo iste takve grčeve kao i prethodno?
    Da li ćeš biti manje umorna ako npr. dete bude zahtevalo bočicu po desetak puta na dan (a ima i takve dece) nego da samo ležiš i dojiš?
    I još nešto što mi nije jasno - izgleda da si ti ubeđena da nisi imala dovoljno mleka za bebu i da odatle potiču svi bebini problemi sa grčevima. Istovremeno, kažeš da si izgubila 30 kg.
    Ako si ih ti izgubila sve ležeći i dojeći, a ti pretpostavljaš da skoro ništa od tih kg nisu otišli u mleko za bebu, čime objašnjavaš taj gubitak kg? I kako možeš biti sigurna da se takav gubitak kg neće ponoviti čak i ako ne budeš dojila?
    Ja sam dojila tandem nakon rođenja drugog deteta, za 3 meseca sam spala na 51kg, što je bilo 3 kg manje nego na početku te trudnoće. Ali su se oba deteta ugojila, beba oko 4 kg a starija oko 2 kg. Pri tome sam jela užasno mnogo i obavljala sve kućne poslove koje sam mogla da stignem, vodila decu u šetnju, nosila malog dok je imao grčeve.
    Stoga mi je prosto neverovatno da neko miruje, mršavi rapidno, doji stalno, a beba ne napreduje dovoljno. Mislim da u tom slučaju kod majke postoji nekakav zdravstveni problem koji nije vezan isključivo za dojenje. I da se takav gubitak težine i umor može pojaviti i sa idućom bebom, nevezano za dojenje.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Pulinka je lijepo napisala, prica doista malo cudno zvuci. Ja cu se osvrnuti na ovaj dio o lijeku. Lijek jest registriran kod nas, za potpuno druge indikacije. Jedna od njegovih nuspojava zbilja jest povecanje lucenja prolaktina, sto vani koriste ocito u svrhu laktacije. Ono sto je meni nejasno jest zasto bi netko cvakao lijekove kad je fiziologija sasvim dovoljno ustimala zenino tijelo i po pocetku sisanja sljedecih sat vremena se luci prolaktin fizioloski, bez intervencije lijekovima. Mislim da je vecini zena dojenje na pocetku nocna mora, barem sam se tako ja tjesila, ali meni osobno nikad ne bi uzimanje lijeka bio prihvatljiv izbor kod ZDRAVE osobe. Koliko god lijek bio kompatibilan ili ne s dojenjem, metabolizirati se mora, nesto ce zavrsiti u mm. I nije mi u redu da dojence od tjedan/ mjesec/dva svjesno kroz moje mlijeko dobija metabolite lijeka samo iz neke komocije da ne bi na meni visilo kao mladi majmun.

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Pradon, nije reg kod nas, ali ga nabavljaju iz inozemstva, pa jest dostupan u neku ruku.

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Stvarno mi je super (ironija) to kako uvjere žene da dijete ima grčeve zbog onog što ona jede. Mislim, ok, dešava se, ali to su tako rijetki slučajevi, odnose se, koliko sam razumjela, uglavnom na protein kravljeg mlijeka, a ne na svu moguću hranu. Naravno da će ti pozliti, da ćeš se rušati, i da ćeš biti u depresiji ako si gladna. Čovječe. Meni je bilo zlo kada nisam ništa jela i dok nisam dojila.

    Moja je isto imala ajmo reći "grčeve", uglavnom kmečala je jer nije mogla prdnuti/podrignuti pa sam je morala nosati, i onda kada bi se napila mlijeka malo malo pa bi pobljucala sve, nekad je izgledalo kao da ima refluks jer je bilo i komadića "sira", a par puta je imala eksplozivnu kenju. Nisam ništa izbacila iz prehrane. Ništa. Prešlo je do četvrtog mjeseca samo od sebe kada je naučila kako prditi.

    Nisi ti, ako se mene pita, skoro izgubila život jer si nosala, već zato što nisi jela. Prestani slušati glupe savjete ljudi koji ne znaju ništa o prehrani dojilja. Makar to bili i sami doktori. Kada ti netko kaže da moraš živjeti na kruhu i salami odmah trebaš znati da mu je znanje vrlo vrlo bijedno.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 26.03.2016. at 01:02

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Lucky, smiri se, duboko udahni. Uzivaj u trudnoci. Ako postoji dijagnosticiran PTSP, nadam se da ides na psihoterapiju, ili da si isla dok je trebalo.

    A sad malo o fiziologiji, mozda ti bude lakse.

    Pocetak laktacije pocet ce jos u trudnoci, ako vec nije (ne znam koliko si trudna). Tijelo stvara kolostrum prije nego se beba rodi, a nakon rodjenja djeteta i posteljice, tijelo dobiva signal da je vrijeme za proizvodnju mlijeka punom parom. U ovom trenutku, sav posao odradjuju hormoni. Nakon pocetne laktacije, izazvane hormonima, potrebna je stimulacija bradavica za uskladjivanje proizvodnje i potraznje. Tu uskace beba i sisanje (ili u iznimnim slucajevima izdajalica).

    Dakle, novorodjence zeli sisati; to je jedino sto zna. Majcino mlijeko mu je jedina hrana, sisa mu je jedina utjeha. Neke bebe ce sisati svih 24h i nece se 'naviknuti na sisu', niti ce sisati zato sto mlijeko nije dobro krenulo ili zato sto mlijeka nema. Nakon rodjenja bebe, neke zene ce lezati i dojiti cijele dane i noci, neke ce dojiti sjedeci, neke skacuci na lopti, neke ce kombinirati, neke ce povremeno i spavati... sve je to relativno. Ali za uspjesnu laktaciju, potrebna je veza izmedju majke i bebe - dojenjem. Ako je tesko izdrzati ritam, potrazi pomoc - rodbina, prijatelji, placena pomoc, tko god. Neka pomognu oko kucanskih poslova i starijeg djeteta, tako da ti i beba mozete provoditi vrijeme zajedno onako kako bebi treba. I - jedi. Dojilja smije jesti sve, a svakako je preporuceno da se hrani zdravo i raznoliko.

    Nabavi "Iz rodina kljuna", Rodin prirucnik. Pogledaj "Mlijecnu stazu". I nastavi duboko disati, dan po dan. Ima jos vremena do dojenja. Sto se tice Motiliuma/Domperidonea, to ti ne treba. Jesi procitala nuspojave? Cemu rizik, sve da i mozes nabaviti lijek (nije lako do njega doci ni u SAD-u, niti se preporuca.

    Kad dodje vrijeme, kad se rodi beba, moci ces dojiti svoje dijete, ako ces zeljeti. Tijelo ce odraditi sto treba, a onda nastupate ti i beba. Ono sto treba raditi, da bi se uspostavila proizvodnja mlijeka i da bi tvoja nova beba dobivala onoliko koliko joj je potrebno, trebas dojiti na zahtjev, a to znaci kad god i koliko god dijete zeli, pa sve i pod cijenu da budes ona 'majmunica' koju spominjes. Tako to ide.

    Druga opcija je nedojenje, sto je isto posve legitiman izbor. Iako je majcino mlijeko apsolutno najbolja hrana za ljudsko novorodjence, dojenje ipak nije za svakoga, iz ovog ili onog razloga. Ako su izmedju tebe i dojenja nepremostivi (psihicki) problemi, nemoj se dodatno opterecivati. U suprotnom, posegni za provjerenim informacijama (spomenula sam ti super izvore) i sve ce biti ok.

  7. #7
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Inace, relaktacija je ponovno uspostavljanje laktacije nakon prestanka dojenja. Nije nesto sto se 'lijeci', niti je naziv za stanje u kojem zena misli da nema dovoljno mlijeka. U tvom slucaju, s novom bebom, doci ce do laktacije.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Pozdrav evo i ja se pridruzujem u ovu grupu.prvo dijete je bili jako problematicno oko dojenja i nakon mnogo natezanja plakanja nespavanja temperature itd usla sam u rutinu izdajanja i AD.ali vrag mi nije dao mira i uspostavili smo dojenje sa 3 mjeseca, vise ni ne znam kako i uspjesno dojili 13 mj.
    s takvim na kraju lijepim iskustvom sam hrabro krenula s novim djetetom ali sad sam skroz pogubljena!
    Beba super sisa na desnu dojku ali lijeva je katastrofa. Ne zna je primiti, ja je ne znam namjestiti i nakon 2 tjedna probadajuce boli tijekom podoja koja ide do lopatice i ragada dojka se upalila a ja dobila temperaturu. Probala sam sve polozaje dojenja ali s nijednim nisam uspjela da mala uzme veci dio aureole.
    odlucila sam je malo sanirati tako da maloj dam samo desnu, lijevu rucno izdajam da se smanji otok.
    sta mislite je li to ok?
    Nazalost s ovim nemam iskustva jer prvo dijete sam prakticki pocela dojit tek s 3 mj.

  9. #9
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nisam stručnjak, ali ako fercera, što da ne.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Hm poruku sam htjela staviti pod temu dojim drugi dijete ovo je slucajno tu. Ako admini mogu prebaciti

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav evo i ja se pridruzujem u ovu grupu.prvo dijete je bili jako problematicno oko dojenja i nakon mnogo natezanja plakanja nespavanja temperature itd usla sam u rutinu izdajanja i AD.ali vrag mi nije dao mira i uspostavili smo dojenje sa 3 mjeseca, vise ni ne znam kako i uspjesno dojili 13 mj.
    s takvim na kraju lijepim iskustvom sam hrabro krenula s novim djetetom ali sad sam skroz pogubljena!
    Beba super sisa na desnu dojku ali lijeva je katastrofa. Ne zna je primiti, ja je ne znam namjestiti i nakon 2 tjedna probadajuce boli tijekom podoja koja ide do lopatice i ragada dojka se upalila a ja dobila temperaturu. Probala sam sve polozaje dojenja ali s nijednim nisam uspjela da mala uzme veci dio aureole.
    odlucila sam je malo sanirati tako da maloj dam samo desnu, lijevu rucno izdajam da se smanji otok.
    sta mislite je li to ok?
    Nazalost s ovim nemam iskustva jer prvo dijete sam prakticki pocela dojit tek s 3 mj.
    Postavi bebu na lijevu dojku tako da je (bebu) zadrzis u istom polozaju. Znaci, povuci bebu ulijevo, ako jede u polozaju kolijevke, a onda ponudi lijevu dojku umjesto desne. Mozda upali - male bebe se cesto daju tako 'prevariti'. Koliko je ova nova beba stara? Dva tjedna? Jeste provjerili ima li tortikolis? Ponekad ih to sprjecava da uspjesno sisu obje dojke.

    Dojku, ako je doslo do mastitisa zbog loseg transfera mlijeka/zacepljenih kanalica, bi bolje ispraznila beba od izdajanja. Ili pricas o boli zbog ragada? Bitno je paziti da se i ta dojka prazni, jednako kao i druga, ako ne i vise, dok se rjesavas upale/zastoja. Stavljaj topli oblog prije izdajanja ili podoja, onda masiraj od prsnog kosa i pazuha prema bradavici, otvorenim dlanom, snazno, ali pazljivo (da ne osteti tkivo). Nakon podoja, stavljaj nesto hladno.

    Najbitnije od svega je pokusati otkriti zasto beba ne prihvaca lijevu bradavicu, no ako ne uspije nista, moze se dijete othraniti i na jednoj sisi. Mozes li zvati Rodin SOS telefon? Tako bi vjerojatno bilo puno lakse porazgovarati o hvatu i vidjeti u cemu je stvar.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Kaae hvala na odg.prekasno sam vidjela odgovor za zvanje sos telefona.probat cu sutra.
    da odgovorim.cura ima 2 tjedna.probala sam polozaj nogometne lopte sto je najslicnije ovome sto predlazes.probala sam i na sve 4 iznad nje da joj dojka upadne u usta.i lezeci tako da je na jastuku pa da sam ja polegnuta na desni bok a ona na lijevi. U svakom polozaju mene iznimno boli bradavica i to tako probadajuce do ledja.ona jednostavno ne primi dovoljno u usta iako ima izbacenu donju usnu.
    znam da bi beba puno bolje ispraznila dojku ali se bojim sa tim njenih hvatom da samo radi sve vecu stetu na bradavici a dojka se ne isprazni( ocito)
    Da li kod rucnog izdajanja "cijedim" aureolu ili samo cicu?

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kako znaš da se ne isprazni bar malo? Ostane jednako tvrda i bolna, ili?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    I nisu nam rekli da ima tortikolis. Pedica u rodilistu je rekla da ima blagi frenulum ali to bi valjda utjecalo na obje dojke?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znaš da se ne isprazni bar malo? Ostane jednako tvrda i bolna, ili?
    ma isprazni se ali ne skroz kao ova druga.danas joj nisam davala lijevu uopce.malo me i strah
    Posljednje uređivanje od littletunafish : 26.03.2016. at 21:24

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Prepunjena dojka (sa zastojem) ponekad boli bas ovako kako opisujes. Ako te ne boli bradavica, u smislu da ti doslovno ostecuje tkivo bradavice kad tako sisa, daj joj i tu lijevu. Izvuci ce barem nesto, lako moguce bolje od rucnog izdajanja. Onda nazovi SOS sutra pa popricaj s nekim - bit ce brze i efikasnije.

    Kod rucnog izdajanja, masiraj cijelu dojku. Bitno je razbiti te kvrge i zastoje.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Da prijavim stanje: danas sam joj dala lijevu cicu nakon 24 sata pauze od dojenja/samo sam rucno izdajala.polozaj nogometne lopte.nije bilo iste probadajuce boli kao prije i uspjela je malena dosta pocicat.rana na bradavici se malo smirila, isto i otok i crvenilo.nije skroz ali vjerujem da cu sa takvim stedenjem cice uspjet je "rekuperati" vidjet cemo sad sljedecih par dana

  18. #18
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Odlicno. Nastavi tako - stedi malo bradavicu da brze zacijeli, ali izdajaj rucno da proizvodnja ne uspori vise nego sto treba.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •