Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Odluka o prestanku dojenja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    1

    Početno Odluka o prestanku dojenja

    Evo da i ja ukratko kazem i zamolim za vasa misljenja i iskustva. Ili jednostavno podjelim s nekim... Trenutno sam i tuzna i zbunjena... Dojila sam ju od rodenja na zahtjev, sve do ovog petka, curica ce za 15 dana imati dvije godine. To je uzivancija u svakom trenutku bila, prolazile smo kroz svasta, zvrkica je i izmedu ostalog najmanje sto mogu reci da dvije godine nisam odspavala 4,5 h u komadu. No to nije nista. Samo hocu reci da mi nista nije bilo tesko od toga makar sam se napatila, vrijedilo je svake sekunde kad ju vidim kako se razveseli ciki, mazi se i igra s njima i prica o tome... No odlucila sam prestati i nekih mojih razloga sada. Evo sad je 4 dana da ju ne dojim i fali mi taj osjecaj, osjecaj povezanosti, mazenja, kao da nemogu naci zamjenu za te trenutke... U trenutku prestanka, dojila sam ju dva nekad i tri puta u noci, u danu sigurno jednom obavezno kad dodjem s posla i jos jednom prije spavanja, dojenje je i uvijek bilo za uspavljivanje navecer, a kad sam doma cijeli dan, jos cesce bi trazila ciku i obavezno je bilo dojenje za uspavljivanje jednom u danu.
    Sto sam ja probala:
    Prvo da smanjim taj broj dojenja, ili vremenski trajanje
    Da dam u zamjenu mlijeko iz bocice ili cak mlijeko s malo kakaa
    Da namazem tocku na ciki senfom i kazem da je bljak i da se pokvarila i da sam joj kao ja pripremila to mlijeko iz cike u bocicu i nudim joj bocicu...

    Stanje:
    Mlijeka imam jos puno, cice uzasno bole na dodir, izdajam kad vec stvarno uzasno boli i to minimalno, kvrgica vise nemam, prvu noc bez dojenja ujutro sam mislika da ce cice eksplodirat i bile su bolne i tvrde ko kamen i po noci mu je curilo po robi...

    Bojim se da joj to nije prenagli prestanak?
    Bojim se da sam joj jos mogla ponuditi nesto sto je besplatno i pristupacno, a njoj tako korisno, a ja joj to sad uskracujem... Makar neznam koliko je koristi u mlijeku nakon druge godine?? ipak znam koliko joj pomogne kad se u jaslicama razboli, ako nista bar joj bude utjeha... I znam da se vjerovatno mlijeko prilagodjava organizmu i ima koristi, ma, sto posto...

    Ali ja sam odlucila prestati... I zao mi je sto je tako... ;( ....

  2. #2
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A sto zapravo trebas?

    Dojenje je odnos izmedju dojilje i bebe/djeteta i ako ijedan u tom odnosu vise nije sretan i zadovoljan, iz bilo kojeg razloga, taj odnos treba prekinuti. Staz od dvije godine je prekrasan i, ako vise ne zelis, onda je to sasvim u redu, neovisno o tome sto zeli tvoje dijete. (Isto tako, da je ona ta koja zeli prestati, njena zelja bi se trebala postovati.)

    Sto se misljenja tice, ne znam iz kojih razloga si odlucila prestati, no vidim da na to nisi bila spremna. Ako je zbog necega poput pritiska okoline, onda odmahni rukom, reci im da se bave svojim poslovima i nastavi dojiti djevojcicu. Ako je iz zdravstvenih razloga, zbog neke terapije, itd, provjeri s lijecnikom mozes li uzimati nesto drugo, kompatibilno s dojenjem. Dakle, moje misljenje je da, prema napisanom, nisi zeljela prestati dojiti. Odlucila jesi, no ne znam zasto pa ne znam kako bih ti direktno pomogla.

    Iskustva nemam; dojim trogodisnjaka i dvomjesecnu bebu.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Pišeš samo o sebi i o svojim osjećajima, Aprilla. A dijete? Ona je bar jednako bitna kao i ti.
    Što ONA kaže o prestanku dojenja? Traži li? Plače li?
    Da li sada bolje jede konkretnu hranu, kada ne doji cijeli dan (kako si sama napisala)?

    Uglavnom, dvije godine je sasvim lijepi i sasvim dovoljan staž dojenja. Sada su vremena za druge interakcije i moraš ih naći, a ne samo nuditi dojku. Tvoja je curica velika, svašta ju zanima i lako ćeš iskoristiti njenu radoznalost da ispunite vrijeme. Dojenje nikako nije jedino što mama i dvogodišnjakinja mogu zajedno raditi.

    Ako si odlučila da ćeš prestati dojiti, bez obzira na razlog ( ili razloge) drži se te odluke. Nema smisla zbunjivati dijete, ako je prestanak dojenja čvrsta odluka.

    Ako se baš nikako ne možeš pomiriti sa prestankom, pa nastavi dojiti. Nije to ništa što ne bi smjela. Ako se radi o tome da tvoj muž ili oni s kojima živiš, negodoju, doji ujutro i navečer, i prije popodnevnog spavanja. Sve ostale podoje uskrati. Možda ćete tako biti svi sretniji. Kompromis.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Evo, ja imam friško iskustvo u prestanku dojenja. Dojila sam i prvo i drugo dijete dvije godine. I više . Cura je sama prestala točno mjesec dana nakon 2.rođendana, Iznenada. Dečko (2,10mj) prestajao je postepeno. Po dva,tri dana nije tražio, onda opet, dva puta dnevno, pa dva dana ništa i tako smo prestajali otrprilike mjesec dana. Sve dok nije došlo do toga da cijeli tjedan ne traži, ja mu ponudila tek toliko da vidim kako će reagirati, odbio je. I više nisam niti nudila niti je on tražio. Od tada su prošla 4 mjeseca.
    Takav način je bio dobar za oboje, jer nisam forsirala njega da prestane i ja sama sam se navikla da je vrijeme dojenja završilo. Zdravstveni razlozi za prestanak nisu postojali a mišljenje okoline me nije zanimalo. Vodila sam se samo svojom voljom i voljom djeteta.

  5. #5
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Slažem se s napisanim. Nisi napisala koji su razlozi za prestanak, ali ako te čini toliko tužnom pa, hajde, nađite curka i ti neki kompromis, kako je Beti3 napisala. Sjećam se sebe i razumijem tugu, vrtila sam po glavi kako će to kad nas sve završiti i kako ću se toga odreći, ali na kraju je sve završilo tako bezbolno, i psihički i fizički, spremne i beba i ja. Ne može se uvijek tako posložiti, ali ako nisi spremna za prekid, dajte si još malo vremena, ako možete.

  6. #6
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Moje iskustvo je malo drugačije.
    Mislim da sam jedna od rijetkih koja je dojila po rasporedu svaka 2- 3 sata tako da mi je uvođenje dohrane prošlo glatko a tako i smanjivanje noćnih podoja.
    s nekih 10 mj sam ju počela pripremat za jaslice i lagano smanjila podoje na jedno jutarnje maženje u krevetu između 6 i 7 i uvečer prije spavanja i ljepo se sve složilo , uživale obje!!
    Međutim kad je imala 15, 5 mjeseci dobila sam jaki alergijski napadaj i uz konzulazacije s doktoricom zbog jake terapije lagano prestala dojiti.
    Kako sam imala pune cice mljeka ipak sam se odlučila na postepeno ukidanje podoja, skinula sam prvo jutarnje i za nekih 7 dana sam počela preskakat večernje, uglavnom za nekih 12 dana ukupno smo završile s odvikavanjem.
    Zanimljivo je to ja moja malecka ni jedan jedini put nije tražila ciku nakon toga a ja sam bila PRETUŽNA i lagano u depri jer je sve tako završilo!!
    Ona je bila spremna ja NE!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    7

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Moje iskustvo je malo drugačije.
    Mislim da sam jedna od rijetkih koja je dojila po rasporedu svaka 2- 3 sata tako da mi je uvođenje dohrane prošlo glatko a tako i smanjivanje noćnih podoja.
    s nekih 10 mj sam ju počela pripremat za jaslice i lagano smanjila podoje na jedno jutarnje maženje u krevetu između 6 i 7 i uvečer prije spavanja i ljepo se sve složilo , uživale obje!!
    Međutim kad je imala 15, 5 mjeseci dobila sam jaki alergijski napadaj i uz konzulazacije s doktoricom zbog jake terapije lagano prestala dojiti.
    Kako sam imala pune cice mljeka ipak sam se odlučila na postepeno ukidanje podoja, skinula sam prvo jutarnje i za nekih 7 dana sam počela preskakat večernje, uglavnom za nekih 12 dana ukupno smo završile s odvikavanjem.
    Zanimljivo je to ja moja malecka ni jedan jedini put nije tražila ciku nakon toga a ja sam bila PRETUŽNA i lagano u depri jer je sve tako završilo!!
    Ona je bila spremna ja NE!!
    Ovako ja svoje 'odvikavanje' zamisljam. Krecem iduci mjesec. [emoji30] Jedino sto sam dojila na zahtjev, a to je 54 puta dnevno od prvog trena nakon rodjenja. [emoji23]

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •