Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 61

Tema: Još jedna priča o vikendici, ljudima i obiteljima

  1. #1
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno Još jedna priča o vikendici, ljudima i obiteljima

    Ljeto je, sezona kiselih krastavaca je (dobro, ne doslovce kod nas uz naše političare...), pa evo jedna ljetna sapunica.

    Jednom davno bio jedan čovjek. U drugom svjetskom ratu izgubio oboje roditelja, ostao gotovo sam na svijetu. Upoznao djevojku i vrlo se mladi vjenčali (oboje su imali 18-19 godina) i dobili dijete (zvat ćemo ga Dijete A). Otišao on zatim u vojsku koja tada trajaše i 2 godine, i kad se vratio mladu mu ženu zaveo drugi. Oni se rastali, ali on od djeteta “nije nikad odustao”. Iako je dijete odrastalo s majkom, a on je preselio i u drugi grad, i godinama radio i u inozemstvu, uvijek je posjećivao dijete i brinuo na sve načine o njemu. Kad je dijete bilo starije provodilo je i praznike kod njega. Godine prolazile, dijete išlo već i u srednju školu...

    Kupio čovjek zemljište, upoznao ženu B, oženio se, dobio dijete B, sagradili kuću u gradu i vikendicu na moru. Dijete A trebalo upisati fakultet i odluči studirati u gradu gdje živi otac i živjeti s njima. Međutim toliko se loše slaže s očevom drugom ženom da nakon 1. godine prekida studij i odlazi studirati u drugi grad jer su odnosi među njih dvoje toliko loši da dijete A ne može živjeti tamo. A otac i dalje često radi na terenu ili u inozemstvu pa ga ni nema da bude neka tampon zona.

    Žive tako sljedećih 15-tak godina da otac živi na 2 kolosijeka - živi život sa svojom suprugom i djetetom B, ali redovito se viđa i s djetetom A, koje je sad već i u braku, i dobije svoje dijete (Unuk A). Supruga B nije sretna zbog tih susreta, no čovjek usprkos tome održava odnos s djetetom A i njegovom obitelji.

    Jednog dana čovjek iznenada umre, i to bez oporuke. U tom trenutku je dijete A zaposlena visokoobrazovana osoba srednjih godina, supruga B je starija neobrazovana osoba narušena zdravlja, a dijete B je tek postalo punoljetno i u šoku je zbog smrti oca i majčine bolesti.

    Okosnicu priče čini naravno ostavinska rasprava. U njoj se dijete A i supruga B dogovore da djetetu A pripadne kuća na moru, supruzi B kuća u gradu, i da podijele po pola gotovinu koja je ostala. Dijete B dobije neku stvar sentimentalne, ali ne materijalne vrijednosti. Obje osobe budu zadovoljne jer su “riješile račune s onom drugom osobom i sad se ne moraju više gledati”. Međutim ostane neki dogovor da supruga i dijete B također smiju dolaziti u kuću na moru. Vrlo brzo nakon tog aranžmana dogodi se neka svađa oko načina korištenja vikendice koja eskalira time da Persona A Personama B kaže da više ne dolaze u vikendicu.

    Prođe od tada skoro 15 godina i dijete A i dijete B skoro da uopće više nisu u nikakvom kontaktu... ne žive u istom gradu, i ponekad čuju nešto jedno o drugom preko poznatih ljudi, ali oni se ne čuju. Oboje nisu sretni zbog toga.

    U međuvremenu kuća na moru je propala, i u nedostatku novca, nitko ju ne odražava niti ljetuje tamo. U međuvremenu i Unuk A je odrasla osoba, preuzme na sebe obnovu kuce, uloži koliko treba i kuća postane ugodno mjesto za ljetovanje pa čak ju Unuk A i iznajmljuje u tjednima kad ne treba obitelji.

    Dijete B je u međuvremenu postalo osoba srednje dobi koje je naučilo da postoji nešto što se zove bračna stečevina. I da je ono što se dogodilo na ostavinskoj raspravi krivo, da je supruga B trebala dobiti 50% svega, a djeca A i B po 25% svega. Nakon svih tih godina ne zna što s tom spoznajom osim zamjerati tim osobama, životu i svemiru što se to tako odigralo.

    U međuvremenu je Unuk A vesela i vedra osoba koja smatra da krv nije voda i počinje kontaktirati dijete B da sa svojom obitelji dođe u goste, da se djeca upoznaju i igraju... dogodi se par susreta, a uz društvene mreže, slanje fotki djece s obje strane, tagiranje i lajkanje dogodi se jedna lakoća održavanja odnosa. Dogodi se i susret djeteta A i djeteta B i nakon 15 godina svi su jedna happy family. Obitelj A kaže obitelji B da od sad i oni svakako računaju svako ljeto da mogu ljetovati u kući na moru, kad se dogovore da je slobodna. Ali provuče su i jedno “ali”... cijela ekipa B je dobrodošla u kuću, osim supruge B - ona ne može.

    Djetetu B se nešto stegne oko srca i na sto je muka. Voli kuću na moru u kojoj je odraslo, ali to više nije kuća u kojoj se može osjećati “ko doma”. Istovremeno se osjeća loše jer je obnovilo odnose s obitelji A, ali mimo znanja svoje majke - štoviše njoj se i lagalo kuda se ide taj vikend. I još je i nakon 20 godina još uvijek ljuto na sve njih zbog raspodjele koju osjeća jako nepravednom i na nekoj razini zamjera djetetu A da je možda i prevarilo njegovu neuku majku neuvažavanjem bračne stečevine.

    Ne zna može li preći preko toga ili ne.
    Ne zna što da radi s tim novim odnosom s obitelji A i laganjem majci. I još svojoj djeci napominje da ne spomenu preko bakom gdje su bili. Ne zna može li i želi ljetovati u toj kući. Želi, ali i ne želi.

    Što biste vi da ste osoba B?

  2. #2
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Teška priča.

    Da sam dijete B, ne bih mogla preći preko toga da žena B ne može doći tamo. Žena B nije kriva što se žena A nekad u prošlosti prepustila niskim strastima i otišla s drugim muškarcem. Ona je došla poslije svega, a to što su A osobe iz nekog razloga ogorčene na nju, to je njihov problem. I potpuno razumijem da se dijete B ne može osjećati kao doma u toj kući i da je na sto muka.

    Stavljam na stranu čak i moguću prevaru oko bračne stečevine. Dakle, gledam samo međuljudske odnose koji nisu fer prema ženi B. Kad dodam i moguću prevaru, to mi je samo još jedan argument za prekid odnosa s obitelji A. Možda ne potpuni prekid, ali ostala bih na lajkanju. Jednostavno nije fer od A osoba, mrzim nepravdu.

    Big happy family je super ako se svi osjećaju dobro. Ovdje se prvenstveno dijete B ne osjeća dobro, a ni žena B se vrlo vjerojatno ne bi osjećala dobro da sazna o čemu se radi.

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ako su se oni tako dogovorili podijeliti imovinu nema apsolutno nikakve prijevare oko ostavine.
    Ostalo neću komentirati.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Da sam ja dijete B svakako bih prekinula tu laž što prije. Zahvalila bih se A-ovima, i dala im do znanja da je njihov ALI nemoralan i meni neprihvatljiv (iz ovog što vidimo radi se o staroj i bolesnoj ženi i ne znam koja bi to šteta mogla biti s njene strane učijena da koji put dođe u tu kuću). Ako bih vidjela da postoji šansa da odustanu od tog ALI probala bih i drugu stranu obraditi u smjeru pomirenja (vjerojato ni majka B ne gori od želje da odlazi tamo).

    Ako ne bih uspjela, održavala bih te "nove" obiteljske odnose na jednoj razini koja ne uključuje ta ljetovanja (ne možeš izbjeći da se osjećaš malo proračunato ako ti se ta nova obitelj posebno svidja jer s njom u paketu dolazi i mogućnost odlaska na more), ali dajući do znanja majci da se ti kontakti održavaju. Ostavila bih, naravno, mogućnost da se odnosi promijene jednom kasnije kada se majka B pridruži svom suprugu.

    Neovisno o ovom, svakako bih prestala razmišljati o toj "nepravdi" i podjeli 50-25-25, jer to, osim što je proliveno mlijeko, pravno vjerojatno i nije točno.
    S obzirom na vremenski odmak čini mi se da se priča smješta u vrijeme ranijih obiteljskih zakona koji bračnu stečevinu nisu tako definirali. Računao se onda doprinos u stjecanju, pa da ne duljim, ako se radilo o mužu koji je rintao na sve strane, po inozemstvu dan i noć, a žena bila manje "aktivna" u stjecaju te imovine, ne vjerujem da bi joj pripalo baš 50% svega. Čak i da bi, to osoba B ne treba više uzimati u "formulu".

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ah kakva divna topla obiteljska priča

    Inače, mislim da je bar po današnjim zakonima druga žena (B) trebala naslijediti i više od 50%, a i dijete iz drugog braka je trebalo biti uključeno u raspodjelu.
    Ali, svejedno, ne mora biti riječ o nikakvoj prevari. Prvo, tko zna koliko su te dvije nekretnine vrijedile u doba raspodjele, nisu nužno vrijedile jednako. Drugo, ljudi se na ostavinskoj svašta dogovore i kojekako se raspodijele.
    U svakom slučaju je za obje strane vjerojatno bolje da su se podijelili, nego da danas imaju nekretnine sa po tri upisana vlasnika.

    Isto tako, mi naravno ne znamo koji su uzroci sukoba djeteta is prvog braka i druge žene. Ali, obzirom da dijete A nije moglo živjeti sa ženom B dok je studiralo, meni to onda baca na ponašanje zle maćehe, jer je žena B u to vrijeme bila zrela odrasla osoba.
    Hoćui reći, sklona sam nju optužiti za loše odnose . Dijete B vjerojatno dobro poznaje svoju majku, zna kakva je osoba, i sad kao odrasla osoba vjerojatno može procijeniti ima li obitelj A nekih suvislih i objektivnih razloga da ju nakon svih tih godina i dalje ne želi viđati.

    Na kraju, mislim da je dobro da su se dva dijela obitelji pomirila i da su u kontaktu. Nije baš lijepo kad je obitelj u takvim odnosima da se uopće međusobno ne poznaje. No, to ne znači da moraju postati najbolji prijatelji.

    Što se tiče dileme oko ljetovanja, to je bar jednostavno riješiti, radi se samo o besplatnom ljetovanju, pa ako dijete B ima bilo kakve loše osjećaje oko toga, to nije nešto čega se problem odreći.
    Osobno, ne bih dijelila vikendicu na taj način niti sa puno bliskijim osobama. Mislim da je to recept za novu svađu i ponavljanje povijesti.

  6. #6
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala na odgovorima.

    Žena B zapravo u međuljudskim odnosima nije neko zlato i čisto iz svoje neke “priprostosti” nije mogla prihvatiti dijete A i od prvog dana to su zategnuti odnosi i svađe, “tek toliko”, gdje se zbog oba karaktera nije popuštalo s nije strane. Npr. kad je bilo vjenčanje djeteta A, nije muzu dozvolila da povede dijete B tamo. Ona nije išla.

    Što se tiče ostavinske, da dogovorili su se, tehnički nema prevare... no žena B je vrlo neobrazovana osoba i gledala je na to “i to je njegovo dijete”, iako je ona s mužem sagradila tu kuću, nije imala ideju da pola pripada njoj. Nego je išla po logici “pola obitelji A, pola obitelji B”. Dijete A jako dobro poznaje pravo i stoga mu dijete B zamjera takav dogovor, iako je da, bio dogovor, a ne prevara. Ali jednosatno osjeća gorčinu.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    .. ako je tada po zakonu pripadalo pola njoj, kao što reče Riječanka.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na odgovorima.

    Žena B zapravo u međuljudskim odnosima nije neko zlato i čisto iz svoje neke “priprostosti” nije mogla prihvatiti dijete A i od prvog dana to su zategnuti odnosi i svađe, “tek toliko”, gdje se zbog oba karaktera nije popuštalo s nije strane. Npr. kad je bilo vjenčanje djeteta A, nije muzu dozvolila da povede dijete B tamo. Ona nije išla.

    Što se tiče ostavinske, da dogovorili su se, tehnički nema prevare... no žena B je vrlo neobrazovana osoba i gledala je na to “i to je njegovo dijete”, iako je ona s mužem sagradila tu kuću, nije imala ideju da pola pripada njoj. Nego je išla po logici “pola obitelji A, pola obitelji B”. Dijete A jako dobro poznaje pravo i stoga mu dijete B zamjera takav dogovor, iako je da, bio dogovor, a ne prevara. Ali jednosatno osjeća gorčinu.
    Pa upravo zato propisi i postoje, da se čovjek može osloniti na nešto neutralno, što ne uključuje emocije i gorčinu.

    Ne znam što bih učinila u ovakvoj situaciji... teško mi je reći. Možda bi najbolje bilo sve prodati i podijeliti lovu, da se obiteljska sr*nja ne prenose i na iduće generacije.

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Iz mojeg kompliciranog zivotnog iskustva s osobama A, B, C, obiteljima A, C, D, Z i ostavinama iz situacija Y, G i L... sto je na papiru, dobro je. Sto nije, okacite macku o rep.

    Ako se netko nekome ne svidja, siroko mu polje.

    Ain't nobody got time for that. :shrug:
    Posljednje uređivanje od Kaae : 27.06.2019. at 09:15

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    A sapunice..evo još malo..
    Zamjera li obitelj B djetetu A i to što je završilo školu? Ramišlja li obitelj B kako se je sve te godine osjećalo dijeta A u polomljenim obiteljskim odnosima? Zar je trebalo dijete A zauvijek ostati manje, bezvrjednije jer eto rodilo se razrušenom odnosu?
    O ženi B znamo premalo. Nekad je zgodno biti priprost pa imati opravdanje za sve. Međutim, što je nju nagnalo da bude tako kruta prema djetetu A? Ok, znamo da je ona bila odrasla osoba i samim time snosila odgovornost za odnos. Čega se je ona bojala i zašto?
    Želi li danas dijete A odnosom prema djetetu B nesvjesno pokazati kako je moglo biti nekada davno? Želi li dijete A pokazati da je bolje od obitelji B?

    Po meni jedini moguć rasplet:
    Dijete A i dijete B se godinama druže/ ne druže bez uplitanja vikendice i besplatnih godišnjih odmora. Ako se odnos pročisti i učvrsti možda se pojavi i ljubav i iz srca izađe priča o nepravednoj podjeli ili zloj maćehi.
    Laž i iskorištavanje situacije na kraju budu najskuplja opcija.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Tipfelera... od kud ovo A?

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Definitivno taj koji je vodio ostavinsku nije proucio prethodno papire.sto nije ni prvi ni zadnji put.
    I nema veze s obrazovanosti ili ne odredene osobe.

  13. #13
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Dijete B treba reći majci da je obnovilo odnose s dijelom obitelji A i ne lagati o tome gdje se provodi vikend. Uostalom, teško da bi ona htjela uopće ići u tu vikendcu, iako to i nije presudno. Vikendica se može dugo i sretno dijeliti, to radimo u mojoj obitelji već dugo, odnosno odkad mi "djeca" imamo svoje obitelji.
    Posljednje uređivanje od vertex : 27.06.2019. at 09:42

  14. #14
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Žena B zapravo u međuljudskim odnosima nije neko zlato i čisto iz svoje neke “priprostosti” nije mogla prihvatiti dijete A i od prvog dana to su zategnuti odnosi i svađe, “tek toliko”, gdje se zbog oba karaktera nije popuštalo s nije strane. Npr. kad je bilo vjenčanje djeteta A, nije muzu dozvolila da povede dijete B tamo.
    Ženu B uopće ne treba štedjeti spoznaje da su se djeca nanovo sprijateljila i obnovila odnose. Jako je ružno od nje što je postupila kako jest, jer je znala kad se udavala da njezin muž ima dijete i trebala ga je prihvatiti. Odnosno potpisujem vertex:

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete B treba reći majci da je obnovilo odnose s dijelom obitelji A i ne lagati o tome gdje se provodi vikend.

  15. #15
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Definitivno taj koji je vodio ostavinsku nije proucio prethodno papire.sto nije ni prvi ni zadnji put.
    I nema veze s obrazovanosti ili ne odredene osobe.
    Oni su se dogovorili!
    Ništa drugo nema veze.
    Mogao je sudac ili bilježnik njima pričat tri dana uzalud jer su se oni dogovorili.
    I to je to.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Nedavno sam bila na ostavinskoj. Žena je na početku popisala sve nasljednike, popisala imovinu, pročitala prava prema trenutnom zakonu i provela naš dogovor koji nema veze sa postocima ali nama je ok.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Tanči je pravu. Oni su se dogovorili i potpisali.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ali trebalo je prouciti papire i dati prikaz ko sta ima pravo
    Recimo u mojem slucaju je javni biljeznik tvrdio nesto sto smo znali da nije tako

  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Nedavno sam bila na ostavinskoj. Žena je na početku popisala sve nasljednike, popisala imovinu, pročitala prava prema trenutnom zakonu i provela naš dogovor koji nema veze sa postocima ali nama je ok.
    Tako je.
    I onog trena kad potpišeš nema nazad.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Jasno, dogovoreno je.
    Ali ima tu još jedan moment ogorčenosti djeteta B u tome sto je u tom trenutku imalo 18-19 godina, i ako tehnički punoljetno, nije ušlo u taj dogovor/tu raspodjelu. I zamjera ovim dvjema osobama što su “mislile samo na sebe, kako da se one raspodijele da ne moraju imati posla jedna s drugom”, a nisu uzele u obzir i da tu postoji treća osoba.

    Ima li smisla da nakon toliko godina dijete B otvoreno to kaže djetetu A? Majci je već x puta reklo.

  21. #21
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ima li smisla da neka treća osoba sa strane (npr. ja ), iskreno ispriča Unuku A o čemu se sve radi kod Djeteta B? Jer unuk A je jedina neopterećena osoba koja vrlo iskreno i otvoreno nudi i zove na druženja, šalje poruke “kad bi vam odgovaralo ljetovanje”, ima jaku potrebu biti u odnosima s potomcima svog djeda i nije svjesno zadrške s druge strane.

    Mislim, znam da je odgovor bilo kome sa strane - nemoj se petljati - neću to učiniti, no je l bi itko to trebao učiniti? Reci sve otvoreno što koga tu muči.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 27.06.2019. at 10:46

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dijete B sasvim sigurno ima pravo biti ogorčeno jer nije ušlo u ostavinsku. Mislim da to nema niti veze s tim je li bilo punoljetno. Ne znam uopće kako se to moglo dogoditi?!

    Mislim da je lijepo da se obitelj pomiri, ali ako postoji takva ogorčenost s jedne strane, onda ne vidim baš smisla da se osoba B druži s nekim, a istovremeno osjeća gorčinu.

    Ima li smisla to govoriti, pa ne znam. Što se time misli postići? Dobiti ispriku, ili novu podjelu imovine? Ne znam je li realno da bi obitelj A pristala na to.

    Možda se B dijete može raspitati ima li kakvih zakonskih mogućnosti za novu podjelu.

  23. #23
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Kako su se dogovorili tako mora biti. Kud bi došli kad bi na životnim poljima unazad ispravljali greške kad nam dođe iz g..u glavu. Bila dogovorna podjela i to je to. To što su sad želje za imovinom na moru jer je dijete sad oženjeno pa i žena utječe na nj mišljenje...itd..samo problemi na vidiku. Prihvatiti situaciju takva kakva je i to je to. Kakvi su to ljudi da idu kao gosti k njima a u stvarnosti im kopaju jamu ispod njih.. Svako svojim putem i svojim mirom..što si priskrbiš u životu s tim biti zadovoljan.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ali ako je netko isključen iz podjele, a nije se odrekao imovine? Pa kako je to uopće moguće?

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Kako su se dogovorili tako mora biti. Kud bi došli kad bi na životnim poljima unazad ispravljali greške kad nam dođe iz g..u glavu. Bila dogovorna podjela i to je to. To što su sad želje za imovinom na moru jer je dijete sad oženjeno pa i žena utječe na nj mišljenje...itd..samo problemi na vidiku. Prihvatiti situaciju takva kakva je i to je to. Kakvi su to ljudi da idu kao gosti k njima a u stvarnosti im kopaju jamu ispod njih.. Svako svojim putem i svojim mirom..što si priskrbiš u životu s tim biti zadovoljan.
    Potpis na boldano. Uglavnom je pametnije prežaliti i okrenuti leđa i gotovo...

    MM je jedan od brojnih suvlasnika nekakve nekretnine na moru, njegova mama to često zna spomenuti (ostavština njezinog pok.muža i njegovih predaka) ali najbolje bi bilo da mm ode onamo i uzme ta dva kamena (udio u nasljedstvu), pa da već jednom završimo s tim, hehehe... Njemu nije stalo, nekretnina je sad u vlasništvu osobe koja ondje živi, ali postoji ta obiteljska priča. Rijetko koja obitelj nema takvih situacija. Ili nemaš pa ti je krivo, ili imaš pa su ti drugi jalni - nikako na zelenu granu. Da se želim osvrtati, našla bih takvih situacija i u svojoj obitelji... Mi mlađi smo uredno održavali kontakte i kad su se starije generacije svađale ili prekidale komunikaciju. Danas mi je drago zbog toga, a i obiteljske svađe su se izgladile.

    Nema smisla potezati nečije dogovore od prije dvije-tri generacije unatrag ili dulje... To čovjeka samo opterećuje, a korist = 0.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno, dogovoreno je.
    Ali ima tu još jedan moment ogorčenosti djeteta B u tome sto je u tom trenutku imalo 18-19 godina, i ako tehnički punoljetno, nije ušlo u taj dogovor/tu raspodjelu. I zamjera ovim dvjema osobama što su “mislile samo na sebe, kako da se one raspodijele da ne moraju imati posla jedna s drugom”, a nisu uzele u obzir i da tu postoji treća osoba.

    Ima li smisla da nakon toliko godina dijete B otvoreno to kaže djetetu A? Majci je već x puta reklo.
    Iskreno, meni ovako, sa nedovoljno podataka, izgleda da se puno manje ima zameriti osobi A nego majci B.
    Ako je vikendica na moru tog časa vredela puno puno manje nego npr. velika kuća u gradu, onda je, sa materijalne tačke gledišta, sve prilično pravedno, jer je verovatno osoba A išla logikom da će nekretnina u gradu svakako jednom pripasti detetu B (možda uopšte nije ni percipirao dete B kao punoletnog i punopravnog, kad kažeš da se sve desilo naglo i da je dete B tek postalo punoletno...), a vikendica na moru je svakako samo obična vikendica...
    Ali ja sam verovatno pristrasna, jer sam se prepoznala u ulozi unuke A . Samo bez vikendice na moru, dedin novac je uložen u kuću mojih roditelja. A porodica B je odlično materijalno obezbeđena, puno bolje nego naša A, i majka B nije više živa. Tako da mi lako održavamo kurtoazne i ljubazne kontakte već godinama, iako mi unuci nismo naročito bliski, nismo ni ogorčeni ni na koji način.

  27. #27
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    ali ako je netko isključen iz podjele, a nije se odrekao imovine? Pa kako je to uopće moguće?
    Supruga B kaže da je pretpostavka bila da će dijete B ionako nasljediti nju, a bio je i dogovor da smije korisiti kuću na moru pa je to zvučalo kao ok dogovor. Valjda njoj.

  28. #28
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Potpis na Peterlin i Oku.
    Iz iskustva govorim da pustite to.
    Što se tiče okolnosti na ostavinskoj glupo je da nagađamo.
    Ne vjerujem da sin nije bio pozvan.
    Vjerojatno se i on dogovirio ili ga tada nije bilo briga.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Supruga B kaže da je pretpostavka bila da će dijete B ionako nasljediti nju, a bio je i dogovor da smije korisiti kuću na moru pa je to zvučalo kao ok dogovor. Valjda njoj.
    Ok, ali svejedno mi nije jasno kako je sin B izostavljen iz nasljeđivanja. Da sam ja sin B popričala bih o tome s nekim odvjetnikom.

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Ako sam dobro shvatila, od osavinske je prošlo više od dvadesetak godina, nema se tu više ništa ni sa kim pričati.

  31. #31
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Kakvi su to uopće dogovori o nastavku korištenja kuće na moru, iako je u vlasništvu nekog drugog. Meni suludo.

    Meni se čini da je ta žena B dosta toga zbrljala. Prvo što joj je smetao sin A, zašto je uopće ulazila u takvu vezu, ako joj to smeta. Drugo, što joj je smetalo da suprug dalje njeguje odnos sa svojim djetetom?!?! Treće što nije ni polubraći odobravala da održavaju dobre odnose. Mislim da je sin B puno bolje prošao od sina A jer je barem odrastao uz majku i oca, što mislim da je bitnije od kuće na moru. A sad kakva je ta majka B, u odnosu na majku A i tko je tu bolje prošao, to je pitanje, a odgovor sigurno nije jednoznačan.

    Materijalno je očito bolje prošao sin A, kad sin B još nije ništa dobio. Da sam ja ta majka B koja je u nekom trenutku krivo procijenila, prodala bih tu kuću, kupila mali stančić i isplatila sinu B njegovo nasljedstvo sad pa kad umrem nek dobije i taj stančić. Ali mislim da je za stabilan život važnije da si imao roditelje, nego da naslijediš nešto.

  32. #32
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma da, nema smisla pričati nitko ni sa kim. I da nema Unuka A, svi ti ljudi skupa ne bi vjerojatno više nikad u životu ni razgovarali. Priča se nije ni otvorila zato što netko sad želi pošto-po-to nadoknaditi neku materijalnu korist, nego su se obnovili odnosi, a s njima su ispali i svi kosturi iz ormara.

    Problem je zapravo kako održavati odnose, a prijeći preko kostura koji su tako pomno njegovani i čuvani u ormaru.

  33. #33
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nikako ili jako teško.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A mislim, nema smisla da sin B održava s nekim odnose, a loše se osjeća radi toga.

  35. #35
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Glede raspodjele - prošo voz.
    Glede druženja - reći gospođi B da su odnosi obnovljeni.
    Nema sreće ako te dvije pretpostavke ne budu prihvaćene i nikad više preispitivane.

  36. #36
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Pa ako nije do materijalnog gubitka sina B, ja ne vidim ostale kosture na plećima sinova A i B. U vikendicu ne bih išla krišom od mame, a održavala bih nekakav odnos s polubratom, jednom dvaput godišnje, ako mi nije baš najbolji drugar. Nazvala za rođendan i Novu godinu i što već treba. Ako mi je najbolji drugar, onda bih se družila koliko stignem i koliko mi paše.

  37. #37
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Bubilo ja sam uvijek za iskren i otvoren razgovor u životu, ako ništa drugo da izbacim iz sebe to što me tišti. To je tako “pročišćujući“ osjećaj. Nekad jedna strana ni ne zna sve što druga strana misli, zna i osjeća.
    Neizmjerno cijenim otvorene razgovore one glavu u glavu.

    ne vidim ništa šta sprječava unuke A i B da budu u komunikaciji i druže se (rekla bi i gđi B da zna).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.06.2019. at 16:08

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Mislim da unuci A i B trebaju otvoreno porazgovarat između sebe (ne da im ti ili netko treći bude posrednik)-kao 2 odrasle osobe.

  39. #39
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    Žena B zapravo u međuljudskim odnosima nije neko zlato i čisto iz svoje neke “priprostosti” nije mogla prihvatiti dijete A i od prvog dana to su zategnuti odnosi i svađe, “tek toliko”, gdje se zbog oba karaktera nije popuštalo s nije strane. Npr. kad je bilo vjenčanje djeteta A, nije muzu dozvolila da povede dijete B tamo. Ona nije išla.
    Po ovome onda ispada da je žena B prva počela. Povlačim ono da nije kriva.

    Treba li dijete B reći ili ne što ga muči, ne znam. Ljudi su različiti, ja sam takva da ne bih izdržala da to ne kažem. Vjerojatno nekad ima sreće i u tome da se neke stvari prešute. Jedino što sigurno znam je da se niti jedan odnos ne može graditi na bilo kakvom zamjeranju i gorčini.

  40. #40
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ne vidim šta bi dijete B moglo dobiti nekim razgovorom koji ne može ništa ispraviti.Više puta se reklo-prošo voz.
    Majci otvoreno reći o obnovi odnosa sa djetetom A.Dok je mogla braniti i spriječavati,mogla je.Ali svemu dođe kraj.Preživjeće.
    Viđanje sa djetetom A i unukom A nije na dnevnoj,možda čak ni mjesečnoj bazi.Probati,pa vidjeti kako će ići.U najgorem slučaju,može ponovo doći do zahlađenja odnosa.Vjerovatno to nikad neće biti idealni odnosi,ali šta sad.

    Inače u svakoj obitelji ima sličnih priča.
    Evo,nedavno mi je umro rođak koji je živio u Sloveniji.On i žena su stekli stan u Ljubljani.Nisu imali djece.I ona sad do neba zahvaljuje njegovom bratu i sestri što su se odrekli prava na stan i stan je pripao njoj.Ne znam po kojoj osnovi su oni imali pravo na stan koji je ona stekla sa mužem?I ta žena je malo priprosta,neškolovana,starija,da li je zaista nekad bilo tako?Mama me uvjerava da jest,ako nemaš djece,moraš sve djeliti sa braćom,sestrom,roditeljima....

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kaj samo punoljetni nasljednici imaju neka prava, ne imaju li to svi?
    Evo skoro je umro otac od kolege elikog, koji je na pragu punoljetnosti
    Kad je moja teta umrla. A poslije i baka, djeca od tete su bila vecinom punoljetna mozda jedno nije.sad koji su dogovor imali stric i tetak uglavnom u zapisniku s ostavinske je navedeno da se tetak odrekao ostavstine unuka u korist strica.

  42. #42
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Silkice, mislim da je tako i dan danas. :dada
    Sjećam se nedavne priče, također za Sloveniju doduše.

    Obiteljski odnosi isprepleteni sa nepravednim nasljedstvima, ili ne moraju niti biti nepravedna zaista već da neki članovi obitelji tako misle i osjećaju, prekomplicirani su za moj ukus. Ja bi obnavljala/ održavala odnose samo i isključivo zbog emotivne strane, ako mi ona nešto znači.
    Ako ne, ne bi se posebno trudila, a korištenja nekretnina i slične dogovore zaista bi se trudila ne uključivati u jednadžbu.

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Silkicina prica je nesto sadvim drugo. Braca u ovoj prici njezina nisu sogorovi nasljednici.da je ona umrla onda bi oni mogli biti nasljednici ali placaju porez na dobiveno

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Joj sori braca iz silkicine price imaju pravo na nuzni dio, kako se izracunava ne znam

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U Hrvatskoj onoga tko nema djecu nasljeđuju roditelji i muž/žena. Ako roditelja nema, onda samo muž/žena.

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    A sto ako nema ni djece ni muza ni zene, onda idu svi u prvom koljenu
    Braca ili necaci. Ali se drugacije obracunava porez
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.06.2019. at 17:24

  47. #47
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Netko je prije pitao zašto to uključivanje korištenja nekretnine u odnos - vjerojatno jer je to bio dogovor i u ostavinskoj - na papiru pripada tome i tome, a obitelj B može isto koristiti prema dogovoru.

    Možda jer je “bilo prirodno” jer je obitelj B zapravo i sagradila vikendicu i boravila tamo puno češće od obitelji A, pa je to kao svima bilo “normalno” da i dalje nastave dolaziti dok se nisu posvađali.

    Možda zato što je 10-godišnja šutnja uslijedila baš nakon svađe o korištenju?

    Možda jer smo balkanci kojima je normalno da 15 ljudi ljetuje u istoj kući .

    Odnosno, cijelo to nekakvo ponovno uspostavljanje odnosa naslonilo se na to “obnovili smo vikendicu nakon sto je propala, dođite vidjeti, a i da se družimo i da se djeca upoznaju”.

  48. #48
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ako se dijete B osjeća nelagodno u tom odnosu,može uvijek izaći iz njega.Ali nekako sam shvatila da dijete A i nije toliko krivo za prekid odnosa,nego majka djeteta B.Ali najbolje je ostaviti to ko je kriv i zašto.Po meni je bitno trenutno stanje i trenutni osjećaji.Dijete B se mora pomiriti sa time da mu je učinjena nepravda.Iako ni meni nije jasno kako je izostavljeno iz rasprave ako je bilo punoljetno.Moralo je i ono staviti svoj potpis negdje.
    Ako se može ostaviti prošlost,super.
    Ako se ne može ostaviti prošlost,isto može funkcionirati na nekoj razini.Povremena viđanja i sl.Ali bolje ne čačkati po prošlosti.
    Ako je prošlost rak rana,onda se bolje ostaviti takvog odnosa i biti miran.Ne mora to biti potpuni prekid odnosa.Ali ostati na uljudnosti.

  49. #49
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Prvi nasljedni red su bračni drug i djeca.
    Nikakvi roditelji, braća ili nećaci.
    I kod nas je postojao zakon da braća i sestre uz bračnog druga, nasljeđuju pokojnika bez djece no to je promijenjeno.
    Sada nasljeđuje samo bračni drug.
    Tek ako pokojnik nema ni bračnog/ izvanbračnog druga ili životnog partnera, a ni dijete, pokojnika nasljeđuju roditelji i braća.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  50. #50
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Kad je moj otac umro brat mi je bio maloljetan. Uredno je sa mnom i mamom bio pozvan na ostavinsku raspravu na kojoj se i izjasnio o nasljedstvu. Nedavno mi je umrla baka, nadzivila je svo troje svoje djece, a i jednog unuka. Mi unucad smo pozvani na ostavinsku, kao i maloljetni sin tog preminulog rodjaka.

    OnT, neke je stvari najbolje pustiti od sebe. Nema smisla lomiti se sada oko nekih davnih pravdi i nepravdi. Ali ima smisla ulagati u odnos sa porodicom, ako to odgovara i strani A i strani B. Nista na silu, ionako na kraju zivimo samo sa sobom, pa onda nek' smo bar mirni sa svojim odlukama.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •