Stranica 3 od 24 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1196

Tema: Sobno bilje

  1. #101
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    i kako misliš vene, postanu li listovi suhi ili se kao nekako izduži, da listovi su okrenuti prema dolje?
    čuvarkuća nikako ne voli biti unutra, uvijek se tako izduži i posvijetli. da bi bila ona lijepa rozeta, treba biti vani i na direktnom suncu. trpi i niske temperature, debele minuse.. a i najgori čelopek. ne treba joj puno vode,iako iz mog iskustva nije ni osjetljiva na trulež ko neki drugi sukulenti.

  2. #102
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    U kući u tegli. Okrenuti prema dolje, mali ficleki, i kao da su istruli.

  3. #103
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    to ti je to, onda, ako možeš stavi na vanjsku stranu prozora ili terasu, di ima što više direktnog sunca, i slobodno je zaboravi zalijevat

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto mi čuvarkuća vene gdje god je stavim?

    I ova biljka mi umire, ne znam joj ime:
    http://www.glas-slavonije.hr/Slike/2014/08/136000.jpg
    Čuvarkuću ZABORAVI, nemoj ju zalijevati. Po opisu bih rekla da joj daješ previše vode. Stavi na balkon, van, tako da povremeno dobije malo kišnice i nemoj ni slučajno gnojiti jer bude ižđihala u zrak. Ako ti je u kući, izbaci je van na balkon i osiguraj da u teglu i tanjuriću ne ostane voda. Ako ima mokre noge, čuvarkuća lako zgnjili. Treba vrlo malo zemlje, vrlo malo vode i podnosi visoke temperature pa može biti na balkonu. Kažem ti - najbolje uspijeva kad ju zaboraviš.

    Ova druga biljka je hedera (sad ne znam je li helix ili koja druga, ne da mi se sad tražiti). Isto ne treba puno vode, ali ne podnosi sušu tako dobro kao čuvarkuća. Ako si hederu tj. bršljan držala u stanu gdje je centralno za vrijeme zimske sezone grijanja, nije ni čudo da ti crkava. Izbaci to na stepenište ili nekamo gdje nije prevruće, a ima dosta svjetla. Hedera je relativno zahtjevna, traži dosta svjetla i dosta vlage (u zraku) a ne smije imati vodu u teglu jer hoće istrunuti.

  5. #105
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Ovih dana na prozoru samo puše, i padne i kiša. Sunca skoro i nema.

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma baš te briga - ako ti nešto crkne, to je znak da si trebaš kupiti novo sobno bilje. Nemoj to doživljavati kao osobni neuspjeh nego kao priliku da si nabaviš nešto novo što te veseli za malo para... Te biljke koje kupujemo u teglama tretirane su svim i svačim i često nemaju dugi vijek trajanja.

  7. #107
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    nema to veze, i na oblačan dan vani ima više svjetlosti nego unutra. moja je na mjestu di je zalije kiša kad god pada, ali rupe su na dnu posude i nema ispod ništa da zadržava vodu, dakle višak ode i ona se na to ne buni. vjetar njoj kao njoj ne smeta jer je niska i čvrstih listova, jedino ako misliš da će ti bacit teglu, ali nju možeš posadit u neku skroz plitku/nisku posudicu. meni je dio posađen u malu staru tećicu (toliko staru da ima nekoliko rupa, odnijela sam je baki iz kokošinjca), dakle duboku možda 6-7cm

  8. #108
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Dracene ne vole mnogo vode, kao ni juke. Višak vode zadržavaju u stablu i ono trune, a da ni ne vidite. Kod biljaka sa drvenastim stablom bolje manje vode, nego preterati.
    Ovo je živa istina, dracena funkcionira po principu "manje je više" i to je jedina biljka koja je opstala u mom domu više od dvadeset godina, vjerovali ili ne.
    Dobila sam je još na faksu na poklon i sasvim je dobro preživjela razdoblja kad bi otišla kod roditelja za praznike, nekad i na duže od mjesec dana. Listovi bi se skroz objesili doduše, ali nakon zalijevanja bi uvijek iznova živnula. I eto je još žive, nije doduše nešto puno narasla u svo to vrijeme, ali preživjela je nekoliko preseljenja, čak je i grad mijenjala.

    Ubila sam sve ostale biljke koje su neko vrijeme provele kod mene.

  9. #109
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku

    inače baš planiram rasadit ovakvih echeverijica, imam puno mladih: https://upload.wikimedia.org/wikiped...105629489).jpg
    jedna koja je narasla doslovno iz jednog jedinog listića trenutno uzgaja 4 cvijeta i 7 mladih biljčica. ako je netko iz St područja želi nek mi se javi
    Znas sto, dosla sam rec da ces mi ju morat ponovo dat jer je sva posmedjila.
    Mislila sam da je kao neka reakcija jer sam ju iznijela van, pa zbog promjene temp ili neceg slicnog jer su listovi bili ziv i zdravi samo nekako ljubicato-smedji,
    ali sad su se listovi sasusili, ostalo mi je samo 3 mala zelena micusna na vrhu, bas sam se rastuzila kad san skuzila da su suhi i da je vjv ipak gotova,
    ne znam hoce li se moc oporavit od ta dva-tri zelena micusna listica :/

  10. #110
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je živa istina, dracena funkcionira po principu "manje je više" i to je jedina biljka koja je opstala u mom domu više od dvadeset godina, vjerovali ili ne.
    manje je više biljke su moj tip biljaka!
    baš sam jučer skužila da tatina dracena koju sam izmasakrirala prije mjesec dana čini se da je bacila novi pup. sad mogu bez straha s pilom na sve ostale

    zhabice, ovo ti je moje iskustvo s tom biljkom, esejskog tipa
    to je bio prvi sukulent koji sam kupila u cvjećarni. listovi su joj bili svijetlozeleni i položeni prema dolje, kako ona izgleda kad je unutra i nema dovoljno svjetla (začas se deformira). donila je kući i brzo bolje stavila na sunce da se jadna oporavi, ja nestrpljiva da dobije oblik koji treba imat. bio je 10. mjesec i računala sam da je to blago sunce i da joj neće smetat.
    krivo. sutradan ona jadna puna opekotina. ko da sam joj upaljačem prošla po listovima. siroče malo. onda ju je tang sirotu opečenu išla spašavat redovitim zalijevanjem. zaboravila da sukulente treba presadit nakon kupnje, jer ih često drže u nekoj zemlji koja previše za njihov gušt zadržava vodu.
    dođem sutradan, ona istrulila. ma u nekoliko sati je istrulila, izgledala sam doslovno ovako
    makla sam sve trule dijelove, i gronjih 6 malenih listića mi se učinilo da nisu još toliko truli, pa sam ih položila na suhu zemlju i nisam ih dirala mjesecima. Svaki od tih 6 listića pustio je prvo korijen prema dolje, a onda se pojavila i sićušna rozetica na proljeće, iz jednog lista su čak narasle blizanke. u 3 ljetna mjeseca izrasle su u rozete promjera 10ak cm, ako ne i veće, sljedeće proljeće cvjetale.

    vjerojatno da skineš sve te ljubičaste i smeđe listove i samo zeleni dio položiš na zemlju, bi ti preživila. ne nužno. ali ako ovo dolje nije trulo, ostavi je zasad tako, na sunčanom mjestu i ne miči ako temperatura ne padne na nula baš.

  11. #111
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    baš sam jučer skužila da tatina dracena koju sam izmasakrirala prije mjesec dana čini se da je bacila novi pup. sad mogu bez straha s pilom na sve ostale
    Ja još čekam pup na drvetu života (nadam se da će opravdati ime )

    Nego, moje biljčice su prekrasne! S obzirom da sam nova u svemu ovome, baš guštam i to se vidi na njima.
    Jagode rastu, hortenzija me svaki put ostavi bez daha kad ju ugledam, čuvarkuće, lavanda…ma sve je prekrasno.
    Jedino mislim da vrbi cica maci nešto ne paše. Manji listići žute i otpadaju. I više nema cica maca, cvatova. Malo bolje sam ju zalila i nahranila. Ima tko iskustva s vrbama?

  12. #112
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ja još čekam pup na drvetu života (nadam se da će opravdati ime )

    Nego, moje biljčice su prekrasne! S obzirom da sam nova u svemu ovome, baš guštam i to se vidi na njima.
    Jagode rastu, hortenzija me svaki put ostavi bez daha kad ju ugledam, čuvarkuće, lavanda…ma sve je prekrasno.
    Jedino mislim da vrbi cica maci nešto ne paše. Manji listići žute i otpadaju. I više nema cica maca, cvatova. Malo bolje sam ju zalila i nahranila. Ima tko iskustva s vrbama?
    Vrba ti je u teglu ili u zemlji? AKo je u teglu, ja ne bih očekivala čuda. Što učiniti - presaditi u zemlju kao kontejnersku sadnicu (skupa sa svom zemljom iz tegla) i dobro ukopati.

  13. #113
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Vrba je u tegli. Kad smo je kupili, presadila sam je u puno veću i dublju teglu od one u kojoj je bila. Čitam da one vole dosta vode pa ću je probati više zalijevati.

  14. #114
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Ćuvarkuće (odatle i ime, čuva kuću) su nekad sadili na slamnate krovove, nitko ih nikad nije zaljevao, samo što padne s neba. Nisu osjetljive ni na sunce ni na nedostatak vode, ni na studen, snijeg, mraz, sukulent je, ali višak vode joj škodi. Inače je ljekovita. Njen sok iz lista liječi upalu uha.
    Drvo života će sigurno potjerati spavajući pup, samo treba biti strpljiv. Nekad par mjeseci.
    Vrba voli vodu. Kad putujete uz korito rijeke, redovno ćete vidjeti njihove srebrnkaste listove. Kako Peterlin kaže, presaditi ju. Normalno je da odbaci mace. Ocvala je. Bilo bi ju dobro orezati, malo prorijediti. Ne znam koju sortu imaš. Mnogi kupe vrbe, najčešće mini stabalca posade u vrt jer zauzimaju malo mjesta a izuzetno su dekorativne - cijepljene na štapu, al ih nikad ne diraju, ne prorjeđuju, ne orezuju pa se nakon nekoliko godina sve jadne ishere pod težinom.
    Biljkama treba njega i ljubav - uvijek ju vrate.

  15. #115
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Nažalost, moram zabilježiti da je moja čuvarkuća umrla. Držala se dobro dok je nisam dirala. Onda kako me uhvatilo proljetno preslagivanje cvijeća prebacila sam je iz tegle u kojoj joj je sasvim dobro išlo, u drugu, u kojoj joj je korijen istrunuo.
    Peterlin, ma znam, ali ono kada ti se cvijet primi, ili više njih, a netko ti dođe vidi to i kaže da imaš zlatne ruke. To je osjećaj.

    Uzela sam sjemenke maćuhica. Jedan dan ću ispeći zemlju da pobijem bagude. Onda ću ih posijati i nadati se da uspiju.
    Grlice mi opet vandaliraju tegle koje sam iznijela van. One su krivac zašto mi cvijeće nije vani.
    Treće, dobila sam ružmarin. Nadam se da će se prihvatiti.

  16. #116
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Može jedna skupna tema?

    Ove godine bih stavila koješta na prozor, ali ima jedan problem. Dolaze mi grlice i onda hodaju po tome i sve pokidaju. Ima li netko savjet kako otjerati ptice? Mislila sam isprintati sliku vrane pa zalijepiti, ali nisu ptice tako baš glupe.
    Upravo mi se ptica posrala u sobu. Nemam pojma kako se to desilo. Otvoren je jedan prozor. Drek je na jedan metar ukoso od prozora.

  17. #117
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno


    To ti je za srecu

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno


    bar tako kažu da je za sreću
    ima i ona verzija da će biti puno para

  19. #119
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Drvo života će sigurno potjerati spavajući pup, samo treba biti strpljiv. Nekad par mjeseci.
    Probudili se pupići

    Najviše ih je na onim trupcima što sam ih skoro bacila, ali sam ih za svaki slučaj popikala u teglice sa zemljom

  20. #120
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Poglečte mog Miomira. Ne znam samo gdje da ga prebacim da izraste još veći.

  21. #121
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    to je peršin, pitam samo?

  22. #122
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Mrkva.

  23. #123
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Mislila sam na kitnjasti peršin, jesam li u pravu da si samo vrh stavila u čašu,nisi sijala, ali ak je mrkva u neku teglu koja je veća od čaše jogurta

  24. #124
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Je, ostalo od mrkve kaj sam sekla.
    A misla sam u flašu od jogurta.

  25. #125
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    ma možeš u bilo kaj kaj je veće, a listeke možeš povremeno strgnuti i staviti u juhu

  26. #126
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Budu stalno rasli novi, i do kad?

  27. #127
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Dok se ne osuši

  28. #128
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Neće izrast ponovno u mrkvu?

  29. #129
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Nece

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  30. #130
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Hehe
    Nego, imam gerber u tegli.
    Bio je prelijep kad sam ga kupila prije tri mjeseca.
    I od kad je ocvao samo novo lišće tjera van.
    Sad već izgleda ko šalata.
    Šta mislite hoće li ikad više procvast ili niš od toga?

  31. #131
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Hehe
    Nego, imam gerber u tegli.
    Bio je prelijep kad sam ga kupila prije tri mjeseca.
    I od kad je ocvao samo novo lišće tjera van.
    Sad već izgleda ko šalata.
    Šta mislite hoće li ikad više procvast ili niš od toga?
    Bude ako ga prihranjuješ. Ja sam lijena pa samo prihranjujem otopinom kore od banane, a to što prihranjujem uredno cvate. Nemam gerber pa ne znam. Probaj s nekim gnojivom za cvatuće biljke.

  32. #132
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno Sobno bilje

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Bude ako ga prihranjuješ. Ja sam lijena pa samo prihranjujem otopinom kore od banane, a to što prihranjujem uredno cvate. Nemam gerber pa ne znam. Probaj s nekim gnojivom za cvatuće biljke.

    Jesam i nastavit ću.
    A niš, vidjet ćemo.
    Javim ako procvate.
    Imam i zvjezdasti fikus koji u zadnje vreme tuguje.
    Ništa mu nisam mijenjala, a on odbacuje lišće.
    Gore tjera novo, ali me brine ovo dbacivanje.
    Ima li tko s tim iskustva?
    Posljednje uređivanje od Tanči : 08.05.2016. at 16:51

  33. #133
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Pekla sam zemlju, ali predugo i na previsokoj temp. Sad čitam na netu da to stvara toksine u zemlji i da sam ubila dobre mikroorganizme. Sutra sijem maćuhice. Što mislite hoće li isklijati i koliko im inače treba?

  34. #134
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Pekla sam zemlju, ali predugo i na previsokoj temp. Sad čitam na netu da to stvara toksine u zemlji i da sam ubila dobre mikroorganizme. Sutra sijem maćuhice. Što mislite hoće li isklijati i koliko im inače treba?
    Probaj. Baš te briga. Najgore što se može dogoditi je da ne isklija. A onda ideš iznova s nečim drugim.

  35. #135
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, napokon sam uslikala svoje aloje.

    Ovo je ljekovita vrsta (ište presađivanje, već sam kupila zemlju ali nikako da se primim posla): http://s32.postimg.org/jsrjenzdh/DSC_0567.jpg

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovo je aloja koju sam prije par godina dovukla iz Cavtata. I ona ište presađivanje, ali trenutno je u cvatu, pa će to pričekati: http://s32.postimg.org/mjvp1grf9/DSC_0580.jpg

  37. #137
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ovo je uskrsni kaktus koji tek sad cvjeta: http://s32.postimg.org/6ykchdjo5/DSC_0585.jpg

    (U pozadini se vide žednjaci i još jedna vrsta aloje, jer na mom jugozapadnom balkonu srpanjsko sunce nemilice sprži sve osim sukulenata...)

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nemam pojma kako ispravno okrenuti slike jer su s mobitela, pa ponekad radi automatika, a ponekad ne... Sorry, ne da mi se s tim zamajavati.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    vidim, lijepo im je kod tebe
    baš su prekrasne!

  40. #140
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Krasne su ti aloe, Peterlin
    i meni sad cvjeta ovaj crveni "uskrsni"

  41. #141
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Mrkva.
    Dobro ti je Jelena.O rekla - kad budeš imala kraj peršina, isto ga zaguraj u zemlju i pusti da naraste lišće, pa ga možeš "obirati" za juhu. Potraje to cijelu sezonu. Isto vrijedi i za celer, ali on ti traži više mjesta.

    Najbolji je onaj kitnjasti peršin koji ne ide jako u visinu i širinu, ali on nije tak jako aromatičan ko naš obični. Peršin i celer koje si kupila za prehranu sigurni su (jer su i uzgajani za prehranu) a i zgodno ih je vidjeti na balkonu. Ako si uspjela s mrkvom, možeš i s drugim biljkama.

    Fora je i timijan. Sad mi je žao što ga nisam slikala, a imam ga na gruntu kod vikendice (iako je sav u draču), trenutno baš lijepo cvate. Ali raste to i iz tegla: http://cache1.asset-cache.net/gc/735...XH9GT8mODTIop5

  42. #142
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Cure, hvala! Nemojte previše faliti moju zelenjavu da se ne umisli, puj puj puj...

    Moram uslikati cijeli prozor, imam više vrsta kojekakvih biljčica.

  43. #143
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    To sam i mislila, ali ovo konzumovo peršin samo listove stave pa bum se morala prošetat na plac. Nego, sad taj ružmarin. Mati mi rekla da u pivsku flašu stavim dok ne pusti korijenje, onda u zemlju. Na internetima pak veli odmah u zemlju, al' je sadnja u rujnu. Ima ko šta pametno za dodat?

  44. #144
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To sam i mislila, ali ovo konzumovo peršin samo listove stave pa bum se morala prošetat na plac. Nego, sad taj ružmarin. Mati mi rekla da u pivsku flašu stavim dok ne pusti korijenje, onda u zemlju. Na internetima pak veli odmah u zemlju, al' je sadnja u rujnu. Ima ko šta pametno za dodat?
    Probala sam jedno i drugo. U flaši mi se često osuši (baš prije 2 tjedna mi se to zadnji put dogodilo) prije nego se uspije zakorijeniti. Flaša od pive je zato da korijen nije na svjetlu.

    Korijenje pušta samo iz zelenih mladica i to zaperaka listova, ne iz drvenastog dijela. Ako se gurne u zemlju, isto mora biti u zemlji dio mladog i zelenog, jer se iz drvenastog ne može zakorijeniti. Probaj jedno i drugo.

    Zamoli mamu da ti ona stavi mladice u flašu, tako da se biljka ne "šokira" promjenom okoliša. Možda se tamo gdje je biljka narasla lakše zakorijeni. Ako ne bude išlo, kupi si na placu već gotov u tegli (ne dućanski nego od baba). Ja sam imala veliki grm, ali mi se osušio (prevruć balkon) pa sam ove godine kupila na provincijskom placu tri mlade biljke i posadila. Evo ih - ružmarin, lavanda i smilje: http://s32.postimg.org/ouf0rznth/DSC_0584.jpg

  45. #145
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Peterlin, divne su ti biljčice!

    Moja aloa je izgledom kao tvoja s prve slike (kupila sam je u Ikei). Ali još nije tako velika Znači, i moja je ljekovita, jupi.

    Dozrela mi je prva jagoda
    Posljednje uređivanje od Optimist : 10.05.2016. at 22:52

  46. #146
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, divne su ti biljčice!

    Moja aloa je izgledom kao tvoja s prve slike (kupila sam je u Ikei). Ali još nije tako velika Znači, i moja je ljekovita, jupi.

    Dozrela mi je prva jagoda
    Super za jagode!

    Inače, aloje su SVE ljekovite, ali ova za koju sam napisala da je ljekovita koristi se u industriji, zato jer ima najviše iskoristivog soka. Ostale imaju više suhe tvari, pa su vjerojatno manje isplative i teže obradive. Ova je mekana i baš puna tekućine. Znam otkinuti komadić ako se opečem i namazati opeklinu, to sjajno djeluje. Imala sam puuuno više, ali sam udomila kod kolegice koja ima dvorište i više prostora. U međuvremenu su i ove moje podivljale jer im paše na mom balkonu, pa ih se spremam rasaditi da se ne gužvaju (sklone su dobiti one krpaste bijele uši ako imaju premalo zemlje, izgleda da im padne imunitet).

  47. #147
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Probudili se pupići

    Najviše ih je na onim trupcima što sam ih skoro bacila, ali sam ih za svaki slučaj popikala u teglice sa zemljom
    Veselim se s tobom!

    Peterlin, imaš zelenu ruku! Baš su ti lijepe biljčice!
    Ako imaš viška aloja, bilježim se sa štovanjem.
    Kad ti ocvatu smilje, lavanda i ružmarin, oreži ih da ti ostanu grmolike i lijepe forme, da ti se ne izduže i ne odu samo u zrak. Ja lavandu orežem odmah iza cvatnje pa dočekam još jednu cvatnju u 8-9 mj., znatno slabiju, al su onda 2 rezidbe.

  48. #148
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a tek ograda i zidovi??

  49. #149
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Super za jagode!

    Inače, aloje su SVE ljekovite, ali ova za koju sam napisala da je ljekovita koristi se u industriji, zato jer ima najviše iskoristivog soka.
    Jesi li sigurna? Negdje sam čitala da nisu, i baš zato treba paziti kod nabavke.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jesi li sigurna? Negdje sam čitala da nisu, i baš zato treba paziti kod nabavke.
    Nisam provjeravala.

    Onu ljekovitu sam nabavila iz provjerenog izvora (mm ima rodbinu u Slo - ljudi se time bave, tj. bavili su se). Latinsko ime je Aloe Barbadensis: https://www.google.hr/search?q=Aloe+...YXxDB4gWp2M%3A

    Ne pripremam ljekovite pripravke, ali sam kolegici donirala tu istu vrstu za pripravak. Njoj je to pogledala susjeda koja se isto bavi time (ima u obitelji nekoga s malignom bolešću) i kaže da je to ta.
    Evo: http://www.herbwisdom.com/herb-aloe-vera.html

    S druge strane, kolega s posla ima doma drugačiju aloju (onakvu kakva meni cvjeta) i isto od nje njegova žena radi pripravak.

    Za ostale ne znam.

    Moje se zovu Aloe Vera Barbadensis, Aloe vera Arbprescens (to je ona visoka, zmijasta) - isto je ljekovita; Aloe vera Ferox (takvu nemam, ima četkasti cvijet) i Aloe vera Chinensis (ta je jako slična kao Babadensis, ali ima drugačije raspoređeno lišće, ne u krug nego je cijela biljka više plosnata, ima listove organizirane u ravninu, kao klivija: https://www.google.hr/search?q=aloe+...4PzCm_lEcrM%3A)

    Evo malo tuđe pameti: http://www.cvijet.info/zacinsko_i_lj...era_l/131.aspx
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.05.2016. at 12:56

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •