Stranica 21 od 24 PrviPrvi ... 111920212223 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,001 do 1,050 od 1196

Tema: Sobno bilje

  1. #1001

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Znači, kriterij za preživljenje su tri lista? Dobro da znam. Ove moje biljčice imaju svaka po dva lista (na najvećoj se pojavio zametak trećeg). Pustit ću ih još malo pa se upustiti u presađivanje. I dobro da sam ovdje pisala o tome pa imam točan uvid u vremenske okvire.

  2. #1002

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    dracena - zmajevac :
    cca metar i pol izrasla, 2 čvrsta stabla i iz svakog po dva tanka
    mogu li ta dva čvrsta razdvojiti?

    stalno su listovi kovrčavi, sad su počeli i žutjeti (imam ju 9 godina, od kad je bila beba od 30cm)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 07.01.2021. at 19:54

  3. #1003
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    dracena - zmajevac :
    cca metar i pol izrasla, 2 čvrsta stabla i iz svakog po dva tanka
    mogu li ta dva čvrsta razdvojiti?

    stalno su listovi kovrčavi, sad su počeli i žutjeti (imam ju 9 godina, od kad je bila beba od 30cm)
    Da li žute vrhovi (i suše se)ili žuti cijeli list? Kod moje su suhi vrhovi lista bili jer sam povremeno zanemarila zalijevanje. Ista stvar mi se događala i sa spatifilumom. Sad "zalijevam" ovako. i više se vrhovi ne suše.

    Listovi kod moje se isto stalno kovrčaju (frču se prema donjoj plohi lista) kao da joj fali svjetla, a balkonska vrata i prozori na tri strane boravka. Pretpostavljam da joj fali neko gnojivo, ali ne znam koje.

  4. #1004

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    neko "žestoko" da joj dam?

    frču se prema unutra
    povremeno su vrhovi bili žuti i suhi

    sad su donji listovi skroz požutjeli

  5. #1005
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    neko "žestoko" da joj dam?

    frču se prema unutra
    povremeno su vrhovi bili žuti i suhi

    sad su donji listovi skroz požutjeli
    "Žestoko" čuvaj za sebe

    Ako ti donji žute i opadaju, onda joj možda stvarno fali svjetla? Donjim listovima često fali svjetla.
    To se meni događa kod ove dracene koja je jako gusta s kišobranastom krošnjom.

  6. #1006
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Da li žute vrhovi (i suše se)ili žuti cijeli list? Kod moje su suhi vrhovi lista bili jer sam povremeno zanemarila zalijevanje. Ista stvar mi se događala i sa spatifilumom. Sad "zalijevam" ovako. i više se vrhovi ne suše.

    Listovi kod moje se isto stalno kovrčaju (frču se prema donjoj plohi lista) kao da joj fali svjetla, a balkonska vrata i prozori na tri strane boravka. Pretpostavljam da joj fali neko gnojivo, ali ne znam koje.
    Probaj s korom od banane. Sadrži kalij, a to je dobro većini biljaka. Ja često i zimi zalijevam tom otopinom. Ništa komplicirano - u staklenku od krastavaca (0,7 l) ubacim koru od banane i zalijem vodom. Ostavim cca 2 dana, da iz kore hranjive tvari uđu u vodu i s tim zalijevam. Zapravo, zimi (kad nije sezona rasta) zalijevam tako da na 1,5 litru vode stavim oko 2 dl te otopine, a ostatak čini obična voda iz vodovoda. Ako se sjetim, pustim vodu da odstoji preko noći.

    U proljeće, kad krene sezona rasta, može se zalijevati nerazrijeđenom otopinom 1x tjedno. Evo malo tuđe pameti https://www.agroklub.com/agro-hobi/k...-biljke/56185/

    ***
    Kad odlijem vodu u kojoj je bila kora, ne bacim odmah tu koru nego nadopunim vodom. Obično držim 3 tjedna jednu koru, a nakon toga bacim u biološki otpad i nadomjestim drugom korom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.01.2021. at 09:00

  7. #1007
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Probaj s korom od banane. Sadrži kalij, a to je dobro većini biljaka. Ja često i zimi zalijevam tom otopinom. Ništa komplicirano - u staklenku od krastavaca (0,7 l) ubacim koru od banane i zalijem vodom. Ostavim cca 2 dana, da iz kore hranjive tvari uđu u vodu i s tim zalijevam. Zapravo, zimi (kad nije sezona rasta) zalijevam tako da na 1,5 litru vode stavim oko 2 dl te otopine, a ostatak čini obična voda iz vodovoda. Ako se sjetim, pustim vodu da odstoji preko noći.

    U proljeće, kad krene sezona rasta, može se zalijevati nerazrijeđenom otopinom 1x tjedno. Evo malo tuđe pameti https://www.agroklub.com/agro-hobi/k...-biljke/56185/

    ***
    Kad odlijem vodu u kojoj je bila kora, ne bacim odmah tu koru nego nadopunim vodom. Obično držim 3 tjedna jednu koru, a nakon toga bacim u biološki otpad i nadomjestim drugom korom.
    Sad sam se sjetila da si to već spominjala ovdje. Morat ću probati, hvala!

  8. #1008
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Opet sam uzela bor u tegli za žićbo. Teta mi tad rekla da ga trebam uskoro u teglu presadit. Kak god, tri tjedna poslije on mi se malo žuti i suši, i otpadaju iglice pri dnu. Nadam se da ga se još može spasiti. Mogu bilo koju zemlju za njega, onu Konzumovu?

  9. #1009
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Bor MORA u zemlju, a ne u teglu.
    U tegli ne može živjeti.
    Treba ga posaditi u zemlju i dobro pritisnuti zemlju oko drvca.

  10. #1010
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Zavisi koliko je velik, ali može nekoliko godina živjeti u tegli, samo trebaš prebacit u veću. Žuta, da li je vani?

  11. #1011
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ma ne, u stanu, treba u veću teglu.

  12. #1012
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    a onda je problem stana vjerojatno, imaš li neki balkon gdje može biti?
    piše li ti negdje o kojoj točno biljci se radi? Onda možeš googlat koju temperaturu traži, ali generalno borovi i slično - u stanu im je pretoplo. Čak i u tvom

    Kad sam bila dijete, 4 Božića smo imali istu jelku iz pitara, nakon Nove Godine prebacili bi je na terasu i tamo je bila ostatak godine. Nakon 4 godine presadili smo je kod bake i dida.

  13. #1013
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Da, Picea glauca conica. Tak sam i mislila da mu je pretoplo. Kaj će onda on po ljeti?

    To kaj ste presadili, je li se održalo do danas?

  14. #1014
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Da, Picea glauca conica. Tak sam i mislila da mu je pretoplo. Kaj će onda on po ljeti?

    To kaj ste presadili, je li se održalo do danas?
    održavalo se dok je baka i dida nisu posjekli jer im je smetala

    po ljeti će biti ljeto, ali sad je zima i treba im hladnoća i svjetlost i vanjski zrak
    i naravno veća posuda, možeš stavit običnu zemlju koju prvu nađeš

  15. #1015
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Obiteljski prijatelji su cijelo moje djetinjstvo na balkonu imali jelku u pitaru, za Novu godinu bi je unijeli i okitili. Presadili su bili divlju mladicu od nekud.

  16. #1016
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ti borovi koji se kupe s korjenom nisu odrasli u tegli.
    Iskopaju ih iz zemlje par dana prije prodaje.
    Često imaju i oštećenja korjena nastala uslijed čupanja iz prirodnog okruženja.
    I nema šanse da će živjeti u tegli.
    Osušit će se kao što je već Žutoj i počeo.
    Sasvim nešto drugo je kad se mala mladica posadi u teglu i tu ona razvija korjen i to može funkcionirati, dok odraslo stablo nagurano u teglu ne može.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #1017
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Tanči je u pravu. Ni u vrtu te biljke ne bi preživjele.
    Biljka koja bi se od malena uzgajala u tegli bi koštala barem 500 kuna visine do 1 m.
    Možeš ju pokušati staviti van, tako u kanti, u kući neće preživjeti.

  18. #1018
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Kad se rodila 1. kćer, kupila sam Pančićevu omoriku, visine nekih 50ak cm. U tegli je već 14 let. Redovno ju presađujem svakih par godina u veću. Za Božić smo ju kitili, ostatak god. je bila na balkonu i sad u vrtu.
    Lani sam kupila srebrnu smreku visine 2 m, ali koja je već godinu dana u rasadniku bila u tegli. Za Badnjak smo ju okitili, a u kući će biti do Svijećnice. Još se uvijek dobro drži uz zalijevanje jednom tjedno. Nadam se da ća opstati cijelu god. vani da za Badnjak ponovo uđe u kuću.
    Iskustvo s velikim stablima je do sad bilo loše jer su uvijek bila neposredno pred blagdane izvađena iz zemlje uz oštećeno korijenje pa su se uvijek posušila već prije ljeta uz svu moju brigu i redovno zalijevanje.

  19. #1019
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ne znam znate li, ali u flori su do kraja tjedna dani orhideja. Ja sam jučer navratila prije posla i kupila čitavu novu kolekciju. Phalenopsis su po 29 i 39 kn sa 2 grane, a ima i drugih vrsta. Ima i prekodivnih velikih, ali su skupe, barem meni.

    A usput dam ubola i srednje veliku pileu za 39 kn.

  20. #1020
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam obrezala svoju bugenviliju zajedno s japan.vrbom, obje su u haustoru.

    Nemam blage veze jel uopce trebalo dirat bugenviliju (vrbu znam da da), al nisam mogla odolit da i nju malo ne izrezuckam i uredim
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.02.2021. at 15:18

  21. #1021
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Slučajno danas nabasala na maslinu u vrtu,tam pored glazbenog vrtića cca,dugo nisam tam prolazila pa već zaboravila

  22. #1022
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    kad sadite biljke u tegle (sad konkretno pitam za balkonske, ali isto vrijedi i za sobne), miješate li kupovnu zemlju sa običnom, iz vrta ili šume?
    ova kupovna "crnica" je tako rahla, jako brzo se osuši, propusna je i sve odmah ode u tanjurić, imam poriv stalno zalijevati ...
    Posljednje uređivanje od emily : 27.05.2021. at 13:49

  23. #1023
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    mislim da to dosta zavisi koju kupovnu zemlju koristiš, mi kupujemo u lokalnom vrtnom centru nekakav humus koji mi je stvarno odličan, najčešće koristim samo njega ili kombiniram sa domaćim kompostom. S kompostom je samo zez što mi svašta nikne uz ono što uzgajam, ali bude i ugodnih iznenađenja.
    Kod mene je zemlja iz vrta užasna, u kamen se pretvara

  24. #1024
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    kad sadite biljke u tegle (sad konkretno pitam za balkonske, ali isto vrijedi i za sobne), miješate li kupovnu zemlju sa običnom, iz vrta ili šume?
    ova kupovna "crnica" je tako rahla, jako brzo se osuši, propusna je i sve odmah ode u tanjurić, imam poriv stalno zalijevati ...
    Ovisi o biljkama... Onima koje su stalno unutra obično paše takva zemlja, ali za balkon ja pomiješam - donesem kantu zemlje s grunta (nekakva ilovača vulgaris) i pomiješam u omjeru 1:1, a na dno tegla i kopanjica za balkon stavljam šoder ili krhotine cigle za drenažu i da mi tegli ne budu prelagani. Na vrh stavljam one terakota kuglice koje služe zadržavanju vlage. To se isto može staviti na dno tegla, ali mi je šteta i prelagane su, šoder je bolji i manje košta.
    Ovako nešto https://vrtnicentariva.hr/proizvod/glinene-kuglice/, ali ja kupim u Pevexu vreću i traje mi po 2 sezone...

  25. #1025
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Dodatak:

    Za balkone mi nije naročito bitno, ali ako koristim miješanu zemlju za sobno bilje koje je stalno unutra, onda tu zemlju prepečem da pokrepaju razni kukci koji unutra stanuju. U stari protvan i u pećnicu na 200 stupnjeva cca 15 minuta, kao da pečem kolač. Ne smije biti predugo da se ne isuši, ali to nije problem - pomiješa se sa gotovim supstratom i to je obično ok.

  26. #1026
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Ne znam da li ste već pisale o uzgoju limuna u saksijama, da ne čitam cijelu temu, treba mi pomoć.
    Mama je nekad prošle godine bacila par sjemenki u zemlju, izniklo je njih 5. Od tih 5, dvije male stabljike je prebacila u jednu saksiju i dala meni. One su i dalje u istoj zajedničkoj saksiji, s time da je jedna stabljika viša od druge. Ta veća ima, na moje laičko oko, zdrave tamnije zelene listove, visoka oko 50 cm.
    Manja je upola visoka kao ova prva, primjetila sam jutros da su joj listovi počeli malo žutit.
    Kad ih smijem rasadit u posebne saksije, koja zemlja im treba, trebam li na dno stavljati pijeska ili kamenčića? Gdje da ih držim, kad i ako ih razdvojim? Sad su u kući, na prozoru u koji prži sunce od 10 ujutro do 19 h. Ako budu mogli sada vani, mogu li na balkon, samo s druge strane stakla? Tu ne bi imali zaštitu, već bas sunce direktno cijeli dan.
    Pomozite neznalici
    I inače guglala sam, ali očito ne znam tražit ove informacije gdje treba.

  27. #1027
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    j-la, ja ne uzgajam agrume u posudama, ali po nekoj logici ne bi im trebalo smetati da budu vani na direktnom suncu, agrumi vole i traže sunce, a ako je bio do sada preko stakla izložen, ne bi trebao biti ni šok
    Što se tiče zemlje, vidila sam da se može kupit baš zemlja za agrume, barem kod nas, u vrtnim centrima, bauhausima i slično. vjerujem da će mali limun živnuti kad dobije svoj prostor, jer mu sada vjerojatno ovaj veliki krade sve nutrijente, zato žuti (inače oni često žute kad im fali željeza)

  28. #1028
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Hvala Tang
    Probat ću naći tu zemlju koju spominješ, mada ne vjerujem da to kod nas ima. Za početak ih razdvajam i iznosim vani. Pitat ću opet kad zapnem.

  29. #1029
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Imate li za preporučit neke stranice (domaće i strane) koje su dobar i pouzdan izbor sjemenki cvijeća i gomolja dalija?
    Lani sam naručivala puno toga sa planthouse.hr, bila sam oduševljena divnim slikama na stranici i njihovom pričom da su oni eto mala farma u Slavoniji, ispalo je ipak da preprodaju sjeme izvana, i nažalost sad mogu reć da ništa nije ispalo onako kako je trebalo (a većina toga nije uopće nikad ni nikla)

    Pratim na instagramu neke vrtlare koji prodaju i sjeme, još bih i prebolila što su malo pricey, ali prošle godine nisu uopće slali u EU zbog Brexita, ispalo je da bih mogla naručit iz npr Kanade, ali EU ništa.

  30. #1030
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Osobno poznajem vlasnike planthousa i ne slažem se sa tvojom izjavom da preprodaju sjeme.

    Najveći izbor gomolja dalija bude u Lidlu. Vjerovala ili ne pun mi ih je vrt.

    Gomolje (doduše ljiljane i hemerokalise) sam naručivala sa Eurohoste, lukonbulbs, cebulekwiatowe. Jako dobre biljke, prihvatljiva postarina.

    https://www.eurohosta.com/
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 21.07.2021. at 15:52

  31. #1031
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno poznajem vlasnike planthousa i ne slažem se sa tvojom izjavom da preprodaju sjeme.

    Najveći izbor gomolja dalija bude u Lidlu. Vjerovala ili ne pun mi ih je vrt.

    Gomolje (doduše ljiljane i hemerokalise) sam naručivala sa Eurohoste, lukonbulbs, cebulekwiatowe. Jako dobre biljke, prihvatljiva postarina.

    https://www.eurohosta.com/
    Hvala na ovome - uzet ću ih drugi put... Ja imam dobro iskustvo s batonijama (božurima) isto iz Lidla, a dalije se nisam usudila uzeti. Budem drugi put...

  32. #1032
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno poznajem vlasnike planthousa i ne slažem se sa tvojom izjavom da preprodaju sjeme.

    Najveći izbor gomolja dalija bude u Lidlu. Vjerovala ili ne pun mi ih je vrt.
    to za preprodavanje sam pročitala na netu, ok možda nije istina, ali je definitivno istina da od 15ak stvari koje sam naručila, 10 nije niklo, a ono što je niklo do sada ništa nije ispalo onako kako je trebalo, skroz druge boje, tako da od njih odustajem

    za Lidl znam, uzela sam neke dalije i odlične su, ali nisam baš našla boje koje sam željela, niti sam uspjela nać pom pom dalije

    hvala za ove druge, pogledat ću

  33. #1033
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    U Bauhausu bude gomila dalija, pa i pompon. U proljeće. Samo treba pogoditi te tjedne kad im stignu. Bar 100 različitih.

  34. #1034
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    imam issue s afričkim ljubicama
    pokušavam ih uzgojiti već godinama i ne uspijevam. listić pusti korjenčiće u vodi, sve pet, posadim, pojave se novi, mladi izdanci, ja se poveselim ... i onda u nekom trenutku listići počnu propadati, postaju sivi, smeđi na rubovima, neki istrunu na zemlji ...
    zaljevam jednom tjedno - ista stvar
    sad kad je jako vruće, zalijem češće - ista stvar.
    prihranjujem/ne prihranjujem - isto
    trenutno su na sunčanom južnom prozoru, ali stavim zavjesu iza teglice da ih ne tuče sunce izravno
    nisam još nikad došla do faze da mi procvjetaju

    što radim krivo?

  35. #1035
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kako ih zalijevaš?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  36. #1036

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    imam issue s afričkim ljubicama

    što radim krivo?
    Odraslu biljku zalijevaš u tanjurić, jednom tjedno. Napuniš tanjurić, daš joj da popije koliko joj treba, nakon 15tak min baciš ostatak vode.

    Ako listići omekane i omlohave, onda je previše zalijevanja, biljka trune, korijen trune...
    Ako krene u tom smijeru, najbolje ju odmah izvaditi iz zemlje, očistiti korijen/listiće do zdravog dijela, staviti u vodu da pusti nove korijenčiće i ponovno posaditi...

  37. #1037
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    zalijem nekad u tanjurić, a nekad u zemlju (kad mi se čini da je jako suha)
    koliko često zaljevati?

  38. #1038

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ja jednom tjedno...
    Na istočnom su prozoru...

    Sadim u običnu zemlju, ne dodajem supstrat...

  39. #1039
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    zalijem nekad u tanjurić, a nekad u zemlju (kad mi se čini da je jako suha)
    koliko često zaljevati?
    Jednom tjedno i nikako u zemlju.
    Isključivo u tanjurić.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  40. #1040
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Uvijek ih zalijevam u zemlju. Ljeti su vani, u hladu, i dobiju vodu gumom, odozgo, kao i sve ostale biljke. Više cvatu kad je hladnije, ali ima ih i sada u cvatu. Imam ih desetke

  41. #1041
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Krcata mi je kuća već desetljećima s ljubicama i sve konstantno cvatu.
    Ovdje je sve lijepo objašnjeno i naravno- zalijevanje u podložak.

    https://www.vrtlarica.hr/sadnja-uzgo...cke-ljubicice/


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  42. #1042

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    anturijum,
    ima li netko ideju kako ga oporaviti?
    listovi već dulje vrijeme imaju smeđe vrhove,
    gnojila sam povremeno no nije bilo koristi,
    ovog ljeta se je stvar još pogoršala jer su se na nekim
    listovima u nastavku smeđeg vrha pojavile žute fleke.
    inače, opći dojam je da biljka ne izgleda prestrašno, izbijaju i novi listići (doduše nekako nepravilni i oštećeni)
    i ima puno nekakvih izdanaka i pokoji cvijet

    uglavnom, koliko sam uspjela naći na netu, zaključila sam da mu fali nutrijenata
    ali je moje pitanje, što mu dati, koji pripravak, kakvu zemlju?
    još bih dodala da imam i druge anturiume i da mi svi od reda imaju smeđe vrhove...
    Peterlin, jesi li ti svoj sok od banane davala anturijumima?

  43. #1043
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ananas sobni

    Imao je i plod, pojeli ga i sad su mi izrasla 3 nova dole ispod. Još su mali.
    Trebam li ih razdvojiti? i kada ih presaditi?

    Hvalaaa.

  44. #1044
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    anturijum,
    ima li netko ideju kako ga oporaviti?
    listovi već dulje vrijeme imaju smeđe vrhove,
    gnojila sam povremeno no nije bilo koristi,
    ovog ljeta se je stvar još pogoršala jer su se na nekim
    listovima u nastavku smeđeg vrha pojavile žute fleke.
    inače, opći dojam je da biljka ne izgleda prestrašno, izbijaju i novi listići (doduše nekako nepravilni i oštećeni)
    i ima puno nekakvih izdanaka i pokoji cvijet

    uglavnom, koliko sam uspjela naći na netu, zaključila sam da mu fali nutrijenata
    ali je moje pitanje, što mu dati, koji pripravak, kakvu zemlju?
    još bih dodala da imam i druge anturiume i da mi svi od reda imaju smeđe vrhove...
    Peterlin, jesi li ti svoj sok od banane davala anturijumima?
    Ponekad zalijem gnojivom od bananine kore, ali ne previše. Anturium ne voli pretjerano zalijevanje ni puno gnojiva. Jednom mjesečno ga zalijem time, zimi uopće ne. Zalijem odstajalom vodom jednom tjedno, s tim da sam ovog ljeta zailjevala i dvaput tjedno, jer je bilo jako vruće. Zimi mi zna dobiti flekice ako je hladno ili ako ga propuh uhvati dok zračim. Zimogrozna biljka... Crveni su se pokazali osjetljivijim od ružičastih. Ove godine sam rasadila jedan stari, samo sam odrezala četiri vrha i gurnula u zemlju. Svi su se primili.

  45. #1045

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Koja biljka bi mogla izdržati na ormaru u dnevnom boravku, na visini cca 180cm? Svjetla ima dosta, ali mi centralno ubija bršljane koje sam do sad imala. Napadaju ih uši i suše se.

  46. #1046
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Scindapsus može izdržati sve. Osim suše.
    Hoye vole takve uslove. Imam par starih, po 2 m dugačke. No, velike su hoye skupe, a treba im nekoliko godina da porastu.
    Monstera Monkey leaf je jako zanimljiva i može u sobi uz redovno zalijevanje.

  47. #1047
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Summers prvotno napisa Vidi poruku
    Koja biljka bi mogla izdržati na ormaru u dnevnom boravku, na visini cca 180cm? Svjetla ima dosta, ali mi centralno ubija bršljane koje sam do sad imala. Napadaju ih uši i suše se.
    Ja imam ovo - zlatni puzavac (epipremnum aureum) https://www.agroklub.com/hortikultur...z-zraka/56668/
    Kod mene raste u kutu kuhinje, na gornjem elementu. Imam isti i vani na stubištu. Apsolutno nezahtjevan.

    Još ideja:
    singogija (syngogium) je puzavac kojem bi moglo odgovarati to mjesto https://coastlinesurfsystem.com/cvij...-dom-za-uzgoj/

    zamioculcas bi sigurno dobro podnosio tu visinu, ali nisam sigurna da bi se lijepo uklopio, jer ide u visinu https://www.zrinjevac.hr/default.aspx?id=1915

    Isto vrijedi i za kineski kozlac (spatifilum) - to imam na polici iznad računala, u sobi gdje je centralno grijanje i ne previše svjetla - raste odlično, čak i cvjeta povremeno, iako je na tom mjestu već treću godinu: https://creativabox.com/2018/01/12/s...denja-za-zene/

  48. #1048
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Beti3, ili netko drugi uz more, da li vam je ikad cvjetala japanska anemona? Lani sam kupila mladicu, lijepo je narasla, ima par pupoljaka ali nikako da se otvore

  49. #1049
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pitam se da li im naša klima uopće odgovara, jer je trebala cvjetat u rujnu kad su kod nas još ljetne temperature, a sad su dani već kratki i možda joj se to ne sviđa

  50. #1050
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Zašto su mi poljubičastile mente? Sve tri, na različitim mjestima na balkonu, nisu ni ista sorta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •