Stranica 18 od 24 PrviPrvi ... 81617181920 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 851 do 900 od 1196

Tema: Sobno bilje

  1. #851
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje se može kupiti ulje neema?
    Ima u ljekarnama Lavanda Mia, ali nije badava https://lavandamia.hr/nim-ulje-proizvod-936/

    Nisam znala da je to dobro kao insekticid, ali pamtim. Probat ću ako bude trebalo. Munkice, hvala na info.

  2. #852

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ima u ljekarnama Lavanda Mia, ali nije badava https://lavandamia.hr/nim-ulje-proizvod-936/

    Nisam znala da je to dobro kao insekticid, ali pamtim. Probat ću ako bude trebalo. Munkice, hvala na info.
    Jel to ono jestivo?
    To je dobro za čišćenje organizma, kože,....

    Ako je samo za biljke, bome nije badava... Pogotovo što trebam i susjedovo dvorište riješiti...
    Nadam se da ide nešto tipa 1-2 čepa u nešto litara vode?

  3. #853
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj MikiMama prvotno napisa Vidi poruku
    Jel to ono jestivo?
    To je dobro za čišćenje organizma, kože,....

    Ako je samo za biljke, bome nije badava... Pogotovo što trebam i susjedovo dvorište riješiti...
    Nadam se da ide nešto tipa 1-2 čepa u nešto litara vode?
    Nemam pojma, ali da - ovdje piše da ide 1 do 3 male žlice na litru vode, ali se dodaje i deterdžent: https://www.njuskalo.hr/vrtna-oprema...oglas-22184796

    Evo, da se ljudi ne pate s otvaranjem linkova, kopiram bitan dio teksta:

    Zbog svoje iznimne gustoće, radi lakšeg doziranja poželjno je prije upotrebe bočicu s neem uljem zagrijati, npr. u toploj vodi ili dr. izvora topline te ju nakon toga promućkati te procijediti.

    Primjena: Na jednu litru vode stavite 10 do 30 ml nim ulja (1 do 3 jušne žlice) i 1 do 3 ml tekućeg detergenta (¼ do 1 čajne žličice) , te prskajte biljku za zaštitu. Svaki put prije upotrebe napravite novu mješavinu.
    Nisam isprobala, ali sviđa mi se.

  4. #854
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ulje neema sam narucila s amazona. Ovo https://www.amazon.de/gp/product/B01...?ie=UTF8&psc=1
    Mozda bi trebalo pitati u poljoapoteci. Detergent se vjerojatno dodaje da se napravi emulzija i ulje "otopi" u vodi. U ovo moje ulje je vec dodan emulgator i stavlja se 5-10 ml na litru vode.

    Nije los za vunaste usi, ali nije 100% efikasan. One su stvarno zlo i treba biti uporan, ali zato super ubija stitaste usi. To su one nalik na male priljepke.

    Cigarete nisu lose rjesenje za sobno bilje, ali izbjegavam ih koristiti jer je nikotin otrov. Pogotovo za pcele u tim koncentracijama, ali rijetko tko ima pcele u sobi

  5. #855
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    moje biljke sirote svačeg dobiju po listovima, deterdženta da ih zaštiti od vunastih ušiju, chillija da ih zaštiti od mačaka..

  6. #856
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jel funkcionira to s chilijem?

  7. #857
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    kod mene da, moja voli ponekad grickati lišće, kad to vidim poprskam sa chillijem ili kajenskim paprom i onda to stoji dovoljno dugo da ona zaboravi

  8. #858

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Tresnut ću ovdje s pitanjem kao zadnja neznalica ima li tko iskustva s onim fikusima koji imaju debelo, čvornato korijenje? Izgleda otprilike ovako.


    Svojedobno mi je jedan takav krepao, a drugog sam poklonila prijateljici za rođendan prije par godina. Ona je nedavno s te biljke odrezala grančicu, stavila je u vodu, i grančica je počela puštati korijenje. Stavili smo ga u zemlju i ja sam dobila novi primjerak iste biljke, zasad se dobro drži (još nije svisnula).
    Ne znam, što dalje raditi s biljčicom? Koliko dugo mogu očekivati da ta grančica raste, treba li je u nekom trenutku presaditi (zasad je u relativno velikoj posudi pa mislim da još ne treba), hoće li razviti zadebljalo korijenje kao i matična biljka...? Nemam nikakvog iskustva s ovakvim uzgojem pa mi je svaki savjet dobrodošao.
    Baš dobro da postoji pretraživač teme, pa sam uspjela naći svoj post od prije godinu i pol
    Dakle, zakorijenjena grančica fikus ginsenga se jako lijepo primila, razrasla, i sad je to već stabalce u tegli. Mislim da je došlo vrijeme za fazu 2, tj. da pokušam oblikovati biljku onako kako je obično uzgajaju. Kako se to uopće radi? Spominje se oblikovanje žicom, ali nisam uspjela shvatiti kako.
    Našla sam neke linkove, ali nisu baš od neke pomoći... više bi mi koristilo ako je netko ovdje to već radio, pa da mi dade upute.

  9. #859
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Nakon što sam sve izbacila iz stana jučer sam si uzela jednu malu ukrasnu koprivu i to je sad jedna jedina biljka u stanu pa ako mi i ta zgine onda stvarno ne zaslužujem imat biljke!

  10. #860
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ukrasna kopriva u stanu nikako ne uziva. Uglavnom postane izduljena, listici otpadaju, i jako tesko prezimi.
    Scindapsus je biljka s kojom u stanu ne mozes pogrijesiti.

  11. #861
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Da je onda odnesem mami da je presadi?

  12. #862
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ako ima puno svijetla i dovoljno vode, bit će dobra do kraja jeseni.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 05.09.2020. at 15:47

  13. #863

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    molim vas za savjet, htjela bih razmnožiti/pelcat ili kako se to već kaže 3 biljke pa bih bila zahvalna ako
    mi netko ima volje objasniti kako da to napravim:

    Biljka 1.
    dočekao me na poslu, pa ne znam kak se zove, ali listovi izgledaju kao kod Syngoniuma
    https://www.flipkart.com/rgdecor-syn...mf7jjn8dxnsk5r

    mada vidim po internetu da ti Syngoniumi rastu kao grm sa puno lišća, a moj
    ide više u zrak (uz štap) i ima samo 6 velikih listova i 3 mala izdanka dolje...ali lijep je gospodin...
    špricam ga po listovima i vidi se da baš uživa...
    e sad ako ima kakva biljka da je po listovima jako slična ovoj, onda možda to i nije S
    uglavnom htjela bi si uzet pelcer za doma pa ne znam da li da odrežem list pa u vodu ili kako?

    Biljka 2
    Božićna zvijezda. netko prije mene valjda odrezao biljku pa sada ponovno raste i ima 6 kratkih grančica sa po nekoliko listića na vrhu.
    lijepo raste. pitanje, da li smijem odrezat jednu granu i stavit je u vodu?

    Biljka 3
    Anturium. prevelik je za posudu u kojoj sam ga dobila, pretpostavljam da ga trebam
    presaditi i pri tome razdvojiti korijenje, ali što onda sa novoodvojenom biljkom? u vodu ili odmah u zemlju?

    hvala puno unaprijed

  14. #864
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Biljku 1 sam imala na poslu, a moja mama još uvijek ima doma biljku koju sam od nje pelcala. Ova isto izgleda više kao puzavac. Razmnožili smo je stavljanjem izdanka u vodu, a kad je pustilo korijenje, presadila sam u zemlju (supstrat za sobno bilje, ništa posebno). U tu teglu sam na dno stavila granule terakote, da drži vlagu. Sad u teglu ima penjalicu (lojtricu).

    S božićnom zvijezdom nemam iskustva oko razmnožavanja, uvijek mi ugine u uvjetima centralnog grijanja.

    Anturium se i sama spremam presaditi. Jednom sam probala razdvojiti korijen, neuspješno (uhvatila ga je plijesan i uginuli su oba). Evo malo tuđe pameti: https://bs.crushingplants.info/7572-...me-flower.html
    Piše da ide direktno u zemlju, ako sam dobro shvatila. Piše da se treba mjesto reza zasipati ugljenom prašinom ili mljevenim cimetom. To nisam napravila kad sam ga presađivala i očito je zbog toga pošlo po zlu. Pamtim ovo....
    Nadam se da ćeš uspjeti.

  15. #865

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    hvala ti puno Peterlin. može li još podpitanje: molim te kako se odvajaju ti izdanci iz
    donjeg dijela biljke, da li da ga probam isčeprkati iz zemlje ili da samo odrežem taj list.
    btw. cijela biljka ima lijepe listove, osim tih najdonjih koji izlaze iz zemlje i oni imaju smeđi vrhić.

    Što se božične zvijede tiće ona je biljka koja kod mene super uspijeva.
    uvijek se razraste u pravo drvo. kod mene je jako svijetlo. S druge strane uživa i ova ovdje na poslu
    a tu je pak dosta mračno. Baš sam pomislila kako je ona neuništiva biljka...
    ili joj paše moj ignorantski stil uzgoja

    inače baš zagledam te biljke po poslovnim zgradama, shoping centrima i primjećujem kako u pravilu rastu
    kao lude, a sve u nekim mračnim kutevima, na propusima ili su nafrljene na radijatore, a i teško da se netko baš osobito brine o njima.
    možda stvarno većini biljaka paše lagano zanemarivanje...zezam se

  16. #866
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala ti puno Peterlin. može li još podpitanje: molim te kako se odvajaju ti izdanci iz
    donjeg dijela biljke, da li da ga probam isčeprkati iz zemlje ili da samo odrežem taj list.

    btw. cijela biljka ima lijepe listove, osim tih najdonjih koji izlaze iz zemlje i oni imaju smeđi vrhić.

    Što se božične zvijede tiće ona je biljka koja kod mene super uspijeva.
    uvijek se razraste u pravo drvo. kod mene je jako svijetlo. S druge strane uživa i ova ovdje na poslu
    a tu je pak dosta mračno. Baš sam pomislila kako je ona neuništiva biljka...
    ili joj paše moj ignorantski stil uzgoja

    inače baš zagledam te biljke po poslovnim zgradama, shoping centrima i primjećujem kako u pravilu rastu
    kao lude, a sve u nekim mračnim kutevima, na propusima ili su nafrljene na radijatore, a i teško da se netko baš osobito brine o njima.
    možda stvarno većini biljaka paše lagano zanemarivanje...zezam se
    Ja sam samo odrezala vrh (grančicu s nekoliko listova). Ne znam može li se pelcati samo od lista. Moraš imati dio stabljike.

  17. #867

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Peterlin, hvala

  18. #868
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Htjela bih nabaviti neku zanimljivu biljku koja će dominirati dnev.boravkom (pun svjetlosti, jug), ne znam uopće otkuda početi.

    Htjela bih da ide više u visinu, ne treba imat neko cvijeće, može bit samo zelena.
    Prostora imamo dosta. Imam "zelene ruke".

    Ako imate neke prijedloge samo dajte. Uopće ne znam koju stranicu da gledam da dobijem ideju.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.09.2020. at 17:02

  19. #869

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    stablo masline

  20. #870
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela bih nabaviti neku zanimljivu biljku koja će dominirati dnev.boravkom (pun svjetlosti, jug), ne znam uopće otkuda početi.

    Htjela bih da ide više u visinu, ne treba imat neko cvijeće, može bit samo zelena.
    Prostora imamo dosta. Imam "zelene ruke".

    Ako imate neke prijedloge samo dajte. Uopće ne znam koju stranicu da gledam da dobijem ideju.
    https://www.primrose.co.uk/50cm-ficu...-p-136194.html

    Meni je prelijep. Ima ga u vrtnim centrima, a mozda ima jos koji u Lidlu. Ne traži puno, a daje ljepotu.

  21. #871
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ipak malo više naginjem maslini.
    Jel bi mi maslina normalno rasla u grijanom prostoru preko zime, a onda bi je mogla lijepo kad zatopli na balkon?

    Sjećam se da sam kod frenda u Kopenhagenu vidjela da ima maslinu unutra u kući i bila iznenađena.

  22. #872
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ovisi koji stil želiš

    meni je maslina lijepa kada je velika, ali mala stabiljka mi nema ništa od čari odraslog stabla masline

    ako hoćeš velike, imaš:
    bird of paradise https://www.google.com/search?q=Bird...U_hrHR821HR821

    fikus https://www.google.com/search?q=larg...U_hrHR821HR821

    (Areka) palma https://www.google.com/search?q=Arec...w=1920&bih=979

    ili Kentia https://www.google.com/search?q=Howe...w=1920&bih=979

    dracene mogu narasti velike (ja svoje drvo života svako malo moram pošišati jer mi dođe do stropa) https://www.google.com/search?q=Drac...w=1920&bih=979

    a sve ovisi o tome kakav ugođaj želiš postići biljkom

    meni su i dalje top Monstere s velikim listovima s rupama i fikusi (za koje nemam više mjesta)

  23. #873
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jooj betty puno ti hvalaa
    Jako mi se svidjaju tvoji prijedlozi.

  24. #874
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ovaj dućan ima biljke da ti pamet stane, ali nisam bila/kupovala, pa ne mogu potvrditit: https://www.studiobotanike.hr/potted-plants/

    ali svako malo otvorim i divim se

  25. #875
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja sam kupovala bilje i tegle u Studio Botanike i mogu potvrditi da imaju divne biljke, jako su profesionalni, kada mi se fikus razbolio lijecili su ga kod sebe i jos su me aktivno poducili brizi za njega- obzirom da sam ja poprilicna neznalica kada dodje do sobnog bilja. Inace je super i Hortiart u Zvonimirovoj i imaju genijalne tegle!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #876
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    vauu sasa baš su profesionalni
    idem guglat sad taj drugi dućan.

  27. #877

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela bih nabaviti neku zanimljivu biljku koja će dominirati dnev.boravkom (pun svjetlosti, jug), ne znam uopće otkuda početi.

    Htjela bih da ide više u visinu, ne treba imat neko cvijeće, može bit samo zelena.
    Prostora imamo dosta. Imam "zelene ruke".

    Ako imate neke prijedloge samo dajte. Uopće ne znam koju stranicu da gledam da dobijem ideju.
    Za tako nešto ja bih odabrala biljku sa velikim listovima, Monsteru i sl.

  28. #878
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

  29. #879
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Auuuu i ovaj lyrata je poseban
    Cure, hvala vam svima na idejama.

  30. #880
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovaj Studio botanike ima najobičnije, svakodnevne biljke, po užasno prenapuhanim cijenama. Nisam mogla vjerovati dok sam gledala. Mimosa pudica se nađe na placu za 5 kuna, a kod njih je 200 kuna. I tako sve. A znam cijene u normalnim vrtnim centrima, stalno ih posjećujem, te imam doma skoro sve te biljke.
    (I mnoge druge)

  31. #881
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Beti u pravu si što se tiče cijena, u rasadnicima je puno povoljnije, ali čovjek dobije ideju.

  32. #882
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj Studio botanike ima najobičnije, svakodnevne biljke, po užasno prenapuhanim cijenama. Nisam mogla vjerovati dok sam gledala. Mimosa pudica se nađe na placu za 5 kuna, a kod njih je 200 kuna. I tako sve. A znam cijene u normalnim vrtnim centrima, stalno ih posjećujem, te imam doma skoro sve te biljke.
    (I mnoge druge)
    Eh, to je kao i s brendiranom odjećom. Tko ima i misli da je važno biljke kupiti baš u ovom studiju ili sličnoj trgovini - kupit će. Tko zna pelcati sam ili prepoznaje biljke i na placu, napravit će tako. Rekli bi moji kolege s posla - svaka roba ima kupca.

    Iz iskustva - biljke koje sam dobivala na poklon sa sličnih mjesta obično bi krepale istom brzinom kao i one iz nekog prosječnog vrtnog centra. Razlika je samo ambalaža. Imam najbolja iskustva s ukradenim ili nađenim pelcerima, ali to ne ovisi samo o našem trudu nego i o uvjetima koje imamo doma. Nisu sve biljke za sve uvjete, pa sav uložen trud može biti uzaludan ako toj konkretnoj biljci ne odgovara naš prozor...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.10.2020. at 08:38

  33. #883

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj Studio botanike ima najobičnije, svakodnevne biljke, po užasno prenapuhanim cijenama. Nisam mogla vjerovati dok sam gledala. Mimosa pudica se nađe na placu za 5 kuna, a kod njih je 200 kuna. I tako sve. A znam cijene u normalnim vrtnim centrima, stalno ih posjećujem, te imam doma skoro sve te biljke.
    (I mnoge druge)
    Onaj Senecio, Mother of pearls, košta 260 kn. Baš sam računala, ja platila na pijaci ekvivalent nekih 13kn. Isti prečnik saksije, slična dužina biljke. Ali nema keramiku i makrame.
    Zapravo, taj studio naplaćuje svoju veštinu marketinga.
    Jer, kako je meni objasnila prodavačica kad sam se šokirala cenom nekih kala, jer nikad ne bih pomislila da za moje, iste takve kale u bašti, tražim toliku cenu: Ako uspem da ih prodam znači da cena nije bila prevelika! I biće da je u pravu.

    Na temu- meni je svaka od predloženih draga, neke sam i imala pa su narasle tolike da sam ih udomila po školama u predvorja i hodnike.
    Ako je baš mesto baš sunčano i hoćeš leti da biljka bude na terasi, šta misliš o sobnom hibiskusu? To su drvca, imaju divne boje cveta i cvetaju i zimi ako im odgovara mesto. Vole jug. Guglaj Hibiscus rosa-sinensis, ako ti ne smeta da biljka ima i cvet.
    Od samo zelenih, šeflera ili kroton. Kroton je otrovan, ali ti nemaš ljubimce a deca ti nisu više mala, pa to nije problem.

  34. #884
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Bome i mene je studio iznenadio sa cijenama kad sam vidila pilea - OD 200kn
    moji prijatelji imaju divnu prijateljicu

  35. #885
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Hvala pulinka i ostale cure na idejama. Sad u sebi preradjujem što bi.

  36. #886
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ipak malo više naginjem maslini.
    Jel bi mi maslina normalno rasla u grijanom prostoru preko zime, a onda bi je mogla lijepo kad zatopli na balkon?

    Sjećam se da sam kod frenda u Kopenhagenu vidjela da ima maslinu unutra u kući i bila iznenađena.
    susjeda ispis mene, snaha s drugog kontinenta ima maslinu do cca 11 mjeseca vani,onda je stavi na hodnik ispred stana

  37. #887
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Pilea mi je bila vani, izgleda da je bilo pada temperature noću pa je sva nekako "pofurena".
    Ima li joj spasa?
    Očupala sam joj najlošije listove i stavila na toplije mjesto.

  38. #888
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Nemam baš to iskustvo, ali vjerojatno će se oporavit, nije se baš smrzla

  39. #889
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Bilo koji od fikusa, lili, monstera bi bila i moj favorit, ali ona ti brzo ode u jako široko. Ja imam fikus benjamin, to je sada pravo stablo, doslovno ima krošnju ispod koje se može čitati . Vidjela sam našto pravi benjamini liče u austrijskoj tropskoj kući, moj nije baš takav, ali ono... stablo je. Malu nervira, jer je veći i od božićnog bora kojeg imamo i malo joj smeta kad pleše. Meni je baš važan, imam ga više od 30 god. Ne raste prebrzo, da se dobro ukrotit kad se raširi tako da se grane skupe s onim zelenim kukicama koje ima za kupiti po vrtnim centrima. Najesen gubi lišće, na proljeće niču novi. Ispod njega se stvara nekakav ljepljiv sloj na parketu, mislim da on nešto pušta - kad mu špricam listove za vlagu nešto padne na parket, ali nema veze - toleriram mu. Doduše, jako je osjetljiv na propuh, to ga može ubit. Kod mene nema propuha baš zbog "Benjyja", već se zna što znači podvik "Benjy"! Znači - zatvori vrata, propuh! I ne otvaram baš iza njega prozor na kip, druge u prostoriji - ok. Ali, da baš ide na njega ako je zima - ne dam.

  40. #890
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Inače, uopće (do na propuh) nije zahtjevan - 1x tjedno zaliti, 1x tjedno pošpricati listove. U proljeće malo prihraniti. Kad baš preraste teglu, presaditi. That's it.

  41. #891
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo koji od fikusa, lili, monstera bi bila i moj favorit, ali ona ti brzo ode u jako široko. Ja imam fikus benjamin, to je sada pravo stablo, doslovno ima krošnju ispod koje se može čitati . Vidjela sam našto pravi benjamini liče u austrijskoj tropskoj kući, moj nije baš takav, ali ono... stablo je. Malu nervira, jer je veći i od božićnog bora kojeg imamo i malo joj smeta kad pleše. Meni je baš važan, imam ga više od 30 god. Ne raste prebrzo, da se dobro ukrotit kad se raširi tako da se grane skupe s onim zelenim kukicama koje ima za kupiti po vrtnim centrima. Najesen gubi lišće, na proljeće niču novi. Ispod njega se stvara nekakav ljepljiv sloj na parketu, mislim da on nešto pušta - kad mu špricam listove za vlagu nešto padne na parket, ali nema veze - toleriram mu. Doduše, jako je osjetljiv na propuh, to ga može ubit. Kod mene nema propuha baš zbog "Benjyja", već se zna što znači podvik "Benjy"! Znači - zatvori vrata, propuh! I ne otvaram baš iza njega prozor na kip, druge u prostoriji - ok. Ali, da baš ide na njega ako je zima - ne dam.
    Ovo mi je veliki minus zato je otpao kao opcija, pogotovo što kod mene biljke rastu ko ludeee. U uredu imam 2 biljke, pa to je ko džungla, svi gledaju u nevjerici i zovu ih giganti
    Uz to ovo mjesto će bit izloženo propuhu jer mi stalno luftamo.

    Na kraju sam se odlučila na biljku otpornu na vjetar, sunce, koja bude u obliku koji meni odgovara da ide u visinu i da ne moram brisati lišće od prašine i špricati - maslinu Samo njena nabavka će pričekat neka malo bolja vremena.

  42. #892
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Super, javi kako ide. Ne znam bi li ona prezivila moje trope, doduse, moje...'uvjete terarija', kako je reko jedan frend.

  43. #893
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ina33,oprosti a što radiš da imate uvjete tropa doma?

  44. #894
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Duplić
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.10.2020. at 21:23

  45. #895
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ovo ljeto sam dobila dva krasna adama i fikus neki, zasada su na terasi no noći su sve hladnije. Prostorije gdje imam mjesta su turbo grijane, bude do 25. Hoće li im biti vruće?

  46. #896
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33,oprosti a što radiš da imate uvjete tropa doma?
    Nista posebno, ala Kosjenka i ja, 25 je moj good feel kad nisam fizicki aktivna. Ja sam s bmi 18, anemicna. Muskima, jos ako ih malo ima, su to tropi / terarij.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2020. at 11:42

  47. #897
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kosjenka, fikusi su tropske biljke. Evo za adama pise idealno do 24, ako bude 25 i vise, no biggie. Ali, ja fakat ne znam mozes li ga sad direktno iz vani prebacit u ful grijani prostor. Mozda bi trebalo neko temperiranje, tipa da budu u hodniku uz prozor, al nemam iskustva.

    Adami:
    https://www.agroklub.com/hortikultur...listova/48462/
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.10.2020. at 11:46

  48. #898
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Nagurala ih nekako u hodnik. Imam dugačak uski neiskoristivi hodnik, ali nekako ih smjestila.
    Kod mene je kamin koji grije cijelu kuću u dnecnoj/trpezariji tako da je tu pakleno.
    Ložimo već naveliko.

  49. #899
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je veliki minus zato je otpao kao opcija, pogotovo što kod mene biljke rastu ko ludeee. U uredu imam 2 biljke, pa to je ko džungla, svi gledaju u nevjerici i zovu ih giganti
    Uz to ovo mjesto će bit izloženo propuhu jer mi stalno luftamo.

    Na kraju sam se odlučila na biljku otpornu na vjetar, sunce, koja bude u obliku koji meni odgovara da ide u visinu i da ne moram brisati lišće od prašine i špricati - maslinu Samo njena nabavka će pričekat neka malo bolja vremena.
    Maslina neće biti sretna u dnevnom boravku

  50. #900
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Zašto Beti daj mi objasni pls?

    To mjesto je jako sunčano i prpzračno, često su otvorena balkonska vrata i prozor, bila bi vani čim to dozvole vrem.uvjeti, a preko zime u stanu.

    Ne bih htjela imat biljku koja nije sretna.:/
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.10.2020. at 17:11

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •