Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 155

Tema: Zdravstveni podaci o djetetu polazniku škole

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno Zdravstveni podaci o djetetu polazniku škole

    Neki dan javi mi se frendica iz Istre, mama prvašića, kaže da je dobila za popuniti obrazac o zdravstvenom stanju djeteta (sastavio ga je Zavod za javno zdravstvo Istarske županije), gdje se traže razni podaci o preboljenim bolestima, ozljedama, razvoju govora, hoda, te o porodu, trudnoći, pa i začeću, što me je iznenadilo.

    Prepisujem s obrasca:
    Trudnoća po redu:_______
    Redni broj novorođenčeta:________
    Umjetna oplodnja: da - ne
    Porod djeteta je bio: a) normalan, b) prerani c) kompliciran, težak
    Rođeno (zaokružiti) :prirodnim putem - carskim rezom
    ....
    Slijede podaci o porođajnoj težini, dužini, APGAR-u, do kad je dijete dojeno, s koliko je samostalno sjedilo, prohodalo... itd.


    Ovom temom bi htjela staviti naglasak na pitanje o začeću djeteta. Osim što su upotrijebili izraz koji nije korektan, rekla bih da su pitanjem o načinu začeća zašli u privatnost obitelji i djeteta. Jednako kao i s pitanjima o porodu i rednom broju trudnoće.

    Zanima me da li je ovaj obrazac jedinstven za cijelu Hr, pa se samo mijenja ime zavoda po županijama? Zanima me da li se i ovi podaci traže pri upisu u školu.

    Molim mame prvašića, a i ostale koje imaju uvid u ovaj obrazac, molim provjerite kako je po drugi županijama. Hvala puno.
    Hvala vam puno.

  2. #2
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Neka od tih pitanja me nije pitala ni izabrana pedijatrica djeteta. Mislim da nisu ni u onoj detaljnoj zdravstvenoj knjižici djeteta. Predetaljno.

    Slažem se da zadiru i u privatnost.
    Osim pitanja MPO, zašto ih zanima redni broj trudnoće? Kako prethodni gubici trudnoća utječu na zdravlje živorođenog djeteta?

  3. #3
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    normalan porod? to bi bio vaginalni porod? a carski je, prema tome, valjda onda nenormalan porod. grrr...

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    iskreno mislim da neko zeli napraviti rad, pa mu trebaju podaci.
    a ovako ih je jednostavno dobiti.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 08.04.2016. at 09:29

  5. #5
    alec avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    1,123

    Početno

    evo kao ponosna mama buduće ivf prvašice mogu ti potvrditi da obrazac nije jedinstven budući da u mojoj županiji nema na obrascu Zavoda za javno zdravstvo navedenog pitanja. za mene je to potpuna nebuloza.

  6. #6
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    alec, koja županija, ako smijem pitati?

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    iskreno mislim da neko zeli napraviti rad, pa mu trebaju podaci.
    a ovako ih je jednostavno dobiti.
    Red u čemu?
    Za što?

  8. #8
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Rad, a ne red

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Rad

  10. #10
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mi smo neka od tih pitanja (ne bas sva) imali na formularu kod upisa u vrtic. Isto su mi djelovala neprimjerena.
    Evo prepisujem i ja:
    Trudnoca: uredna, rizicna: ______________
    Porod: a) uredan b) poteskoce pri porodu:______________
    Dijete rodjeno u ______ mjesecu trudnoce
    Porodjajna tezina_________ porodjajna visina ___________-
    Dojenje do: ___________ mjeseca

    Nevezano uz zdravstvena pitanja, nije mi jasno ni ovo pitanje ni zasto je to bitno
    Status djeteta: a) bracno, b) izvanbracno, c) usvojeno, d)____________-

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A rad!

    Sori Spajka.

  12. #12
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma jednostavno treba odbiti odgovarati na takva pitanja.

    Ja mislim da se ti formulari bezveze štancaju i kopiraju.

    Meni je u formularu na CZZO-u kad sam išla tražiti dopust za njegu bilo pitanje koliko mi je star auto

  13. #13
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Mojca,
    formular je potpuno bezvezan i je zadiranje u privatnost.U ZG nema takvih pitanja u obrascima za prvašiće.
    Za vrtić je bilo nešto tipa Jadranke.

    ja samo znam da na svim tim obrascima stalno moram zaokružavat carski i pitam se kakve to ima veze s djetetom danas, komplikacije jednako mogu biti i kod vaginalnog i carskog, ne kužim uopće čemu im služi taj podatak.

    Mene bode u oči ono: UMJETNA oplodnja. Umjetan mu je ćaća

  14. #14
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A kako je vani?
    Pita li država ovako intimna pitanja?

  15. #15
    alec avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    1,123

    Početno

    Mojca - Međimurska županija

  16. #16
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Cujem da za odbijanje odgovaranja na ta pitanja dobijes poziv na razgovor kod pedagoga/psihologa skolskog..
    Zgrozena sam obrazcem i ne vidim uopce svrhu i smisao tih pitanja.
    Je li ijedna mama pitala cemu im sluze te informacije? Kakve veze npr ima moj 1 spontani s djetetom koje sam rodila?
    A termin "umjetna" je vrlo vrlo neozbiljno sa strane hzjz.. bar bi mogli kad vec postavljaju idiotska pitanja postaviti ih ispravno.

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj jejja prvotno napisa Vidi poruku
    Cujem da za odbijanje odgovaranja na ta pitanja dobijes poziv na razgovor kod pedagoga/psihologa skolskog..
    Dobro je dok ne bičuju za ovakav neposluh.

  18. #18
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Kako smo krenuli ni to me ne bi cudilo Mojca.. :rolleyes:

  19. #19
    alec avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    1,123

    Početno

    Mojca - da ne bi bilo zabune, moj odgovor se je odnosio na pitanje o začeću. ovih nekih pitanja tipa koja je trudnoća po redu ima :/. baš ću danas poslijepodne još jednom detaljno proučiti obrazac.

  20. #20
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Osječko-baranjska županija: obrazac nisam vidjela, ali liječnica/med.sestra nije mi postavila takvo pitanje (način začeća). Općenito, nikada nitko u sustavu zdravstvene skrbi nije mi postavio takvo pitanje.

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    sad sam u iskusenju da se kladim da je nekom za rad (doktorski, znanstveni....)
    Posljednje uređivanje od spajalica : 08.04.2016. at 09:59

  22. #22
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja na ta pitanja ne bih odgovorila
    A na razgovoru bih spomenula djecju pravobraniteljicu, odvjetnika i slicno
    Stvarno me rasp**de takvr stvari
    Kod nas nije bilo takvih pitanja, ali jest ovih navedenih za upis u vrtic
    To je popunjavao mm, a on je poznat po tome da ne odgovara ni na pitanja koja treba, a kamoli koja ne treba...

  23. #23
    phiphy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1,216

    Početno

    Citiraj jejja prvotno napisa Vidi poruku
    Cujem da za odbijanje odgovaranja na ta pitanja dobijes poziv na razgovor kod pedagoga/psihologa skolskog..
    Ja bih rado otišla na takav razgovor .

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro je dok ne bičuju za ovakav neposluh.
    Meni se čini da je jedina razlika u tome što prije nisi dobila taj papir u ruke nego su te pitali u školskoj ambulanti i to zapisivali, pa nisi imala kontrolu što neki referent ili sestra tamo piše. Ako se dobro sjećam, mene je sestra u šk.ambulanti to pitala. Sad im se ne da pa dobiješ papir jer je njima to manje posla.

    Nemam pojma jesu li me pitali o načinu kako je dijete začeto, ali ostalo jesu (trudnoća, problemi, bračni status i sl.)

    Poziv na razgovor ti vjerojatno ide u tom smjeru - ako ne ispuniš papir, netko će tvoje odgovore upisati i gotovo. U "moje vrijeme" starije dijete mi je dobilo neku prst debelu knjižicu koja je imala služiti kao dopuna zdravstvenoj iskaznici. Ako nisam bacila, pogledat ću da li je tamo bilo traga tim pitanjima. Nemam više pojma što su me pitali u vrtiću, što u školi, a što u Suvagu.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.04.2016. at 10:02

  25. #25
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam u iskusenju da se kladim da je nekom za rad (doktorski, znanstveni....)
    i ja se kladim u ovo

    bez obzira sto je razlog, ta pitanja nemaju pravo postavljati

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam u iskusenju da se kladim da je nekom za rad (doktorski, znanstveni....)
    Aha, lov na vještice upakiran u rad?

  27. #27
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Peterilin pitali su da li je trudnoca bila uredna, porod na vrijeme i apgar. ostale "sitnice" nisu

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Peterilin pitali su da li je trudnoca bila uredna, porod na vrijeme i apgar. ostale "sitnice" nisu
    Ali mene jesu pitali da li je dijete rođeno u braku, sjećam se jer to me tada zasmetalo (iako jest rođeno u braku, ali koga briga) pa sam zapamtila.

  29. #29
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Ali ako je obrazac po "najnovijim iso standardima" ne vrijede li isti standardi u svim zupanijama :confused:


    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  30. #30
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    A možemo li uputiti pitanje Zavodu za javno zdravstvo i pritom u kopiju staviti par dnevnih listova da malo vidimo koji će biti odgovor?

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali mene jesu pitali da li je dijete rođeno u braku, sjećam se jer to me tada zasmetalo (iako jest rođeno u braku, ali koga briga) pa sam zapamtila.
    to su standardna pitanja za tzv. statistički list. sjecate se svake godine pri upisu na faks bila je hrpa tih glupih pitanja. ko vas finacira, jest udani, da li ste u zajednickom ili svom domacisntvu.....

    ali ova kad je sjeo, kad je prohodao, da li je zacet vako ili nako, meni zove na studiju.

  32. #32
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    X!

    Ja bi rado dobila ove obrasce iz svih županija i usporedila ih. Pa nakon toga postavila i pitanje zašto se razlikuju, ako se razlikuju (a čujemo da ima razlika)...

  33. #33
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    to su standardna pitanja za tzv. statistički list. sjecate se svake godine pri upisu na faks bila je hrpa tih glupih pitanja. ko vas finacira, jest udani, da li ste u zajednickom ili svom domacisntvu.....

    ali ova kad je sjeo, kad je prohodao, da li je zacet vako ili nako, meni zove na studiju.
    Da stoji potpomognuta oplodnja, a ne umjetna, meni bi ta studija u startu zvučala suvislije. Ovako mi se baš i ne čini.

  34. #34
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Citiraj alec prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca - da ne bi bilo zabune, moj odgovor se je odnosio na pitanje o začeću. ovih nekih pitanja tipa koja je trudnoća po redu ima :/. baš ću danas poslijepodne još jednom detaljno proučiti obrazac.

    alec - možeš li fotkati i poslati na mail? imaš PP

  35. #35
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    ja moram priznati da se meni čini da je netko iz npr. Vigilare ili slično, uglavnom netko tko ima problem s "umjetnom" oplodnjom upao među krojače ovog upitnika.......

  36. #36
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A kako je vani?
    Pita li država ovako intimna pitanja?
    Mislim da su mnoga gore navedena pitanja zadiranje u privatnist, a pitanje o začeću mi je više nego suludo, isto kao način djetetovog dolaska na svijet, normalnim ili nenormalnim putem . :svašta:
    Pitanje koja je trudnoća po redu, do neke mjere razumijem (to pitaju i kod nas) u smislu dali je jedinče ili ima braću i sestre, ali s druge strane i to mi je 'etiketiranje' jer ako je prva i zadnja trudnoća znači jedinče je i mora odmah da je nesocijalno isl.

    Iz ličnog iskustva a i iz prve ruke, od poznanice koja je sretna mama mpo blizanaca, znam da kod nas Gesundheitsamt (Zavod za javno zdravstvo) kod upisa u školu,ne sprovodi takve "ankete" (o načinu začeća) jer su one više nego nekulturne, jer je to strašno zadiranje u privatnost i roditelja a i djeteta.
    Naš upis u školu je bio vrlo davno, ali nadam se da se u međuvremenu nije ništa promijenilo.

    Mene su čak pitali dali želim da unesu podatak da je Princeza posvojena, što znači da nismo željeli ne bi ni to naveli.

    Pitala sam sestru koja živi u Bosni koja je dva puta rodila "nenormalno" ni ona nije morala nigdje navoditi taj podatak, ni kod upisa u vrtić ni kod upisa u školu.

    Mislim da na ovakva pitanja bilo ko da ih postavi, svi imamo pravo ne odgovoriti.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    To pitanje o zacecu je sramotno naprosto. Treba odbiti odgovoriti na takvo pitanje i gotovo pa neka si misle i pismeno i usmeno, Kako god.

    Prije 5 godina to pitanje nije bilo u formularu za skolu.

  38. #38
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Možda sam glupava, ali zašto je to pitanje intimnije od pitanja o preboljenim bolestima djeteta? Ili od pitanja o uvjetima stanovanja?

  39. #39
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    U pravu si. Totalno.
    Samo je mene, ivf mamu, ovo najviše zasmetalo.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 08.04.2016. at 11:22

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam u iskusenju da se kladim da je nekom za rad (doktorski, znanstveni....)
    Pa nema za što drugo bit. Jer nije obavezan obrazac propisan nekim propisom, nego pecaju podatke.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    53

    Početno

    Netko je gore napisao da u Zg nema takvih pitanja. Vjerojatno ovisi gdje se ide na pregled za školu, i u našem upitniku ima pitanje o MPO, broju trudnoća (ili poroda?) i broju djece. Da li je bio carski ili ne, to ih ne zanima.

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da oni nemaju nikakvo pravo na te podatke. Odnosno, postoji zakon o osobnim podacima koji sigurno kaže i nešto o tome tko ima pravo prikupiti podatke i pod kojim uvjetima. Pa sjetite se samo one rodilišne statistike kad te u trudovima tlače s pitanjem u stručnoj spremi oca djeteta samo zato što im je netko rekao da moraju ispunjavati tu statistiku.

  43. #43
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa da, bilo bi civilizirano da znaš tko te i u koju svrhu pita i naravno, ako nije propisano da si u toj prilici obavezan dat neke podatke da te se pita želiš li ili ne želiš.

  44. #44
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    al probelm je sto rijetko ko je zaceo prirodnim putem ce se trznuti na to pitanje, pa htio ne htio opet im indirektno das podatak

  45. #45
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma ja mislim da u tom anketama treba masno lagat. Ili pisat pizdarije. Ili odbiti popunjavanje iste. Ako netko stvarno zeli podatke, nek se izvoli predstaviti i objasniti.

  46. #46
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    slazem se, marta
    jest da mi najvise smeta pitanje o mpo, ali, bratemili, sta je koga briga jesmo li mm i ja potpisali papir
    ili, jesam li rodila vaginalno ili cr
    ono, bas je za upis u skolu bitno je li se pri porodu kolonizirala mojim bakterijama
    wtf?! to nema veze sa zdravim razumom

  47. #47
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Cijela anketa je neprihvatljiva. Medicinski podaci su tajni. Bila riječ o potpomognutoj, porodu, bolestima, stanjima, itd. Postala sam malo osjetljiva na to kad su u školi mog djeteta podijeliti moj broj telefona trećoj osobi. Prije me je samo živciralo, sad bi stvarno popizdila da netko od mene očekuje ispunjavanje tako nečega.

  48. #48
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja zbilja nemam problema nikome reći da je moje dijete iz mpo, čak smo pred dvije godine u centralnom hrt dnevniku mahale u kameru u prilogu sa Šetnje za plodnost, ali ne nalazim osnovu za ova pitanja.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zbilja nemam problema nikome reći da je moje dijete iz mpo, čak smo pred dvije godine u centralnom hrt dnevniku mahale u kameru u prilogu sa Šetnje za plodnost, ali ne nalazim osnovu za ova pitanja.
    Čuj, ja mislim da je to nasljeđe - nitko više ne zna zašto su se prikupljali podaci, ali i dalje jaše po tome.

    Zanima me da li itko zna koja je svrha i što se dalje radi s tim podacima...

    Malo humora (ovo sam doslovce prvo našla) kako to ide: http://www.medijskapismenost.net/dok...munima-(VIDEO)

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ili neki uhljeb mora opravdati svoje postojanje.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •