Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: Prirodna gnojiva za cvijece, voce, povrce..

  1. #1
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno Prirodna gnojiva za cvijece, voce, povrce..

    Cula sam, ali ni jedno jos nisam isprobala, za gnojivo od koprive, kore banane, ljuske jajeta, taloga kave, naravno svako za sebe. Prihranjujem uvijek sa kupovnim sredstvima, sad sam se zainteresirala za ova domaca, besplatna, uvijek dostupna, eko... Kako vi? Usput moze i savjet i upute o pravljenju i koristenju

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kora od banane, kopriva, preslica, češnjak...ima toga. Napisat ću ti sutra recepte, t3ško mi je s tableta. O banani sqm pisala na topicu o sobnom bilju, imaš i recept.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj rayna prvotno napisa Vidi poruku
    Cula sam, ali ni jedno jos nisam isprobala, za gnojivo od koprive, kore banane, ljuske jajeta, taloga kave, naravno svako za sebe. Prihranjujem uvijek sa kupovnim sredstvima, sad sam se zainteresirala za ova domaca, besplatna, uvijek dostupna, eko... Kako vi? Usput moze i savjet i upute o pravljenju i koristenju
    Slično razmišljajući kao i ti isprobala sam ovaj Peterlinin recept s bananom čini mi se ok, samo ću trebati povećati količinu.
    Znam da sam jednom prije probala zaliti biljke bjelanjcima i nikad više nisam ponovila zbog neugodnog mirisa u stanu, na otvorenom bi možda funkcioniralo. Pretpostavljam da je slična situacija sa sukrvicom od mesa i možda mlijekom...

    Znam dodati čaja (ohlađenog) koji se nije popio. Ovdje ima raznih ideja: http://zena.hr/clanak/vrt_i_biljke/z...bnog_bilja/102

    http://klaster.forumotion.com/t712-s...eca-iz-kuhinje

  4. #4
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Neki dan mi je zena koja se bavi uzgojem cvijeca rekla da ga zalijeva razmucenom kockicom svjezeg kvasca u 5 l vode jednom tjedno. Rekla mi je da time hranim i jagode. Svakako cu probati to i ovaj recept s bananom od Petrlin.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Neki dan mi je zena koja se bavi uzgojem cvijeca rekla da ga zalijeva razmucenom kockicom svjezeg kvasca u 5 l vode jednom tjedno. Rekla mi je da time hranim i jagode. Svakako cu probati to i ovaj recept s bananom od Petrlin.
    To mi je super ideja! Često mi se dogodi da kvascu prođe rok trajanja u hladnjaku.....ovako ga mogu ipak upotrijebiti.

  6. #6
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    To mi je super ideja! Često mi se dogodi da kvascu prođe rok trajanja u hladnjaku.....ovako ga mogu ipak upotrijebiti.
    Upravo jedan takav mi je u frižideru

    Tek presađene, kupljene biljke ne treba hraniti bar jedno 2-3 tjedna, jer su nafilane svime i svačime, to sam isto čula.
    Posljednje uređivanje od Optimist : 10.04.2016. at 19:10

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo što ja koristim:

    Kora od banane - idealna za sobno cvijeće jer ne smrdi

    Ja potopim koru od banane u staklenku (0,7l od krastavaca) i ujutro pretočim u plastičnu bocu 1,5l. Dopunim do vrha vodom i to je to. Bilo bi dobro da je ta voda za dopunjavanje odstajala, da se malo istaloži kamenac, ali češće to zaboravim nego što se pridržavam.

    Za balkonsko bilje - isto to koristim, ali i koprivu. Eh, sad - kopriva se koristi na dva načina: ako se na biljkama pojave uši ili bilo kakvi nametnici, natopi se svežanj svježe koprive u vodu (omjer je 1:10 tj. 1 kg na 10 l vode. Ja obično ubacim onak dobar rukohvat u kantu od 5litara i ostavim da prenoći). Iz kopriva će se otopiti mravlja kiselina u vodu i to je drugi dan odlično sredstvo za špricanje nametnika na ružama. Vjerojatno funkcionira i za druge biljke, ali nisam probala. Za ruže je zakon.

    Dalje, ako se ta kopriva ostavi cca 2 tjedna, biljke će fermentirati i pretvoriti se u smrdljivu gnjusnu tekućinu. Nakon cca još 2 tjedna, smrad će se izgubiti, ali već nakon 2 tjedna može se s tim zalijevati i super je gnojivo.

    Moja susjeda s grunta radi gnojiva i od drugih biljaka: preslica, crni gavez, maslačak, odvojeno (receptura je ista - 1 kg na 10 litara odstajale vode, stavi se nekamo dalje od kuće ali pod krov ili poklopac, ali ne smije se zadihtati, moraju plinovi izlaziti) i s tim se onda zalijeva vrt. Ne s tim gustim nego se dodaje 1:10 tj. na 10 litara vode za zalijevanje dodaje se 1 litra ovog smrada. Za vrt je super.

    Protiv plamenjače i sličnih boleština šprica paradajze otopinom mlijeka. Radi i neku stvar s češnjakom, ali ne mogu se sjetiti kako to ide, moram pitati pa dojavim.

    Mlijeko, kvasac, voda od mesa i sl. su isto ok za sobne biljke ALI SMRDE pa to izbjegavam. Kvasac nisam nikad koristila, ali ako ostane pivo nakon tuluma, to znam frknuti u tegle i bude ok.

    Eto, toliko od mene. Za biljke oko kuće - pod ruže se može baciti soc od crne kave ili stari crni čaj. Drugo mi trenutno ne pada na pamet. Kora od banane za regularnu upotrebu mi je čisto dovoljna. AKo stoji kratko, ne smrdi. Ali i nju se može ubaciti u kantu na balkonu gdje držite vodu za zalijevanje i ostaviti više dana. Efekti su ok. Ali ja baš nisam ljubitelj smrada u stanu pa to rijetko radim.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    nek me neko ispravi, ali sjećam se da je mama pričala da otopina banana se ne smije koristiti u pametne svrhe, tj, za gnojidbu voća i povrća, za cvijeće koje se ne konzumira je sasvim u redu

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    i da
    voda koja ostaje od kuhanja blitve, špinata i sličnog povrća može isto služiti za dohranu, to obavezno koristim kod svog balkonskog vrta

  10. #10
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Hvala cure, posebno peterlin. Ja fino jedno gnojivo bacam, drugo kupujem . Super su savjeti koje je
    za sto najbolje

  11. #11
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    i da
    voda koja ostaje od kuhanja blitve, špinata i sličnog povrća može isto služiti za dohranu, to obavezno koristim kod svog balkonskog vrta
    ti ne stavljaš sol u tu vodu?

  12. #12
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Spominje se crni caj...mogu li i drugi cajevi?

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nek me neko ispravi, ali sjećam se da je mama pričala da otopina banana se ne smije koristiti u pametne svrhe, tj, za gnojidbu voća i povrća, za cvijeće koje se ne konzumira je sasvim u redu
    Da, to je stvar zdrave pameti. Banane su izvana tretirane bogtepitaj kakvim kemikalijqama. Mnogi ih ne stavljaju u kompost radi toga. Ja ih i doma držim odvojeno od voća čiju koru jedemo, npr jabuka. Ali za cvijeće je super.

  14. #14
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Peterlin, sad cu svaki put kad budem zalijevala cvijece s ovom bananom misliti na tebe

  15. #15
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Jučer sam važno otišla zaliti novoposađene rododendrone talogom od kave, a jutrošnji talog čuvam za hortenziju

    Idem odmah kupiti i banane! Baš su mi super ovi recepti. Ima da se sve šareni ovog ljeta!

  16. #16
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja cu opet poceti piti tursku kavu

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Spominje se crni caj...mogu li i drugi cajevi?
    ja stavila jučer čaj od aronije stoji već 2 dana, pa da operem teglu

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ti ne stavljaš sol u tu vodu?
    viš dobro pitanje , ne, ja jako malo solim napose kod kuhanja jedino rižu solim

  19. #19
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Ja svako jutro skuham 2 l blagog caja (nekad metvicu, bazgu, rooibos, vocne), zasladim stevijom i pijem tijekom dana, to mi je odlican nacin hidracije, jer samu vodu bas i ne mogu popiti u toj kolicini. Ovako mi je fino, ali mi cesto zna ostati pa sam mislila iskoristiti za cvijece. Smeta li stevija?

  20. #20
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    A mlijeko u ostatku kave?

  21. #21
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Ljuske jaja smrviti pa pod biljke. Može ih se pognojiti i pepelom - to na selu svi koriste za luk.

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Ja svako jutro skuham 2 l blagog caja (nekad metvicu, bazgu, rooibos, vocne), zasladim stevijom i pijem tijekom dana, to mi je odlican nacin hidracije, jer samu vodu bas i ne mogu popiti u toj kolicini. Ovako mi je fino, ali mi cesto zna ostati pa sam mislila iskoristiti za cvijece. Smeta li stevija?
    a zakaj ne sladiš kod pijenja, ili zakaj uopće sladiš?

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    A mlijeko u ostatku kave?
    riječ je o zosu, ja iako ne pijem kavu a i ne kuham znam da je to to je talog koji ostane u đezvi

  24. #24
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    je ali ostane ga i u šalici iz koje piješ, a ako si u to dodala malo mlijeka onda ima i njega gore

    baš sam bila neki dan kod bake, ona je poznata po tome da joj sve cvjeta da ti pamet stane, a gredice s cvijetom sve u kavi moguće da je to tajna njenog uspjeha (iako cvjeta njoj sve i s one strane kuće dokle sa džezvom baš i ne ide)

  25. #25
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a zakaj ne sladiš kod pijenja, ili zakaj uopće sladiš?
    A zakaj mi na pitanje odgovaras s pitanjima?

    Sladim jer volim slatko i sladim sve odjednom jer mi je tako lakse.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    moguće da je to tajna njenog uspjeha (iako cvjeta njoj sve i s one strane kuće dokle sa džezvom baš i ne ide)
    možda je u tome bit

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    A zakaj mi na pitanje odgovaras s pitanjima?

    Sladim jer volim slatko i sladim sve odjednom jer mi je tako lakse.
    neke biljke vole slatko, mislim da su ruže, a stevija i nije tolko valjda slatka pa možda bi bilo dobro da staviš još malo vode na to pa skalaš i onda zaliješ

  28. #28
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Zrtvovat cu jedne jagode pa cu vidjeti. Slatko ce im biti, ali se nece udebljati, sto u ovom slucaju nije pozeljno :D

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Biljke vole slatko, neki kažu i slano do određene mjere,
    vidi linkove gore!

  30. #30
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Linkovi su mi skroz promakli, tnx!
    Fine guze te biljke, vole slano, slatko, pivo, kavu, mlijeko...ne bih se cudila da koja prigovori da juha nije dovoljno slana

  31. #31
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Biljke su zakon! Puno više pruže nego im mi damo.
    Sinko posadio grah i mora doći do ploda ako želi 5. Taman mu je procvao. Ima već pol metra i fino se plete po štapu. Zanima me samo kako bu ga uspio odnjeti do škole. Trebat će mu prijevoz.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    a i ovo mi treba

  33. #33
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ja se spremam napraviti ovo pa koristiti na vrtu
    http://atma.hr/cudotvorni-enzim-kad-...oci-bez-njega/

    Ima netko da je probao?

  34. #34
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Zvuci odlicno!

  35. #35
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Zvuci, kometari su i vise nego pozitivni, ja cu probati

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se spremam napraviti ovo pa koristiti na vrtu
    http://atma.hr/cudotvorni-enzim-kad-...oci-bez-njega/

    Ima netko da je probao?
    Nisam probala, ali sam pitala svoju kemičarku što misli o č. enzimu, evo što kaže:

    1. Voće i povrće koje stavljaš u to mora biti apsolutno organski uzgojeno jer inače dobiješ zagađenu otopinu i kakva ti korist!?2. Moraš paziti da smeđi šećer koji koristiš ne bude obični bijeli šećer obojan u smeđi, jer se to isto tako boja kemikalijama, pa opet koja korist!?
    3. Sigurna sam da to ne miriše baš jako fino. Moraš smisliti gdje ćeš to staviti da ti baš ne smrdi.

  37. #37
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    A jesi partibrejker

  38. #38
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Kazu da ne mirisi prvi mjesec ali tak i tak ti treba biti cvrsto zatvoreno a pustas zrak jednom dnevno. Za ostalo nisam pametna. Ja tak i tak kupujem domace a i imam svoj vrt u kojem ne koristim kemiju, sigurna sam da se da sloziti nesto. Pravi smedji secer nije problem kupiti.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Kazu da ne mirisi prvi mjesec ali tak i tak ti treba biti cvrsto zatvoreno a pustas zrak jednom dnevno. Za ostalo nisam pametna. Ja tak i tak kupujem domace a i imam svoj vrt u kojem ne koristim kemiju, sigurna sam da se da sloziti nesto. Pravi smedji secer nije problem kupiti.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    Probaj, pa dojavi kako je ispalo. Ja sam lijena za to... za mene je nešto jednostavno.

    Danas smo sin i ja nabrali koprive, ugurali ih u 5l plastičnu bocu i zalili vodom iz priručne cisterne. Sad nek stoji. Ostavila sam bocu u vanjskom zahodu, tam nikome ne smeta smrad, a pod krovom je.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Ja gledala Maricu vrtlaricu, zapamtila sljedeće:

    ljuske od jaja - odlično za rajčice, ali i ostalo zbog kalcija, također je zaštita od puževa i mrava
    talog od kave - kiseli tlo, pa je dobro za ruže, hortenzije, limun, borovnice, za biljke koje vole kiselije tlo
    kora od banane - ima puno kalija, dobra za ruže
    rajčice i paprike trebaju magnezij - dobro je staviti žlicu dvije gorke soli
    kopriva - hrani zemlju, zaštita je od bolesti, ako se namače kopriva duže od 24 sata ona postaje prirodno gnojivo, ali namače se mlada kopriva

    vjerojatno ste već to sve spomenuli, ali ovo sam zapamtila, pa da i napišem

  41. #41
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Vole li jagode kiselo tlo? Tj. talog kave?

  42. #42
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Nesto od povrca koje mi je niklo napadaju mi neke crne letece musice, napravile su vec rupice po liscu, mogu li ih pospricati koprivom? Mislila sam svjezu malo namociti i poskropiti, moze?

  43. #43
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj rayna prvotno napisa Vidi poruku
    Nesto od povrca koje mi je niklo napadaju mi neke crne letece musice, napravile su vec rupice po liscu, mogu li ih pospricati koprivom? Mislila sam svjezu malo namociti i poskropiti, moze?
    Po ovom što ovdje piše, može (pročitaj točno koliko dugo se namače): http://alternativa-za-vas.com/index....shtita-biljaka

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rayna prvotno napisa Vidi poruku
    Nesto od povrca koje mi je niklo napadaju mi neke crne letece musice, napravile su vec rupice po liscu, mogu li ih pospricati koprivom? Mislila sam svjezu malo namociti i poskropiti, moze?
    može. Namočiš koprive, mlado lišće, ono koje peče i nako 24 sata otopinom špricaš biljke. Omjer je 1:10, 1 kg koprive na 10 l vode.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •