Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 172 od 172

Tema: Koliko su zaposlene mame dobre mame?

  1. #151
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A i Kaae je na poslu par sati, nije cijeli dan. A i tako male bebe spavaju puno.

    Moje mlade je bilo staro 11 mjeseci kad sam otputovala svojoj baki, zivi daleko vidimo se tek svakih godinu-dvije. I pricamo o tome kako je porodiljnom kraj i tko cuva tako malu djecu... I pitam ju ja tko je njezinu. Pa prica ona... Moj ujak je kao starija beba i todler vecinu vremena bio u drugom selu kod njezine mame, islo se pjeske kilometrima i vidala ga je onoliko puta mjesecno koliko je mogla ostaviti svoje poslove na selu. Moju mamu je u toj dobi od 10-11 mjeseci ostavljala samu u sobi. "Ostavila bi joj mlijeko, nalozila vatru, a ja u polje. Znala sam ju naci i popisanu i pokakanu kako spava na podu".
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 18.04.2016. at 10:31

  2. #152
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Najbolje mi je kaj tu kraj posla imam teretanu i svako jutro dolaze mame u trenirkama, loše parkiraju svoje autiće koji koštaju kao moja kuća, i imaju gore opisan željeni život...bogami, gledam ih zavidno...
    Deaedi, čini mi se da radimo na istom mjestu.

    Da, što se odvajanja od bebe tiče, ja sam uvijek bila sigurna u to da je MENI problem odvajanje. Jedva sam se vratila na posao kad su godinu navršili.
    Ja ne bi mogla ne raditi ako nemam neki drugi siguran izvor prihoda neovisan o muževim prihodima. Imam snažnu potrebu ne ovisiti ni o kome.

  3. #153
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Lili75; prvotno napisa
    BB da ne mislis da si potpuno neshvaćena ja te razumijem što hoćeš reći iako nemam isto iskustvo, potpuno te mogu shvatit da si se tako osjecala, ti se vjerojatno ne sjećaš al ja se sjećam da kad si trazila savjet u vezi tog produženog da sam ja bila jedna od onih koja te odgovarala

    inače ja sam sa svojima uvijek i svugdje išla, naviknuti su ponašati se kako spada, volimo zajedno kupovat hranu, odjeću, plac obavljat...sve...al moji su poslusni i ne izvode ludorije ni kad su bili mali a kamoli sad.tako da je to jedna drugacija situacija od BB.

    Sjecam se da su (kao i uvijek) postojale dvije struje, za neke znam sigurno u kojoj su bili, za tebe bi moram priznat morala malo razmislit prije .

    No, taj produzeni mi je u tom razdoblju bio i najljepsi, doslo je ljepse vrijeme, mali nije bio vise toliko bolestan... Razdoblje prije je bilo puno teže.


    Mene zapravo u cijeloj priči muči osjećaj grižnje savjesti, da nisam mogla "izdržat" sa svojom djecom. Znala sam pričat s mamom telefonski (tad mi nije mogla uskočiti), ona skuži kako sam koma, pa komentira kako bi trebala uživati jer mi je sada najljepše. I još doda kako je ona mogla s dvoje male djece. A ja ju pitam kad je tata dolazio doma. Pa da, imas pravo, u 14.20, a ne u 19. A imala sam i gazdaricu na katu pa bi vas malo pogledala dok odem na plac.

    Taj suptilni osjećaj - pa što nije u redu s tobom kad ne možeš. I nije to samo dućan, moji jesu tantrumaši i bacali su se po podu, ali dućan uglavnom super odradimo. To je taj osjećaj težine kad i u poštu, i u banku, i u općinu ulaziš s bebom i todlerom. Ne jednom, nego svaki put. I naručivala sam hranu internetom. Stričekizkonzuma je često bio jedini razlog da se taj dan obučem ). Dobro, da ne nabrajam sad jadna ja rosa salvahe... Jednostavno se poklopilo puno svačijih bolesti i nedostupnosti duži period. Ali ostao je taj osjećaj težine. A i grižnje savjesti.

    Imamo mi iz tog perioda i krasnih slika i izleta i dogodovstina... A i ptsp-a . Nedavno sam imala priliku mjesec dana ne raditi. Sad su 3 i 6, bolesti kod malog su puno rjede, i idu u vrtic. Ja sam cijelo vrijeme razbijala glavu hoću li/mogu li/trebam li/ ne trebam li provesti svih tih 30 dana s njima da uopće ne idu u vrtić. Na kraju je bila neka kombinacija, ponedjeljak da - utorak ne. U danima kad nisu išli svašta smo radili. A u danima kad su išli sam osjećala grižnju savjesti od trenutka kad bi izlazili iz toplog kreveta dok ih ne ugledam oko 15h kako trče prema meni. I iako sam sama sebi govorila da im je bolje tih par sati s djecom, a ne sa mnom u stanu (ne možemo ni cijeli dan biti u parku, u kojem su prije podne opet sami) nisam se mogla oteti tom osjećaju da sam nemajka, da je u tome nešto krivo da ne mogu bez institucije, da kako mame koje nemaju vrtića (pa se tješim da imaju neko selo, ulicu, vrt, susjedno dvorište u koje otrče - a nama je to susjedno dvorište valjda vrtić)... Uglavnom zbrka u mamskoj glavi totalna. Baš mi fali to neko malo selo koje pokuca na vrata, ili izades u dvoriste ili na ulicu pa ga imas. Ovih 15 vocap i vajber grupa i sto postova da bi svaki 99-i zvučao "mi možemo, za koliko se vidimo" su onak... Super... Ali... I tako to.

  4. #154
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bi mogla ne raditi ako nemam neki drugi siguran izvor prihoda neovisan o muževim prihodima. Imam snažnu potrebu ne ovisiti ni o kome.
    Meni je to isto jako važno. Mozda se jos stignem obogatiti.

  5. #155
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Igraš li Eurojackpot, seni? Ja povremeno uplatim kad me obuzme maštanje o ranom umirovljenju i bavljenju hobijima. Uz sigurnu rentu, naravno.

  6. #156
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Tu i tamo uplatim loto, a onda zaboravim pogledati listić

  7. #157
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to isto jako važno. Mozda se jos stignem obogatiti.
    I meni je uvijek bila važna ta neovisnost, čak ne neovisnost sama po sebi, nego SVIJEST da sam se u stanju uredno pobrinuti sama za sebe. Ili za sebe i svoju djecu. Jer nikad ne znaš što ti život nosi...

    Potaknuta onom drugom temom o djeci starijih roditelja mogu još napisati ovo: činjenica da smo mm i ja zaposleni i ne premladi roditelji dovela je do dugoročno dobre stvari u našoj obiteljskoj organizaciji: naša su djeca od malih nogu sudjelovala u svim kućnim poslovima zajedno s nama i prilično su dobro verzirani. Nije da ih nešto bičem ganjam, ali silom prilika nikada nisu bili pošteđeni radnih zadataka. Sigurna sam (sad to mogu i reći, jer su djeca u teen godinama i nisu s dvije lijeve) da će se danas-sutra sasvim dobro snaći sa prizemnim praktičnim stvarima. Neće im biti problem pobrinuti se za rublje ili za hranu ili za kupovinu jer u svemu tome sudjeluju.

    Da sam bila doma, vjerojatno bih po inerciji preuzela na sebe hrpu tih poslova (što i napravim ponekad, na godišnjem i slično jer mi u biti nisu mrski) ali za moju djecu to bi bio fakat loš uzor. U roku keks ja bih bila u stanju potonuti u stereotip iz priče. Bolje da sam zaposlena, za njih i za mene.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    brrrr BB od tvog posta mi je loše. Opet se osjećam kao nemajka (što i jesam).

  9. #159
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a pa zdrava doza grižnje savjesti nije loša, tjera nas da budemo bolji

  10. #160
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ajme bubili!
    jest da i cvijeta ima point, ali ja bih ti ovako u šali rekla (100% dobronamjerno) da te "mit nemajke" bas zakačio.
    kakav bi ovaj svijet bio, kada bi svi bili isti, mislili isto i osjećali isto? sve je u redu s tobom.

  11. #161
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala Seni .
    Ma ne Andiko, nisi, super si. Štoviše, ja to mislim samo za sebe (naravno!). Ima tu oko mene nekoliko mama koje ne rade, a djeca su im u vrtiću i u jaslicama nekoliko sati dnevno, ja nikad za njih nisam pomislila da su nemajke, nego mislim da su mudre i pametne žene , to je samo moj neki feler s kojim se borim i tražim mu uzrok. Ima ih puno unutar mene, a ima bome i na sve strane okolo u tim nemajka mitovima.

  12. #162
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a pa zdrava doza grižnje savjesti nije loša, tjera nas da budemo bolji
    Jesi li ikada u mladosti razmišljala da postaneš psihoterapeut? Bome bi ti super išlo.

  13. #163
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    A i Kaae je na poslu par sati, nije cijeli dan. A i tako male bebe spavaju puno.
    Radim 6 sati dnevno, sto moj poslodavac smatra minimalnim brojem sati za puno radno vrijeme. Na poslu smo barem od 8:30 - 15:00, nekad i duze. Plus sto jos odradjujem vikendom sto ne stignem dok smo ovdje, s obzirom da dojenje (na zahtjev) trosi vise vremena od uobicajenih stanki za izdajanje.

    Inace, ni ja ne volim nemati prihode. No opet, ne osjecam se uzdrzavanom, u nekom negativnom smislu te rijeci, ako privremeno ne radim jer sam doma s djecom. Ipak je i partner (u mom slucaju muz) dio obitelji i cinjenica da neko vrijeme zaradjuje samo jedan je samo dio raspodjele obiteljskih poslova i zaduzenja. U mom slucaju, sto bih opet navela kao karakteristiku zivota s ove strane bare, kolicina novca ustedjenog zbog dvaju primanja je uvelike pridonijela odluci da dam otkaz kad se rodilo prvo dijete, a meni se nije vracalo na posao koji ne volim s njegovih 12 tjedana. Druga bitna cinjenica je ta da ne gubim mogucnost zaposljavanja zato sto ne radim 6 mjeseci, godinu dana, ili pet. To je jos jedan od razloga zasto ljudi ovdje naprave pauzu kad im zatreba. U nekim strukama je malo teze pauzirati, u nekim lakse, ali sve se moze. U krajnjem slucaju, ostati doma s djecom (ili iz bilo kojeg drugog razloga) ne mora nuzno znaciti i da se u potpunosti iskljucuje mozak i/ili baca kroz prozor.


    Ovo sto bubilo pise, mislim da sam bila djelomicno upala u tu zamku griznje savjesti s prvim djetetom, tim vise sto sam tad znala vecinom samo lokalne nezaposlene majke (a iz nekakvih cudnovatih krugova u koje ne spadam, kako god da okrenem), koje odlazak na posao smatraju najgorom stvari koje bi itko ikad mogao uciniti svojoj djeci, uz cijepljenje i skolovanje u bilo kakvom sistemu. Ipak sam nakon nekog vremena shvatila da ja svakako ne pripadam toj skupini i da mi odgovara neki drugi balans obiteljske dinamike. Sad me nis' ne pece savjest sto mi je jedno dijete u instituciji, a drugo ima dadilju. Ok, ponekad me malo stegne, ali to je uglavnom kad me sastavi umor. Odspavam malo i odmah mi je bolje. Stariji obozava instituciju, a beba me ima 90% svojeg budnog vremena. Plus sto spavam s oboje pa me grle i udaraju i cijelu noc.

  14. #164
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Kaae, a sta bi se desilo da si, na ovom poslu koji volis, odlucila uzeti duzu pauzu? Jel bi postojala ikakva sansa da se opet tu zaposlis?

    Psihoterapija mi je hobi peterlin
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 18.04.2016. at 19:13

  15. #165
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    peterlin me podsjetila na dokumentarac o kojem sam puno razmišljala dok su mi djeca bila mala-mislim da se zove "3-22h" i prati život radnice u tekstilnoj tvornici koja živi negdje na periferiji zagreba, ustaje u 3, hrani i presvlači djete od godinu, dvije, ostavlja ga u kućici bez vode (možda i struje) i ide busom, pa tramvajem na posao. kad se vrati, presvuče dijete, kuha ručak, pere veš u dvorištu, muž sedoveze na biciklu i prilegne, pa ona pere suđe, kupa dijete i tek u 22 ide spavati.
    mislim da taj film prikazuje koliko je društvo bilo drugačije prije pedesetak godina. danas bi način njenog života bio neprihvatljiv, mislim. vjerujem da bi današnji izbor bila socijalna pomoć i još uvijek težak život, zar ne?

  16. #166
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, a sta bi se desilo da si, na ovom poslu koji volis, odlucila uzeti duzu pauzu? Jel bi postojala ikakva sansa da se opet tu zaposlis?

    Psihoterapija mi je hobi peterlin
    U nekim normalnim okolnostima, tesko, osim ako se ne dogovoris s poslodavcem da uzmu nekog na tocno odredjeno vrijeme dok te nema (ili imas srece pa bas opet traze nekoga za tvoje radno mjesto kad odlucis opet raditi).

    A bas za moje radno mjesto... ne znam. Nisam uopce razmisljala u tom smjeru pa nisam ni sa kim razgovarala. S obzirom da radim za relativno male pare, a obavljam posao za jedno tri radna mjesta, vjerojatno bih se uspjela dogovoriti bilo sto. I ovako uspijem zahebavati s idejama vise od prosjeka jer sam im tesko zamjenjiva. (Manja sredina, malo strucnog kadra... pala im sjekira u med. )

  17. #167
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Da, prije je bio život zanimljiv. Posebno me se dojmio jedan komentar da žena ode u polje, a kada se vrati nađe dijete kako spava zapišano i zakakano. Mislila sam da je cilj unaprijediti sistem da do toga ne dolazi. Ako ćemo uspoređivati s primjerima kako je bilo nekad, a gdje ćemo završiti? Nekad je bilo normalno (u Hrvatskoj) da se udaju curice od 15 i rađaju djecu. Do 25 već su stare. Danas, ta dob se percipira vrlo mladom za podizanje djece (u Hrvatskoj).

    Kaae, tvoj slučaj je specifičan. Beba je na poslu s tobom. Radiš šest sati. Imaš prihode, financijsko zaleđe čak i ako taj posao otpadne. Mnoge majke, čini mi se i u Americi, jednostavno nemaju tu slobodu. Zemlja koja ne osigurava majci da bude uz dijete u najranijoj dobi primorava ženu da bude ovisna. Bilo o mužu, bilo o svojoj obitelji, ili jednostavno udrugama koje pomažu.

  18. #168
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Stvar je u tome sto moj slucaj nije specifican, to je samo jedna od valjda milijun varijacija na temu. Znam jos zena koje su organizirale zivot s bebim naovakav ili vrlo slican nacin i tu kod mene i negdje drugdje u SAD-u.

    U mojem okrugu vecinom zivi niza srednja klasa i dosta obitelji koje spadaju u kategoriju siromasnih. I opet nitko nikoga ni na sto ne prisiljava, uglavnom svi imaju izbor. Prodavacica na kasi, recimo, nema bebu u uredu jer nema ni ured. Ali ovdje je, u velikoj vecini slucajeva, prodavacica zaposlena na tom radnom mjestu jer je napravila odredjene izbore u zivotu (mozda dobre, mozda lose). Uz njeno radno mjesto automatski idu drugacije okolnosti nego uz radno mjesto nekoga tko se skolovao 4, 8 ili 10 godina (nakon zavrsene srednje skole). No i prodavacica moze birsti hoce li ostati kod kuce ili slati bebu u vrtic, u vecini slucajeva.

    Recimo, to sto u HR postoji placeni dopust, znaci li to sa su roditelji u super financijskoj situaciji uz naknade? Bojim se da ne - ovisni su o partneru, obitelji ili nekoj vrsti dodatne pomoci. Zato se zene i vracaju ba posao nakon 6 mjeseci, upravo zbog premale naknade.

    Za SAD, moje misljenje je da je glavna (ako ne i jedina) stavka koja nedostaje obveza cuvanja radnog mjesta 12 mjeseci. Placanje dopusta je manji problem, s obzirom da ovdje generacijska i ina solidarnost funkcioniraju drugacije (i uglavnom prilicno uspjesno).

  19. #169
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hocu reci, ne znam tocno sto to Hrvatska osigurava... osim na papiru. Ideja je super, ali u provedbi i dalje imas ovisnu zenu (ili drugog roditelja).
    Posljednje uređivanje od Kaae : 19.04.2016. at 00:41

  20. #170
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Prodavačica može izabrati ostati kod kuće ako i samo ako netko drugi donosi novce u kuću osim nje. To nije izbor u pravom smislu riječi.
    Stoji što kažeš za Hrvatsku. Generalno, žena, kada ima dijete, ovisi o nekome. Osim ako nije menađerica, karikiram, s odličnom zalihom novca na bankovnom računu.

  21. #171
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Muskarcima je isto (ili partneru u istopolnoj zajednici). Osoba koja ostaje kuci bira da na taj nacin doprinosi porodici. Mnogo cesce je to zena, ali ima puno i SAHDs. Nedavno sam se upoznala s jednom silicon valley menadzericom koja je prosle godine napustila posao da bude kuci s decom. Mojih je godina, a deca su joj 6 i 3 godine stari, znaci nisu bebe. 10 god je radila u tech industry, i dosta joj je. Kul je i opustena.
    Pri tom, moj licni osecaj je da su ovde primanja u domacinstvu nekako puno lakse zajednicka nego na balkanu. Mislim na osiguranja, nekretnine, bankovne racune, investicije, penzione fondove. Cesto se iznenadim sta sve 'moram' potpisati kao stay at home mama

  22. #172
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da, ima i u mojim krajevima dosta SAHD. Ili kombinacija u kojima oba roditelja rade, ali u suprotnim smjenama, ili jedan radi skraceno radno vrijeme, a u doba kad je drugi kod kuce.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •