Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 77 od 77

Tema: 1. strani jezik i izbor srednje skole

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Dižem temu jer imam neke dileme. Ne oko prvog stranog jezika, nego oko drugog (izbornog).
    Sin kao drugi strani jezik u školi uči njemački, a paralelno ide na njemački i u Sovu (po vlastitom izboru, počeo je u 3. razredu, a izborni njemački su dobili u 4.). Situacija je sad takva da njemački ima 4 sata tjedno (2 sata u školi, a 2 u Sovi), a realno - jedino mjesto gdje je nešto konkretno i naučio jest tečaj u Sovi.
    Kako sad stvari stoje, sugerirala bih mu da se ispiše s njemačkog u školi jer je to postao običan gubitak vremena, ali zanima me, može li onda u srednjoj školi nastaviti učiti napredni njemački ako nema ocjenu iz tog predmeta u svjedodžbi 8. razreda? Priznaje li se u srednjoj školi svjedodžba škole stranih jezika ili bi morao polagati dodatni ispit? Ponavljam, radi se o 2. stranom jeziku, 1. mu je engleski (koji je ionako najzastupljeniji u školama).

  2. #52
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    možeš ga ispisati iz drugog jezika pred kraj godine, bit će obavijest točno kada se ispisuje, ove godine će morati odguliti mada mu je to kao trošenje vremena.
    ovo za drugo ne znam, ali u svakom slučaju može i polagati taj dio ako bude trebalo, istina njemački postoji i početni u srednjoj, ali mogu pitat i ja u srednjoj ali ne tak skoro

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Dižem temu jer imam neke dileme. Ne oko prvog stranog jezika, nego oko drugog (izbornog).
    Sin kao drugi strani jezik u školi uči njemački, a paralelno ide na njemački i u Sovu (po vlastitom izboru, počeo je u 3. razredu, a izborni njemački su dobili u 4.). Situacija je sad takva da njemački ima 4 sata tjedno (2 sata u školi, a 2 u Sovi), a realno - jedino mjesto gdje je nešto konkretno i naučio jest tečaj u Sovi.
    Kako sad stvari stoje, sugerirala bih mu da se ispiše s njemačkog u školi jer je to postao običan gubitak vremena, ali zanima me, može li onda u srednjoj školi nastaviti učiti napredni njemački ako nema ocjenu iz tog predmeta u svjedodžbi 8. razreda? Priznaje li se u srednjoj školi svjedodžba škole stranih jezika ili bi morao polagati dodatni ispit? Ponavljam, radi se o 2. stranom jeziku, 1. mu je engleski (koji je ionako najzastupljeniji u školama).
    Nisam baš sigurna da papir od škole stranih jezika vrijedi kao ocjena iz svjedodžbe, bez obzira na razinu znanja. Malo ću se raspitati na informacijama kad uhvatim priliku.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Znam da se ne može ispisivati usred godine, nismo ni mislili sad. On se zapravo i ne želi ispisati jer mu je razrednica iz njemačkog (izbornog predmeta), ali oko toga ćemo još pregovarati
    U ovom trenutku me samo zanima, može li zbog ispisa biti zakinut pri izboru drugog stranog jezika u srednjoj školi, iako će imati dovoljno dobro znanje tog jezika (čak i bolje nego da ga je učio samo u školi jer je situacija trenutno takva da djeca u razredu nemaju pojma o njemačkom, iako ga uče već 3. godinu )?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam baš sigurna da papir od škole stranih jezika vrijedi kao ocjena iz svjedodžbe, bez obzira na razinu znanja. Malo ću se raspitati na informacijama kad uhvatim priliku.
    Ako što saznaš, bila bih zahvalna! Zapravo i računam na odgovore onih koji već imaju djecu u srednjoj školi...

  6. #56
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    nek ide u MIOC, pa uzme drugi jezik fakultativno. Možda tako može bez potvrde, fakat ne znam. Znam da i njemački i francuski imaju za dvije razine predhodnog znanja

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ako što saznaš, bila bih zahvalna! Zapravo i računam na odgovore onih koji već imaju djecu u srednjoj školi...
    Ima neka caka - ako škola nudi upis drugog stranog jezika na početnoj razini, nema provjere. Ako se želi nastaviti s učenjem drugog stranog jezika, onda ga treba ili imati u svjedodžbi OŠ ili se ide na provjeru znanja.

    Ali ne mogu tvrditi. Pitat ću u školi, razrednica je prof. jezika pa vjerujem da bi to mogla znati.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ima neka caka - ako škola nudi upis drugog stranog jezika na početnoj razini, nema provjere. Ako se želi nastaviti s učenjem drugog stranog jezika, onda ga treba ili imati u svjedodžbi OŠ ili se ide na provjeru znanja.
    Moguće da je tako, iako je apsurdno, jer je nastava drugog stranog jezika često na toliko lošoj razini da djeca često pri upisu u srednju biraju početnički jezik iako su ga učili u OŠ (čula s više strana). Ne znam kako je to sad riješeno u drugim osnovnim školama, kod nas je ta nastava njemačkog zaista loša. Čak i po cijenu još jedne petice u svjedodžbi, žao mi je da uz toliko pretrpan raspored doslovno gubi vrijeme na tom satu.
    Kad je svojedobno navaljivao da ga upišem u Sovu, oklijevala sam malo jer sam mislila "ionako će učiti njemački u OŠ". Sad, nakon nekoliko godina, ne bih mu dozvolila da se ispiše iz Sove čak i da hoće (a neće, jer mu je dobro tamo).

  9. #59
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    tako je na žalost tanja

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Moguće da je tako, iako je apsurdno, jer je nastava drugog stranog jezika često na toliko lošoj razini da djeca često pri upisu u srednju biraju početnički jezik iako su ga učili u OŠ (čula s više strana). Ne znam kako je to sad riješeno u drugim osnovnim školama, kod nas je ta nastava njemačkog zaista loša. Čak i po cijenu još jedne petice u svjedodžbi, žao mi je da uz toliko pretrpan raspored doslovno gubi vrijeme na tom satu.
    Kad je svojedobno navaljivao da ga upišem u Sovu, oklijevala sam malo jer sam mislila "ionako će učiti njemački u OŠ". Sad, nakon nekoliko godina, ne bih mu dozvolila da se ispiše iz Sove čak i da hoće (a neće, jer mu je dobro tamo).
    Da.Apsurdno je, ali ta loša kvaliteta učenja stranih jezika u OŠ je i naše iskustvo s oba sina. Bojim se da nije to tako samo s jezicima.

    Njihovo znanje njemačkog (to im je bio prvi strani jezik u OŠ) se pokazalo tako loše da je stariji imao velikih problema, a mlađi je odbio dalje učiti njemački i prebacio se na engleski koji zna puno bolje, iako ni znanje engleskog nije bogzna kakvo. Mislim, kuže oni i njemački i engleski, aliiiii gramatika, uffff....

    Sad će valjda i moj mlađi u školu stranih jezika, jer u srednjoj školi ima samo jedan strani jezik. Čekamo da im se stabilizira raspored u srednjoj školi (bez brige, nije vaša osnovna škola jedina koja kilavi s tim - ovo kod mog mlađeg je očaaaajno, najavili su stabilni raspored tek za 11. mjesec).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.10.2016. at 14:46

  11. #61
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    moj van škole ide na treći strani jezik - ali fakat ću malo morati obratiti pažnju na znanje ova prva dva

  12. #62
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Naši imaju stabilni raspored od prvog dana, malo me čudi da u Ruderu je tak loše složeno a možda je i do tog jer je stara dobra satnicarka moja najdraža profaca baš ovo ljeto umrla

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Čak i po cijenu još jedne petice u svjedodžbi, žao mi je da uz toliko pretrpan raspored doslovno gubi vrijeme na tom satu.
    (a neće, jer mu je dobro tamo).
    Što vam je njemački uvijek 1. ili zadnji sat? U svim razredima?

    Ako ga ispišeš, a nije tako riješen raspored gubit će vrijeme na hodniku (stekla sam takav dojam prema tvojim ranijim postovima o školi). To je još besmislenije budući ionako uči njemački jezik u školi stranih jezika i ovaj školski mu sigurno nije prevelik dodatni napor.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Njemački mu je uvijek zadnji sat. Tako je bilo u 5. razredu, a i sada u 6. Kako sam načula, nekim 7. razredima je ove godine njemački u suprotnoj smjeni. Što se tiče rasporeda, tu su uvijek moguća iznenađenja (dosad su najčešće bila neugodna ).
    Vidjet ćemo... još puno toga odvagujem, ali ovo o uvjetu ocjene u svjedodžbi za srednju školu mi je svakako korisna informacija.

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Kod nas su svi izborni u suprotnoj smjeni

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas su svi izborni u suprotnoj smjeni
    Vjeronauk sigurno nije

  17. #67
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Vjeronauk je u satnici

  18. #68
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ne bih htjela soliti pamet, nego biti podrška pa ću se zato uključiti. Čini mi se da roditelji često podcjenjuju znanje stranog jezika svoje djece. To zato što baš često čujem kako nekome dijete uči već x godina, a ne zna beknuti pa sam se počela pitati koliko je roditeljska procjena objektivna.

    Na primjer, moja susjeda je cijelu osnovnu školu svoje kćeri kukala kako mala ima 5 iz engleskog iako nema pojma, a onda je mala na inicijalnom ispitu u gimnaziji jedina postigla više od 95 posto.

    I ja prva sam mislila kako učenje engleskog mog sina u vrtiću nije urodilo nikakvim plodom, a sad, nakon nekoliko godina, vidim da je bilo korisno.

    Možda ipak nije gubljenje vremena.

  19. #69
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja se nisam mogla upisati u jezičnu s prvim jezikom eng jer sam učila njem. polagala sam testove i imala čak dozvolu iz ministarstva, ali nije upalilo

  20. #70
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih htjela soliti pamet, nego biti podrška pa ću se zato uključiti. Čini mi se da roditelji često podcjenjuju znanje stranog jezika svoje djece. To zato što baš često čujem kako nekome dijete uči već x godina, a ne zna beknuti pa sam se počela pitati koliko je roditeljska procjena objektivna.

    Na primjer, moja susjeda je cijelu osnovnu školu svoje kćeri kukala kako mala ima 5 iz engleskog iako nema pojma, a onda je mala na inicijalnom ispitu u gimnaziji jedina postigla više od 95 posto.

    I ja prva sam mislila kako učenje engleskog mog sina u vrtiću nije urodilo nikakvim plodom, a sad, nakon nekoliko godina, vidim da je bilo korisno.

    Možda ipak nije gubljenje vremena.
    Roditelji ocekuju da dijete nesto i tečno progovori ili da bar prati film na str.jeziku, otuda valjda i razocarenje nivoom znanja.
    Ukoliko je inicijalni test sastavljen od a, b, c odgovora ili umetanja glagola ili nekog lakšeg ČSR , onda nije teško ispasti neloš. Napisati npr.smislen te pravop.i gram. točan sastavak puno je teže.

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Roditelji ocekuju da dijete nesto i tečno progovori ili da bar prati film na str.jeziku, otuda valjda i razocarenje nivoom znanja.
    Ukoliko je inicijalni test sastavljen od a, b, c odgovora ili umetanja glagola ili nekog lakšeg ČSR , onda nije teško ispasti neloš. Napisati npr.smislen te pravop.i gram. točan sastavak puno je teže.
    X

    Sigurno nije svako učenje stranih jezika u školi gubitak vremena, ali je činjenica da se u većini škola stranih jezika dobije kvalitetnija poduka. Ne radi se o drugom jeziku kao takvom, nego o pitanju da li se pri upisu u srednju priznaju papiri iz vanjske škole stranih jezika ili baš mora taj jezik dijete imati kao izborni predmet u osnovnoj školi.

  22. #72
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa Vidi poruku
    ja se nisam mogla upisati u jezičnu s prvim jezikom eng jer sam učila njem. polagala sam testove i imala čak dozvolu iz ministarstva, ali nije upalilo
    to je bilo nekada,

    sad se i za prvi jezik ako ga nisi učio u školi baš taj isti moraš polagati ako bi ga upisao za dalje.

  23. #73
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam u os ucila njemacki od drugog razreda a u skoli stranih jezika od 6-og razreda engleski. Usprkos cinjenici da su mi doma svi znali njemacki ja sam u tri godine ucenja bolje svladala engleski nego njemacki u sedam. Na kraju osmog sam komisijski polozila u dva dana svih sest razreda engleskog u os, upisala ga u svjedodzbe i nastavila engleski kao prvi jezik u srednjoj i na fakultetu... Dan danas njemacki nabadam a engleski tecno citam, pisem i govorim.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 20.10.2016. at 21:00

  24. #74
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    to je bilo nekada,

    sad se i za prvi jezik ako ga nisi učio u školi baš taj isti moraš polagati ako bi ga upisao za dalje.
    nadam se iskreno da se promijenilo. jer meni ni polaganje i savrđeno riješen test nisu pomogli

  25. #75
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Kad se promijenilo, ma nije i sad na upisu ako si trebao učiti neki jezik koji do sad nisi u školi morao si izaći na ispit

  26. #76
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ne kužimo se. ja sam imala drugi jezik engleski u osnovnoj, i položila sam ispit, dapače odlično. i opet nisam mogla upisat jezčnu da mi bude prvo jezik engleski nego sam morala u njemački razred

  27. #77
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    e sad možeš samo radi toga jer jaako malo srednjih nude nešto drugo osim engleskog kao 1. jezik

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •