Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 77

Tema: 1. strani jezik i izbor srednje skole

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno 1. strani jezik i izbor srednje skole

    Zanima me u kakvom su odnosu 1. strani jezik kojeg je dijete ucilo u osnovnoj skoli i izbor srednje skole? Ukoliko engleski nije 1. jezik, nego tek izborni od 4. r. - ogranicava li to izbor prilikom upisa u srednju?

    Znam da mozda gledam predaleko ali evo konkretno u nasoj skoli, sad na razgovoru za prvasice, sugerirano nam je da dijete uci od 1. razreda jezik koji nije engleski i kojega nude samo tri skole u Zagrebu, a onda od 4. razreda bi dobili engleski kao izborni.

    Jesam li tim izborom suzila eventualne kasnije izbore i da li srednje skole primaju sve kandidate jednako, bez obzira na ucenje engleskog od 1. ili od 4. razreda?
    Btw, engleski je ucila jednu vrticku godinu i nastaviti ce (izvan skole).

  2. #2
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    a koji jezik nudi sada škola za prvi razred? imate li ipak mogućnost odabira?
    Nemam odgovor na konkretno pitanje ali nekako bi ipak da krene s engleskim koji je najjednostavniji a i učila ga je dvije godine u vrtiću.

  3. #3
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    ma može djetetu u srednjoj engleski biti prvi jezik ako ga je učio kao izborni ili čak i ako ga je učio negdje drugdje uz dodatnu provjeru znanja

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me u kakvom su odnosu 1. strani jezik kojeg je dijete ucilo u osnovnoj skoli i izbor srednje skole? Ukoliko engleski nije 1. jezik, nego tek izborni od 4. r. - ogranicava li to izbor prilikom upisa u srednju?

    Znam da mozda gledam predaleko ali evo konkretno u nasoj skoli, sad na razgovoru za prvasice, sugerirano nam je da dijete uci od 1. razreda jezik koji nije engleski i kojega nude samo tri skole u Zagrebu, a onda od 4. razreda bi dobili engleski kao izborni.

    Jesam li tim izborom suzila eventualne kasnije izbore i da li srednje skole primaju sve kandidate jednako, bez obzira na ucenje engleskog od 1. ili od 4. razreda?
    Btw, engleski je ucila jednu vrticku godinu i nastaviti ce (izvan skole).
    I ja sam bila u istoj dilemi prije 2 godine (bilo je eng. ili francuski)...Upisala sam dijete na engleski. Sad da se mogu vratiti i kad uspoređujem te razrede u paralelki, bi ipak izabrala francuski. Zato ću nagodinu s drugim djetetom drugačije.
    Koliko mi se čini nije ograničavajuće što engleski nije 1. jezik u osnovnoj. Može se ubirati u srednjoj eng. kao prvi i ako je taj engleski bio u osnovnoj kao drugi strani jezik. Ili uz nekakvo polaganje.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    riječ je o francuskom

    Tines, zasto ti se cini da si fulala?
    Posljednje uređivanje od buba klara : 19.04.2016. at 10:27

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Još u davna vremena, kad sam ja išla u srednju školu, si u MIOC-u mogao upisati engleski jezik kao početnik. Kod mene je npr. dio razreda imao početnički engleski, a dio napredni.
    Dakle, to što nisi učio engleski u OŠ ti nije bilo ograničenje za upis srednje škole.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    da, tako je bilo i u moje doba

    no, ne bih htjela sada u startu ograničiti joj neke izbore u životu radi formalnih godina učenja u školskom sustav, ako se nešto mijenjalo...

  8. #8
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    ma engleski i da počne tek učiti u 4. razredu može normalno nastaviti napredni u srednjoj školi (osim ako nije neki antitalent )

    ako neće biti (naprednog) francuskog u srednjoj koju želi (a prije će biti da neće nego hoće), može nastaviti engleski

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Izborni predmeti su kao što im samo ime kaže - izborni. Dakle, dijete uopće ne mora učiti engleski jezik u osnovnoj školi, i ne bih rekla da mu to smije ugroziti upis u srednju školu.
    Već u 'moje' vrijeme je to bila riješeno, pa čisto sumnjam da nije riješeno u današnje vrijeme.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    ma engleski i da počne tek učiti u 4. razredu može normalno nastaviti napredni u srednjoj školi (osim ako nije neki antitalent )
    e, ovo me interesiralo - znači može gdje god ima engleski, ako nema franc.

  11. #11
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    a ja imam dilemu (sorry što se ubacujem), da li pri upisu u prvi osnovne odabrati prvi strani jezik njemački ili engleski?

    Ako odaberemo njemački,ne znam kako će to svladavati,ja ne znam ni beknuti, neću mu znati pokazati...
    Na engleski već ide kao predškolac u školi stranih jezika.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    osobno da imam mogućnost dijete bih definitivno dala na francuski, oni ionako svi savladaju taj engleski bez po muke, stalno su mu izloženi a drugi jezik je ipak teže savladat npr franc ili njem pa bolje da ga i krenu učit ranije.

    Francuski je moja ljubav :herat: ako treba sama ću ih naučit ili poslat u Alliance.

  13. #13
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    A ja imam dilemu da li upisati 2. jezik ili ne.
    Muci me sto je uvijek u drugom turnusu.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Buba klara, ne mislim da sam fulala nego mislim da bi više profitirala da ide u taj drugi razred. Iz više razloga: značajno manji razred a time i bolja atmosfera za rad i djeci i učiteljici; ako će već učiti francuski (a hoće od četvrtog jer nema izbora) koji je težak jezik onda bolje da ga uči ispočetka jer su veće su šanse da u konačnici taj jezik zaista i nauči; i ako smijem primijetiti u takav razred često stave najbolju učiteljicu u toj generaciji vjerovatno kako bi privukli onaj dio roditelja koji je neodlučan što se tiče str. jezika (obično je navala na eng., a za ovako rijetke jezike slab interes). No ovo zadnje što sam nabrojala je zaista samo ono što mogu primijetiti iz svojih cipela i ne mislim da je pravilo.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Izborni predmeti su kao što im samo ime kaže - izborni. Dakle, dijete uopće ne mora učiti engleski jezik u osnovnoj školi, i ne bih rekla da mu to smije ugroziti upis u srednju školu.
    Već u 'moje' vrijeme je to bila riješeno, pa čisto sumnjam da nije riješeno u današnje vrijeme.
    Teoretski je bilo riješeno,ali praktično baš i ne. Ja sam učila njemački, po Šuvaru smo se u trećem opredjeljivali za zanimanje. Upisala MIOC, a tamo se učio samo engleski. Cijeli razred je bio na istom satu engleskog no nas pola nije ga nikad učilo. Na početku godine je profesorica pitala tko je učio no nitko se nije javio. Ne treba reći da sam dvije godine pod satom engleskog samo boga molila da moram nešto reći. Nekako mi se čini da mi je to ostala trauma jer mi je i sad muka kad ga trebam progovoriti.

    No to su bila neka druga vremena, pa vjerojatno i nisu relevantna za danas.

  16. #16
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    a ja imam dilemu (sorry što se ubacujem), da li pri upisu u prvi osnovne odabrati prvi strani jezik njemački ili engleski?

    Ako odaberemo njemački,ne znam kako će to svladavati,ja ne znam ni beknuti, neću mu znati pokazati...
    Na engleski već ide kao predškolac u školi stranih jezika.
    ja sam u identičnoj situaciji, nakon 3 g. predškolskog engleskog odabrala njemački u školi, mislila sam da nastavi engleski van škole ali nam nije odgovarao termin,
    međutim on ionako po YouTube-u ronda po svačemu na engleskom i vidim da mu ide, ništa nije zaboravio, sad zna i hrpu stvari kako se piše
    ionako će u školi dobiti u 4. razredu engleski

    ako mislite da djeca uče u školi i drugi jezik onda je bolje njemački ili francuski od prvog razreda jer će ih duže učiti a engleski će ionako nadoknaditi bez problema ako im jezici imalo idu

    cubana, ako dijete želi, nek ide

    ali ja bih se sad s drugim djetetom fokusirala na to koju će učiteljicu dobiti pa ovisno o tome će učiti početni jezik engleski ili njemački

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Nagodinu ću sa svojim drugim djetetom obrnuto, 1. jezik francuski, 2. engleski. S tim da mislim da ću oboje još dodatno upisati na dodatni engleski u školu stranih jezika jer smatram da će izvrsno znanje eng. našoj djeci u budućnosti biti nužno,a ovo u školi mi se ipak čini slabo. Bar po dosadašnjem iskustvu "mame u drugom razredu". Možda kroz par godina promijenim mišljenje. No to ću onda svakako podijeliti n ovoj temi, he-he

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    A kod razmišljanja možda bi bilo dobro i uzeti u razmišljanje i satnicu prvog i drugog jezika.
    Moja od prvog uči engleski, u četvrtkom je dobila i njemački.
    A od petog razreda tj. u višim razredima je engleski 3 sata tjedno, njemački 2 sata.
    Posljednje uređivanje od larmama : 19.04.2016. at 11:57

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Teoretski je bilo riješeno,ali praktično baš i ne. Ja sam učila njemački, po Šuvaru smo se u trećem opredjeljivali za zanimanje. Upisala MIOC, a tamo se učio samo engleski. Cijeli razred je bio na istom satu engleskog no nas pola nije ga nikad učilo. Na početku godine je profesorica pitala tko je učio no nitko se nije javio. Ne treba reći da sam dvije godine pod satom engleskog samo boga molila da moram nešto reći. Nekako mi se čini da mi je to ostala trauma jer mi je i sad muka kad ga trebam progovoriti.

    No to su bila neka druga vremena, pa vjerojatno i nisu relevantna za danas.
    Kod nas se razred dijelio na one koji su cijelo vrijeme učili engleski i na one koji su učili samo dvije godine, i nipošto nismo bili na istom satu.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me u kakvom su odnosu 1. strani jezik kojeg je dijete ucilo u osnovnoj skoli i izbor srednje skole? Ukoliko engleski nije 1. jezik, nego tek izborni od 4. r. - ogranicava li to izbor prilikom upisa u srednju?

    Znam da mozda gledam predaleko ali evo konkretno u nasoj skoli, sad na razgovoru za prvasice, sugerirano nam je da dijete uci od 1. razreda jezik koji nije engleski i kojega nude samo tri skole u Zagrebu, a onda od 4. razreda bi dobili engleski kao izborni.

    Jesam li tim izborom suzila eventualne kasnije izbore i da li srednje skole primaju sve kandidate jednako, bez obzira na ucenje engleskog od 1. ili od 4. razreda?
    Btw, engleski je ucila jednu vrticku godinu i nastaviti ce (izvan skole).
    Iskustvo iz prve ruke: oba moja sina imala su njemački kao prvi jezik + izborno engleski od četvrtog razreda u osnovnoj školi.

    Lani je stariji upisao srednju. Odmah su rekli da možemo birati smjer samo s engleskim ili engleski+njemački (što je i odabrao) ali da nema mogućnosti da mu njemački bude prvi jezik. Pitali smo da li treba nekakva provjera, ali nije trebalo, jer on je u svjedodžbama uredno imao ocjene. Ne znam kako bi bilo da je učio engleski u nekoj školi stranih jezika... ali budući da je učio u običnoj školi kao izborni predmet, uredno su mu to priznali bez ikakve provjere.

    Dakle, sad u srednjoj ima engleski kao prvi jezik i iz toga ima 5, a njemački ima izborno i iz toga ima 4 uz dooosta truda, ali ide to.

    Mlađi se ove godine upisuje u srednju, a ja očekujem sličan scenarij što se tiče stranih jezika.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.04.2016. at 13:07

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    hvala, to me zanimalo, najfriskije iskustvo

    btw, ona ce svakako uciti engl. od 4. kao izborni u skoli, a od 1. u skoli stranih jezika

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Ajd baš javi što si odlučila.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Francuski od 1.

  24. #24
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    moja uci njemacki
    engeski ce ionako savladati
    ici ce na izborni od 4.
    Posljednje uređivanje od Ginger : 19.04.2016. at 13:34

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Francuski od 1.

  26. #26
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    bravo buba klara, napravila si dobar odabir!

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    moja uci njemacki
    engeski ce ionako savladati
    ici ce na izborni od 4.
    Potpisujem, iz iskustva.

    Ako se bilo koji strani jezik osim engleskog nudi kao prvi strani jezik, nije loša ideja to izabrati. Engleski se stigne i okruženi smo njime, a ostali jezici su nekako u zapećku pa ne škodi rano učenje.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    moji su njemci, jer slučajno tih godina je bio njemački na izbor za 1. razred, kod nas u školi je dosta traljav taj engleski ko drugi, imaju ga puno manje sati nego prvi jezik

    sad je mala u 4. mogla birat engleski ili talijanski, dečki su je nagovorili na engleski



    Mima u naše vrijem se učilo jezike s kojima si došao u mojem razredu je bio i njemački, francuski, engleski i ruski, tak i na faksu

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    da budem iskrena - moj prvi izbor je bio engleski i to ponajviše iz razloga što nam je u kući francuski potpuna nepoznanica (osim starijeg sina koji ga uči sad 2. godinu, kao izborni)
    mm je kroz školovanje učio njem/engl a ja engl/talij

    medjutim, kako sam napisala u uvodnom postu, francuski kao izbor prvog jezika nam je sugeriran od strane školske defektologinje, sad na testiranju za upis u 1. razred... po onom što mi je ona navela (a i većina vas ovdje ste slično pisale), za nju bi bilo šteta da ne krene s njim od početka a engleski će ionako uhvatiti...
    Posljednje uređivanje od buba klara : 19.04.2016. at 14:26

  30. #30
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Hm, moje razmišljanje je bilo identično kad sam upisivala sina u 1. razred.
    Obzirom da su svi htjeli engleski kao 1. jezik rekla sam nek ga stane u njemački razred, njega ipak treba naučiti a engleskim je ionako okružen i bude ga pohvatao. No sad kad vidim da se od njih u 2. osnovne traži da ispravno pišu riječi (kod kćeri se to očekivalo 2 god. kasnije- u 4. razredu) i kad vidim koliko im je zahtjevan engleski u 1. srednje kao prvi strani jezik ,malo sam promjenila mišljenje(sina su ipak prilikom raspodjele klinaca stavili u engleski razred-pretpostavljam radi boravka). A kćer kojoj engleski zasita ide dobro trenutno u 1. srednje (gimnazija)ima ocjene oko trojke-vuče prema četvorci ali nek se zalomi koja lošija ocjena ostati će na trojci. Neki kojima je eng. bio drugi strani jezik zaista se bore sa gradivom i uglavnom cijelu godinu vuku jedinice.
    Prvi strani jezik obavezno je na maturi i od učenika se očekuje visoka razina znanja. Uglavnom, zaista nisam razmišljala o tome prilikom upisa u osnovnu ali eto ispada da bismo trebali misliti i na to
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 19.04.2016. at 14:58

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    meni je jasno da će ona imati tri godine manjak učenja engleskog u školi kao i kasnije (kada krene kao izborni) jedan sat manje od onih kojima je on 1. jezik

    iz tog razloga sam gore napisala da će ona nastaviti učiti (učila ga je jednu vrtićku godinu van vrtića) engleski van škole, u školi stranih jezika (što je, između ostalog, i njezina želja)

    a i vjerujem da puno naravno ovisi o djetetu i o nastavniku...
    na mojem skromnom uzorku kojeg imam doma (starijeg sina petaša), koji 5. godinu uči engl, 2. godinu francuski a 3. godinu njemački (izvan škole) - od svega toga skupa mi se čini da mu najbolje ide njemački kojeg uči 2x tjedno izvan škole... ipak je to mala skupina, njih petero, isključivo komuniciraju na tom jeziku kad su na satu

  32. #32
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Da je kao prvi jezik ponuđen njemački, pristala bih, a ako je samo francuski, ipak bih engleski.

    Ne slažem se da se engleski lako uči. On je jednostavan za osnovno sporazumijevanje, ali se teško postiže visoka razina znanja.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Ja cu samo reci da znam osobu koja nikad nije ucila engl u skoli ni osnovnoj ni srednjoj ( samo tecaj engl 2 godine) i upisala je fax u Zg bez problema i uspjesno ga zavrsila.
    dakle sve samouko.

    engleski fakat nije tezak jezik za naucit imamo tu jezicara na forumu a vidim javljaju se i na temi

  34. #34
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Mislim da ne treba uopćavati. Meni su uopće teže išli svi jezici, pa tako i engleski kojeg sam jedino i učila a i danas ga teško govorim. Maleckoj isto teže ulazi u uho, jednom nešto zapamti, drugi put se više ne može sjetiti riječi koje je znala. Pa si mislim, neka ga onda odradi do kraja, neću je zaplašivati još jednim jezikom sad kad joj je ipak nešto ostalo "u uhu". Mi doduše nemamo francuski nego samo njemački i talijanski ali to će odrađivati kasnije, i ako, po želji.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja cu samo reci da znam osobu koja nikad nije ucila engl u skoli ni osnovnoj ni srednjoj ( samo tecaj engl 2 godine) i upisala je fax u Zg bez problema i uspjesno ga zavrsila.
    dakle sve samouko.
    Nisam ni ja daleko od takve osobe, engleski sam počela učiti u 4. srednje, završila 3 godine tečaja za odrasle u "Sovi", usput upisala faks na kojem nije postojala literatura na hrvatskom jeziku, učili smo isključivo iz udžbenika na engleskom.
    Kasnije sam par godina honorarno zarađivala prevodeći stručne tekstove - s engleskog.
    Ali slažem se i da mi znanje engleskog nije tako vrhunsko kao nekome tko ga je učio dubinski i dulje vremena, meni je taj jezik najvažniji za struku i tu se bez problema snalazim. Da čitam Shakespearea u originalu, ne bi baš išlo

    Što se tiče drugog stranog jezika (različitog od engleskog), iznenađuje me da sam i ovdje pročitala argument "ja ne znam taj jezik, pa mu ne mogu pomoći oko zadaće". Prvi put sam tu rečenicu čula od jedne mame u školi mog djeteta, i zbog toga ona svoje dijete nije upisala na izborni njemački u 4. razredu (odmah ograda: da, znam da je razlika radi li se o prvom jeziku ili izbornom u 4. razredu, ali argument je isti). Po meni, to je pretjerivanje s kojim se direktno zakida vlastito dijete. Ne treba mama učiti strani jezik, nego dijete (koje će vjerojatno bez problema pohvatati u čemu je stvar, i bez roditeljske pomoći - govorim o prosječnom djetetu, ne o onom s teškoćama u učenju). Osim toga, moj dojam je da je to učenje stranog jezika u nižim razredima više igranje, nego ozbiljno učenje - ništa oko čega bi roditeljska pomoć bila neophodna.

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    bravo tanja_b, drago mi je da smo slične jer osoba iz mog posta sam bila ja

    i andream je u pravu, to sam i ja htjela poentirat.

    Ako nekome idu jezici, sve će savladat i sam, čak i bez formalnog školovanja,ako netko nije talent za jezike onda nije za nijedan tj. ima poteškoće pri savladavanju jezika bilo kojeg.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Da je kao prvi jezik ponuđen njemački, pristala bih, a ako je samo francuski, ipak bih engleski.

    Ne slažem se da se engleski lako uči. On je jednostavan za osnovno sporazumijevanje, ali se teško postiže visoka razina znanja.
    Ovo u biti vrijedi za svaki jezik. Ali toliko smo okruženi engleskim da već i sami "imamo uho" za to kad ga netko govori i razumije bolje, a kad lošije... O tome je riječ. Engleski (osnove) naučiš hoćeš-nećeš.

    S druge strane, "u moje vrijeme" strani jezik se počinjao učiti tek od petog razreda. Ne sjećam se da smo u nižim razredima imali išta od toga. Pa smo opet sve stigli. Kod mene je kombinacija bila engleski + ruski, a njemački sam naučila kasnije, zbog potreba posla, u školi stranih jezika. Ne mogu reći da sam pismena i ne tom jeziku kao na engleskom (koji mi je puno češće u upotrebi) ali nisam potpuno gluha i nepismena, kao npr. na francukom.

    Iz iskustva - moja oba sina su sa manje sati uspješno uhvatila engleski do zadovoljavajuće razine (a to im je izborni jezik, nije prvi) a njemački ne baš, jer KAO KOD SVAKOG JEZIKA time se moraš baviti, inače zaboraviš i vokabular i gramatiku.

    Većini ljudi je znanje jezika bitno kao dopuna struci koja nije strani jezik. Tek manjina se jezikom bavi kao strukom i naravno da je njihovo znanje jezika drugačije. Uostalom, tako je i sa hrvatskim. Govorimo ga, ali nismo uvijek pismeni i ne znamo sve cake koje znaju profesori hrvatskog jezika.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    peterlin si sigurna da si počela u 5. razredu učiti jezike, ja sam malo mlađa mi smo počeli u 4., a i moji stariji doma su počeli u 4.

    ja sam bilakombinacija englesko-ruski-esperanto

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin si sigurna da si počela u 5. razredu učiti jezike, ja sam malo mlađa mi smo počeli u 4., a i moji stariji doma su počeli u 4.

    ja sam bilakombinacija englesko-ruski-esperanto
    Sigurna sam. Ja sam berba 1962 i dolazim iz malog mjesta.

  40. #40
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja mogu samo preporučiti (mi smo mala zemlja) učiti barem jos jedan jezik osim engleskog. Te ako je moguće početi nesto ranije.

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mogu samo preporučiti (mi smo mala zemlja) učiti barem jos jedan jezik osim engleskog. Te ako je moguće početi nesto ranije.
    Moj stariji sin sanja o tome da danas-sutra nastavi skolovanje u tvojoj maloj zemlji, pa ce mu i te kako dobro doci odabir stranih jezika.

  42. #42
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Sa mala zemlja sam mislila naravno na Hrvatsku, ali i ova u kojoj živim je mala.
    To mu je dobra ideja. Pogotovo, ako dobro pretpostavljam, da ce ići na tehničke ili prirodne znanosti.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.04.2016. at 08:36

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Seni u kojoj maloj državi si ti?

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Sa mala zemlja sam mislila naravno na Hrvatsku, ali i ova u kojoj živim je mala.
    To mu je dobra ideja. Pogotovo, ako dobro pretpostavljam, da ce ići na tehničke ili prirodne znanosti.
    Dobro si pretpostavila. Razgovora je za sad bilo o informatici, TU Graz.

    * * *
    Ont. Ako stvarno ode, pa još i ostane + nađe ženu ondje, bit će mi jako drago što znam koliko toliko njemačkog (iako je moj njemački prilično bazičan i dobar za shopping, drugo nisam probala).

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    joj peterlin noćas sanjala tvoje dečke

  46. #46
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ti već i ženidbu planiraš!

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Ti već i ženidbu planiraš!
    Daaaa ...da stignem naučiti jezik. A to zna, možda ću morati učiti neki jezik koji mi do sada nije pao na pamet....

    Npr.ako ni koja snaha bude s dalekog istoka, heheh ali dovoljno je da bude Mađarica....

    Ont baš me briga....bitno je da se moja djeca osposobe brinuti o sebi i za sebe. Sve drugo je nadgradnja.

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    a možda dobiš snahu i rvaticu, tam ih bar ima


    inače u snu mlađi ima curu, a ti starijeg već ženiš

  49. #49

    Datum pristupanja
    Sep 2015
    Lokacija
    ispod Sljemena
    Postovi
    113

    Početno

    prijateljica zbog posla otišla u Mađarsku
    -koje jezike govorite?
    ona veli: eng i učim mađarski
    -samo to?

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Ti već i ženidbu planiraš!
    Pa nije baš da planiram, ali da prostiš - pokretačicu topica zanima kako će dijete u srednjoj, a tek je krenulo u osnovnu... Kad projiciraš isti broj godina od početka srednje - ženidba nije baš nešto izgledna, ali je sasvim moguća!

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •