Stranica 11 od 16 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 501 do 550 od 761

Tema: Sreća neopisiva

  1. #501
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Zadirkivanje koje može prijeći u pravi buling veliki je problem mnoge djece osobito lakih meta - povučenih koji ne reagiraju ili impulzivnih koji se lako navuku i planu.
    Ne mogu dovoljno nahvaliti ovu knjigu koju smo po ulogama prošli par puta od 2.do 4.r.
    http://www.mvinfo.hr/knjiga/5057/bra...lne-samoobrane

    Moja je sad 6.r.i javlja se to ponekad još uvijek, ali sad je već dovoljno velika da pokojeg razrednog idiota presječe jednim kratkim "odj...!" , takvi razumiju samo svoj jezik.

  2. #502
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Istina, to sam od školske dobi radila.

  3. #503
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Zadirkivanje koje može prijeći u pravi buling veliki je problem mnoge djece osobito lakih meta - povučenih koji ne reagiraju ili impulzivnih koji se lako navuku i planu.
    Ne mogu dovoljno nahvaliti ovu knjigu koju smo po ulogama prošli par puta od 2.do 4.r.
    http://www.mvinfo.hr/knjiga/5057/bra...lne-samoobrane

    Moja je sad 6.r.i javlja se to ponekad još uvijek, ali sad je već dovoljno velika da pokojeg razrednog idiota presječe jednim kratkim "odj...!" , takvi razumiju samo svoj jezik.
    Hvala ti na preporuci za knjigu. Svakako cu ju nabaviti.

  4. #504
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti!
    Sa svime sto si napisala, slazem se.
    Moram priznati da imam malo zadrsku predlagati u vrticu sto da rade (apropo radionica), obzirom da sam struka pa ne bih zeljela da steknu dojam da se zbog toga sto poznajem sustav, pravim pametna.
    Ma znas sto mislim
    Sto se tice literature, citam kad god mi vrijeme to dozvoljava, primjenjujem kad god je to moguce. Predlozenu knjigu citala sam u vise navrata (prvi put jos na faksu) i imam ju kod kuce.
    U svakom slucaju HVALA na napisanom, tvoje i druge odgovore/postove znam procitati i vise puta i sve mi je vise nego korisno.
    Nema na čemu. Hug!

    Što se tiče dilema i osjećaja da pametuješ kolegicama iz srodne struke - reci to u vrtiću baš tim riječima i iznesi svoje dvojbe na način koji neće smatrati agresivnim: "Nemojte me krivo shvatiti, jer i sama sam u dilemi da li je to ok, aliiii.....blablabla...Što VI MISLITE, da li bi se moglo.... Ja sam ZABRINUTA zbog psihičkog zdravlja svoje djece, koja su u životu već svašta osjetila..." - kako ovdje pišeš, tako i njima reci, iskreno. Ti si roditelj. Ali to ne znači da ćeš zaboraviti svoju struku, dapače.

    Nemoj se opterećivati hoćeš li nekome u vrtiću nagaziti na ego. Ako je osoblje u redu, to se može riješiti. Samo treba naći osobu koja će sve to pokrenuti.

    Stavi na prvo mjesto interese svoje djece. Pa pitaj odgajateljice da li bi im odgovaralo da se nađete zajedno sa stručnom službom jer je problem takav-i-takav, da si jako zabrinuta za psihičko stanje svoje djece... Postavi to kako treba - ti zaista želiš pomoći i svojoj djeci i osoblju vrtića da nađete najbolje rješenje. To se može ako stavite glave na kup i puhnete u isti rog. Nemam pojma kako bi bilo najbolje - vidi s kojom osobom ti je najlakše razgovarati (da li je to ravnatelj, odgajatelj, stručna služba... svejedno) i malo pomalo to pokreni. Još ako netko od stručne službe u ovome ugleda mogućnost za zgodan stručni članak i akademsku promociju - bit će to win-win situacija.

    A doma si roditelj koji se dnevno nosi sa društvenim životom svoje djece na koji nemaš (kao ni bilo tko drugi) 100% utjecaja. Svi roditelji, ne samo oni koji su posvojili, prolaze te traume. Kad si dijete povukla iz škole u prirodi, dokazala si mu da si uvijek tu za njega. Možda je baš to prava stvar koju je trebao čuti i doživjeti. Lakše će se nositi sa svijetom ako zna da se doma ima na koga osloniti.

  5. #505
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Jos preradjujem sve vase odgovore i savjete, a na vrata kuca razgovor za skolu.
    Naime, dobili smo termin (za obojicu sinova, jer su oboje obveznici) koji je u ponedjeljak. Moram priznati da se polako suocavamo sa svim nekakvim pitanjima koje smo prosli u Adoptinoj skolici i svaki put me iznova zateknu (bez obzira na inace moju komunikativnost i brbljavost) pa ostanem lagano bez teksta.
    Zanima me (vi koje ste to vec prosle sa svojom djecicom), jeste li na razgovoru za skolu morale reci podatak o JMBG-u, odn maticnom broju djeteta? Zar nije sada da se daje OIB? Malo sam zbunjena pa me zanima
    Uglavnom, javim kako je to proslo...

  6. #506
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Jos preradjujem sve vase odgovore i savjete, a na vrata kuca razgovor za skolu.
    Naime, dobili smo termin (za obojicu sinova, jer su oboje obveznici) koji je u ponedjeljak. Moram priznati da se polako suocavamo sa svim nekakvim pitanjima koje smo prosli u Adoptinoj skolici i svaki put me iznova zateknu (bez obzira na inace moju komunikativnost i brbljavost) pa ostanem lagano bez teksta.
    Zanima me (vi koje ste to vec prosle sa svojom djecicom), jeste li na razgovoru za skolu morale reci podatak o JMBG-u, odn maticnom broju djeteta? Zar nije sada da se daje OIB? Malo sam zbunjena pa me zanima
    Uglavnom, javim kako je to proslo...
    Gle, tu postavi pitanje, na topicu o prvašićima - prije ćeš dobiti odgovor: http://forum.roda.hr/forums/42-%C5%A0kola
    Možeš pogledati i prošlogodišnje komentare o upisima, možda ima kakvih korisnih informacija: http://forum.roda.hr/threads/89487-P...%87i-2016-2017

    oib i jmbg su višemanje ista stvar. Ako znaš jedan, lako je doznati drugi: http://oib.oib.hr/SaznajOibWeb/fizickaOsoba.html

    Inače, iz praktičnih razloga dobro ti je pri ruci imati zabilježene i oib i jmbg svoje djece - često to zatreba, za izlete, za upis u glazbenu školu, za kampove, za radionice.... Sve me sram priznati u kojem obliku ja to imam - mobitelom sam uslikala papirić gdje je rukom nadrljana serija tih brojeva i služilo mi je to kroz cijelu osnovnu školu. Još to imam. Kad su krenuli u srednju, napokon sam si to prepisala i u računalo

    Sretno na razgovoru!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.03.2017. at 13:14

  7. #507
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a zašto onda i manji nije išo u Grad mladih ako ima tolko godina kolko ima?


    ja bi te brojeve trebala naučiti napamet bar svoj ali iskreno to mi se neda

    i da novija djeca nemaju JMBG nego samo OIB, novija su mislim mlađa od 10 godina, jer moja klinka s 11 ima i jedan i drugi broj
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 23.03.2017. at 13:33

  8. #508
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a zašto onda i manji nije išo u Grad mladih ako ima tolko godina kolko ima?


    ja bi te brojeve trebala naučiti napamet bar svoj ali iskreno to mi se neda

    i da novija djeca nemaju JMBG nego samo OIB, novija su mislim mlađa od 10 godina, jer moja klinka s 11 ima i jedan i drugi broj

    MBG se dobije u matičnom uredu, a na policiji dobiješ OIB.
    Posvojena djeca kad dobiju novi MBG, dobiju i novi OIB. Tj., prvo dobiju novi MBG u matičnom pa u policiji dobiju OIB.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 24.03.2017. at 10:04

  9. #509
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    MBG se dobije u matičnom uredu, a na policiji dobiješ OIB.
    Posvojena djeca kad dobiju novi MBG, dobiju i novi OIB. Tj., prvo dobiju novi MBG u matičnom pa u policiji dobiju OIB.
    Obrnuto:
    https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...ja-djeteta/326
    Po upisu djeteta u maticu rođenih matičar po službenoj dužnosti OIB sustavu dojavljuje podatke o djetetu radi određivanja OIB-a. Odmah nakon određivanja OIB-a djetetu izdaje se potvrda o određenom OIB-u.

    Ako roditelji djeteta imaju prijavljeno prebivalište na istoj adresi, jedan od roditelja uz predočenje identifikacijske isprave (osobne iskaznice), te izvatka iz matice rođenih i domovnice djeteta, treba otići u policijsku upravu, odnosno postaju nadležnu prema mjestu njihovog prebivališta, gdje će se odrediti matični broj građana (MBG) i prijaviti prebivalište djeteta te izdati uvjerenje o određenom MBG i potvrda o izvršenoj prijavi prebivališta.

    Kada roditelji maloljetne osobe imaju prijavljeno prebivalište na različitim adresama, prebivalište djeteta prijavljuje se na adresi jednog roditelja, uz suglasnost drugog roditelja. Suglasnost roditelj može dati kod javnog bilježnika ili neposredno kod službene osobe koja rješava zahtjev.

  10. #510
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Cure, imamo mi i MBG i OIB. Samo me zanimalo je li nuzno davati oboje pri razgovoru za upis u skolu.
    Malo sam paranoicna jer se to poklopilo sa par bezpotrebnih komentara i pitanja kada sam telefonski dogovarala termin za razgovor za skolu.
    Posljednje uređivanje od Amondi : 24.03.2017. at 12:43

  11. #511
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    i kaj je to sad MBG kaj nema to veze s Hzzo?

  12. #512
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, imamo mi i MBG i OIB. Samo me zanimalo je li nuzno davati oboje pri razgovoru za upis u skolu.
    Malo sam paranoicna jer se to poklopilo sa par bezpotrebnih komentara i pitanja kada sam telefonski dogovarala termin za razgovor za skolu.
    OIB/jmbg će biti najmanja stavka.

    Probaj se psihički pripremiti. Idi na razgovor zajedno s mužem, udvoje je lakše. Vidi da li bi koristilo pitati u Adopti ili Centru (ovisno o vašim dojmovima i kontaktima) da li netko od kolega roditelja ima iskustva s tim i naoružaj se strpljenjem. Ljudi često ne razumiju problematiku i ne promišljaju o njoj, pa nasrnu s pitanjima "ko slon u staklani" jer ne razumiju koliko su neke stvari osjetljive. Možeš čak odmah u startu tražiti ful stručnu službu da budu prisutni (a možda je bolje da se najaviš i sama odeš na pripremni razgovor, prije nego odeš s djetetom/djecom onamo).

    Sretno!

  13. #513
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, imamo mi i MBG i OIB. Samo me zanimalo je li nuzno davati oboje pri razgovoru za upis u skolu.
    Malo sam paranoicna jer se to poklopilo sa par bezpotrebnih komentara i pitanja kada sam telefonski dogovarala termin za razgovor za skolu.
    Mogu misliti... Zašto si paranoična, je l nemate vi nove papire s novim brojevima?
    Doduše, mislim da baš u HZZO-u ostaje link između starih i novih papira kad dobivaš novu zdravstvenu. Sačuvaj me Bože diskrecije socijalnih radnika i teta u HZZO-u, tako da sam 100% sigurna da nema šanse da nigdje ne procuri informacija o djetetu ili djetetovim roditeljima koje ne bi trebale ni smjele. Znam da cure, iz prve ruke.

  14. #514
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu misliti... Zašto si paranoična, je l nemate vi nove papire s novim brojevima?
    Doduše, mislim da baš u HZZO-u ostaje link između starih i novih papira kad dobivaš novu zdravstvenu. Sačuvaj me Bože diskrecije socijalnih radnika i teta u HZZO-u, tako da sam 100% sigurna da nema šanse da nigdje ne procuri informacija o djetetu ili djetetovim roditeljima koje ne bi trebale ni smjele. Znam da cure, iz prve ruke.
    I ti me pitas zasto sam paranoicna? Diskrecija je u nasem drustvu, na zalost, vrlo cesto na zadnjem mjestu.
    Imamo nove papire, samo sam razmisljala naglas.

  15. #515
    prpa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    77

    Početno

    Evo ja sam prošla tim putem, a prije neki dan sam i drugu curku upisivala u skolu...dakle ni prije 3 godine ni sada ne treba JMBG, već samo OIB. Kod nas se prvo starta s obradom kod doktorice školske medicine, a onda slijedi poziv u školu.Školu obavljamo tek u svibnju. Uglavnom kod školske medicine ide procedura težina, visna, neka osnovna pitanja. Ja sam napomenula da je posvojena, jer nisam imala sve odgovore na pitanja. U jednom trenutku doktorica sama obavlja razgovor s djetetom. Prisluškivala vani, pitala ju ima li brata, sestru, nek pokaže lijevo, desno, par riječi trebala pročitati i to je otprilike to. u školi je slična procedura...više ih zanima statistika, tipa gdje ti i suprug radite, ima li kakvih poteškoća, želite li posebni turnus (recimo želiš li da ide u turnus s nekim, pa oni povedu računa da udovolje želji), hoće li ići na vjeronauk i sl. Dok oni obavljaju razgovor s vama, djecu odvedu u neku učionicu (oko desetak djece) i onda valjda crtaju ili štoveć Uglavnom sam postupak obrade je po meni smiješan, jer nitko od tih silnih srtručnjaka i polustručnjaka nije skužio da moje dijete pola riječi hrvatskog jezika ne razumije. Mi smo imali sreću da naša učiteljica živi u našoj ulici, ja sam njoj objasnila situaciju od S i imala je puno razumijevanja za S poteškoće i još uvijek joj dosta pomaže. A i rekla mi je da je i u ranijoj generaciji imala posvojeno dijete, tako da zna kako postupati kad recimo uče o obitelji, obiteljskim stablima i sl. Moja S je sama već u prvim mjesecima otprilike objasnila razredu na svoj način, kako je ona prije živjela drugdje, a onda su mama i tata došli po nju :D

    Eto odužila sam, ali nadam se da sam ti malo pomogla





    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, imamo mi i MBG i OIB. Samo me zanimalo je li nuzno davati oboje pri razgovoru za upis u skolu.
    Malo sam paranoicna jer se to poklopilo sa par bezpotrebnih komentara i pitanja kada sam telefonski dogovarala termin za razgovor za skolu.
    Posljednje uređivanje od prpa : 24.03.2017. at 20:49

  16. #516
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj prpa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja sam prošla tim putem, a prije neki dan sam i drugu curku upisivala u skolu...dakle ni prije 3 godine ni sada ne treba JMBG, već samo OIB. Kod nas se prvo starta s obradom kod doktorice školske medicine, a onda slijedi poziv u školu.Školu obavljamo tek u svibnju. Uglavnom kod školske medicine ide procedura težina, visna, neka osnovna pitanja. Ja sam napomenula da je posvojena, jer nisam imala sve odgovore na pitanja. U jednom trenutku doktorica sama obavlja razgovor s djetetom. Prisluškivala vani, pitala ju ima li brata, sestru, nek pokaže lijevo, desno, par riječi trebala pročitati i to je otprilike to. u školi je slična procedura...više ih zanima statistika, tipa gdje ti i suprug radite, ima li kakvih poteškoća, želite li posebni turnus (recimo želiš li da ide u turnus s nekim, pa oni povedu računa da udovolje želji), hoće li ići na vjeronauk i sl. Dok oni obavljaju razgovor s vama, djecu odvedu u neku učionicu (oko desetak djece) i onda valjda crtaju ili štoveć Uglavnom sam postupak obrade je po meni smiješan, jer nitko od tih silnih srtručnjaka i polustručnjaka nije skužio da moje dijete pola riječi hrvatskog jezika ne razumije. Mi smo imali sreću da naša učiteljica živi u našoj ulici, ja sam njoj objasnila situaciju od S i imala je puno razumijevanja za S poteškoće i još uvijek joj dosta pomaže. A i rekla mi je da je i u ranijoj generaciji imala posvojeno dijete, tako da zna kako postupati kad recimo uče o obitelji, obiteljskim stablima i sl. Moja S je sama već u prvim mjesecima otprilike objasnila razredu na svoj način, kako je ona prije živjela drugdje, a onda su mama i tata došli po nju :D

    Eto odužila sam, ali nadam se da sam ti malo pomogla
    Hvala ti!
    Radila sam i u OS pa znam postupak, iako ovo da djeca idu skupno u neki razred pa tamo zajedno nesto rade..e to jos nisam cula Mi smo imali individualan razgovor sa svakim buducim prvasicem, za svako dijete bilo je predvidjeno oko pola sata. Steta sto ti razgovori i testiranja za upis u 1.raz. nisu standardizirani na nivou, barem svakog grada, ako ne i drzave. Ovako, svaka skola ima neki svoj sistem. Ah!
    Uglavnom, veliki je to dan za nasu djecicu i kao sto si spomenula, nama ce isto pravi izazov biti samo poznavanje hrvatskog jezika. Nasa ga djeca naravno govore, no zbog okolnosti u kojima su zivjela na pocecima svojih zivota rjecnik im je vrlo siromasan i na svakodnevnoj razini uvijek se nadje dosta stvari koje ne razumiju (a nama se cine banalne). Vjerujem da ce to s vremenom biti samo bolje. Dajemo sve od sebe.

  17. #517
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti!
    Radila sam i u OS pa znam postupak, iako ovo da djeca idu skupno u neki razred pa tamo zajedno nesto rade..e to jos nisam cula Mi smo imali individualan razgovor sa svakim buducim prvasicem, za svako dijete bilo je predvidjeno oko pola sata. Steta sto ti razgovori i testiranja za upis u 1.raz. nisu standardizirani na nivou, barem svakog grada, ako ne i drzave. Ovako, svaka skola ima neki svoj sistem. Ah!
    Uglavnom, veliki je to dan za nasu djecicu i kao sto si spomenula, nama ce isto pravi izazov biti samo poznavanje hrvatskog jezika. Nasa ga djeca naravno govore, no zbog okolnosti u kojima su zivjela na pocecima svojih zivota rjecnik im je vrlo siromasan i na svakodnevnoj razini uvijek se nadje dosta stvari koje ne razumiju (a nama se cine banalne). Vjerujem da ce to s vremenom biti samo bolje. Dajemo sve od sebe.
    Ima standardizirani postupak. Vidi ovdje: https://www.google.hr/url?sa=t&sourc...8-Dh_Qxy6u9KqA

    Razlika je samo u tome što nemaju sve škole iste uvjete, opremu, stručne službe i slično, pa ako im dolazi mobilni tim, spretnije im je ovako kako prpa piše. Ako imaju kompletnu stručnu službu, onda je češće ovako kako si i sama iskusila.

  18. #518
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    MBG se dobije u matičnom uredu, a na policiji dobiješ OIB.
    Posvojena djeca kad dobiju novi MBG, dobiju i novi OIB. Tj., prvo dobiju novi MBG u matičnom pa u policiji dobiju OIB.
    baš sam išla gledati i slagati papire za upis u školu

    OIB se dobije odmah kod matičara a MBG na policiji, inače u Peretlinovom objesku ( ono kaj je linkala) ima tolko greška kolko ne bi ni ja napisala ( čak ni moj pametni telac koji ispravlja sve kaj napišem po svom nahođenju) O SAM NAĆI OIb, kao i kod Hzoo pišeš broj koji ti padne na pamet jer imaš samo tri rubrike OIB, MGB ili MBO broj u Hzzo

    ali službeno ti možeš pisati kaj hoćeš bilo OIB ili mbg, PA ĆE SI Ne, na papirima za doktora ( pregled) traži se OIB , a za za zubara MBO, pa ko je tu blesav!


    KO SAM NAĆI OIB, kao i kod Hzzo pišeš broj koji ti padne na pamet jer imaš samo tri rubrike OIB, MGB ili MBO

  19. #519
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    I ti me pitas zasto sam paranoicna? Diskrecija je u nasem drustvu, na zalost, vrlo cesto na zadnjem mjestu.
    Imamo nove papire, samo sam razmisljala naglas.
    Oprosti, netaktičan post, al zapravo sam i ja razmišljala naglas.
    Ja sam poludila kad sam skužila da je soc radnica ispričala za točno određeno dijete kakva je biološka mama, nekome tko pozna i dijete i posvojitelje, a što je najgore ni dijete, ni posvojitelji uopće nemaju veze s tim centrom. Ne znam je l to ona išla gledati u registar ili oni dobiju obavijest za svako posvojeno dijete. Ne vjerujem da dobiju, mislim da je ova išla istraživati iz zabave i onda prenositi onome kome bi to moglo biti zabavno, ali mu ne služi ničemu takva informacija. Fuj! Na prvu sam čak htjela ići prijaviti u ministarstvo, ali me muž spustio malo.

  20. #520
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ima standardizirani postupak. Vidi ovdje: https://www.google.hr/url?sa=t&sourc...8-Dh_Qxy6u9KqA

    Razlika je samo u tome što nemaju sve škole iste uvjete, opremu, stručne službe i slično, pa ako im dolazi mobilni tim, spretnije im je ovako kako prpa piše. Ako imaju kompletnu stručnu službu, onda je češće ovako kako si i sama iskusila.
    Hvala ti za link, nisam imala prilike to vidjeti u ovom obliku; davno sam radila u OŠ. Sad radim s velikima (srednja skola) pa niti ne znam vise kako to izgleda na upisu u 1.raz. OŠ.
    Ugl. u ponedjeljak imamo razgovor (trebao je biti prosli, ali su nas zvali da nema nekog od sreucne sluzbe pa smo morali odgoditi).
    Javim kako je proslo

  21. #521
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti, netaktičan post, al zapravo sam i ja razmišljala naglas.
    Ja sam poludila kad sam skužila da je soc radnica ispričala za točno određeno dijete kakva je biološka mama, nekome tko pozna i dijete i posvojitelje, a što je najgore ni dijete, ni posvojitelji uopće nemaju veze s tim centrom. Ne znam je l to ona išla gledati u registar ili oni dobiju obavijest za svako posvojeno dijete. Ne vjerujem da dobiju, mislim da je ova išla istraživati iz zabave i onda prenositi onome kome bi to moglo biti zabavno, ali mu ne služi ničemu takva informacija. Fuj! Na prvu sam čak htjela ići prijaviti u ministarstvo, ali me muž spustio malo.
    Ma sve ok! Pretpostavljala sam da nisi mislila nista lose
    Da, ljudi su znatizeljni, netakticni..ne znam kaj bih rekla. I sami smo bili svjedoci svakakvih glupih situacija i komentara. Ali s vremenom, vjerujem, znat cemo se snaci u gotovo svakoj situaciji kada te
    ljudi pitaju stupidna (oprosti na izrazu) pitanja vezanih za posvojenje.
    Da se nama dogodilo ovo sto si napisala..nisam ziher da nekom ne bih ocitala sto ga ide

  22. #522
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Evo da se malo javim kako je proslo s razgovorima za skolu.
    Ocekivano, stariji sin je pokazao sve sto zna, shvatio je to (relativno) ozbiljno, dok se mladji sin (za kojeg smo trazili odgodu) uglavnom ponasao kao da je u vrticu.
    Dio razgovora smo MM i ja bili s njima, a dio su oni bili sami sa strucnom sluzbom. Nije bilo nekih neocekivanih komentara i upita (hvala Bogu). Dan nakon odnijela sam jos jedan papir za mladjeg sina pa sam tada i malo vise porazgovarala sa strucnom sluzbom. Opcenito, dojam je u redu, vidjet cemo dalje.

  23. #523
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Amondi nisam shvatila koje je mišljenje stručne službe da mladji treba ili ne treba odgodu?
    ako mislite da treba, samo inzistirajte roditelj uvijek nabolje zna, sretno!!!

  24. #524
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Da ali se trebali do 31.3.javiti doktoru ako se planira odgoda

  25. #525
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Sve smo na vrijeme jelena.O
    Razgovor u skoli obavljen, termin za pregled kod doktora smo dobili.

  26. #526
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da se malo javim kako je proslo s razgovorima za skolu.
    Ocekivano, stariji sin je pokazao sve sto zna, shvatio je to (relativno) ozbiljno, dok se mladji sin (za kojeg smo trazili odgodu) uglavnom ponasao kao da je u vrticu.
    Dio razgovora smo MM i ja bili s njima, a dio su oni bili sami sa strucnom sluzbom. Nije bilo nekih neocekivanih komentara i upita (hvala Bogu). Dan nakon odnijela sam jos jedan papir za mladjeg sina pa sam tada i malo vise porazgovarala sa strucnom sluzbom. Opcenito, dojam je u redu, vidjet cemo dalje.
    Odlično! Sve će to biti dobro.

  27. #527
    prpa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    77

    Početno

    Svakako ustrajte u tome da dobijete odgodu, jer ako vi mislite da mu treba odgoda, onda mu i treba, ma što doktori ili ostali govorili. Meni je žao što nisam na vrijeme reagirala da odgodim upis za našu kćer. Njima je jedino bilo bitna godina njenog rođenja, a činjenica da natuca jezik malo kome je značila. Išli su politikom, bude ona to. No činjenica je da je trebalo jako puno truda i zalaganja s naše strane da bi stigli tu gdje jesmo. Imala sam sreću da sam mogla biti na produženom porodiljnom, raditi doma s njom, jer ne znam što bi inače bilo. Sreća je bila i da imamo učiteljicu koja je stvarno pomogla i imala razumijevanja za njene poteškoće. S ima petice u školi, ali iza tih petica stoji mnogo muke i znoja...svakodnevno otkrivamo koliko njoj riječi još nedostaje. Uglavnom, ne dajte se smesti i samo hrabro naprijed




    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Sve smo na vrijeme jelena.O
    Razgovor u skoli obavljen, termin za pregled kod doktora smo dobili.

  28. #528
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Evo mene malo opet
    Prolazimo dosta turbulentno razdoblje sa starijim sinom; usudila bih se reci da tek sad, izvan naša 4 zida, pokazuje pravo lice pa se u skladu s tim javljaju problemi s ponasanjem u vrticu. Puno razgovaramo s njim no kako se on na prvu nasu recenicu zatvori, razgovori, zasad, nemaju rezultata. S mlađim je toliko lakše; s njim uvijek znas na cem si.
    Ponekad mi se cini da mi ponestaje snage, onda nekako kod svakog izazova shvatim da snage imam. Izazovi su veliki i uz pregršt lijepih stvari koje se događaju, mislim da je korisno ovdje pisati i o tome kako nije sve uvijek bajno i sjajno i svakako ne idealizirati roditeljstvo kao takvo (hvala divnoj psihologici koja je to na neki način osvijestila kod mene).
    Toliko od mene za ovaj put. Tipkam, naravno i dalje
    Posljednje uređivanje od Amondi : 05.05.2017. at 10:44

  29. #529
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Amondi, sad već imate roditeljsko iskustvo. Bravo za psihologicu - dobro te uputila. Roditeljstvo zaista nije uvijek bajno i sjajno nikome, bez obzira da li su naša djeca rođena ili usvojena. Roditeljstvo je nešto najteže što u životu napraviš, ali donosi i najvrednije nagrade. Djeca su zasebna ljudska bića i svaki pojedinac je drugačiji.

    Sve bu dobro!

  30. #530
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Amondi neki karakteri su jednostavno teži, zahtjevnijji, ..samo polako dalje uz podršku psihologice.
    Velika većian roditelja je u nekoj fazi odrastanja djeteta prošla to što prolazite vi. :hugs:

  31. #531
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Peterlin, predivno rečeno. Amondi, samo hrabro dalje!
    Posljednje uređivanje od Nera : 05.05.2017. at 15:12

  32. #532
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Hvala vam svima!

  33. #533
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Amondi, zelim vam puno snage, ljubavi i mudrosti

  34. #534

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Pozdrav svima ,
    Mozda sam fulala temu ,ali treba mi mala pomoc.
    Znaci poslije godinu dana obrade i cekanja konacno dobili pozitivno misljenje .
    Krenilo je relativno ok i cinilo nam se cak kako cemo sve brzo rijesiti ,ali onda smo malo cekali na skolicu na koju smo dosli cak i brzo ,a poslje skolice nikako dobiti papir podobnosti i evo prije tj.dana konacno nam je u rukama .
    E sad krecemo sa molbama -pismima pa me zanima na sta ste se bazirali i koliko su duge vase molbe-pisma koja ste slali centrima , dali ste slali preporuceno na sve centre , poslije koliko ste zvali dali ste cekali odgovor centra pa onda zvali ili ???????

  35. #535
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Cestitam na dobrom pocetku!
    Mislim da su tvoja pitanja vec na forumu odgovorena. Nema jedinstvenog recepta. Svaki centar drugacije funkcionira.
    Mi smo slali nakon dobivenog rjesenja (neki nisu cekali). I to pocetkom ljeta sto nije bas optimalno jer su svi na godisnjem pa te i zaborave dok se vrate. Osim toga, vecina ti odgovori da su primili molbu pa ti se i sanducic zapuni ako te nema doma.

    Neki hoce da pises, neki hoce da zoves, neki gledaju samo pisma od zadnje godine, neki vele - ovi su jos novi nek cekaju, gledamo samo lanjske. Zato mislim da treba jednom godisnje ponovit pisma. Neki gledaju samo registar, al cini mi se da je to rijetkost. Kako god, bez rjesenja te ni ne mogu uzeti u obzir.

    Preporuceno je dosta skuplje i ovako ce te dosta kostati, parsto kuna. Mi smo u boji dali printati i kopirati. Pokusaj se sto vise informirati osobno. Svaka nasa prica je drugacija i mislim da treba raditi na puno polja da nesto eventualno upali. Mozes se i u udrugu Adopta uclaniti pa ces imati direktnije informacije. Pripremi se samo na to da nije lako. Ako ispadne lako, to je slucajnost

    Sretno!

  36. #536
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mi smo smatrali da pismo mora biti osobno napisano, tako da vas predstavi kakvi jeste. Netko to moze u 10 recenica, netko u 20. Nekome se svidja 10, nekome 20...

    Mi smo sve te informacije dobili na edukaciji. Zapravo puno bolje nego tu na forumu. Ipak smo tamo dosta sati proveli. Pa smo isli i na savjetovanja za posvojitelje, na predavanja koja je adopta organizirala. Sto god je postojalo, sto god smo prepoznali kao priliku da se nekome predstavimo, da napravimo neki network, iskoristili bismo. To ti je isto kao kad kazu da ima novca za europske projekte samo ih treba pokupiti - treba prilike stvarati i prepoznavati dobre trenutke, uz puno energije i spremnosti na niz poraza.

    Ne znam za sve parove s tecaja, ali znam za njih cca 75% da su postali sretni roditelji. Uz puno suza i niza neuspjeha, strahova i nesigurnosti.

  37. #537

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Hvala vam puno ,
    Znam da nas puno toga ceka i da je mozda i krivi period s obzirom na godisnje ,ali ipak imam osjecaj da je bolje kreniti sto prije sa molbicama !

  38. #538

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    26

    Početno

    Citiraj Dalinen prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam puno ,
    Znam da nas puno toga ceka i da je mozda i krivi period s obzirom na godisnje ,ali ipak imam osjecaj da je bolje kreniti sto prije sa molbicama !
    Draga Dalinen puno srece vam zelim i da sto krace traje to putovanje.
    Ja bih savjetovala da odmah posaljete molbe i to i na mailove svih centara (skinete ih s interneta) i postom, printanje u boji sa mnostvom fotografija i sto osobnijim pristupom, nema pogresne recenice , nema pogresne kolicine, samo izlijte svoje osjecaje i priblizite svoj zivot najvise sto mozete.
    Nama su rekli na par razgovora da je molba bila bas ta koja ih je potakla na poziv. Od vecine smo dobili odgovor, a cak i nakon nekoliko mjeseci od uspjesnog posvajanja dobili smo tu i tamo pokoji poziv (opet zbog molbe).
    Pravila nema, iskrenost i ustrajnost su jedini nacin, puno dobrih vibri cam saljem.....

  39. #539

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Citiraj suncenadlanu prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Dalinen puno srece vam zelim i da sto krace traje to putovanje.
    Ja bih savjetovala da odmah posaljete molbe i to i na mailove svih centara (skinete ih s interneta) i postom, printanje u boji sa mnostvom fotografija i sto osobnijim pristupom, nema pogresne recenice , nema pogresne kolicine, samo izlijte svoje osjecaje i priblizite svoj zivot najvise sto mozete.
    Nama su rekli na par razgovora da je molba bila bas ta koja ih je potakla na poziv. Od vecine smo dobili odgovor, a cak i nakon nekoliko mjeseci od uspjesnog posvajanja dobili smo tu i tamo pokoji poziv (opet zbog molbe).
    Pravila nema, iskrenost i ustrajnost su jedini nacin, puno dobrih vibri cam saljem.....
    Draga suncenadlanu , hvala na ovoj pozitivnoj vibri .... mastam o svemu i zelim skroz pozitivno razmisljati , znam da ce sve biti kako mora...... upravo smo u pisanju tako da su nam emocije definitivno na vrhuncu .....
    Hvala na savjetu ....

  40. #540
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Evo i mene opet nakon dugo vremena. Gotovo da je prosla godina od mog zadnjeg pisanja ovdje. A gotovo dvije godine proslo je otkako su nasa djecica s nama. U medjuvremenu, stariji sin krenuo je u 1.razred, mladjeg skolica ceka u 9. mjesecu. Veselo! Veliki izazovi, kako za njih, tako i za nas. Puno, puno lijepih dana, nesto teskih, no sve u svemu snasli smo se.
    Malo cu se ponovno aktivirati ovdje, materijala za pisanje imam puno, a mozda nekome i pomogne.
    Do tada..pozz svima!

  41. #541
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno


  42. #542
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Amondi, živo se sjećam uzbuđenja koje si opisivala prije dvije godine, baš ovih dana. Našu molbu je nadahnulo vaše posvajanje, sigurna sam da ju je obojalo posebnom toplinom! Piši i dalje! Pozdrav školarcima od buduće jasličarke
    Posljednje uređivanje od Dulcinea : 18.06.2018. at 00:10

  43. #543
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i mene opet nakon dugo vremena. Gotovo da je prosla godina od mog zadnjeg pisanja ovdje. A gotovo dvije godine proslo je otkako su nasa djecica s nama. U medjuvremenu, stariji sin krenuo je u 1.razred, mladjeg skolica ceka u 9. mjesecu. Veselo! Veliki izazovi, kako za njih, tako i za nas. Puno, puno lijepih dana, nesto teskih, no sve u svemu snasli smo se.
    Malo cu se ponovno aktivirati ovdje, materijala za pisanje imam puno, a mozda nekome i pomogne.
    Do tada..pozz svima!

  44. #544
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Amondi piši nam draga. Uživam čitati tvoje postove.

  45. #545
    Amondi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    324

    Početno

    Konačno nađoh vremena kako bih se (opet) malo aktivirala pišući ovdje. Zapravo ne znam otkuda bih počela, odnosno gdje bih nastavila
    Stariji sin završio je prvi razred s odličnim uspjehom. Nismo oko toga euforični iako nam je naravno to vrlo drago. Vidjet ćemo kako će sve dalje ići kada i zahtjevi postanu veći. Prvi razred ipak je jedno veliko privikavanje na školu i školske obveze, a imamo sreće da je njegov učitelj mišljenja kako djecu, sada na početku školovanja treba motivirati i dati im vjetar u krila kako bi kasnije bili uspješniji (nadamo se). Muku smo mučili s radom kod kuće; ništa mu se nije dalo, uvijek drame ako je trebalo nešto dovršiti, a Bože sačuvaj nešto provježbati prije testa. U školi druga priča, svim snagama trudio se pokazati u najboljem svjetlu, ali onda kod kuće pucanje po šavovima. Sve u svemu, vrlo iscrpljujuće za nas roditelje, a i njega.
    Mladji na jesen kreće u školu i decidirano svima govori da on u školu ne želi Isto je nekoliko puta ponovio na razgovoru za školu. Razgovaramo s njim, pokušavamo ga laganini pripremiti na tu veliku promjenu no i to ide teško. Vrijeme će pokazati.
    Moram reći, evo, nakon dvije godine otkako smo postali obitelj, polako izlazi van sve ono što je negdje duboko u njima bilo potisnuto. Nakon svake ne baš lijepe situacije s našom dječicom koje se događaju često, ponovno postanem bijesna na sustav koji dozvoljava da djeca venu u neadekvatnim, nepodržavajućim biološkim obiteljima ili domovima. I to ne mjesecima, nego godinama! Sramota! Svaki dan u lošoj obiteljskoj klimi, svaki dan koje je dijete provelo zanemareno od strane roditelja, ostavlja neizbrisive tragove koje onda, mi, PRAVI roditelji pokušavamo ublažiti. Nakon ove dvije godine postali smo svjesni kako neke njihove rane nikad nećemo moći zavidati, a svaki dan iznova postajemo svjesni koliko su naša djeca ranjena. I trudimo se, ali ponekad na zalost, nista ne pali.
    Ne odustajemo, borimo se i nadamo da cemo jednog dana biti ponosni na to kako smo ih odgojili i uspjeli od njih napraviti dobre ljude.
    Toliko od mene, za ovaj put. Baš sam pisala ono što mi je dolazilo u misli, u jednom dahu..
    Svakako se javim brzo opet.

  46. #546

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Amondi iz tvojih postova meni se cini da se jako dobro nosis s tim. Sretni su decki sto vas imaju
    Sve je to zivot, jednog dana ces s sjecati toga i prepricavati sa smjeskom na licu...
    Sretno svima cetvero

  47. #547
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno


  48. #548
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno


  49. #549
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Bravo za odlikaša! Mali su oni još, želim vjerovati da možete zaliječiti ranjene dušice.

  50. #550
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Amondi prvotno napisa Vidi poruku
    Konačno nađoh vremena kako bih se (opet) malo aktivirala pišući ovdje. Zapravo ne znam otkuda bih počela, odnosno gdje bih nastavila
    Stariji sin završio je prvi razred s odličnim uspjehom. Nismo oko toga euforični iako nam je naravno to vrlo drago. Vidjet ćemo kako će sve dalje ići kada i zahtjevi postanu veći. Prvi razred ipak je jedno veliko privikavanje na školu i školske obveze, a imamo sreće da je njegov učitelj mišljenja kako djecu, sada na početku školovanja treba motivirati i dati im vjetar u krila kako bi kasnije bili uspješniji (nadamo se). Muku smo mučili s radom kod kuće; ništa mu se nije dalo, uvijek drame ako je trebalo nešto dovršiti, a Bože sačuvaj nešto provježbati prije testa. U školi druga priča, svim snagama trudio se pokazati u najboljem svjetlu, ali onda kod kuće pucanje po šavovima. Sve u svemu, vrlo iscrpljujuće za nas roditelje, a i njega.
    Mladji na jesen kreće u školu i decidirano svima govori da on u školu ne želi Isto je nekoliko puta ponovio na razgovoru za školu. Razgovaramo s njim, pokušavamo ga laganini pripremiti na tu veliku promjenu no i to ide teško. Vrijeme će pokazati.
    Moram reći, evo, nakon dvije godine otkako smo postali obitelj, polako izlazi van sve ono što je negdje duboko u njima bilo potisnuto. Nakon svake ne baš lijepe situacije s našom dječicom koje se događaju često, ponovno postanem bijesna na sustav koji dozvoljava da djeca venu u neadekvatnim, nepodržavajućim biološkim obiteljima ili domovima. I to ne mjesecima, nego godinama! Sramota! Svaki dan u lošoj obiteljskoj klimi, svaki dan koje je dijete provelo zanemareno od strane roditelja, ostavlja neizbrisive tragove koje onda, mi, PRAVI roditelji pokušavamo ublažiti. Nakon ove dvije godine postali smo svjesni kako neke njihove rane nikad nećemo moći zavidati, a svaki dan iznova postajemo svjesni koliko su naša djeca ranjena. I trudimo se, ali ponekad na zalost, nista ne pali.
    Ne odustajemo, borimo se i nadamo da cemo jednog dana biti ponosni na to kako smo ih odgojili i uspjeli od njih napraviti dobre ljude.
    Toliko od mene, za ovaj put. Baš sam pisala ono što mi je dolazilo u misli, u jednom dahu..
    Svakako se javim brzo opet.
    Ne brini, ljeto će donijeti pomak na bolje....

    Stariji će se odmoriti, a mlađi sazrijeti.

    Imam prijedlog (iz vlastitog iskustva) - nemojte se "zaležati" tijekom ljeta. Malo provježbajte s djecom, ne na način da im to bude tlaka, nego kroz igru - da im bude zabavno. Nije dobro cijelo ljeto ne raditi ništa... Sigurno znaš bolje od mene o čemu govorim. Ne smiju osjetiti da je to vježbanje - nabavi im dječje križaljke, enigmatiku, labirinte, točkalice i slično... Za matematiku su zgodne interaktivne prezentacije (barem je to dobro funkcioniralo kod moje djece) - tu ih ima cijela hrpa, a sa zadovoljstvom sam našla i neke svoje: http://www.razredna-nastava.net/stranica.php?id=444

    Spojite ugodno s korisnim - instaliraj im Sebran na računalo, pa nek se zabavljaju i usput uče. To je besplatan softver, jednostavan i odličan. Može se postaviti na hrvatski jezik: https://online.seterra.com/hr/p/sebran

    A što se tiče ovog emotivnog dijela - vjerujem da će vaša ljubav i briga pomoći da djeca prevladaju teškoće ranih godina. Sretno!

Stranica 11 od 16 PrviPrvi ... 910111213 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •