Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: 2016. najave izmjena MPO zakona

  1. #1
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno 2016. najave izmjena MPO zakona

    Zakon o medicinski pomognutoj oplodnji ide u izmjene najkasnije u rujanu 2016: https://vlada.gov.hr/.../17%20sjedni...7%20-%2017.pdf

    -Zakon broj 74. - piše u zagradi (EU,) dakle MPO zakon se usklađuju s pravnom stečevinom EU, to se vjerojatno mora učiniti, ali NE ZABORAVIMO kakve stavove prema MPO-u ima vladajuća stranka, pa bi, lako moguće, ovo bila ujedno i prilika da mijenjaju zakon u potpunosti - što su prije dolaska na vlast u HDZ-u i najavili.

    Drage forumašice i forumaši, aktivirajte se! Ne dopustite da vam se zakonom praktički onemogući liječenje neplodnosti metodama izvantjelesne oplodnje.
    MPO aktivistice i aktivisti vas očekuju Javite nam se!

    Evo primjera iz Poljske, koji je zapravo ivrsta upozorenje svima nama da ne dozvolimo da se naši neplodni parovi se nađu u poziciji u kojoj se nalaze neplodne osobe u Poljskoj:

    Trenutno se u Poljskoj predlaže MPO zakon kojim bi bilo dozvoljena oplodnja 1 jajne stanice. Lani su u Poljskoj bili predsjednički, zatim parlamentarni izbori. Predsjednik i većina zastupnika Parlamenta i Sejma (dva zastupnička doma) dolaze iz desno orijentirane stranke Pravo i pravda (PiS) koja zagovara zabranu MPO-a.
    Poljska vlada najavila je da u lipnju ove godine zaustavlja financiranja liječenja neplodnosti metodama izvantjelesne oplodnje na teret javnog zdravstvenog osiguranja. Pravo liječenja metodama IVF-a na teret osiguranja, Poljaci i Poljakinje dobili su tek 2013. za vrijeme madndata prethodne vlade: Prije te odluke neplodni parovi liječenje IVF-om mogli su provoditi samo na vlastiti trošak. Spomenuti projekt financiranja IVF-a iz javnog zdravstvenog osiguranja trebao je trajati do 2019.
    Iako Poljska pripada zemljama s najnižom natalitetnom stopom u svijetu, ministar zdravstva ukidanje programa javnog financiranja liječenja neplodnosti IVF-om, obrazložio je riječima kako ovaj program nije prioritet poljskog društva, te da ta za ove metode liječenja država nema novaca. Istovremeno se predlagalo da metode prirodnog praćenja plodnosti Fertility Care i NaPro budu pokriveni javnim zdravstvenim osiguranjem.
    Vladajuća stranka Pravo i Pravda (PiS) ovu ideološku odluku temelji na stavu da je IVF grijeh i zalaže se za njegovu zabranu.

    U Hrvatsko je od 2009. do 2012. na snazi bio jedan od najrestriktivnijih MPO zakona koji je zabranjivao zamrzavanje embrija i dozvoljavao oplodnju maksimalno tri jajne stanice. Tadašnja vladajuća stranka (HDZ) zakon je donijela na svjetonazorskim temeljima i na taj način svim građankama i građanima onemogućila pristup metodama izvantjelesne oplodnje na načine koji predstavljaju zlatni standard u liječenju. Taj zakon mnogim je neplodnim parovima onemogućio roditeljstvo, i mnoge natjerao da liječenje potraže izvan granica Hrvatske.

    2012. godine donesen je još uvijek važeći MPO zakon. Tijekom donošenja ovog, za pacijente u načelu znatno povoljnijeg zakona, moglo se je u javnosti čuti puno optužbi na račun neplodnih osoba, između ostalog i ovakve riječi:
    'Zakon o umjetnoj oplodnji najveća je tragedija hrvatskog naroda nakon Jasenovca i Bleiburga'
    http://www.jutarnji.hr/hdz---novi-za...urga-/1040189/

    A nedavno smo mogli čuti i ovakve najave: „HDZ-ov pretendent na ministra zdravlja bio je oštro protiv Zakona u medicinski potpomognutoj oplodnji koji je izglasan 2012. godine, a sada kaže kako bi sve vratio na staro - maksimalno dva embrija i bez zamrzavanja“
    http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hr...vanja-embrija/

    Bojite li se restrikcija u nekom novom MPO zakonu?
    Vidite li sličnosti između događanja u Poljskoj i Hrvatskoj?
    Razmišljate li o tome kao bi moguće ograničenje oplodnje na 2-3 jajne stanice i zabrana zamrzavanje embrija utjecala na vaše šanse da imate dijete?
    Tko je spreman pridonijeti borbi za pravo na liječenje neplodnosti u skladu sa suvremenim medicinskim dostignućima, a protiv svjetonazorskih stavova koji bi zakonom ograničili svima to pravo?

    Ako imate potrebu na neki način pridonijeti borbi za prava neplodnih osoba, javite se Rodinom MPO timu:
    neplodnost@roda.hr


    Hvala!

  2. #2
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Eh Inesz, naravno da se bojim restrikcija a nasi se zaista nemaju na koga iz eu ugledati nego na poljake.. meni da du ogranicili oplodnju na 2js nema sanse da bi danas grlila svog malog.. jer ih je puuuno vise trebalo za to..
    I svejedno mislim da se treba boriti, mozda ne vise za sebe ali za druge..

  3. #3
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Nije isključeno da bi restrikcije mogle biti kao izgovor za štednju u zdravstvu.
    Stoga uključite se!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno

    Bojite li se restrikcija u nekom novom MPO zakonu?
    Ne bojim se. Biti ce ih ili ne, ali glupo mi je reci da ih se "bojim".
    I ovako sam jednom nogom izvan Hrvatske pa će to samo doprinjeti mojoj odluci da zakoračim i drugom.
    "Vani" doduše isto nije baš bajna situacija i ako imaš para možeš si priuštiti neko bolje i funkcionalnije liječenje. A tak će biti i u HR. Tako da na kraju je samo pitanje hocu li moci zaraditi dovoljno novaca da si priuštim odgovarajuću zdravstvenu skrb. Bilo za liječenje neplodnosti bilo za lijecenje bilo čega drugoga jer necu zauvijek biti mlada i "zdrava".

    Vidite li sličnosti između događanja u Poljskoj i Hrvatskoj?
    Nebitno, Ima i gorih stvari koje rade i koje me brinu. Nisu ni poljska ni hrvatska jedine dvije zemlje u kojima se to događa.

    Razmišljate li o tome kao bi moguće ograničenje oplodnje na 2-3 jajne stanice i zabrana zamrzavanje embrija utjecala na vaše šanse da imate dijete?
    Vjerojatno ne previše. Ja imam tu "srecu" da pri svakoj stimulaciji imam bar par kvalitetnih stanica.

    Tko je spreman pridonijeti borbi za pravo na liječenje neplodnosti u skladu sa suvremenim medicinskim dostignućima, a protiv svjetonazorskih stavova koji bi zakonom ograničili svima to pravo?
    Nisam

  5. #5
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    S vama sam, pomoći ću koliko budem mogla.

  6. #6
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ooleot ma bravo za tebe!

  7. #7
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Citiraj ooleot prvotno napisa Vidi poruku
    Razmišljate li o tome kao bi moguće ograničenje oplodnje na 2-3 jajne stanice i zabrana zamrzavanje embrija utjecala na vaše šanse da imate dijete?
    Vjerojatno ne previše. Ja imam tu "srecu" da pri svakoj stimulaciji imam bar par kvalitetnih stanica.
    Pa s obzirom na sve stimulacije bi bile minimalne ili nikakve tako da tih par kvalitetnih stanica koje imas prepolovi.. nitko od nas ne bi vjerojatno ni dobio vise od jedne ili dve a samim tim sanse za blastice i trudnocu su mizerne.
    Ali svaka cast na iskrenosti. Zasto ni se borila za ikoga osim za sebe.. ti si jednom nogom vani, a ostali mah mah...

  8. #8
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    ooleot ma bravo za tebe!
    Ginger

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    7

    Početno

    Jako se bojim promjene zakona.
    Bojim se da cemo svi mi jos teze dolaziti do cilja. Zatucanci na vlasti ce to pravdati ustedom.
    Sve bi se trebale bojati, pogotovo low responderi jer uz broj stanica, ogranicit ce i sredstva.
    Nitko ne bi trebao okretati glavu od toga i odmahivati da nije njegov problem i da planira negdje drugdje u postupak. To je problem svih nas, to je uskracivanje prava na lijecenje. To je diskriminacija.

  10. #10
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    Razmišljate li o tome kao bi moguće ograničenje oplodnje na 2-3 jajne stanice i zabrana zamrzavanje embrija utjecala na vaše šanse da imate dijete?
    Nema para u MPO-vodama koji o tome ne razmišlja.

    Pitanje je razmišljaju li o tome vladajući, dok odlučuju o sudbini onih koji pokušavaju plivati u tim vodama i držati glavu iznad površine.

    Uteg više manje pa tko ispliva - ispliva.

  11. #11
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    ooleot ma bravo za tebe!
    Zar doista misliš ooleot,da ćeš bez stimulacije dobiti toliko kvalitetnih stanica da nećeš znati kud s njima?
    Zar doista misliš da ćeš novcem zarađenim vani kupiti svoje izgubljene godine i neuspjele postupke?
    Baš me briga filozofijom ne ostavljaš dojam osviještene osobe., a neosviještene pa skoro da bih rekla jednim dijelom i sebične osobe, su na žalost, zbiljam niš koristi.

    Okretanja glave i odmahivanje rukom ne donosi dobrobit ama baš nikome.
    Posljednje uređivanje od amazonka : 03.05.2016. at 22:02

  12. #12
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    S vama sam, pomoći ću koliko budem mogla.

    Hvala Zuska!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    118

    Početno


    Samo mislim da je naivno misliti da bilo tko od nas "ima pravo" na bilo kaj.
    Kombinacija kapitalizma i vrlo zadužene i siromašne zemlje koja ima ugovor s vatikanom će (htjeli vi to ili ne) prouzročiti i puno više problema od neadekvatne stimulacije i lošeg MPO zakona.
    Na stranu svo to religiozno tlačenje. Mene više brine kako osigurati toj potencijalnoj mojoj djeci normalan život u ovoj zemlji.
    Ne znam kak vi, al mene je trenutno strah otić u bolnicu, ne vidim da će nam biti bolje uskoro, već je i sad velika nestašica doktora a od postojećih svaki drugi doktor pokušava otići negdje van.
    Pa ako mislite da je MPO zakon najveći problem mislim da se varate. Jer i sa najboljim MPO zakonom, ako država nema para za osnovno financiranje zdravstva, nebute niš dobile. Iako ćete teoretski imati pravo na sve.

    Ne znam.. očekujem ban.
    Jer eto. Imam malo drugačije mišljenje.
    Tak to obicno ide na ovom forumu.

  14. #14
    Jolica30 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    455

    Početno

    Nova sam u mpo vodama i jako se bojim promjene zakona.
    Bojim se da cemo svi mi jos teze dolaziti do cilja. Obzirom da sam low responder i ovako nemam jajnih stanica na bacanje a ako smanje lijekove gdje sam ja , gdje smo svi mi?? U ovom jednom postupku koji sam prošla jedva sam dobila dvije stanice a bila u punoj stimulaciji. I onako smo ograničeni na 4 stimulirana koje nam ide na teret hzzo i nitko nam ne garantira da ćemo ostvariti trudnoću kroz te postupke tako da iskreno jako se bojim promjene zakona pogotovo na ovo gore navedeno.

  15. #15
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    a je, je
    nabolja taktika je: lay down and die

    neces ti dobiti ban, al bih mogla ja ako nastavim pisati

    ovo je bio odgovor za ooleot
    Posljednje uređivanje od Ginger : 03.05.2016. at 22:21

  16. #16
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj ooleot prvotno napisa Vidi poruku
    Mene više brine kako osigurati toj potencijalnoj mojoj djeci normalan život u ovoj zemlji.
    Ne znam kak vi, al mene je trenutno strah otić u bolnicu, ne vidim da će nam biti bolje uskoro, već je i sad velika nestašica doktora a od postojećih svaki drugi doktor pokušava otići negdje van.
    Pa ako mislite da je MPO zakon najveći problem mislim da se varate. Jer i sa najboljim MPO zakonom, ako država nema para za osnovno financiranje zdravstva, nebute niš dobile. Iako ćete teoretski imati pravo na sve.
    ooleot, ovo je tema konkretno o MPO. Brinu nas i ostale stvari, naravno. Možemo o njima na drugoj temi/temama, ali na ovoj se raspravlja ciljano o MPO, tj. potencijalnoj djeci.

  17. #17
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Svaki puta kad krećem u borbu za dijete mijenjaju zakon...
    Kada sam išla u prve postupke, taman se promijenio zakon (2012.godine). Sad na jesen idemo opet, oni opet mijenjaju.

    Nekako na žalost nemam osjećaj da će promijeniti nešto na bolje, i toga me jako strah.

  18. #18
    Osoblje foruma amazonka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,050

    Početno

    Citiraj ooleot prvotno napisa Vidi poruku

    Samo mislim da je naivno misliti da bilo tko od nas "ima pravo" na bilo kaj.
    Kombinacija kapitalizma i vrlo zadužene i siromašne zemlje koja ima ugovor s vatikanom će (htjeli vi to ili ne) prouzročiti i puno više problema od neadekvatne stimulacije i lošeg MPO zakona.
    Na stranu svo to religiozno tlačenje. Mene više brine kako osigurati toj potencijalnoj mojoj djeci normalan život u ovoj zemlji.
    Ne znam kak vi, al mene je trenutno strah otić u bolnicu, ne vidim da će nam biti bolje uskoro, već je i sad velika nestašica doktora a od postojećih svaki drugi doktor pokušava otići negdje van.
    Pa ako mislite da je MPO zakon najveći problem mislim da se varate. Jer i sa najboljim MPO zakonom, ako država nema para za osnovno financiranje zdravstva, nebute niš dobile. Iako ćete teoretski imati pravo na sve.

    Ne znam.. očekujem ban.
    Jer eto. Imam malo drugačije mišljenje.
    Tak to obicno ide na ovom forumu.
    Ovo je tema konkretno o MPO-u i lijepo te molim da ju više ne minoriziraš. Hvala.

  19. #19
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Optimist mi je "ukrala" rijeci, na mpo podforumu, temi o zakonu o mpo naravno da necu povlaciti druga pitanja i probleme kojih ima jako puno.. u ostalom, ako promjene zakon djabe mi svi novci ovog svijeta ako u svojoj drzavi ne mogu dobiti lijecenje. Dakle nek meni ostanu teoretska prava a onda cu se za praksu sama brinuti ako bas moram.

  20. #20
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    Čini mi se da neki nisu još osjetili pravu gorcinu Mpo-a. Blago njima.
    Neovisno što meni tim zakonom ne mogu oduzeli više ništa i što i po ovom zakonu mi piše da imam pravo na donaciju koju u ovoj državi ne mogu dobiti svaka promjena zakona ove vladajuće garniture će nas unazaditi još vise. I ne bojim se više ničega već sam žalosna i ljuta.

    Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk

  21. #21
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Citiraj ooleot prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam.. očekujem ban.
    Jer eto. Imam malo drugačije mišljenje.
    Tak to obicno ide na ovom forumu.
    No sikiriki ooleot, omalovažavanje nije razlog za ban.

    Svatko ima pravo na svoje mišljenje, ustvari baš me ovakvo razmišljanje i razlozi koje je navela ooleot natjeralo da se prisjetim zašto sam bila ovdje, zašto sam i dalje tu.

    Mi smo u MPO vode ušli u jeku Milinovićevog zakona. S dijagnozom opstruktivne azoo, a nakon neuspješnog kirurškog pokušaja rekanalizacije, znali smo da nam je IVF jedina šansa imati dijete. I saznali da se s ovakvim zakonom, pristojno rečeno, možemo frigati. Mogla sam otići i platiti postupak u inozemstvu, ionako smo sve pretrage i postupke platili privatno. Mogla sam se pokupiti i zbog državljanstva bez ikakve birokracije i restrikcija otići u bilo koju državu Unije. Nisam, jer nisam mogla dozvoliti da me rade budalom, da me gledaju i lažu kako je ovaj zakon najbolji zakon na svijetu i kako je samo pitanje dana kada će ga ostali usvojiti. Nisam mogla vjerovati i htjela dopustiti da me kojekakvi likovi usred Zagreba u 21. stoljeću nazivaju ubojicom djece jer trebam liječenje. Nisam htjela šutjeti jer nisam odgajana da šutim; ako šutim, omalovažavam svaku žrtvu koja mi je dala glas. Tražimo prava? Tražimo odgovornost, a ta je odgovornost na svima nama.

    Što sam dobila aktivizmom? Puno ludih dana i neke neprospavane noći, hrpu neprocjenjivog znanja i iskustva, prekrasne nove ljude u mom životu od kojih mnoge smatram prijateljima. Ali, najvažnije, kad sam nakon svih muka u gluho doba noći bolničke sobe ubacila svoje dvije štruce k sebi u krevet, legla kraj njih i gledala svoja dva mala čuda kako mirno spavaju, rekla sam im: Mama se do zadnje kapi krvi, do zadnjeg daha borila da vas ima, borila za pravo da uopće postojite. Usput sam nagazila pokojeg biskupa, nešto političara i liječnika, gazili su i mene, ali vrijedilo je jer sam vas beskrajno voljela još dok ste bili samo nedostižan san.

    I da ti odgovorim Inesz, da bojim se vraćanja na stari ili još gori Zakon. Vjerujem da će Poljska biti inspiracija nekom novom konzervativnom valu (kako to da se mi uvijek ugledamo na neke marginalne i kontraverzne pojave?!). Mene osobno nikakav zakon neće očešati jer smo naš cilj ostvarili. Ali baš zbog svoje djece ne mogu i neću šutjeti. Danas mpo zakon, sutra mpo djeca, a prekosutra....? To ti je kao ono prvo su došli po komuniste, a ja se nisam pobunio jer nisam bio komunist. Zatim su došli po Židove, a ja se nisam pobunio jer nisam bio Židov. Zatim su došli po sindikaliste, a ja se nisam pobunio jer nisam bio sindikalist. Zatim su došli po mene, a do tada više nije bilo nikoga da se pobuni.

    Da skratim dugu priču, tu sam

  22. #22
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno


  23. #23
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    BB
    svaka ti je na mjestu

  24. #24
    zongoloni avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    77

    Početno

    Ima nas kojima zakon direktno ne moze niti pomoci niti odmoci, ali ne razumijem kako itko tko se dotakne MPO voda kroz svoje iskustvo ili iskustvo najblizih moze okrenuti glavu. Za ljude koji imaju srece da o tome ne znaju nista jos razumijem, ali zato smo mi tu da im prenesemo nase iskustvo i molbu da nas se ne diskriminira. Meni je zao sto nisam sudjelovala u setnji ovaj vikend najvise zbog toga sto mislim da treba pokazati ljudima da to nije problem neke tamo male grupe ljudi, da je to jako cesto i bolno, ma koliko god mi sutili o tome.

    Ja se osobno ne bojim za sebe jer tako i tako u hr nemam skoro nikakve sanse, ali se bojim za svaki par koji znam i za one koje ne znam, koji imaju prave i realne sanse da zavrse svoj MPO put uspjesno. Postoje ljudi koji nemaju mogucnosti da si priuste odlazak u druge zemlje, pa ni u drugi grad, a uz malu pomoc bi mogli uspjeti. Zar ne vrijedi za te ljude dignuti glas, pa makar i bilo uzaludno za nas? Meni je komadic srece i svaki par koji uspije, jer znam da netko barem ne mora tu tugu do kraja zivota prozivljavati. Kada bi ljudi malo manje sebicno gledali na svijet, mozda bi bilo svima lijepse.

    I da se razumijemo ja postujem razlicito misljenje i cesto se nekako nadjem "u manjini" pa isto tako znam da treba i hrabrosti za izraziti drugacije misljenje. Ali iskreno, mozda bih bih ga malo vise cijenila da dolazi od osobe koja recimo nema drugih mogucnosti, jer lako je biti i za i protiv kada te se ne tice.
    Posljednje uređivanje od zongoloni : 04.05.2016. at 12:00

  25. #25
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Hvala forumašici koja se je javila na
    neplodnost@roda.hr
    kako bi pomogla da se poveća jato MPO Roda!

  26. #26
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno



    Dobrodošla!

  27. #27
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Bravo i dobrodosla
    Posljednje uređivanje od jejja : 04.05.2016. at 18:20

  28. #28
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Oko donšenja Zakona o medicinskoj oplodnji, tzv. milinovićevog zakona, 16. 7. 2009. Slobodna Dalmacija, dan prije nego je Sabor proglasio Zakon o medicinskoj oplodnji:

    Upravo smo održali telefonsku sjednicu na kojoj smo odlučili da se parovima u izvanbračnoj zajednici, koji u njoj žive tri ili više godina, što će morati dokazati u izvanparničnom postupku, dopusti pravo na medicinski potpomognutu oplodnju - kazala je večeras premijerka Jadranka Kosor.

    Nevjenčani parovi koji već imaju dijete, ne moraju za oplodnju biti u vezi tri godine.


    http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...acne-zajednice

    Za sve mlađe ljude koji se ne sjećaju ovog, jednog od najkonzervativnijih i najrestriktivnijih zakona u svijetu, koji je u Hrvatskoj bio na snazi od 2009. do 2012.:

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_88_2150.html

  29. #29
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    16. 7. 2009., dan prije izglasavanja zakona, vlada RH, "popustila" je pritiscima javnosti i odustala od prvotnog prijedloga da u MPO postupke mogu samo vjenčani parovi.
    Posljednje uređivanje od Inesz : 05.05.2016. at 10:51

  30. #30
    jejja avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    RI
    Postovi
    1,097

    Početno

    Iz tog razloga treba bit spreman pritiskati prije nego izglasaju novi zakon.. iskreno ne sjecam se starog zakona jer sam taman u novi uletjela, ali nikad vise ne smije biti tako!

  31. #31
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Inesz prvotno napisa Vidi poruku
    [I]Upravo smo održali telefonsku sjednicu na kojoj smo odlučili da se parovima u izvanbračnoj zajednici, koji u njoj žive tri ili više godina, što će morati dokazati u izvanparničnom postupku, dopusti pravo na medicinski potpomognutu oplodnju - kazala je večeras premijerka Jadranka Kosor.

    Vidis ti te Jadranke Kosor! A ja je neki dan hvalila kako ima bas dobar twitter. I nikako se nisam mogla sjetit zasto mi se dok je bila premijerka nije svidjala. Al sad se pocinjem prisjecat

  32. #32
    mare157 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    559

    Početno

    Jučer je u klinici Betaplus bio sastanak biologa iz cijele Hr, nešto po hitnom postupku jer se spremaju promjene zakona i to ekstremnom brzinom. Izgleda da smo mi parovi u mpo vodama najveći problem ove države kad nam se tako hitno želi "pomoći" novim zakonom. Iskreno, slabo mi je od pomisli šta će novi zakon donijeti. Kad smo se borili za prvo dijete taman je izglasan milinovićev zakon i radi njega smo išli u Maribor i slali razglednice. Srećom, uskoro smo uspijeli.
    Sad kad smo krenuli u borbu za 2.dijete, evo opet novog zakona! Muka mi je, ali stvarno mi je muka. Sad sa svih 225jedinica gonala ja imam 1js! Low responder prve klase! Uništiti će nas vladajuća stranka svojim odlukama. Bitno da narkomani mogu neograničeno puta dobiti metadonsku terapiju...

  33. #33
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Mi smo odustali od našeg potencijalnog djeteta (iako mislim da nikad ne odustaneš, samo ne možeš više hodati bolničkim hodnicima), ali nismo odustali od borbe. Sjećam se Milijevog zakona, sjećam se Ostojićevog, sjećam se borbi i nespavanja zbog besmislenih zakona, sjećam se kad sam pravnici govorila šta mora napisati u onaj besmisleni dokument kojim ONA potvrđuje da znamo u šta se opuštamo. Sjećam se i psihijatrice koja nas je upozoravala na psihičko stanje kod mogućeg lošeg ishoda (a mi prošli već x postupaka, operacija...) Sjećam se i kad su mi jednu (četvrtu) jajnu stanicu bacili pod isprikom da nije bila dobra, tad se moglo oploditi samo tri stanice).Da, sjećam se svega. I nikad neću zaboraviti sve one suze radosnice koje i danas poteku kad vidim da je neka suborka uspjela, da je rodila... Da nije bilo aktivista kad se donesao Milijev zakon, koji je "pao" prije nego što je on mislio, danas te cure ne bi bile majke. Ja sam jedna od njih. Tri godine njegovog zakona uzelo mi je tri godine najboljih reproduktivnih godina.
    Da, boriti ću se i dalje, na koji god način budem mogla. Tu sam. Jer jednom kad netko moj bude imao taj problem, neću okrenuti leđa jer nisam imala muda suprotstaviti se Zakonu. Političarima koji imaju mahom 3+ djece.
    Da, bojim se restrikcija, iako me se to više ne tiče.
    Da, vidim veliku sličnost između PL i HR, najviše vidim da se i tamo ljudi bore za svoja temeljna prava. Prava na obitelj.

  34. #34
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Snekica prvotno napisa Vidi poruku
    Da, boriti ću se i dalje, na koji god način budem mogla. Tu sam. Jer jednom kad netko moj bude imao taj problem, neću okrenuti leđa jer nisam imala muda suprotstaviti se Zakonu. Političarima koji imaju mahom 3+ djece.
    Da, bojim se restrikcija, iako me se to više ne tiče.
    Da, vidim veliku sličnost između PL i HR, najviše vidim da se i tamo ljudi bore za svoja temeljna prava. Prava na obitelj.
    X ko kuća.


    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  35. #35
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Iz danasnjeg vecernjaka. Na mob sam pa da ne prepisujem

    http://tinypic.com/r/2v35zqc/9

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •