Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Redoslijed pretraga u trudnoći

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    130

    Početno Redoslijed pretraga u trudnoći

    Mamice molim Vas da mi napišete kako ide redoslijed pretraga u trudnoći i sa koliko TT.
    Ovo mi je druga T ali se zaista više nemogu sjetiti kako je išlo redom. Dali moram ponovo radit za krvnu grupu ako sam već radila u prvoj T i znam koja sam KG. Sada smo 7 tt i vjerojatno će nas krenut slat na sve živo i neživo pa me zanima što nas čeka.

    Hvala

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Čeka te dvostruki i trostruki probir, u prvom tromjesječju i drugi u drugom (oko 15-18 tj.).
    Vađenje krvi za rh faktor, toksoplazmozu, i ostalo.
    Vađenje hormona štitnjače.
    Sken za anomalije u 20.-24. tj.
    Opterećenje glukozom poslije 24. tj. Ak ne valja onda GUK i jutarnje urine.
    Ak si jače čorava ko ja ideš oftalmologu da pogleda pozadinu oka.
    Urinokulturu.
    Krvnu sliku.
    Kasnije ide još bris grlića na streptokok.
    Ostalo su UZV-i svakih mjesec dana. To znaš.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    57

    Početno

    Pozdrav,

    zašto su potrebni UZV-i svakih mjesec dana?
    Ukoliko su svi nalazi u redu da li to ima utjecaja na potrebu učestalih ultrazvuka?
    Ne volim raditi nepotrebne preglede pogotovo obzirom na posao (imam još malo do zakonskog porodiljnog pa mi nije najljepše trčati po poslu pa po bolnicama) pa me zanimaju razlozi iza tih pregleda, primjerice što se to može otkriti kao problem i kako se onda s tim problemom bavi.

    Hvala na svakoj informaciji

  4. #4
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Sad se na krvnu grupu ide dva puta, ako si +, i tri puta, ako si -, prvi put u prvom tromjesecju, drugi put pocetkom tretjeg, cini mi se. A za treci put ne znam jer nisam -. Ne gleda se samo krvna grupa nego i prisutnost nekih antitijela. Mene na dvostruki probir nitko nije slao, a trostruki (kombinirani ?) je bio opcionalan. Doktorica me pitala zelim li ici. Isla sam u 13 tjednu, cini mi se. Na hormone stitnjace me nije slala, bar ne jos, makar sam cula da je sad preporuka napraviti i tu pretragu. Isla sam na briseve za tri vrste bakterija u 15. tjednu. Urin i kompletnu krvnu sliku nakon prvog pregleda, dakle s nekih 7 tjedana. U prosloj trudnoci sam isla na taj test opterecenja glukozom, al mislim da me doktor ne bi poslao da se nisam jako udebljala. Mislim da se ni sad ne salje redovito na tu pretragu.

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Illy prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav,

    zašto su potrebni UZV-i svakih mjesec dana?
    Ukoliko su svi nalazi u redu da li to ima utjecaja na potrebu učestalih ultrazvuka?
    Ne volim raditi nepotrebne preglede pogotovo obzirom na posao (imam još malo do zakonskog porodiljnog pa mi nije najljepše trčati po poslu pa po bolnicama) pa me zanimaju razlozi iza tih pregleda, primjerice što se to može otkriti kao problem i kako se onda s tim problemom bavi.

    Hvala na svakoj informaciji
    Nisu potrebni. Sluzbneno su preporucena tri " velika" ( detaljna ) uzv-a oko 12,20 i 30 tj. trudnoce.

  6. #6
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne znam. Meni je moja iz nepoznatog razloga nalijepila visokorizičnu, pa me gleda UZV na svom malom aparatu i šalje još u bolnicu da me i tamo gledaju. Tak da imam duplo UZV-a, ovako ili onako. Kako su otkrili pijelon to bi moglo sad biti i svaka dva tjedna, kao što su prošle g kad su našli zastoj u razvoju. Ovo se onda ne odnosi na sve, valjda, samo ja imam takvu ginicu koja revno šalje na sve što može.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 14.05.2016. at 07:14

  7. #7
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Moja ima dobar uzv pa me nikud ne salje. Isto me uzv-om pregleda jednom mjesecno otprilike. A to mi je ok. Smisno mi i drago gledat bebicu kako lamata. Makar prije svakog pregleda premrem od straha, sto, ako vidi ono, sto, ako vidi ovo. E da, pregled tim boljim uzv-om placam 200 kuna.

    Zuta, nadam se da ce se decku samo popravit to s bubrezima!

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hvala. Nadam se i ja.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    57

    Početno

    Hvala vam, ali još uvijek ne razumijem sljedeće. Recimo da se nešto nađe na UZV-u, a pobačaj nije opcija. Što su mogućnosti da se napravi? Zanima me sam razlog iza tih ultrazvuka, tj. kako to može pomoći bebi ako beba treba pomoć.

  10. #10
    Ribica 1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    717

    Početno

    Kod moje ginicke se ide svaki mj na uzv. Krv i urin oko 8tj, ne znam kad je krvna grupa jer su mi je radili u bolnici. I oko 36tt bris na streptokok.

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Illy prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam, ali još uvijek ne razumijem sljedeće. Recimo da se nešto nađe na UZV-u, a pobačaj nije opcija. Što su mogućnosti da se napravi? Zanima me sam razlog iza tih ultrazvuka, tj. kako to može pomoći bebi ako beba treba pomoć.
    U slucaju da se na uzv-u pronade anomalija ili problem kod djeteta dijete se odmah nakon poroda ( dok je u dobrom stanju) transportira u centar gdje je moguce lijeciti /operirati problem.
    npr. mojoj kceri je otkrivena srcana greska u 21 tj. trudnoce na detaljnom uzv-u. Nakon toga se srce detaljno pratilo, a nakon poroda je odmah odvezena u referentni centar za djecju kardiologiju. Njoj je dijagnoza u trudnoci zapravo spasila zivot jer srcanu gresku ne bi culi na slusalice nakon poroda , te ne bi bila prepoznata dok joj ne bi bilo jako lose.

  12. #12
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Ili ako se praćenjem ustanovi zastoj u rastu, stara posteljica, loši protoci i tome sl, bebicu se porodi prije termina i time spasi život. Moja cimerica je išla na hitan cr u 28tt zbog stare posteljice.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    130

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Ili ako se praćenjem ustanovi zastoj u rastu, stara posteljica, loši protoci i tome sl, bebicu se porodi prije termina i time spasi život. Moja cimerica je išla na hitan cr u 28tt zbog stare posteljice.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    Što je stara posteljica? Prvi puta čujem :O

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    spasila zivot jer srcanu gresku ne bi culi na slusalice nakon poroda , te ne bi bila prepoznata dok joj ne bi bilo jako lose.
    Mojem valjda nisu skuzili anomaliju, mada sam se morala kontrolirat kod hafnera koji je stavio jednu zabiljezbu, anomalija je skuzena kod prve temperature, nije operirana mana, jer ona raste s njime, ali da je bilafrka bila je, i hitni pregledi na rebru prvih par godina, sad ima pracenje

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mojem valjda nisu skuzili anomaliju, mada sam se morala kontrolirat kod hafnera koji je stavio jednu zabiljezbu, anomalija je skuzena kod prve temperature, nije operirana mana, jer ona raste s njime, ali da je bilafrka bila je, i hitni pregledi na rebru prvih par godina, sad ima pracenje
    Mali broj anomalija se moze vidjeti u trudnoci. Ali te koje se mogu vidjeti vecinom su kompleksne i zahtjevaju operaciju.
    Za ove jednostavnije nije toliko presudno da se otkriju u trudnoci jer vecinom ne zahtjevaju odmah terapiju i operaciju.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    da ali tad u našems lučaju je bilo dal odmah ili sad, odma su ga poslali na rebro , ali je tijek bolesti ipak bio poštedniji i raste to s njime

  17. #17
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj *Butterfly* prvotno napisa Vidi poruku
    Što je stara posteljica? Prvi puta čujem :O

    Kako trudnoća napreduje tako i posteljica stari pa se na utz-u standardno prati i zrelost posteljice. Mislim da je od 0 do 3 gradacija (3 je najlošija).
    Najčešće kod problema s cirkulacijom zrelost posteljice pretekne trudnoću. Bude puna kalcifikata koji ometaju normalnu izmjenu tvari. Ako posteljica prerano izgubi svoju funkciju, tj. ostari, bebica bude ugrožena. Tu je redovno praćenje utz-om vrlo bitno.



    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  18. #18
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Illy prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam, ali još uvijek ne razumijem sljedeće. Recimo da se nešto nađe na UZV-u, a pobačaj nije opcija. Što su mogućnosti da se napravi? Zanima me sam razlog iza tih ultrazvuka, tj. kako to može pomoći bebi ako beba treba pomoć.
    Broj pregleda u trudnoći, broj pretraga i broj UTZ ovisi o budućoj mami i njenom liječniku.
    Ni jedan pregled nije obavezan, oni su samo preporučeni.
    Nitko ti neće ništa, ako odbiješ. Ja sam odlučno odbila sve preglede koji bi mogli biti opasni za bebu, tj. amniocentezu, iako sam bila u 40. godini života. Ni kombinirani ni išta što se tiče bebe nisam željela.
    Na UTZ sam išla 4-5 puta, kod svog ginekologa, toliko pregleda ipak ne smeta bebi, a morala sam znati gdje je pupčana vrpca i kakav je položaj bebe, radi prethodnih loših iskustava. Meni je važno da sam ja zdrava u trudnoćama, da bih bebi pružila najbolju mogućnost za rast, i smatram da se bebi treba dati mir da raste, a ne pretjeravat sa pregledima, naročito UTZ, jer to je ultrazvuk i nitko baš ne zna kako se beba osjeća kad ju pogodi snop tog zvuka.

    Nismo svo isti, neki obožavaju tehnologiju pri praćenju trudnoće, a neki ne. Ako je trudnoća normalna, a velika većina trudnoća i je, dovoljni su osnovni pregledi jednom mjesečno, te češće u zadnjem mjesecu, kad je važno pratiti pokrete djeteta.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Illy prvotno napisa Vidi poruku
    Recimo da se nešto nađe na UZV-u, a pobačaj nije opcija. Što su mogućnosti da se napravi? Zanima me sam razlog iza tih ultrazvuka, tj. kako to može pomoći bebi ako beba treba pomoć.
    Pa eto npr. meni je u 30. tt. ultrazvukom otkrivena hidronefroza - cista na bebinom bubregu. Zadržali su me na patologiji trudnoće, svakih par dana punktirali tekućinu iz ciste, zahvat kojim bi se spriječilo veće oštećenje bebinog organizma do porođaja. Bilo je planirano da se dijete odmah operira, no nije se stiglo jer je unatoč nastojanju umrlo uslijed nerazvijenosti pluća. Dakle iako kod mene ta trudnoća nije dobro završila, u mnogo slučajeva se može pomoći ako se malformacija ranije otkrije. (Doktor mi je pokazivao tekstove u kojima su bili opisani slični slučajevi a gdje je operacija uspjela).
    Bez tog ultrazvuka ja bih bila bezbrižna trudnica a dijete osuđeno na smrt nakon rođenja. Ovako je barem pokušano da mu se pomogne - a medicina nekada uspije, nekada ne.

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj roman972 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa eto npr. meni je u 30. tt. ultrazvukom otkrivena hidronefroza - cista na bebinom bubregu. Zadržali su me na patologiji trudnoće, svakih par dana punktirali tekućinu iz ciste, zahvat kojim bi se spriječilo veće oštećenje bebinog organizma do porođaja. Bilo je planirano da se dijete odmah operira, no nije se stiglo jer je unatoč nastojanju umrlo uslijed nerazvijenosti pluća. Dakle iako kod mene ta trudnoća nije dobro završila, u mnogo slučajeva se može pomoći ako se malformacija ranije otkrije. (Doktor mi je pokazivao tekstove u kojima su bili opisani slični slučajevi a gdje je operacija uspjela).
    Bez tog ultrazvuka ja bih bila bezbrižna trudnica a dijete osuđeno na smrt nakon rođenja. Ovako je barem pokušano da mu se pomogne - a medicina nekada uspije, nekada ne.

    Točno.
    Od moje prijateljice i kći i sin su danas živi samo zahvaljujući prenatalnoj uzv dijagnostici.
    Oboje su imali vrlo teške greške, ali nasreću otkrivene na vrijeme pa su liječnici mogli isplanirati hitne operacije odmah po rođenju s tim da je curica rođena ranije i doslovno ju je spasilo to što je mama ležala u bolnici, a doktori znali što se sprema.
    Sa sinom je bilo malo lakše jer nije trebala tolika hitnoća, ali svejedno da se nije još za trudnoće otkrilo što mu se s bubrezima događa, on bi danas zasigurno bio na dijalizi, a ovako je odmah operiran i danas živi skoro pa normalno.
    Često znamo za njih reći da ih je spasila suvremena medicina.
    Posljednje uređivanje od Tanči : 15.05.2016. at 23:41

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Od moje prijateljice i kći i sin su danas živi samo zahvaljujući prenatalnoj uzv dijagnostici.
    O pa da, imam i ja poznanicu čiji je sin operiran 9 sati nakon rođenja (nešto na srcu, ne znam detalje), a operacija je pripremljena na temelju ultrazvuka. To je danas dečko od 12 godina, sasvim OK (igra nogomet!)

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    57

    Početno

    Hvala vam dame, puno ste mi pomogle

  23. #23
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Jutro! S obzirom da je proslo vec vise godina od moje zadnje trudnoce molim vas info koje pretrage se sve rade u trudnoci i u kojem tjednu? Uzmite u obzir da sam +35. Koje su obavezne pretrage, a koje nisu?

    Hvala
    Posljednje uređivanje od mašnica : 10.05.2020. at 06:59

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Čestitke mašnica

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •