Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 59 od 59

Tema: Tomatis metoda i ADD / ADHD

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo ne mogu nikako povezati s tobom Peterlin
    Je, draga, znam ja uvijek kako treba (i drugima prodavati pamet) ali sebe natjerati, to je druga priča. Završim ono što me zanima, ali dijelove posla koji su mi mrski - uffff..... Ali mislim da je tak s većinom ljudi. Zato si treba odabrati struku u kojoj prevladava ono što ti se ne gadi.

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    najmanji ženski je valjda 35/36 ( bar toga masovno vidim na burzi), ja nosim muške brojeve srednjih veličina 42/43, moja klinka s nepunih 10 je nosila 37.5 navodno dječji, jer je rađeno po njenoj nozi, klinac s nepunih 15 nosi 45. najmanji muški je valjda 39,40, mada ima i dječjih stvari u tim brojevima bar u muško dječjim.
    Ako ćemo prema nogama ne znam što da kažem, moj sin ima nogu 46 i visinu 180cm (tata je visok), ali bez obzira na to još je pravo dijete po mnogo čemu

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ostala dužna potpun popis literature:

    Barbara Meister Vitale: JEDNOROZI SU STVARNI
    Paul Dennison: Brain Gym i ja (autobiografija); Brain Gym-priručnik za roditelje i edukatore
    Ragnhild A. Oussoren: Ples pisanja
    Carla Hannaford: Pametni pokreti

    Ima još toga, ali kako smo mi to koristili godinama, od rane dječje dobi, nekako mi je glupo sad nqvoditi literaturu za početno čitanje.

    Što se tiče dijagnostike, ako si bila u Suvagu, vjerojatno bi oni ustanovili disleksiju. Mom mlađem su je previdjeli u PCM ali u Suvagu nisu. Ne znam. Možeš zatražiti pregled logopeda, čisto kontrole radi, da ti provjeri kratkotrajnu memoriju, razumijevanje i slično. Ja sam vukla mlađega onamo da se konzultiram oko odabira srednje škole, ali kaže logoped da nema zapreke kod upisa, sve je došlo u granice.

    Moj stariji sin isto je imao kašnjenje u razvoju govora, kao i neurološkog sustava i posljedično motorike, pa i danas hodamo u Suvag na kontrole neurologu. To da nije spriječilo pri upisu u mat.gimnaziju kako je i želio. Mlađi je ljevak i pisao je zrcalno do trećeg razreda, pa i danas zamjenjuje slova. Oba su imala izuzetno kratak interval pažnje. Stariji se sam motivira, mlađega treba ne gurkati nego povremeno svojski gurati. Sve u rok službe.

    Želim tebi i sinu dadočekate famozni klik što prije.

    Jesi li probala npr. audio lektiru? Može li tvoje dijete dulje održati slušnu pažnju nego vizualnu? Što voli? Što ga najviše zanima? To daje osnovu na kojoj pokušaš graditi dulji interval pažnje.
    Hvala na popisu literature i ostalim savjetima, dobro će doći. Gdje si vodila sina na konzultacije o odabiru srednje škole, tako nešto će i meni biti zanimljivo od jeseni?
    Audio lektira u našem slučaju nije baš neki hit, pažnja mu još više bježi...a što voli? vožnju biciklom, druženje s prijateljima, more , ribolov, igrice...što se škole tiče zanimljivi su mu zemljopis i povijest, donekle biologija i kemija...

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj LeanaLean prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na popisu literature i ostalim savjetima, dobro će doći. Gdje si vodila sina na konzultacije o odabiru srednje škole, tako nešto će i meni biti zanimljivo od jeseni?
    Audio lektira u našem slučaju nije baš neki hit, pažnja mu još više bježi...a što voli? vožnju biciklom, druženje s prijateljima, more , ribolov, igrice...što se škole tiče zanimljivi su mu zemljopis i povijest, donekle biologija i kemija...
    Ne moraš ništa raditi - već si u toj vreći. Budući da ti dijete ima IP, automatski će ga škola uputiti na profesionalnu orijentaciju u Hrvatski zavod za zapošljavanje.

    Tamo se radi kompletna obrada - psihološko testiranje i motoričke sposobnosti (nekoliko testova koji traju cijelo dopodne), nakon toga razgovor s psihologom, nakon toga još slijedi pregled spec. medicine rada i još na kraju ponovno psihologu koji daje MIŠLJENJE o odabiru srednje škole.

    * * *
    Ako želiš više informacija i ranije, pitaj stručnu službu u školi. Oni upućuju sve učenike sa IP i prilagođenim programom na profesionalnu orijentaciju u HZZ:
    http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10182

    Rekla mi je školska liječnica da to testiranje nudi i MZOŠ, ali nisam probala, pa ne znam. Nisam čak ni provjerila. Nije me zanimalo jer smo već imali osigurano testiranje u HZZ.

    Ja sam još svoje dečke odvela u Suvag logopedu i psihologu (u osmom razredu) jer su tamo godinama bili u obradi i na terapijama, a IP su dobili na temelju njihovih papira. Stariji je još imao neurologa i fizijatra, a to se odnosilo na njegovu specifičnu situaciju (motoričke smetnje koje su još vidljive, ali minimalno). Ti papiri su više meni značili da znamo na čemu smo, ali za upis u srednju školu bitno je mišljenje hzz-a. Na temelju tog papira imaš mogućnost (ali ne i obvezu) da se dijete upiše u preporučenu školu preko Gradskog ureda za obrazovanje i sport.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Nisam sve napisala - prema odabranim predmetima možda bi tvom sinu odgovarao neki od programa za kemijskog tehničara ili ekološkog tehničara (Prirodoslovna škola Vladimir Prelog to ima, moj mlađi je to razmatrao ali se na kraju ipak odlučio za teh.školu Ruđera Boškovića, što je ok jer će imati 5 iz matematike i fizike, a 4 iz kemije).

    Evo: http://www.psvprelog.hr/html/smjerovi.htm - klikni na linkove pa ćeš vidjeti satnicu

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sve napisala - prema odabranim predmetima možda bi tvom sinu odgovarao neki od programa za kemijskog tehničara ili ekološkog tehničara (Prirodoslovna škola Vladimir Prelog to ima, moj mlađi je to razmatrao ali se na kraju ipak odlučio za teh.školu Ruđera Boškovića, što je ok jer će imati 5 iz matematike i fizike, a 4 iz kemije).

    Evo: http://www.psvprelog.hr/html/smjerovi.htm - klikni na linkove pa ćeš vidjeti satnicu
    Čula sam za ovu školu i čini mi se jako dobra, ali nažalost moj sin nema tako dobre ocjene. Prošle godine mu je prosjek bio 4.1 i to je bilo super, sad će vjerojatno isto biti vrlo dobar ali jedva. Lakše predmete i odgoje ima 5, ali glavni predmeti su 3 a ponešto i 2. Zato me i brine upis u srednju školu jer nema baš neke ocjene. Htjela bih da završi neku strukovnu četverogodišnju, tako da ipak kasnije može i još nešto dalje upisati ako bude htio. Ali eto imamo još cijelu godinu da vidimo i smislimo kamo s njim dalje.

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj LeanaLean prvotno napisa Vidi poruku
    Čula sam za ovu školu i čini mi se jako dobra, ali nažalost moj sin nema tako dobre ocjene. Prošle godine mu je prosjek bio 4.1 i to je bilo super, sad će vjerojatno isto biti vrlo dobar ali jedva. Lakše predmete i odgoje ima 5, ali glavni predmeti su 3 a ponešto i 2. Zato me i brine upis u srednju školu jer nema baš neke ocjene. Htjela bih da završi neku strukovnu četverogodišnju, tako da ipak kasnije može i još nešto dalje upisati ako bude htio. Ali eto imamo još cijelu godinu da vidimo i smislimo kamo s njim dalje.
    Ne treba imati prosjek kao ostali.

    Ovaj papir od HZZa ti služi za povlašteni upis. Tvoje dijete ima PRAVO (koje ne moraš iskoristiti) da se putem Gradskog ureda upiše preko reda u školu za koju dobije preporuku. Ne radi se o prosjeku, nego o PROCJENI psihologa da li on može savladati taj program.

    Nek te prosjek ne brine, ali dooobro se pripremi na razgovor s psihologom. Oni će te savjetovati što bi za dijete bilo optimalno, da mu nije preteško i da je u skladu baš sa njegovim sposobnostima. Dijete mora imati nekakav minimum bodova (karikirano, ne može se s prosjekom 3.5 upisati u matematičku gimnaziju) a i gledaju se ocjene iz pojedinih predmeta + rezultati psihološkog testiranja gdje se vidi što mu najbolje ide.

    Moj stariji se lani upisivao u mioc s papirima zbog IP, iako mu to uopće nije trebalo (on ima prosjek 5.0) i ispalo je sve ok. Dobro se snašao u školi i zadovoljan je.

    Mlađi vidi koliko njegov stariji brat uči i na kraj pameti mu nije upisivati se u gimnaziju, želi u strukovnu školu. Ja baš nisam oduševljena, ali psiholog iz HZZ kaže da je to dobar odabir. Pa dobro, njemu matematika ide isto solidno (ne tako iznimno dobro kao starijem) ali kad se potrudi, dobije 5. Odlučili smo vjerovati struci i ne naguravati ga u gimnaziju. Alternativa nam je Tehnička gimnazija (Palmotićeva). Sad čekam roditeljski da nam kažu kako ove godine izgledaju regule, ali imam iskustva od lani.

    Čovječe, kako sam brzo zaboravila detalje od prošle godine... Nemoj se pouzdati 100%, ali ovako otprilike ide upis: kad su ocjene gotove i upisane u maticu, ideš na noge s ORIGINALOM rješenja o IP + ORIGINALOM mišljenja iz HZZ u Gradski ured za obrazovanje i sport (Ilica 25) i tamo se dogovoriš koju školu i koji smjer, ispiše se papir (prijavnica, detalje sam zaboravila) i oni prijavljuju dijete preko CARNET_ovog sustava u odabranu školu. To ide par dana prije redovnih upisa. Tu ti je baza (mora se prijaviti, radi praćenja lista, ali upute dobiješ od stručne službe u školi): https://www.upisi.hr/upisi/

    Ali sad se moj mlađi upisuje, pa ću ti znati dojaviti kako je točno išla procedura.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.06.2016. at 15:15

  8. #58

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne treba imati prosjek kao ostali.

    Ovaj papir od HZZa ti služi za povlašteni upis. Tvoje dijete ima PRAVO (koje ne moraš iskoristiti) da se putem Gradskog ureda upiše preko reda u školu za koju dobije preporuku. Ne radi se o prosjeku, nego o PROCJENI psihologa da li on može savladati taj program.

    Nek te prosjek ne brine, ali dooobro se pripremi na razgovor s psihologom. Oni će te savjetovati što bi za dijete bilo optimalno, da mu nije preteško i da je u skladu baš sa njegovim sposobnostima. Dijete mora imati nekakav minimum bodova (karikirano, ne može se s prosjekom 3.5 upisati u matematičku gimnaziju) a i gledaju se ocjene iz pojedinih predmeta + rezultati psihološkog testiranja gdje se vidi što mu najbolje ide.

    Moj stariji se lani upisivao u mioc s papirima zbog IP, iako mu to uopće nije trebalo (on ima prosjek 5.0) i ispalo je sve ok. Dobro se snašao u školi i zadovoljan je.

    Mlađi vidi koliko njegov stariji brat uči i na kraj pameti mu nije upisivati se u gimnaziju, želi u strukovnu školu. Ja baš nisam oduševljena, ali psiholog iz HZZ kaže da je to dobar odabir. Pa dobro, njemu matematika ide isto solidno (ne tako iznimno dobro kao starijem) ali kad se potrudi, dobije 5. Odlučili smo vjerovati struci i ne naguravati ga u gimnaziju. Alternativa nam je Tehnička gimnazija (Palmotićeva). Sad čekam roditeljski da nam kažu kako ove godine izgledaju regule, ali imam iskustva od lani.

    Čovječe, kako sam brzo zaboravila detalje od prošle godine... Nemoj se pouzdati 100%, ali ovako otprilike ide upis: kad su ocjene gotove i upisane u maticu, ideš na noge s ORIGINALOM rješenja o IP + ORIGINALOM mišljenja iz HZZ u Gradski ured za obrazovanje i sport (Ilica 25) i tamo se dogovoriš koju školu i koji smjer, ispiše se papir (prijavnica, detalje sam zaboravila) i oni prijavljuju dijete preko CARNET_ovog sustava u odabranu školu. To ide par dana prije redovnih upisa. Tu ti je baza (mora se prijaviti, radi praćenja lista, ali upute dobiješ od stručne službe u školi): https://www.upisi.hr/upisi/

    Ali sad se moj mlađi upisuje, pa ću ti znati dojaviti kako je točno išla procedura.
    Hvala puno na informacijama. Nisam se još zaozbiljno informirala jer ipak imam još jednu školsku godinu vremena do upisa. Drago mi je čuti da postoji preporuka za školu i povlašteni upis. Nije mi baš jasno je li škola dužna prihvatiti tu preporuku i upisati takvo dijete, ako imaju dovoljno ostalih zainteresiranih učenika za upis.
    Krenuli smo s prvim ciklusom Tomatis terapije, pa ako nekog bude zanimalo za neko vrijeme ću znati ima li kakvog efekta...

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj LeanaLean prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala puno na informacijama. Nisam se još zaozbiljno informirala jer ipak imam još jednu školsku godinu vremena do upisa. Drago mi je čuti da postoji preporuka za školu i povlašteni upis. Nije mi baš jasno je li škola dužna prihvatiti tu preporuku i upisati takvo dijete, ako imaju dovoljno ostalih zainteresiranih učenika za upis.
    Krenuli smo s prvim ciklusom Tomatis terapije, pa ako nekog bude zanimalo za neko vrijeme ću znati ima li kakvog efekta...
    Imaš posebne regule za taj upis. Ne stignem sad puno, ali ovdje imaš više o tome: http://www.os-tujevica-zg.skole.hr/u...srednju-skolu/

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •