Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 58 od 58

Tema: Herbarij

  1. #51
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Je kod nas to rade u šestom ali u proljeće. Moj je skupio masu toga čak i par komada kojih nije trebalo. Klinka će valjda na proljeće isto raditi.
    Veliki je u petom moral skupljati različito lišće, klinka mi je pred neko vrijeme rekla da su imali prepoznavanje lišća sad u šestom. I da veliki je dobil obje petice. Livada kadulja nam je bila zadnja za naci, baš se potrefil izlet u zagorje mada sam posle vidla hrpu ispred carinarnica na Jankomiru
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.10.2017. at 08:58

  2. #52
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj PraviMajmun prvotno napisa Vidi poruku
    Ja trebam ubrati 14 biljaka za ponedjeljak a danas je cetvrtak sutra u petak idem brati primorske biljke jer je kod mene klima mediteranska pa trebamo ubrati bor pinj,hrast crnika itd. (I tako dalje). Imali smo 14 dana a ja nisam stigao iz nekih razloga. Znaci imam 4 dana ako racunamo da imam vremena od petka do ponedjeljka. Pa ima li netko nekakav prijedlog kako bi se mogli 14 biljaka ispresati ili ispresovati kako tko kaze za 4 dana?
    To ide jednostavno. Treba čak i manje od 4 dana. Treba odabrati biljke koje nisu jako vlažne, a u mediteranskoj klimi to nije problem.

    Dalje, biljke treba očistiti četkicom od ostataka zemlje i slično (prašina, paučina), možda čak i ispuhati fenom. Od pribora treba ona velika rola kuhinjskog papira i stare novine.

    Biljku treba staviti između kuhinjskih ručnika (dva lista dolje, dva gore) i peglom BEZ PARE na najslabije (1 točka) pomalo grijati. Više puta polako prijeći od ruba lista prema unutra, na kratko i s pauzama od par sekundi, da se dozvoli pari iz biljke da izađe. Ne smije se dugo držati peglu na biljkama jer se "prepeku" i potamne. Nakon peglanja biljku treba staviti da se skupa sa kuh.ručnikom osuši do kraja između nekoliko slojeva starih novina (1 dan). Opteretiti debelom knjigom, kao kad se radi klasični herbarij.

    Ako nakon tog jednog dana biljka nije dovoljno suha, može ju se još jednom tretirati peglom, ali obično je 1 dan dosta. Kad je suha do kraja, treba ju pažljivo odvojiti jer je krhka, pa uložiti u herbarij. Neki profesori traže da se biljka lijepi malim komadićima papira (može se uzeti hipoalergijski flaster i rezati na uske trake), a neki hoće da se biljke fiksiraju prozirnom folijom za omatanje knjiga.

    Napomene za konkretne biljke:
    Mediteranski bor i pinija - to su vjerojatno samo iglice - suho je i ne bi trebalo biti nikakvih problema.
    Hrast crnika - vjerojatno samo list - isto bi trebalo brzo biti suho...

    Od ostalih mi na pamet padaju uglavnom one biljke koje se koriste kao začini:
    Lovor - sušenje lista bez problema
    Timijan (majčina dušica)
    Origano
    Drača - mogla bi biti vrlo dekorativna
    Metvica
    Lavanda (vjerojatno se može naći još cvjetova druge cvatnje)
    Smilje - savršeno za sušenje
    Bosiljak - malo teže (ima vodene listove) ali je upotrebljivo
    Kadulja
    Ružmarin - odabrati vrhove koji nemaju jako drvenastu stabljiku
    Komorač

    Uz more raste mrižica - isto bi se lijepo dalo osušiti, jer ima tanke grančice - ovo: http://www.janjina.croatia1.com/images/Sl-12.jpg

    Ne znam da li sada brnistra (žutika, žuka) ima cvjetove, ali to bi bilo vrlo efektno


    Eto, toliko od mene. Ja sam u Zagrebu, pa mi je teško zamisliti što sad cvjeta i što je tipično za Mediteran.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.10.2017. at 11:33

  3. #53
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Kako se zove livadna biljka koja ima ravni srcoliki list,ne znam jel ima cvijet

  4. #54
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Instaliraj sigoogle lens, ako nemas, i odgvor ces dobiti za cas.

  5. #55
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Ili PlantNet

  6. #56
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kako se zove livadna biljka koja ima ravni srcoliki list,ne znam jel ima cvijet
    Potočarka
    https://www.google.com/search?q=sala...obile&ie=UTF-8

  7. #57
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Htjela sam napisati kres, ali si me prestigla. Mislim da je to drugo ime za istu biljku.

  8. #58
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Instaliraj sigoogle lens, ako nemas, i odgvor ces dobiti za cas.
    Gdje je nestao onaj zeleni ključ, ne sjećam se kako se službeno zvala knjiga? Kad se sjetim razbijanja glave nad ponekim pitanjem Ili dođeš do kraja i shvatiš da to sigurno nije ta biljka - pa opet ispočetka

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •