Stranica 3 od 9 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 402

Tema: Prosvjed Hrvatska može bolje: Obrazovanje je nacionalni interes!

  1. #101
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Što ga tu čini takvim smećem da zasluži ovakav komentar?:
    Neke druge "kvalitete".
    Al ne vjerujem da bi tebi bile toliko odbojne pa ih neću nabrajati.

  2. #102
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    To je u redu, i imate (tj. svi imamo) potpuno pravo na to.
    Ali nimalo nije u redu organizirati prosvjed i iskoristiti djecu kao paravan za sve probleme koji su se nagomilali ...
    Ma kakav paravan? To je kap koja je prelila čašu, ali i problem oko kojeg se svi možemo složiti, osim fanatika kao što je Markićka i njoj slični.

    A nazvati ovu situaciju "problemima koji su se nagomilali" bilo bi smiješno, da nije zabrinjavajuće što još ima ljudi koji tako misle. Problem je kad mi crkne auto ili kad mi se začepi wc-školjka. Nije "problem" što mi država u kojoj sam se rodila, i nisam nikad do sad pomišljala da iz nje odem, ide prema potpunoj propasti.

    Pogledaj još jednom ovo što sam nabrojala (a to je samo par stvari koje sam se u tom trenutku sjetila, i naravno, samo vrh ledene sante za koji mi smrtnici znamo): možeš li se zvati domoljubom i istovremeno smatrati da ovo treba proći bez izlaska na ulicu? Sad smo izašli zbog CKR, ali ja bih rado i da se organiziraju novi prosvjedi gdje bi se izravno pozvalo na ostavku vlade koja nam ovo radi i na nove izbore.

    Jokić je zaista pokazao integritet, otišao je, pa neka vlada sastavi svoju novu ekipu sa Markickoji na čelu. I ljiljom Vokić.
    Tako je. Pa da bar znamo tko piše taj kurikulum. Da nije dao ostavku, to bi značilo pristati da ga Hrast koristi kao paravan.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    mi smo paranoicna nacija sama po sebi....sami paravani... a za dogovor treba samo dobra volja i da ti je cilj bitniji od osobnog interesa

  4. #104
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ma bit će onda valjda ove "kvalitete" (čisto da dovršim priču o dotičnom)

    Bio je jedan od osnivača i voditelja akcije “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu” (humanitarni konvoj koji se sastojao 99 šlepera i 143 članova medicinskog osoblja, franjevaca, novinara i tehničkog osoblja, a za cilj je imao prenijeti hranu i lijekove u bolnicu u Novoj Biloj, koja je bila na izdisaju, a glad je opasno prijetila Hrvatima cijele Lašvanske doline. Konvoj su predvodili dr. Slobodan Lang i Herman Vukušić, a trajao je 14 dana, od 10. do 24. prosinca 1993. godine. Humanitarni konvoj "Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu" probio je potpunu osmomjesečnu blokadu sedamdesetak tisuća Hrvata u Lašvanskoj dolini, donio im spas u hrani i lijekovima, ali i vjeru da nisu sami.) za vrijeme Domovinskog rata.
    Nakon povratka u Split, postaje prominentnim članom lokalnog HDZ-a, te je na lokalnim izborima 2013. godine nastupio kao zamjenik kandidata za gradonačelnika na listi te stranke.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Kome je Matko Marusic relevantan govornik taj se sam diskreditirao iz svake rasprave.

    To je tvoje mišljenje.
    Ja i dalje stojim da mi je važnije mišljenje stručnjaka koji su dali komentare na kurikul, nego osoba koje se ne bave tim stručnim radom.

    Imate dvostruka mjerila. Neistomišljenicima lijepite etikete tako da po starom običaju, ima nas koji odjednom postanemo ustaše, pa markićevci, pa nam podmećete neke izjave o domoljublju, a vjeru vrijeđate i izmišljanjem složenica s riječju kurikul i sl.

    Tvrdite da zbog nas koji drugačije razmišljamo, ne može država naprijed, a vi činite istu stvar i kočite suradnju i dijalog. I to činite glasno i strasno ( i na tome vam svaka čast), no dozvolite da i drugi iznesu svoje mišljenje.


    O hrvatstvu koje stalno protežete kao glavni argument neslaganja: linkana izjava profesorice iz fizike ne spominje niti jednu riječ o hrvatstvu nego govori o kvaliteti dokumenta koji je predložen za njezin predmet - fiziku.


    Ujedno, bili su učitelji na prosvjedu, ali bilo je i onih koji nisu bili. Naši uglavnom kolutaju očima i govore o kvaliteti dokumenata koji nisu dobro napravljeni i ne podržavaju prosvjed. (Uz malu digresiju, kad ste već započeli o boji krvnih zrnaca... začudili biste kakve su boje krvna zrnca onih učitelja koji najviše govore o nekvaliteti dokumenata... vrlo su šarena...)

  6. #106
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Ma bit će onda valjda ove "kvalitete" (čisto da dovršim priču o dotičnom)
    Da, baš te. U pravu si. Uvijek si u pravu.

  7. #107
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Seni, samo ovoliko:

    Tek što su zasjeli na vlast, jurišnik nove revolucije, ondašnji ministar obrazovanja i sporta Željko Jovanović preko noći je ukinuo Vijeće za normu hrvatskog jezika, na čijem je čelu bio velikan hrvatskog jezikoslovlja akademik Radoslav Katičić, smijenio ravnateljicu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Dunju Brozović-Rončević, i postavio novog ravnatelja Željka Jozića (kritičari su ga ismijavali kao ravnatelja bez ijedne napisane knjige) sa zadaćom da napiše novi, obvezujući hrvatski rječnik. Kako Partija kaže.
    Višnja Starešina


    To su činjenice. To je sve slučajnost?..Ništa nije slučajnost..nije ni Jokić.

    A za upliv markićke na kurikul, mislim da se ne morate bojati..slažem se da ona i hrast uistinu imaju prilično zanemariv utjecaj u društvu, i da ga mediji prenapuhuju, odgovara im stvaranje babaroga i stalne psihoze..pa jesmo obećali pakao ili nismo..

    Hrvatsko društvo NIJE isključivo, NIJE pro-ustaško, i željno je mira, sloge i nekakvog društvenog konsenzusa oko kojeg bi se različite grupacije mogle okupiti..daljnje nabrijavanje i podjele štetit će apsolutno svim normalnim ljudima koji žele živjeti u miru.
    Posljednje uređivanje od Dijana : 03.06.2016. at 10:06

  8. #108
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Sve pet sirius, razumijem tvoje razloge. Ali valjda se mozemo sloziti da je previse prijepora i primjedbi od strane strucnjaka da bi reforma stupila na snagu ovakva kakva trenutno jest. Ne navrat-nanos, dugorocna je i obuhvaca SVU nasu djecu.
    Ako mene pitas , da sutra krene , sto moje djece tice dosla je 10 godina- prekasno.
    Ja bih sutra potpisala za novi sistem cak ako bi u njemu npr. stranica o povijesti koja uci o domovinskom ratu bila POTPUNO prazna. Cak i da se uopce ne spominje. Samo da sve drugo bude bolje. Tu jednu lekciju rado cu obraditi kod kuce, samo da moram puno manje drugih.

  9. #109
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zašto lošim pravdati loše?
    Ajmo pustiti ljude da rade i javnom raspravom urgirati, utjecati, oblikovati...
    Ajmo ne uvoditi cenzure i moralna ravnala.
    Dajmo si šansu.

  10. #110
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Hrvatsko društvo NIJE isključivo, NIJE pro-ustaško, i željno je mira, sloge i nekakvog društvenog konsenzusa oko kojeg bi se različite grupacije mogle okupiti..daljnje nabrijavanje i podjele štetit će apsolutno svim normalnim ljudima koji žele živjeti u miru.
    ma daj?
    sad ću ja kao ti, stvarno?

    srećom, hrvatska može bolje, i uskoro će svi ovi mračnjaci, poput vase, tome i hasana - u političku povijest.
    nikad za tu političku opciju neću glasati, al i u tom hdz-u isplivati će normalni, pošteni ljudi demokršćanske orijentacije. a ne ovaj horor koji nam podvaljuje karamarko. i drži kao taoce cijelu zemlju, a i svoju stranku, uostalom.

    ne znam od kud mi optimizam, al tako će biti. :D

  11. #111
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Cvijeta, neću se prepucavati, mogli bi tako do sutra.

    Svi mi imamo svoje nade i težnje, i hvala dragom Bogu (ako smijem reći), pa konačno živimo u demokraciji.

  12. #112
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a vezano uz jovanovića, kao ministar se pokazao totalno nesposoban.
    jer to je jedno od najtežih i najzahtjevnijih resora u državi.
    lako biti ministar turizma :D
    pa i gospodarstva. nemaš tisuće ljudi na platnoj listi, za početak. ne ovisi kompletan resor o tebi, tu imaš svakodnevne zahtjeve, svakodnevne odluke i intervencije.
    a ovaj se svađao s mamićem.

    no, on je isto povijest.

  13. #113
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, na skupu su govorili učenik, učiteljice, roditeljica i matematičar-Milun.
    sa stejdza se nijednom nije čulo nikakvih otvorenih poziva na ostavke, padove vlada, ukidanje vjeronauka i tomu slično baš zato što je skup imao cijenu ujediniti SVE one koji misle da je reforma kakva je započeta s Jokićem važna za SVU nasšu djecu. to je bila toliko važna poruka organizatorima da su riskirali da skliznu u apolitičnu bljutavost- a po portalima se jasno vidi da im dio lijeve javnosti to zamjera. činjenica je da neka naša tvrda desnica- koja vjeruje da je Murakamijem naslov sporan dio lektire i da se masturbacijom poništava dostojanstvo osobe- nije mogla pronaći smisao ovom skupu. no, ja sam uvjerena da je takve desnice ipak malo i baš zato što su upravo oni ti koji bi najradije skrojili udzbenike, je dio ljudi došao na prosvjed.
    i dio ljudi je došao jer mu je pun kufer Hasanbegovića i njegovih šehida, Karamarkovih sukoba interesa, katoličke hrvatske televizije, netransparentne i telefonske rasprodaje presotalih firmi etc. a bome i tog svojatanja domovine. samo i dalje ne razumijem tko je "iskoristio djecu"??? i zašto vrijeska ne voli hladno pivo)),
    ja nažalost jesam čula: ili neka odstupe isl što mi se nije svidjelo...još je naš skup na jugu bio najmiroljubiviji...a i među parolama na TV-u sam vidjela naziv neke od stranki (da me ubiješ ne mogu se sjetit) te jedan koji vrijeđa Markićku.....
    ako smo rekli - nema spominjanja politike onda hebemu NEMA!

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Sve pet sirius, razumijem tvoje razloge. Ali valjda se mozemo sloziti da je previse prijepora i primjedbi od strane strucnjaka da bi reforma stupila na snagu ovakva kakva trenutno jest. Ne navrat-nanos, dugorocna je i obuhvaca SVU nasu djecu.
    ali to je proces koji se mijenja,kao i edukacija nastavnika....tko je završio fax prije 20god valjda stalno treba ići na stručna usavršavanja...pa tako i za ovo....
    meni se čini da ima dobar dio profesora/nastavnika koji uopće ne bi htio raditi u sistemu koji im dosta pušta na slobodu nego hoće točno i jasno što se mora (suhoparno) prenjet i točka...
    nećemo se zavaravat,niti je svim učenicima stalo da nešto nauče niti su svi profesori puni entuzijazma da prenesu znanje....

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    To je tvoje mišljenje.
    Ja i dalje stojim da mi je važnije mišljenje stručnjaka koji su dali komentare na kurikul, nego osoba koje se ne bave tim stručnim radom.

    Imate dvostruka mjerila. Neistomišljenicima lijepite etikete tako da po starom običaju, ima nas koji odjednom postanemo ustaše, pa markićevci, pa nam podmećete neke izjave o domoljublju, a vjeru vrijeđate i izmišljanjem složenica s riječju kurikul i sl.

    Tvrdite da zbog nas koji drugačije razmišljamo, ne može država naprijed, a vi činite istu stvar i kočite suradnju i dijalog. I to činite glasno i strasno ( i na tome vam svaka čast), no dozvolite da i drugi iznesu svoje mišljenje.


    O hrvatstvu koje stalno protežete kao glavni argument neslaganja: linkana izjava profesorice iz fizike ne spominje niti jednu riječ o hrvatstvu nego govori o kvaliteti dokumenta koji je predložen za njezin predmet - fiziku.


    Ujedno, bili su učitelji na prosvjedu, ali bilo je i onih koji nisu bili. Naši uglavnom kolutaju očima i govore o kvaliteti dokumenata koji nisu dobro napravljeni i ne podržavaju prosvjed. (Uz malu digresiju, kad ste već započeli o boji krvnih zrnaca... začudili biste kakve su boje krvna zrnca onih učitelja koji najviše govore o nekvaliteti dokumenata... vrlo su šarena...)
    uopće nisam htjela čitati stručnu raspravu "kontroverznih" predmeta već sam odabrala neke banalne....šarolikost komentara me zapanjila,na dokument na koji netko nema nikakvih zamjerki drugi ih sije šakom i kapom....
    moram priznat,nađe se tu dosta uvrijeđenih tonova,kao da su se neke veličine uvrijedile što se njih nije pitalo ili odabralo u radne skupine...naravno,sve odreda visoki predavači sa katedri a manje oni koji direktno rade sa učenicima...
    oduševio me prof. sa kineziološkog,čovjek se ljubazno stavio na raspolaganje i pomoć u edukaciji nastavnika te lijepo rekao da sukladno smjernicama SZO,tjelesni mora ići na 3x tjedno jer smo jedna od najdebljih nacija u EU...nadam se da će ga se uvažit...pokušavam zamisliti politički obojen tjelesni...nešto mi ne ide....

    ali na kraju,đaba nam rasprave kad se za reformu sve mi se čini neće imat solada....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 03.06.2016. at 11:06

  14. #114
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeta, neću se prepucavati, mogli bi tako do sutra.

    Svi mi imamo svoje nade i težnje, i hvala dragom Bogu (ako smijem reći), pa konačno živimo u demokraciji.
    eto. tu se slažemo. ako nećeš ti, neću ni ja :D

  15. #115
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja sam govorila o zagrebu, i ne sa stejdza se sigurno nije čulo. ne misliš valjda da su organizatori trebali uzimati transparente na kojima je pisalo dolje vlada???

  16. #116
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    rečeno je da se očekuje da reforma ide dalje kako je u startu zamišljeno, a ako ministarstvo nije u stanju zaštititi reformu od politikanstva neka odstupi.

  17. #117
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam govorila o zagrebu, i ne sa stejdza se sigurno nije čulo. ne misliš valjda da su organizatori trebali uzimati transparente na kojima je pisalo dolje vlada???
    mi smo imali upute da redari paze na takve stvari i uklanjaju!

  18. #118
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    bezveze. to mi je tek bezveze. pa smije se hodati s transparentom pada vlada. ahaha. pa nije to govor mržnje da bi ga se micalo. svašta.

  19. #119
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ne govor mržnje nego bilo kakvo spominjanje i uplitanje politike....i bez toga su se ljepile etikete da je inicijativa politička, pa onda čemu davati povoda za dodatne argumente?
    nekome je pretjerana i Rodina "isključivost" po pitanju nadomjestaka, izbjegavanje suradnje sa nekim subjektima isl,ali ako hoćeš bit čist i da ti se ne može ništa prigovorit onda moraš jako pazit....
    meni je i jedna naša govornica bila li-la jer je prije par godina bila u politici i s njom ju se dosta povezivalo...

  20. #120
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ovo meni izgleda kao Dani satire. Ne treba ići u kazalište, dovoljno je pratiti vijesti.

    Bilo bi smiješno da nije žalosno.

  21. #121
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Hrvatska uživo od jučer: http://www.hrt.hr/enz/hrvatska-uzivo/ž
    Gost je Marko Matijević sa Srednja.hr, i baš mi je zanimljiv. Maja Sever razgovara s njim, o stipendijama, prosvjedma, ministarstvima sadašnjim i bivšim. Nakon toga nastavlja s Nadicom Bjelčić i razgovorom o problematici asistenata u nastavi, za ove i bivše vlasti.

  22. #122
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    zasadskulirana- Trg bana Jelačića je javni prostor koji građanima garantira slobodu kretanja i govora- dok se ne zadire u pravo drugog. kako mislis da je trebalo braniti transparente? ili zabraniti ljudima da viču ostavka? potpuno sam zbunjena razinom represije koju smatras primjerenom.

  23. #123
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da je tjelesni jedan sjajan predmet za napravit od njega partizani ustaše ustaše partizani svinjariju. Hebi ga, treba jasno propisat da dresovi ne smiju biti ni crveni ni plavi. Ni crni. Ni zeleni. Roza ne valja za dečke, bunit će se. Ostala nam ljubičasta, al mislim da će i ona otpast zbog Tinky Winky. Narančasta možda? U bijelom se vježbalo u Partizanu, a za Sokol se ne sjećam, tj. nisam se rodila. Ja sam već zapela.

  24. #124
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa vjerojatno misli jednako tako kao što po pravilima prosvjeda nisu bila dozvoljena obilježja političkih stranki, zar ne?
    Edit: @sasa
    Posljednje uređivanje od vertex : 03.06.2016. at 11:35

  25. #125
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Na stejdzu? Nisu. Pa u publici da sam htijela mogu nosit kakav god transparent- dok nije govor mrzne.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #126
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma ne samo na bini. Pa linkala je Danci pravila prosvjeda. Ovo je jedno:


    • Ovo je građanski prosvjed. Uvažavajući slobodu izražavanja, pozivamo sve sudionice i sudionike da na prosvjedu ne ističu obilježja političkih stranaka u bilo kojem obliku. Naše redarke i redari imaju pravo zamoliti one koji budu imali takva obilježja da ih uklone.

  27. #127
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ok
    ali kako to iskontrolirati među 30 -40 000 ljudi?

  28. #128
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ok
    ali kako to iskontrolirati među 30 -40 000 ljudi?
    ovo sam baš ja htjela pitati, iako se potpuno slažem sa skuliranom i vertex

  29. #129
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma ne, pa ne kažem da se može, niti se meni čini da se na prosvjedima s ičim pretjeralo - mislim da su prošli sjajno. Samo interpretiram kako sam shvatila skuliranu. Ovo pravilo s obilježjima stranki je jasno a dalje od toga zaista ne znam kako bi se određivalo što jest i što nije u duhu prosvjeda kako su ga organizatori zamislili i ne mislim da se trebalo u to upuštati.

  30. #130
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne samo na bini. Pa linkala je Danci pravila prosvjeda. Ovo je jedno:


    • Ovo je građanski prosvjed. Uvažavajući slobodu izražavanja, pozivamo sve sudionice i sudionike da na prosvjedu ne ističu obilježja političkih stranaka u bilo kojem obliku. Naše redarke i redari imaju pravo zamoliti one koji budu imali takva obilježja da ih uklone.
    Redari imaju pravo zamoliti da se uklone, ali ne i fizički ukloniti obilježja političkih stranaka

  31. #131

    Datum pristupanja
    Apr 2016
    Postovi
    12

    Početno

    Zanima me zna li netko nešto o ovome i ako je istina zanima me podržavate li takvu lektiru?
    http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...vojcicu-926929

  32. #132

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj atleta21 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me zna li netko nešto o ovome i ako je istina zanima me podržavate li takvu lektiru?
    http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...vojcicu-926929
    molim?

  33. #133
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    dakle oni su zamolili da se ne ističu obilježja političkih stranaka. i i dalje su mogli zamoliti građane da ih uklone. ne prisiliti.
    a ovo što govori zasadskulirana- kako sam je ja shvatila- da se na prosvjedu na kojem je ona bila nije smjelo držati transparente s bilo kakvim političkim porukama ( dolje vlada, vjeronauk iz škola, etc.) a to je stvarno suludo.

  34. #134
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ako je na tom portalu mora da je istina.
    za post 131 i 132.
    Posljednje uređivanje od sirius : 03.06.2016. at 13:15

  35. #135
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Užas, katastrofa!
    To ni ja ne bih čitala, kamoli da dam djetetu da čita!!!!
    Morat ću početi i lektire provjeravati....

  36. #136
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ma tko Debeloj dade onda Nagradu I.B. Mažuranić za najbolji rukopis u kategoriji knjige za djecu i mladež???
    Perverznjaci jedni!!!

    Da se bar libe tako djecu na tribine širenja mržnje slati, kao što se boje spolnosti u knjigama.

  37. #137
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj atleta21 prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me zna li netko nešto o ovome i ako je istina zanima me podržavate li takvu lektiru?
    http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...vojcicu-926929
    Gle. To je na dnevno.hr. Prije nego se upustim u raspravu, provjerila bih podatke - koja je to knjiga i je li zbilja na popisu lektire.

  38. #138
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj tanja37 prvotno napisa Vidi poruku
    Užas, katastrofa!
    To ni ja ne bih čitala, kamoli da dam djetetu da čita!!!!
    Morat ću početi i lektire provjeravati....
    Je , pocni. Meni je najneprimjerenija lektira koju sam do sad procitala " mali ratni dnevnik" drugog naziva " moj tata spava s andelima". Jedini problem je ta sto je ona vec godinama na programu.

  39. #139
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Bez obzira što je link sa dnevno, to zbilja jest na popisu, i slažem se da je odvratno..ako smo okruženi preseksualiziranom okolinom, pa ne moraju još i djeca u školi službeno dobivati takve sadržaje. Ovo je van mozga.

    od toga da je lektirni popis potpuno otvoren, da su dodana vrhunska djela domaće i strane suvremene književnosti, da su odabrana djela koja učenici mogu samostalno cjelovito čitati, a s popisa su skinuti zahtjevniji naslovi svjetske i nacionalne književnosti, poput Biblije, Homerovih epova, 'Don Quijotea', 'Judite', 'Ribanja i ribarskoga prigovaranja' ili 'Robinje'. Djela za koja su stručnjaci koji su radili prijedlog procijenili da ih djeca ne mogu samostalno savladati.

    Ukratko, dokinut je nacionalni kanon, program je usmjeren na učenike, a učiteljima je dana autonomija pri izboru naslova koje će raditi.
    Jasno da je dokinut..kako je krenulo sa Jovanovićem, trebalo je biti dovršeno s Jokićem.

    'Moraju biti propisane osnovne stvari, koje mora znati i u strukovnim školama i u gimnaziji. Mora postojati jezgra jedinstvena za sve i ne može se dati na volju izbor između Slavenke Drakulić i 'Ilijade'. Ništa nije počelo s današnjim vremenom. Počelo je od 'Ilijade' i 'Eneide', kako u nastavi hrvatskog i književnosti, tako i u povijesti', rekla je za tportal u telefonskom razgovoru.
    http://www.tportal.hr/kultura/knjize...zgrazanja.html

  40. #140
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Dijana, procitaj gore navedenu knjigu pa mi se javi da razmjenimo dojmove . Ima i o seksualnosti.

  41. #141
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ove priče o lektiri me svaki puta podsjete na genijalnu Hannu Horvath iz serije Girls, koja se zaposli u nekoj privatnoj školi u New Yorku, pa djeci predaje Goodbye, Columbus Philipa Rotha, a kad joj ravnatelj prigovori na izboru (jer naravno misli da Roth nije pisac za djecu) ona mu odgovori: ma ZNAM, znam da to nije baš njegovo najbolje djelo, ali to je stvarno jedino što je primjereno za ovaj uzrast!

  42. #142
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    a nije li Judita, oko koje se neki dan grmilo da zašto je djeca ne bi čitala cjelovitu, odrubila liku glavu?
    Nije li majka Filipa Latinovitza prostitutka i o tome se dosta piše u knjizi?
    a Edip tek..taj samo tratinčice sadi. i moja omiljena lektira iz 1. srednje Boccaciov Decameron, to je sami seks, i ponešto nasilja. nikako mi nije jasno po kojim kriterijima su ovo po moral (?) najopasnije knjige. Osim naravno što se na popisu nalaze dvije već prije 20 godina proglašene vještice.

    najsmješnije mi je što se od Ugrešić spominje Forsiranje romana reke, šta bi bilo da su u lektiru stavili Život je bajka
    a kakva li sam tek ja osoba kad mi je to bila omiljena knjiga u srednjoj školi

  43. #143
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja se još živo sjećam kako mi je bilo problematično u kratkom sadržaju Seljačke bune napisati da je Tahi silovao Janu.

  44. #144
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    A onaj prizor iz Germinala u kojem razbjesnjena gomila cupa prodavacu na zivo spolne organe... A opisi zatvora (i kanalizacije) u Jadnicima Victora Hugoa... a nasilje u Bibliji...

  45. #145
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    A ja se samo pitam koliko je prosvjednika npr. znalo za ovakav popis lektire i koliko bi ih to podržalo? Zar se još netko čudi da je potreban konsenzus za program koji nas sve dotiče?

    Nemam ništa protiv da pojedinci daju svojoj djeci na čitanje što god požele, i da se pritom kite svojom ultra-naprednošću, ali dopustite da mnogi takva štiva uistinu smatraju neprimjerenim za djecu.

  46. #146
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    to nije dnevno.hr, nego su to primjedbe željke markić na kurikulum hrvatskog jezika.

    popis literature za cjelovito čitanje uključuje cijeli niz naslova, možete pogledati, od str 291-300. ima ih.
    http://www.kurikulum.hr/wp-content/u...tski-jezik.pdf

    Još jednom želimo istaknuti da ovaj popis predloženih tekstova za cjelovito čitanje nije zaokruženi obvezujućI
    kanonski popis. Njegov je otvoreni karakter posljedica uvjerenja da su usmjerenost na učenika i profesionalna
    autonomija učitelja temeljna pretpostavka kvalitetnoga odgoja i obrazovanja.
    nadalje

    Drugi je kriterij nalagao izbor samo onih tekstova koji su prikladni za učenikovo samostalno cjelovito čitanje.
    Zbog toga na popisu nisu mnoga važna djela svjetske i nacionalne književnosti, poput Biblije, Homerovih epova,
    Don Quijotea, Judite, Ribanja i ribarskoga prigovaranja ili Robinje. To ne znači da se učenici s tim djelima uopće neće
    susresti, već da će ih upoznati preko najznačajnijih dijelova ili ulomaka, kao što je uobičajeno u nastavnoj
    praksi. Stoga ovaj popis nipošto ne treba poistovjećivati s popisom sadržaja nastave književnosti ili pregledom
    „nastavnoga gradiva“.

    i, da, naravno, ovaj ogroman popis literature, može biti predmet rasprave. i javne i stručne.

    a činjenica je jedna. ako i budu ovi naslovi izbačeni iz njega, znamo već sad što će srednjoškolci prvo pročitati. vjerojatno već i čitaju. knjige sa zabranjenog popisa tako cool zvuče.
    kao ja, kad sam kao klinka, slučajno načula za jednu ericu jung, npr. i rakovu obratnicu.
    pa ostala razočarana.

  47. #147
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A ja se samo pitam koliko je prosvjednika npr. znalo za ovakav popis lektire i koliko bi ih to podržalo? Zar se još netko čudi da je potreban konsenzus za program koji nas sve dotiče?

    Nemam ništa protiv da pojedinci daju svojoj djeci na čitanje što god požele, i da se pritom kite svojom ultra-naprednošću, ali dopustite da mnogi takva štiva uistinu smatraju neprimjerenim za djecu.
    Tvoja djeca idu u skolu? Procitala si sve sa njihovog popida do sad?
    Ja recimo jesam ...

  48. #148
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    http://www.jutarnji.hr/komentari/puc...vlada/4123539/ Za mene, ovo je prilično realan komentar koji ide "u sridu" što se tiče motivacije i cilja prosvjednika.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ajmo opet malo po famoznoj lektiri, ovakvih diskusija je već bila sva sila.
    Dakle, djela starije književnosti kao što je sirota Judita oko koje se lome koplja već godinama (što na maturi, što u ovakvim raspravama), Osman, Ribanje..., pa i Ilijada ili Odiseja, nisu izbačeni iz programa kako se to voli reći. Sva ta djela obrađivala bi se u novom programu jednako kao i dosad, tj. na odlomcima. O tome koliko ima koristi da 15- ili 16-godišnjak čita kompletnu Juditu ili Ilijadu, dalo bi se razgovarati, ali o tome su već sve rekli oni koji su bolje od mene upućeni u rad s gimnazijalcima. Kako reče Ferić, to je recept za stvaranje bibliofoba, tj. ljudi koji će kasnije bježati od knjige.
    Predložena sporna djela koja se citiraju u ovim linkovima su prijedlozi, a ne obavezna lektira. "Debelu" nisam čitala, pa ne mogu komentirati, ostali autori spadaju u suvremenu hrvatsku književnost koja bi se obrađivala pred kraj srednje škole. Znači, u dobi od 17-18 godina. To više nisu mala djeca, već mladi ljudi koji su itekako kompetentni čitati suvremenu književnost i o njoj raspravljati, a i zdravorazumski reagirati na pojedine scene.
    Konkretno - djela Z. Ferića daju puno više od pukih seksualnih opisa (iako je, po mojem mišljenju, uspjelija zbirka "Mišolovka Walta Disneya" od "Anđela u ofsajdu", ali to je moj osobni stav kao čitatelja), a to da je netko "Črnu mati zemlu" stavio na index librorum prohibitorum mi je toliko blesavo da ne znam što reći. Taj roman je duboka psihološka analiza, sa seksom nema blage veze, ali zato preispituje laganje i licemjerje prema maloj djeci.
    Ipak, suludo mi je da se sad lome koplja oko djela koja bi na red za čitanje došla možda pred kraj gimnazije, a možda nikad jer bi nastavnik odabrao nešto drugo u svom razredu. Ono što se predloženim programom pokušalo postići je da učenici napokon zavole čitanje, a ne da ih se plaši Juditom (koju, uzgredbudirečeno, ni ja nikad nisam pročitala više od odlomka jer ni famozne '91. nije bila u programu za cjelovito čitanje!)
    Problem oko pretrpanosti programa i nastao je onda kad su akademici počeli krojiti program za srednje škole, pa je svatko od vrhunskih stručnjaka mislio da učenik njegov predmet mora u osnovnoj školi znati kao da će ga jednog dana doktorirati. Prednost predložene kurikularne reforme je upravo u tome što su program trebali raditi, između ostalog, i nastavnici koji direktno rade s djecom i imaju bolji uvid u realne mogućnosti. Krenimo prvo od te postavke, popis lektire se stigne mijenjati i prilagođavati, a plašiti javnost "buuuuuu seksualnim opisima" je u ovom trenutku potpuna besmislica.

  50. #150
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    A ja se samo pitam koliko je prosvjednika npr. znalo za ovakav popis lektire i koliko bi ih to podržalo? Zar se još netko čudi da je potreban konsenzus za program koji nas sve dotiče?

    Nemam ništa protiv da pojedinci daju svojoj djeci na čitanje što god požele, i da se pritom kite svojom ultra-naprednošću, ali dopustite da mnogi takva štiva uistinu smatraju neprimjerenim za djecu.
    Al moram napomenit jos jedno vrhunsko djelo: Jama od Ivana Gorana Kovacica... To je mucno da ne moze bit mucnije... al ja mislim da je dobro procitat.

    Al ok, ne moramo se slagat, sve to ne znaci da se reforma treba zaustavljati i sabotirati. Prosvjed potpore nije isao kao potpora svakom pojedinom dijelu reforme. Vec kao otpor sabotiranju iste. Ima vremena i za komentiranje i za interveniranje. I ja nisam stekla dojam da ovi koji su pisali reformu ne uvazavaju tudja misljenja (ubacivanje 10 dodatnih ljudi u skupinu je nesto sasvim drugacije).

Stranica 3 od 9 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •