Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 402

Tema: Prosvjed Hrvatska može bolje: Obrazovanje je nacionalni interes!

  1. #351
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeto i peterlin stalno me zbunjujete s tim kuhanjem, ne razumijem kako se uklapa u priču
    ako vaši sinovi ne budu živjeli od pisanja aplikacija ili nogometa, bit će kuhari?
    Nažalost, to je nacionalni interes... Pa pogledaj samo 3-2-1 kuhaj, Masterchef... LJudi intelektualci takmiče se u tome tko će bolje oguliti mrkvu, ma nemoj...

    Kuhanje - konkretno, napisala sam već, meni to služi samo kao NAČIN da djeci osvijestim kako nije isto nekog gledati dok peče palačinke i sam to probati napraviti kako treba. To je samo sredstvo za prepoznavanje razine vlastite vještine. Moj E. je uhvatio wok golom rukom za metalni dio. NIKAD više to nije ponovio.

    I ne mora biti kuhanje, ali to je prepoznatljiva vještina koju imaš u svakom domu. Može biti kopanje vrta ili štajaznam krečenje ili popravak bicikla... Jedno je ako gledaš tatu dok skida gumu, a drugo je dok probaš sam. Iako pogledaš na youtube kako to ide, ne znači da si u stanju to i izvesti. Nije isto gledati nekoga kako vozi bicikl ili voziti. Nije isto sjediti uz nekoga u autu i uzeti volan u svoje ruke. A kad gledaš - čini ti se lako...

    Eto, tome u mojoj kući služi kuhanje.

  2. #352
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    kužim
    prije desetak godina, komentiramo ja i prijateljica kako su u generaciji naših roditelja svi muškarci znali promijenit utikač, a od prijatelja naše generacije, da to zna samo jedan
    pa sam se za toga i udala


    što se tiče kuhara, to je sasvim ok karijera, potražnja postoji
    ali treba imat na umu da počinješ kao pomoćni kuhar, a to je puuuno sati guljenja krumpira i mrkve petkom i svetkom za 2000kn

  3. #353
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost, to je nacionalni interes... Pa pogledaj samo 3-2-1 kuhaj, Masterchef... LJudi intelektualci takmiče se u tome tko će bolje oguliti mrkvu, ma nemoj...
    Šta ovim želiš reći? Uopće ne razumijem.

  4. #354
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    kužim
    prije desetak godina, komentiramo ja i prijateljica kako su u generaciji naših roditelja svi muškarci znali promijenit utikač, a od prijatelja naše generacije, da to zna samo jedan
    pa sam se za toga i udala

    Di li ga samo nadje??

    U mojoj obitelji, vec ni moj otac ne zna promijenit osigurac :D

  5. #355
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    vertex, želim reći da nam TV ispire mozak. Kao i obično.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.06.2016. at 14:26

  6. #356

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    slažem se s peterlin i tangerinom.
    iako poznavanje tih vještina zna biti dvosjekli mač.
    mm jredovito pomaže susjedima kod montaže/demontaže namještaja, instalacija.
    uglavnom se nakon svakog od tih zahvata pjeni kako imaju dvije lijeve ruke, da pojma nemaju

  7. #357

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    žutaminuta, moja firma prima ljude, primat će ih do kraja godine (možda i iza toga).
    ako hoćeš, javi se na pp i poslat ću ti što se (osim cv-a) sve traži na informativnom razgovoru (nivo školovanja, rješavanje logičkih zadataka, certifikati (dobro dođu), itd).
    mlađi ljudi svakako imaju prednost, iako se dobrom pokazala praksa primanja i zrelije generacije (40+), uglavnom pristiglih iz privatnog sektora.

  8. #358
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Peterlin, ne pratim baš te emisije, ali bih znala pogledat koji kulinarski show na 24 Kitchen. Stvarno se da puno naučit. I meni je zabvano (ako gledam samo ponekad). Slično mi je s emisijama o vrtlarstvu - em parim oči, em uvijek nešto naučim.
    Oko mene, mnogi znaju cijelo čudo stvari po kući. Neki ne znaju ništa - pa isto žive :D

  9. #359
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma ja ne znam što sam htjela reći s kuhanjem, ništa, zbuniti tang

    ono što sam htjela reći da svi ti koji rade aplikacije, imaju ovo na umu:

    http://www.poslovni.hr/tehnologija/v...803f-137528061

    i, radi nedostatka iskustva, a i znanja, a i novaca (jer nije dovoljno da im The Saša :D da 15000 kn, da su zvjezde start up neba i da pobijede na sašinom The start up kampu) često njihove fenomenalne ideje, a imaju ih, ostanu na razini ideja.

    dakle, znam ja da se vertex, sa svojim idejama koje naginju libertarijanstvu, i ja sa svojim idejama koje naginju radničkoj fronti :D, razilazimo tu u mišljenju, al neka cvate tisuću cvjetova, jelda? :D

  10. #360
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma neka cvate, neka cvate...
    Ali nisi u pravu.

  11. #361
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Ajme Peterlin, ako ti imaš ovakav način i sa svojim sinovima sigurno si im već dodijala, pa se sad u nj tinejdžerskim g prepucavate oko sve i svačega. Kako to s njima ne uspijevaš riješiti našla si mene ovdje da me pilaš sa stvarima koje si htjela reći njima. Sada, stani na loptu ti i počni ponavljati u sebi da ja nisam jedan od tvojih sinova, pa možda nastavimo jednom ovu raspravu. Jer mene zapravo ne zanimaš ti, i voljela bih da tebe ne zanima slika koju si isprojicirala o meni. Tvoje postove inače jako cijenim i dobrodošli su.

  12. #362
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ono što sam htjela reći da svi ti koji rade aplikacije, imaju ovo na umu:

    http://www.poslovni.hr/tehnologija/v...803f-137528061
    haha ovo mi je u rangu onog iz fimova "obogatila sam se jer sam izumila post-ite"
    a meni u glavi članak koji sam danas vidila o nekoj Hrvatici koja radi na Facebooku i kaže da im je i po 100sati rada tjedno - normalna stvar. smrzla sam se.

  13. #363
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, znam ja da se vertex, sa svojim idejama koje naginju libertarijanstvu, i ja sa svojim idejama koje naginju radničkoj fronti :D, razilazimo tu u mišljenju, al neka cvate tisuću cvjetova, jelda? :D
    Ali sad zaozbiljno...
    Mene zapravo zbunuje ne kuhanje, lol, nego kako je ovo dospjelo u razgovor o snovima o milijunima na laki način, bez pravog znanja?
    U stvari, zanima me je li stvarno misliš da su zapadna Evropa i Amerika društva u kojima se ne cijene rad i znanje, a radnici su izrabljivani od debelih kapitalista u krznenim kaputima?
    Meni je jasno da je uvijek problematično kad je negdje puno novaca/puno moći i da je potrebno imati i stalno usavršavati načine kako će društvo regulirati tu problematiku. Ali ja danas zaista ne mogu vidjeti radnika i poslodavca kao sukobljene strane. To mi je užasno arhaično, jednostavno pripada u neka druga vremena i druge okolnosti. Treba imati dobre zakone o radu, i treba ih provoditi.

  14. #364

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    zapadna europa i amerika su drustva gdje sa svojim rado mozes zivjeti. i ako se trudis napredovat ces. dobar poslodavac cijeni dobrog radnika i nagrađuje ga i potiče tako da zapravo rade za istu stvar. međutim mi nismo oni i rijetko je naci dobrog poslodavca a da li si dobar radnik ili lijenčina sa vezama uglavnom nije bitno jer bolje prođe onaj tko ima bolje zaleđe. danas je ovdje najvaznije biti menager i imati paletu ljudi koje ces upotrijebiti za ovo ili ono. pocinjem mijenjati svijet oko sebe od sebe i posao ne nalazim preko veze kao niti vrtic skolu boljeg trenera raniji termin kod doktora niti ista slicno...da pricam sta sam sve dozivjela? bolje ne...

  15. #365
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mene ovaj topic danas podsjetio na jednu anegdotu apsurda koja se dogodila davno ali smo toj vrsti apsurda i dalje skloni. Naime dok su nakon rata, onog zadnjeg svjetskog, istovarali brod americke pomoci koja je dosla u vrecama s americnom zastavom zapjevase nasi omladinci: "Sadit cemo psenicu do neba, neka gladna Amerika gleda."
    Posljednje uređivanje od marta : 06.06.2016. at 17:57

  16. #366
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ali sad zaozbiljno...
    U stvari, zanima me je li stvarno misliš da su zapadna Evropa i Amerika društva u kojima se ne cijene rad i znanje, a radnici su izrabljivani od debelih kapitalista u krznenim kaputima?
    Ali ja danas zaista ne mogu vidjeti radnika i poslodavca kao sukobljene strane. To mi je užasno arhaično, jednostavno pripada u neka druga vremena i druge okolnosti. Treba imati dobre zakone o radu, i treba ih provoditi.
    naravno da ne mislim. i naravno da se malo u ovoj zadnjoj diskusiji i šalim i namjerno provociram diskusiju radi diskusije nakon one tvoje da radnici i poslodavci imaju isti interes.

    dakle, nisi na to mislila vjerojatno, ali marxova teorija i dalje stoji, da je u suštini kapitalizma sukob, sukob između rada i kapitala, između radnika i poslodavca.
    nije to ništa arhaično, nego je tako. arhaično je možda :D misliti da se to može promijeniti. jer, očigledno, bolje od kapitalizma ljudi nisu smislili i pokušaji su propali.
    i baš zato, jer nećemo mijenjati, treba biti svjestan tog sukoba i slažem se s tvojom zadnjom rečenicom - treba imati dobre zakone o radu i treba ih provoditi. jer ako i radnici i poslodavci imaju isti interes i nisu u sukobu, ne bi trebalo postojati radno zakonodavstvo koje upravo štiti radnike od - poslodavaca.
    i zato se francuzi, s pravom, bune. i ne daju se.

    mislim, moja sestra i njen muž imaju mali biro i zapošljavaju dvoje ljudi. i svi su frendovi. i nisu im interesi isti. čim su dospjeli u odnos radnik - poslodavac, cilj im nije isti.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 06.06.2016. at 18:20

  17. #367
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme Peterlin, ako ti imaš ovakav način i sa svojim sinovima sigurno si im već dodijala, pa se sad u nj tinejdžerskim g prepucavate oko sve i svačega. Kako to s njima ne uspijevaš riješiti našla si mene ovdje da me pilaš sa stvarima koje si htjela reći njima. Sada, stani na loptu ti i počni ponavljati u sebi da ja nisam jedan od tvojih sinova, pa možda nastavimo jednom ovu raspravu. Jer mene zapravo ne zanimaš ti, i voljela bih da tebe ne zanima slika koju si isprojicirala o meni. Tvoje postove inače jako cijenim i dobrodošli su.
    Ma ja sam zadnje vrijeme u depresiji zbog ovoga: http://lupiga.com/vijesti/prica-o-di...-spao-na-3-700

    Evo sad znamo... Dobili su 360.000 a ne 400-500.000 kako se očekivalo i kako piše u linkanom tekstu. A linkala sam baš ovaj tekst zato jer se tu vidi kako funkcionira mala privreda i gdje nastaje.

    Tja, možda ja i nemam razloga za pesimizam. Vidjela sam svašta u svom radnom vijeku, loše i dobro i svakakvo. Uvijek nekako bude. Ali negdje će netko morati zaraditi i za moju mirovinu. Stalno čujem ljude oko sebe kako mirovimu smatraju spasom, kao "evo, sad smo doplivali do mirovine, sad smo sigurni" Šipak! Nema baš velike razlike između tebe i mene. Ti čekaš zaposlenje, a ja mirovinu. Zato me i te kako zanima što misle i kako misle oni koji dolaze, cijela generqcija, ne samo moji sinovi ili osoba tvoja. To je razlog zašto me zanima kurikularna reforma i obrazovanje.

  18. #368
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme Peterlin, ako ti imaš ovakav način i sa svojim sinovima sigurno si im već dodijala, pa se sad u nj tinejdžerskim g prepucavate oko sve i svačega. Kako to s njima ne uspijevaš riješiti našla si mene ovdje da me pilaš sa stvarima koje si htjela reći njima. Sada, stani na loptu ti i počni ponavljati u sebi da ja nisam jedan od tvojih sinova, pa možda nastavimo jednom ovu raspravu. Jer mene zapravo ne zanimaš ti, i voljela bih da tebe ne zanima slika koju si isprojicirala o meni. Tvoje postove inače jako cijenim i dobrodošli su.
    Peterlin ima dovoljno godina za ovo, istrenirali je sinovi .

  19. #369
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mene ovaj topic danas podsjetio na jednu anegdotu apsurda koja se dogodila davno ali smo toj vrsti apsurda i dalje skloni. Naime dok su nakon rata, onog zadnjeg svjetskog, istovarali brod americke pomoci koja je dosla u vrecama s americnom zastavom zapjevase nasi omladinci: "Sadit cemo psenicu do neba, neka gladna Amerika gleda."
    Nisam dovoljno pametna da odgonetnem ovo.

  20. #370
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    jer ako i radnici i poslodavci imaju isti interes i nisu u sukobu, ne bi trebalo postojati radno zakonodavstvo koje upravo štiti radnike od - poslodavaca.
    i zato se francuzi, s pravom, bune. i ne daju se.
    Hmmm, zakonima se štošta regulira. Na primjer, imaš Obiteljski zakon. Po tebi, to je zato što su supružnici po prirodi stvari suprotstavljene strane? I oboje su suprotstavjeni svojoj djeci, jer inače ne bismo imali zakon koji regulira njihove obaveze naspram djece?
    A Francuzi, nek se bune. I mi isto!
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim, moja sestra i njen muž imaju mali biro i zapošljavaju dvoje ljudi. i svi su frendovi. i nisu im interesi isti. čim su dospjeli u odnos radnik - poslodavac, cilj im nije isti.
    Pa ne, nije im identičan cilj. Ali im se dobrim dijelom ciljevi preklapaju. Uostalom, kao da svi radnici u nekoj firmi imaju iste ciljeve? I kao da ne bismo i njih mogli postaviti kao međusobno suprotstavljene, a često i praktički jesu?
    Ja sam premlada pa nisam slušalaza marksizam , a nisam ni čitala Marxa. Znam onako, iz opće kulture i vremena u kojem sam odrasla. Jesi ga ti čitala kasnije, kao zrela osoba? Mislim, vjerojatno ne možeš nijedno flozofiju direktno preslikati na neko drugo vrijeme, nego je tumačiš u duhu novih okolnosti, tako mi se čini.
    A tvoja sestra, ona ne radi? Ili i ona radi? Onda je u unutarnjem sukobu, ili šta? :D

  21. #371
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Je , zakoni su nam super. Ali tumacenje istih jos je bolje.
    Danas mi prica spremacica na poslu ( nasu ogromnu firmu cisti agencija sa radnicima na ugovorima) kako njima poslodavac u dane godisnjeg racuna sve praznike u godini. Sve drzavne praznike koji su i tako neradni dani. Ali onda to pise kao neradni dan prije praznika, jer jasno praznik je neradni dan. Pa im lijepo smanji 10 dana godisnjeg po kalendarskoj godini.
    Posljednje uređivanje od sirius : 06.06.2016. at 22:45

  22. #372

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Je , zakoni su nam super. Ali tumacenje istih jos je bolje.
    Danas mi prica spremacica na poslu ( nasu ogromnu firmu cisti agencija sa radnicima na ugovorima) kako njima poslodavac u dane godisnjeg racuna sve praznike u godini. Sve drzavne praznike koji su i tako neradni dani. Ali onda to pise kao neradni dan prije praznika, jer jasno praznik je neradni dan. Pa im lijepo smanji 10 dana godisnjeg po kalendarskoj godini.
    meni nije problem taj poslodavac nego kako mu to prođe? kako svima prođe provlacenje izmedu redaka zakona? to sto netko proba prevariti/prepisati diplomski ili prevariti cistacicu(ovo drugo mi je gore ) moze probati ali zasto mu to polazi za rukom? sta treba napraviti da se to promijeni jer zakone imamo....navodno.

  23. #373
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Je , zakoni su nam super. Ali tumacenje istih jos je bolje.
    Danas mi prica spremacica na poslu ( nasu ogromnu firmu cisti agencija sa radnicima na ugovorima) kako njima poslodavac u dane godisnjeg racuna sve praznike u godini. Sve drzavne praznike koji su i tako neradni dani. Ali onda to pise kao neradni dan prije praznika, jer jasno praznik je neradni dan. Pa im lijepo smanji 10 dana godisnjeg po kalendarskoj godini.
    Njoj je to napravio poslodavac, a meni prije nešto godina kolektivni ugovor... Sve isto...

    Btw. država je još uvijek najveći poslodavac kod nas.

  24. #374
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj elor prvotno napisa Vidi poruku
    meni nije problem taj poslodavac nego kako mu to prođe? kako svima prođe provlacenje izmedu redaka zakona? to sto netko proba prevariti/prepisati diplomski ili prevariti cistacicu(ovo drugo mi je gore ) moze probati ali zasto mu to polazi za rukom? sta treba napraviti da se to promijeni jer zakone imamo....navodno.
    Pa lijepo. Imaš evidencijsku listu gdje se vode radni dani, godišnji, bolovanja, praznici. Poslodavac fino ispuni ekselicu radnik potpiše i to je to.
    Imala sam u firmi nekoliko inspekcija rada. Radnici su anonimno zvali da rade nedjeljom, da rade po 48 sati tjedno, da im se smjene određuju isti dan. Onda ti dođe inspekcija, pozove par ljudi iz pogona te ih pita dali rade nedjeljom i blabla, ovi kažu ne, potpišu se i to je to.
    Zaboravila sam napomenuti da su manje više svi na ugovor na određeno tako da ako se usudiš reći onako kako je nagrabusio si.

  25. #375

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    da. i kako tome stati na kraj?

  26. #376
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne, nije im identičan cilj. Ali im se dobrim dijelom ciljevi preklapaju. Uostalom, kao da svi radnici u nekoj firmi imaju iste ciljeve? I kao da ne bismo i njih mogli postaviti kao međusobno suprotstavljene, a često i praktički jesu?
    Ja sam premlada pa nisam slušalaza marksizam , a nisam ni čitala Marxa. Znam onako, iz opće kulture i vremena u kojem sam odrasla. Jesi ga ti čitala kasnije, kao zrela osoba? Mislim, vjerojatno ne možeš nijedno flozofiju direktno preslikati na neko drugo vrijeme, nego je tumačiš u duhu novih okolnosti, tako mi se čini.
    A tvoja sestra, ona ne radi? Ili i ona radi? Onda je u unutarnjem sukobu, ili šta? :D
    meni ti je najzanimljiviji predmet na faksu bio suvremene ekonomske teorije. od adama smitha, preko keynesa, marxa...
    a profesorica je bila fenomenalna.
    ne sjećam se više njegovih teorija, radne teorije vrijednosti, višak vrijednosti, ekstraprofita, zašto su krize u kapitalizmu nužne, ne znam ti to sad objasniti, ali sve mi je to onda bilo jako logično. :D
    u suštini, sad ću možda i fulati ovako napamet, kapitalizam počiva na činjenici da profit proizlazi jedino iz rada, višak vrijednosti stvara isključivo rad. radnik radi samo dio radnog vremena za svoju plaću, a ostatak za poslodavca. naravno da danas nije isto kao u njegovo vrijeme, radnici imaju bolje uvjete, bolje plaće, ali njegov znanstveni pristup, znanstvena teorija, dokazuje da je bit kapitalizma slijedeći - višak vrijednosti, kao temelj profita, ima izvor isključivo u radu. poslodavac ne plaća radniku vrijednost koju on proizvede, nego plaća rad kao robu, po određenoj cijeni (plaći).
    i, obzirom da je izvor profita rad, postoji taj vječni sukob.
    dakle, može se kritizirati, ali nije tek tako blesava izmišljotina i prevaziđena teorija, floskula.
    nego, kapitalizam, da, sjajne stvari je proizveo, ali ipak vidimo da ljudi najbolje žive u sustavima gdje je država itekako postavila stroge regulacije, visoko oporezivanje i sl poput švedske, a ne u državama gdje je veći utjecaj tržišta, i gdje kapitalizam proizvodi ogromne razlike.

    to ovako čisto teoretski i to još napol.

    teoretski dakle, djelatnik kod moje sestre, kakvu god da plaću ima, vrijednost te plaće se razlikuje od vrijednosti rada koji uloži odnosno vriejdnosti koju proizvede. a razlika te vrijednosti ne ide djelatniku nego mojoj sestri.

    u praksi, moja sestra trenutno radi samo da bi isplatila plaće svojim djelatnicima jer je takav period da nemaju baš previše posla

  27. #377
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Odmakli smo se od lektire, ali ne mogu ovo ne zalijepiti: http://www.tportal.hr/kultura/knjize...z-lektire.html
    Kristian Novak

  28. #378
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    I ja sam došla ovo zalijepiti, iako se više ne priča o lektiri. Odličan tekst, bravo Kristijan Novak.

    Ovo je i moja zemlja, makar je ponegdje črna.

  29. #379
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Odmakli smo se od lektire, ali ne mogu ovo ne zalijepiti: http://www.tportal.hr/kultura/knjize...z-lektire.html
    Kristian Novak
    Da, odličan je. Ali malo to vrijedi onima koji čitaju samo odlomke i na temelju toga donose sudove.

    Meni je drago da sam tu na str. 6 napisala post 252.

  30. #380
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Taman sam došla podijeliti Kristijana, al bile ste brže!

  31. #381
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    jako!

  32. #382
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I pametan, i mudar, i blag, i direktan.

  33. #383
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Evo još jednog odgovora na primjedbe na kurukulum, ovaj put na primjedbe Ante Nazora:
    http://povijest.net/odgovor-na-komentar-dr-sc-ante-nazora-u-emisiji-otvoreno/

  34. #384
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Dakle, nisam najvažnije napisala, gornji odgovor je dala stručna radna skupina za izradu prijedloga kurikuluma predmeta Povijest.

  35. #385
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Odličan odgovor. Ovo mi je upalo u oko:
    Kako Nazor gleda na ulogu učitelja i na vrijednost dobre nastavne prakse vidi se i iz tvrdnje da se u stručne radne skupine trebalo pozivati ugledne znanstvenike (umjesto da su se javljali na javni natječaj), jer bi se tako jamčila kvaliteta cijelog posla, ....
    Znači, kad se trebalo javiti na natječaj onda nitko ni trznuo nije, a sad su valjda uvrijeđeni jerbo nisu dobili pozivnicu. Bljak.

  36. #386
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj elor prvotno napisa Vidi poruku
    meni nije problem taj poslodavac nego kako mu to prođe? kako svima prođe provlacenje izmedu redaka zakona? to sto netko proba prevariti/prepisati diplomski ili prevariti cistacicu(ovo drugo mi je gore ) moze probati ali zasto mu to polazi za rukom? sta treba napraviti da se to promijeni jer zakone imamo....navodno.
    Vjerojatno zato jer je država poslodavac za više od polovinu radnika i toliko je porezima i parafiskalnim nametima sjela na privatni sektor od kojeg očekuje da to nekako isfinancira da je sve potonulo u mutež. Jednom mi je jedan privatnik rekao da u RH ne možeš poslovati poštujući sve zakone i imati firmu koja pluta iznad vode da je to skoro pa nemoguće, svi ti nameti, HRT, HGK, mislim da svaki privatnik mora nekome plaćati za radio u svakom vozilu kojeg ima. Premalo je "viška rada" za državne apetite.... u praksi. I zato se nijedna vlada ne usudi pozabaviti općinama itd. I zato za jako puno papira i potvrda, unatoč informatizaciji, još treba cipelcug za ići od jednog birokrate do drugog, jer npr. mejl nije dovoljno dobar.... ne vidi se pečat i štambilj... To je jedan gordijski čvor koji se nitko ne usudi razriješiti, čini mi se.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.06.2016. at 08:41

  37. #387
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    je, da, pa onda šta ćeš nego čistačici ukrasti 10 dana godišnjeg.

  38. #388
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Dobro. Prepisivanje diplomskog i guljenje posloprimaca za svaku lipu ipak nema toliko veze s ogromnom birokratskom hobotnicom. Više je do osobnog osjećaja za moralno i mentaliteta.

  39. #389
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    je, da, pa onda šta ćeš nego čistačici ukrasti 10 dana godišnjeg.
    E... to je ono teorija "zarade na viška rada" i "praksa" - na onom primjeru koji si dala. Kapital nema srca, negdje se mora pokrit, pa ako je država prejaka s porezima i zasjela je jako, kapital pokrije se na slabijemu ili šmugne negdje gdje je drugačije, a nama nema koristi da od toga zatvaramo oči. Neki balans tu mora postojati, a ovdje ga nema, zato je ekonomija utonula u crnilo, a zakoni su nam divni i krasni - po slovu zakona je tu raj. Samo što od teorije slabe vajde nama svima skupa... tu se samo događa neko odgađanje osvješćivanja za one koji imaju sreće, a oni koji nemaju kao ta čistačica oni su već osviješteni.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.06.2016. at 11:34

  40. #390
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro. Prepisivanje diplomskog i guljenje posloprimaca za svaku lipu ipak nema toliko veze s ogromnom birokratskom hobotnicom. Više je do osobnog osjećaja za moralno i mentaliteta.
    Ne znam što bih na ovo rekla. Mislim da je super osjećaj za moralno i mentalitet, ali do njega ne dolazi čarobnim štapićem... nego društvu trebaju provedivi zakoni i mogućnost da si likvidan i kad namiriš sve te koje trebaš namiriti.

  41. #391

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Ne vidim ništa sporno u tome da se čitaju ovi "skandalozni" ulomci. Neće se djeca počet prostituirat jer su o tome čitali u lektiri.
    Problem je u tome što su za lektiru predložili Anne Rice, čiji romani su smeće.

    A najveći problem je to što većina prosvjednika ne zna za što prosvjeduje.
    U ekspertnu skupinu je trebalo dodati još ljudi jer nije bilo NITI JEDNOG stručnjaka iz STEM područja.
    Ni jednog jedinog.
    Šustar nije rekao: dodaj ovog, ovog i ovog, neke njegove kumove, nego je rekao: dodaj stručnjaka za kemiju, fiziku, matematiku, informatiku, kako je uostalom i propisano da mora biti.

    Ljudi se svađaju oko toga hoće li djeca koja valjda žive pod staklenim zvonom pasti u nesvjest kad pročitaju opis oralnog seksa.
    A u isto vrijeme se ovim genijalnim kurikulumom onemogućava ogromnom broju djece da upišu željeni fakultet, zbog neprovedivog odabira modula.
    80% gimnazija neće moći organizirati nastavu iz informatike i ogroman broj djece će biti natjeran da upisuje modul koji NE ŽELI i koji ih ne zanima jer je u školi premalo učenika da se organiziraju svi moduli.
    Zbogom FER, dobrodošli budući nezaposleni stručnjaci za indologiju i PiG.
    Upravo ono što našoj zemlji treba.
    Da se ubiješ od muke.

  42. #392
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Prva predsjednica i jedna od osnivacica Rode je radila na CKR. Direktorica je velike informaticke tvrtke.

    Ne vjerujem da bi se slozila sa gornjim postom.

  43. #393
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    A zanimljivo mi je kako se rasprava vrti oko lektire i kako ona korumpira ili otupi djecu umjesto da razgovaramo o recimo zastupljenost projektnog rada u stem predmetima. Ili ista drugo. Ali ne. Lektira je najveci problem skolstva. :rolleyes:

  44. #394
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj annvilli prvotno napisa Vidi poruku
    A najveći problem je to što većina prosvjednika ne zna za što prosvjeduje.
    U ekspertnu skupinu je trebalo dodati još ljudi jer nije bilo NITI JEDNOG stručnjaka iz STEM područja.
    Ni jednog jedinog.
    Šustar nije rekao: dodaj ovog, ovog i ovog, neke njegove kumove, nego je rekao: dodaj stručnjaka za kemiju, fiziku, matematiku, informatiku, kako je uostalom i propisano da mora biti.
    Ekspertna skupina ne sastavlja kurikulume, nego koordinira rad stručnih skupina za područja kurikuluma i za predmetne kurikulume, a u njima se nalaze stručnjaci iz STEM područja.

    http://www.kurikulum.hr/strucne-radne-skupine/#podrucja

    http://www.kurikulum.hr/strucne-radne-skupine/#predmeti

    Koliko mi je poznato, svi oni su izabrani na javnom natječaju, morali su objasniti svoju motivaciju i navesti kvalifikacije. Kako bi se birali ljudi koji bi bili nadglasavači postojeće eksperne skupine, izglasavanjem u Saboru?

    Ja znam zašto sam prosvjedovala, zbog toga što mislim da su saborski zastupnici svih boja i dezena nekompetentni u mnogim aspektima, a pogotovo što se tiče obrazovanja.

    Da, svjesna sam da su predložena rješenja manjkava, da je bilo jako puno prigovora u stručnoj raspravi (pratim raspravu koja je vezana uz moju struku), da se puno toga treba dotjerati, jer uostalom vremena nije bilo previše, da reforma zbog toga možda ne bi krenula ove jeseni. Ali mislim da se kurikulum treba usklađivati na javnoj i na stručnoj raspravi, a da obrazovanje naše djece nikako ne smije biti poligon za politička prepucavanja i skupljanja bodova, s bilo koje strane.


    Citiraj annvilli prvotno napisa Vidi poruku
    Ljudi se svađaju oko toga hoće li djeca koja valjda žive pod staklenim zvonom pasti u nesvjest kad pročitaju opis oralnog seksa.
    A u isto vrijeme se ovim genijalnim kurikulumom onemogućava ogromnom broju djece da upišu željeni fakultet, zbog neprovedivog odabira modula.
    80% gimnazija neće moći organizirati nastavu iz informatike i ogroman broj djece će biti natjeran da upisuje modul koji NE ŽELI i koji ih ne zanima jer je u školi premalo učenika da se organiziraju svi moduli.
    Zbogom FER, dobrodošli budući nezaposleni stručnjaci za indologiju i PiG.
    Upravo ono što našoj zemlji treba.
    Da se ubiješ od muke.
    Što se tiče lektire, kakvo god mišljenje imala o ŽM, činjenica je da su ljudi iz UIO koji su se kritizitali lektiru redom profesori književnosti. Slagao se bilo tko s njima ili ne, ti su profesori potpuno legitimno sudjelovali u stručnoj raspravi, pa nije valjda da smiju sudjelovati samo oni koji imaju liberalne stavove.
    Uostalom, Jokića i ekipu podržala sam između ostalog i zbog toga što su pokrenuli stručnu i javnu raspravu (kad smo zadnji put tako nešto doživjeli vezano uz školu i obrazovanje?!)

    Oko modula i izbornosti se vjerojatno nikad svi neće složiti. Ja sam prirodoslovka, i meni se baš ideja modula činila OK.
    Ja sam ove godine malo proučavala, recimo u ZG ima valjda preko 70% općih gimnazija, prirodoslovno matematičkih razreda se upisuje puno premalo u odnosu na broj zainteresirane djece. U trećem razredu bi se modulima upravo mogla povećati satnica matematike i prirodoslovlja za one koji to žele, a vjerujem da bi bilo zainteresirane djece.

  45. #395

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Radilo je puno ljudi na tome, za svaki predmet posebno pa tako i za STEM predmete.
    Ali ekspertna skupina koja je na kraju sastavljala program, odnosno odredila kako će se provoditi ti moduli uključuje 7 ljudi:
    Boris Jokić - institut za društvena istraživanja
    Suzana Hitrec - dipl.pedagog
    Branislava Baranović - institut za društvena istraživanja
    Tomislav Reškovac - prof.filozofije
    Ružica Vuk - docentica na PMF-u, ali na geografiji
    Zrinka Ristić Dedić - institut za društvena istraživanja
    Branka Vuk - prof.engleskog i španjolskog


    I sad je kao skandalozno da ministar traži da se uključe i ljudi iz drugih područja, i NE IMENUJE koji, dakle nema nekakvog guranja njegovih kadrova koje bi bilo sporno.
    Činjenica je da je ideja modula totalno promašena, očito upravo zato što su odluku donosili isključivo ljudi koji se bave društvenim znanostima.
    Je li itko od vas proučio taj program?
    2 modula sa STEM predmetima, od kojeg samo jedan s informatikom??
    A većina gimnazija u Hrvatskoj ima premalo učenika ili premalo profesora iz STEM područja da bi organizirala više od 2 modula, što znači da većina djece iz općih gimnazija neće imati šansu slušati informatiku sve 4 godine.
    Osim toga, u ta bijedna 2 od 7 modula (u zemlji u kojoj nedostaje ljudi upravo iz tih područja) nema kombinacije informatike i kemije.
    Pa ako je nekome prvi izbor za fakultet FER, a drugi kemijsko inženjerstvo, sori ekipa. Ne može.
    Tko uopće sa 15 godina zna što će upisati?
    I nije li poanta opće gimnazije široko obrazovanje uz mogućnost odabira nakon što je učenik upoznao sve moguće smjerove?
    Čemu forsiranje propalog Šuvarovog modela?
    Kako je to dobar korak?

    Evo ako ima netko da je proučio pa da mi objasni kako je to nešto za što treba prosvjedovati, čekam s velikom nadom da postoji razumno objašnjenje.

  46. #396
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Pa meni je skandalozno da ministar drvi po nedostatku STEM područja a onda u rad na kurikularnoj reformi potezom pera uključi stručnjaka za - povijest.


    annavilli, ja sam prilično detaljno proučila modele orijentacije, orijentacijske module i sate osobnog izbora. Vrlo kratko: učenici imaju mogućnost odabrati što će pojačano raditi, a pri tom nisu oštećeni za ostale predmete/sadržaje, samo ih slušaju u manjem obimu. U prijedlogu NK gimnazijskog obrazovanja su detaljni nastavni planovi.

    Ima dakako prostora za poboljšanje, naročito što se tiče grupiranja učenika.

  47. #397
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Trampolina, samo ti želim zahvaliti na tvojim postovima i uvidu koji nam pružaš.

  48. #398
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Trampolina, samo ti želim zahvaliti na tvojim postovima i uvidu koji nam pružaš.


    Uvijek imam potrebu objasniti činjenice, prestrašno je koliko se izvrću, vade iz konteksta i slobodno interpretiraju.

    Što radi površnosti, što radi neznanja, a bome ima i zlonamjernosti i osobne koristi.

    A što se tiče tvrdnje da će učenici birati "mekše" predmete umjesto STEM područja dokaz da to nije baš tako su predmeti na državnoj maturi koje učenici najčešće biraju. Ovo je za 2015. ali slično je svake godine. Za one koji neće otvoriti link rang lista je Fizika, PiG, Biologija, Psihologija, Kemija, Informatika, Povijest, Sociologija, LU, Geografija

    http://www.srednja.hr/Matura/Vijesti...drzavnu-maturu

    Dakle svi oni namjeravaju ići na fakultete koji u nekoj varijanti traže STEM.

    Jedan sasvim osobni dojam: nema gore stvari kad vidiš učenika u razredu koji je dobar, marljiv, pametan, klikeraš, sve kuži što pričaš ali ga nažalost to apsolutno ne zanima. A za fiziku izgara, vidim onu iskru u oku kad spomenem nešto s tog područja. I sad da ga cijepim da sluša mene u 4. razredu umjesto još 2 sata fizike? No way! Sasvim su mu dovoljne tri godine.

    A sve argumente koji idu u smjeru očuvanja satnice učiteljima i mogućim tehnološkim viškovima vješam mačku o rep, nisu učenici u školi da bi nama očuvali satnicu.

  49. #399
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku


    Uvijek imam potrebu objasniti činjenice, prestrašno je koliko se izvrću, vade iz konteksta i slobodno interpretiraju.

    Što radi površnosti, što radi neznanja, a bome ima i zlonamjernosti i osobne koristi.
    točno znam kako ti je, tako se ja osjećam dok lupetaju o EU fondovima. a za ostala područja, naravno, nemam pojma. zato volim ove postove iz prve ruke.

  50. #400
    Lidali avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    706

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Ekspertna skupina ne sastavlja kurikulume, nego koordinira rad stručnih skupina za područja kurikuluma i za predmetne kurikulume, a u njima se nalaze stručnjaci iz STEM područja.

    http://www.kurikulum.hr/strucne-radne-skupine/#podrucja

    http://www.kurikulum.hr/strucne-radne-skupine/#predmeti

    Koliko mi je poznato, svi oni su izabrani na javnom natječaju, morali su objasniti svoju motivaciju i navesti kvalifikacije. Kako bi se birali ljudi koji bi bili nadglasavači postojeće eksperne skupine, izglasavanjem u Saboru?
    Tko je slušao mogao je JASNO čuti Milančeta da je ON ODABRAO Budaka i amenovao Jokića kao Budakov izbor.
    I sad nek mi netko kaže da to NIJE politički odabir? Koji javni natječaj je tu u igri?
    Ono što se ne želi čuti to se ne čuje, a sa ostalim se revno manipulira... ja nisam niti čula niti došla do zaključka da se dodavanjem novih, a bez oduzimanja starih kreatora kurikula reforma htjela zaustaviti.
    Akademik Paar u emisiji Studio 4 na HRT je pred neko vrijeme dobro elaborirao potrebu za reformom koja puno više potiče STEM područja, a koja su ovom reformom apsolutno nedovoljno istaknuta.

Stranica 8 od 9 PrviPrvi ... 6789 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •