Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Plaćeni dopust za njegu bolesnog člana obitelji

  1. #1
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno Plaćeni dopust za njegu bolesnog člana obitelji

    MM je teško bolestan, sada je u bolnici, ali kako učinkovitog liječenja nema i očekuje se terminalna faza, vjerojatno će uskoro biti otpušten doma. Zakon o radu, koliko sam shvatila, daje do sedam radnih dana plaćenog dopusta za osobne važne potrebe, među njima i bolest u obitelji, a to je uređeno i internim pravilnicima. Pravilnik naše ustanove uopće ne propisuje plaćeni dopust za njegu supružnika, samo tri dana za njegu djeteta ili roditelja. Zanima me smije li mi poslodavac, s obzirom na ograničenje na sedam dana u Zakonu o radu i s obzirom na to da naš pravilnik o radu uopće ne spominje bolest supružnika, odobriti plaćeni dopust dulji od sedam dana, odnosno onoliko koliko bude potrebno (vjerojatno će biti riječ o tjednu, dva-tri, ne mjesecima). Neki su naši zaposlenici dosad to koristili, ali samo ta tri dana, i to za dijete, tako da čak ni pravna služba ne zna što bi mi rekla (poslodavac je voljan učiniti sve što ne bi bilo protuzakonito).
    Pretpostavljam da imam pravo i na bolovanje, no i da je to puno manji iznos koji dobivam od redovne plaće, a novac nam je sad vrlo bitan.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Nedavno smo u obitelji imali takvu situaciju. Riješili smo je na način da je mama zbog svoje bolesti, a ne tatine, otvorila bolovanje. Najlakše i najlogičnije. Ostale mogućnosti su hrpa zavrzlama, nelogičnosti, nesuosjećanja i svega ostalog što je meni osobno dizalo živac.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    2,806

    Početno

    Sa stranice HZZo -"Privremena nesposobnost za rad radi njege člana obitelji - supružnika (bračnog, izvanbračnog)

    Pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad radi njege osigurane osobe - supružnika s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 radnih dana."

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nemam odgovor na pitanje, samo sam došla poslati veliki zagrljaj.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    I ja se pridruzujem dobrim zeljama

    Ali nikak mi nije jasno kak firma može odobriti samo 3 dana kad bolovanje ovisi o dijagnozi

  6. #6
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    To nije bolovanje o čemu Vikki piše, već plaćeni dopust.
    Poput onog za vjenčanje, selidbu, elementarnu nepogodu ili smrt u obitelji.

  7. #7
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Točno, ne govorim o bolovanju.
    Rena, znam da je bolovanje najlogičnije, ali je i duplo manji iznos od moje plaće, a jedina sam koja zarađuje za obitelj u ovom trenutku.
    Mami, u nastavku ovog s HZZO-a piše: Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu. Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna. Tako da mislim da je to zapravo bolovanje, isto nije plaćeni dopust, tj. ne dobiva se cijela plaća.

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    da ali tih max. sedam dana je u toku godine, a pojedinačno je propisano kolko se smije kad i u kojem slučaju.

    imaš li možda kakvih zaostatka koje nisi iskoristila, možda neka selidba ili smrt u obitelji, ja sam naime bila na porodiljnom 2.5 godnine, i u to vrijeme su umrli i mama, tata i svekrva pa nsam mogla koristiti te dane u vrijeme porodiljnog, pa sam pitala da iskoristim kad sam išla s djecom na terapiju u drugi grad, onda su mi sve to odobrili.

  9. #9
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    vikki, nemam nista pametnog za reci, samo sam to dosla dati zagrljaj
    mislim na tebe

  10. #10
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Jelena, nemam nikakvih zaostataka, a mislim da ni to ne bi bilo po zakonu, nego stvar dogovora. Ja bih predložila i rad od doma (dio posla zaista mogu obavljati od doma), no ni to nije regulirano nikakvim papirom, bar ne na razini ustanove. Poslodavac je voljan dati što može, no boji se da moj slučaj, ako odstupi od zakona ili uobičajene prakse, onda ne pokrene lavinu sličnih zahtjeva...
    Ginger, cure, hvala

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    znam da ti ne pomažem, ali me zanima ovo njega djeteta ima li propis kad se to smije tražiti, osim kad ti je žena rodila ( znači muški koristi).

    a da uzmeš to kaj ti nude za njegu muža, i par dana od kuće ( ako ti već daju tu mogućnost), pa još par dana bolovanje-njege za njega.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.06.2016. at 07:15

  12. #12
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Samo da javim, od petka je doma, a ja sam se uspjela dogovoriti za rad od kuće (u dijelu posla koji mogu obavljati od kuće) do daljnjeg...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno


  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno


  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Drzi se vikki. <3

  16. #16
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    drzi se draga

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    vikki

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    joj draga moja jako mi je žao drži mi se!

  19. #19
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    vikki

  20. #20
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    vikki

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    vikki, drž'se

  22. #22
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Vikki, šaljem virtualni zagrljaj.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Sretno
    Meni su jednom (ispod tepiha) dali dane koje su mi retrogradno upisali (ono tek kad mi se nije nista dogodilo) kao radne...
    Naime, dok je dijete u bolnici ne mozes dobiti nista nego tek kad izadje iz bolnice

  24. #24
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Pitat ću ovdje pa ako netko zna neka mi pomogne. Moram na operaciju kralježnice. Nezaposlena sam, MM je zaposlen za stalno, imamo dijete od 2 godine. Živimo u izvanbračnoj zajednici. Kakva prava on ima za taj period kad budem u bolnici i kasnije, za vrijeme mog oporavka? Da li ima pravo na bolovanje?

    Nemamo nikoga od roditelja u blizini tako da će se on morati brinuti prvo za dijete dok budem u bolnici, a kasnije i za mene. Tražim najbolje rješenje pa hvala svima na pomoći.

  25. #25
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ima pravo na plaćeni dopust za njegu člana obitelji no ne znam koliko dugačak i kako ga ostvariti. Za detalje i potrebnu dokumentaciju je najbolje da pita u firmi gdje radi. Moja kolegica je prije koju godinu koristila takav dopust kako bi njegovala mamu nakon teške operacije, mama živi u drugom gradu.

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Barbi, zar se to može za roditelja? Imala sam prije 10g. isti slučaj kad mi je otac teško stradao u prometu (živi na drugom kraju HR), ali mi u skoli nisu odobrili nikakav dopust za njegu, nego sam iskemijala bolovanje na sebe (imala sam neke sitnije zdrav.teskoce). Rečeno mi je da bi za muža i dijete mogli, ali za roditelja ne.

  27. #27
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    U ovom slučaju je baš bilo za roditelja. Moguće da je to predviđeno u kolektivnom ugovoru moje firme, a ne u samom zakonu o radu, to ne znam.
    Isto tako i otac za rođenje djeteta ima pravo na mislim 8 ili 10 radnih dana plaćenog dopusta. A ja sam za vjenčanje dobila punih 6.

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Da, toga nema u mom kolektivnom.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    u svalkom slučaju ima pravo i na bolovanje ali to se računa ko i za djete max. u mjesec dana 4266 kn
    kod nas za svadbu, rođenje djeteta ( za oca) ima 3 dana, 3 dana za smrt po prvoj liniji, 1 po ne krvoj liniji maximalno 7 dana u godini,
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 19.08.2016. at 16:56

  30. #30
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Ako sam dobro shvatila, MM ima pravo na bolovanje do najviše 20 radnih dana? Nema teoretske šanse da se oporavim u tom roku.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj dino84 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako sam dobro shvatila, MM ima pravo na bolovanje do najviše 20 radnih dana? Nema teoretske šanse da se oporavim u tom roku.
    on nema pravo na bolovanje kad si ti u bolnici. Tek ima pravo nakon sto dodes kuci.
    On pomaze tebi, za brigu oko djeteta morate naci drugu opciju.

  32. #32
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Shvatila sam, na žalost, nemam se kako snaći za dijete. Nemam nikoga tko bi mogao biti s njom. Stvarno je komplicirano.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Za koliko cca imaš tu operaciju, da probaš način neku susjedu, tetu čuvali u da se malo uhoda s malom? Vjerujemo da ti je teško, ali probajte planirati kak s malom

  34. #34
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    U utorak idem kod neurokirurga pa cu znati dalje sve. Imam susjedu koja mi povremeno pricuva curku, ali to mi nije dugorocno rjesenje jer i ona ima malog klinca.

    A cijene teta cuvalica su takve da nema sanse da to sve platimo. Ipak, hvala svima na pomoci!

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Ne znam kako kod njega u firmi ali kod nas može se žeti i neplaćeni to je jedan dečko znao uzimati kad bi isto RODITELJIMA U Australiju, ali tad nema nikakvih prihoda, nazalost

  36. #36
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Neplaceni ima jos svojih zamki. Nemas prihode. Zdravstveno gubis od firme. Ne ide ti staz.....
    Ne cini mi se bas opcijom koji bih savjetovala u ovom slucaju.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    ajde još samo ideja, ti si cjelo vrijeme nezaposelena i dok si bila na porodiljnom?

  38. #38
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Da,nezaposlena sam od travnja 2014., dio trudnoće i cijeli porodiljni. Kakvu ideju imaš?

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    mislila sam da si možda ipak bila zaposlena ali se može ipak pitati, otac djeteta ima pravo na +2 dodatna mjeseca za dijete, ali su prije napominjali da roditelji moraju biti u ravnopravnom odnosu tj. oboje zaposleni, ajde probaj to malo isčačkati

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •