Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 131

Tema: Odgoj

  1. #1
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno Odgoj

    Naletila sam danas na predobar citat, pa da ga zabilježim dok mi nije ishlapio

    Odgajati djecu slično je držanju mokrog sapuna u ruci: stisneš li jače, iskliznut će ti, no ako ga ne držiš, ispast će ti iz ruke.
    Odgoj je stvaranje remek-djela ravnoteže.
    Odgajati dijete slično je kao kad ga učiš voziti bicikl: djetetu je potrebno da ga držiš, no istodobno se mora osjećati slobodno.
    Kao što lavanda postaje sijeno ako joj oduzmeš miris, tako odgoj postaje dresura ako mu oduzmeš vrijednosti.


    Posljednje uređivanje od Angie75 : 09.06.2016. at 09:56

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Super, ali nisu uključeni vanjski utjecaji.

    Roditelji su najvažniji faktor odgoja, ali nisu jedini.

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Naletila sam danas na predobar citat, pa da ga zabilježim dok mi nije ishlapio

    Odgajati djecu slično je držanju mokrog sapuna u ruci: stisneš li jače, iskliznut će ti, no ako ga ne držiš, ispast će ti iz ruke.
    Odgoj je stvaranje remek-djela ravnoteže.
    Odgajati dijete slično je kao kad ga učiš voziti bicikl: djetetu je potrebno da ga držiš, no istodobno se mora osjećati slobodno.
    Kao što lavanda postaje sijeno ako joj oduzmeš miris, tako odgoj postaje dresura ako mu oduzmeš vrijednosti.

    Baš si sad razmišljam i zamišljam kako držim sapun na dlanu ruke i ne ispada mi. Ako uzmeš onaj home made - taj kad ga jače stisneš razgnjecavi se u ruci.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 09.06.2016. at 10:46

  4. #4
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Super, ali nisu uključeni vanjski utjecaji.

    Roditelji su najvažniji faktor odgoja, ali nisu jedini.
    Pa ne spominje se tko je odgojitelj, vec odgoj sam po sebi.



    Sent from my D5803 using Tapatalk

  5. #5
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Meni se čini da su danas roditelji puno posvećeniji djeci i njihovom odgoju, a djeca nisu nikad bila lošije odgojena. Istina da nije sav teret na roditeljima... Evo primjer, skoro duplo mlađi kolega na poslu me na prvu oduševio. Tako lijepo priča, dikcija, prošireni vokabular...ma nema, kao da iz knjige čita... Kažem mu da se direktor požalio na njega jer mu se prilikom kritike o loše obavljenom poslu samo smijuljio u lice. A on mi odgovara: "pa ja ti ne fermam autoritet". Pitam ga kako to misli, dam mu priliku da se izvuče, da izlane nešto malo pametnije, ali ne ...taj se uvatio pametovanja i milijun opravdanja...uglavnom nije ništa kriv. I ne bih ja ovo spomenula da mi nije takvih 20-ak prošlo kroz ruke (što muško, što žensko). Uglavnom, najpametniji su, nemaju potrebu ustati (pra)staroj osobi u busu, ne priznaju autoritet, na najmanju kritiku reagiraju kao da si im šamar opalio. Nisu ni počeli radit a već bi direktorski posao prihvatili bez imalo straha. Toliko su sigurni u sebe i svoju veličinu, ali u većini slučaja bez pokrića. Bonton..ne znaju što je to, al stvarno ne znaju. Baš sam zabrinuta.

  6. #6
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj nina70 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da su danas roditelji puno posvećeniji djeci i njihovom odgoju, a djeca nisu nikad bila lošije odgojena. Istina da nije sav teret na roditeljima... Evo primjer, skoro duplo mlađi kolega na poslu me na prvu oduševio. Tako lijepo priča, dikcija, prošireni vokabular...ma nema, kao da iz knjige čita... Kažem mu da se direktor požalio na njega jer mu se prilikom kritike o loše obavljenom poslu samo smijuljio u lice. A on mi odgovara: "pa ja ti ne fermam autoritet". Pitam ga kako to misli, dam mu priliku da se izvuče, da izlane nešto malo pametnije, ali ne ...taj se uvatio pametovanja i milijun opravdanja...uglavnom nije ništa kriv. I ne bih ja ovo spomenula da mi nije takvih 20-ak prošlo kroz ruke (što muško, što žensko). Uglavnom, najpametniji su, nemaju potrebu ustati (pra)staroj osobi u busu, ne priznaju autoritet, na najmanju kritiku reagiraju kao da si im šamar opalio. Nisu ni počeli radit a već bi direktorski posao prihvatili bez imalo straha. Toliko su sigurni u sebe i svoju veličinu, ali u većini slučaja bez pokrića. Bonton..ne znaju što je to, al stvarno ne znaju. Baš sam zabrinuta.
    Ne samo da su roditelji posvećeniji odgoju a djeca sve neodgojenija nego svi oko nas (mediji, susjedi, kolege...) imaju puno toga za savjetovati druge, bombardirani smo sa svih strana sa naputcima kako trebamo pristupiti djetetu ako prdne, kako ako opsuje a kako ako samo opere posuđe (karikiram).
    Za sve dobivamo upute za upotrebu...
    i sve manje osjećamo da trebamo misliti svojom glavom.
    I mi i naša djeca...

    Odgoj je sklizak teren, fakat nalik hendlanju sapuna...

  7. #7
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    mamasch, upravo tako. Sve neke knjige i upute o svemu i svačemu samo ne o osnovnim vrijednostima i lijepom ponašanju. Poznajem i roditelje te djece i teško mi je vjerovati da ih nisu pravilno usmjeravali, ali očito su vanjski utjecaji jači. Meni ti klinci danas svi izgledaju pomalo autistično...kakva će tek moja ispasti?! Nema ni dvije a ja debelo u 40-ima

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    jel opet moram sokrata i njegovu, 2500 godina staru izjavu, lijepiti?

    Današnja mladež je navikla na raskoš, imaju loše manire, preziru autoritete i ne poštuju starije. Djeca se raspravljaju sa .roditeljima i maltretiraju svoje nastavnike.
    generacijski jaz se ta pojava zove :D

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Slazem se s.mamasch i ninom70.
    Meni su takva ponasanja bila strasna i kad sam imala 20 i sad 40. Ne radi se o nikakvom generac.jazu nego neodgojensoti, nepristojnosti i nedostatku osnova kulturnog ponasanja.

    Bez obzira na vanjske utjecaje neka djeca su takva odmalena i takva narqvno i ostanu (imam primjera oko sebe) bome me n i je u takvim slucajevima zakazao rodit.odgoj.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 11.06.2016. at 15:42

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    jel opet moram sokrata i njegovu, 2500 godina staru izjavu, lijepiti?
    Uvijek se toga sjetim kada netko krene s pričom da današnja mladež više nije kao nekad.

  11. #11
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Ja i dalje vjerujem u intuiciju, zdrav razum i ljudskost.
    Beskrajno me zivciraju savjetodavne emisije na TV-u, usporedbe i slicne gluposti.
    Nije cudo da nam djeca kronicno pate od manjka samopouzdanja...

  12. #12
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj mamasch prvotno napisa Vidi poruku
    Ne samo da su roditelji posvećeniji odgoju a djeca sve neodgojenija nego svi oko nas (mediji, susjedi, kolege...) imaju puno toga za savjetovati druge, bombardirani smo sa svih strana sa naputcima kako trebamo pristupiti djetetu ako prdne, kako ako opsuje a kako ako samo opere posuđe (karikiram).
    Za sve dobivamo upute za upotrebu...
    i sve manje osjećamo da trebamo misliti svojom glavom.
    I mi i naša djeca...

    Odgoj je sklizak teren, fakat nalik hendlanju sapuna...

    Mene užasno smeta što danas svako ponašanje ima definiciju, rade se kategorije tipa ovo dijete ima manjak samopouzdanja, ovo je jako sigurno u sebe, sve se istražuje što, kako i zašto....
    Nekad je to bilo ili dobro ili zločesto....
    Sad mi se čini da se mlati u prazno, sve puno stručnjaka a djeca kako je navedeno sve gora....


    nina70 - molila bih samo oprezno koristiti riječ "autistično".... Kakvo je to ?

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Mene užasno smeta što danas svako ponašanje ima definiciju, rade se kategorije tipa ovo dijete ima manjak samopouzdanja, ovo je jako sigurno u sebe, sve se istražuje što, kako i zašto...
    Slažem se.
    Kažu da ne postoji apsolutno zdrav čovjek. Kao, svi imaju nešto, neki feler.

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    radim sa djecom 8 godina, i nikako ne bih rekla da su djeca sve gora i gora
    moje je iskustvo suprotno, djeca su sve bolja i bolja
    u smislu da puno manje rade štetu, tuku se međusobno, maltretiraju.. baš zadnjih godina komentiramo ja i ostali odgovorni kako nam je prije bilo normalno da na svakom putovanju bude barem jedna p*?)=)(ija, a zadnjih godina sve pet, ni smeće za sobom ne ostave
    barem u mojoj instituciji je tako

    inače više volim konkretne opise što je problem, jer na njih možemo konkretno djelovati, a ne znam šta bih sa tim da je neko dijete - zločesto

  15. #15
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se.
    Kažu da ne postoji apsolutno zdrav čovjek. Kao, svi imaju nešto, neki feler.
    Da, da, svi imaju neki feler (i djeca i odrasli) i nuzno je za taj feler procitati prirucnike ili portale, odnosno netko drugi ce nam reci kako pristupiti navodnom feleru kako bi se on "ispravio"tj.mi "izlijecili".
    Sve to me podsjeca na futuristicke filmove u kojima ce covjecanstvo hodati kao zombiji jer ce mozak zakrzljati...

    Uvijek sam se ponosila svojom majcinskom intuicijom i svakoj mladoj mami uvijek govorim "osluskuj sebe i svoje dijete, i uci ga da i ono to isto radi".

    Najdrazi dio mog odgoja moje djece mi je recenica "Misli svojom glavom i znat ces sto je ispravno a sto nije!".

  16. #16
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ma kakav feler?!?
    To su bedastoče.
    Dobro veli @Cheerilee; mene isto smetaju nepotrebna analiziranja i imam osjećaj kao da se namjerno traži problem.
    Kad gledam oko sebe, toliko ima djece sa ovim i onim i zaista se zapitam što se to događa i onda dođem neki dan u vrtić na završnu predstavu predškolaca i trojica dječaka su napravili takav šou za nevjerovat.
    Prvi je cijelo vrijeme zazivao mamu, trčao k njoj i bacao joj se u zagrljaj. Kao da će ga ona zauvijek napustiti pa ju on sad sprečava.
    I umjesto da ga ona vrati na pozornicu i objasni mu da ostalima kvari trud, ona je njega uzela na ruke i nosila okolo ko bebu, a on se kreveljio.
    Dečko od 6-7 godina!
    Drugi dečko je bauljao okolo i kreveljio se, a treći je pokazivao guzicu.
    Sve to dok su ostala djeca pokušavala pjevati, a tete pokušavale pohvatati ovu trojicu.
    Ja sam bila uvjerena da ti dečki imaju posebne potrebe, ali ne.
    Ta djeca nemaju posebne potrebe, već su samo neodgojena.
    Famozan moderan odgoj gdje nema granica.
    Dijete radi što hoće.
    Baš me zanima kako će to u školi izgledati.
    S druge strane, djevojčica s down sindromom je otpjevala i otplesala cijelu predstavu.
    I cijelo vrijeme se smijala.
    Baš se vidjelo da uživa.

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mamasch, hoću reć, poanta je bila da ne treba baš sve liječiti. Ponešto je samo crta karaktera. Kao što je netko mislim na temi već rekao.

  18. #18
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Zutaminuta, pa isto mislimo samo ja malo bacam na sarkazam

  19. #19
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    I naravno da nismo svi isti, u tome i jest ljepota biti covjek, ali i dalje smatram da osnovna ljudskost (postenje, postivanje, pristojnost) moraju biti utkani u odgoj.
    Inace postajemo stoka koja cijeni krive vrijednosti.

  20. #20
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Moje dijete trenutno ima problem s dvije sefice u skoli, koje ju iz dana u dan maltretiraju.
    Ona je kulturnai uvijek spremna pomoci, svima, i dobrima i onima koji to nisu, cesto bude i povrijeđena... To je nazvano "manjak samopouzdanja" i mi bismo sad trebali poceti raditi na tome... Ove dvije su doma bubice, dobrice pod presingom pa kad dođu u skolu raspistolje se na ove slabije od sebe i tu nastaje kaos... One su pune samopouzdanja i sigurne u sebe, tak mi je objasnjeno...
    Nekad bi ja kao majka djeteta koje je maltretirano pricekala ive dvije ispred skole, rekla koju i rijesili nismo problem , danas se to nesmije nego se otkriva topla voda...

  21. #21
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Nekad bi ja kao majka djeteta koje je maltretirano pricekala ive dvije ispred skole, rekla koju i rijesili nismo problem , danas se to nesmije nego se otkriva topla voda...
    I danas mozes, kao i nekada, sasvim legitimno, razgovarati s roditeljima te djece.

  22. #22
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Bilo je pokusaja međutim nije bilo interesa s druge strane...

  23. #23
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja se nadam da jos uvijek ima načina doprijeti do djece... učiteljica, razgovor u skoli pa i na roditeljskom.
    Ne znam, mozes ti "bildati" svoje dijete, ali nekad moras djelovati i na drugu stranu.

  24. #24
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete trenutno ima problem s dvije sefice u skoli, koje ju iz dana u dan maltretiraju.
    Ona je kulturnai uvijek spremna pomoci, svima, i dobrima i onima koji to nisu, cesto bude i povrijeđena... To je nazvano "manjak samopouzdanja" i mi bismo sad trebali poceti raditi na tome... Ove dvije su doma bubice, dobrice pod presingom pa kad dođu u skolu raspistolje se na ove slabije od sebe i tu nastaje kaos... One su pune samopouzdanja i sigurne u sebe, tak mi je objasnjeno...
    Nekad bi ja kao majka djeteta koje je maltretirano pricekala ive dvije ispred skole, rekla koju i rijesili nismo problem , danas se to nesmije nego se otkriva topla voda...
    Nije da se ne smije nego su ljudi izdresirani da im netko drugi govori sto i kako umjesto da poslusaju svoj unutarnji glas.

    I ja sam popustila... Mojim klincima je jednom lopta odletjela u susjedov vrt. Sramili su se ici pitati za loptu pa im je teta iz kuce u kojoj zivimo trazila susjedu da prebaci loptu. Kada je lopta drugi put preletjela ogradu moji klinci su otisli okolo do glavnih vrtnih vrata susjeda, pricekali da netko izadje u vrt i zamolili da im vrate loptu. Lik im je odgovorio da ih moze biti sram sto setaju po kvartu i zicaju lopte od tudje djece.
    Pa ti odgajaja pristojne klince...
    Htjela sam ja liku otici navrata i ljubazno ga zamoliti da vrati loptu jer valjda zna sto je kupio svojoj djeci i valjda prepoznaje svoje od tudjeg vlasnistva, no MM mi je rekao da ne talasam bezveze.
    I nisam otisla.
    Pa moja djeca preko ograde gledaju drugu djecu kako se igraju njihovom loptom.
    Tu sam gadno podbacila i samu sebe popljuvala.
    Nakon te moje slabosti vise nikada nisam popustila i presutjela.
    Ni za djecu ni za sebe.

  25. #25
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Bila sam nekolikoputa kod uciteljice, ona je rekla da radi s njima (za roditelje neznam ), a ja opet s druge strane svoju moram malo okuraziti da im se suprotstavi.. Nadam se da ce do jeseni pohvatati sto i kako se ponasati prema njima u tim nezgodnim situacijama...

  26. #26
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ja sam isto odlucila poostriti i svoje i ponasanje djece... Jer koliko vidim okolina je takva da mi nema druge...

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ovo što je Tanči vidjela i doživjela je meni grozno, bem ti takav odgoj, uh da sam to morala gledati baš bih se nazivcirala a najviše što se ostaloj djeci kvari priredba.

    Cheerillee mislim da trebaš malo žešće postupit po pitanju rješavanja tog problema, osim "jačanja" kćeri ja bi bome angažirala i učiteljice a i možda bih se nekad usput našla i ispred škole kad djeca idu doma i malo "usputno" porazgovarala s te dvije cure, pa nek misli što god tko hoće.

  28. #28
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Potpis na Lilin savjet Cheerillee. Ja bi im isto rekla da mi prestanu gnjavit dijete i da im to nije u redu. Ne neprijateljski ni prijeteci - vec sasvim normalno. Isto ko sto bi svome rekla da prestane gnjavit druge.

  29. #29
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam nekolikoputa kod uciteljice, ona je rekla da radi s njima (za roditelje neznam ), a ja opet s druge strane svoju moram malo okuraziti da im se suprotstavi.. Nadam se da ce do jeseni pohvatati sto i kako se ponasati prema njima u tim nezgodnim situacijama...
    Odlična knjiga: Scott Cooper, Braniti se riječima (vježbajte doma!)
    Kad je moja imala gadnih problema u 2.r. (s dečkim doduše, cure su puno suptilnije), po savjetu učiteljice zapisivala sam datume i opise svih situacija i davala joj izvješća te sastavila u suradnji s njom službenu zabilješku i tražila stručnu službu da riješi problem.

  30. #30
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    čokolada bravo za izvrsnu učiteljicu!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da je poanta odgoja naučit ih pecat pa stvarno ne vidim kako bi ijednom djetetu pomoglo damama razgovara s maltretatoricama. Ono, meni je to potpuno naopaka i ne bih tako. Treba se bavit vlastitim djetetom i opremit ga svime potrebnim da samo razriješi situaciju s vršnjacima.
    I meni se čini da su nam djeca sve pametnija i civiliziranija... Ono danas se maltretiraju verbalno, povremeno se ukrade štogod, a kad sam ja odrasla se tuklo, povremeno bi se demolirao školski wc a vikendom bi se mačke za zube vješale... A išla sam u finu školu u centru s klasičnim programom...

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Moje dijete trenutno ima problem s dvije sefice u skoli, koje ju iz dana u dan maltretiraju.
    Što joj rade?

  33. #33
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Curičasto je maltretiranje teško opisati i dokazati. Radi se najčešće o par nevinih riječi i puno pogleda, okolnog spletkarenja, usputnih "naivnih" komentara, diskretnog durenja, a sve to dok se metu slatkim rijecima uvjerava da je njihovo prijateljstvo vjecno i neraskidivo (tako da ova misli da izlaza nema).

  34. #34
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Casa
    slazem se skoro uvijek s tvojim postovima na slicnu temu al predvidjela si bitnu stavku da djeca uce po modelu/uzoru ako vide par puta da se roditelj zauzima za njih pa i sebe i sami ce tako postupat.

    inace naravno treba jacat dijete jer nije mama tu da bi rjesavala njegove/njene probleme al ne vidim nista lose u tome da djeca nekad vide uzivo kako treba reagirat i to je nacin za ucenje lekcija.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.06.2016. at 15:38

  35. #35
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    To rade i odrasli. To nikad zapravo ne prestane.
    Majka treba vidjeti kako se ona nosi(la) s tim i to znanje prenijeti djetetu.

  36. #36
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ovdje se slazem s casom, lako je reagirati kad je fizicki nasrtaj u pitanju, ali ove zenske sukobe ne moze rjesavati roditelj s tuđim djetetom niti s drugim roditeljem. Treba poducavati dijete kako reagirati, analizirati ponasanja, davati primjere da nauci razlikovati dobronamjerno od zlonamjernog, nijanse boje glasa i sl.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma ovdje se spominjalo organiziranje sacekuse za dvije desetogodisnjakinje. Meni je to skroz neee. A dijete valjda negdje i bez te ceke moze vidjet kako se roditelj zauzima za sebe.
    Naravno svatko svojim metrom mjeri.

  38. #38
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Uopce ne kuzim ovakav nacin promatranja stvari uz najbolju volju :/

    Mislim ja dosad nisam nikad imala nikakva slicna posla al sjecam se iz djetinjstva da mi je bas bilo drago kad je moja mama jednom reagirala u moju obranu ( iako sam ja bila itekako razgovorljiva i znala vratit , recimo to tako )

    Muzeva mama nije cak ni probala rjesit neku bezveznu situaciju s likovnog kad je profa u osnovnoj tvrdila da mm nije nacrtao svoj crtez oni oni za njega ( muz totalni talent crtao stripove kao originale a njegovi uopce ne znaju crtat).

    Ona je smatrala valjda to on sam u 5.razredu treba rjesit a nije mu dala upute. Muslim mogao je ponovno ako treba crtat al valjda znas koji ti je ucenik nadaren za crtanje.on je fakat raritet kako crta.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.06.2016. at 16:07

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Pobjeglo mi:
    Isao je i u skolu stripa, talent izniman al njegovi nisu nikad stali ni za njega ni za sebe. E meni je to bezvezan stav.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mama je bila u skoli i upozorila odgovornu odraslu oaobu na problem te dobila povratnu informaciju uz savjet kako pomoci vlastitom djetetu. Nije to situacija da roditelja bas briga.
    I treba uvijek sagledati obje strane.. Ono da vasu desetogodisnjakinju jedna tridesetivisegodisnjakinja doceka pred skolom i poducava bontonu... Sigurna sam da mnogima ne bi bilo ok.

  41. #41
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni bi bo posve ok da mi bilo koja odrasla osoba ukaze mom djetetu ukoliko se radi o nekulturi dapace...i sad u ranijoj dobi od 7 god.
    Pa i to je nacin za naucit. Ja kad cujem klinca ispred skole kako curicama 5 razred govori: Kurve jedne! I jos gore grozote koje ukljucuju hebanje ne zazmirim nego reagiram.
    Nadam se da bi tako i drugi reagirali za moje dijete.

    Casa jesi ti procitala post od cheerillee? Ako sam ja dobro shvatila problematicne curice su okarakterizirane kao samopouzdane a njihova "zrtva" s manjkom samouzdanja kija treba jacat. Meni je to naopako.

    Ako maltretiraju onda ih se moze i druga ije okadakterizirat a ne pozitivnim pridjevom "samopouzdane".

    Uh dobro da nisam zavrsila u skoli ko prof iako jesam prof. A i oba roditelja su mi.
    mija stopa tolerancije za zaffkavanja i maltretiranja je niska uvijek sam nqjvise stitila one najranjivije iz razreda.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.06.2016. at 16:32

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme tipfelera :/ valjda se razumije bit.

    ono ne smeta da odrasli kqzu nesto bilo poz bilo neg mom djetetu i obratno.
    vise me uzasava da vise nitko nikome nista ne smije reci.

    Ja miwlim da smo mi pu o ise postivali starije i profesore/ucitelje nego danasnja djeca.
    iako djeca ko djeca mogu bit samo boljq

  43. #43
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje se slazem s casom, lako je reagirati kad je fizicki nasrtaj u pitanju, ali ove zenske sukobe ne moze rjesavati roditelj s tuđim djetetom niti s drugim roditeljem. Treba poducavati dijete kako reagirati, analizirati ponasanja, davati primjere da nauci razlikovati dobronamjerno od zlonamjernog, nijanse boje glasa i sl.
    samo ću reći
    joj, da
    ili kako je jedan dečko iz V razreda rekao
    "vi cure ste grozne, mi se dečki lijepo potučemo, pa poslije odemo igrati nogomet"

  44. #44
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a što se tiče tih ženskih odnosa
    je li toga bilo nekada?
    meni se čini da nije
    ili sam ja senilna baba, pa sve pozaboravljala
    ili sam odrasla na selu gdje smo bile preglupe za te suptilne svinjarije
    prvi put sam takve stvari vidjela u američkim filmovima o njihovim srednjim školama

  45. #45
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja se malo naježim kada se tako počinje govoriti o "curičastim ponašanjima", o tome kako su cure grozne i blaženim dečkima koji se samo potuku...

    ni jedno ni drugo nije dobro i nije isključivo tipično za jedan spol, moj sin nikada nije bio u fizičkom sukobu s dečkom koji ga je poprilično dugo pokušao kinjiti i isključiti iz društva...

    mozda je nama odraslijima samo lakše s ovim konkretnijim, vidljivo neprihvatljivim ponašanjima...a sami smo ih proizveli, jer cure pod normalno odgajamo da je bilo kakav fizički sukob neprihvatljiv,a dečke da se, ako ništa drugo, uči da se "barem brane"...

    i da, slažem se da današnje generacije nisu niš gore od onih ranijih ili od nas samih
    drugačije jesu
    Posljednje uređivanje od Bubica : 12.06.2016. at 17:16

  46. #46
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    to je zaključak dečka iz razreda
    moj je zaključak (sad ćeš se još bolje naježiti rodnim predrasudama ) da ima i među dečkima baba
    taj je konkretan, kaže u glavu
    neki drugi isto primjenjuju suptilne "ženske" metode

    ali ipak ta podmetanja, određivanja, tko će se s kim družiti, tko će koga gdje zvati, tko će s kim sjesti...
    ipak je više u domeni cura

  47. #47
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se s.mamasch i ninom70.
    Meni su takva ponasanja bila strasna i kad sam imala 20 i sad 40. Ne radi se o nikakvom generac.jazu nego neodgojensoti, nepristojnosti i nedostatku osnova kulturnog ponasanja.

    Bez obzira na vanjske utjecaje neka djeca su takva odmalena i takva narqvno i ostanu (imam primjera oko sebe) bome me n i je u takvim slucajevima zakazao rodit.odgoj.
    pa uvijek je bilo "neodgojenih", "nepristojnih", "bez kulture", "zlocestih" ...
    ima ih i bit ce ih

    ali reci da je vecina mlade generacije takva ...
    to vec spada pod gore citiranog Sokrata ..

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa ja sam jedna od onih koji reagiraju sa svojom i s tudom djecom. Sjecate se teme parka... Ali sasvim mi je drugacije reagirati kad ja vidim i cujem a sasvim drugacije pricekati neku djecu nakon skole jer moje dijete danima prijavljuje maltretiranje. Vidite li vi razliku?
    I najozbiljnije meni ne bi bilo ok da neka mama poziva na odgovornost moje dijete za ponasanje koje nije vidjela. Ako smatra da treba reagirat i nakon sto je prijavila ucitelju, onda neka kaze meni. Sasvim mi se neproporcionalnim cini raspored snaga: odrasla pripremljena osoba i dvije desetogodisnjakinje.
    I mislim da je toga uvijek bilo al je u prijasnim generacijama prag boli bio visi. Bar mi se cini. Ono podmetalo se i prijetvorno smjeskalo samo nekako to je manje boljelo...ili je bilo potisnuto.
    Osobno nemam nekih trauma... Iako nisam bila a to sam ni sad popularna.
    Moji sinovi su razliciti ali samo je jedan taj tip kolovode. I definitivno da koga sustavno maltretiea bilo bi mi drago da me ucitelj ili roditelji obavijeste pa bih to rjesavala.

  49. #49
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a što se tiče tih ženskih odnosa
    je li toga bilo nekada?
    meni se čini da nije
    ili sam ja senilna baba, pa sve pozaboravljala
    ili sam odrasla na selu gdje smo bile preglupe za te suptilne svinjarije
    prvi put sam takve stvari vidjela u američkim filmovima o njihovim srednjim školama
    bilo je
    mozda ne u tvom krugu prijateljica
    ili ne u tvom razredu
    ali sigurno je bilo

  50. #50
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    onda je valjda bila stvar u malom mjestu
    ili mi je tako dobro pao grah
    ili se mene osobno nije ticalo, pa nisam doživljavala
    i to je lako moguće

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •