Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 199

Tema: Pretjerano trazenje hrane i slatkisa

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Inače, ja se sjećam sebe, kako sam obožavala jesti. Teško mi je reći šta je bilo iza toga i je li išta bilo, imala sam jako ispunjeno djetinjstvo i jako lijepo. Ali jelo mi je bilo jednostavno neodoljivo i neprikosnoveni užitak. Jesam li jela iz dosade - pa možda i to, kad nije bilo neke akcije, ali akcije je objektivno bilo jako puno. A nemam problem s težinom u odrasloj dobi, uvijek imam stabilnu, normalnu težinu.

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja bih stvarno voljela cuti sto i koliko zapravo dijete jede kroz dan. Jer postoji mogucnost da zapravo ne jede previse , ali majka mozda nije realna.
    Npr. meni nije nikakva drama da dijete pojede velike kokice i 3 dcl kole kad ide u kino jednom mjesecno. I nije mi drama da pojede 2 komada torte i vrecicu cipsa na nekom rodendanu. To su rijetki dogadaji i ne bih to zvala nikakvim natrpavanjem.

  3. #53
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Podsjetila si me na sina naših prijatelja. U nekoj dobi se počeo debljati od pretjeranog unosa slatkiša (i sve ostale hrane) pa su izbacili iz kuće sve slatko i nezdravo. Pa je mali počeo jesti valjda troduplo slatkog po tuđim kućama. Kod mene (sinov prijatelj je i redovito je kod nas), kod drugih prijatelja, kod baba...To je otišlo toliko daleko da bi tražio od bake da mu kupi nešto slatko pa manično to trpao u usta odjednom da što prije pojede, da ga roditelji ne vide. Sad je stvarno buco. Rekla sam mami i tati da su izazvali kontraefekt ali nisu me ozbiljno shvatili, valjda ne mogu ni pojmiti u kolikim količinama jede van kuće. Treba im dati slatko da jedu ali nekako to ograničiti i dogovoriti se s babama i prijateljima da se svi pridržavaju istoga

  4. #54
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ja mojima ne dramim i uvijek ima čokolade i keksa u kući
    I koji puta sliste cijelu Milku u pola sata a koji puta zna u ormaru biti 10 Milki i ne dirnu ih po mjesec-dva. Ne smije se napraviti priča od hrane jer onda nastaje problem.

  5. #55
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Pa slagala se ti ili ne, činjenica je da je tip 2 među mladima (znaci ne sasvim maloj djeci, ali dobna granica se značajno pomakla) u americi već uzeo zamaha (i to upravo zbog pretilosti i prehrane), dok u hrvatskoj nema još niti jedno oboljelo dijete.
    Kod odraslih je što se tiče debljine, situacija u Hrvatskoj jednako grozna..hrvati su debela nacija s lošim prehrambenim navikama.
    Ne slazem se generalno s tim jer je, za SAD, takva generalizacija prilicno besmislena. Naravno da imaju brojke (ove iz posta od zute, na primjer) jer moraju imati brojeve na razini drzave. No opet, tesko je nesto toliko raznoliko i toliko veliko kao SAD svesti pod zajednicki nazivnik i reci da djeca ovdje jedu samo fast food i slatko.

    Ako zagrebes dublje u sve te statistike, jasno je (i objavljeno) da glavninu tih brojeva cine, uglavnom, dvije etnicke skupine koje, cesto ali ne uvijek, spadaju u kategoriju istog socioekonomskog statusa. I to je glavnina problema, puno slozenija od cinjenice da se "mali Amerikanci" prezderavaju slatkisima.

  6. #56
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj lamy prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje, imam veliki problem. Sta da radim???
    Možda je problem baš u ovoj tvojoj rečenici. TI imaš problem, kažeš i to veliki.
    Pa ga probaj riješiti sama sa sobom. Možda je problem samo u tebi i u tvom viđenju količine hrane. Nađi negdje tablice u kojima piše koliko bi kalorija trebalo uzimati na dan dijete dobi i konstitucije tvoga djeteta. Ili to pitaj njenog liječnika. Ali, tako da to tvoja kći ne zna. Jer, ona očito nema (još uvijek) problem. Probaj da tako i ostane.

    Hrana neka bude nešto što je normalno, jesti moramo, hrana nije nagrada ni uskrata, ona je neophodna. Ali je i zadovoljstvo, itekakvo.
    Probaj biti ležerna prema ishrani neko vrijeme, Možda upali.

    Naravno, ako misliš da se radi o bilo kakvoj bolesti, mora se to isključiti.

  7. #57
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne slazem se generalno s tim jer je, za SAD, takva generalizacija prilicno besmislena. Naravno da imaju brojke (ove iz posta od zute, na primjer) jer moraju imati brojeve na razini drzave. No opet, tesko je nesto toliko raznoliko i toliko veliko kao SAD svesti pod zajednicki nazivnik i reci da djeca ovdje jedu samo fast food i slatko.

    Ako zagrebes dublje u sve te statistike, jasno je (i objavljeno) da glavninu tih brojeva cine, uglavnom, dvije etnicke skupine koje, cesto ali ne uvijek, spadaju u kategoriju istog socioekonomskog statusa. I to je glavnina problema, puno slozenija od cinjenice da se "mali Amerikanci" prezderavaju slatkisima.
    Ja sam kriva jer sam uzela " male Amerikance " bez naglaska na etickim skupinama i socijalekonomski status. Da je kod nas kulturoloski uobicajeno i ekonomski dostupno , nasa skupina slicnog socijalekonomskig statusa bi imala isti problem. Ovako nasi jedu jako puno skroba, ali u tim slojevima izostaje velika kolicina glukoznofruktoznog sirupa i losih masnoca, pa ih dijabetes ne napada kao preko oceana.

  8. #58
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nda, a prosjek Kaae?

    Ovako je u Americi
    Odrasli dijabetes: 10.8 %
    Kod nas: 5.6 %
    http://www.diabetesatlas.org/across-the-globe.html

    djeca u Americi: 0.25 %
    http://www.diabetes.org/diabetes-basics/statistics/
    kod nas: 0.02 %
    http://www.veliki-za-male.com/dijabetes-u-djece/3/

    S tim da su zbrojeni i tip 1 i tip 2. Ne mogu naći podatak odvojeno.

    LolaMo, naravno da ima i djece s tipom 2. Ako među američkom djecom oboljelom od dijabetesa tip 2 ima 22 % djece, onda i kod nas mora biti bar jedno dijete.

    Samo što me zbunjuje što tvrde da je za porast tipa 1 odgovoran loš način života. Mislila sam da to vrijedi za tip 2, jer je tip 1 autoimuna bolest.
    Zutaminita u Hrvatskoj nema službeno niti jedno dijete (<16g) koje ima tip 2. Znači da mu je dana ta dijagnoza.
    Tko tvrdi da je za tip 1 odgovoran način života?
    Da ne idemo više u dubioze oko dijabetesa, postoji nešto što se zove "dupli" dijabetes..javlja se kod američke djece..tip 2 trigerira tip 1. Grozno teško se liječi.

  9. #59
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne slazem se generalno s tim jer je, za SAD, takva generalizacija prilicno besmislena. Naravno da imaju brojke (ove iz posta od zute, na primjer) jer moraju imati brojeve na razini drzave. No opet, tesko je nesto toliko raznoliko i toliko veliko kao SAD svesti pod zajednicki nazivnik i reci da djeca ovdje jedu samo fast food i slatko.

    Ako zagrebes dublje u sve te statistike, jasno je (i objavljeno) da glavninu tih brojeva cine, uglavnom, dvije etnicke skupine koje, cesto ali ne uvijek, spadaju u kategoriju istog socioekonomskog statusa. I to je glavnina problema, puno slozenija od cinjenice da se "mali Amerikanci" prezderavaju slatkisima.
    Naravno, potpuno si u pravu. Postoje i detaljniji podaci, ali kad se razgovara ovak "ugrubo" onda je lakše uzet cijele SAD iako je to u rangu uzimanja cijele europe

  10. #60
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Uzme se statistika.

    Kako tako pouzdano tvrdiš da nema nijedno dijete?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 17.06.2016. at 23:03

  11. #61
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Meni je dr.u Vinogradskoj rekla 2012.da nitko.od djece kod nas nema tip 2.Poslije nisam pitala....ali pitat cu na iducoj kontroli.

  12. #62
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ima tip 2 od poznanika mala od 12 godina, a nekih već, 5-6godina

  13. #63
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Nema šanse da ja ne bi čula za taj slučaj. I to još da ga je dobila tako mala. Možda se radi o mody-ju

  14. #64
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Svuda piše da je dijabetes tip 1 dominantan ili da se javlja u 90 do 95 % slučajeva kod djece oboljele od dijabetesa. To znači da na 1000 djece oboljele u Hrvatskoj mora biti bar jedno jedino koje ima tip 2.

    Odnosno, prema ovom tekstu, na 1000 ih mora biti 20:
    "U SAD-u dijabetes tipa 2 čini od osam do čak 45 posto dijabetesa u djece. U Njemačkoj i Austriji, primjerice, od 1996. do 2003. godine, postotak tipa 2 utrostručio se u djece. U Europi i Hrvatskoj dijabetes tipa 1 ipak ima 98 posto oboljele djece, dok dijabetes tipa 2 zauzima svega dva posto ukupnog broja oboljele djece."
    http://www.novilist.hr/Zivot-i-stil/...aru-dijabetesa

    te ovdje:

    "Nažalost, u Hrvatskoj je gotovo 20 posto djece i adolescenata pretilo i opasno sklono razvoju dijabetesa 2."
    http://www.vecernji.hr/moje-zdravlje...u-zasto-515982

    "S druge strane dijabetes melitus tip 2 (inzulin neovisni dijabetes melitus) u djece i adolescenata postaje važan javno zdravstveni problem u cijelom svijetu. Iako je u nas učestalost ovog oblika dijabetesa značajno manja, obzirom na epidemiju pretilosti koja u nas također poprima značajne razmjere pitanje je vremena kada će ovaj obik dijabetesa po učestalosti činiti značajan dio naših bolesnika. "
    http://www.poliklinika-arista.hr/dijabetes-u-djece/

    Značajno manja kaže. Što ne znači nepostojeća.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 18.06.2016. at 10:03

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Sigurno postoji netko. Ako vjerojatno ne u ranoj djecjoj dobi nego OŠ i kasnije. Ali to mi se ne cini tako bitno jer u tom postotku dijabetes tip 2 u ranoj djecoj dobi kod nas ulazi skoro medu rijetke bolesti.

  16. #66
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Jelena od kuda su?I na tabletama je?
    Posljednje uređivanje od ellica : 19.06.2016. at 00:27

  17. #67
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Tko tvrdi da je za tip 1 odgovoran način života?
    Na jednoj stranici, nisam mogla kasnije naći opet.

    Jutros sam bila nešto nabrijana na ovu temu, pa sam skinula tekst istraživanja, Incidence of type 1 diabetes mellitus in 0-14 year old children in Croatia - 2004 to 2012 study, gdje kaže:

    "Lower T1DM incidence rates and consequently higher annual increase in incidence in Croatia in the study conducted from 1995 onward could be in a certain extent explained with previously reported changes in socioeconomic status and lifestyle."

    Tu nastavljaju s objašnjenjem vezanim uz oporavak nakon rata, ali i vesternizacijom.

    "In any case, it is yet to be determined which factors (most likely exogenous) play crucial role in an increase in T1DM incidence rates. Among several possible causes of this phenomenon, vitamin D deficiency and obesity are one of the most frequently proposed explanations."

    Vitamin D ipak isključuju jer Hrvatska ima uveden program profilakse D vitaminom.

    "However, the increasing prevalence of obesity in Croatia (28) might contribute to the increasing incidence of T1DM."

  18. #68
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Nema šanse da ja ne bi čula za taj slučaj. I to još da ga je dobila tako mala. Možda se radi o mody-ju
    ne znam znam baš pojedinosti, mala je iz samoborskog kraja

  19. #69
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja imam slican problem sa 6-godisnjakom. Sad se pokusavamo drzati dogovora da si odabere 1 slatkis dnevno, sto je dosta tesko, pogotovo na moru, zna biti scena i placa.... On se vec poceo debljati, a nije sportski tip, a moram priznati da ni mm ni ja bas nismo nikad bili nesto sportski orijentirani...sto je netko rekao, sjecam se sebe u toj dobi, isto sam stalno mislila na hranu, to mi je bila glavna opsesija, nisam nikad bila bas debela, al ono malo buckasta sam bila...

  20. #70
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Kako je tvoj sin barem malo slican mom dogovor oko SAMO jednog slatkisa mozes zaboraviti. Kod njega je ili sve ili nista.
    ( neki dan sam dosla kuci i nasla potpuno praznu kutiju domacice , koja je prije mog odlaska bila zapakirana).
    Mi isto nismo niti blizu sportski tipovi , ali dijete guramo u sport . Jer jedina aktivnost kojom bi se on navio je pomicanje misa i slova na tipkovnici.
    zelim reci da kod odredenih tipova karaktera jednostavno je ne pali ta prica. Stvar je u ugodi koju izaziva slatko jer im pozitivno utjece na serotonin i dopamin u mozgu.

  21. #71
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Sirius, znam to za sport, isao je 3 god u sportski vrtic bas zbog toga ali to sad mogu okaciti macku o rep. Ja sad preko ljeta svaki dan s njim moram vjezbati istezanje jer je nakon 3 godine sportskog vrtica on toliko nefleksibilan da uopce je moze sjesti na pod s rasirenim nogama, on je toliko odbijao rad da treneri valjda nisu mogli nista s njim, iako za njih imam samo rijeci hvale. Bio je upisan kratko na judo, ali smo zbog raznih komplikacija odustali. Bas je trapav (to je valjda genetski), i onda ga to vodi u frustraciju i odbijanje. Sad smo na moru i jucer ga je neki decko zvao da idu vjezbati u park on je rekao ne hvala da ide doma igrati drustvene igre. I sto da mu radim...

  22. #72
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ma nista. Vrebaj. Kad vidis truknu interesa za nesto - djeluj. Ili cete se morati baviti sportom obiteljski. :D
    Ne mora biti sport, moze biti i neki ples. Glavno da je kretanje. ( to sa fleksibilnosti je i genetika. M. se bavi sportom 7 godina, a fleksibilnost nula bodova. Niti to rade na treninzima, niti on ima vremena se uopce time baviti. Par godina smo ga vodili i kiroprakticaru zbog naglog rasta i posebnog polozaja u sportu.)

  23. #73
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Neki ljudi su više za samačke sportove. Planinarenje, biciklizam, plivanje, a ne ovo gdje je obavezno partnerstvo ili ekipa. Probaj.

  24. #74
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Joj, obiteljski sport, samo to ne.... :D

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Post

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, obiteljski sport, samo to ne.... :D
    Kako ne? Ti i muz nakon posla u tajce i majice pa -udri po kvartu.
    Za dizanje utega dizes ovog manjeg u cucnju. ))
    Ne mozete nadmasiti MM koji je doveo psa lutalicu kuci najvise iz razloga da ide s njom u duge setnje po sumi ( koja nam je uz kucu). I tako proslo je 4 godine , a on jos nogom u sumu nije usao.

  26. #76
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Plivanje je najbezbolnije od svega.
    K tome ste i na moru.

  27. #77
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ma nije on za sport uopce, on je knjiski moljac.... Sport smo mi forsirali. Njemu se svidja ideja sporta, on je mislio kad upise judo da ce bit nindza. A onda je doslo dosadno vjezbanje... Razmisljala sam o ragbiju najesen, da iskoristi svoju masu (visok i krupan), a ne cini mi se da treba puno suptilnosti. Samo sto je on jos i njonjo pa vristi na svaku i najmanju ozljedu...... Jao nama.

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mozes i hokej. Tamo je nesuptilnost pozeljna, a svi su prilicno trapavi zbog puno opreme.
    Osim toga ne moze sebe niti druge ozljediti.

  29. #79
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Zuta, pokusavamo vec par godina s plivanjem, jos uvijrk ne zna plivati, boji se, a ktome jos mrzi kad mu voda udje u oci pa se dere da ga cijela plaza cuje da mu donesem rucnik u more da se obrise. A jucer se jos derao iz petnih zila upoomooc osljepio saaam...... A obozava more, al se brcka u plicaku.

  30. #80
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Budem vidjela za hokej, nemam pojma o tom sportu, zapravo o sportu opcenito :skartoc:

  31. #81
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ili cete se morati baviti sportom obiteljski. :D
    )
    x
    eto, nabavite psa pa na planinarenje svaki vikend. :D

  32. #82
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Zuta, pokusavamo vec par godina s plivanjem, jos uvijrk ne zna plivati, boji se, a ktome jos mrzi kad mu voda udje u oci pa se dere da ga cijela plaza cuje da mu donesem rucnik u more da se obrise. A jucer se jos derao iz petnih zila upoomooc osljepio saaam...... A obozava more, al se brcka u plicaku.
    Hahahaha

    kako poznato !!! ( M. je proplivao sa 13 godina, tj. prosle godine na moru mu je doslo da bi ucio plivati . I tako je proveo 10 dana samostalno vjezbajuci cijele dane.)

  33. #83
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Eto, tako nama prolaze dani na moru :D
    Pas ne dolazi u obzir dok stara divlja macka ne ode na vjecna lovista, a mozda ni tad jer je mm uzaaasno protiv, na pse gleda s blagim prijezirom mackoljupca.

  34. #84
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja ti isto predlazem obiteljski sport, planinarenje, biciklizam, trcanje, ma moze i puno setanja, obiteljski nogomet... i sl... nesto u opustenoj atmosferi u cemu ce se on osjecat ugodno.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 19.06.2016. at 16:23

  35. #85

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne dobiva se dijabetes od jedenja slatkisa.
    Kakve su joj bile navike hranjenja ranije? Jeste ju tjerali da jede? Jeste inzistirali da pojede odredene kolicine hrane? Jeste hrani davali velik znacaj prije ( nego sto je ona pocela pokazivati interes)? Sto znaci krupna? Koliko je visoka i teska?
    Sto je danas pojela za obroke?
    (Pokusavam vidjeti koja je tvoja percepcija situacije.)
    Ma joj, od neke 1.do neke 4.god nije nista jela. Onda se odjednom projela hvala Bogu. Medjutim, potreba za slatkom se javila u 6.god. Inace jako mnogo voli mlijecne proizvode i meso,npr. Dorucak joj je abc sir, pavlaka, jaja, nekad pahuljice, vrlo-vrlo-vrlo rijetko pastete ili hrenovke, caj. Uzina je neka grickalica (citav dan je u skoli u cjelodnevnom boravku), probala sam davati za uzinu vocku,ali nista od toga. Rucak je meso i neki prilog, ali je to upitno sta ce pojesti jer ne voli skolsku hranu. Rucak/vecera kod kuce je neko povrce sa ili bez mesa. Ali ona sve dok ne legne samo trazi i izmislja sta bi slatko. Ona ce pojest bananu i onda traziti cokoladne pahuljice((

  36. #86

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih stvarno voljela cuti sto i koliko zapravo dijete jede kroz dan. Jer postoji mogucnost da zapravo ne jede previse , ali majka mozda nije realna.
    Npr. meni nije nikakva drama da dijete pojede velike kokice i 3 dcl kole kad ide u kino jednom mjesecno. I nije mi drama da pojede 2 komada torte i vrecicu cipsa na nekom rodendanu. To su rijetki dogadaji i ne bih to zvala nikakvim natrpavanjem.
    Od slatka dnevno, kad joj nemam mogucnost sve kontrolisati pojede: dzemic na kruhu uz slani dorucak, uzina tipa male gumene bombone, choco lips, ili nesto sl, do spavanja od moje mame jos pojede malu cokoladicu tipa zivotinjsko carstvo ili lizalo. Ne pije gazirane sokove, samo joj vodu dajem da nosi sa sobom

  37. #87
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Što znači ručak/večera povrće s mesom ili bez? Jesu li zastupljeni ugljikohidrati: krumpir, riža, kruh, nešto iz te grupe namirnica?
    Jedete li vi odrasli voće pred djetetom?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 19.06.2016. at 22:00

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    Nisam napisala da je imala zadnji put 36 kg, a visoka je 130. Nije ona debela, ima stomacica, i noge su joj malo popunjenije, ali ne izgleda pretilo. Jedino sto sam primjetila na njoj jesu kao male bijele bubuljice-tackice po obrazima i nadlakticima s unutrasnje strane

  39. #89
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Na ovo sto ti pises ja ne bih niti trepnula.
    Pekmez na kruhu ili palacinki uz dorucak mi ne ide u kategoriju slatkisa.
    Ok, vrecica ( koliko mala? Ona mala koja se kupuje pojedinacno, ili ona sa 10 gumenih medvjedica?) jest slatkis i bezvezarija za uzinu. Niti zasiti , niti ima nutritivnu vrijednost.
    Zivotinjsko carstvo jedva da ima par grama cokolade, tako da i to nije neka ozbiljna kategorija.

    Iz tvog pisanja zaista ne mogu razluciti koliko ona zapravo jede druge hrane.
    Jer ako ne ruca posteno u skoli ( jer joj hrana nije fina) , a kasnije kod kuce jde samo povrce ( ponekad uz meso), pa do spavanja jos komad voca... meni se cini da je zapravo-gladna.
    Mozda nisam u pravu, ali ne mogu skuziti kolike su kolicine hrane u igri.

  40. #90
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Nisam sklona tom nagovaranju da dijete pređe na voće, voće se treba jesti, ali ne u nekoj pretjeranoj količini. Pogotovo što voće koje djeca vole ima visoki GI.
    Zapravo mi se čini da nitko od djece tu ne jede puno, nego pogrešno. Barem ovih manjih, ne znam za veće. Ne znam kako bi vam predočila koliko jede dijete koje trenira 3h na dan vodeni sport. Da jede kruh bez ograničenja, pojeo bi kilogram s nečim za večeru bez trepnut, ili 25 palačinki...štagod. Mršav je ko štap. Ali mi baš nemamo doma slatkiše ni toliku količinu slatkog voća...nikad to ne kupujemo. Ne branimo, ne nudimo, hrana nam je služi za preživljavanje (osim meni u nekim životnim fazama kad nemam volje kuhat, što se sada vidi na meni) Kad oće čokoladu, može ju otić kupit. Ili sladoled. Štagod. Meni je važno da ne jede štajaznam kekse umjesto užine, a ne da zabranim čokolade.
    A moram priznat da nisam sigurna da će djeca, koja se ne kreću, početi odjednom s kretanjem, ako se ne zaljube jako u neki sport. Ako se vi ne mislite počet kretati. Ta se potreba razvija . I ne mislim da je kretanje samo po sebi nešto osobito presudno u smanjenju debljanja, treba ozbiljno trenirati da to troši kalorije, prehrana je važnija sto puta.

  41. #91
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    sirius, zar nije TIP I autoimuna bolest?

  42. #92
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    krumpiric, ciljala sam na to da se za start počne s uspostavom zdravih navika, a kasnije se lako pređe na zdravije voće, od onog šugarlemastog. Ali do tog ne može doći ako dijete apsolutno nikad ne vidi roditelje da jedu voće.

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, zar nije TIP I autoimuna bolest?
    Pa je, ali se ne zna uzrok. Stalno se spominju neki novi potecijalni okidaci .

  44. #94
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Lamy i meni se cini da je gladna iz ovoga sto pises.Moj je mahnito jeo slatko.
    A neke zdravije verzije sladoleda(domace),domace cokse,muffini.....Ima puno finih i zdravih "slatkisa".
    Moj je smotan.I ja sam smotana.
    Muz i mala nisu.U vrticu je isao na nogomet(presmijesno),zatim na plivanje i sad vec dugo na takewondo.Uopce nema govora da nema fizicke aktivnosti.Ionako previse sjedi......
    Krumpiric je autoimuna je.Ali neki.okidac mora biti.

  45. #95
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Ta se potreba razvija .
    sad si me sjetila, moj j neki dan nije imao trening. bio s prijateljima do devet i pol vani, došao doma, ja i m ležimo na kauču i gledamo tv. on sjeo do nas i nakon par min se digao da on ide trčati jer ga noge pitaju.
    digao se, stavio slušalice na uši, otrčao 6 km, došao doma u deset i pol, otuširao se i išao spavati.

    pitam ga ja da kakav je to osjećaj kad te noge pitaju, šta je to, mene nisu nikad noge ništa pitale...

    znat će sirius, to je isti onaj koji je dane provodio za kompom i kojega si morao metlom tjerat na trening, do prije 2-3 godine :D

    a prehrana...
    mi doma isto ne vodimo računa previše o prehrani, osim u smislu da je svaki dan kuhano za ručak, po mom sudu zdravo, i da doma nemamo ni bombona ni grickalica jer nemamo naviku kupovati, uvijek imamo voća, salate, povrća... za doručak i večeru uglavnom kruh s nekim sirom, pancetom, jaja, slane ribe, šunke - ono, najklasičnija klasika :D
    m jede sve, j je izbirljiv i blitva mu mora biti samo na jedan način spremljena inače ne jede, ne jede maneštre i komplicira. a oboje vole slatko i kad napravim kolač, do jutra je pleh prazan, čokoladu pojedu cijelu odmah...

    doduše i tu je j u zadnje vrijeme počeo fantazirati i spominjati ugljikohidrate, proteine i te pi*darije :D, za večeru traži umjesto sendviča ko sav normalan svijet :D puretinu na žaru, muti smutije i tako.

    svašta s tom djecom uglavnom, gledam ga i mislim se iz kojeg si ti filma ispao, čije si gene pokupio i ko je tebe odgajao da mi je znat

  46. #96
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    hahaha cvijeto
    mene si 30 godina morao metlom od ekrana micat
    a sad znam taj osjećaj kad te noge pitaju, odnosno, ja to zovem da imam crve u guzici

    i moram još napisat da moj sin ne bi ni pod prijetnjom smrtne kazne probao ni trešnje, ni maline, ni jagode, ni naranče, ni mandarine...a već godinama me gleda kako sve to tamanim i još pritom mmmčem, on mrtav-ladan
    ali u zadnje vrijeme isto non stop traži slatkiše i ja sam to protumačila da raste i razvija se i ustvari je gladan, pa pokušam proturit prvo nešto konkretno, pa onda slatkiš.

  47. #97
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Heh, ali moj kaze "gladan sam za sladoled" i ne mis ga zeznut. Ako boze sacuvaj ponudim voce, kaze "ja bih nesto slatko ali neeeezdraaavo"; onda mu obicno kazem da je to otrovna jabuka pa se jos i naljuti.

  48. #98
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Heh, ali moj kaze "gladan sam za sladoled" i ne mis ga zeznut. Ako boze sacuvaj ponudim voce, kaze "ja bih nesto slatko ali neeeezdraaavo"; onda mu obicno kazem da je to otrovna jabuka pa se jos i naljuti.
    Moj kaze nemam mjesta za rucak u trbuhu, ali imam za cokoladu ili rafaelo :D

    Makar, on voce bas voli, al voli i slatkise

  49. #99
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pa ja ga razumijem, ja isto ko da imam dva zeluca, kad rucka vise ne mogu ni zalogaj, deserta mogu i dva :D

  50. #100
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nista. Vrebaj. Kad vidis truknu interesa za nesto - djeluj. Ili cete se morati baviti sportom obiteljski. :D
    Ne mora biti sport, moze biti i neki ples. Glavno da je kretanje. ( to sa fleksibilnosti je i genetika. M. se bavi sportom 7 godina, a fleksibilnost nula bodova. Niti to rade na treninzima, niti on ima vremena se uopce time baviti. Par godina smo ga vodili i kiroprakticaru zbog naglog rasta i posebnog polozaja u sportu.)
    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ti isto predlazem obiteljski sport, planinarenje, biciklizam, trcanje, ma moze i puno setanja, obiteljski nogomet... i sl... nesto u opustenoj atmosferi u cemu ce se on osjecat ugodno.
    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, obiteljski sport, samo to ne.... :D
    O da mislim da djeci treba uzor...



    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    svašta s tom djecom uglavnom, gledam ga i mislim se iz kojeg si ti filma ispao, čije si gene pokupio i ko je tebe odgajao da mi je znat
    bravo za J., tako treba, pravi sportaš

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •