Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 199

Tema: Pretjerano trazenje hrane i slatkisa

  1. #101
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja ga razumijem, ja isto ko da imam dva zeluca, kad rucka vise ne mogu ni zalogaj, deserta mogu i dva :D
    i ja to razumijem i imam ta dva želuca

    i ne nudim jabuku umjesto slatkog jer prema facebook memeovima to spada u top 3 traume iz djetinjstva
    nego tražim da prvo pojede npr šnitu kruha sa sirom, pa onda može nešto slatko (ali manje od onoga što je on zamislio)
    ali moj nema problem s viškom kila, prije manjkom

  2. #102
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    tang ajd pošalji di se mogu naći te traume iz djetinjstva jer mi frendica maloj mršavoj ko štapić brani 100 čuda da pojede i onda dijete jede sve te stvari po rođendanima (ako mame nema)
    a ja bi mamu frendicu uvjerila da joj ništa neće bit djetetu ako nekad pojede kakav slatkiš sebi za gušt.

  3. #103
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    LOL lili nigdi, šalila sam se
    tj moj komentar se odnosio na čest fenomen generacije naših mama i baka, kad ih pitaš "ima li nešto slatko?" dobiješ odgovor "ima jabuka"

    ili ono kad su nas pokušavali uvjerit da je isto kinder lada ili eurokrem

    u ovoj tvojoj situaciji ja mami frendici ne bih ništa govorila

  4. #104
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    A tako a ja vec mislila neka se istrazivanja radila.

    Ma mi smo jako dobre frendice i uvijek mi sama kaze pls reci mi iskreno tako da to nije upitno. Onq ima traume iz djetinjstva jer je bila debela i djecq su je zadirkivala pa sad svom djetetu ne da ni slank kad onqla mama misli da nije gladna bez obzira sto dijete kumi jer je gladno. Dijete iznimno odskace od vrsnjaka po tezini u smiwlu mrsavosti. Zato mislim da faka pretjeruje i ovqko djetetu spadaju sve hlace :/

    Dijete uopce nema spontani poriv da uzme ponudjeno ako je gladno nego pitq onako naglas jel bi mama dala ( a mame nigdje na vidiku).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.06.2016. at 14:02

  5. #105
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Slank je slano

  6. #106
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Tang meni su kad sam pitala ima li slatkoga govorili da ima pekmeza, a nekad bi mi baba umutila zumanjak sa secerom. Bljak. Tako da je ovo kod nas sigurni i posljedica prevelikw dostupnosti slatkisa.

  7. #107
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    jen, šta nije on imao nekakav problem s jelom, ono nije htio jest bijelo il tako nekako?

  8. #108
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Jeo je samo bijelo :D sad je puno bolje, jede nekoliko jela, ali nikakvo povrce, ali bar je poceo jesti meso. I ne moze jesti s nama za stolom ako mi jedemo nesto sto mu se gadi, sto je gotovo sve sto mi jedemo.
    Ma totalni je cudak, a najdraza hrana mu je pazi ovo sushi, znaci sirova riba :? Ali naravno ne svaki sushi nego samo odredjene vrste jer naravno s njim nista ne moze bit jednostavno.

  9. #109
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Ojoj, jen, stvarno su slicni tvoj i moj. Suosjecam

  10. #110
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj jennifer_gentle prvotno napisa Vidi poruku
    Ma totalni je cudak, a najdraza hrana mu je pazi ovo sushi, znaci sirova riba :? Ali naravno ne svaki sushi nego samo odredjene vrste jer naravno s njim nista ne moze bit jednostavno.
    jedan moj prijatelj kaže kako je cijelo djetinjstvo slovio za dijete koje ništa ne voli jest (odrastao u Dalmaciji i mater je kuhala što većina mama ovdje kuha). Dok nije otišao na studij vani i probao razna azijska jela, koja obožava. Sad tvrdi da uopće nije bila stvar u njemu, da mu je mater umjesto pohane piletine radila chicken tikka masala, bila bi to druga priča

  11. #111
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    jedan moj prijatelj kaže kako je cijelo djetinjstvo slovio za dijete koje ništa ne voli jest (odrastao u Dalmaciji i mater je kuhala što većina mama ovdje kuha). Dok nije otišao na studij vani i probao razna azijska jela, koja obožava. Sad tvrdi da uopće nije bila stvar u njemu, da mu je mater umjesto pohane piletine radila chicken tikka masala, bila bi to druga priča
    Ima nesto u tome, ja sam bila vegetarijanka od 15 god dok nisam upoznala muza i otkrila da meso zapravo moze biti fino, socno i ukusno, a ne prepeceni djon kojemu je iscijedjena sva dusa. Doduse ovaj nas weirdo stvarno moze svakakva cuda probati doma, ali je tvrdoglav ko mazga, nece ni probati, onda kad nekim cudom proba skuzi da je fino.

    Laumi

  12. #112

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    Eh evo citav dan stalno razmisljam da li ustvari pretjerujem, da mozda nemam neka ocekivanja ili sl. Ali, bas u tom momentu moje dijete koje je prije sat vremena doslo s polja i sa suprugom vecerala (kod nas je post, tako da je vecera bas obimna i jaka) slhedece:pun tanjir supe crvene-tarhana, pojela malo vise od pola zvrka pite od sira, salate tak-tak, pola snicle tanke,bifteka,uz malo hljeba. Nakon toga je pojela 1 cokoladicu iz bombonjere i sat vremena poslije vecere, govori mi:ja sam gladna. Pitala sam je da li je stvarno gladna, sta joj se jede (odmah je rekla slatko),da nije mozda zedna. Ponudila sam joj bananu koje je pola pojela i kaze da ne moze vise, ali da je i dalje gladna.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    a je li djeca jedu kad je post ili ? ako nije niš jela do večere, onda je legitimno gladna .

  14. #114
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa ako cijeli dan ne jede nije ni čudo da je gladna
    šalim se malo, ne znam jel i ona posti, al tanjur juhe, pola šnicle s malo kruha i taj zvrk pite...pita nešto slatko. :D

  15. #115
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Podsjetila si me na sina naših prijatelja. U nekoj dobi se počeo debljati od pretjeranog unosa slatkiša (i sve ostale hrane) pa su izbacili iz kuće sve slatko i nezdravo. Pa je mali počeo jesti valjda troduplo slatkog po tuđim kućama. Kod mene (sinov prijatelj je i redovito je kod nas), kod drugih prijatelja, kod baba...To je otišlo toliko daleko da bi tražio od bake da mu kupi nešto slatko pa manično to trpao u usta odjednom da što prije pojede, da ga roditelji ne vide. Sad je stvarno buco. Rekla sam mami i tati da su izazvali kontraefekt ali nisu me ozbiljno shvatili, valjda ne mogu ni pojmiti u kolikim količinama jede van kuće. Treba im dati slatko da jedu ali nekako to ograničiti i dogovoriti se s babama i prijateljima da se svi pridržavaju istoga
    e to,lako je bilo dok sam jedina ja hranila malu i imala kontrolu nad svim obrocima...a sada saznam da se u vrtiću trampi i svoje crne čokse zamijeni za kinder sranja...
    pa svaki put kad ode s nonom u grad kaže da je gladna i iskamči neki croissant,slajić isl...jučer bili na rođendanu i utrpala u sebe smokija,pizze i torte....došo rođak u prizemlje,i nakon igre mi se vrati sa keksima u kosi...nekako se uvijek skupi puno tih prigoda gdje se tamani to smeće...
    a i po tome joj ga ja ne mogu nikad davat jer ga dobiva svugde drugo...a tako i jest...mama vještica koja nikad ništa ne da i samo pravi zdrave deserte (puding od avokada + kakao, slajić od zaledjene banane itd...) frustrira me što ih je obožavala kad su bili jedini koje je jela....a sada mi ostavi i da joj to više ne valja...

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    tang ajd pošalji di se mogu naći te traume iz djetinjstva jer mi frendica maloj mršavoj ko štapić brani 100 čuda da pojede i onda dijete jede sve te stvari po rođendanima (ako mame nema) a ja bi mamu frendicu uvjerila da joj ništa neće bit djetetu ako nekad pojede kakav slatkiš sebi za gušt.
    ha ha,da u idućem postu nije pisalo da je ta bila pretila u djetinjstvu to je moj opis,he he...
    ja mojoj ne branim da se ne zdeblja nego zato što inače tako malo jede da stvarno nema mjesta nekvalitetnoj i junk hrani...
    a i zna se da šećer stvara ovisnost te da je djetetu (pa i odraslima) skoro nemoguće imati mjeru i ne pretjerivati...

    ugl, ima već neko vrijeme da sam MMu rekla da me strah da ne izazovemo to da kad bude imala svoj đeparac počne manično kupovati sve to što smo joj branili jesti i generalno pretjerivati jer nedavno sam pročitala članak u kojem ona debela USA komičarka, Melissa nešto,govori da je odrasla u velikoj irskoj obitelji te da se sjeća da su je u djetinjstvu tjerali da mora sve pojesti što je na pjatu (kao priča o velikoj gladi iz prošlosti,nema bacanja hrane)...

  16. #116
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj lamy prvotno napisa Vidi poruku
    Eh evo citav dan stalno razmisljam da li ustvari pretjerujem, da mozda nemam neka ocekivanja ili sl. Ali, bas u tom momentu moje dijete koje je prije sat vremena doslo s polja i sa suprugom vecerala (kod nas je post, tako da je vecera bas obimna i jaka) slhedece:pun tanjir supe crvene-tarhana, pojela malo vise od pola zvrka pite od sira, salate tak-tak, pola snicle tanke,bifteka,uz malo hljeba. Nakon toga je pojela 1 cokoladicu iz bombonjere i sat vremena poslije vecere, govori mi:ja sam gladna. Pitala sam je da li je stvarno gladna, sta joj se jede (odmah je rekla slatko),da nije mozda zedna. Ponudila sam joj bananu koje je pola pojela i kaze da ne moze vise, ali da je i dalje gladna.
    Ako joj se sat vremena nakon vecere jelo slatko sto joj nisi dala neki posteni desert ( puding ili palacinku , hranjivo a slatko). Jedna cokoladicu iz bombonjere niti ne spominjem pod deseret. Kad jedes ti mozes pojesti samo jednu?
    inace , vecerala je ok, ali daleko od toga da je to neka posebna kolicina.( pola tanjura juhe, pola malog bureka, salata, pola snicle i malo kruha.)

  17. #117
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Uz pretpostavku da dijete ne posti, vec da je jelo tokom dana.

  18. #118
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku


    a i zna se da šećer stvara ovisnost te da je djetetu (pa i odraslima) skoro nemoguće imati mjeru i ne pretjerivati...

    ..
    ma ovo ne mora uopće biti tako. skulirana, skuliraj se

  19. #119
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Uz pretpostavku da dijete ne posti, vec da je jelo tokom dana.
    I meni se čini malo ono što je lamy napisala, ali teško mi je procijeniti jer se potrebe pojedinaca jako razlikuju.

    Samo za ilustraciju - evo što jedu moji (počelo je baš negdje oko 12. godine, ne mogu točno procijeniti).

    Doručak:
    L. ne pije mlijeko nego jogurt ili čaj s medom, E. je obožavatelj kave, pa pije mlijeko "pofarbano" sa žličicom cappuccino čokolada . Ponekad pije frape, ujutro ili popodne. U frape uz bananu stavlja med.

    Za doručak pojedu kruh s namazom - obično 2 šnite.

    L. voli integralni kruh, pa pojede to sa sirnim namazom ili putrom, uz to ponekad šunku, ponekad bez mesa. Umjesto sirnog namaza ponekad obični sir tipa tilzit ili slično. Od salama voli samo jeger pa to ponekad kupim.
    E. voli topli doručak, pa si ponekad prepeče špek i to jede s kruhom, ali ne češće od 1x tjedno. Zimi si radi tople sendviče iz tostera, ali ne da mu se to često, pa i on uglavnom jede pecivo s putrom ili sirom. On voli i slatko, pa zna dopuniti doručak sa komadićem domaćeg kolača. Obožavaju putar štangice i makovice, pa to ponekad jedu za doručak. Eh, zaboravila sam najbitnije - uvijek imam domaćeg džema, pa je to isto često za doručak. MM to ne preskače. A ponekad baš mm "zabrazdi" pa kupi nutellu (mlađi sin to ne smije, pa jedu stariji i mm , ali to nije često).

    Užina:Kad idu u školu, nose sa sobom hranu. L. nosi nešto konkretno, jer nema hranu u školi. Ima kutiju za transport hrane i u njoj nosi pohane ili faširane šnicle, prilog (svježe povrće ili kuhano) i kruh. Za drugi međuobrok nosi još bananu ili putar štangicu punjenu, ponekad kroasan ili krafnu.
    Sad kad su praznici, ne moraju ništa nositi sa sobom nego pljačkaju frižider i špajzu. Neki dan sam ispohala 4 fileta bijelog mesa (obožavaju tanke šnicle, bilo ih je 16). To smo jeli za ručak, a nakon večere je ostao samo jedan . Nije to svaki dan, ali obožavaju "tanko pileće meso" pa kad je dostupno, pojedu sve do kocena.

    Ručak: kod nas je uvijek nešto kuhano, svaki dan se koristi žlica (juha ili varivo, meso, prilog, salata)

    Popodnevni međuobrok: voće i keksi ili jogurt i kolač ili kava (bijela) s pecivom, ponekad sladoled...ne mogu se svega ni sjetiti. Ako idu van, ponesu nešto sa sobom ili opljačkaju kvartovsku pekaru zajedno s društvom. Omiljena im je pizza na kriške iz pekare ili pita krumpiruša iz druge pekare.

    Večera: ponekad je topla (češće zimi) - ako je što ostalo od ručka, to se pojede, a ako ne - snađi se, druže (tunjevina i slično, sir i vrhnje, šunka, tortilje punjene koječime - mlađi sin je obožavatelj toga i trenutno za punjenje koristi Lidlov "baked beans" - bijeli grah u umaku od rajčice).

    Ja često pečem zlevenke (bazlamače), pogačice ili gris štrudle slane i slatke - uvijek nešto ima.

    * * *
    Da moji kroz dan dobiju pola bureka i jogurt, mislim da bi od gladi oglodali noge od stola.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.06.2016. at 09:32

  20. #120

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    I meni nekako to zvuči kao malo hrane...
    Čini mi se da moja pojede više u toku dana, 7 god, 132 cm a samo 25 kg - i to je konačno dodala 2kg u poslednja 2 meseca.
    Otkako se oporavila od zimskih viroza jede stalno, pojede za svaki obrok porciju dovoljnu za odraslog, puno svežeg povrća, i po 2-3 vrste voća, užinu, ogromnu večeru i pre spavanja obavezno traži još nešto da jede jer je gladna . A jede stvarno sve, voli i meso, i jaja, i sve mlečne proizvode.

    Naravno, da se ona pita, živela bi samo od slatkiša. A i rodbina je podržava "jer je dete baš mršavo" .
    S tim da ja ne pravim problem oko sladoleda, štangle crne čokolade, jednocifrenog broja komada keksića, ne branim nikad domaće kolače, namazan med, pekmez ili nutelu.
    Ali kada mi dete u istom danu pojede maltene sve nabrojano i još cvili za lizalicom, e na to dobijem napad propovedanja o štetnosti slatkiša i vrlini umerenosti i baš me briga da li je mršava i kakve će traume imati...
    Doduše, moja je uvek u pokretu. Ako je napolju, trči, šeta, skače, vozi bicikl, penje se, u krajnjem slučaju mahom stoji, retko sedi. Ako je unutra i sedi, pocupkuje joj makar noga ili lupka ruka dok čita/gleda TV.
    Valjda potroši sve što pojede...

  21. #121
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ja ne bi djetetu dala palačinku ili puding za desert, nema te šanse. Meni je puding masa bez ikakvog smisla, slatko i bljutavo, prašak s mlijekom, a palačinke su mi kompletan obrok koji povremeno dobiju za doručak (čitaj kad se ne žuri na posao aka nedjeljom).

    Sto puta radije nešto jako i konkretno, bilo malo nekog jačeg kolača (a i to blagdanom ahahha) ili komad crne čokolade.

    Čokolade (crne, ali fiine) imamo doma, može se jest po potrebi. Desert uopće ne smatram dijelom normalne prehrane. Nego povremenom zabavom.

  22. #122
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Desert JE dio normalne prehrane.

    Puding je spas kada zbog slomljene vilice osoba ne moze gristi. Nikad vise necu reci rijec protiv pudinga.

    Skulirajte se, kako kaze cvijeta. . Umjerenost je odgovor na sve.

  23. #123
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Moje rečenice sadržavaju riječ: smatram. Očito vi znate, ja moram priznati da nama ovako skroz dobro ide.

    Voće, palačinke, kolače, šejkove, štagod - jedemo ko zaseban zajutrak/međuobrok.

  24. #124
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bi djetetu dala palačinku ili puding za desert, nema te šanse. Meni je puding masa bez ikakvog smisla, slatko i bljutavo, prašak s mlijekom, a palačinke su mi kompletan obrok koji povremeno dobiju za doručak (čitaj kad se ne žuri na posao aka nedjeljom).

    Sto puta radije nešto jako i konkretno, bilo malo nekog jačeg kolača (a i to blagdanom ahahha) ili komad crne čokolade.

    Čokolade (crne, ali fiine) imamo doma, može se jest po potrebi. Desert uopće ne smatram dijelom normalne prehrane. Nego povremenom zabavom.
    Kad bolje razmislim, i kod nas je ovako. Desert se ne jede nakon obroka, nego kao međuobrok. Palačinke ili bazlamača su doručak (vikendom) ili večera (bilo kad), kao i slane gris štrudle i razne pogačice, palenta i tako. Čak i kad imamo goste, obično se pojede ručak, pa se napravi pauza, pa kasnije kava i kolači.

    Kolači se jedu popodne uz kavu (obično ispečem jedan pleh vikendom i to potraje dok se ne pojede, a i razdijelimo samcima iz obitelji). Ako nema kolača, mm jede napolitanke (taj dobije tresavicu ako nema nešto slatko za uz kavu). A čokoladu mm često jede u 9 navečer, što je meni nepojmljivo (ja ne bih mogla zaspati da tako nešto pojedem kasno). Kaže da mu je dugo do jutra i vjerojatno ima pravo. Moja mama je dijabetičar (tip 2, na tabletama) pa ima obavezno kasni noćni obrok prije spavanja, da održi razinu šećera u krvi (šalica sojinog mlijeka + pol šnite integralnog kruha). Meni ne paše jesti navečer jer onda ne mogu spavati.

  25. #125
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Moje rečenice sadržavaju riječ: smatram.
    To ti je posve nepotrebno naglašavati ako nikoga ne citiraš. Tko bi drugi što smatrao doli ti ako je rečenica izjavna.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.06.2016. at 12:00

  26. #126
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    A dobro

  27. #127
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To ti je posve nepotrebno naglašavati ako nikoga ne citiraš. Tko bi drugi što smatrao doli ti ako je rečenica izjavna.
    Pa naglasavanje toga nije posve bespredmetno, naime, time se citatelje upucuje na to da smo svjesni da je to mozebitno samo nase stajaliste, a ne nuzno neupitna istina.

  28. #128
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Rečenica bez "smatram", i sa: prva zahtijeva obrazloženje, a druga ne. Kao odricanje od odgovornosti da stav ima temelj.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.06.2016. at 14:53

  29. #129
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pa eto, ipak se slazemo da takve dvije recenice nisu semanticki istovjetne.

    A stav ima temelj u oba slucaja, samo smo u potonjem svjesniji svojih ogranicenja.

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Rečenica bez "smatram", i sa: prva zahtijeva obrazloženje, a druga ne. Kao odricanje od odgovornosti da stav ima temelj.
    Joj, već vidim kako će ti ovi stavovi doći na naplatu kad ti djeca dođu do puberteta, a možda i prije.... he he he.... Nije to tako daleko kako misliš. Uffff... Kad ti ove tvoje stavove izokrenu i zabodu danevelim kamo, he he he ...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.06.2016. at 15:01

  31. #131
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    cvijeta, ne znam baš, sve prijateljice koje poznam kažu da ako neće pojest cijelu Milku da šta je imaju uopće jest,da se ne mogu zaustavit na jednom redu....
    moj stari je jedini čovjek kojeg poznam da već 20god puši 1-2 cigarete dnevno, a prije toga po kutiju-dvije...
    hoću reć, većina sa ovisnim stvarima ipak pretjeruje (a šećer to jest)....ona manjina koja se može kontrolirat je prije u odrasloj a ne dječjoj populaciji...

    puding sama pravim,od domaćeg mlijeka,kakaa i tapioke ili konjac brašna...ukusniji od industrijske kemije,čak ga i mala jede...dobro,nije nikad provala kupovni ili onaj instant shit iz kesice... kad već postoji zdrava i ukusna alternativa ne vidim zašto je se ne bi držala...

  32. #132
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma ne kažem ja ništa, uvijek je bolje ako nije iz vrećice, ne volem vrećice :D

    samo, ja ne vjerujem, odnosno mislim, odnosno smatram da je to mit, da šećer izaziva ovisnost. kao niti da izaziva hiperaktivnost kod djece.

  33. #133
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    puding sama pravim,od domaćeg mlijeka,kakaa i tapioke ili konjac brašna...
    ajde još dodaj neke brojke tu, koliko tapioke me zanima, kupila sam je lani, vjerojatno za neki recept koji je sasa stavila

  34. #134
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Ja isto smatram da je to mit.

  35. #135
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja volim puding iz vrecice

  36. #136
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ma ne kažem ja ništa, uvijek je bolje ako nije iz vrećice, ne volem vrećice :D

    samo, ja ne vjerujem, odnosno mislim, odnosno smatram da je to mit, da šećer izaziva ovisnost. kao niti da izaziva hiperaktivnost kod djece.
    Možeš smatrati što hoćeš (tu je taj problem sa smatranjem, jer smatranje ne uklanja potrebu za argumentacijom), činjenica je da šećer izaziva ovisnost. Sirius je već spomenula ranije serotonin.

    Zašto je šećer loš:
    "If sugar is so bad for us, why do we crave it? The short answer is that an injection of sugar into the bloodstream stimulates the same pleasure centers of the brain that respond to heroin and cocaine. All tasty foods do this to some extent—that’s why they’re tasty!—but sugar has a sharply pronounced effect. In this sense it is literally an addictive drug." - nefrolog Richard Johnson, sa Sveučilišta Colorado Denver

    http://ngm.nationalgeographic.com/20...gar/cohen-text
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.06.2016. at 15:55

  37. #137
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, već vidim kako će ti ovi stavovi doći na naplatu kad ti djeca dođu do puberteta, a možda i prije.... he he he.... Nije to tako daleko kako misliš. Uffff... Kad ti ove tvoje stavove izokrenu i zabodu danevelim kamo, he he he ...
    Tebe tvoj mali tako muči?

  38. #138
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Jao žutaminuta, poanta je bila u razlikovanju znanstveno dokazane činjenice i našeg stava. Moj stav (ja smatram) da desert nije ručak i druga rečenica: meni je puding bljak :D
    Evo potkrijepit ću onim što mislim da je istina, a nisam dvjesto posto sigurna, jer nisam nutricionist - da ne postoji nutritivna potreba za jedenjem visoke doze UH, nakon što se pojela dovoljna doza kombinacije proteina, UH i masti. Naprotiv.
    Ako postoji potreba za jedenjem slatkog odmah nakon obroka, onda mislim da se radi o navici, ovisnosti, društvenom momentu, votevr.

  39. #139
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    ne postoji nutritivna potreba za jedenjem visoke doze UH, nakon što se pojela dovoljna doza kombinacije proteina, UH i masti.
    Ili nedovoljnoj količini glavnog obroka.
    Slažem se s napisanim.

  40. #140
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mislim, usporedba šećera s kokainom i heroinom...nije li to malo smiješno?
    možda djeluje na isti način i stimulira do neke mjere iste centre u mozgu (s naglaskom, nažalost, do neke mjere :D ) ali to nikako ne znači da izaziva ovisnost.

    i tu možemo prekinuti rat linkovima, jer niti ću ja tebe, vas uvjeriti niti ti mene
    9 science facts about sugar that are completely false

  41. #141
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Nemam pojma izaziva li šećer ovisnost ili ne, ali ja sam nekoliko puta prestajala jest šećer i svaki put sam imala krize.
    Da dodam da sam ja tip osobe ko otac od skulirane, mogu izać vani i pušiti i ne sjetit se cigareta 2tjedna, nisam uopće sklona takvoj ovisnosti. O ničemu.

    Kad se već nabacujemo linkovima :D, onda super dokumentarac s pilot istraživanjem o šećeru.
    http://www.imdb.com/title/tt3892434/

  42. #142
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam pojma izaziva li šećer ovisnost ili ne, ali ja sam nekoliko puta prestajala jest šećer i svaki put sam imala krize.
    l]
    to je valjda kao s vježbanjem. viš da je j u krizi ako ne trči.
    pita te. nekoga pita za trčat, nekoga pita za slatko. ako pretjeraš i s jednim i s drugim, nije dobro
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 21.06.2016. at 16:38

  43. #143
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Između specijalista za ponašanje u jedenju, ili kako to već prevesti, koji olako zaključi da znanstvenici ne znaju interpretirati skenove mozga, i tima znanstvenika čiji je rad objavljen u Natureu, biram potonje.

    No, i bez toga, ajmo opušteno: koliko ljudi znate da su dovoljno čvrst karakter i mogu si odrediti minimalnu količinu slatkog i tog se držati kao pijan plota, koliko poznajete ljudi koji mogu kao Dwayne ne jesti slatko 27 g (a mislim da bi mnogi od nas voljeli da mogu prekinuti tu vezu i samo probuditi se jedan dan bez žudnje za slatkim)?

  44. #144
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    to je valjda kao s vježbanjem. viš da je j u krizi ako ne trči.
    pita te. nekoga pita za trčat, nekoga pita za slatko. ako pretjeraš i s jednim i s drugim, nije dobro
    pa mislim trčanjem se luči endorfin, naravno da izaziva ovisnost ili "ovisnost" - kakogod.

  45. #145
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Pa slatko je uzitak. I tesko se odreci uzitka, bilo kakvog, sto ne znaci da je rijec o patologiji. A nisam sigurna ni da je uvijek nuzno odricati se uzitka, u nekoj normalnoj mjeri.

  46. #146
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Točno. A i što je život bez malih sladostrasti (doduše, ovako sam se opravdavala dok sam pušila i pila). No, na stranu sve to, bitno je imati mjeru.

  47. #147
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ajde još dodaj neke brojke tu, koliko tapioke me zanima, kupila sam je lani, vjerojatno za neki recept koji je sasa stavila
    a joj,nemam ti brojke,prvih par puta mi nije dobro ispalo pa sam na kraju odokativnom metodom uspjela sa konjac brašnom...ide ga doslovno pola čajne žličice u malo hladne vode i onda kad se otopi se momentalno mora ulit i pjenjačom dobro miješati mlijeko + kakao (cca 2dcl + velika žlica kakaa)...u protivnom dobiješ grudu....i ostavim vanka hladit,pa preko noći u fridge i sutradan imam konzistenciju kupovnog... verzija sa chiom je samo meni super a sinjorinici ne paše tekstura chie...

    bilo je još istraživanja o šećeru,sjećam se da su ima cca 30-40god diskreditirali znanstvenika koji je izašao sa štetnim činjenicama u javnost...mislim da je A. Šupe o tome pisala...kao i neke druge laži koje je plasirala industrija prerađene hrane...

  48. #148

  49. #149
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Malo podizem temu. Ovdje se vecinom pise za stariju djecu.
    Mene zanima sto je vama umjerena kolicina za djecu od 2 ili 3 godine? Moj je do godinu dana jeo prilicno zdravu i kvalitetnu hranu. Rekla bih najbolje sto je bilo dostupno. Nikakve slatkise, ni soli, a onda je pomalo dobivao.

    Sada mu ja dam vecinom jedan slatkis u danu, to bude jedan kolac, jedna kinder cokoladica. S tim da za dorucak cesto jede zobene pabuljice s mlijekom i medom ili eventualno kruh putar i med. Ne znam sto dobije u vrticu, sigurno dobije poneki petit keks.

    Dijete nije debelo, ali mislim da je sklono debljanju. Ne znam sad tocno, al ima negdje 95 cm i 14kg i to je OK.

    Problem je sto stalno trazi slatkise. Jede stvarno raznoliko i povrce u varivu i sirovo, i meso, i voce, juhe, neke stvari nece, al nebitno. Nisam nikad stavila 20 kinder cokolada na stol da vidim koliko bi pojeo, al neke koje bas ne voli je odbijao (medvjedice i piliće od cokolade...). I ja vecinom skrenem na drugu temu ili kazem da ce dobit poslije rucka.
    MM i ja se ne slazemo oko toga. On kaze da radim ovisnika od njega, u sto ja ne vjerujem. Mislim da radim vecu patologiju zabranom. Jasno mi je na forumu tko ima kakvu poziciju vezanu uz to. Mene samo zanima sto je vama normalno za tu dob? Jesu li dva medvjedica velicine pola malog prsta ili jedna kinder cokoladica svaki dan prezderavanje slatkisima?

  50. #150
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Sto se tice kvalitetne hrane, on je dovoljno pojede. Evo danas je vecerao pecenu butternut tikvu blago posoljenu i pokapanu maslinovim, svjeze krastavce, malo suhog sira, pola tanke snite budzole, malo mlijeka. Imala sam par sampinjona pa sam u kapice stavila malo maslinovog i kockicu parmezana, to je htio probati, nije pljunuo, al je meni poklonio ostatak Bilo je jos toplog prepecenca s cesnjakom i maslinovim, to nije htio ni probati, uzivao je u tikvi.
    Nije da svaki dan kuham veceru, premda on vise voli kada da. Pojede rado rizibizi od bazmati rize i smrznutog graska i malo putra ili pilece bijelo s rostilj tave, mislim dijete normalno i raznovrsno jede. Nekad mu se ne da nesto probati, al je za tu dob zbilja super. I u vrticu se nikad nisu zalili na njegovu prehranu u smislu izbirljivosti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •