Deca razlicito reaguju na zabrane i ogranicenja, a i na slatku hranu. Balans cete pronaci sami, s obzirom da ste vec tome pristupili kriticki. Moj najstariji je po prirodi umeren i neizbirljiv, spreman na promenu i svestan da se prehrambene navike mogu menjati, ako postoji potreba. Drugi sin se poprilicno istraumirao u K razredu jer je uciteljica dozvoljavala sve moguce slatkise u neogranicenim kolicinama, i tu mu je valjda doslo do konflikta s onim sto smo ga naucili kod kuce. Godinama smo posle vagali sta je 'bad' a sta nije, s tim da smo uvek insistirali da nista sto je jestivo nije 'bad' per se. Treca... ajme. Ona je sva uragan i s 2 godine imala je i uraganski odnos prema hrani. Tu sam se jako morala zamisliti. Bila je sposobna pojesti 5-6 banana odjednom (inace je veliko, veoma aktivno i misicavo dete). Ajde banane i nekako, ali bila je i cookie-monster. Tu sam balansirala. Nekad bih je pustila da pojede vise nego sto ja mogu podneti :D, ali bi onda u medjuvremenu pricale (koliko se s njom moglo, jer je kasnila s govorom, prava je mala zverka) i ipak je to urodilo plodom u smislu da i sad s 6 jede sve i da nije zavisnica o slatkisima (iako ih i dalje obozava). Cetvrta je pocela da jede veoma dobro i nije pravila nikakve razlike medju namirnicama. Sta joj das, jela bi. E sad, ona je dete broj 4 i sad u kuci imamo svasta sto nismo imali za dete 1 i 2, pa cak ni za 3 (jer je najstariji sad skoro teenager). Naravno da jede vise slatkisa nego prvo i drugo dete, ali sad se vec izgradila kultura ishrane da je prosto nemoguce da zapadne u neki ekstrem, plus je ona vec normalno verbalna i mozemo joj sve objasniti.
Moje je misljenje da treba ispostovati decje impulse i moderirati ih tako da ne stvorimo traume (to sto tvoj muz govori), ali da je najbitnije da porodica kao celina ima pozitivan odnos prema hrani. Jako je pozeljno da se hrana sprema kod kuce i da ukucani zajedno jedu...

Na pitanje o mini medvedicima i kinder cokoladici dnevno mi se cini retoricko - normalno da nije prezderavanje slatkisima, tj. jako je daleko od toga.