Drage rodice,

zanima me koliko je od vas izabralo ili bilo prisiljeno na prekid patološke trudnoće tabletom RU 486 (myfegine) i koja su vaša iskustva? Kako je prošao cijeli proces i da li ste imale kakvih posljedica?
Nakon što su mi utvrdili u 8 tjednu trudnoće blighted ovum (nema ploda), izrazila sam želju u KBC Ri za kiretažom. Odbila sam tabletu zbog loših iskustava mojih prijateljica. Odbili su me rekavši mi da u KBC Ri sve žene koje imaju patološku trudnoću nemaju pravo izbora nego moraju ići na medikamentozni prekid trudnoće. S druge strane žene koje imaju urednu trudnoću odnosno idu na abortus zdravog ploda mogu birati. Moje mišljenje je da je prestrašno da žena koja prolazi traumu neuspjele trudnoće nema pravo izbora o načinu prekida trudnoće. Odnosno da je još i prisiljena proživljavati traumu izazvanog poroda sama kod kuće. Užasno sam razočarana sa stavom KBC Rijeka koja ne dozvoljava ženi pravo izbora nego nameće tabletu koja jedini način prekida trudnoće. Važno je napomenuti da su u KBC Ri prvi u HR počeli primjenjivati ovu tabletu čija je cijena cca 957, dok trošak kiretaže iznosi cca 2000 kn. Mnogi su ginekolozi, uključujući i mojega, zbog loših iskustava svojih pacijentica protivnici tablete odnosno smatraju da žena ima barem pravo izbora. Ali očito farmaceutski lobiji i rezanje troškova danas imaju prednost pred osnovnim pravima čovjeka. Da ne duljim, nakon što su me odbili u KBC Ri, otišla sam u KBC Pula gdje su mi odmah zakazali kiretažu koja mi je jučer urađena. Zanimaju me vaša iskustva jer smatram da žena mora imati pravo izbora!