Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 244

Tema: Pretilost i drzavna politika

  1. #51
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Willow, nije pogresna rijec jer se epidemiologija ne bavi samo zaraznim bolestima.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ali rehab prica o Americi.
    tamo je prica prilicno drugacija.
    kod nas je , hvala lijepa , epidemija pekara itekako uzela maha. Pa za 10 kuna mozes maznuti budek i jogurt na akciji.
    Neki posteniji obrok ipak malo vise kosta.
    Ja ne znam kako vi, ali ja kod sebe na trznici za 30 kn namirim povrce koje mi je potrebno na dnevnoj bazi kroz cijeli tjedan (mrkva, luk, korijen celera, cesnjak persin). To je skoro kao jedan obrok u McDonaldsu. Ako tome pribrojim povrce koje naknadno kupujem (kupus, mahune, grasak, kelj, paprike, tikvice, itd.), zavisno od toga sto cu praviti taj dan i meso... Meni se to ne cini znatno skuplje od hranjenja na bazi fast fooda. Samo je za ovo potrebno vise truda i vremena.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Plus sto oni unose oko 20-30 tisuca kalorija dnevno (dobro ste procitali), mahom kroz hranu iz dostave. To je jako puno hrane i jako puno novca.

  4. #54
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, bome kod nas hrana nije jeftina, niti brza niti "spora" a nisu jeftine ni grickalice - pa ti biraj - čips ili glavica salate...
    Da, ali glavicu salate trebaš oprati, očistiti, začiniti, puuuno posla za neke, pa onda radije biraju tutnuti vrečicu čipsa djetetu u ruke, jer nakon slata su ioanko već za 5 min gladni, pa treba opet sjeckati, kuhati, spremati, prati itd.. što nas opet dovodi do načina današnjeg života aposlutno neprilagođenog životinji čovjek.

  5. #55
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ne mislim da su SAMO geni odgovorni.
    ali geni u kombinaciji sa okolinom stvaraju sliku koju imamo.
    Nikada u povijesti nije bilo tako puno dostupne jeftine hrane. To je zapravo poseban fenomen u ljudskoj povijesti, potpuno suprotan sa fizilogijom organizma. Koja je napravljena tako da u danima obilja stvara zalihe za mrsave dane. Ali danas su samo dani obilja , barem sto se kolicine kalorija tice.
    Problem je puno veci od osbne odgovornosti. Osobno, ne vidi rjesenje na globalnoj razini, samo vidim problem koji ce biti sve veci i veci.

    Pa onda mozemo zakljuciti i da geni uopste nisu odgovorni, postojali su i prije nego sto se okolina promijenila. U ovom kontekstu, geni su samo izgovor. Mislim da je licni izbor, nebitno cime je uzrokovan (depresijom, losim prehrambenim navikama u primarnoj porodici, nedostatkom samokontrole etc.), u kombinaciji sa dostupnoscu masne, slatke, ukusne i kaloricne hrane, glavni odgovorni. Jos ako padne na "lose gene" i neodlucan karakter - eto ti veselja. I mislim da bi i srecnici sa dobrim genom itekako postali pretili da u sebe duze vrijeme trpaju enormnu kolicinu hrane, kao ljudi koje emisije spomenutog tipa prikazuju.

  6. #56
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Inače ovo što piše Sirius nije nikakva nauka, nego činjenice, i to poprilično jednostavne. A sad svatko se ima pravo protiv njih braniti i skretati u priču tko što kupuje na placu, kako kuha i hrani se-
    Posljednje uređivanje od šafran : 29.07.2016. at 17:48

  7. #57
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Pa onda mozemo zakljuciti i da geni uopste nisu odgovorni, postojali su i prije nego sto se okolina promijenila. U ovom kontekstu, geni su samo izgovor. Mislim da je licni izbor, nebitno cime je uzrokovan (depresijom, losim prehrambenim navikama u primarnoj porodici, nedostatkom samokontrole etc.), u kombinaciji sa dostupnoscu masne, slatke, ukusne i kaloricne hrane, glavni odgovorni. Jos ako padne na "lose gene" i neodlucan karakter - eto ti veselja. I mislim da bi i srecnici sa dobrim genom itekako postali pretili da u sebe duze vrijeme trpaju enormnu kolicinu hrane, kao ljudi koje emisije spomenutog tipa prikazuju.

    Prije nije bilo pretilih jer nije bilo industrije gotove hrane, moralo se kuhati, sjeckati, rezauckati, prati sve nakon toga. Radilo se fizički puno više, jelo puno manje. Točka. To nije nikakva velika mudrost.

    A ljudi JESU lijene i inertne životinje. Neće ako baš ne moraju. Dokazano znanstveno.

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    fimica na net-u o ekipi koja na hranu ne trosi nista jer koristi hranu iz kontejnera, a ima i flimica o domacicama koje trose na hranu za obitelj od 5 clanova 100 dolara mjesecno.
    Hocu reci , svega ima, ali to nije vecina populacije. Kako, sto i zasto jede vecina populacije koja ima najvise problema je malo slozeniji problem.

  9. #59
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pa kad onda spojiš taj gen sa današnjim policama u dućanima, načinom rada i života, sladoled, slatkiši, brza masna i slatka hrana vrišti iza svakog ugla, pa ono, aj se doupri, nema životinje na ovom planetu koja bi se tome mogla oduprijet i tako svaki dan, iznova i iznova. Tv neću ni spominjati, to ugasiš, nosnice malo teže.

  10. #60
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Inače ovo što piše Sirius nije nikakva nauka, nego činjenice, i to poprilično jednostavne. A sad svatko se ima pravo protiv njih braniti i skretati u priču tko što kupuje na placu, kako kuha i hrani se-

    ma naravno, to su gole cinjenice dostupne svima koje malo dublje zanima problematika. Samo se ukucaju kljucni pojmovi i iskace tona kvalitetnih dokumentarnih fimova o industriji hrane, politici i industriji hrane, fruktozi , prodaji magle oko super hrane...i tako , tko voli neka pogleda.

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad onda spojiš taj gen sa današnjim policama u dućanima, načinom rada i života, sladoled, slatkiši, brza masna i slatka hrana vrišti iza svakog ugla, pa ono, aj se doupri, nema životinje na ovom planetu koja bi se tome mogla oduprijet i tako svaki dan, iznova i iznova. Tv neću ni spominjati, to ugasiš, nosnice malo teže.
    i okusne pupoljke, kod posebno osjetljivih.
    pa onda na slatkise i čipsić odreagiras kao na drogu : :probaj pojesti samo jedan:

  12. #62
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali glavicu salate trebaš oprati, očistiti, začiniti, puuuno posla za neke, pa onda radije biraju tutnuti vrečicu čipsa djetetu u ruke, jer nakon slata su ioanko već za 5 min gladni, pa treba opet sjeckati, kuhati, spremati, prati itd.. što nas opet dovodi do načina današnjeg života aposlutno neprilagođenog životinji čovjek.
    pa da, znaci ipak tu ima osobnog izbora
    ovo sto sirius pise meni zvuci "svi su drugi krivi, samo ja ne"
    a nije tako

    evo, ja sam navela primjer iz bliske okoline
    niti sedmogodisnje dijete od 65 kila
    kojem mama svaki dan kupuje krafne i kole
    a pored nje plac s obiljem voca i povrca
    mogla mu je kupiti i kilu breskvi
    ali nije, kupila je krafnu
    i tko je sad kriv, pekarnica ili ona?
    btw, plac joj je par koraka blize...

  13. #63
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Samo kazem da geni ne mogu izuzeti licni izbor od odgovornosti, nista vise. Ali zivim u drzavi u kojoj se bolesna djeca lijece humanitarnim SMS porukama. Radije bih da se njihovo lijecenje finansira iz budzeta nego lijecenje osobe koja za dorucak jede 12 jaja, za rucak kilu kobasica i cetiri hamburgera, za veceru dvije porodicne pice, a izmedju obroka gricka cips i pomfrit zaljevajuci koka-kolom.

  14. #64
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ginger, neke stvari su previse globale i ozbiljne da bi bile samo (i najvise) osobni izbor.
    npr. dojenje . pravilna prehrana djeteta pocinje dojenjem (ok, jos u trudnoci, ali zanemarimo to na tren).
    i sad da li je to samo osobni izbor ili i drzava/drustvo mora poduzeti korake da se promice pozeljan izbor na globalnoj razini?
    onda taj pozelji izbor na globalnoj razini moras gurati na nacin da ne narusava tude osobne izbore i da bude dostupan / povoljan.
    a to jako tezak zadatak ako je manje dobar izbor jeftiniji, dostupniji i/ili ukusniji.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.07.2016. at 18:09

  15. #65
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Prije nije bilo pretilih jer nije bilo industrije gotove hrane, moralo se kuhati, sjeckati, rezauckati, prati sve nakon toga. Radilo se fizički puno više, jelo puno manje. Točka. To nije nikakva velika mudrost.

    A ljudi JESU lijene i inertne životinje. Neće ako baš ne moraju. Dokazano znanstveno.
    Ali ljudi imaju i nesto sto se zove samokontrola i zdrav razum, pa trebaju shvatiti da ako izaberu laksi put, to ima neke posljedice.

  16. #66
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ma naravno, to su gole cinjenice dostupne svima koje malo dublje zanima problematika. Samo se ukucaju kljucni pojmovi i iskace tona kvalitetnih dokumentarnih fimova o industriji hrane, politici i industriji hrane, fruktozi , prodaji magle oko super hrane...i tako , tko voli neka pogleda.
    gledala sam puno toga
    i sve to stoji
    kao i osobni izbor i odgovornost
    kao recimo, ove obitelji u mom susjedstvu

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Samo kazem da geni ne mogu izuzeti licni izbor od odgovornosti, nista vise. Ali zivim u drzavi u kojoj se bolesna djeca lijece humanitarnim SMS porukama. Radije bih da se njihovo lijecenje finansira iz budzeta nego lijecenje osobe koja za dorucak jede 12 jaja, za rucak kilu kobasica i cetiri hamburgera, za veceru dvije porodicne pice, a izmedju obroka gricka cips i pomfrit zaljevajuci koka-kolom.
    onda bi se iz blagajne prestalo davati i onima koji puse, konzumiraju alkohol, koriste drogu i sjede cijeli dan za racunalom, zar ne?.

  18. #68
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    onda bi se iz blagajne prestalo davati i onima koji puse, konzumiraju alkohol, koriste drogu i sjede cijeli dan za racunalom, zar ne?.

    Ne kuzim kako je isto biti narkoman i raditi uredski posao, ali ok, nekima je to valjda isto.

  19. #69
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Crkava mi baterija, samo cu kratko. Pusaci vec imaju ogranicenja u npr. uplatama osiguranja i sl. I realno je da imaju. Medjutim, drzava na duvanske proizvode bere masne akcize. I na alkohol. Neka se iste uvedu i na brzu i nezdravu hranu i onda ce ove kategorije o kojima pricamo biti na istoj polaznoj osnovi.

  20. #70
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ljudi imaju i nesto sto se zove samokontrola i zdrav razum, pa trebaju shvatiti da ako izaberu laksi put, to ima neke posljedice.
    Mnogi i shvaćaju, ali si i dalje ne mogu pomoći.
    Ali i dalje mogu razumijeti, mnoge poznajem osobno, a mnoge priče sam pogledala i toliko nesenzibilna jednostavno nisam da ne bi mogla shvatiti da mnogi žive jednu sasvim drugačiju životinu dimenziju od moje. Plus naravno nismo svi jednako jaki ili slabi.
    Netko nije u stanju dovesti pudlicu u red, a netko bez mnogo muke odgoji kavkasca.

  21. #71
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim kako je isto biti narkoman i raditi uredski posao, ali ok, nekima je to valjda isto.
    pa ako radis za racunalom pogrbljen imas kronicne probleme sa kraljeznicom npr.
    ako imas genetsku predispoziciju, stil zivota ti ne cini dobro.

    i ovisnost o drogi se klasificira kao bolest.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.07.2016. at 18:26

  22. #72
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,692

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ali rehab prica o Americi.
    tamo je prica prilicno drugacija.
    kod nas je , hvala lijepa , epidemija pekara itekako uzela maha. Pa za 10 kuna mozes maznuti budek i jogurt na akciji.
    Neki posteniji obrok ipak malo vise kosta.
    evo ti primjer što ja naručujem za gablec
    čušpajz = 20 kn, odličan i to je za 2 obroka, podijelim s nekim ili ostavim za drugi dan
    uz to neki put šnicla s roštilja = 10 kn
    pa ti vidi, dođem do 10-15 kn po obroku

    ne mora ni hrana iz narudžbe biti pomrit i pohano meso...a možeš i donijeti od doma ali eto tu tek ima posla...

    do informacija se hvala Bogu, danas može doći, problem je što se danas kao poželjne osobine propagiraju konzumerizam i komotnost
    (a bome i lijenost)

    a vidi ovo za računalo:
    http://www.jutarnji.hr/life/zdravlje...denja/4569233/
    Posljednje uređivanje od Willow : 29.07.2016. at 18:28

  23. #73
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Naravno, da se može, pa to je jasno.
    Ali marketnig i prehrambena industrija su učinile sve i čine sve da čovjeku pomute zdrav razum.
    Kod nas doma redovito imamo pizdriju kad dođu tuđa djeca a nema sokova. Kod nas se naime uz jelo pije voda i za žeđ se isto pije voda. SOkovi se piiju za rođendane. Kod nas.

  24. #74
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Mnogi i shvaćaju, ali si i dalje ne mogu pomoći.
    Ali i dalje mogu razumijeti, mnoge poznajem osobno, a mnoge priče sam pogledala i toliko nesenzibilna jednostavno nisam da ne bi mogla shvatiti da mnogi žive jednu sasvim drugačiju životinu dimenziju od moje. Plus naravno nismo svi jednako jaki ili slabi.
    Netko nije u stanju dovesti pudlicu u red, a netko bez mnogo muke odgoji kavkasca.
    I to je stvar izbora - mi smo krenuli u skolu sa pesekom, ali smo prekinuli jer sam odlucila da ne zelim bezuvjetno poslusnog psa.

    I slazem se da postoji velika razlika u jacini karaktera, to i govorim cijelo vrijeme. Nismo svi jednako jaki ili slabi, i naravno da ako se nema dovoljno samokontrole da se odhrvas vanjskim faktorima, onda jedes 10 hamburgera umjesto 1.

  25. #75
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    No to je toliko danas uzelo maha, da masa djece uopće više ne piju vodu, već sokove ili ice tee. I da naravno, redovito imamo probleme kad dođemo u goste, ladice na dohvat ruke su pune keksi, gumenih, čokoladica, i samo se vadi bez imalo kontrole.

  26. #76
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    pa ako radis za racunalom pogrbljen imas kronicne probleme sa kraljeznicom npr.
    ako imas genetsku predispoziciju, stil zivota ti ne cini dobro.

    i ovisnost o drogi se klasificira kao bolest.
    I dalje ne vidim paralelu od pikanja u venu i tipkanju 8h na kompu, dobro da je drugi vide.

  27. #77
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da na žalost tako je. Ali za nečije slabosti ne možeš kriviti čovjeka koji je slab, i industrija to zna, zato danas imamo ovo što imamo.

  28. #78
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I kod mene ima svega, ali djeca imaju samokontrolu. Znaju da nije zdravo i uzimaju sa mjerom. Ako dijete od 5g moze shvatiti zasto nije dobro pojesti cijelu cokoladu, ne kuzim kako to ne moze shvatiti odrastao covjek. Moj petogodisnjak na reklame za slatkise kaze da oni samo hoce zaraditi i da ih nije briga za nase zdravlje. Dakle, rekla bi da je to stvar izbora.

  29. #79
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ni moju djecu ne odgajam da budu poslušnici, bože sačuvaj, ali određeni autoritet i respekt mora postojati, kao i lijepo ponašanje za normalan socijalni život. Za pseće školice ne bi znala, nismo bili.
    Nekih znam vlasnike osobno, pa znam da ne treniraju svi da psi budu poslušnici, srećom.

  30. #80
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Još jednom, mnogi mogu shvatiti, ali se ne mogu othrvati. Preslabi su. Meni nije teško svhatiti ljudske slabosti, iako sama pod neke od njih ne potpadam. Jednostavno, mogu ih razumijeti.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    I kod mene ima svega, ali djeca imaju samokontrolu. Znaju da nije zdravo i uzimaju sa mjerom. Ako dijete od 5g moze shvatiti zasto nije dobro pojesti cijelu cokoladu, ne kuzim kako to ne moze shvatiti odrastao covjek. Moj petogodisnjak na reklame za slatkise kaze da oni samo hoce zaraditi i da ih nije briga za nase zdravlje. Dakle, rekla bi da je to stvar izbora.
    kod unosa hrane osim hranjenja dogadaju se i drugi neuroloski procesi koji proizvode osjecaj zadovoljstva, te hormonski procesi koji reguliraju osjecaj sitosti.
    to ovisi o genetici, fizologiji organizma, fizologiji mozga (razinama dopamina i seartonina), hormonskoj regulaciji (od inzulina pa nadalje), vrsti hrane koja utjece na ordgovor organizma...u svakomslucaju prica je prilicno slozenija od samo samokontrole.

  32. #82
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    Još jednom, mnogi mogu shvatiti, ali se ne mogu othrvati. Preslabi su. Meni nije teško svhatiti ljudske slabosti, iako sama pod neke od njih ne potpadam. Jednostavno, mogu ih razumijeti.

    Dakle, ako shvacaju i svejedno se ne mogu obuzdati, zasto bi onda drustvo bilo odgovorno za iskusenja?

  33. #83
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, ako shvacaju i svejedno se ne mogu obuzdati, zasto bi onda drustvo bilo odgovorno za iskusenja?
    ti mislis da ne bi trebalo biti?
    jer drustvo ocito smatra da snosi odredenu odgovornost za drogu,lijekove, aklohol i cigarete, barem puno vise nego ranije. ILi jodiranje soli kao prevenciju.
    doci se dan kada ce i hrana doci na red. Mislim vec dolazi, ali to je zapravo vise podilazenje industriji nego prava akcija (ogranicavanje kolicina secera i soli u gotovoj hrani, isticanje sastava na etiketama...), ali prica sa hranom je prilicno kompleksna i misljenja su jako razlicita za neka instant cuda.

  34. #84
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Sve manje više počinje u dječjoj dobi nije li tako? Navike, koje s vremenom postanu ovisnosti kojih se jako teško riješiti, vrlo često i nemoguće. Društvo tu itekako snosi odgovornost. Ne znam što bi tu trebalo toliko biti čudno. I sa pušenjem se počinje u tinejđerskoj dobi, neki a neki počinju već i sa 10 godna.

  35. #85
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A što se tiče prehrane, industrija počinje svoju igru danas već od bebi dobi, dok dijete dođe do 10 godine već je ovisno.

  36. #86
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mislim da ne treba koristiti drustvo kao izgovor za sve slucajeve pretilosti. Drustvo je s druge strane krivo i za premrsavost, jer propagira ideal ljepote u obliku anoreksicnih curica.
    Mislim da drustvo ne bi smjelo biti alibi za vlastite lose odluke.

    http://m.24sata.hr/news/majka-sester...nji-san-485064

  37. #87
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    to su baš teška pitanja. ljudi jedu iz najrazličitijih pobuda. no većina pretilih to sigurno ne radi jer je baš sretna i zadovoljna i sigurna u sebe. dostupnost jeftine i loše hrane i apsolutna needuciranost tome još pogodoju. s te strane gledano mogu razumijeti da rade veće stolice i tome slično, a kako bi poslali poruku ljudima da su prihvaćeni. tvrditi da je u pitanju samo osobna odgovornost i stvar volje pojedinca mi je pomalo na razini onog da se osobi s depresijom kaže da se malo trgne.. ali ne znam koje je riješenje najbolje osim kontinuirane psihoterapijske pomoći- nisam sigurna da status invalida i ovi ostali benefiti imaju smisla.

  38. #88
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Odakle te informacije da se (u SAD-u) pretilima daje status invalida, dodjeljuju skrbnici? Nije to bas tako jednostavno, naprotiv. Operacije pokriva osiguranje o odredjenim slucajevima. No barem je ovdje poznato da drzava bas i ne dijeli sakom i kapom sto se toga tice. Opet je sve skupa blesava generalizacija.

    Istina je samo da sve komercijalne i javne zgrade moraju biti dostupne osobama s invaliditetom. Kakav god on bio.

  39. #89
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    meni je ovo suludo
    suludo
    I uvredljivo naspram invalidnih osoba
    jer realno, kod koliko pretilih to jest isključivo i samo krivnja gena?
    nečega na što oni nisu imali lii ne mogu imati nikakvog utjecaja?

    edukacija edukacija edukacija
    roditelja, djece, odgajatelja, učitelja, baba, didova, ma svih...
    imam oko sebe strašne slučajeve, djeca jedva hodaju od debljine ali ih se hrani sranjima samo takvim
    I ja ne znam, ne razumijem, što je tim ljudima, što?
    nisu neuki, nisu blesavi, ali toliko su pasivni da je to koma..

    na poslu, kad donesem svoju marendu, kod mnogih primjećujem dozu podsmijeha, ne izravnu ali prisutnu itekako
    a onda ti isti s 20 kg viška odu u kantinu po doslovno smeće od pregorenih sendvića koje zaliju kolom za kraj
    I djeca su im takva, ma čitave obitelji imaju problem
    ali jok, želje za akcijom i promjenom ni u tragovima

    psihoterapija, savjetovanja, edukacije, to da
    ostalo su pizdarije
    kakva crna sjedala i proširena vrata?

    to bi poslalo sasvim lošu poruku
    "ok. je što si takav, to je sasvim u redu i nemaš nikakav problem"

    osim toga, što je sa iznadprosječno visokim ili niskim ljudima?
    i njima je ponekad teško funkcionirati zbog njihovih vlastitih tjelesnih predispozicija pa se prilagode
    a ne mogu ih se riješiti, jel tako?

  40. #90
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    meni je ovo suludo
    suludo
    i uvredljivo naspram invalidnih osoba
    jer realno, kod koliko pretilih to jest isključivo i samo krivnja gena?
    Nečega na što oni nisu imali lii ne mogu imati nikakvog utjecaja?

    Edukacija edukacija edukacija
    roditelja, djece, odgajatelja, učitelja, baba, didova, ma svih...
    Imam oko sebe strašne slučajeve, djeca jedva hodaju od debljine ali ih se hrani sranjima samo takvim
    i ja ne znam, ne razumijem, što je tim ljudima, što?
    Nisu neuki, nisu blesavi, ali toliko su pasivni da je to koma..

    Na poslu, kad donesem svoju marendu, kod mnogih primjećujem dozu podsmijeha, ne izravnu ali prisutnu itekako
    a onda ti isti s 20 kg viška odu u kantinu po doslovno smeće od pregorenih sendvića koje zaliju kolom za kraj
    i djeca su im takva, ma čitave obitelji imaju problem
    ali jok, želje za akcijom i promjenom ni u tragovima

    psihoterapija, savjetovanja, edukacije, to da
    ostalo su pizdarije
    kakva crna sjedala i proširena vrata?

    To bi poslalo sasvim lošu poruku
    "ok. Je što si takav, to je sasvim u redu i nemaš nikakav problem"

    osim toga, što je sa iznadprosječno visokim ili niskim ljudima?
    I njima je ponekad teško funkcionirati zbog njihovih vlastitih tjelesnih predispozicija pa se prilagode
    a ne mogu ih se riješiti, jel tako?

    xxx

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    meni je ovo suludo
    suludo
    I uvredljivo naspram invalidnih osoba
    jer realno, kod koliko pretilih to jest isključivo i samo krivnja gena?
    nečega na što oni nisu imali lii ne mogu imati nikakvog utjecaja?
    Flopice, nisu stvari crno bijele. I nisu sve invalidne osobe stekle invalidnost bez ikakvog udjela i utjecaja svojih nepromišljenih odluka i izbora.

    Misliš li da treba ostaviti bez socijalne i zdravstvene skrbi osobe koje su postale invalidi nakon prometnih nesreća koje su sami skrivili (zbog neprilagođene brzine, obijesne vožnje, vožnje pod utjecajem alkohola, narkotika.....itd)?

    Ili osobe koje završe u invalidskim kolicima nakon skakanja u more/vodu?

    Ili da npr Gorska služba spašavanja treba ignorirati one koji se krenu penjati npr na Biokovo u japankama i bez vode pa se dovedu u životnu opasnost? Njihov nepromišljen izbor pa neka snose posljedice...?


    Što se tiče problema pretilosti, potpisujem Sirius u potpunosti.

  42. #92
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    noa ne mislim
    Ali je jasno sto sam htjela reci
    Osim toga i kod prometnih a i drugih nesreca nije bas uvijek iskljuciva odgovornost na strdalima, o cemu uopce pricamo ..
    I ovo nije poanta
    Poanta je da drustvo ne treba i ne smije podrzavati takav odnos spram zdravlja i tijela

  43. #93
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Ja se slazem s noa. Ovdje se radi o ljudima koji imaju 200 kg, ne 20 kg viska nego 120. I koji jesu invalidi, prakticno nepokretni. Svojom krivnjom, krivnjom drustva, we. I u principu ne razumijem zasto vam je to bitno, cija je krivnja. Dobra je paralela s prometnim nesrecama, ovi debeli bar samo sebe ugrozavaju, ne i druge.

  44. #94
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    noa ne mislim
    Ali je jasno sto sam htjela reci
    Osim toga i kod prometnih a i drugih nesreca nije bas uvijek iskljuciva odgovornost na strdalima, o cemu uopce pricamo ..
    I ovo nije poanta
    Poanta je da drustvo ne treba i ne smije podrzavati takav odnos spram zdravlja i tijela
    Pa drustvo to podrzava , ali na potpuno drugaciji nacin nego sto ti tvrdis.
    ti ljudi su samo posljedica toga.

  45. #95
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Plus, epidemije pretilosti nema u bogatijim slojevima drustva. Sto isto dosta toga govori samo za sebe.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Naravno da društvo ne smije podržavati, ali jako dobro vidimo da ga podržava skoro na svakom koraku i to ne samo pozadinski nego i jasno i glasno.
    Recimo srednjoškolsko dijete koje izvan kuće provede 8 sati osuđeno je sa strane društva na nikakvu prehranu.

  47. #97
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    X O da to je postala katastrofa epidemijskih razmjera. U vrtiću kod nas 1 x tjedno na meniu za ručak pizza, pa pomes sa kobasicama, pa keiserschmarrn sa šećerom (vrsta debelih rezanih palačinki), jednom tjestenina sa nekim umakom i 1 neki nabujak od povrća sa više vrhnja nego povrća. Doručak i užinu srećom nose djeca od kuće. U školama koliko čujem je meni još gori.

  48. #98
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    kako god...
    ispada da je društvo glavni krivac a ljudi su valjda strojevi bez mozga
    pa ne mogu odlučiti da im je 36-ti hot dog preveć? (jer većinom jest riječ o unošenju previse kalorija i nemogućnošću da se s tim prestane)
    pa dobro, kad ne mogu, omogući im besplatnu pomoć i psihoterapeuta koji će s njima kvalitetno raditi na osvještavanju problema i rješavanju problema
    pošalji poruku da nije normalno ni zdravo da netko ima 250 kg, da je to bolest i da se mora liječiti kao i sve druge bolesti

    sa duplim sjedalom će dobiti što?
    mogućnost da se odveze po još hambića
    poruku da je to prihvatljivo?

    ne znam, za mene to nikako nije rješenje problema
    vise mi to dođe kao poticanje takvog stanja i produžetak društvene nebrige
    takav si, evo dat ćemo ti dupla sjedala i široka vrata i to je od nas kao društva dovoljno

    pusti sjedala i vrata
    uloži u edukaciju
    u preventivne programe
    u besplatnu psihoterapiju i liječenje uz sve potrebne stručnjake

  49. #99
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Da, kod njih vlada epidemija anoreksije, bulimije, modernih droga za mrsavljenje, prehrane bazirane na shakeovima i suplementima...

  50. #100
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    flopice, ne vidis glavnu stvar.
    Zasto je tako?
    Zasto je losa hrana tako jeftina i dostupna?
    Zasto je dozvoljeno plasirati bez kontrole hranu punu dodanog industriskog secera od kojeg inzulin skace u nebesa?
    Zasto su ljudi (od najranije dobi) osudeni stilom zivota jesti vecinu obroka izvan kuce?
    pribroji tome sjedenje u skoli i na radnom mjestu 8+ sati. Putovanje na posao, radno vrijeme, stil zivota...
    i eto ti globalnog fenomena.
    Hrvatsku je vise manje zaobisao za sada. Barem sto se ekstremne pretilosti tice,(ali po nekim tablicama smo u vrhu nacija sa prekomjernom tezinom). Nasi siromasni slojevi drustva su presiromasni da bi zivjeli (za nas preskupoj ) brzoj hrani.
    Ali mozes biti sigurna da su nasi siromasni slojevi drustva itekako nutritivno pothranjeni zbog lose hrane.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •