Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 244 od 244

Tema: Pretilost i drzavna politika

  1. #201
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    I neeee ma kakavi, to uopće nije odgovornost društva, tj. naše civilizacije.
    Nije moguće da nitko ne vidi da živimo moedrni feudalizam. Jest prije si bio vezan za zemlju na kojoj radiš, eto a danas možeš birati za kojeg će feudalca raditi

  2. #202
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    I da, nraavno da to vidimo svi, pa nismo ludi, samo šta ćeš, jel imaš izbora' Pa baš i ne.
    I sve je izvedivo nravno, samo nekad više u teoriji, nego u praksi.
    Posljednje uređivanje od šafran : 31.07.2016. at 18:36

  3. #203

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ma nisam ja medicinar i ta fiziologija je zamršena

    Ali stvarno je istina da ljudi koji imaju problem s inzulinskom rezistencijom (a to su dobili u genima!) imaju i viška inzulina u krvotoku
    Koji ne sjeda pravovremeno na receptore za inzulin na stanicama (inzulin tu mora sjesti da bi omogućio da glukoza iz krvi uđe u stanice i tamo ili izgori ili se pošalje dalje u preradu u masne zalihe)
    Receptori su "strgani", to su molekule koje se na formiraju na staničnim membranama direktno pod utjecajem onoga što piše u genima
    Kao neke sjedalice ih zamišljam

    Kad pojedemo UH, oni brzo dođu u krv u obliku glukoze
    Ona želi ući u stanice tkiva (mišiće itd) ali da bi uspjela u tome, treba joj inzulin
    (U mozak ide direktno bez posredstva inzulina)

    Kod ljudi s tipom 1, kao što je čokoladina nećakinja, ili ja, ili Theresa May, nova britanska PM - nema inzulina uopće pa mršavimo i možemo lako umrijeti ako si ga ne damo izvana

    Kod ljudi s tipom 2, gdje postoji inzulinska rezistencija, inzulina ima u izobilju jer on se luči kao odgovor na povišenje glukoze u krvi
    Ali džaba, ne može sjesti, strgane sjedalice

    I šta će jadan, sjeda gdje stigne i kako stigne

    Time izaziva poremećaj u cijelom tom kaskadnom mehanizmu

    Jedna od posljedica je osjećaj gladi

    Naime, taj inzulin, kad konačno "proradi", tj kad sve molekule koje su se našle u krvotoku jer ih je glukoza - bitch! - izazvala, posjedaju na svoja sjedala, traži još glukoze, a ako nje nema u tom trenutku s dovoljnim dotokom (bitan je gradijent tj. promjena koncentracije), onda se subjektivno osjećamo kao da smo u hipoglikemiji
    Zapravo, kod ljudi s tipom 2 ili tek inzulinskom rezistencijom samo zbilja se javljaju tzv. reaktivne hipoglikemije
    To je ovo što sam gore opisala
    Došla glukoza nakon obroka, došao inzulin, ali dok je posjedao (a još u redu bilo onih molekula što su tu od prošlog obroka možda) ode sve prenisko

    Inzulin je anabolik, čak ga neki nadobudni "sportaši" daju izvana da si povećaju masu
    Masa je mama LOL

    I tak...

  4. #204
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Cuj safran
    Evo ti jedna bez celofana
    Ti si komad benetine
    I zlocesta si
    I sad se odoh prijaviti jer mi te pun kuki

  5. #205
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    safran, skuliraj se vise.
    Nije svijet tako grozno mjesto.
    I ne moraju svi psi i ljudi jesti kako ti kazes.
    A i manje vrijedjanja forumasica koje ne misle kao ti, ne bi bilo naodmet.

    U Hrvatskoj nikad nisam vidjela morbidno debele ljude. U zapadnoj Evropi jesam, i jucer sam ih gledala, neki od njih zderu, jer ne mogu napisati drugacije, tjednu kolicinu hrane na tanjuru. Zar oni ne vide sebe u ogledalu? Ne vjerujem da netko mora imati 150 kg, nema razloga da to sebi napravi.

  6. #206
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Cuj safran
    Evo ti jedna bez celofana
    Ti si komad benetine
    I zlocesta si
    I sad se odoh prijaviti jer mi te pun kuki
    U isti cas, samo sam ja svoje misljenje zamotala u celofan

  7. #207
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Genijalno.
    Niti jedna tema ne moze imati normalan razgovor bez osobne razine.
    Hajde super. Ja lijepo odoh na godisnji , a vi si pootvarajte druge .
    Posljednje uređivanje od sirius : 31.07.2016. at 20:17

  8. #208
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Kako se na ovoj temi mozemo uciti razlicitosti i toleranciji- otkljucavam .

  9. #209
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citam ovu temu na mahove, vise se ne sjecam tko je sto napisao, i razlisljam o mojoj osmogodisnjakinji koja je pretila, stalno gladna, nema nikakvu potrebu kretati se, dvije godine vec ide internisti bez ikakvog vidljivog rezultata...muci se, stalno ju "tjeramo" na nesto sto ona uopce ne bi, gleda svoje vrsnjake kako bezbrizno mazu smokice i krafnu, pojede ju i ona u skoli za gablec pa se doma opravdava...
    Daleko je to od bezbriznog i neodgovornog

  10. #210

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Citam ovu temu na mahove, vise se ne sjecam tko je sto napisao, i razlisljam o mojoj osmogodisnjakinji koja je pretila, stalno gladna, nema nikakvu potrebu kretati se, dvije godine vec ide internisti bez ikakvog vidljivog rezultata...muci se, stalno ju "tjeramo" na nesto sto ona uopce ne bi, gleda svoje vrsnjake kako bezbrizno mazu smokice i krafnu, pojede ju i ona u skoli za gablec pa se doma opravdava...
    Daleko je to od bezbriznog i neodgovornog
    Bubice, suosjecam s tobom i znam kroz sto prolazis. Moja sestra je takodjer pretila od malih nogu. Iskreno, imam osjecaj da smo kao obitelj najvecu gresku napravili sto smo joj od pocetka previse "tupili" i nabili osjecaj griznje savjesti i jos vece zelje za zabranjenim vocem. Iz te perspektive, ja joj ne bih branila nista, ali bih doma prestala donositi junk, ili bih ga donosila u minimalnim kolicinama. Kretanje bih upakirala u svakodnevna zabavna obiteljska druzenja. Npr.moji decki su nedavno dobili badminton rekete i lopticu i danima smo svi skupa igrali, totalno smo se zarazili. Bome sam navecer posteno osjecala misice. Mozda bi i vi mogli uvesti tako nesto u svakodnevnu rutinu. Maksimalno je zabaviti i skrenuti joj pozornost sa hrane. Ne spominjati tu hranu i njenu debljinu uopce, nego neprimjetno graditi zdravije navike. Nadam se da cete se uspjeti izboriti za njeno zdravlje.

  11. #211
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Tamo gdje ja radim imam Mlinar, Bas burek , Konzum, kiosk sa cevapima , pizzerija i menza na 2 minute od mojih vrata.
    Ali hranu nosim od kuce u 95 % slucajeva. I svejedno imam viska kila. :D
    Očigledno onda ne znaš kuhati, bar prema onome što Šafran tvrdi.

    Ja znam da sam se križala kada sam vidjela dijabetičku dijetu koju ti daju u "školici" na V.V., da netko i nema dijabetes od te njihove dijete bi ga dobio.

  12. #212
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Očigledno onda ne znaš kuhati, bar prema onome što Šafran tvrdi.

    Ja znam da sam se križala kada sam vidjela dijabetičku dijetu koju ti daju u "školici" na V.V., da netko i nema dijabetes od te njihove dijete bi ga dobio.
    Joj, meni pak nisu jasni jelovnici koje sam gledala, i to ne dijeta, nego uravnotezena prehrana, oko 2500 kcl. Od njihovog jela bi ja bila gladna, jedem barem duplo. Nije mi jasno kako npr. jabuka i jogurt mogu biti medjuobrok, meni je to ono, niti za sjetiti se da sam pojela.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 02.08.2016. at 23:24

  13. #213
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Očigledno onda ne znaš kuhati, bar prema onome što Šafran tvrdi.
    A to bi bilo?

    Jedino što ja tvrdim je da nedostaje senzibiliteta za drugog čovjeka, i to bome u nezavidim količinama, a ne ono što bi ti željela da tvrdim.
    Posljednje uređivanje od šafran : 03.08.2016. at 05:47

  14. #214
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Safran, sta jedu ti bogati slojevi, a da je toliko skupo da si vi to ne mozete priustit? A istovremeno je, ako sam te dobro shvatila, u dva tri puta manjim kolicinama od onoga sto vi jedete?

  15. #215
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Tamo gdje ja radim imam Mlinar, Bas burek , Konzum, kiosk sa cevapima , pizzerija i menza na 2 minute od mojih vrata.
    Ali hranu nosim od kuce u 95 % slucajeva. I svejedno imam viska kila. :D
    Ja sam se godinu i pol hranila na poslu u Mlinaru i Konzumu. I spala na 55kg na 1,70m.
    Jednom rijecju - stres.
    Sad sam na drugom poslu, jedem kuhano, i imam 7kg vise.
    Puno je toga u zivotu sto utjece na tezinu, a ne sa da li jedemo "domace, kvalitetno, leso s par kapi masl ulja" kako neki pojednostavljuju.
    No s druge strane netko tko ima 150kg sigurno jede previse i prekaloricne hrane. Postojala je granica samokontrole koju je ta osoba presla jer samo za odrzavati bazni metabolizam te kolicine tjelesne mase treba dobro zagrabiti u tanjur.

    Ali ukupno, u doba kad svi imaju 12 godina zavrsene skole, pismeni su i imaju Internet ili pristup knjiznici za 50kn godisnje, da ne spominjem da na 99% kupovnih proizvoda pise i sastav i kalorije, u konacnici sve osobe smatram samim odgovornim za svoju tezinu. Potrosacko drustvo im je omogucilo izbor - jesti umjereno ili se prezderavati, oboje si mogu priustiti financijski, a ostatak je na njima. Nitko im nije grabio u tanjur osim njih samih.

  16. #216
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Safran, sta jedu ti bogati slojevi, a da je toliko skupo da si vi to ne mozete priustit? A istovremeno je, ako sam te dobro shvatila, u dva tri puta manjim kolicinama od onoga sto vi jedete?
    Namirnice kao namirnice nisu toliko skupe da ih si čovjek ne može priuštiti jer ih većinu i sami svi jedemo, većinu od toga što se tamo servira, već količina različitih obroka i priprema, prije svega rad i vrijem su skupi.
    Jelovnici su markobitički koliko sam skužila pretežno. Nisam pitala za sve što je točno što, ali prvi put kad smo išli bio nam je malo šok riba ili krem juha za doručak. FIlei bijele, plave ribe, losoa, koja škampa ili školjka, omotani smeđom rižom i još nečim zelenim, vjerojatno algama. Ražena kaša sa voćem, komadići puretine ili teletine na salati, svega unutra ima od povrća, ali pomalo, malo bajama i oraha također, nara itd.. Recimo imaju neka paciva, croasan na primjer od integralne raži, bez šećera, punjen svježim sjeckanim voćem naknadno, izdube pa stave unutra..itd.Uglavnom restorani su ionako skupi, a za doručak pojesti 10 različitih porcija serviranih na malim tanjurima, potpno različitih obroka koje se različito pripremaju naravno da je skupo. Ja to doma ne bi ni u snu stigla pogotovo tri puta dnevno čisto vremenski, pa ni jedan puta dnevno, niti oni, samo što si oni mogu priuštiti hraniti se vani tako, a mi ni doma ni vani.

  17. #217
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Njam njam fin neki dorucak.

  18. #218
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    90tih u Finskoj su imali slican dorucak. Bila sam tamo mjesec dana, bio mi je to sok. Ujutro na stolu nema sto nema:losos, kozice, maslac, naresci, pahuljice, peciva, sirevi. Kruh su malo jeli, umjesto njega su oni veliki krekeri kaj ima u dm za kupiti, zaboravih kako se zove.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  19. #219
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, meni pak nisu jasni jelovnici koje sam gledala, i to ne dijeta, nego uravnotezena prehrana, oko 2500 kcl. Od njihovog jela bi ja bila gladna, jedem barem duplo. Nije mi jasno kako npr. jabuka i jogurt mogu biti medjuobrok, meni je to ono, niti za sjetiti se da sam pojela.

    Meni je jabuka, jedna banana ili jedan običan jogurt, najčešće kiselo mlijeko obrok.
    Evo, jutros za doručak: jogurt i mali grozdić sa nekih desetak bobica grožda.
    I ja sam sita, ti ne bi bila.
    A di si ti po veličini od mene.
    Metabolizam i zdravstveno stanje su ključni u tome.

  20. #220

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Nedavno sam bila na gastro skupu sa svjetskom elitom. Jedan od gorucih populacijskih problema je porast broja debelih ljudi uz porast broja oboljelih od IBD/IBS. Pa se naravno to dvije istrazuje milijunima eurica.
    I najnovije klinicko istrazivanje je o primjeni botoksa u stijenku zeluca (prosla je faza pretklinike)! I to je krenulo u Norveskoj pa sad ide dalje u muliticenter... Prov me iznenadilo da se radi o "bogatoj" zemlji jer covjek pomisli da je kod njih svijest o "zdravoj" prehrani na visoj razini a onda se sjetim svojih necakinja koje u vrtic nose sendvice i kruh necim namazan i to jednu od 8-17. Bas zato sto su bogati sve imaju dostupno pa tako i hrpe grickalica. Vidjela sam negdje gore da netko spominje kako je cips skup. Ne znam glede te tvrdnje jer (uz mamu uciteljicu i tatu referenta) nismo imali novaca za cokolade, cipseve, pekarnu, sendvice.

  21. #221
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Rehab, sve to radimo ali nije dovoljno.
    Danka, kako se cijela ta stvar moze popraviti? Sto se savjetuje ili je savjet dijabeticka dijeta i kretanje (ok, i to je ok)

  22. #222
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Nedavno sam bila na gastro skupu sa svjetskom elitom. Jedan od gorucih populacijskih problema je porast broja debelih ljudi uz porast broja oboljelih od IBD/IBS. Pa se naravno to dvije istrazuje milijunima eurica.
    I najnovije klinicko istrazivanje je o primjeni botoksa u stijenku zeluca (prosla je faza pretklinike)! I to je krenulo u Norveskoj pa sad ide dalje u muliticenter... Prov me iznenadilo da se radi o "bogatoj" zemlji jer covjek pomisli da je kod njih svijest o "zdravoj" prehrani na visoj razini a onda se sjetim svojih necakinja koje u vrtic nose sendvice i kruh necim namazan i to jednu od 8-17. Bas zato sto su bogati sve imaju dostupno pa tako i hrpe grickalica. Vidjela sam negdje gore da netko spominje kako je cips skup. Ne znam glede te tvrdnje jer (uz mamu uciteljicu i tatu referenta) nismo imali novaca za cokolade, cipseve, pekarnu, sendvice.
    Daleko najvise hrane spremne za mikrovalnu sam nalazila u super marketima u Finskoj. Ducani u kojima je bila zdrava eko hrana su bili zasebni i daleko skuplji. To mi je iskustvo od dvotjednog boravka u Helsinkiju.

  23. #223
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Razmišljala sam malo o pitanjima s prve stranice, tipa je li u redu da se stavljaju šire stolice u kafiće, prijevozna sredstva i slično, da li to šalje poruku pretilim osobama "samo tako nastavi"?

    moj odgovor je: u redu je i ne šalje se.
    Trebale bi postojati šire stolice, kao što postoji i šira roba.
    Ti ljudi su tu, i dok ne riješe problem, i dalje postoje, i meni je glupo da su socijalno izolirani, da ne mogu letjeti avionom ili da ne izlaze vani na piće jer ne stanu u stolice, unatoč tome što oni na to mogu utjecati (easier said than done), i dalje mi je to kao kada osobe npr. u kolicima ne mogu pristupiti određenim mjestima. To ne bi trebao biti kriterij, trebao bi moći što je moguće ravnopravnije sudjelovati u društvu unatoč tome što imaš problem sa težinom, koji, sigurna sam, ipak većina želi riješiti najviše radi sebe, jer sve prilagođene stolice ovog svijeta i osobni asistenti neće promijeniti to da pretile osobe svoju težinu ipak doživljavaju kao velik teret i okov (ja to tako zamišljam, možda sam skroz u krivu).

    Kad smišljaš politiku društva prema određenom problemu, moraš ostavit sa strane ono idealno "bilo bi super da svi jednostavno smršave" i birat ono što je izvedivo, a da pomaže.
    Možda preekstremna usporedba, ali kao što se narkomanima dijele čiste igle, iako će ih vjerojatno sadržaj te igle prije ili kasnije ubiti, da ih bar ne ubije AIDS. To na prvi pogled izgleda kao da ih potičeš: "o, drogiraš se? evo ti sine igla onda!", ali ustvari, tko je ikad počeo ili nastavio s heroinom samo zato što je imao lijepu čistu iglu pa da ne propadne, ili prestao jer mu je stara bila prljava i puna boleščuga?

    Tako i ovo, kad netko ima 200 kila viška, do toga nije došlo tek tako, niti se to rješava tek tako.
    A u međuvremenu, kako tretiramo te ljude?

  24. #224
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Rehab, sve to radimo ali nije dovoljno.
    Danka, kako se cijela ta stvar moze popraviti? Sto se savjetuje ili je savjet dijabeticka dijeta i kretanje (ok, i to je ok)
    Bubica, a zašto ne probaš LCHF, meni pomaže. Čim stavim neki ugljikohidrat u usta, tipa kruh, tijesto odmah idu kile gore. A kada ne, sve ok, uključno sa šećerom.
    S time da ja jedem i voće ali ne pretjerano.
    I da, ženska na VV je rekla da smijem iako nije prema njihovim pravilima.

    Inače, s obzirom da mi dijete ima novootkrivenu alergiju na soju proučavala sam koji mu kruh i slične proizvode smijem davati, jer mi vjerujete da u dućanu i pekari ne smije ništa osim možda jednog kruha sa kiselim tijestom ili chabate.
    Sve ostalo uključno sa bijelim kruhom ima kao sastojak sojino brašno, a kao ono ne jedemo soju.

  25. #225
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    X na post od Tangerine.

    Socijalno iskljucivanje krupnih ljudi moze uciniti samo da se osjecaju gore.

  26. #226

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ne znam Tang, ja na to iz svog iskustva gledam drugacije. Mozda nije za usporedbu, ali u trudnocama sam imala neobuzdan apetit i strahovito sam se debljala. Zivim u malom mjestu i kad bih rodila, nisam imala izbor trgovina u kojima sam mogla naci odjecu vecu od xl, a da ne izgledam kao srednjovjecna gospodja. Pa, Rehab, udri i mrsavi ako ne zelis sjediti doma u trudnickim trenirkama i haljinama.
    Imam osjecaj da bi te pokretne stepenice, prosireni ulazi i sjedala samo prosirili tu zonu gdje se gojazna osoba osjeca nelagodno zbog svoje tezine, ali jos uvijek si moze naci odgovarajucu odjecu, sluziti se javnim objektima, itd., pa nije tako strasno, moze nastaviti sa prezderavanjem. Kada vise ne mozes stati u sjedalo u kaficu i naci odgovarajucu odjecu, postoji opcija da te to pokrene ili da se povuces u izolaciju. Opet mislim da ce se osoba u izolaciji prije pokrenuti jer ne zeli tako zivjeti, nego osoba koja jos uvijek ima prostora za nastaviti zivjeti starim stilom zivota.

  27. #227
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Mislim da je u USA greška u njihovom mentalnom sklopu, još prije 20 godina je bilo dučana za ekstremno debele, i to pod normalno, znam da sam ušla u jedan takav u šoping centru i trebalo mi je vremena da skužim zakaj mi ništa ne odgovara. A sve super moderna obleka.

  28. #228
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Kada vise ne mozes stati u sjedalo u kaficu i naci odgovarajucu odjecu, postoji opcija da te to pokrene ili da se povuces u izolaciju. Opet mislim da ce se osoba u izolaciji prije pokrenuti jer ne zeli tako zivjeti, nego osoba koja jos uvijek ima prostora za nastaviti zivjeti starim stilom zivota.
    pa da, možda neke pokrene, sigurno je nekima to ono dno koje udariš
    ali opet, ako se netko nadebljao jer se godinama tješio hranom, socijalna izolacija pokrenut će još veću depresiju koju će još više puniti hranom


    nema jednostavnog rješenja, pretpostavljam da je kao i u svemu svatko priča za sebe
    trebalo bi vjerojatno raditi i na edukaciji da se ranije prepozna problem emotivnog prejedanja
    ali što kad ga i prepoznaš? zamisli recimo da primijetiš da ti prijateljica jede kad je pod stresom ili depresivna, i baš se kuži da se hranom tješi, da joj je to glavni sadržaj u danu, i naravno raste li ga raste. što joj reći?
    moj je dosadašnji princip: ništa, ima žena i ogledalo i mozak.
    ali pitam se je li to zaista dobar pristup za tu osobu, i ako nije, koji je bolji?

  29. #229
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je u USA greška u njihovom mentalnom sklopu, još prije 20 godina je bilo dučana za ekstremno debele, i to pod normalno, znam da sam ušla u jedan takav u šoping centru i trebalo mi je vremena da skužim zakaj mi ništa ne odgovara. A sve super moderna obleka.
    pa meni je normalno da ako postoje esktremno debeli ljudi, da postoji i odjeća za njih, moderna i lijepa
    koji dio tu je greška u mentalnom sklopu?

  30. #230
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    pa meni je normalno da ako postoje esktremno debeli ljudi, da postoji i odjeća za njih, moderna i lijepa
    koji dio tu je greška u mentalnom sklopu?
    Kod njih je normalno biti debeo, tj. nije ništa posebno. I kada gledam njihove serije na Travel chanelu o restoranima to su enormne porcije sa svime i svacime. Recimo jučer emisija, tip za doručak uzima pitu sa mesom i omlet i još uz to peciva. A pita veličine normalnog tanjura.

  31. #231
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Isto tako im je normalna veličina 0, a to je naš 32.
    Amerika je prepuna za naše pojmove- ekstrema.
    I mislim da bi se trebali odmaknut od Amerike i okrenut sebi, Europii, a ovdje tako ekstremno debelih i mršavih nema ili su pojedini slučajevi.

  32. #232
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Tangerina, ja vjerojatno ne bi nista rekla. Ali bi nastojala vise slusat. Ako ti prijateljicu to muci pretpostavljam da ce, kad osjeti da se moze povjeriti, i sama doci na tu temu. No tu se ja vodim sama sobom, ja ne bi htjela osobno da mi neko sam namece tu temu ili bilo koju drugu koja se tice mojih propusta. Al s druge strane, pretpostavljam da ima osoba kojima bi to odgovaralo i pomoglo im da se pokrenu. Tako da, hm, nemam pametnu ideju.

  33. #233
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je u USA greška u njihovom mentalnom sklopu, još prije 20 godina je bilo dučana za ekstremno debele, i to pod normalno, znam da sam ušla u jedan takav u šoping centru i trebalo mi je vremena da skužim zakaj mi ništa ne odgovara. A sve super moderna obleka.
    S obzirom da sam i ja Hrvatica, valjda smijem reci, uz manju sansu neke grozne uvrede - hvala kujcu na Hrvatima, savrsenim i bez mana. Svim. Do jednog. Nema boljih ljudi na svijetu.

    Cijem mentalnom sklopu? Svih 319,000,000 (tri stotine i devetnaest milijuna)? Bas svih?

    Dokle cemo vise s tim nebuloznim generalizacijama.

  34. #234
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da sam i ja Hrvatica, valjda smijem reci, uz manju sansu neke grozne uvrede - hvala kujcu na Hrvatima, savrsenim i bez mana. Svim. Do jednog. Nema boljih ljudi na svijetu.
    a daj, Kaae
    nitko to ne tvrdi
    a da u Americi ima puno pretilih, ima
    i ne znam zašto te to vrijeđa

  35. #235
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Naravno da me ne vrijedjaju pretili, ni u Americi, ni negdje drugdje. Svodjenje 319 milijuna ljudi i 9,826,675 km2 na zajednicki nazivnik... to vise nije ni smijesno, koliko je postalo tuzno. U gotovo svakom postu, na svakoj temi.

  36. #236
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    U saveznoj drzavi u kojoj ja zivim, Kaliforniji, (skoro da) nema 'debelih'. U prodavnicama ima scootera koji 'debeli' mogu da koriste. Pretilost (a i alkoholizam npr) su dosta povezani i s nekim jednostavnijim faktorima, kao sto su klimatske prilike i geografski polozaj. Bez obzira sto ih ovde nema u nekoj vecoj meri (i sto su ljudi generalno aktivni na entu) niko ih i ne sikanira, ljudi generalno prihvataju sve moguce razlicitosti i svaka grupa se bori da ne bude diskriinirana (kao recimo bicklisti i pesaci u mom gradu, haha).
    Takodje, nije to samo Kalifornija takva kakva je, nego recimo i Colorado ima malo bucki, verovatno isto zbog 'great outdoors,' a i cela zapadna obala (sto je isto prilicno veliki region.)

  37. #237
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mi (Minnesota) kaskamo malo dalje iza ovih fit Kalifornijaca: http://stateofobesity.org/adult-obesity/ Nije ni cudo jer, iako imamo 10,000 lakes i puno outdoors, imamo i zimetinu 6 mjeseci godisnje. No zato je Minnesotica visoko, visoko rangirana kao jedna od najzdravijih saveznih drzava (cak #4):

    #4 Minnesota
    All told, Minnesota leads the country in positive “health outcomes” with the fewest “poor physical health days” (number of days out of the last 30 that people report feeling physically unwell) and lowest rate of cardiovascular deaths.

  38. #238
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A vidiš, ti uvijek iznova skačeš bezveze. Prije svega nitko drugi do li Amera samih ne trpa njih 319 mil. pod zajednički nazivnik. Ustalom kao što to čini i svaki narod, nacija, kolektiv, grupacija.

    Kao drugo, svaka nacija ima određene specifičnosti oblikovane što povijesnim razvojem i dogođajima, što kulturološkom, socijalnom, društvenom, političkom pozadinom.
    Niti sami bonton nije svugdje isti, a tek društvene norme to nisu.

    Pa tako Amerikanci jesu poznati puritanci u svijetu na primjer, i što ćeš sad, reč moždai da nisu? Seksualna svijest, sloboda, otvorenost i osvješćenost na starom kontinentu, posebno Europi ili recimo Japanu se ne može staviti na istu razinu sve i da se želi, sa onim društveno postavljenim, nametnutim i usvojenim normama po pitanju sexa i sexualnosti u USA. A to je samo tek jedan od primjera koji se itekako da svesti pod zajednički nazivnik jedne nacije.
    Postoji nešto što se zove opće poznate specifičnosti, karakteristike,svijest i puls jednog naroda ili nacije jedne zemlje, u ovom slučaju skoro kontinenta, ali bez obzira na prostornu veličinu i brojnost, radi se o jednoj naciji pod zajedničkim nazivnikom, Amerikanac.

    I da naravno da postoje određene razlike onih Amerikanaca koji žive u Texasu na primer od onih koji žive u New Yorku, i onih koji žive u New Orleansu, kao i razlike od jednog čovjeka pojedinca do drugog.

    Ali postoji nešto što se zove kolektivna svijest, kako u radnom kolektivu, tako i jedne nacije i to nije nešto što se može baš tako lako osporiti, često više na žalost, nego na sreću.

    Pa tako oko mnogih pitanja i stavova na primjer. sex, politika, rasizam, komunizam, homosexualizam, religija, povijesne ličnosti, povijesna zbivanja, ekomiska i politička sila No. 1 na globusu, Japanci, Rusi, McDonalds, Coca Cola, i tako redom, itekako postoji taj jedan zajednički nazivnik pod kojim razmišlja i djeluje u svojoj svakodnevnici prosiječni građanin Amerikanac.

  39. #239
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    ok
    ali dovoljno je u pretražnik upisati "obesity in the United States"
    da se o Americi generalizira u gotovo svakom postu, na svakoj temi - sad ti pretjeruješ

    a ima nas još koji smo tamo živjeli i ne skačemo svaki put u obranu Amerike
    uostalom, tko je ikad generalizirao i pretjerivao na forumu?

  40. #240
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nedavno je baš bilo u muževoj firmi jedno interesantno predavanje za projekt managere, komunikacijske vještine, na što staviti naglasak, težište, kako napredovati u karijeri s obzirom na određene specifičnosti radnih sredina, kolektiva, društva općenito u Njemačkoj, a koji su vrlo šaroliki s obzirom na imigracijsku pozadinu mnogih.

    Pa je predavač povukao zanimljivu paralelu kako su sva djeca ista, između jednog djeteta Nijemaca i jednog djeteta Talijana nema mnogo razlika, dok te razlike postaju sve uočljivije tokom odrastanja, a u zreloj dobi ta razlika između jednog sugovnornika Nijemaca i jednog Talijana postaje značajna.

    Sažeto, u njemačkom radnom kolektivu govornik treba biti umjeren, ozbiljan, bes suvišnih pokreta, mahanja, općenito lišen prevelike gestikulacije, ubačenih pošalica, cerekanja, šarmiranja sugovornika pošto će takav govornik biti više ocijenjen kao neozbiljan, nego netko kome bi se trebao povjeriti zadatak i vodstvo. U Talijanskom radnom kolektivu će isti takav sugovornik djelovati pak više inspirativno, pokretački, dok će govornik Nijemac sa prethodno opisanim komunikacijskim, prezentaicjskim i govornim vještinama koje su poželjne u jednom njemačkom radnom klektivu, u Talijanskom prije izazvati rezginiranost, čak i dosadu, biti češće ocijenjen nedorasto zadatku.

  41. #241
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

  42. #242
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A ja na ovoj temi dobila opomenu, a nisam ni spomenula Ameriku. I jos ju imam. Opomenu, ne Ameriku.
    Inace evo CocaCola na stolu predamnom, a ni ne pomisljam da je pijem. Odvikla sam se.

  43. #243
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    da, ovo je ono kako sam ja mislila da će tema ići
    recimo, coca cola može dio svog profita prenamijenit u nekakva istraživanja ili druge aktivnosti za borbu protiv pretilosti ili dijabetesa
    ali njen profit se zasniva na tome da cola (kao i pepsi i svi takvi sokovi) sadrže ogromne količine šećera
    i oni ne žele da im netko (država, who..) regulira tu količinu šećera, tj ograničini maksimalnu, jer njima treba to što šećer stvara ovisnost
    a onda se kao bore protiv posljedica toga?

    to je za poludit
    to je kao da ona tvrtka sa n financira tečaj za savjetnice za dojenje i tvrde da oni potiču dojenje

    ili ovo npr (objašnjenje postupka doktora) http://hr.n1info.com/a155792/Svijet/...u-cjepiva.html

  44. #244
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Da, i ja sam se nadala da cemo u tom smjeru.
    Ili se barem odmaknuti od iskljucivo osobne odgovornosti.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •