Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 244

Tema: Pretilost i drzavna politika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno Pretilost i drzavna politika

    Potaknuta jucerasnjom emisijom koju sam gledala, zanima me sto mislite o nekim temama koje su otvorene u toj emisiji. Cesto pratim takve emisije i vec otprije znam da u SAD-u i Velikoj Britaniji gojazne osobe tretiraju kao osobe s invaliditetom. Njihovi partneri dobivaju status njegovatelja, cesto dobivaju stanove i kuce jer si ih ne mogu sami sebi priustiti, buduci da su radno onesposobljeni, itd. U jucerasnjoj emisiji otvorilo se pitanje prilagodjenosti javnih ustanova i objekata pretilim osobama. Tip koji je govorio smatra da je diskriminiran jer ne moze proci npr.kroz prolaz na kolodvoru,ne stane u sjedala u javnom prijevozu, u avionu placa dva sjedala jer ne stane u jedno, nema pokretnih stepenica u javnom objektu, ne moze sjesti u stolicu u kaficu jer je preuska, i sl. Moram priznati da nikada nisam razmisljala na takav nacin o pretilim osobama. Nekako mi se cini da bi prolazi, sjedala i druge prilagodbe pretilim osobama samo poslale poruku: nastavite tako, to je ok. I nekako mi pretile osobe kao osobe s invaliditetom ne spadaju u istu kategoriju s npr.slijepim osobama. Sto vi mislite o tome ?

  2. #2
    mifija avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    70

    Početno

    Zaboga. Amerikanci. Na sta sve nece izmisliti razloge da se osjecaju diskriminirano. Ja sam niska i imam kratke noge i osjecam se diskriminirano jer su mi svi stolci previsoki pa mi nije udobno sjediti dulje jer mi ne budu puna stopala na podu. A znam i neke visoke s dugim nogama koji su diskriminirani jer im u busevima, avionima i sl. nema dovoljno mjesta za noge. Takoder i ruzni su diskriminirani jer je istrazivanjima dokazano da ljudi bolje reagiraju prema zgodnima, zgodni lakse dobiju posao itd. I sve su to razlozi koje je puno teze ispraviti od pretilosti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Koja je emisija to bila?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Na TLC je bila, mogu se sjetiti tocnog naziva, nesto u stilu "zabranjeno debelima", nije jedna od njihovih redovnih emisija, pa nisam upamtila.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    Kao prvo pretili nisu pretili jer uživaju bit takvi. Kod nas ak si bolestan,star onda se o tebi brine familija ak ju nemaš ko te šiša... Uglavnom,hoću reći da ova nijesocijana država,pa tako ne brine ni za kog

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mifija prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboga. Amerikanci. Na sta sve nece izmisliti razloge da se osjecaju diskriminirano. Ja sam niska i imam kratke noge i osjecam se diskriminirano jer su mi svi stolci previsoki pa mi nije udobno sjediti dulje jer mi ne budu puna stopala na podu. A znam i neke visoke s dugim nogama koji su diskriminirani jer im u busevima, avionima i sl. nema dovoljno mjesta za noge. Takoder i ruzni su diskriminirani jer je istrazivanjima dokazano da ljudi bolje reagiraju prema zgodnima, zgodni lakse dobiju posao itd. I sve su to razlozi koje je puno teze ispraviti od pretilosti.
    A gle, ovdje se radi o bolesno pretilim osobama, oni to zovu "obese", dakle osobe koje imaju preko 200 kg i te osobe su teski ovisnici o hrani. Dosta ih je nepokretno zbog debljine. Vec sada je u igri znacajan broj stanovnistva, ali meni se realnije cini uloziti novac u centre za mrsavljenje, promociju zdrave hrane i slicno. Ove predlozene mjere mi se cine kao prilagodba drustva trendu nezdravog debljanja i sirenju ovisnosti, a ne kao adekvatan odgovor u borbi protiv toga.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj mifija prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboga. Amerikanci. Na sta sve nece izmisliti razloge da se osjecaju diskriminirano. Ja sam niska i imam kratke noge i osjecam se diskriminirano jer su mi svi stolci previsoki pa mi nije udobno sjediti dulje jer mi ne budu puna stopala na podu. A znam i neke visoke s dugim nogama koji su diskriminirani jer im u busevima, avionima i sl. nema dovoljno mjesta za noge. Takoder i ruzni su diskriminirani jer je istrazivanjima dokazano da ljudi bolje reagiraju prema zgodnima, zgodni lakse dobiju posao itd. I sve su to razlozi koje je puno teze ispraviti od pretilosti.
    Nisam baš sigurna, da je pretilost o kojoj govori rehab, baš tako jednostavno ispraviti.
    Slažem se da je bolje ulagati u prevenciju, ali što s onima koji su već ekstremno predebeli - ignorirati njihove potrebe i probleme?
    Nedavno je bio prilog (na Novoj TV, čini mi se) o najdebljem Hrvatu i njegova priča mi je bila baš tužna, radi se naime o mladom čovjeku....

  8. #8
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ja bih ih poslala na lijecenje, jednako kao i narkomane
    ne smatram ih invalidima u rangu sa slijepim osobama, npr.
    ne bih im kupovala stanove i hranu, kao sto ni narkomanima ne bih kupovala stan i drogu
    nista dobrog od toga
    ako su se vec doveli u takvo stanje, ok, nek im se omoguci lijecenje, ali ne i nastavak takvog zivota
    mislim, sigurno im nije ni lijepo niti lako, ali trebaju se lijeciti
    a ne samo nastaviti tako dalje...

  9. #9
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    pa da, samo što koliko znam, kod narkomana, alkoholičara i ostalih ovisnika, ako ih se pošalje na liječenje, a da oni to nisu sami čvrsto odlučili, onda to liječenje i nije pretjerano uspješno
    budući da se to ne liječi tako da nekome daš određenu dozu lijekova, nego je najvažnija promjena onoga što je uopće dovelo do tog stanja

    u tom smislu mi se čini isto da ako se neki ljudi osjećaju izolirani od društva, još im je teže prestati s lošim navikama
    banalno rečeno: ako jedeš zbog usamljenosti, s vremenom radi debljine ne možeš sudjelovat u sve više toga, i još si više usamljena, dakle još je manja šansa da ćeš prestat jesti


    kad sam pročitala naslov, više sam mislila na to koliko država dopušta da je šećer dio svakodnevne prehrane od malih nogu, propisuje li maksimalne količine šećera u sokovima, pićima i slično

  10. #10
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    je, tangerina, ako si ne zele sami pomoci, nema koristi od lijecenja
    i pod lijecenje nisam mislila samo da im se daju tablete i sl...psiholog u prvom redu pa ajmo dalje
    mislim da nije bas jednostavno
    al svejedno im ne bih davala zbog toga posebne statuse i "pogodnosti"
    meni je to isto kao da kazes: e, ovaj narkoman se nece lijeciti pa cemo mu kupiti stan i nabaviti heroion
    sve je to ovisnost
    treba se pozabaviti i uzrokom i simptomima i posljedicama

  11. #11
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ne znam o kojoj državi pričamo, SAD?
    ne znam baš da oni dijele stanove tek tako svakom ko ne može radit
    ali ako imaš određen broj stanovnika koji ti ne mogu stat u sjedala, logično mi je da postaviš i određen broj širih sjedala u čekaonice, buseve, avione..
    na kraju krajeva, na nekoj "što kupac želi" razini, kad se pojavio veći broj vegetarijanaca i vegana, restorani su osmislili menije za njih

  12. #12
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    i da, treba ulagati u prevenciju
    evo, imam malog susjeda koji ima 6,5 godina i 65 kila
    cijela obitelj je pretila
    i ovdje je uzrok jednostavan - prehrana
    mali svako malo hoda sa kolom i krafnom
    dorucak je cokolino
    i tak...djeca ga zezaju, on jedva da moze potrcati...
    a roditelji umjesto da reagiraju i pripaze na prehranu kupuju krafne i kole
    tko tu treba reagirati i malo ih upozoriti i osvijestiti? pedijatar? mislim, radi se o zdravlju djeteta

  13. #13
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam o kojoj državi pričamo, SAD?
    ne znam baš da oni dijele stanove tek tako svakom ko ne može radit
    ali ako imaš određen broj stanovnika koji ti ne mogu stat u sjedala, logično mi je da postaviš i određen broj širih sjedala u čekaonice, buseve, avione..
    na kraju krajeva, na nekoj "što kupac želi" razini, kad se pojavio veći broj vegetarijanaca i vegana, restorani su osmislili menije za njih
    a ne znam, meni to nije za usporedbu
    i ja ne bih postavljala sira sjedala, imam osjecaj da bi se tako samo ohrabrivali
    mozda sam u krivu...
    Posljednje uređivanje od Ginger : 29.07.2016. at 14:53

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam o kojoj državi pričamo, SAD?
    ne znam baš da oni dijele stanove tek tako svakom ko ne može radit
    ali ako imaš određen broj stanovnika koji ti ne mogu stat u sjedala, logično mi je da postaviš i određen broj širih sjedala u čekaonice, buseve, avione..
    na kraju krajeva, na nekoj "što kupac želi" razini, kad se pojavio veći broj vegetarijanaca i vegana, restorani su osmislili menije za njih
    U Velikoj Britaniji sigurno dijele, pobozno pratim te emisije :D Zaprepastilo me jucer kada je jedan pretili mladic otisao u kamp za mrsavljenje i nakon 10ak dana odustao govoreci da se zeli vratiti svojoj majci i osobnim asistentima. Hellooo ? Da je nepokretan, bilo bi mi logicno da ima osobnog asistenta. Ovako se pitam, bi li tako brzo odustao da ga doma ne cekaju osobni asistenti i druge eventualne povlastice koje ima. Nezaposlenost se redovito istice kao goruci problem kod pretilih osoba. Tko placa operacije za smanjenje zeluca, kampove za mrsavljenje i tekuce zivotne troskove ako su oni nezaposleni, a njihovi skrbnici imaju statuse njegovatelja ? Hocu reci, cijela ta politika mi djeluje totalno promaseno i pogresno, kao da pogoduje razvoju problema, umjesto da ga sprijecava.

  15. #15
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    rehab, slazem se s tobom

  16. #16
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    a roditelji umjesto da reagiraju i pripaze na prehranu kupuju krafne i kole
    tko tu treba reagirati i malo ih upozoriti i osvijestiti? pedijatar? mislim, radi se o zdravlju djeteta

    ovo je jako dobro pitanje
    i drugo pitanje je, ako pedijatar reagira, a roditelji se ogluše, tko onda treba reagirati
    jer kad pogledaš, roditelji tu čine ozbiljnu štetu svojem djetetu

    da ga ne hraniš, došla bi ti socijalna služba na vrata
    a ako ga hraniš nezdravo u tolikoj mjeri da to već ima ozbiljne posljedice?

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Problem nije u tim ljudima nego u nacinu zivota i vrsti hrane/pica na trzistu.
    a to je malo slozenija prica od : jedite manje i vjezbajte vise.

  18. #18
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    i da, treba ulagati u prevenciju
    evo, imam malog susjeda koji ima 6,5 godina i 65 kila
    cijela obitelj je pretila
    i ovdje je uzrok jednostavan - prehrana
    mali svako malo hoda sa kolom i krafnom
    dorucak je cokolino
    i tak...djeca ga zezaju, on jedva da moze potrcati...
    a roditelji umjesto da reagiraju i pripaze na prehranu kupuju krafne i kole
    tko tu treba reagirati i malo ih upozoriti i osvijestiti? pedijatar? mislim, radi se o zdravlju djeteta
    Aha i onda počni nekome pričati o prehrani, samo probaj.

  19. #19
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Problem nije u tim ljudima nego u nacinu zivota i vrsti hrane/pica na trzistu.
    a to je malo slozenija prica od : jedite manje i vjezbajte vise.
    O da, X

  20. #20
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Civilazacija nam je malo jača, ali i ovo je sindrom životinje i tipično životinjsko ponašanje. Možda bi konačno to trebali prihvatiti i od toga krenuti.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Problem nije u tim ljudima nego u nacinu zivota i vrsti hrane/pica na trzistu.
    a to je malo slozenija prica od : jedite manje i vjezbajte vise.
    Sigurno da to ima utjecaja, ali nekako nisam uvjerena da je to glavni i iskljucivi krivac nabijanja kilaze od 200 kg pa navise.

  22. #22
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Problem nije u tim ljudima nego u nacinu zivota i vrsti hrane/pica na trzistu.
    a to je malo slozenija prica od : jedite manje i vjezbajte vise.
    Pa ne znam bas, onda bi svi ljudi bili pretili, kod nekih je ipak problem u njima.

  23. #23
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ma daj molim te. Onda ću i ja tražiti novčanu pomoć i stan od države jer me malo jača bura otpuhne. Gluposti. I ovisna sam o cigaretama. Oću bar besplatnu pepeljaru

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ma nemoj?!
    masovna pojava pretilih ljudi od 100+ kg u zadnjih 2 desetljeca nema veze sa nacinom zivota i industrijom hrane?!
    Je, bas. Odjednom je broj takvihosoba porastao za vise stotina posto samo tako.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.07.2016. at 15:37

  25. #25
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nemoj?!
    masovna pojava pretilih ljudi od 100+ kg u zadnjih 2 desetljeca mema veze sa nacinom zivota i industrijom hrane?!
    Je, bas. Odjednom je broj takvihosoba porastao za vise stotina posto samo tako.
    O da, X

    Rehab što te točno zanima? Zašto su ti ljudi debeli? Ili zašto društvo, država dopuštaju da budu debeli?

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj molim te. Onda ću i ja tražiti novčanu pomoć i stan od države jer me malo jača bura otpuhne. Gluposti. I ovisna sam o cigaretama. Oću bar besplatnu pepeljaru
    Ne znam da li se sjecas zlatnih vremena kad su cigarete bile IN , a reklame za njih su se masovno vrtile na svakom uglu?
    Dok se nije shvatilo da uzrokuju razne rakove, pa se politika dostupnosi i privatljivori pusenja i pusaca naglo promjenila.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.07.2016. at 15:46

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam bas, onda bi svi ljudi bili pretili, kod nekih je ipak problem u njima.
    pa debeli su oni koji imaju upisano u genima da budu debeli.
    Oni koje je zapao mrsavi gen odoljevaju epidemiji.

  28. #28
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    I to je točno, ima veliki broj studija na tu temu, radili us ih i po USA i po Europi, rezultati su isti.

  29. #29
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Pročačkajte malo po youtubu sigurno ima nešto od tih emisija tamo, mi smo pogledali nekoliko na telki, ili na doku channel tko ima.

  30. #30
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Meni je nevjerojatno da netko epidemiju debljine moze okarakterizirati kao " sami su si krivi".
    jer ako je nesto ( kao broj pretilih) porastao u zadnjim drsetljecima visestruko tada mora postojati neki bolji globalni uzrok ( ili vise njih) koji su utjecali na tu situaciju.
    Raditi na prosirivanju sjedala u avionu i pokusavanje mrsavljenja pretilih su samo varogasne mjere, a uzroci su drugdje.
    Ali ti uzroci donose novac u proracun pa se nije politicki korektno njima baviti.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.07.2016. at 15:52

  31. #31
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da li se sjecas zlatnih vremena kad su cigarete bile IN , a reklame za njih su se masovno vrtile na svakom uglu?
    Dok se nije shvatilo da uzrokuju razne rakove, pa se politika dostupnosi i privatljivori pusenja i pusaca naglo promjenila.
    Pa sad se zna da je pusenje stetno, a neki ljudi i dalje puse.

    I da je brza hrana nezdrava. I da pretilost uzrokuje bolesti.

    Dakle, ipak je to uglavnom individualni izbor (osim naravno kad je pretilost posljedica neke bolesti, a ne svojevoljnog unosa velikih kolicina hrane).

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    O da, X

    Rehab što te točno zanima? Zašto su ti ljudi debeli? Ili zašto društvo, država dopuštaju da budu debeli?
    Uvodni post, zadnja recenica, tu ti pise sto me zanimalo. Sirius je malo temu skrenula u krivom smjeru.

  33. #33
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ne kazem da su si sami krivi, nego da je logicno da ako jedes previse, da se udebljas. (opet cu naglasiti, ako nije u pitanju neka druga bolest). Zar nije tako?

  34. #34
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Sad je dakle pitanje da li je svojevoljno uzimanje velikh kolicina hrane ustvari ovisnost, kao npr. uzimanje previse alkohola?

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Uvodni post, zadnja recenica, tu ti pise sto me zanimalo. Sirius je malo temu skrenula u krivom smjeru.
    Pa zapravo i nisam. Drustvo i nacin zivota je ljude napravio invalidima.
    Da, postoji odredena razina i osobne odgovornosti u tome, ali obzirom da je u pitanju epidemija , odgovornost jest i drustvena.
    I naravno da su ekstremno pretile osobe invalidi do odredene mjerejer im to kvari kvalitetu zivota i ogranicava ih u svakodnevnim aktivnostima.
    Jednako kao sto su invalidi i osobe koje zbog pusenja imaju kronicnu opstruktivnu bolest pluca pa koriste kisik.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nevjerojatno da netko epidemiju debljine moze okarakterizirati kao " sami su si krivi".
    jer ako je nesto ( kao broj pretilih) porastao u zadnjim drsetljecima visestruko tada mora postojati neki bolji globalni uzrok ( ili vise njih) koji su utjecali na tu situaciju.
    Raditi na prosirivanju sjedala u avionu i pokusavanje mrsavljenja pretilih su samo varogasne mjere, a uzroci su drugdje.
    Ali ti uzroci donose novac u proracun pa se nije politicki korektno njima baviti.
    Sigurno je da 12satno vrijeme i dostupnost ilitiga jeftinost brze hrane utjece na tu pojavu. Ali, ono, udebljas se 10, 20, 30 kg i stanes. Nevjerojatno mi je da skupis 100 kg viska i jos uvijek ti ne pada na pamet stati. Istina je da su redovito ti ljudi u djetinjstvu dozivjeli neku traumu tipa razvod roditelja, seksualno zlostavljanje, smrt bliske osobe i slicno. Ali, meni je nevjerojatna okolina koja i dalje donosi nepokretnoj osobi ogromne kolicine brze hrane. Ne mogu to razumjeti, priznajem.

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Sad je dakle pitanje da li je svojevoljno uzimanje velikh kolicina hrane ustvari ovisnost, kao npr. uzimanje previse alkohola?
    Sa hranom je prica puno kompliciranija od droge i alkohola. Iz jednostavnog razloga jer bez hrane ne mozes zivjeti.
    I onda ovisnici o hrani dolaze u kontakt sa sredstvom ovisnosti svaki put kad stave zalogaj u usta. Svaki put se pobudi okidac za nekontrolirano jelo.
    Uz debeli gen, eto recepta za katastrofu ( plus vrsta hrane na trzistu koja zapravo potice ovisnost).

  38. #38
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    pa debeli su oni koji imaju upisano u genima da budu debeli.
    Oni koje je zapao mrsavi gen odoljevaju epidemiji.
    Pa ne znam bas...

    Misim da ipak nije tako jednostavno, da se cijela populacija dijeli prema 2 gena. Veliki postotak ljudi jednostavno jede previse.

    Sta se tice nezdrave hrane, ja obozam MD, one njihove sladolede, pite, pomfrit...ali se kontroliram da ih pojedem 3,4x mjesecno. Da nemam taj zdravi razum da to nije dobro za mene jer cu se udebljati, sad bi umjesto 50 imala 80 kg i jela bi tamo svaki dan.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 29.07.2016. at 16:06

  39. #39
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    mislim da se tu niti riječ epidemija ne bi trebala koristiti jer nije riječ o nikakvoj zaraznoj bolesti,
    znam da se koristi ali mi je to baš pogrešno jer implicira da je čovjek nemoćan pred "epidemijom"

    pretile djece mi je najviše žao, e tu jedino prevencija i cjelokupna društvena svijest može nešto napraviti,
    a baš i ne vidim da ima puno preventivnih akcija u tom smjeru - recimo zadnje se sjećam one o važnosti zdravog doručka

  40. #40
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Sigurno je da 12satno vrijeme i dostupnost ilitiga jeftinost brze hrane utjece na tu pojavu. Ali, ono, udebljas se 10, 20, 30 kg i stanes. Nevjerojatno mi je da skupis 100 kg viska i jos uvijek ti ne pada na pamet stati. Istina je da su redovito ti ljudi u djetinjstvu dozivjeli neku traumu tipa razvod roditelja, seksualno zlostavljanje, smrt bliske osobe i slicno. Ali, meni je nevjerojatna okolina koja i dalje donosi nepokretnoj osobi ogromne kolicine brze hrane. Ne mogu to razumjeti, priznajem.
    evo, opet te potpisujem

    mislim, da, dostupno je, jeftino je, potice se...ono lose...
    al ono, nije da nema osobne odgovornosti
    samo zato sto je nesto dostupno, ne znaci da to trebas i uzimati
    malo razmislis i o zdravlju, ili?
    dvije ulice dalje mi je mekdrek, i kaj sad, trebam tamo jesti svaki dan? ne kuzim...
    muzevi svake godine proizvedu preko tisucu litara vina - da pijem tri litre dnevno samo zato sto mi je dostupno?
    ne mislim da ne bi ta sranja trebalo ograniciti, jer, trebalo bi
    ali samo zato sto je nesto dostupno nije razlog da se to trpa u sebe...
    svi su drugi krivi, samo ne oni...pa nije bas tako

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da se tu niti riječ epidemija ne bi trebala koristiti jer nije riječ o nikakvoj zaraznoj bolesti,
    znam da se koristi ali mi je to baš pogrešno jer implicira da je čovjek nemoćan pred "epidemijom"

    pretile djece mi je najviše žao, e tu jedino prevencija i cjelokupna društvena svijest može nešto napraviti,
    a baš i ne vidim da ima puno preventivnih akcija u tom smjeru - recimo zadnje se sjećam one o važnosti zdravog doručka
    ali u pitanju JEST epidemija.
    i da , nacije su prilicno nemocne pred njom na globalnoj razini.
    i da , to je javno zdravstveni problem.
    kao sto sam rekla, da ima jednostavnog nacina kako se nositi sa problemom tada bi epidemija vec bila zaustavljena, ali ona svakim danom raste.

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    evo, opet te potpisujem

    mislim, da, dostupno je, jeftino je, potice se...ono lose...
    al ono, nije da nema osobne odgovornosti
    samo zato sto je nesto dostupno, ne znaci da to trebas i uzimati
    malo razmislis i o zdravlju, ili?
    dvije ulice dalje mi je mekdrek, i kaj sad, trebam tamo jesti svaki dan? ne kuzim...
    muzevi svake godine proizvedu preko tisucu litara vina - da pijem tri litre dnevno samo zato sto mi je dostupno?
    ne mislim da ne bi ta sranja trebalo ograniciti, jer, trebalo bi
    ali samo zato sto je nesto dostupno nije razlog da se to trpa u sebe...
    svi su drugi krivi, samo ne oni...pa nije bas tako
    Osobna odgovornost?
    pa u Americi sirotinja jede u restoranima brze rane zato sto je jeftino i dostupno.
    hambi sa kolom je jeftini od jedne kruske.
    nacija je masovno zaboravila kuhati , a radno vrijeme od 9-18 sai je itekako pomoglo tome.
    potpuno je promasena prica promatrati globalni fenomen samo na (ili najvise na ) osobnoj razini odgovornosti.

  43. #43
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    sirius, stvarno mislis da su samo geni odgovorni?
    ja bih sigurno bila debela da jedem cokolade i kolaca koliko mogu
    al ne jedem
    jer to bas i nije pametno
    razmislim prije nego sto u sebe utrpam sve sto mogu

  44. #44
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    sirius, a ja velim da su upotrijebili pogrešnu riječ

    btw. sad sam išla tražiti kad je bio taj zdravi doručak - 2003!!!
    ja otad ne pamtim nijednu akciju koja bi bila na nacionalnoj razini za povećanje svijesti o zdravoj prehrani, možda se vi sjećate koje?

  45. #45
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ali osobna odgovornost postoji
    kuzim o cemu pricas, ali ne mogu svi drugi biti krivi
    gledala sam raznih emisija, ovi primjeri o kojima pricas
    i dalje mislim da osobna odgovornost i te kako postoji

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, stvarno mislis da su samo geni odgovorni?
    ja bih sigurno bila debela da jedem cokolade i kolaca koliko mogu
    al ne jedem
    jer to bas i nije pametno
    razmislim prije nego sto u sebe utrpam sve sto mogu
    ne mislim da su SAMO geni odgovorni.
    ali geni u kombinaciji sa okolinom stvaraju sliku koju imamo.
    Nikada u povijesti nije bilo tako puno dostupne jeftine hrane. To je zapravo poseban fenomen u ljudskoj povijesti, potpuno suprotan sa fizilogijom organizma. Koja je napravljena tako da u danima obilja stvara zalihe za mrsave dane. Ali danas su samo dani obilja , barem sto se kolicine kalorija tice.
    Problem je puno veci od osbne odgovornosti. Osobno, ne vidi rjesenje na globalnoj razini, samo vidim problem koji ce biti sve veci i veci.

  47. #47
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    zaboravili su kuhati?
    koliko od vas kuha u suluda vremena? da bi djeca zdravo jela? puno, je li tako?
    moja mama je bila samohrani roditelj, radila i po dva posla, jedva spajala kraj s krajem
    ali svaki dan smo jeli kuhano, jer je skuhala u pol 5 ujutro ili u ponoc
    nismo jeli samo pastetu i kruh
    i fakat ne mogu prihvatiti to odbacivanje osobne odgovornosti

  48. #48
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    sirius, bome kod nas hrana nije jeftina, niti brza niti "spora" a nisu jeftine ni grickalice - pa ti biraj - čips ili glavica salate...

  49. #49
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    zaboravili su kuhati?
    koliko od vas kuha u suluda vremena? da bi djeca zdravo jela? puno, je li tako?
    moja mama je bila samohrani roditelj, radila i po dva posla, jedva spajala kraj s krajem
    ali svaki dan smo jeli kuhano, jer je skuhala u pol 5 ujutro ili u ponoc
    nismo jeli samo pastetu i kruh
    i fakat ne mogu prihvatiti to odbacivanje osobne odgovornosti
    cuj onda nemoj.
    ali Amerikanci bi vec sve to prebacili na osobnu odgovornost da su mogli, ali cini se da nisu.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, bome kod nas hrana nije jeftina, niti brza niti "spora" a nisu jeftine ni grickalice - pa ti biraj - čips ili glavica salate...
    ali rehab prica o Americi.
    tamo je prica prilicno drugacija.
    kod nas je , hvala lijepa , epidemija pekara itekako uzela maha. Pa za 10 kuna mozes maznuti budek i jogurt na akciji.
    Neki posteniji obrok ipak malo vise kosta.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •