Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 76

Tema: kako i kada reagirati na ovakvo ponašanje?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno kako i kada reagirati na ovakvo ponašanje?

    u parku smo. moja mala od 3.5 g.se penje na penjalicu. dođe curica od 8.isto se popne i iz čistog mira krene gurat moju s nogama. dobro da sam bila blizu jer bi moja pala na beton i razbila se. kažem curici da ju ne gura jer će moja pasti. mala se pobere. klinci se skupe i nađu puža, gledaju ga i proučavaju. ova mala uletava i pred svima gazi puža dok mali urlaju jer puža-muža to boli. puž je palačinka, klinka se samo pobere.onda otrči i razlije vodu koju je netko ostavio životinjama da piju zbog vrućina. sljedeće, mala uljeće u vrt i gazi cvijeće. njena mama sjedi na klupi i tipka na mobitel. eventualno ju zazove ne gledajući gdje je i kaže "nemoj to raditi". mala veli "dobro" i nastavi po svome.

    klinac od 6.g.napucava loptu ne obazirući se na male oko sebe. moja uzme loptu i želi mu je vratiti, baci prema njemu ali ne zna dobro gađati i slučajno ga pogodi u nogu. klinac se zaletava na nju da će ju tresnuti. opet se dižem i mičem ju dok njegova mama uopće ne reagira. naime, govori drugim mamama u parku kak se mali super snalazi, da se njena curica (seka od malog), koja je tek prohodala mora boriti s njim za igračke. nije mi jasno, kako se to djete koje još ni ne govori treba ravnopravno boriti s nekim od 6.g. koji ju otpuhne?
    da ne govorim da mali samo gleda na manje od sebe i tjera ih, sve je njegovo, seku je udario s vrtuljkom tako da je mala samo poletila u zrak. mama jedva reagira, podigne malu i kaže "što si to napravio?".

    dođemo u igraonicu. tamo je veliki poligon za igranje za djecu do 7.g. male bebe puze po podu, veći se penju i zabavljaju. dolaze tri curice od otpilike 8 - 9 g.počnu mahnito jurcati među djecom rušeći sve pred sobom. moja mala uzme igračku u igraonici, najstarija dolazi do nje i uzima joj iz ruke, moja kaže da je prva uzela i nek joj vrati. velika kaže "boli me guzica to je moje". moja ostaje zbunjena. velika ostavlja igračku, moja ju uzme, ove tri opet naprave ulet među djecu, vrate se i velika ponovno mojoj uzima igračku. moja plače jer se curica ružno ponaša. kažem joj da se makne i igra s drugom djecom. dođe mi da odem velikoj očitati lekciju. dolazi tata od te velike jer je obavio šoping. vodi sa sobom malog bracu koji želi sjesti na dječji stolac. velika dolazi i namjerno mu izmakne stolac tako da mali padne na beton. tata govori jedva čujno: "zašto si to napravila". velika samo gleda, okrene se i ode po svom.

    inače ne reagiram na dječje svađe i pustim svoju malu da se sama snađe, obično se klinci posvade i za 5.min.igraju kao da ničeg nije bilo. ono što me brine su ovakve situacije kad se veliki postavljaju agresivno prema manjima od sebe. učim ju da nije ljepo tuči se. sad imam osjećaj da ju krivo učim, jer dođe u situaciju kad ju netko drugi udari ili gurne, a ona ne vraća nego vikne: "hej, to je jako ružno". rekla je da ona ne želi tući druge.
    nađem se u stanju gdje mi je dosta svega, ovakvih roditelja, ovakve djece, ponašanja, dođe mi da malu zatvorim u stan i nejdem nikuda s njom. počela sam izbjegavati voditi ju na mjesta s puno djece jer mi je dosta ovakvih situacija. zateknem se kako se čudim ko picek glisti kud ovo sve ide i jel baš nakon završetka igre okolo mora biti krvi?

    moje pitanje - što činite u ovakvim situacijama kad se veliki postavljaju na male?
    ja uglavnom malu maknem ako se radi o većoj djeci kao što su ova. da li bi vi odreagirali i kako, upozorili veliko djete i ušli u sukob, vjerojatno i s njenim roditeljem koji je bog zna kakav?
    ako i odreagiram imam osjećaj da učim svoje djete da nije sposobno samo rješavati konflikte, a neću uvijek biti uz nju. s druge strane ako ju ne maknem veliki ju može ozljediti, a to joj ne treba.
    da li je uopće pametno učiti djete da ne vraća drugome udarac jer ovi koji ne žele vratiti izvuku deblji kraj na ovom svijetu kako god okreneš, jer što više gaziš po drugima to si uspješniji, sposobniji, imam osjećaj da se to potiče kod djece i da je ovakvo ponašanje postalo poželjno? odgajamo li nasilnike i tiranine?
    totalno sam izgubljena u prijevodu i ne znam što da napravim.
    Posljednje uređivanje od Ayan : 07.08.2016. at 12:51

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ne znam jel pametno, al ja bi usla u sukob u svim situacijama koje si navela. I sa tom vecom djecom I sa roditeljima ako treba. Oni mozda smatraju da ne trebaju paziti na svoju djecu, ali ja smatram da moje dijete ima pravo na opusteno igranje bez stresa I da ne treba biti izlozena takvom ponasanju. Malo navlacenja, rivaliteta I slicnih gluposti nece stetiti, al kad vidim da je previse, ustajem se I stojim pokraj nje. To je doticnom/ doticnoj dosta.

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Uvijek sam mojoj govorila da ne napada, ali da se braniti mora.
    Kad je bila manja, ja sam reagirala i štitila ju.
    Kad je porasla, činila je to sama.
    Neodgojene i zločeste djece je bilo i bit će i to ne možemo promijeniti, ali ako je netko bezobrazan, grub ili nasilan, možemo i moramo reagirati.
    Ja sam uvijek znala takvoj djeci reći da se maknu i ostave moju kći na miru.
    Baš na toboganima je znao često biti šou; moja gore čeka da se spusti, a neko dijete se penje po toboganu i onemogućava drugu djecu da se spuštaju. Pogledam okolo, mama ignorira, onda reagiram ja i lijepo zamolim dijete da se makne, najčešće upali, a ako ne, mijenjam retoriku prema razvoju situacije.
    Danas je moja kći odrasla djevojka, tiha, mirna i samozatajna, ali se nikome ne da maltretirati.
    Mislim da sam ju dobro odgojila.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Bili smo na rostilju i klinac od 4.g.se stalno napikava na moju malu dođe do nje uzme joj sve igracke, udara ju iz cistog mira, govori joj da je glupaca, da ju mrzi. U jednom trenu ju je poceo daviti. Mama ga pita jel to istina, naravno mali veli da nije. S tim da i mami govori da je glupaca, udara ju, i bas je agresivan. Kad pitam svoju zasto se nije branila kaze da ga voli jer joj je bratic, da ne zeli da njega boli. I kaj da joj sad radim? Ne bude tak dobro prosla. Ja mogu biti uz nju i zastiti ju od velikih, da - tuci se ruzno je, ali kako da shvati da se treba i sama braniti? Ne mogu joj stalno visiti za vratom niti to zelim.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Tanci, nadam se ce tako I moja mimoza. Uvijek sam se pitala koliko cega je dobro...da li ju previse stitim, koju poruku time saljem, koju poruku saljem ako ju ne stitim itd.
    Probala sam ju jedno vrijeme ne stititi, nadajuci se da cu u njenom ponasanju vidjeti naznake samoobrane, ali figa, dobila je tantrume (prica za sebe). Od tada budno pazim. Ona je blaga i plaha i nisam mogla pregrmiti da ju ne zastitim. Kako bi ispalo da sam ostala pri onoj- baci u vodu, pa nek pliva, ne znam. Mozda bolje, mozda I ne.

    Kod malih nepodopstina tipa nabacivanja pijeskom, koji onda zavrsi na glavama druge djece, kad me pogleda, samo okrenem ocima I odmahnem rukom

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ima 3,5 godine, sigurna sam da ce sa vremenom nauciti se braniti .
    Ne mozes od nje ocekivati da se ona moze nositi sa idejama i nacinom duplo vece djece.
    Moderiraj koliko je potrebno da ne bude u opasnosti, ostalo pusti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    2,806

    Početno

    Ono što primjećujem zadnje vrijeme po parkovima je sve veći broj takve djece. Nedavno sam bila prisutna prepucavanju djece od cca 10-tak godina, njihov riječnik me je doslovno ostavio bez teksta.
    Ja na sve reagiram i kad neko dira moju djecu a i tuđu, također i kad neko uništava po parku, zaustavljm momentalno. Uvijek je bilo djece koja su malo agresivnija, a sad imam osjećaj da je epidemijw bezobrazluka.

  8. #8
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Prije dva mjeseca sam htjela otvoriti istu temu, sa sličnim primjerima i istim pitanjima.
    Moja ne voli agresivnu djecu, ne voli gurkanja ili bilo sta sto bi je moglo povrijediti.
    Kad vidim da je u situaciji koja je dovodi do plača, pokušam prvo s djetetom pa onda s roditeljem.
    Primjer, nedavno u parkiću, ponesem joj tri seta onih kantica sa priborom za plažu, njoj i njenoj ekipi. Prilazi mala starija od njih i hladno mojoj uzima iz ruke kanticu i grabljice. Kažem mojoj da odreaguje, ne smije. Onda fino zamolim malu da joj to vrati jer se moja igrala i da nije ni pitala smije li uzeti tuđu igračku. Mala me samo izignorisala i rekla da smije. Prišao je otac male i pitao nju, ne mene, ima li problema. Vraćanje kantice sam riješila s njim, nije mu bilo drago. Od tada me izbjegava .

    Još je mala i mislim da ima vremena naučiti da se bori za sebe.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ayan, znam jednu takvu djevojcicu koja je imala isto takvo objasnjenje kao I tvoja. I nije se promijenila. Sada joj je 13 god., ima jako dobre socijalne vjestine I djeca ju vole. Bira si drustvo koje joj odgovara, a konflikte rijesava rijecima I mudro.
    To sa braticem je situacija, gdje bi mu ja itekako stala na put.

    Ako ista, bar sam svoju naucila da prekine igru sa djetetom koje se ne ponasa lijepo. Tako sad, kad se igra sa sestricnom I ova se ne ponasa kak treba, moja se pokupi I ode doma.

  10. #10
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj MAMI 2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što primjećujem zadnje vrijeme po parkovima je sve veći broj takve djece. Nedavno sam bila prisutna prepucavanju djece od cca 10-tak godina, njihov riječnik me je doslovno ostavio bez teksta.
    Ja na sve reagiram i kad neko dira moju djecu a i tuđu, također i kad neko uništava po parku, zaustavljm momentalno. Uvijek je bilo djece koja su malo agresivnija, a sad imam osjećaj da je epidemijw bezobrazluka.
    Potpisujem.

    Ružan rječnik i ponašanje sam primijetila i kod mlađe djece.
    Curice od 7 godina ogovaraju, sta će biti kasnije.

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Ne brinite, ta parkovska epidemija traje otkad je parkova i igrališta. Koji put su i naša djeca otimači igračaka, koji se put i mi zapričamo s drugim roditeljima.
    Maknut se i prokomentirati s djetetom.
    Na drugu djecu reagirati opomenom samo ako direktno ugrozavaju zdravlje vlastitog ili drugog djeteta.

  12. #12
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem.

    Curice od 7 godina ogovaraju, sta će biti kasnije.
    Kasnije će isto ogovarati.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    Ayan, znam jednu takvu djevojcicu koja je imala isto takvo objasnjenje kao I tvoja. I nije se promijenila. Sada joj je 13 god., ima jako dobre socijalne vjestine I djeca ju vole. Bira si drustvo koje joj odgovara, a konflikte rijesava rijecima I mudro.
    To sa braticem je situacija, gdje bi mu ja itekako stala na put.

    Ako ista, bar sam svoju naucila da prekine igru sa djetetom koje se ne ponasa lijepo. Tako sad, kad se igra sa sestricnom I ova se ne ponasa kak treba, moja se pokupi I ode doma.
    Rekla sam joj da se makne od njega. Rekla i njemu i njegovoj mami. Ali eto nula bodova. Ja ju maknem ona trci za njim ili on dođe po nju. Njegov tata ne reagira jer nek se djeca sama snalaze, mama ga kazni i nije se ljutila nista kad sam joj rekla ali mali po svom.
    Ovo za velike mi postaje nista me vise ne moze iznenaditi. Imam u kvartu klince od 12 g.koji uredno gotovo svaku vecer vise u parku pod prozorom i urlaju skoro do ponoci. To nije razgovor i zezancija nego bas urlanje,trganje parka,dovođenje pasa koji rade nuzdu a mali se drugi dan tu igraju. Dođe policija i nisu ni izasli iz auta da bi ih opomenuli, samo su okrenuli auto i otisli. Susjed izađe van da ih utisa a jedan od njih ga posalje u k...c i veli da njemu niko nista ne moze jer mu je mama rekla da moze biti vani. Tak da imamo urlanje po ovim vrucinama da prozor ne mozes otvoriti. Ono,kud to sve ide?!

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Joj, dajte se opustite.
    Kuda ide?!
    pa kuda bi islo?!
    toga ima od kad je svijeta i vijeka.
    I vasa djeca ce narasti, pa vam sve to nece biti tako neobicno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Ma uzas!
    A stvarno im je mozes nista. Mozda da probas terorizirati policiju? Svako vece ih zvati dok im ne dojadi, pa odluce otjerati bandu.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Sirius, ja se toga ne sjecam iz svog djetinjstva. Mozda si zaista u pravu, al ovakvih balavanderskih bandi kojima nitko nista ne moze se ne sjecam.

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Prije dva mjeseca sam htjela otvoriti istu temu, sa sličnim primjerima i istim pitanjima.
    Moja ne voli agresivnu djecu, ne voli gurkanja ili bilo sta sto bi je moglo povrijediti.
    Kad vidim da je u situaciji koja je dovodi do plača, pokušam prvo s djetetom pa onda s roditeljem.
    Primjer, nedavno u parkiću, ponesem joj tri seta onih kantica sa priborom za plažu, njoj i njenoj ekipi. Prilazi mala starija od njih i hladno mojoj uzima iz ruke kanticu i grabljice. Kažem mojoj da odreaguje, ne smije. Onda fino zamolim malu da joj to vrati jer se moja igrala i da nije ni pitala smije li uzeti tuđu igračku. Mala me samo izignorisala i rekla da smije. Prišao je otac male i pitao nju, ne mene, ima li problema. Vraćanje kantice sam riješila s njim, nije mu bilo drago. Od tada me izbjegava .

    Još je mala i mislim da ima vremena naučiti da se bori za sebe.
    Nemoj nositi u park igracke ako ih ne zelite dijeliti sa svom djecom.

  18. #18
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla sam joj da se makne od njega. Rekla i njemu i njegovoj mami. Ali eto nula bodova. Ja ju maknem ona trci za njim ili on dođe po nju. Njegov tata ne reagira jer nek se djeca sama snalaze, mama ga kazni i nije se ljutila nista kad sam joj rekla ali mali po svom.
    Ovo za velike mi postaje nista me vise ne moze iznenaditi. Imam u kvartu klince od 12 g.koji uredno gotovo svaku vecer vise u parku pod prozorom i urlaju skoro do ponoci. To nije razgovor i zezancija nego bas urlanje,trganje parka,dovođenje pasa koji rade nuzdu a mali se drugi dan tu igraju. Dođe policija i nisu ni izasli iz auta da bi ih opomenuli, samo su okrenuli auto i otisli. Susjed izađe van da ih utisa a jedan od njih ga posalje u k...c i veli da njemu niko nista ne moze jer mu je mama rekla da moze biti vani. Tak da imamo urlanje po ovim vrucinama da prozor ne mozes otvoriti. Ono,kud to sve ide?!
    Pa ljeto je, biti vani do ponoci u parku mi je ok. I secu svog psa, big deal. A urlanje- navikni se na to, u toj dobi je to normalno.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    O kojim bandama mi tocno pricamo?!
    O klincima od 12 godina koji ljeti urlaju pod otvorenim prozorima i ne ciste za psima?
    Pa odrasli to redovito rade, i svima normalno. Dok sam zivjela u zgradi neki odrasli su redovito cucka prebacili preko ograde u park djecjeg vrtica da se prosece po travi.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Meni bogme nije normalno.
    Dijeliti je jedno, otimati drugo. Mozda nisi citala pazljivo.

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Otimati nekima jest normalno.
    Ne kazem da jepozeljno, ali nije nikakvo cudo.
    I mojoj kceri su trebale godine da se navikne na to da se neki ne ponasaju pozeljno.
    i jos uvijek uci.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Da ljudi me ciste za psima je gotovo pravilo, al da cucki secu po dvoristu vrtica???

  23. #23
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa mi smo promijenili dosta parkova i izbjegavam one gdje dolaze djeca koja nam ne odgovaraju. A ako ih vec ne mogu izbjeci, jednostavno kazem: mi se ovako ne ponasamo, makni se od nas i ne diraj nase stvari.

  24. #24
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    Da ljudi me ciste za psima je gotovo pravilo, al da cucki secu po dvoristu vrtica???
    O da, to im bude super, pas im ne moze pobjeci jer je ogradjeno.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj Uh-puh prvotno napisa Vidi poruku
    Meni bogme nije normalno.
    Dijeliti je jedno, otimati drugo. Mozda nisi citala pazljivo.
    Ni meni nije normalno niti ce mi ikada biti ali valjda sam zaostala i nisam u korak s vremenom. Ako nosis igracke u park trebas biti spreman na to da je klincima to zanimljivo i da ce htjeti tvoju igracku kao i ti njihovu. Ako ti to smeta nemoj nositi.
    Da klinci od 12 g.budu do ponoci vani meni nije normalno. Da urlaju gotovo svaku vecer mi isto nije normalno. Da trgaju sprave u parku, da im pas sere gdje se mali igraju isto mi nije normalno. ako znaju slat starije u k...ac onda valjda vide znak da psi ne smiju u djecji park.
    Da im neko izleti i napravi nesto jer je ovo vise van svake granice eto bilo.bi jadna djeca.
    Ovo nauci se i kaj onda tog je uvijek bilo je pravdanje ovakvog ponasanja. ali eto velim, ja sam valjda fulala na biologiji kad se ucilo o evoluciji.
    Ne razumijem i cemu ovakav ton na temi izgleda da se o nicem ne moze raspravljati normalno.

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa raspravljamo.
    Ne razumijem sto si ti zapravo htjela cuti?
    Ima raznih roditelja i razne djece. I dob djeteta itekako igra ulogu.
    Ne mozes ih sve ( zapravo nikoga) preodgojiti. Samo se mozes nacuciti nositi sa tim. I polako dijete nauciti da se nosi sa tim. Tvoje dijete ne ide u vrtic?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Pitala sam za savjet jer se priznajem ne snalazim u ovom. Rekoh da se stvarno previse cudim znam to.
    Ide mala u vrtic, znaju se i tamo pocupat i svaditi ali ono djecja posla. za 5 min.se ljube i grle.
    Zanimalo me kak drugi reagiraju kad se radi o starijoj djeci.

  28. #28
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj MAMI 2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što primjećujem zadnje vrijeme po parkovima je sve veći broj takve djece. Nedavno sam bila prisutna prepucavanju djece od cca 10-tak godina, njihov riječnik me je doslovno ostavio bez teksta.
    Ja na sve reagiram i kad neko dira moju djecu a i tuđu, također i kad neko uništava po parku, zaustavljm momentalno. Uvijek je bilo djece koja su malo agresivnija, a sad imam osjećaj da je epidemijw bezobrazluka.
    I ja ostanem.bez teksta kad cujem mog desetogodisnjaka kak prica s prijateljima :D to je faza neka njihova, ne ocekujem da si salju pusice pa se ne uzrujavam previse, osim ak sam blizu pa moram slusati, ili smo u javmosti pa maltretiraju sve okolo sa svojim p.......karajima.

    Treba prihvatit da doza agresije kod ljudi uvijek postoji. Ne vidim.smisla zgrazati se nad time. Nisu to uvijek i samo zanemarena djeca i mame koje tipkaju na mobitel.

    Reagiras od situacije do situacije. Ak je stalno i pretjerano stitis. Ako je povremeno i blago pustis. Moraju se naviknut na razlicite situacije. Ljudi smo, nismo strojevi.

  29. #29
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Sta znam, pisali smo vec o ovome. Prerastu se parkici i vrtici, ali uvijek u drustvu bude nasilnickog ponasanja bilo koje vrste. Moji sad izlaze sami, neku carku u dvoristu propratim, neka mi pobjegne. I nisu moji uvijek na strani "cvjecke". Dok nema tuce i lomljenja igracaka sve je uglavnom podnosljivo. Moja je neki dan dosla u suzama jer joj je jedan mali iz susjedne zgrade oteo i slomio hulahop. Pitala sam je sto se meni zali, sta hoce da ja ucinim, odgovor naravno "da mi kupis novi". Boze sacuvaj, mozes se zaliti njegovoj mami, ona je za njega i njegovo ponasanje odgovorno lice. Eto je za 5 minuta sa parama, otisla fino na vrata, izdeklamovala zalbu i od "dusmanske" majke dobila odstetu. Kupila novi hulahop isto popodne. Kad je meni prije par godina na vrata pozvonio malecki i zalio se da je moj sin tako jako frknuo njegov frizbi da se skrsio o zid, sinkov frizbi je odmah promijenio vlasnika. Novi mu nisam kupila ni dan danas. I inace, mislim da nije moje da uvodim u red tudju djecu, vec od 3-4 godine u parkicu pri ozbiljnijim carkama ohrabrivala sam ih da se obrate roditeljima djece koja ih gnjave. Rijetko koji roditelj na ovo ne reaguje, a ako je tako onda nastupam ja, sa roditeljem se raspravi sta ima, a ne sa njegovim, tudjim, mozda divljim, nesvaspitanim, bezobraznim, ovakvim ili onakvim, ali ipak samo djetetom.

  30. #30
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj olja prvotno napisa Vidi poruku
    Sta znam, pisali smo vec o ovome. Prerastu se parkici i vrtici, ali uvijek u drustvu bude nasilnickog ponasanja bilo koje vrste. Moji sad izlaze sami, neku carku u dvoristu propratim, neka mi pobjegne. I nisu moji uvijek na strani "cvjecke". Dok nema tuce i lomljenja igracaka sve je uglavnom podnosljivo. Moja je neki dan dosla u suzama jer joj je jedan mali iz susjedne zgrade oteo i slomio hulahop. Pitala sam je sto se meni zali, sta hoce da ja ucinim, odgovor naravno "da mi kupis novi". Boze sacuvaj, mozes se zaliti njegovoj mami, ona je za njega i njegovo ponasanje odgovorno lice. Eto je za 5 minuta sa parama, otisla fino na vrata, izdeklamovala zalbu i od "dusmanske" majke dobila odstetu. Kupila novi hulahop isto popodne .
    Haha zakon :D

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    To je tako, s 3 i pol strepiš nad lopaticom i toboganom i zgražaš se nad petašima, a kasnije tvoj 10-11g.ode sam u park pa ni ne znas sto radi. Nadas se najboljem, uvjeren si da visegodisnje tupljenje i odgoj mora dati rezultate, a onda slucajno u prolazu skuzis da ti je krakato dijete s krakatom prijateljicom upravo oborilo minijaturnog vrtićanca s tobogana jer su bas u taj tren odlucile vratiti u djetinjstvo i spustit se strmoglavo .

    Za rječnik i ponašanje dovoljno je hodati za (odličnim) dečkima ( a bome ponekad i curama) kad idu iz škole. Shvatiš čemu služe slušalice i tamne naočale.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.08.2016. at 16:07

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nakon uvodnog posta, imam dva pitanja...

    Gdje to zivite?

    ...ili je mozda problem u pogresnoj percepciji?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon uvodnog posta, imam dva pitanja...

    Gdje to zivite?

    ...ili je mozda problem u pogresnoj percepciji?
    u hrvatskoj gdje drugdje?
    Posljednje uređivanje od Ayan : 07.08.2016. at 16:15

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma bilo je vise onako retoricko pitanje.

    Imam dijete od 3.5 godine i vodim ga u parkove, plus ide u vrtic, gdje je okruzen djecom od 0 - 5/6 godina. Uz to radim u djecjem muzeju kroz koji svaki dan prodju stotine djece od 0 - 12+ godina. Ponekad stvarno ne mogu staviti bebu od 6 mjeseci na pod u dijelu predvidjenom za bebe od 0 - 36, ali... ok, dogadja se.

    Pa onda, s obzirom da uopce nisam neka osoba koja gleda svijet kroz ruzicaste naocale, ne kuzim je li ovo gore pretjerivanje ili imas pristup samo i iskljucivo katastrofalnim parkovima u koje dolaze samo katastrofalni ljudi (sto god to znacilo).

  35. #35
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj nositi u park igracke ako ih ne zelite dijeliti sa svom djecom.
    Igračke koje nosimo dijelimo, ali ovo je bilo otimanje iz ruku, a djevojčica je bila starija od moje.
    Mala nema problem s dijeljenjem ali ima sa odbranom.

    I kod nas ima urlanja, psovanja. Ne smeta mi.
    Moja se još ne zna boriti za sebe, osjetljiva je i radi toga sam pisala na temu. Smatram da joj ne nanosim štetu time što je sad sa 3,5 želim zaštiti od stvari koje je plaše i sa kojim se ne zna nositi sama.

  36. #36
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Otimanje iz ruku ja ne bih dozvolila i odmah bih na licu mjesta viknula "hej, ne otimaj iz ruku"
    njie mi problem upozoriti tuđe dijete ako radi nešto što se ne smije, tipa baca kamenje i slično. većinom je dovoljno samo jednom reći, onako ko teta u vrtiću "ne smije se bacati kamenje na igralištu".
    Ako je netko baš velika pilana, onda se maknem i zabavim svoje dijete s nečim drugim.

    ima djece koja se svakako ponašaju, ali naravno ima i odrasle percepcije svakojake
    pa tako stvarno ne vjerujem da policija ništa ne može malim 12godišnjacima koje je mama pustila vani do ponoći
    oni imaju zakonsku osnovu za reagirati u toj situaciji, a i sasvim sigurno su se u karijeri sreli sa nezgodnijim likovima od klinca koji ih pošalje u k***c, tako da se ipak vjerojatno radi o njihovoj procjeni "ljeto je, djeca se igraju, nek se druže tako smo i mi"
    ja sam se isto pomirila s tim da je grupa klinaca jednostavno vrlo glasna i iritantna, ali bila sam i ja, pa pamtim iz djetinjstva one koji su vječno na to nešto šizili, i ne želim da mene tako pamte

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Uteši se, Ayan.
    Kod nas u selu je moda da mlađi razredi imaju čas fizičkog u parkiću.
    Što znači da učiteljica sedi 35 min. na klupi sa mobilnim i najomiljenijim učenicama okolo dok ostalih 15-20 krakatila trči po parkiću i radi šta god hoće, lomi sebi i drugima ruke, noge, slezine itd. uz blagoslov sela jer su eto dečica na vazduhu a bez slezine se može živeti...
    Dok su moji klinci bili mali, probala sam razne vidove reakcije, pa zaključila da je najpametnije da u parkove ne idem dok traju 3. i 4. školski čas, kad obično imaju fizičko.
    I rešila sam se izvora stresa.
    Moja starija će sada u školu i sa radošću čekam dan kada će pregaziti svoje prvo klinče na toboganu kao što su stariji pokušali sa njom.
    To je život i manje više svi dorastemo da tlačimo nekog u jednom momentu, ako ne pre, onda kad se dočepamo nekog kalašnjikova, kamiona ili sličnog i zaletimo u masu...
    Onaj ko se godinama u to ne uklapa i iščuđava kao ja ima na izbor da promeni park, grad, državu ili uvede si odgovarajuću terapiju koja će mu omogućiti da se ravnodušno smeška dok mu dete lemaju veći i jači...

  38. #38
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Da moja curica od 6god otme igracku iz ruke djetetu od 3god bila bih jako razocarana. Da ona gura nogama djecu od 3god sa penjalica ili tobogana isto bih bila jako razocarana. Prvenstveno u svoje odgojne metode. Da ju netko upozorava na njeno ponasanje a ona radi po svom pitala bih se koga odgajam. Sve sto bih rekla svom djetetu kazem i tudem. Sto ljubaznije i prisnije mogu. Uz opomenu nadodam i koju pohvalu tom djetetu npr. da je pametna i lijepa djevojcica i da moze slobodno pitati ako zeli proci ili uzeti nesto s cime se moje djete igra. Apsolutno me ne brine hoce li tom roditelju to smetati jer ako smatram da ugrozava moje djete od 2-3god ja cu reagirati. Isto tako i svoje drzim pod kontrolom. Dozivjela sam da neke mame uzivaju kako su im djeca "mali tirani" i smiju se. Onda glasno objasnim svom djetetu da postoje roditelji koji se sada smiju a kasnije placu zato sto i njihova djeca znaju nastradati jer nisu poslusali svog roditelja. Djecu ucim da nikada ne smiju prvi udariti neko djete ali ako netko udari,pocupa i sl. njih imaju pravo se braniti i vratiti istom mjerom. Bilo to pravo ili krivo tako ih ucim. Ovo sto si ti nabrojala u prvom postu je meni uzas al uopce se ne cudim jer ne treba ti posebna dozvola da imas djecu.

    Nikad mi ne smeta buka djecje igre ali bi ipak u 11 navecer mogli biti malo tisi. Vec s ovim da onako ruznim rijecnikom odgovara starijem mi je problem. Mi kada smo imali 12god imali smo neko postovanje i prema onima od 17-18god kamoli starijima. Ne mogu se apsolutno sjetiti ni jednog djeteta od moje generacije da se usudilo tako ruzno odgovarati starijem. Mozda jednog primjera iz osnovne skole i taj vjerovali ili ne sluzi sada zatvorsku kaznu. Oduzila sam. Ali ipak mislim da iako su to sada neke djecje gluposti i sitnice treba reagirati posebno ako u sat vremena u parkicu isto djete nekoliko puta cini sto nebi trebalo. Ako ga nece upozoriti roditelj,ucinit cu to ja. Drugi put netko drugi. Mozda nesto od nasih rijeci i usvoji to djete. Vjerujem da ne moze nastetiti

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    J-la samo nastavi tako mislim da si na dobrom putu.

    a sto se tice tih svih situacija i meni je to grozno, sigurno je toga danas vise. Ja reagiram i kad vidim nepoznatu djecu da netko nekoga maltretira i vrijedja. Obicno se tad tlacitelj posrami a ako nasatvi mijenjam i ja retoriku. Smatram da nije dobro da nitko ne reagira i samo tako pustat...kao drustvo trebamo reagirati. ne stignem pojasnjavat detaljno.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Drugim rijecima ako se svi pretvaramo da nista ne vidimo, sutke prolazimo pokraj i to ima svoju losu stranu (uz onu dobru "ne petljanja u tudja posla"). Eh a prosudit kad reagirat ili ne to je do pojedinca. .
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.08.2016. at 18:04

  41. #41
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    dođemo u igraonicu. tamo je veliki poligon za igranje za djecu do 7.g. male bebe puze po podu, veći se penju i zabavljaju. dolaze tri curice od otpilike 8 - 9 g.počnu mahnito jurcati među djecom rušeći sve pred sobom. moja mala uzme igračku u igraonici, najstarija dolazi do nje i uzima joj iz ruke, moja kaže da je prva uzela i nek joj vrati. velika kaže "boli me guzica to je moje". moja ostaje zbunjena. velika ostavlja igračku, moja ju uzme, ove tri opet naprave ulet među djecu, vrate se i velika ponovno mojoj uzima igračku. moja plače jer se curica ružno ponaša. kažem joj da se makne i igra s drugom djecom. dođe mi da odem velikoj očitati lekciju. dolazi tata od te velike jer je obavio šoping. vodi sa sobom malog bracu koji želi sjesti na dječji stolac. velika dolazi i namjerno mu izmakne stolac tako da mali padne na beton. tata govori jedva čujno: "zašto si to napravila". velika samo gleda, okrene se i ode po svom.
    curica je vjerojatno u jeku ljubomore na mlađeg bracu
    imam doma takvo jedno čudovište
    nikad nisam svjedočila da djeci otima stvari, ali otkad je seka porasla i počela dirat sve, povampirio se nezamislivo
    iako, barem ne znam za slučaj da tako nešto radi drugoj djeci, sestra jedina ima tu privilegiju

    o tome je li neko dijete tiranin ili nije i jesu li roditelji nedorasli situaciji ili ne, ne možeš zaključiti iz ovakvog isječka
    tata vjerojatno nije htio raditi scenu an javnom mjestu, a doma imaju tisuću i jedan konflikt na tu temu
    vodi li to vikanje ičemu, molim nek mi se javi

    ali, kad se neka djeca ponašaju ružno, ja svome savjetujem kako si i ti svojoj curi: taj se dječak/djevojčica ružno ponaša i najbolje da se makneš i radiš svoje
    uostalom, tog se principa i ja držim, granice postavljam relativno normalnim ljudima, a ako je netko pretežak i agresivan, kupim se

  42. #42
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    da li je uopće pametno učiti djete da ne vraća drugome udarac jer ovi koji ne žele vratiti izvuku deblji kraj na ovom svijetu kako god okreneš, jer što više gaziš po drugima to si uspješniji, sposobniji, imam osjećaj da se to potiče kod djece i da je ovakvo ponašanje postalo poželjno? odgajamo li nasilnike i tiranine?
    totalno sam izgubljena u prijevodu i ne znam što da napravim.
    Sve mogu shvatiti, i izgubljenost i nesnalazenje s vecom djecom i da ti ostala djeca uglavnom djeluju kao cudovista ali da u opisanim situacijama uopce razmisljas o tome dal savjetovati svom djetetu da vrati duplo/troduplo starijem djetetu, e to mi nije jasno
    Ono, nemoj.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Hahaha
    fakat, cvijeta.
    Ja sam svog starijeg u takvim situacijama uvijek ucila da bjezi glavom bez obzira. :D

  44. #44
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ali da u opisanim situacijama uopce razmisljas o tome dal savjetovati svom djetetu da vrati duplo/troduplo starijem djetetu, e to mi nije jasno
    Ono, nemoj.
    Slazem se. Razlika u snazi i koordinaciji izmedju 3 i 7 godisnjaka je tolika da ti dijete, ako vrati udarac ovom starijem, moze samo nagrabusit. Osim ako ge ne pogodi u posebno bolnu tocku i utekne brzinom munje

    Ne cini mi se da su danasnja djeca nesto posebno nasilna u odnosu na djecu moga djetinjstva - zapravo, cini mi se da su mirnija (al mozda je to zato sto se jos krecem samo medju vrticarcima). Moji iz osnovne skole i ulice su se cesto tukli, gadjali se kamenjem, organizirali krvave tuce protiv drugih skola, gadjali prackama i pljucama... al da ne ispadne da sam odrastala u ekstra nasilnom dijelu Hrvatske, md ima jako slicne price iz mirnog seoceta na sjeveru domovine (izuzev tuca s drugim skolama, jer su oni imali samo jednu skolu u mjestu), a kolega iz pitoresknog mjesta u srcu Slavonije takodjer. Stovise, postoje detalji njihovih prica koji mene sokiraju.

    Inace, te tuce medje djecom u svom djetinjstvu pamtim tocno kako su ih opisali tbf-ovci:
    "tuce protiv drugih skola, nisi smija bit sa strane
    da si osta sa strane to bi stvarno bilo s.anje
    svi smo bili face, posebnog filmoskog stila
    krv do kolina i lanci i bokseri od ventila
    a na posebnom mistu bit faca repertoara
    bilo je ukrast dici balun, nabit ga ili rasparat
    sve smo znali, nigdi nije smilo bit greške
    masu razloga za tucu i sve uvrede jako teške
    znali smo rješenje za sve brige i probleme
    silom na silu, bez razmišljanja i dileme"

    Tako da ovi sad ne mogu bit puno gori, nadam se

    A blize postavljenom pitanju i tucama medju malom i malo vecom djecom na igralistu, ja bi reagirala, ako je neko nasilje u pitanju. I u pravilu reagiram, prvo prema djetetu koje se tako ponasa. A ako bas dijete i dalje tupi po svome, onda prema roditelju tog djeteta. Nije mi problem nesto rec ili podviknut na tudje dijete, ali ne bi ga nikad fizicki udaljavala (osim, ako ga i inace ne znam - tipa necak, dijete od jako dobre prijateljice...), ili mu uzimala iz ruke nesto sto je on uzeo recimo mom ili nekom drugom djetetu iz ruke. A nije ni moj bas andjeo posebno kad ga uhvati zuta minuta.

    Mislim da djetetu, kad mu pomognemo u sukobu s drugim djetetom s kojim se ono ne zna nosit, bilo zato sto je duplo starije ili duplo jace, ili samo odvaznije, saljemo puno vazniju poruku od "izbori se sam za sebe". Saljemo mu poruku da ce se naci u situacijama u zivotu s kojima se nece znati nositi i da cemo mi biti uz njega u takvim situacijama i da je u redu traziti i dobiti pomoc i da i ne treba sve samo napraviti. Mislim da ce se dugorocno dijete kojem se tako pristupi i koje zna da ima oslonac nauciti i samo izboriti za sebe; i da ce mu na kraju krajeva taj osjecaj da postoji neko ko stoji iza njega, dati snage da se i samo krene cvrsce postavljat. Jer ce znati, ako ne upali, imam se kome obratiti.

  45. #45
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da djetetu, kad mu pomognemo u sukobu s drugim djetetom s kojim se ono ne zna nosit, bilo zato sto je duplo starije ili duplo jace, ili samo odvaznije, saljemo puno vazniju poruku od "izbori se sam za sebe". Saljemo mu poruku da ce se naci u situacijama u zivotu s kojima se nece znati nositi i da cemo mi biti uz njega u takvim situacijama i da je u redu traziti i dobiti pomoc i da i ne treba sve samo napraviti. Mislim da ce se dugorocno dijete kojem se tako pristupi i koje zna da ima oslonac nauciti i samo izboriti za sebe; i da ce mu na kraju krajeva taj osjecaj da postoji neko ko stoji iza njega, dati snage da se i samo krene cvrsce postavljat. Jer ce znati, ako ne upali, imam se kome obratiti.
    ja mislim da dijete treba naučit i da se bori samo za sebe, i da smo mi tu kao oslonac za preteške situacije
    a koja je situacija za tesanje koje poruke, na nama je da procijenimo

    a viruj mi, iako sam odrasla u jednom od zloglasnijih splitskih kvartova, za tuče protiv drugih škola sam čula tek u tbf-ovoj pismi, i kasnije sam na nekom forumu čitala koliko je to bilo uobičajeno
    tolika sam štreberica bila, u štreberskom razredu, mislila sam da smo strašno opaki jer smo dva puta kolektivno picali
    to su se sigurno dekavci tukli

    valjda zbog takvog mog iskustva, ja taj svijet "ko jači taj kači" generalno doživljavam daleko do sebe
    boli me briga šta si je neki lola nekakvim krađama i malverzacijama stekao
    na političkoj razini me je briga, ali na osobnoj, u smislu izvlačenja nekakvih životnih poruka kakve se spominju u prvom postu, da se očito tako bolje prolazi u životu, to ne. ja mislim da to svakako ima svoju cijenu.

  46. #46
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da dijete treba naučit i da se bori samo za sebe, i da smo mi tu kao oslonac za preteške situacije
    a koja je situacija za tesanje koje poruke, na nama je da procijenimo
    Slazem se. U teoriji. U praksi sam vjerojatno malo previse zastitnicki nastrojena Al proc ce me valjda

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    a viruj mi, iako sam odrasla u jednom od zloglasnijih splitskih kvartova, za tuče protiv drugih škola sam čula tek u tbf-ovoj pismi, i kasnije sam na nekom forumu čitala koliko je to bilo uobičajeno
    tolika sam štreberica bila, u štreberskom razredu, mislila sam da smo strašno opaki jer smo dva puta kolektivno picali
    to su se sigurno dekavci tukli
    I u nas su dekavci bili na zlu glasu

    A mozda si samo koju godinu mladja. Meni se cini da su se te tuce negdje izmedju generacije tbf-ovaca (mislim da je i moj brat ta generacija) i moje generacije drasticno smanjile da bi koju godinu poslije skroz prestale. A opet moguce da sam se ja tad makla u srednju pa nisam to ni primijecivala vise.

  47. #47
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Ja mislim da je prije bilo puno vise nasilja, ali danas smo kao drustvo puno osjetljiviji na nasilje pa nam vise upada u oci.

  48. #48
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa i meni se cini da su danasnja djeca manje fizicki nasilna. Iz svoje osnovne se sjecam i tucnjava, cupanja za kosu, naguravanja... Na to su profesori gledali kao na djecja posla i dok krv nije isla u potocima, nitko nije reagirao ni zvao roditelje. A danas se reagira na svaki oblik fizickog i verbalnog nasilja, cak i na malo jace gurkanje ili jednu nepristojnu rijec, odmah u skolu dolaze roditelji, razgovori sa pedagogom, psihologom... I opet ima isto nasilja kao i prije, ili i vise...ili nam se samo cini jer smo na to postali osjetljivi pa uocavamo i reagiramo. Ne znam sta bi mislila o tome.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 08.08.2016. at 11:26

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da djetetu, kad mu pomognemo u sukobu s drugim djetetom s kojim se ono ne zna nosit, bilo zato sto je duplo starije ili duplo jace, ili samo odvaznije, saljemo puno vazniju poruku od "izbori se sam za sebe". Saljemo mu poruku da ce se naci u situacijama u zivotu s kojima se nece znati nositi i da cemo mi biti uz njega u takvim situacijama i da je u redu traziti i dobiti pomoc i da i ne treba sve samo napraviti. Mislim da ce se dugorocno dijete kojem se tako pristupi i koje zna da ima oslonac nauciti i samo izboriti za sebe; i da ce mu na kraju krajeva taj osjecaj da postoji neko ko stoji iza njega, dati snage da se i samo krene cvrsce postavljat. Jer ce znati, ako ne upali, imam se kome obratiti.
    Podsetilo me je:
    dok su oboje mojih klinaca još bili majušni, videla sam scenu u parku:
    dva vrtićarca, oko 4-5 god, podjednake visine i snage, jedan mlati, šuta, vuče, gura onog drugog, drugi beži i plače.
    Obe mame tik uz njih, mama "napadača" se samozadovoljno smeška i ćuti, mama "napadnutog" samo što ne plače i sama i ponavlja sinu. "pa, vrati mu, udari i ti njega, brani se!" dok se dete sakriva iza nje i pokušava da se popne na nju. Trajalo je to dobrih 10-tak minuta dok su mi još bili u vidokrugu.
    Uglavnom, ostala sam pod trajnim utiskom da učenje deteta da se samo brani ne treba raditi na taj način...

    Ne znam da li je u mom detinjstvu nasilja bilo više ili manje nego danas, ali mi se čini da su mete i metode nasilnika bile drugačije.
    Nismo demolirali vrtiće niti dečja igrališta, terali odrasle ljude u k****c, gađali babe kamenjem i slične stvari koje su danas uobičajena tinejdž zabava. Niti se sećam ikog normalnog ko je to radio.
    Sećam se puno više nasilja nad životinjama, doduše...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 08.08.2016. at 15:22

  50. #50
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    U mom rodnom gradu su bili poznati obračuni između par kvartova. Znalo se koga se treba kloniti. U onom u kojem sam ja odrasla toga nije bilo. Sa mojom generacijom je to prestalo '81-'82.

    A Pulinku potpisujem u drugom dijelu posta.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •