Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 76 od 76

Tema: kako i kada reagirati na ovakvo ponašanje?

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Odgovor na prvi post: Dok su djeca mala, treba ih nadzirati i po potrebi braniti od nasrtljivaaca. Malo dijete je predškolsko dijete, ali to je širok pojam. Mi smo našoj djeci obično tražili drugu i bolju zabavu ako bi se nasilnici uvalili u park. Srećom, ima u naselju solidan broj igrališta i parkića, pa se to moglo. Djetetu napasniku rekla bih "to nije lijepo/pristojno" a dok su moji bili mali, jednostavno sam stajala dovoljno blizu da se napasnici nisu usudili gurati i rušiti. Funkcioniralo je.

    Danas mi je ružno vidjeti roditelje koje uu parku više zanima mobitel nego vlastito dijete, a i ispred kuće imamo nekoliko takvih kojima je milije parkiralište gdje je wifi u dosegu nego 200m udaljeno lijepo uređeno igrališre. Ali ima svega... Malu djecu treba čuvati na jedan način, a veću paziti na drugi. Nisam baš pristalica miješanja odraslih u igru, ali samo njihovo prisustvo u blizini je nužno i često dovoljno.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Ne znam kako da objasnim maloj sve ovo. Ne zelim da se druzi s ovim rođakom jer ovo zadnji puta nije bilo djecje cupanje nego konstantno udaranje od njegove strane i to bez povoda. Udaranje u trbuh, unosenje u lice i vristanje iz sveg glasa, guranje da padne, udaranje sakama, i davljenje uz stalno uzimanje igracaka i vikanje mrzim te i glupa si. Tata je mirno sjedio i konstatirao da ga moja mala necim izaziva kad je takav, mama ga je micala i korila ali nije bolje prolazila, ja sam micala malu i govorila mu da prestane. Nula bodova. On je bio jos gori. Moja mala mu ne zeli vratiti jer ga voli i to bi ga bubalo, a ja ne zelim da mu ona sluzi kao vreca za boks i ispuhavanje frustracija. Iz nekog razloga je agresivan i sumnjam da zna sto znaci mrzim te i glupa si. ima 4 g.Vec sam ranije napomenula njegovoj mami da je agresivan prema mojoj ali mali je rekao da nije davio moju, bila sam tamo kad je ti napravio i razdvojila ih. Bojim se da joj stvarno nesto ne napravi. Zelim ju zastititi jer mislim da ovo nije dobro za nju s tim sto nazalost kopira tuđa ponasanja, ne zelim da se meni vice glupaco ili me udara u trbuh, kao sto to mali radi mami.Takoder nije na meni da govorim mami kako ga odgajati. Problem je sto su klinci cesto skupa i koliko god ju ovaj tuce moja trci i dalje za njim. Kao dobrovoljna zrtva a ovaj ju lema. Nikako da joj objasnim da to nije dobro i ljepo.
    Znam da bi meni bilo grozno da mi netko kaze da ne zeli moje djete pored svoga, ali ne znam kako da to napravim bezbolno, samo znam da mi se ovo ne sviđa i smatram da nije dobro za moje djete.

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako da objasnim maloj sve ovo. Ne zelim da se druzi s ovim rođakom jer ovo zadnji puta nije bilo djecje cupanje nego konstantno udaranje od njegove strane i to bez povoda. Udaranje u trbuh, unosenje u lice i vristanje iz sveg glasa, guranje da padne, udaranje sakama, i davljenje uz stalno uzimanje igracaka i vikanje mrzim te i glupa si. Tata je mirno sjedio i konstatirao da ga moja mala necim izaziva kad je takav, mama ga je micala i korila ali nije bolje prolazila, ja sam micala malu i govorila mu da prestane. Nula bodova. On je bio jos gori. Moja mala mu ne zeli vratiti jer ga voli i to bi ga bubalo, a ja ne zelim da mu ona sluzi kao vreca za boks i ispuhavanje frustracija. Iz nekog razloga je agresivan i sumnjam da zna sto znaci mrzim te i glupa si. ima 4 g.Vec sam ranije napomenula njegovoj mami da je agresivan prema mojoj ali mali je rekao da nije davio moju, bila sam tamo kad je ti napravio i razdvojila ih. Bojim se da joj stvarno nesto ne napravi. Zelim ju zastititi jer mislim da ovo nije dobro za nju s tim sto nazalost kopira tuđa ponasanja, ne zelim da se meni vice glupaco ili me udara u trbuh, kao sto to mali radi mami.Takoder nije na meni da govorim mami kako ga odgajati. Problem je sto su klinci cesto skupa i koliko god ju ovaj tuce moja trci i dalje za njim. Kao dobrovoljna zrtva a ovaj ju lema. Nikako da joj objasnim da to nije dobro i ljepo.
    Znam da bi meni bilo grozno da mi netko kaze da ne zeli moje djete pored svoga, ali ne znam kako da to napravim bezbolno, samo znam da mi se ovo ne sviđa i smatram da nije dobro za moje djete.
    Prekini druženje s njima. Ne moraš ništa objašnjavati. A isto nemoj njihovu moguću reakciju prosuđivati prema sebi. Tebe bi smetalo da ti netko kaže da ne želi da se vaša djeca druže, ali vjerojatno se ni ti sama ne bi dovela u situaciju da ti to drugi kažu. Ti si više puta rekla da ponašanje tog djeteta ne smatraš prihvatljivim. Nemoj svoje dijete izlagati nasilju. Jednostavno nemoj. Ako ti roditelji zatraže oobjašnjenje, lijepo im ponovi sve što si ovdje napisala. Ali da im je bilo stalo, već bi nešto poduzeli. Ako im nije stalo kako se ponaša njihovo dijete, baš te briga što misle o tvojim razlozima. Kako god završilo, bit će dobro za twbe. Ili će se stvari promijeniti ili će druženje prestati. Nemoj se uopće obazirati na stavove okoline. Bitno ti je tvoje dijete i tu je priči kraj. Ako ti roditelji žele shvatiti, shvatit će. Ako ne, to dalje ne bi trebao više biti tvoj problem. Makni svoje dijete od toga. Sretno.

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako da objasnim maloj sve ovo. Ne zelim da se druzi s ovim rođakom jer ovo zadnji puta nije bilo djecje cupanje nego konstantno udaranje od njegove strane i to bez povoda. Udaranje u trbuh, unosenje u lice i vristanje iz sveg glasa, guranje da padne, udaranje sakama, i davljenje uz stalno uzimanje igracaka i vikanje mrzim te i glupa si. Tata je mirno sjedio i konstatirao da ga moja mala necim izaziva kad je takav, mama ga je micala i korila ali nije bolje prolazila, ja sam micala malu i govorila mu da prestane. Nula bodova. On je bio jos gori. Moja mala mu ne zeli vratiti jer ga voli i to bi ga bubalo, a ja ne zelim da mu ona sluzi kao vreca za boks i ispuhavanje frustracija. Iz nekog razloga je agresivan i sumnjam da zna sto znaci mrzim te i glupa si. ima 4 g.Vec sam ranije napomenula njegovoj mami da je agresivan prema mojoj ali mali je rekao da nije davio moju, bila sam tamo kad je ti napravio i razdvojila ih. Bojim se da joj stvarno nesto ne napravi. Zelim ju zastititi jer mislim da ovo nije dobro za nju s tim sto nazalost kopira tuđa ponasanja, ne zelim da se meni vice glupaco ili me udara u trbuh, kao sto to mali radi mami.Takoder nije na meni da govorim mami kako ga odgajati. Problem je sto su klinci cesto skupa i koliko god ju ovaj tuce moja trci i dalje za njim. Kao dobrovoljna zrtva a ovaj ju lema. Nikako da joj objasnim da to nije dobro i ljepo.
    Znam da bi meni bilo grozno da mi netko kaze da ne zeli moje djete pored svoga, ali ne znam kako da to napravim bezbolno, samo znam da mi se ovo ne sviđa i smatram da nije dobro za moje djete.
    Cuj, ako se dijete od cetri godine ponasa tako ( a ti ne pretjerujes u opisu) ili ima neki ozbiljan problem ili ga imaju njegovi roditelji ili kombinacija prvog i drugog.
    I ne vidim uopcerazlog zasto bi se djeca morala druziti, osim ako silom prilika ne zivite skupa.

  5. #55
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Cuj, kazes da ne mozes njima reci kako da vaspitaju svoje dijete, ali ne mozes ga vaspitavati ni ti. Opisana situacija i ignorantsko/neadekvatno reagovanje njegovih roditelja su uzasni. Ja ne bih imala pardona da to presjecem. Kad iduci put budete dogovarali druzenje fino reci da neces tolerisati da malecki tuce tvoje dijete i da ces druzenje prekinuti istog casa ako se to desi. I ucini to. Njegovi roditelji moraju naci naci kako da se izbore sa njegovim ispadima. A ako u tome ne uspiju, malecki ce prije ili poslije naletiti na jaceg, koji nece biti brizan kao tvoja kcerka, pa kad on par puta dobije po nosu naucice lekciju na bolniji nacin. Zamisljam da ce mu roditelji tada biti povrijedjeni vise nego ti sad.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Pa da, ja mogu reci sto je mali napravio kao sto sam rekla mami ali ako ona to ne zeli cuti ne mogu ju ja mjenjati. Mali je moj necak, ali nije na meni da ga odgajam. On i moja mala su od rođenja bili skupa i nije se do sada ovako ponasao, znali su se pocupat ali to je bilo djecje prepucavanje. Ovo sad vise nije i ne sviđa mi se, i jos idem pitati sto da napravim. Bas sam biser.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Citiraj Ayan prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, ja mogu reci sto je mali napravio kao sto sam rekla mami ali ako ona to ne zeli cuti ne mogu ju ja mjenjati. Mali je moj necak, ali nije na meni da ga odgajam. On i moja mala su od rođenja bili skupa i nije se do sada ovako ponasao, znali su se pocupat ali to je bilo djecje prepucavanje. Ovo sad vise nije i ne sviđa mi se, i jos idem pitati sto da napravim. Bas sam biser.
    Imala sam slicnu situaciju sa malom od moje sestre, s tim da nije bilo bas tako grozno kao kod tog malog. Rekla sam sestri u nekoliko navrata da zelim da reagira na odgovarajuci nacin. Nju je bas bilo briga. Pa sam onda odlucila da ce se igrati samo pod mojim nadzorom, gdje sam si ja uzela za pravo za nasilje, kazniti njenu malu sjedenjem na "zlocestoj stolici" (naravno da sam informirala svoju sestru da cu to ciniti). Znala sam i pokupiti svoju, reci ovaj drugoj da je igra gotova jer se tuce I otici doma.
    A bio je i jedan period kad sam sestri rekla da moramo prorijediti druzenje. Digla je nos I rekla da pretjerujem, ali ja sam vidjela da moje dijete pati. Ma da je dragi bog...dovidjenja!!!!!

    Imas stvarno posebnu curicu I ako te tjesi, ona 13-godisnjakinja koju sam spomenula....I njoj je njena sestricna radila stvari koje ovaj malisa radi tvojoj, a ona je imala iste argumente kao I tvoja curica. Nista od toga nije ostavilo negativne posljedice.
    Ako mali prije nije bio takav,, mozda ima neki problem.
    Mozes prorijediti vidjenje tako da se okrenete drugim ljudima, mjestima, zanimacijama, a mozes I reci sve ovo sto su ti cure pisale I reci njegovoj mami da mozete ponovo intenzivirati druzenje kad ga prodje ta faza.

  8. #58
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Svakako prvo zastiti svoju curicu od nasilja. Al nemoj zaboraviti i da je djecak ipak tvoj necak i da je i on samo dijete od 4 godine. Mozda mozes i njemu nekako pomoc da se primiri, barem pokusat (al naravno, ne tako da to ugrozava drugo dijete).

  9. #59
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja se u svim opisanim situacijama, čuli me njihovi roditelji ili ne, prema tudjoj djeci, ukljucujuci i vlastitog 2,5 godisnjeg necaka ponasam na isti način... Iste sekunde reagiram i ozbiljnim tonom i sjajnom "ja porukom" kažem: "Ovakvo tvoje ponašanje mi se ne svida"

    ...Molim te odmah prestani, to nju/njega boli... Neoprezno je, mali se mogu ozljediti, pasti
    ...Ako jos jednom bacis pjesak u zrak drugima po glavi, uzimam ti lopaticu (i uzmem, cija god lopatica bila, i bio roditelj u blizini ili ne)
    ... Posudili smo ti igracku, ako ju nastavis bacati, odmah mi ju vrati, ja ne želim da se igračka strga
    ... Ako ga/ju nastavis udarati mi odmah odlazimo (iz parka/vaše kuće), ne želimo se igrati s nekim tko se tako ponaša... I otisla sam x puta iz bratovog dvorišta, makla djecu u drugi dio parka. (Ja nećaka isto pošaljem u kaznu.)

    To je kad su manji, kad su (moji) veći, njih učim: "Je l ti se to svida kako se on ponaša i što radi? Ne? Reci mu/joj"
    I onda mali glasić: "To mi se ne svida, molim te prestani. Boli me/bojim se da cu pasti/bojim se da mi ne strgas igračku...".

    U većini slučajeva upali. To drugo dijete, koliko god staro bilo, stvarno prihvati poruku "nemoj mi to raditi". I uvijek se obratim djetetu, stajao njegov roditelj pored ili 6 metara dalje gledao u mobitel. Čak se znalo dogoditi i da taj drugi roditelj na moje riječi kaže svom djetetu "eto vidis, sad se nece igrat s tobom/ne mozes se igrat s tom igrackom..."
    Ako ne upali, nakon par minuta ja se pokupim.

    Naravno, moji su cvijeće, nikad to ne rade drugog djeci ili jedno drugom .

    Toga će uvijek biti, kako rastu, to nasilje je sve perfidnije. Treba prihvatiti da je to tako i boriti se s tim u svakoj situaciji iznova.

  10. #60
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kod brata u kuci je njegovo 2,5 godisnje dijete, i starije 6 godisnje, njegov nećak od žene mu. Taj stariji dječak zna biti prilično agresivan, ako se ne smiri nakon par mojih upozorenja da ćemo otići, ja odem...

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Hvala svima puno ste mi pomogli.
    Zao mi je jer se nismo pokupili doma kad je mali poceo ludovat. To dal ce se ljutiti ne znam, mislim da nikome nije drago kad mu kazu nesto lose za djete, ali ja cu napraviti sve da zastitim svoje. Ne znam u cemu je problem ovdje niti me iskreno ne zanima vise, neka to rjesavaju roditelji, ako ce trebati pomoc tu sam, ne mislim da je ovo losa mama niti da je mali monstrum. Znam koliko smo mi bili izgubljeni u nekim situacijama. isto tako znam sto cu ubuduce.
    Kraj price.

  12. #62
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ja ću ovako leteće, nisam pročitala cijelu temu.

    Svog "agresivca" u dobi od 2 do 5.5 godina nisam ostavljala ni trena samog, a naročito sam bila pažljiva pri druženju s vršnjacima. Znači ili ja ili mm ili osoba od povjerenja smo mu 0-24 dahtali za vratom.
    Ukoliko ne želiš prekinuti druženje rođaka tada budi spremna na to da će neka odrasla osoba stalno moderirati njihovu igru dok... Pa dugo.

    Iz osobnog iskustva tvrdim da je takvoj djeci jako jako teško, istovremeno moraš doslijedno korigirati ponašanje i obasipati ih golemim količinama pažnje i ljubavi, a također i spriječiti svaku vrstu manipulacije.

    Ono, zahebano, ali izađe na dobro.

  13. #63
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Ayan, ja sam lani sudjelovala na sličnoj temi jer mi je od muževe sestre mali isto udarao moju curu...ove godine su opet tu na ljetovanju,stariji je,bolje priča i odmah manje udara...a i svoju sam curu naučila da se miče ovako kao što bubilo piše, i dosta puta bi mu ona nakon udarca otišla i ostao bi bez društva za igru....

    trampolina,svaka ti čast, kad bi barem bilo više takvih roditelja, većina ipak ne primjećuje ili ne želi primjetiti da imaju življu djecu...

  14. #64
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Mi smo s najmladji isto ko Trampolina. Dahces mu za vrat 24 sata na dan. S njim nisam mogla u parkic i pustit ga a ja cakulat. Uvijek ga imati na oku.

    Danas ima 7 g i sasvim je pristojan, ima jos agresije u sebi ali je izbaci na drugi nacin ( puno kretanja).

    Nikada nisam kuzila roditelje koji puste male tirane da rade sto zele, a sami sjede i pijuckaju kavu ili bulje u mobitel. I prave se ludi...

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Ne zivimo zajedno tako da to nije problem. Za modeliranje ovakvog ponasanja trebaju raditi obje strane, reakcija u ovom slucaju bila je od tate mirno sjedenje i prst u uho, mama je trcala za malim govorila prekini a on ju je ignorirao. Plus sto je u igri s mm kad ga je ovaj stavio oko vrata da ga nosi mali stisnuo iz sve snage tako da je mm morao kleknuti i malog smo jedva skinuli s njega.roditelji nisu ni trepnuli.ovo je za mene jako bezobrazno prvo s njihove strane.mali se ovakvom ponasanju nije sam naucio.ako oni u tom ne vide problem ne vidim niti ja.nemam namjeru voditi malu da se on izivljava na njoj i da mi to usput modeliramo.kako da ne.tvoj problem sto te djete od 4 g.udara u trbuh i vice ti glupaco.mozes imati tantrume i hitat se po podu i vristat, pomoci cu ti, sve se da srediti, ali preko nekih stvari ne prelazim. nije niti moja mala zlato ali da se ide ovako ponasati prema drugome nema sanse makar je moja.ako pustis ovakve stvari sad dok su u zametku kaj ce biti poslje ?bas me zanima kak bi njima bilo da je obrnuto?sve mogu razumijeti ali okretanje glave i podrzavanje ovog ne.

  16. #66
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ayan, iznenadila bi se količinom ponašanja koje klinci sami nauče

    Vidiš što je skupljeno na tv-u, što u vrtiću, što u parku a što je čista kreativa.

    Ono čemu sam svjedočila puno puta je da mnogi roditelji mirnije djece nemaju razumijevanja za življu djecu, pa niti onda kad su roditelji angažirani (kao u našem slučaju). Pa kreću raznorazni pridjevi, onako na sav glas. Skida njemu, skida meni, a ne kuži da ga time gura preko ruba.

    To su ipak samo djeca. Naučit će ako ih budete učili, netko prije netko kasnije. A učiti ih ne moraju samo roditelji.

  17. #67
    Mia_Lena avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    125

    Početno

    Trampolina potpuno te razumijem. Imam doma jednog takvog. On je zapravo jako emotivan i osjecajan. Ali ne zna se nositi s frustracijom i onda krivo reagira. Ti je bilo jako izrazeno u kontaktu s drugom djecom.
    Dok je bio manji tocno sam osjecala kako me drugi roditelji prijekorno gledaju jer odgajam malog tiranina.
    Sad je vec skolarac pa je puno lakse. Slaze se s drugom djecom i pravi je prijatelj.
    Jedino se s bratom fajta,ali to je vec druga tema

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Na stranu ovaj slucaj koji opisuje Ayan, meni su ova ponasanja u parku normalna. Kako je netko vec napisao, normalna, ali ne i pozeljna. Imam 3 uzrasta u kuci, pa sve istodobno prozivljavam. I sina koji sa svojom bandom graja po naselju od ranog jutra do mraka, i sina koji ne objasnjava puno, nego samo mlatne seku kada nesto zeli, a seka svojim kmecanjem i razmazenoscu (jeste, razmazili smo je) terorizira sve nas skupa. Svi troje ogledni primjerci iz parka. Pa i to je zivot. Nekad su fini ko da su dosli iz internata, a nekad bi ih ja sama nekome dala, kad mi ih vec nitko ne zeli oduzeti :D Ja ne bih dramatizirala u stilu "sto ce od njih biti kad narastu". Iz iskustva, najcesce upali ljubazna, ali odlucna zamolba upucena djetetu koje je trenutno na "mracnoj strani". "Nemoj udarati moje dijete, lijepo se igrajte", "sacekaj svoj red na toboganu", "nemoj otimati lopatice i kantice", itd. Rijetko kad ne upali.
    I stvarno mislim da se mora poklopiti puno toga da bi dijete izraslo u bas pravog nasilnika i tiranina. Takvi ekstremi su rijetkost. Vecina gore opisanih stvari su popratna pojava odrastanja i rjesavaju se u hodu.

  19. #69
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Bravo rehab, ko da sam ja pisala!

  20. #70
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Na stranu ovaj slucaj koji opisuje Ayan, meni su ova ponasanja u parku normalna. Kako je netko vec napisao, normalna, ali ne i pozeljna. Imam 3 uzrasta u kuci, pa sve istodobno prozivljavam. I sina koji sa svojom bandom graja po naselju od ranog jutra do mraka, i sina koji ne objasnjava puno, nego samo mlatne seku kada nesto zeli, a seka svojim kmecanjem i razmazenoscu (jeste, razmazili smo je) terorizira sve nas skupa. Svi troje ogledni primjerci iz parka. Pa i to je zivot. Nekad su fini ko da su dosli iz internata, a nekad bi ih ja sama nekome dala, kad mi ih vec nitko ne zeli oduzeti :D Ja ne bih dramatizirala u stilu "sto ce od njih biti kad narastu". Iz iskustva, najcesce upali ljubazna, ali odlucna zamolba upucena djetetu koje je trenutno na "mracnoj strani". "Nemoj udarati moje dijete, lijepo se igrajte", "sacekaj svoj red na toboganu", "nemoj otimati lopatice i kantice", itd. Rijetko kad ne upali.
    I stvarno mislim da se mora poklopiti puno toga da bi dijete izraslo u bas pravog nasilnika i tiranina. Takvi ekstremi su rijetkost. Vecina gore opisanih stvari su popratna pojava odrastanja i rjesavaju se u hodu.

    Potpisujem .Dok su ovako manji klinci naravno da treba reagirati jer ne možeš očekivati da se djete od 3 godine izbori sa djetetom od 6 no svakako ih treba učiti kako da se ponašaju u takvim situacijama. S vremenom će se naučiti kako riješiti stavari, osim ako se ne radi o učestalom maltretiranju starijih klinaca-onda se opet mi moramo uključiti. Moja kćer je znala pacifistički trpiti ruganje vršnjaka u osnovnoj ali nije htjela uzvratiti.I dan danas je mirna i tiha ali se neda zafrkavat-na teži način je naučila. Mali pak nema straha, ne podnosi kad se netko ruga slabijima pa često on dobije po nosu zbog toga. U svom razredu se tako izborio za svoje mjesto i razredni je Robin Hood :D ,no on ne preza niti starijima uzvratiti a tu ga učim da bježi glavom bez obzira.
    No ipak, moram primjetiti da je na kraju priče opet ogromna krivnja u roditeljima. Kada dođu u neku dob, nemamo pojma što nam djeca rade kada mi nismo u blizini jer im jednostavno ne možeš biti stalno za petama. Svi oni kad dođu u neku dob experimentiraju, pa su ponekad i grubi prema drugima zato jer su vidjeli od drugih ili je nekad prema njima stariji klinac bio grub ili naprave neku glupost svjesni da nebi smjeli ali eto.... ne znam sjećate li se vi svojeg djetinjstva i prvih dimova cigarete iza škole-bilo je odvratno ali je bilo fora i gušt jer smo znali da je zabranjeno No neke osnovne svari se moraju znati -moraš pozdraviti kad uđeš u dućan, autobus ili bilo gdje kad uđeš i isto tako odzdraviti kad odlaziš.pristojno zamoliti ako nešto trebaš i opet zahvaliti, pozdravljati susjede je isto tako poželjno a ne prolaziti ko pored turskog groblja. To su sitnice koje sam valjda utupila svojim klincima jer ih svi koji ih znaju hvale kao "pristojnu i krasnu djecu" ali opet tko zna što ih može udarit u glavu za par godina...no vjerujem da ću tu opet nekako biti ja da pokušam korigirati.
    Prečesto viđam da se djeca svakako ponašaju i pred roditeljima i bez njih , no ne mogu da ne primjetim klince koji se tako ponašaju i problematični su jer su zaista zapušteni i dolaze iz problematičnih obitelji do klinaca koji se isto tako ponašaju a dolaze iz sređenih obitelji gdje ih tretiraju kao svete krave i ta djeca nemaju poštovanja prema nikome. Teško je naći sredinu, biti im uzor i naučiti ih kako da se nose i sa dobrim i sa lošim stvarima. Ne kaže se bezveze da je roditeljstvo najteži zadatak-dok su mali, imamo većinu toga pod kontrolom i najveća briga nam je da ne padnu i razbiju se no godine prolaze, kreće se u školu djeca nam stasaju u male ljude i dok su bebe uvijek mislimo kako ćemo onda malo odahnuti jer nećemo morati trčati za njima iz svojeg iskustva vidim da su to pusti snovi jer moji klinci od mene zahtjevaju daleko veći angažman nego kad su bili bebe Imam kćer u srednjoj školi i sina 3. osnovne. Po karakteru su nebo i zemlja a tako i u ponašanju.I nema tu veliki su- moraš biti sveprisutan, od škole, parka, prijatelja, problema, ljubavi- moraš cijelo vrijeme biti tu da znaju da slušaš i gledaš, da si uz njih, da se boje naprvit glupost ali i da znaju da si tu za njih ako ju i naprave. Da se ne dogodi kad napune 16. da ne poznaješ svoje dijete, a pod time mislim da znaš otprilike (jer ne možeš 100% znati) kako će reagirati u datim situacijama, da prepoznaš kad se događa nešto neobično. To nam je svima ja mislim najteži zadatak- znati sve što se događa s njima, nekada kada i želiš reagirati ne mješati se i ne pametovati nego čekati da nam dođu sami po savjet i podršku jer jedino tako se možemo znati da ćemo biti prvi kojima će doći kada bude prava frka .
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 18.08.2016. at 15:33

  21. #71
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    rehab

  22. #72
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Na stranu ovaj slucaj koji opisuje Ayan, meni su ova ponasanja u parku normalna. Kako je netko vec napisao, normalna, ali ne i pozeljna. Imam 3 uzrasta u kuci, pa sve istodobno prozivljavam. I sina koji sa svojom bandom graja po naselju od ranog jutra do mraka, i sina koji ne objasnjava puno, nego samo mlatne seku kada nesto zeli, a seka svojim kmecanjem i razmazenoscu (jeste, razmazili smo je) terorizira sve nas skupa. Svi troje ogledni primjerci iz parka. Pa i to je zivot. Nekad su fini ko da su dosli iz internata, a nekad bi ih ja sama nekome dala, kad mi ih vec nitko ne zeli oduzeti :D Ja ne bih dramatizirala u stilu "sto ce od njih biti kad narastu". Iz iskustva, najcesce upali ljubazna, ali odlucna zamolba upucena djetetu koje je trenutno na "mracnoj strani". "Nemoj udarati moje dijete, lijepo se igrajte", "sacekaj svoj red na toboganu", "nemoj otimati lopatice i kantice", itd. Rijetko kad ne upali.
    I stvarno mislim da se mora poklopiti puno toga da bi dijete izraslo u bas pravog nasilnika i tiranina. Takvi ekstremi su rijetkost. Vecina gore opisanih stvari su popratna pojava odrastanja i rjesavaju se u hodu.

    rehab, odlicno!

    Prepoznala i svoja dva, nekad su draga i pristojna djeca, a nekad bi propala u zemlju od srama da mogu.

  23. #73
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Danas na plazi je mala od nekih 5cak prije 6 godina izudarala mater i derala.se na nju da je meni bilo neugodno sto sam tamo i svjedocim tome kao cijela plaza a mama potiho molecljivo Nemoj me udarati vratit cu ti! a mala ne prestaje ti si lazljivica ovakva onakva zemljo otvori se. A u more usla i dere se da je.se.cuje na 500 metara iz petnih zila vristi place ono drama prava.
    ma bem ti da je moje samo bi je iscupala iz tog mora i odvela doma ...doslo mi da maloj kazem kako mozes mamu tako tuci al suzdrzala.sam se i maknula od njih.

    hocu reci imam razumijevanja za razlicite karaktere i faze razvoja al brate ima i roditelja i roditelja.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Razlika je između roditelja koji prizna i vidi da ima problem s djetetom i onog koji to ignorira. Tvrdim da su uvijek roditelji odgovorni oni odgajaju djete. Ne mozes kriviti skolu,drustvo,vrtic. Onaj roditelj koji prepoznaje neki problem je vec puno napravio ako reagira. Vjerujem da oh je dosta izgubljeno,umorno od svega ili idu linijom manjeg otpora. Klinci su jako pametni i ako nanjuse da popustas gotov si. Plus sto okolina takve roditelje smatra losima a djecu zlocestima. Nema zloceste djece, ima samo one bez granica. Moja je cendrava, ali ono djete koje za svakog jarca cendra. Probali smo sve zivo i nejde. Voli ispitivati granice. Mogu tolerirati da ima los dan ili je bezvoljna. Ali udaranje, bacanje po podu ili bilo sto slicno ne toleriramo. Odavno sam se prestala crveniti pred drugima. Skuzila sam da cu se razderat ako joj dam da me uvuce u svoje igre. Sad kad pocne urlat ostavim ju da place. Ako radi gluposti vani ponovim max.2x i idemo u stan. Za neka ponasanja nema kompromisa. Ako joj popustim i reagiram svaki put kad zacendra jedina osoba koja ce kasnije plakati cu biti ja.

  25. #75
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    U pravu si, Ayan. Jedino što taj paket reakcija vrijedi samo na relaciji ti-baš to dijete. Drugačije relacije traže i drugačije reakcije (netko drugi s tim djetetom, ti s nekim drugim djetetom).

    Osim toga, neka djeca ispituju granice jednom dnevno, neka jednom tjedno, a neka bome i svako 10 minuta, pa tako godinama. Jesi li ti nedoslijedan? Nisi. Jesu li oni glupi? Nisu. Samo su jako čvrste volje koju ne prati (i ne može pratiti) kognitivni i emocionalni razvoj.

    Slažem se da je do roditelja, naravno, a do koga će biti. Ali što je spomenuo netko gore onog trena kad ostanu sami, bez nas u zaleđu, nastupa narav. Pa tako i kod svojih troje vidim potencijalne opasnosti u dalekoj budućnosti, od kockanja i alkoholizma preko kriminala i prijevara pa sve do žrtve zlostavljanja.

    Ali istovremeno vidim i srčanost, hrabrost, osjećajnost, empatiju, brigu za slabije, potrebu za uspjehom...

    Moje nije da zabranim prvu skupinu a dozvolim drugu, moje je da im pomognem da shvate tu dualnost i odgovorno odluče kakvi će ljudi postati. A to je proces, dugi proces. Zapravo to je odgajanje.

    Ali isto tako ne mogu biti odgovorna za njihove izbore (ovo sam doduše shvatila tek umom, nisam još zaživjela s tim ).

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Istina je ovo s naravi makar se puno ljudi s tim nece sloziti. Kako veliki imaju narav da ju imaju i djeca. Kao sve je stvar odgoja. Nije. Kao sto velis ima djece koja ce ispitivati granice jednom, a ima one kod kojih ces se razderat. I ja kod svoje vidim potencijalne lose i dobre strane. Ako nista drugo bar ima potencijal za karijeru operne pjevacice s ovim cendranjem.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •