Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Penzija nakon ostavinske i ostavinska

  1. #1
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno Penzija nakon ostavinske i ostavinska

    Tati su rekli da nakon ostavinske iza mame ima pravo na penziju umanjenu za neki iznos poreza. E sada ono što mene zanima, zašto nema pravo na cijelu, žena je spominjala neke datume u mjesecu.
    I drugo, jel on može sljedeće godine podnijegi poreznu prijavu i vratiti si te novce.?
    Treće, gdje mogu saznati o uvjetima i plaćanjima ostavinske, znam da ide prema cifri imovine ali neki kažu da neke kategorije plaćaju manje.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    koristit će obiteljsku mirovinu, to si zguglaj dok se neko ne javi koji zna o tome.

    kad smo mi imali ostavinske plačali smo normalno po cjeniku, sad jedna osoba u nizu je bila i socijalno ugrožena ali odrapili su svima isto

  3. #3
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    koristit će obiteljsku mirovinu, to si zguglaj dok se neko ne javi koji zna o tome.

    kad smo mi imali ostavinske plačali smo normalno po cjeniku, sad jedna osoba u nizu je bila i socijalno ugrožena ali odrapili su svima isto
    Neće, ne isplati mu se.
    Kak onda plaćamo ostavinsku, on i ja smo jedini nasljednici.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    kaj neće, kaj mu se neisplati ( jel to u svezi penzije)

    plačanje ostavinske možete prepoloviti, može samo jedan platiti, dogovorite se. naravno može sve pripasti jednom , možete dijeliti kako hoćete, može pripasti drugom pa onaj prvi ima doživotno uživanje ( tak je imao moj otac)

  5. #5
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj neće, kaj mu se neisplati ( jel to u svezi penzije)

    plačanje ostavinske možete prepoloviti, može samo jedan platiti, dogovorite se. naravno može sve pripasti jednom , možete dijeliti kako hoćete, može pripasti drugom pa onaj prvi ima doživotno uživanje ( tak je imao moj otac)
    Da za penziju, jer ima pravo na čini mi se 70 ili 80 % njene.
    Vjerojatno budemo podijelili imovinu po pola.
    Jel povoljnije ako ja sada sve naslijedim a on ima doživotno uživanje ili je svejedno.? Mislim jel ima kakvih poreza.?

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    svejedno je kaj se tiče love, jer je ostavina ista, poreza nema, a vi se dogovarate ko će i u kojem postopku plačati troškove ( onaj koji to provodi samo želi da ima pokriveno račun u cjelosti, ne nujžno taj dan kad je ostavinska)

    on ima i svoju penziju?
    jeste li dobili poziv za ostavinsku? vidi da što više stavite na papir, ponekad zna se izleči neki račun, nekretnina, grobno mjesto pa morate ponavljati postupak, nemorate ni odmah 1. puta reč konačno kaj hočete, možete se i dva puta sastati ( mada pošto ste samo dvoje , to bi se moglo unapred dogovoriti)
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 17.08.2016. at 12:38

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Jeftinije je ako radiš ostavinski na sudu nego preko bilježnika. Bar je prije 6 godina bilo prilično jeftinije.

  8. #8
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Jeftinije je ako radiš ostavinski na sudu nego preko bilježnika. Bar je prije 6 godina bilo prilično jeftinije.
    A kak to postignem.? Ženska je tati rekla kada je dizao smrtovnicu da se automatski šalje javnom bilježninu i da bu nas on kontaktirao.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    možeš li to birati? ne dođe li ti doma poziv kamo i u koliko moraš doći? mi smo u oba slučaja dobili pozive gdi i kad. istina nama ti bilježnici su bili daleko, mi smo večinom stacionirani u zadapnom i zapadnijem dijelu grada, a ostavinske su bile u Trnju i Pešćenici sve u doba oko 14 sati.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 17.08.2016. at 12:43

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Muž je to u matičnom sredio. Nisam pitala detalje, ali mogli smo birati, jedino se dulje čekalo na sudu.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    mi smo imali pred 6 i skoro 5 godina, mislim da nije bila opcija biranja, ali moram pitat buraza možda on zna

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...i-postupak/172

    Ovo sam našla, kaže da bilježnik koga odredi sud ne bi trebao naplatiti više. Ali, da li je tako i u praksi?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    201

    Početno

    Mi smo biljeznika dobili automatski, nema biranja. Mirovina zadnja se tada (prije dvije godine) dobila cijela bez obzira jel smrt nastupila 1., 17, ili zadnjeg u mjesecu. Trosak biljeznika ako ima nekretnina je cca 3000,00 kn po nasljedniku, ako sve naslijedi jedan, jedan i plati. Na sve nekretnine se moze upisati dozivotno uzivanje da taj netko ima neku sigurnost da nece zavrsiti na cesti... starijim ljudima to puno znaci.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Ma nije 3000kn po nasljedniku mi smo platili oko 600kn svaki

  15. #15

  16. #16
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Penzija je koliko si dana živio u mjesecu, a tak da računate da bute morali dati povrat

  18. #18
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Penzija je koliko si dana živio u mjesecu, a tak da računate da bute morali dati povrat
    Da objasnila mi je to danas odvjetnica, ali penziju bu dizao nakon ostavinske tako da budu valjda u banci ili na mirovinskom izračunali koliko ima pravo.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Ponekad i isplate cijelu pa tek kod prijave daju papir koliko treba vratiti, tak je bilo kod svekra i svekrve pa je muž naknadno vraćam novce, a kod oca su odma dobro obračunali. U i da kod svekra je muž dobio neki povrat poreza jer nažalost on je tek tad doseljenika u penziju kad se to desilo

  20. #20
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    Molim te isprazni inbox.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    jesam

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •