Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: stalno prljave gače od stolice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno stalno prljave gače od stolice

    Evo, javljam se s problemom od mojeg sina koji sad ima 9 godina. Inače, nije imao prije nekakvih posebnih problema sa stolicom.
    Pelenu je skinuo s 2 godine i sve je bilo u redu. Imao je ponekad epizode s tvrdom stolicom, Čak je jednom pio i laksativ. Ali, to je bilo jednom kad je imao 4 ili 5 godina.
    A, prije 6 mj nije imao stolicu 7 dana, ali onda je imao i sve je bilo ok. Inače je alergičar.
    Zadnjih mjesec i pol su mu uvijek gače prljave od stolice. Prvo sam mislila da si dobro ne obriše guzu jer mu je masna stolica. Pa, i ne obriše si možda do kraja, ali evo sad već dva dana
    ja njemu brišem guzu i čistim, čisto da provjerim što se dešava, Navečer se lijepo istuširao i bio je čisti prije spavanja, a ujutro su mu jako bile prljave gače, čak i malo stolice unutra.
    Opet se očistio, i onda je poslije opet bio prljavi, a nije išao niti na wc. Poslije je 3x imao stolicu, ali baš sam pratila, bila mu je normalna.Istina, da se treba dosta pobrisati, da je teže sa očistiti s papirom, treba i
    vlažne maramice. Sad isto kaže da su mu jako malo prljave gače, a uopće nije niti išao na wc.
    Ne znam, kaj misliti, ipak on ima 9god.
    Da li je netko imao takav slučaj kod djeteta?
    Kad malo vratim film nazad, znal se desiti taj period s prljavim gačama, ali je trajalo tjedan dana i gotovo. A , sad je već tako mjesec i pol.
    Čitala sam nešto o enkoprezi, ali nisam sigurna da je baš tako. On ne zadržava stolicu, on ide na wc. Jedino možda ako je s nečim jako zauzeti pa mu se neda na wc, pa da na tja način zadržava stolicu.
    Ne znam, da li bi uopće išla s tim doktoru.
    Molim vaše savjete. Hvala.

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    a jel možda prdi?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a jel možda prdi?
    Pa valjda i prdi tu i tamo, ali nekako mi to već sad dugo traje. Sve si mislim da bi mu trebalo dobro očistiti crijeva. Da mu dam portalak ili neki mix hrane da ga potjera na wc da se očisti.
    Čak sam si i mislila da možda to nije od neke hrane. Ipak je alergičar, možda mu se koja alergija preselila na probavni sustav. A, ne znam, nisam pametna. Bum još sad to dobro sve popratila.
    Možda ima koji roditelj slični slučaj, pa da me savjetuje.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    nekaj novo je ubacio u jelovnik? za sad prati i nek se svaki put posle i opere

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nekaj novo je ubacio u jelovnik? za sad prati i nek se svaki put posle i opere

    Moram se sjetiti što sam mu dala novog za jesti ovih mjesec dana. Ali, sprobava sad svašta kupovno ali naravno ne ono na što je alergični.
    Možda se koji trag provuče kroz kupovnu hranu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    evo, javljam se opet. problem još uvijek nije riješeni. Razgovarala sam se s njegovom doktoricom, rekla mi je da mu dam čepić i da mu dajem kompot od šljiva. Jer on ustvari, mada ide svaki
    dan na wc i ima stolicu, on ima dolje čep. Treba se isprazniti i zato mu se to i događa, kraj tog čepa mu ide rijeđa stolica i to mu ustvari prlja gače, a da on to niti ne zna.
    Nije mi točno tak rekla liječnica, ona je rekla da se on treba dobro sprazniti, a ovo ostalo sam ja skužila. Znači to bi bila neka vrsta enkopreze usllijed opstipacije.
    Ali, problem je taj da mi on nikako neda da mu ja stavim čepić. On ima 9 god, sad bude 10 god. Prvo jako stisne i ne mogu mu staviti. Već ga tjedna dana ubjeđujem i lijepo razgovaram da moramo, ali
    on neda i neda, plače se i itd.. Liječnica kaže da nema sirupa za djecu za otvaranje i čišćenje crijeva, da ima samo za odrasle. Pa me zanima da li ima koga s enkoprezom, da mi kaže svoj iskustva. Već sam luda od toga..

    A sad mu je dok na godišnjem do kraja slijedećeg tjedna, a baš sam ju htjela pitati, da li da mu dajem portalak? Sve si mislim da budem išla privatno gastroenterologu.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    probaj s Probavinom ako to postoji

  8. #8
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Postoji. Ima ga za kupiti i u konzumu i sparu

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    probaj s Probavinom ako to postoji


    A to je neki sirup ili? I to se smije dati djeci?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj stela2 prvotno napisa Vidi poruku
    evo, javljam se opet. problem još uvijek nije riješeni. Razgovarala sam se s njegovom doktoricom, rekla mi je da mu dam čepić i da mu dajem kompot od šljiva. Jer on ustvari, mada ide svaki
    dan na wc i ima stolicu, on ima dolje čep. Treba se isprazniti i zato mu se to i događa, kraj tog čepa mu ide rijeđa stolica i to mu ustvari prlja gače, a da on to niti ne zna.
    Nije mi točno tak rekla liječnica, ona je rekla da se on treba dobro sprazniti, a ovo ostalo sam ja skužila. Znači to bi bila neka vrsta enkopreze usllijed opstipacije.
    Ali, problem je taj da mi on nikako neda da mu ja stavim čepić. On ima 9 god, sad bude 10 god. Prvo jako stisne i ne mogu mu staviti. Već ga tjedna dana ubjeđujem i lijepo razgovaram da moramo, ali
    on neda i neda, plače se i itd.. Liječnica kaže da nema sirupa za djecu za otvaranje i čišćenje crijeva, da ima samo za odrasle. Pa me zanima da li ima koga s enkoprezom, da mi kaže svoj iskustva. Već sam luda od toga..

    A sad mu je dok na godišnjem do kraja slijedećeg tjedna, a baš sam ju htjela pitati, da li da mu dajem portalak? Sve si mislim da budem išla privatno gastroenterologu.
    To je fakat moguće da je negdje u crijevu čep. U stara vremena ovo bi se rješavalo klizmom. Možda se i danas to koristi, vjerojatno da, ali ne znam jer moja djeca nikad nisu imala takvih problema.

    Portalak je laktuloza. Taj sirup (koilko ja znam) ubrzava prolazak sadržaja kroz crijeva, ali neće riješiti problem kronične opstipacije. Pitaj pedijatricu još jednom što ti je činiti. Pitaj da li mu oni mogu dati klizmu (onako kao što dobiješ prije poroda) da se dobro isprazne crijeva.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To je fakat moguće da je negdje u crijevu čep. U stara vremena ovo bi se rješavalo klizmom. Možda se i danas to koristi, vjerojatno da, ali ne znam jer moja djeca nikad nisu imala takvih problema.

    Portalak je laktuloza. Taj sirup (koilko ja znam) ubrzava prolazak sadržaja kroz crijeva, ali neće riješiti problem kronične opstipacije. Pitaj pedijatricu još jednom što ti je činiti. Pitaj da li mu oni mogu dati klizmu (onako kao što dobiješ prije poroda) da se dobro isprazne crijeva.

    Da, i danas se daje klizma, čepić, bilo što da se isprazne crijeva. To bi i riješilo problem, ali kak bude to moj sin izdržal. Neda mi da mu čepić stavim, ne znam da li mu bude tko uspio dati klizmu.. Nije samo tak
    dati djetetu od 10 god klizmu. On je već veliki i nedaj bože da mu netko dira nešto po guzi, tak on razmišlja. S obzirom da ima 10 god, zreliji je, trebao bi bolje razumjeti to, ali nažalost totalno je tvrdoglav, pa se nadam da postoji nekakvo drugo rješenje za to u vidu nekog sirupa koji bi ga potjerao kao klizma i očistio crijeva.

    Misliš da mu portalak ne bi smjela davati? On isto omekšava stolicu, pa sam mislila možda mu omekša i razbije taj čep.
    Sve bi već bilo lakše da mu mogu staviti čepić, ali eto nažalost ne mogu. ne može se opustiti, stisne i jednostavno ne ide.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj stela2 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i danas se daje klizma, čepić, bilo što da se isprazne crijeva. To bi i riješilo problem, ali kak bude to moj sin izdržal. Neda mi da mu čepić stavim, ne znam da li mu bude tko uspio dati klizmu.. Nije samo tak
    dati djetetu od 10 god klizmu. On je već veliki i nedaj bože da mu netko dira nešto po guzi, tak on razmišlja. S obzirom da ima 10 god, zreliji je, trebao bi bolje razumjeti to, ali nažalost totalno je tvrdoglav, pa se nadam da postoji nekakvo drugo rješenje za to u vidu nekog sirupa koji bi ga potjerao kao klizma i očistio crijeva.

    Misliš da mu portalak ne bi smjela davati? On isto omekšava stolicu, pa sam mislila možda mu omekša i razbije taj čep.
    Sve bi već bilo lakše da mu mogu staviti čepić, ali eto nažalost ne mogu. ne može se opustiti, stisne i jednostavno ne ide.
    Bome nek izdrži klizmu jer bojim se da bi ovo moglo imati dugoročne i trajne posljedice ako se ne riješi sada. Reci mu da će morati u bolnicu ako ne dozvoli stavljqnje čepića. Nije da ga plašiš, to je stvarno istina. Ići će u bolnicu i tamo će mu isprati crijevo.

    A doktorici reci da imate problem i pitaj gdje se to može obaviti, možda i u ambulanti. Ili nek si sam stavi čepić. Pa ima 10 godina.

  13. #13
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    X na Peterlin.

    Pa bas zato sto je veliki mora shvatiti da trebq stavit cepic sam ili da mu ti ili hoce u bol icu pa sto mu je draze.

    Mislim da bi si mogao i sam. Sretno!!!!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Da, sve mi je to jasno. Znam da je vec veliki, ali vjerujte prije bi stavila cepic manjem djetetu nego njemu. Nikome nije svejedno kad si mora nešto gurnuti u guzu. Zna on sve za bolnicu, sve sam mu ja to objasnila.Ali, naravno da moramo to nekako rijesiti. Hvala na odgovorima. Drzite fige

  15. #15
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Citiraj stela2 prvotno napisa Vidi poruku
    A to je neki sirup ili? I to se smije dati djeci?
    Probavin su ti kao pahuljice. Vlakna. Jedu se sa jogurtom, sokom, mlijekom. Ja ih mixam u smoothie ili shake. Sluze za regulaciji stolice.Mogu i mala djeca.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  16. #16
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Ja sam svojoj kćeri davala Portalak kad je imala 4 god., imala je problem zadržavanja stolice. Bilo ju je strah kakati, jer ju je bolilo par puta kad je imala tvrđu stolicu.
    Nije joj ništa naškodio Portalak, dapače.
    Inače, mali od moje sestre je imao kao neki džepić - izraslinu na kraju debelog crijeva i stolica mu nije normalno izlazila van pa je morao operirati. Ali on uopće nije mogao kakati...

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Pozdrav ne bi bilo loše ubacit i kvinoju
    Ja bi na tvom mjestu i do gastrica da slučajno nije nešto drugo po pitanju, e na to sam mislila kaj veli tanja, to se može desiti i ljudima koji normalno kenjaju
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 11.10.2016. at 19:58

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Kad se vec spominje klizma, taman sam cula da za djecu postoji mikroklizma. Dylax su spominjale neke mame da je ucinkovita u takvim slucajevima...

  19. #19
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Baš sam to kupila neki dan za malog od 2.5 god. - pomoglo je, dva puta sam mu dala, 50 kuna košta. Samo , isto moraš istisnuti u guzu...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Budem zvala danas doktoricu koja je na zamjeni jer je njegova dok na godišnjem. Jučer je kakio 2x, nije obilno, ali je.Meni se čini da se i on do kraja na pokaka.
    Stolica mu je dosta masna radi njegove prehrane, alergičar je i ne jede jaje i mlijeko.Ništa ga ne boli, ima apetit, veseli je. Ne vjerujem da ima neke izrasline, mislim da
    ima neki čepić u crijevima koji definitivne treba očistiti. rekao je da si bude danas sam stavio čepić, ali bumo vidli. uvijek tak veli, pa na kraju ništa od toga.
    Vjerujte, lakše je malom djetetu od 2,3 ,4 god i dati klizmu i čepić jer s njima možeš raditi što želiš, a on je sad u najgoroj dobi. Pred pubertet i misli da je jako pametni.
    Prošao je on puno i pretraga i svega zbog alergija i nikad nije dramil oko ničega ali očito je za njega nešto jako strašno guranje čepića u guzu. zadnji put je dobil čepić valjda s 2 god.
    Ta mikroklizma mi se čini možda bolje, jer to se samo pušta tekućina u crijevo, a ne trebaš gurnuti do kraja kak čepić. A, budem vidla kaj bude dok danas rekla. Ali, definitivno ćemo morati to nekako riješiti.
    Stvarno sam već u bedu radi toga.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    da bi bar bil neki sirup ili tableta, kak i odrasli popiju onaj dulkolax ili kak se već zove, pa ih odmah potjera na wc i očiste se.

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj stela2 prvotno napisa Vidi poruku
    da bi bar bil neki sirup ili tableta, kak i odrasli popiju onaj dulkolax ili kak se već zove, pa ih odmah potjera na wc i očiste se.
    nemoj se ljutiti malo previše drame radite oko čepića i ti i tvoj veliki sin. Što se mora, mora se, stavite taj čepić i rješite stvar.

    sretno!!!!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    nemoj se ljutiti malo previše drame radite oko čepića i ti i tvoj veliki sin. Što se mora, mora se, stavite taj čepić i rješite stvar.

    sretno!!!!

    da, istina je da je drama radi gluposti.. ali, nešto moramo, milom ili silom.

    Hvala...

  24. #24
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    baš tako stella, sretno.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj stela2 prvotno napisa Vidi poruku
    Liječnica kaže da nema sirupa za djecu za otvaranje i čišćenje crijeva, da ima samo za odrasle. Pa me zanima da li ima koga s enkoprezom, da mi kaže svoj iskustva. Već sam luda od toga..
    Ovo nije točno.

    Dulcodrops (kapi Dulcolaxa) idu po preporuci liječnika već od 4. godine života, a Portalak može i puno manjoj djeci, daje se već od godine dana. Zašto bi se tako veliko dijete maltretiralo s čepićem? Nema potrebe.

    Prvi izbor bi zapravo bio polietilenglikol, Macrogol 3350 ili 4000. (Laksol, Macrobalans, Movicol - prašak koji se muti s tekućinom i popije).

    Ja bih svakako odvela dijete gastroeneterologu, ako već niste.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo nije točno.

    Dulcodrops (kapi Dulcolaxa) idu po preporuci liječnika već od 4. godine života, a Portalak može i puno manjoj djeci, daje se već od godine dana. Zašto bi se tako veliko dijete maltretiralo s čepićem? Nema potrebe.

    Prvi izbor bi zapravo bio polietilenglikol, Macrogol 3350 ili 4000. (Laksol, Macrobalans, Movicol - prašak koji se muti s tekućinom i popije).

    Ja bih svakako odvela dijete gastroeneterologu, ako već niste.

    Hvala. U biti takvom nekom odgovoru sam se nadala od nekoga ko se razumije u to ili je prošao. Jer nemoguće je da je samo čepić ili klistir rješenje. Doktori opće prakse ne znaju
    jer nisu specijalizirani za to, tako da i mislim ići gastroenterologu. Pa neka on odredi terapiju i vidi šta je. Najradije bih privatno,a tu u Varaždinu nema privatnog za djecu. Jer u privatnim klinikama poput sunca
    ne pregledavaju mlađe od 16.god, tak su mi rekli. Jer mislim da budem s uputnicom dugo čekala, bum provjerila. A, privatno očito mogu samo u Zagreb.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    Evo, da se i ja javim kako smo. Bili smo privatno kod gastroenterologa i dao je polietilenglikol. Pije macrobalans svaki dan dvije vrećice. Na ultrazvuku se vidlo da su mu crijeva ustvari puna stolice i zato mu
    nekontrolirano ponekad curi u donji veš. I to je bilo jako puno nakupljene stolice. Uglavnom čepić nisam davala, jer je dok rekla da ga se ne treba maltretirati ako on ima fobiju od čepića i da postoji taj prašak koji se pije. tak da s eon već 70% očistio, ali još treba i još pije.
    Hodamo na kontrole. uglavnom, sretna sam da smo to riješili i još rješavamo i bez čepića i da će biti sve u redu. Evo,ako bude nečije dijete imalo taj problem da zna.

  28. #28
    klija avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    169

    Početno

    Hvala stela2 na informacijama, identična situacija kod 8-godišnjakinje, pokušat ćemo sa macrobalansom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •