Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Nastava tjelesnog i pošteda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno Nastava tjelesnog i pošteda

    Imam dijete s reumatoidnim artritisom koje je do sada imalo postedu tjelesnog tako da nije skakako, dugo trčalo, preskakivalo i slično. Sada je krenula u peti razred i preporuka reumatologa je i dalje isto: Nastava TZK po prilagođenom programu. Preporučuju se vježbe istezanja i razgibavanja, bez vježbi opterećenja zglobova a posebice skokovi i doskoci. Dala sam nalaz specijaliste razrednici i predmetnoj učiteljici. Učiteljica TZK tvrdi da mi potvrdu s točnim programom nastave (popis vježbi koje smije i koje ne) treba dati liječnik opće prakse. Od sramote liječnici ne mogu na oči: pa otkud da ona zna koje se vježbe rade u petom razredu i koje su vježbe s opterećenjem zglobova. Nekako mi je najlogičnije da to zna diplomirani kineziolog.
    Danas je dosla iz škole: učiteljica ju je natjerala da zajeno s drugima skače u dalj!

    Što učiniti?
    Kako do kurikuluma/popisa vježbi da stavim da/ne na njih?

    Hvala na savjetima

  2. #2
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Proguglaj Nastavni plan i program, za sve je razrede, ima popis vjezbi na tjelesnom, posebno cure i decki, ali ne znam staviti link preko moba.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Potvrde postede za tjelesni pise lijecnik SKOLSKE medicine. Sa svim nalazima i popisom profesorice ides tamo.

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Inace, prilicno me cudi neinformiranost svih ukljucenih. Meni je skolska lijecnica odmah na upisu rekla da dodem kod nje po potvrdu cim ce biti potrebno ( moje dijete ima kompleksnu srcanu gresku i ima samo preporuku da se ne tjera fizicki da ide preko svojih granica).

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Do sada to nije bio problem jer je uciteljica nekako samo odredila vjezbe koje moze dijete a koje ne, prema nekom nahodjenju.
    Ova je uciteljica malo "nabrijana" pa je vec na roditeljskom oprala roditelje. MIslim da odatle sve krece.
    Jedan djecak iz razreda ima astmu pa vice na njega da nek bude brzi. Jer nema popis vjezbi koje smije a koje ne.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Mi imamo potvrdu liječnice i specijaliste ali ne s popisom vježbi. A profesorica ne zna koje to vježbe ulaze/ne ulaze u prilagođeni program. U tome je kvaka! Kako popisati vježbe (tražim plan i program).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Jedno vrijeme (u lošoj fazi bolesti) nije uopće imala nastavu (potpuno oslobođenje), odnosno bila je na nastavi ali nije sudjelovala. I to joj je malo frustrirajuce ali ako ne bude islo morat cemo tako. Ona stvarno pazi jer zna kako moze biti, ne vozi bicikli, ne vozi role, ne skace...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Bolje da ne čitam plan gdje stoji:
    Driblinzi i fintiranja (N)
    Udarac glavom iz kretanja bez skoka (N)
    Zaustavljanje lopte hrptom stopala principom amortizacije (N)

    VII. BorilaËke strukture
    16. Pad naprijed preko ramena u dominantnu stranu

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Mi imamo potvrdu liječnice i specijaliste ali ne s popisom vježbi. A profesorica ne zna koje to vježbe ulaze/ne ulaze u prilagođeni program. U tome je kvaka! Kako popisati vježbe (tražim plan i program).
    Uopce se nemoj opterecitati time. Idi kod lijecnice i neka ona misli i pise po preporuci specijaliste. Njezino je da zna koje grupe vjezbi treba izbjegavati, a na profi je da to isto zna , nakon sto ova napise.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Po tome ispada da samo vježbe oblikovanja dolaze u obzir? Ja igre loptom kaj s njima?

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    I kaj me zanima ako mala zna da ne smije skakati, zašto jednostavno nije rekla da to ne smije ako već proba ne zna, a ima papir, znam nije lako se suprotstaviti profaca ali očito je to jedini način da se adekvatno odradi nažalost

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Do sada to nije bio problem jer je uciteljica nekako samo odredila vjezbe koje moze dijete a koje ne, prema nekom nahodjenju.
    Ova je uciteljica malo "nabrijana" pa je vec na roditeljskom oprala roditelje. MIslim da odatle sve krece.
    Jedan djecak iz razreda ima astmu pa vice na njega da nek bude brzi. Jer nema popis vjezbi koje smije a koje ne.
    Nekada te profe u visim razredima budu malo nabrijane. Ali posao skolske lijecnice jest da ih uputi kako se i sto radi sa djecom koja imaju zdravstvene poteskoce. Zbog svog i druge djece inzistraj da profesorica nauci .

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Mi imamo potvrdu liječnice i specijaliste ali ne s popisom vježbi. A profesorica ne zna koje to vježbe ulaze/ne ulaze u prilagođeni program. U tome je kvaka! Kako popisati vježbe (tražim plan i program).

    Pa neka se time pozabavi stručna služba škole, to je njihov posao.

    Dakle, na tvom mjestu ja bih u ponedjeljak ujutro bila na razgovoru kod pedagoginje, a popodne kod profe iz tjelesnog.

  14. #14
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Nase dijete je sad sesti al u petom je imao zbog istog problema prilagodjen tjelesni na nacin da je sam jednostavno rekao sto ne moze i to nije radio. Profesorica uopce nije radila od toga problem, cak nije trazila niti med. dokumentaciju. Kako on ima problema sa zglobovima nogu nije gotovo nista radio sto je ukljucivalo "noge" u akutnoj fazi. Sad u sestom me sama pozvala skolska dr. pa nam slijedi razgovor. Al prof tjelesnog bi sam trebao znati koje vjezbe opterecuju koje zglobove.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Tako je, ja bih baš to rekla profi iz tjelesnog, da je ona najpozvanija i najstručnija osoba koja može odlučiti koje vježbe dijete može, a koje ne može raditi + da u suradnji sa stručnom službom napravi plan po kojem će dijete vježbati

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Samo da ne bude, vježbao si i vidim da ti nije ništa pa ćemo nastaviti po mom

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Malena je rekla da ona to ne smije ali ju je uciteljica natjerala da radi sto i drugi
    Ne zelim se svadjati s nekim tko joj moze zagorcati zivot sljedece cetiri godine (posebno jer to te uciteljice ima dosta djece sa zakljucenom dvojkom - ja smatram da je to odgojni predmet i da bi ocjene trebale biti sukladne tome). li meni to nije nimalo pedagoski posebno jer je upoznata sa situacijom, ima misljenje specijaliste. Ali tvrdi da ona po tome ne moze postupati i salje nas lijecniku opce prakse.
    U pon cu probati zvati skolsku medicinu pa na informacije (ne znam jeste kada culi da neki ucitelj ima redovno informacije a predaje tjelesni?! Nije razrednik).

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Lol, koji biser od uciteljice. Majko moja. Dvojke. Nqjbezbolnije ti je onda donijeti papir od skolske dr. Nek napise: vjezbe rastezanja. Strogo zabranjeno: sve ostalo. Hebe ti se.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    U pon cu probati zvati skolsku medicinu pa na informacije (ne znam jeste kada culi da neki ucitelj ima redovno informacije a predaje tjelesni?! Nije razrednik).
    Nisam skužila pitanje. No ako pitaš da li profesori imaju informacije. Da. Svaki predmetni profesor ima informacije za svoj predmet.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Malena je rekla da ona to ne smije ali ju je uciteljica natjerala da radi sto i drugi
    Ne zelim se svadjati s nekim tko joj moze zagorcati zivot sljedece cetiri godine (posebno jer to te uciteljice ima dosta djece sa zakljucenom dvojkom - ja smatram da je to odgojni predmet i da bi ocjene trebale biti sukladne tome). li meni to nije nimalo pedagoski posebno jer je upoznata sa situacijom, ima misljenje specijaliste. Ali tvrdi da ona po tome ne moze postupati i salje nas lijecniku opce prakse.
    U pon cu probati zvati skolsku medicinu pa na informacije (ne znam jeste kada culi da neki ucitelj ima redovno informacije a predaje tjelesni?! Nije razrednik).
    Pa svaki profesor ( bilo cega) MORA imati informacije. I jasno da ti trebas otici na sluzbene informacije zbog specificne situacije. ( povremeno idem na informacije kod vecine profesora, koji su samo predmetni)

  21. #21
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja bi se isti čas strčala u školu, i toj profesorici i ravnatelju, pa neka ona i dalje bude nabrijana...i, nek dijete ima 2, a onda bi ju prijavila prosvjetnoj inspekciji...ne bi ni djetetu ni sebi dozvolila da mi nanosi štetu zbog svoje samovolje i bezobrazluka...

    inače, u našoj školi učitelji na kraju 4. razreda upoznaju predmetne profesore sa specifičnostima djeteta, profa tjelesnog je već trebala znat da će dobiti dijete s određenim specifičnostima....

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Riječ školskog liječnika ovdje je zakon, a školski liječnik će pročitati i razumjeti preporuku specijalista.

    Ako se ne bude dalo drugačije, možda je manje zlo da dijete uopće ne sudjeluje na nastavi tjelesnog. Ja sam imala situaciju da je moj sin zbog naglog rasta imao problema s kralježnicom i preporuka školskog liječnika je bila da radi korektivnu gimnastiku. Taj program piše fizijatar. Srećom, kod nas se to nije realiziralo jer je dijete otišlo u srednju školu, a tamo profesor ima njegove papire, ali moj sin je dobro i srećom ne treba više nikakav poseban program, ali sam dobila uvid u to kako ide procedura.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Josipal, možda bi bilo dobro nazvati reumatologa i požaliti se na situaciju. Imaju oni iskustva, možda doznaš nešto što će ti pomoći.

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Pa ne vjerujem što čitam!
    Odmah zakazati sastanak sa stručnom službom i predmetnom nastavnicom s tekstom: ugrozili ste zdravlje mog bolesnog djeteta - kao što u nalazu piše imate joj sastaviti vježbe istezanja i razgibavanja bez trčanja, skokova i doskoka (dovoljno jasno piše!) i dobro pazite da je zbog bolesti ocjenom ne diskriminirate.

  25. #25
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa u današnje vrijeme individualiziranih i prilagođenih
    koji su u većini slučajeva opravdani, ali ne baš u svim
    kada se iz temeljnih predmeta daju posebni testovi
    maltretirati ozbiljno bolesno dijete na tjelesnom
    ja bih poludjela

    kod reumatologa, moliti ga da napiše preporuku
    pa kod dr. školske medicine
    tu ti obiteljski ne može pomoći
    on može osloboditi dijete koje je imalo npr. upalu pluća, 2 tjedna tjelesnog
    ali za ovakva trajna oslobođenja treba školski
    i kod prof. tjelesnog
    ako radi probleme, ili ako djetetu slučajno smanjuje ocjenu, kod razrednika i stručnih služba škole

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja bi se isti čas strčala u školu, i toj profesorici i ravnatelju, pa neka ona i dalje bude nabrijana...i, nek dijete ima 2, a onda bi ju prijavila prosvjetnoj inspekciji...ne bi ni djetetu ni sebi dozvolila da mi nanosi štetu zbog svoje samovolje i bezobrazluka...

    inače, u našoj školi učitelji na kraju 4. razreda upoznaju predmetne profesore sa specifičnostima djeteta, profa tjelesnog je već trebala znat da će dobiti dijete s određenim specifičnostima....
    Znala je al ju cini se bas briga. I tuzno mi je to da ja sad sve to rastezem po doktorima (isle smo specijalno po novi nalaz i preporuku reumatologu)

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Prosle nas je godine bas obiteljska oslobodila zadnja dva mjeseca nastave tjelesnog...

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa u današnje vrijeme individualiziranih i prilagođenih
    koji su u većini slučajeva opravdani, ali ne baš u svim
    kada se iz temeljnih predmeta daju posebni testovi
    maltretirati ozbiljno bolesno dijete na tjelesnom
    ja bih poludjela

    kod reumatologa, moliti ga da napiše preporuku
    pa kod dr. školske medicine
    tu ti obiteljski ne može pomoći
    on može osloboditi dijete koje je imalo npr. upalu pluća, 2 tjedna tjelesnog
    ali za ovakva trajna oslobođenja treba školski
    i kod prof. tjelesnog
    ako radi probleme, ili ako djetetu slučajno smanjuje ocjenu, kod razrednika i stručnih služba škole

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Jooj
    Sad sam iz mame traziteljice pomoci postala mama goropadnica (zahvaljujuci vama )

  29. #29
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    al to je bilo kod vaše učiteljice
    kod ove očito treba malo "jači papir"

    joj ja nisam za to da roditelji za svaki drek vrše pritisak na nastavnike
    ali za ovo, za ugrožavanje djetetovog zdravlja
    bih u oči skočila

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    Dr je super. napisao je detaljno koliko on zna (nije kineziolog niti fizioterapeut) ogranicenja. I rekao da je to uvijek stvar dobre volje ucitelja. Ako je ne bude da ce nam dati potpunu postedu (dijete na svakom satu mora biti a ne radi nista). Prosle je godine uciteljica pustala uvijek neku prijateljicu da sjedi s njom pa su kartale, igrale covjece ne ljuti se i slicno.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Josipal, možda bi bilo dobro nazvati reumatologa i požaliti se na situaciju. Imaju oni iskustva, možda doznaš nešto što će ti pomoći.

  31. #31
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ajme, i mene ljuti ta uciteljica! Slazem se sa svima koji kazu da to ne moze tako.

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    Dr je super. napisao je detaljno koliko on zna (nije kineziolog niti fizioterapeut) ogranicenja. I rekao da je to uvijek stvar dobre volje ucitelja. Ako je ne bude da ce nam dati potpunu postedu (dijete na svakom satu mora biti a ne radi nista). Prosle je godine uciteljica pustala uvijek neku prijateljicu da sjedi s njom pa su kartale, igrale covjece ne ljuti se i slicno.
    Eh, tko zna.... možda profesorica tjelesnog upravo igra na tu kartu, da dijete dobije potpunu poštedu pa se ona ne mora zamajavati s prilagođenim programom i ima jedno dijete na satu manje. Tko bi znao njihove motive....a nisu uvijek korektni.

    Inače, za dijete s RA kretanje i primjereno vježbanje je korisno. Ali ako joj čini štetu, učini što moraš da se stvari srede. Sretno!

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A da stvarno probate ishoditi poštedi pa se s malom dogovorit da malo prošeta u toku sata i sa strane napravi vježbe istezanja?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    javim sto sam rijesila. tnx na poticaju.

  35. #35
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    godinama nećak ima problema u školama sa poštovanjem protokola njegove dijagoze,usprkos svim mogućim uvjerenjima,čak i opomeni ministarstva.moje dijete ista stvar.ne daj se!i "obuči" dijete da se ne da.inače kineziolozi ti nemaju pojma o terapijskom vježbanju vama treba dr. med. spec. fizikalne medicine i rehabilitacije, subspecijalist reumatolog

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •