Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Glazbena škola - što napraviti, ispisati ili ne?

  1. #1
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno Glazbena škola - što napraviti, ispisati ili ne?

    Mame treba mi savjet.
    E. ide u 3. razred glazbene, violina ali jednostavno ne voli vježbati.
    Prve dvije godine smo muku mučili s time i iskreno, ne želim ponovno prolaziti isti stresovi zbog toga.
    Pričali smo s njom na dugo i na široko, objasnili joj 100 puta da ako ne vježba neće i moći savladati sve što treba, davali smo ultimatum, krajem prošle godine sam toliko pukla da sam je htjela ispisati. Plakala je sat vremena i jecala da ona jako voli violinu i ne želi se ispisati.
    Što je najbolje od svega, unatoč tome što jako malo vježba, često se danima uopće ne sjeti svirati da je mi ne podsjetimo, ona na kraju prođe sa 5.
    Ide joj i nekako na kraju uspije ali sve je to nategnuto s puno, previše razgovora, nagovaranja, stresa i suza.
    Bila bi genijalna da vježba koliko treba.
    Neznam više kako se postaviti.
    Dali da je podsjećam svaki dan da treba vježbati, da je pustim da se sjeti sama pa kako bude ili da je ispišem?
    Da napomenem, glazbena nam oduzima jako puno vremena i novaca, živimo na otoku, glazbena je na kopnu i izgubimo oko 4 sata samo za 30 minuta violine. Ali nije ni to problem ako znam da sve ovo ima smisla, da ona to voli i uživa u tome ali mi se čini da je ovo postao samo stres na svih nas

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Alex je imala istu dvojbu i temu , ali o gitari.
    pa sam joj napisala isto sto cu i tebi...
    zasto te muci to sto ne vjezba, ako i bez vjezbanja ima ( niti vise, niti manje) po mjerilima sustava - odlican?

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Misilm, ti bi radije da vjezba svaki dan 2 sata , a prolazi sa npr. 3 ?
    Sto bi tada napravila?
    ili da vjezba svaki dan, prolazi sa 5 , ali ne voli ici u muzicku i ne voli svoj instrument?
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.09.2016. at 23:39

  4. #4
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Kužim, imala bi većih problema da je takav scenarij.
    Muči me što ne vježba jer vidim koliko počne kaskati. Onda nastupi panika jer joj se sprema ili ispit ili nastup a ajde udri, vježbaj, ponovno suze, očaj i na kraju sve prođe ok. Ali da je stresno, je, jakooo

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam se pomirila
    sad je 5. razred
    sve do sada je prošla s odličnim, i instrument i solfeggio, i kad je u jednoj godini polagala dvije, položila je s odličnim
    danas još nije takla gitaru
    ok, jutros je imala solfeggio, došla doma, otišla u školu, imala predsat, poslije škole trening, došla doma u 22.30
    ali opet je imala dvije pauze po 1.5 h kad je mogla po ure odsvirati umjesto prčkati po mobitelu
    ljetos sam sam odlučila vidjeti koliko će proći da ne svira ako ja šutim
    skoro 3 tjedna nije primila instrument u ruke
    onda ja više nisam izdržala i vrisnula
    i nastavili smo dalje po istom
    dok ja ne viknem (ili ćaća joj, ali uglavnom sam ja dežuni policajac) nema sviranja
    kada poludim pa kažem da ću je ispisati
    onda nemoj ja volim, neću se ispisati, želim dalje ići u gš
    svaki put ide s veseljem, nije problem ustati se ujutro za ić na instrument ili solfeggio
    ja sam pustila
    što sad
    ali nama je gš 10 min autom, 20 tramvajem
    da se moram toliko tramakavati kao vi mislim da bih davno odustala

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Je, i ti u dvije 1,5 satne pauze drzis instrument u rukama, a ne mobitel.
    Malo sutra.
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.09.2016. at 00:21

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja instrument držim samo kad prijetim da ću s njim zveknuti o zid il njoj preko leđa

  8. #8
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    a70v točno tako je kod nas.
    E. nije takla violinu 3 dana. Jučer sam joj rekla da pazi da svaki dan odsvira barem malo, danas uz tri podsjećanja da odsvira na kraju nije.
    Sirius, ti bi je pustila pa da vježba kad hoće?

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa da.
    To je slobodna aktivnost.
    Ne tjeram niti svog sportasa da trenira izvan treninga , niti u sezoni odmora ( od 2 mj.).
    Iako zbog toga ne napreduje kao oni koji su u boljoj formi i tehnicki.
    Ali ja sam zadovoljna da ga izbor slobodne aktivnosti ( jos uvijek) veseli.
    Niti sam ikad ocekivala poseban napredak , niti ima poseban talent. Meni je sasvim ocekivano da djeca u toj dobi ( 3 razred glazbene) nemaju unutarnju motivaciju za vjezbanje doma.
    jedna mudra forumasica je rekla da svom klincu placa vjezbanje po satu. Kosta nesto novaca, ali ustedi zivaca.
    Pa mozda da probate sa mitom, ako vam se to cini vazno?
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.09.2016. at 00:42

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Sto se tice nevjezbanja, ja je ne bih ispisivala. Vecinu djece u toj dobi treba tjerati na vjezbanje.

    A sto se tice udaljenosti glazbene, ne bih ju bila ni upisala . Svaka cast na volji (vama koji je razvozite).

  11. #11
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Ja bih rekla da ti moras odlucit koje su tvoje osobne granice. Kod nas je slicno, ne zeli nikad vjezbati. I meni je draze da ga svaki dan podsjecam nego da mora u kratko vrijeme puno vjezbati. Al sam mu rekla da me ne zanimaju njegove drame jer mu ne ide kak si je zamislio. Instrument se mora vjezbati. Nema tu filozofije. A on je tip od filozofije, tak da mu je to sviranje fini trening :D

  12. #12
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Ne može se baš uspoređivati trening i glazbena. Oni na satu prođu note, ispravi je gdje griješi i dobije smjernice što treba vježbati doma.
    Bez tog vježbanja doma nema smisla.
    Vjerovatno da glazbena ovisi samo o njenom angažmanu pustila bi je pa dok bi išlo. Ali u našem slučaju svi ulažemo trud oko glazbene, em daljina, mijenjanje smjena, uvijek žicati nekog da čuva mlađeg u vrijeme dok smo u gradu, troškovi trajekta itd i onda kad vidim da se ona ne trudi ili joj jednostavno to nije toliko važno da bi eto provježbala pola sata dnevno violinu dođe mi da jednostavno odustanemo.
    Ali ona me uvjerava da ona voli violinu, obožava glazbu.... Stvarno više nisam pametna.

    Što se tiče udaljenosti, nama je ionako sve udaljeno, odlazak u kino iziskuje cijelo popodne itd. Nisam htjela da je to toliko ograničava da ne može ostvariti svoju želju.
    Da je žrtva....itekako je

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja ne mogu pustiti
    ako je nešto počela
    onda neka to radi kako Bog zapovjeda
    gš je bila njena želja
    njena molba
    njene suze kad sam je odgovarala od toga
    tražili ste, gledajte

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Meni uopce nije jasno u cemu je problem. Iskreno, ono najiskrenije. Zaista su iznimno rijetka djeca u toj dobi toliko motivirana i/ili disciplinirana za ucenje i vjezbanje (bilo cega ) da to rade sama bez poticaja roditelja.

  15. #15
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Pa ja mislim da kuzim u cemu je problem. Mama i cijels obitelj ulaze puno truda da se ta glazbena odvija, a onda jos dodatno mora ulagati za tih samo pola sata n****g truda. Al cinjenica je da djetetu tih pola sata nije tolko malo ko mami, i da sav ovaj popratni angazman uzima zdravo za gotovo, jer to djeca rade. Njima je sve zdravo za gotovo, nemaju oni mogucnost odmaka. To im moras ti ko roditelj stalno objasnjavati jer iz njihove perspektive se sve odvija samo od sebe, jer za drugo ne znaju.

    A za bilo sto u zivotu nine dovoljna samo zelja, nego i volja da se to obavi. To je lekcija koju mora nauciti.

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I naravno da joj glazbena nije toliko vazna kolika je u vasem slucaju zrtva za glazbenu.
    Ne vjerujem da ce joj glazba biti zivotni poziv ili da ce osvojiti jednog dana koncertne dvorane. Takvih je prilicno malo.
    Kao sto meda kaze morate vidjeti vase ( ne njezine) osobne granice.
    Ako vam je dovoljno sto obozava glazbu i sto voli ici u skolu - ok. Ako nije , mislim da je prilicno nerealno oceivati da se dogodi cudo pa ona odluci biti i jako motivirana za vjezbu ( po vasoj zelji).

  17. #17
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Kod nas je bila slicna situacija, isla bi u glasbenu ali vjezbala ne.
    Na kraju je uvijek prosla, sve super, ali taj stres... Ne njezin, njoj je bilo svejedno, nego moj i ucitljicin. Na kraju je odustala u 4r. ( ona ne bi ) na nas nagovor jer nije vise stizala sport i to ( treninge imaju svako popodne 2,5sati plus put) a u glasbenoj je imala 90min solfeggia, 90 minuta zbora i 90 min instrumenta tjedno , u glavnom sve zajedno previse. I odustala je.

    Da bi sada SVAKI dan sjela za klavir i svira!!! Ulovi me muka kad je cujem, dok je isla u skolu stalno natezanje sada odrađuje sama! ( imamo srecu da nam je susjeda zavrsila muzicku gimnaziju - klavir pa ona radi s njom). Ali drago mi je zbog nje, ipak je nesto dobila u te tri godine muzicke skole.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    U isti cas, meda.

    Ma kuzim ja u cemu je problem.
    Roditelji imaju problem, dijete ga -nema.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je bila slicna situacija, isla bi u glasbenu ali vjezbala ne.
    Na kraju je uvijek prosla, sve super, ali taj stres... Ne njezin, njoj je bilo svejedno, nego moj i ucitljicin. Na kraju je odustala u 4r. ( ona ne bi ) na nas nagovor jer nije vise stizala sport i to ( treninge imaju svako popodne 2,5sati plus put) a u glasbenoj je imala 90min solfeggia, 90 minuta zbora i 90 min instrumenta tjedno , u glavnom sve zajedno previse. I odustala je.

    Da bi sada SVAKI dan sjela za klavir i svira!!! Ulovi me muka kad je cujem, dok je isla u skolu stalno natezanje sada odrađuje sama! ( imamo srecu da nam je susjeda zavrsila muzicku gimnaziju - klavir pa ona radi s njom). Ali drago mi je zbog nje, ipak je nesto dobila u te tri godine muzicke skole.
    Naravno da je dobila nesto u tri godine muzicke.
    Osim konkretnih muzickih stvari dobila je i ljubav prema glazbi i instrumentu.
    meni ( potpuno glazbeno neobrazovanij i netalentiranoj) to se cini kao ogroman dobitak.

  20. #20
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U isti cas, meda.

    Ma kuzim ja u cemu je problem.
    Roditelji imaju problem, dijete ga -nema.
    Haha, da, to, al daj objasni zasto mi je njezin ispao sa zvjezdicama :D

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Da kad se gleda koliki je vas angazman i onda jos cirkus doma, naravno da se pitas zasto.
    Ja ti bas nemam savjeta koji bi vrjedio i za tebe jer mojoj violinistici je u odnosu na tvoju glazbena blizu. Doma rijetko vježba i u skladu s tim je i napredovanje. No voli ici u glazbenu, nikada nije ni u jednom trenutku rekla da bi se ispisala. Voli solfeggio, zbor. Tako da ja na to gledam kao Sirius. I ne samo gledam nego i provodim . Slobodna aktivnost u kojoj ne briljira. Sama si odreduje koliko ce vjezbati. A i dobro mi dode kad joj oko 9 kazem ostavi sve ekrane i mozda malo provjezbaj.
    A kad pogledam njen tjedni raspored zaista je uopce volja i njena organiziranost da ide u glazbenu vec dovoljna. Kad sam na poslu ja uopce ne brinem jel otisla, kad se vratila. Jel stigla na bus. Jel u povratku isla drugim putem jer bus ide svakih pila sata pa joj termin ne odgovara.
    Uglavnom njen angažman je jako velik. Naš je u slaganju rasporeda i popodnevno/vecernjoj voznji. Ovo za slaganje rasporeda i nije lose jer skuplja znanje organizacije. Neki dan su recimo u skoli dogovarali termin za izborni njemački u drugoj smjeni i na kraju je ona zadnja ostala kod profe za stolom i pokusavala sloziti raspored. Na kraju joj je profa rekla da moze dolaziti na njemacki u bilo koji razred.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    I jos nesto da ne ide u glazbenu jos vise bi provodila vrijeme pred ekranima I to je dodatan bonus

  23. #23
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ja sam bila tvoja kćer :D
    Išla sam u glazbenu, svirala klavir i završila 3,5 razreda. Volila sam ići ali vježbati doma je meni bila smrtna kazna. Isto sam sama kumila i molila da me upišu i mama je imala živaca samnom se natezati 3,5 godine i onda me u dogovoru s profesoricom ispisala. Meni je to bio veliki udarac, smatrala sam to svojim velikim neuspjehom.
    S tim svojim nevježbanjem ja sam iz klavira imala 3 i ja sam s tim bila zadovoljna, međutim profesorici se nije dalo natezati s nekim tko ima 3 a onda je vršila i pritisak na moju mamu.
    Ne znam kako je danas ali tada je glazbena škola bila neki prestiž i barem u našoj se očekivalo da ćemo svi biti neki virtuozi, a ja nisam imala takvu želju, htjela sam jednostavno naučiti svirati klavir.

    Što se tvoje konkretne situacije tiče, s obzirom na vrijeme i novac i trud koji utrošite da bi ona išla u glazbenu, mislim da samo trebaš odlučiti dali i dalje želiš toliko truda utrošiti vježbala ona ili ne, prošla ona s 3 ili 5. I sama si rekla da prolazi s 5 iako ne vježba, pa to je fantastično, zašto bi morala biti genijalna?

    Mislim da su danas djeca preopterećena, imaju previše izvanškolskih aktivnosti i od njih se očekuje da budu odlični u svemu što rade ili ne moraju baš biti odlični ali neka daju maksimum u svemu. Ne dajemo ni mi maksimum u svemu, zašto bi oni.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zaista su iznimno rijetka djeca u toj dobi toliko motivirana i/ili disciplinirana za ucenje i vjezbanje (bilo cega ) da to rade sama bez poticaja roditelja.
    Potvrđujem. Zapravo je za dijete u 3. razredu normalno da mu se ne da vježbati (ne da se uvijek ni mojem u 5. razredu ali je tako istreniran da svaki dan vježba, dalo mu se ili ne).

    Meni se kod vas puno veći problem čini taj što vam samo putovanje u glazbenu uzima jako puno vremena i po tom pitanju skroz razumijem tvoju dilemu. Ali sve dok ona izjavljuje da voli violinu i da se ne bi ispisala, držala bih je za riječ. Završena osnovna glazbena škola jednom će joj možda puno značiti.

  25. #25
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Uvijek se sjetim kako je jedna forumasica pisala da ima sina visestrukog drzavnog i internacionalnog prvaka u svom instrumentu. Od samog pocetka do tadasnje 14.godine sinak se nikad sam nije sjetio da bi trebao vjezbati. Dapace, kad bi ona znala otici na put tjedan-dva, njemu ni tada ne bi palo na pamet uzeti instrument u ruke
    .

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Imajte na umu da je ocjenjivanje u GŠ u nižim razredima vrlo dobrohotno pa ako ima odlican to nuzno ne znaci da je dijete izvrsno.

  27. #27
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja bih ispisala.
    Moja je imala privatne satove gitare.
    Davno je to bilo.
    Pokušali smo joj tako približiti glazbu u nadi da će ju zavoljeti.
    Godinu ili čak dvije, bome se više ne sjećam, nam je svaku subotu ujutro dolazio profesor i dva- dva i pol sata intezivno s njom radio.
    Išlo je to. Puno je naučila.
    Ali preko tjedna nikad, ali baš nikad, nije uzela gitaru u ruke.
    I svaki put kad bi došao profesor prvo bi ju to pitao?
    Je li vježbala i koliko, a odgovor je bio; ništa.
    Ni malo.
    Naš plan je bio da najesen krene u glazbenu.
    I išla bi ona.
    Jer ona sve odrađuje.
    Ali meni je bilo savršeno jasno da bi ona išla zbog tate i mene, a ne zato jer je to njena želja.
    I onda sam ju konkretno pitala i rekla mi je upravo to.
    Tada sam odlučila da odustajemo.
    I od privatnih satova i od glazbene škole koja nam je pod nosom, preko puta zgrade. Znači nije problem u putovanju.
    Nego jednostavno nije to za nju,
    Inače ona ima gomilu interesa i vrlo je uspješna u svemu čega se prihvati, ali glazba, odnosno učenje instrumenta, nije za nju.
    I to je to.
    Odustali smo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •