Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Glazbena škola - što očekujete od nje?

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Glazbena škola - što očekujete od nje?

    Dijete je nakon godinu dana gitare u privatnoj glazbenoj školi krenulo u redovnu glazbenu školu.
    Ona je u drugom gradu, iziskuje dosta vožnje, dosta vremena, dosta truda,...
    Sad kad uspoređujem ovu redovnu s privatnom to je nebo i zemlja, prvi put mi došlo u glavu - pa to je stvarno škola - prava pravcata.

    Ustvari me zanima:
    - koja su vaša roditeljska očekivanja od glazbene škole?
    - zašto ste upisali dijete?
    - što biste željeli da time dobije?

    U mojoj glavi se vrti vrlo prizemni scenarij - sluha ima, talent nekakav je,... ali nije jedan od onog sitnog postotka, kojima će glazba biti životni poziv,...


    Ustvari vrtim po glavi zašto GŠ?

  2. #2
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    očekujem da stekne osnovno glazbeno obrazovanje
    ljubav prema glazbi
    da se zabavi i upozna nove ljude
    da nauči organizirati vrijeme
    kad preuzme neku obavezu da je izvršava kako treba

  3. #3
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    To se i ja trenutno.pitam. Upisan je trenutno.u pravu GS i u privatnu. Jer ne znamo kak ce se sloziti raspored. Vise imam.povjerenja u pravu gs, al privatna je bliza, nije na cetvrtom katu bez lifta, nema solf, i jednom tjedno je.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ustvari me zanima:
    - koja su vaša roditeljska očekivanja od glazbene škole?
    - zašto ste upisali dijete?
    - što biste željeli da time dobije?

    U mojoj glavi se vrti vrlo prizemni scenarij - sluha ima, talent nekakav je,... ali nije jedan od onog sitnog postotka, kojima će glazba biti životni poziv,...


    Ustvari vrtim po glavi zašto GŠ?
    Evo, da ti odgovorim - ja sam svojeg upisala jer sam i sama završila GŠ (srednju), i to razdoblje smatram najljepšim u životu, a ono što sam dobila time bilo je neprocjenjivo (glazba mi nije profesija).
    Sin je kao mali pokazivao velik interes, proučavao je knjige s instrumentima, knjige o glazbi, bio je u stanju rano odslušati koncert bez da trepne, stalno je pričao o tome što bi on mogao svirati, slagao je instrumente od legića... dakle, interes je imao (da nije, sigurno ga ne bih forsirala).
    Koliko ima sluha, u toj dobi nisam mogla procijeniti (nakon godinu-dvije u GŠ smo shvatili da ima apsolutni sluh).
    E sad, moja očekivanja... primarno mi je bilo da ima neku zanimaciju izvan OŠ koja mu je (u nižim razredima) bila prelagana, s ciljem da kasnije nauči sam organizirati svoje vrijeme, da stekne društvo izvan svog kvarta (ovo se pokazalo jako važnim, naročito s obzirom na okruženje u kojem ide u redovnu školu), da može u slobodno vrijeme uživati u glazbi na "višem nivou" (sviračkom, ne samo slušajućem), da proširi opću kulturu...
    Zasad mi se čini da se sve to postupno ostvaruje, pa i više od toga.
    A raspored u višim razredima mu je ubitačan ali tješi me što vidim da on to stvarno može. I ne žali se da mu je previše. Bar zasad još ne

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ni ja ni MM nemamo glazbenog obrazovanja i zapravo se sama upisala tj. nismo joj mi ponudili nego je ona dosla i rekla da bi u glazbenu. I evo sad je 6. razred i voli glazbenu. Meni je to dovoljno, ostalo je ona dobila.

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Evo, ja sam insajder i upisala sam malu u GŠ, iako je daleko od savrsenog sluha (tocnije, nije da bas ne cuje, nego vrlo slabo reproducira tonske visine pa na solfeggiu ne briljira) i davno znam da za muziku nije.
    Instrumentu se veseli, ide joj odlicno, vjezba jer zna da treba, ali ne ubija se od posla.
    Htjela je sama ici, a na glazbu gleda ko na neku jednadzbu sa deset nepoznanica, baci se u rjesavanje i kasnije osjeca zadovoljstvo zbog rijesenog problema. Uspjesan koncert gradi joj inace ne bas neko jako samopouzdanje.
    Dakle, to joj je izazov i jedina stvar zbog koje opcenito u skoli mora uloziti trud. Eto, to bi bio glavni razlog. Klasicna muzika kao takva zapravo je ne zanima, ne voli ici na koncerte, ali voli proucavati glazbenu logiku i traziti matematiku u njoj.
    Disklejmer: ne zauzima mjesto nekom talentu, te su godine primljeni svi zainteresirani za taj instrument jer je bilo puno mjesta. .u
    Posljednje uređivanje od čokolada : 17.09.2016. at 14:03

  7. #7
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Upisala sam je jer nas je molila da želi. I to baš violinu, ništa drugo nije dolazilo u obzir. Ima sluha a to mi je bilo važno, mislim bez toga ne ide.
    Rođaci su joj svi išli u glazbenu pa je i njoj nekako prirodno bilo da ide i ona.
    Ranije (sa 6-7 god) je išla na zbor i imali su u pratnji violinu i gitaru, ona je toliko bila opčinjena tom violinom da nije bila u stanju pjevati koliko je buljila u curu kako svira.
    Rekla bi tada ljubav na prvi pogled, sada je nešto drugačija priča.
    Nemam pojma što očekujem jer ako si slučajno naletila na moju temu, u fazi sam kad promišljam dali da je ispišem ili ne.
    Loša faza.
    U biti, htjela bi da ima to znanje o glazbi, da kao što sada može, pogledati note i otpjevati pjesmu koju nikad nije čula, da se nauči truditi za ono što želi, a jakooo želi biti dobra u violini i to iziskuje ogroman trud. Ok, taj dio još nije savladala ali nadam se da hoće.
    I ovaj dio što je čokolada spomenula, to samopouzdanje nakon dobro odrađenog koncerta je neopisivo.
    I da, imaš pravo, škola je to, prava pravcata.
    Posljednje uređivanje od bfamily : 18.09.2016. at 22:53

  8. #8
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Mi smo isto vagali upisati sina u glazbenu školu ili ne. Jako voli glazbu i pjevanje. Svakako sam mu htjela razviti ljubav prema glazbi i priušiti mu da uživa u tome. Da se ne bavi sportom koji mu uzima dosta vremena i koji apsolutno obožava, sigurno bih ga upisala u glazbenu školu ali to iziskuje još dodatna 4 sata tjedno što bi mu po meni bilo previše. Ovako smo se odlučili na privatnu poduku.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Moji su još prije dvije sezone završili osnovnu glazbenu školu i nisu htjeli dalje. Nisam inzistirala. Nije da baš nešto sviraju doma, imaju druge interese, ali....

    Ove godine bili su na radionici eksperimentalnog filma i tamo su između ostalog imali predavanja o zvučnim efektima. Rekli su da im je jako dobro došlo znanje iz glazbene škole, pogotovo solfeggio. Isto, kad treba podesiti razglas i slično, kaže moj stariji da mu dobro dođe. Kako točno - nemam pojma jer JA ne znam podesiti razglas. Meni je dobro došlo znanje iz glazbene škole kad su djeca krenula u istu . Kako god bilo, nije to loše, ali to je slobodna aktivnost koja zahtijeva rad i angažiranje i taj rad ne prestaje kad izađeš s nastave. Vježbanje je neminovno. Mojoj djeci upravo je glazbena škola učvrstila solidne radne navike, jer da su imali samo osnovnu, to bi odradili lijevom nogom. Glazba im neće biti profesija, ali sigurno im nije naštetila. Mom starijem je glazbena škola pomogla da upiše odgovarajuću gimnaziju (upravo su ga stariji kolege iz glazbene nagovorili na mioc, što se pokazalo kao dobar izbor). I tako - čak i ako dijete nakon par godina odustane, elementarno znanje sviranja uvijek mu može dobro doći. Nije to bačen novac.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nije to bačen novac.
    Nisam nikad ni razmišljala o glazbenoj školi kao nekom trošku, iako plaćamo svaki mjesec, to je uvjerljivo najjeftinija od svih izvanškolskih aktivnosti koje plaćamo. I strani jezik i sport (dok je trenirao) bili su bitno skuplji.
    Druga stvar su dodatni troškovi seminara, vanjskih korepetitora, pa i kupnje instrumenta, na kraju krajeva ali to nije tema. Dodat ću samo da ponekad i škola (tj. ravnateljica) pomogne da ti troškovi budu manji.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    U kojoj dobi ste ih upisale? I koje su instrumente odabrali? Moja navija za violinu koju igrom slucaja cak imam doma. Sad je drugi osnovne i uz penjanje na koje ide bojim se natovariti joj dodatne obaveze :/ Ja sam u 3.osnovne isla na tecaj gitare pa periodicno na neke dodatne a la rock akademija. Zao mi je sto nikad nisam isla u pravu glazbenu ali ja sam bila skroz drugi tip djeteta, povucen savjestan odlikas, dok je Mrkvoncica zaigrana

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kaj ima penjanje i u tvom kraju ili je vodiš u zg?

    a to da si bila povučena baš se i ne sjećam, možda više preplašena

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    U kojoj dobi ste ih upisale? I koje su instrumente odabrali? Moja navija za violinu koju igrom slucaja cak imam doma. Sad je drugi osnovne i uz penjanje na koje ide bojim se natovariti joj dodatne obaveze :/ Ja sam u 3.osnovne isla na tecaj gitare pa periodicno na neke dodatne a la rock akademija. Zao mi je sto nikad nisam isla u pravu glazbenu ali ja sam bila skroz drugi tip djeteta, povucen savjestan odlikas, dok je Mrkvoncica zaigrana
    Glazbena škola traje 6 godina, pa je dobro da se upiše u trećem osnovne ako želiš da završi istovremeno i osnovnu i glazbenu školu. Ali to nije pravilo. Ako je dijete darovito, uzet će ga i ranije, ali i kasnije (pa može završiti po dvije godine u jednoj). To je ipak individualizirana nastava.

    Prije upisa moraju proći audiciju (nešto otpjevati i ponoviti ritam koji im zadaju).

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    to je uvjerljivo najjeftinija od svih izvanškolskih aktivnosti koje plaćamo. I strani jezik i sport (dok je trenirao) bili su bitno skuplji.
    Kod nas je najskuplja. Mislim da nijedna druga aktivnost ne košta 300 kn mjesečno.

    Od glazbene ne očekujemo ništa posebno, osim da dijete dobije osnovno glazbeno obrazovanje i da radi ono što ju zanima. Dvije godine je išla na sport ali to nije nešto što bi ju posebno veselilo. Sad ide u prvi tazred i jako se veseli glazbenoj školi. Čak vikendom ujutro kad se probudi prvo uzme violinu da malo provježba. Ide isključivo zato jer želi.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kaj ima penjanje i u tvom kraju ili je vodiš u zg?
    Ima 200 m od kuce

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ali glazbena je u samobora kaj ne?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ali glazbena je u samobora kaj ne?
    Da, ali dalo bi se izvesti. Valjda

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •