Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 122

Tema: Crkva u školi i obrnuto

  1. #51
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    u lokalnoj gimnaziji svake godine se ide u Mariju Bistricu (pjesice, cca 20 km)
    svi ucenici i profesori

  2. #52
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da možeš
    postoje crkvice po brdima, a i mise u 7 ujutro i navečer. a i misa subotom navečer isto vrijedi
    ma vraga, kažu ovi moji koji sad imaju pričest da nema majci, točno na tu i tu misu nedjeljom. ne vrijede žigovi s vrhova i mise subotom.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.09.2016. at 11:48

  3. #53
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    cvijeta, to je zaista stvar župnika. "Kod nas" nije bilo nikakve obaveze, niti žigova, niti bilo koje vrste ucjene.

  4. #54
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    vidim da se miješaju kruške i bureci, pa da nekaj napišem

    biti član Crkve nije obavezno, i nikog se ne prisiljava (za razliku od nekih drugih vremena kada je bilo i prisilnog pokrštavanja, pogotovo u kolonijama)
    NO, ukoliko netko želi biti član Katoličke Crkve, on je obavezan (i kad se krsti u odrasloj dobi sam pristane na to) držati se crkvenih propisa (sad bi mogla krenuti rasprava kaj je s djecom za koje obvezu preuzimaju roditelji, no za to zainteresirani nek otvore drugu temu)
    među OBAVEZE vjernika katolika spada redovno sudjelovanje na misi nedjeljom i blagdanom. za sve. ia za one koji se pripremaju za sakramente, i za one koji su ih već primili. i to je to. kome to ne paše, ne mora biti vjernik katolik.
    time je riješeno pitanje obavezne nedjeljne mise kod priprave za sakramente prve pričesti i krizme.
    što se tiče vjeronauka: svaki biskup za svoju biskupiju može odrediti koji su minimalni uvjeti za primanje sakramenata. za RH su se biskupi dogovorili da je minimum, uz nedjeljnu misu koja se podrazumijeva, redovno pohađanje vjeronauka u školi (od 1. do 8. razreda OŠ + SŠ, gdje je krizma nakon 8. razreda) + neposredna priprava u župi koja traje barem u tok godini kad se sakrament prima (a organizacija te župne kateheze ovisi o župniku). ovo biskupi pišu u svojim porukama početkom školske godine negdje od 98. ili 99. samo kaj su zadnjih 2-3 godine počeli malo jače inzistirati na tome, pa ima slučajeva da djeca koju su roditelji nakon prve pričesti ispisali sa školskog vjeronauka i opet upisali na početku 8. razreda zbog krizme ne budu krizmani sa svojom generacijom već imaju dodatnu godinu individualne pripreme da nadoknade propušteno
    što se tiče kumovanja, to je propisano na razini cijele Katoličke Crkve Zakonikom kanonskog prava (kan. 874 i 893, ako nekog zanima), i konkretni uvjeti su sljedeći:
    1. kum treba imati navršenih 16 godina;
    2. kum treba biti kršten, pričešćen, krizman i, ako je u braku, crkveno vjenčan;
    3. kum treba živjeti u skladu s propisima Katoličke Crkve (e, tu spada ono: tko u SŠ upiše etiku, ne može kumovati).

    Valjda sam sve napisal

  5. #55
    plima avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    288

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek se to čuje "neće se moći pričestiti ako ne bude to i to..", ali je li zbilja nekom djetetu bila uskraćena prva pričest jer nije, štajaznam, imao dovoljno štambilja?

    Bilo bi uistinu pristojno odlaziti na župni vjeronauk te dvije godine za sakramente, ali ako netko i nije išao baš redovito, čisto sumnjam da ne bi dobio sakramente.
    Je meni jer zbog bolesti nisam mogla dolaziti mjesec dana na vjeronauk, znači propustila samo 4 sata i mogla se pričestiti tek sljedeće godine.

  6. #56
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Svašta, neki baš bzvz treniraju strogoću.

  7. #57
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Juroslave, mene samo smeta što se kod nas u jednom slučaju miješa Crkva i škola, a u drugom se ta veza negira.

    Znači dijete NE može dobiti upisnicu za vjeronauk za Pričest na školskom vjeronauku uz napomenu da je to školski vjeronauk i da on kao takav nema veze s crkvenim.

    Ali ne može ići na crkveni vjeronauk za Pričest, ako ne ide na školski, jer su tu najednom usko vezani.

    Meni je to licemjerno - ili je vezano, ili nije. Točka.

  8. #58
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ma vraga, kažu ovi moji koji sad imaju pričest da nema majci, točno na tu i tu misu nedjeljom. ne vrijede žigovi s vrhova i mise subotom.
    ja se posvađala zbog toga na pasja kola i uspjela. sad me čeka druga bitka, ali o tom drugom zgodom

  9. #59
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa Vidi poruku
    1. kum treba imati navršenih 16 godina;
    2. kum treba biti kršten, pričešćen, krizman i, ako je u braku, crkveno vjenčan;
    3. kum treba živjeti u skladu s propisima Katoličke Crkve (e, tu spada ono: tko u SŠ upiše etiku, ne može kumovati).

    Valjda sam sve napisal
    za što mora imati 16 godina? mi smo pitali dal može kolega biti kum, ako se firma dva covjeka prije njega, reko župnik ne može ako je siti dan firma, kolegin mali je bio kum svom bratiću, koji se krizmal 2 tjedna iza njega, daleko ispod 15 godina je imao.

    i kak župnik zna ko je upisao etiku a tko vjeronauk ako moraš donesti potvrdu iz župe krštenja koja može biti ohoho daleko , pa čak i u drugim državama koje nemaju te predmete
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 20.09.2016. at 13:02

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    za što mora imati 16 godina? mi smo pitali dal može kolega biti kum, ako se firma dva covjeka prije njega, reko župnik ne može ako je siti dan firma, kolegin mali je bio kum svom bratiću, koji se krizmal 2 tjedna iza njega, daleko ispod 15 godina je imao.

    i kak župnik zna ko je upisao etiku a tko vjeronauk ako moraš donesti potvrdu iz župe krštenja koja može biti ohoho daleko , pa čak i u drugim državama koje nemaju te predmete
    Eeee, vidi ovako se generira materijal za ispovijed, hehehehe... Župnik ne zna, ali ti znaš i u njegovim očima to je grijeh. Lijepo je čovjek napisao u letku da to smatra neprimjerenim. Druga je stvar što tebi govori tvoja savjest i zdravi razum, da to nema veze.

  11. #61
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    usput više od 3/4 klinaca u razredu mog srednjoškolca ide na vjeronauk
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 20.09.2016. at 14:09

  12. #62
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    za što mora imati 16 godina? mi smo pitali dal može kolega biti kum, ako se firma dva covjeka prije njega, reko župnik ne može ako je siti dan firma, kolegin mali je bio kum svom bratiću, koji se krizmal 2 tjedna iza njega, daleko ispod 15 godina je imao.
    Da bi bio kum. iznimke postoje, ali se sve manje dopuštaju (i to župnik procijeni da li je netko dovoljno zreo da bude kum i s manje od 16 godina)

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    i kak župnik zna ko je upisao etiku a tko vjeronauk ako moraš donesti potvrdu iz župe krštenja koja može biti ohoho daleko , pa čak i u drugim državama koje nemaju te predmete
    za kumovanje više nije dovoljna potvrda o primljenim sakramentima, već postoji nekaj kaj se zove "Posvjedočenje" i u čemu nečiji župnik svojim potpisom jamči da dotični može biti kum.
    a danas već većina župnika to ne želi potpisati za nekoga koga ne poznaju dovoljno dobro da ne znaju niti ide li u SŠ na etiku ili na vjeronauk

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    usput više od 3/4 klinaca u razredu mog srednjoškolca ide na vjeronauk
    Pa naravno, tako im je lakše. Ne moraju ništa novo učiti. Ionako ih KC priznaje punopravnim članovima samim sakramentom svete potvrde. Ali ne kužim (i nikad nisam) po čemu su etika i vjeronauk suprotstavljeni. To bih rado pitala nekoga iz crkvenih krugova, što oni imaju protiv etike... Zar etika nije također duboko inkorporirana u katolička učenja? Evo, ovo su meni pravi i iskreni vjernici koji očito nemaju ništa protiv etike: http://kap-dobrote.hr/eticki-kodeks/

    Sorry ako miješam kruške i jabuke, ali nije bitno. Svatko od nas ima svoje mišljenje.

  14. #64
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    pa suprotstavljeni su jedino (koliko ja znam) po satnici i statusu predmeta - izborni i jedan i drugi
    Posljednje uređivanje od magriz : 20.09.2016. at 14:55

  15. #65
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    I još - ako netko nije primio sakrament svete potvrde, da li se u srednjoj školi može upisati na vjeronauk? To je izborni predmet. Mislim, zašto ne? A opet ne znam nikoga tko je to napravio, za razliku od mnogih koji su odabrali etiku kao izborni predmet, iako imaju sakramente.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    nisam znala da po crkvenom zakonu treba pohadjati skolski vjeronauk da bi se moglo na prvu pricest.
    Valjda zivim u manjem okruzenju gdje se to pretpostavlja, pa se ne provjerava (jos)
    A i nisam cula za slucaj da se necije dijete htjelo pricestiti a ne ide na skolski vjeronauk

  17. #67
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj majola prvotno napisa Vidi poruku
    nisam znala da po crkvenom zakonu treba pohadjati skolski vjeronauk da bi se moglo na prvu pricest.
    Valjda zivim u manjem okruzenju gdje se to pretpostavlja, pa se ne provjerava (jos)
    A i nisam cula za slucaj da se necije dijete htjelo pricestiti a ne ide na skolski vjeronauk
    Kod nas (u maloj sredini) je bio takav slučaj, dijete je htjelo na Pričest i pripadajući pripremni vjeronauk, ali nije bilo upisano taj razred na vjeronauk u školi, jer je djetetu bilo potrebno da se smanji satnica.
    Dijete se vrlo ozbiljno bavi sviranjem sa svakodnevnim probama, natjecanjima,... i jednostavno ovo je bila legitimna prilika za smanjiti obveze.
    Nije moglo na Pričest.

  18. #68
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja bih uvela pravilo ukidanja sakramenata ako se nedjeljom ne ide na misu.
    Zasto djeca uopce primaju sakramente ako je problem da idu nedjeljom na misu?
    Zašto bi bili kumovi na krizmi?
    Samo radi podebljanja onog famoznog postotka?
    Btw, zigovi, markice, oduvijek su se dijelili. Kod nas nedjeljom na djecjoj misi. Osamdesetih. Nije to nikakva novotvorina.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 20.09.2016. at 22:14

  19. #69
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih uvela pravilo ukidanja sakramenata ako se nedjeljom ne ide na misu.
    Zasto djeca uopce primaju sakramente ako je problem da idu nedjeljom na misu?
    Zašto bi bili kumovi na krizmi?
    Samo radi podebljanja onog famoznog postotka?
    Btw, zigovi, markice, oduvijek su se dijelili. Kod nas nedjeljom na djecjoj misi. Osamdesetih. Nije to nikakva novotvorina.
    Ne slažem se.
    Kako ima boljih i lošijih političara, boljih i lošijih učitelja, doktora, bilo kojih radnika,.... tako postoje bolji i "lošiji" vjernici.
    "Pravih" vjernika je malen postotak - pod "pravi" mislim na one koji se drže svih uputa Crkve.
    Ovakvih "polovičnih" je puno.
    Smatram da bi Crkva, kao jedna institucija koja bi trebala predstavljati ljubav, mir, dobro, toleranciju,... trebala težiti otvorenosti za sve ljude koji žele pristupiti - i bolje i loše vjernike.

    I u tu svrhu, ako je s ovih obaveznih Misa gdje godinu dana dolaze roditelji s pričesnicima, ostao samo jedan vjernik kojeg se dojmio i taj je nastavio redovito dolaziti, smatram da su na neki način napravili puno.

    Ali je poanta da trebaju biti otvoreni i "pravim" vjernicima i "lošijim" i "nikakvim",...

  20. #70
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno, tako im je lakše. Ne moraju ništa novo učiti. .
    s druge strane i 3/4 klinaca je izabralo njemački napredni kao izborni predmet, očito su ipak računali da trebaju puno toga novoga naučiti, ne kažem da ne bi novo učili ni da su izabrali naprednu matematiku, ali kad je već stavljen izbor zašto ne iskoristiti.

    a ovo kaj Anemona priča veli i naš župnik da je sretan i za tog jednoga koji ostaje u crkvi.

  21. #71
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Jasno da je puno polovicnih.
    I zato bas. Prava vuku i obveze.
    Meni je ok da je netko polovican ili skoro nikakav vjernik.
    Ali očekivati i tada full service, kumstvo i sl. mi nije ok.

  22. #72
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ali je poanta da trebaju biti otvoreni i "pravim" vjernicima i "lošijim" i "nikakvim",...
    U principu se slažem, ali ako se već ispočetka (dakle već od OŠ) krene "proračunato" (jer si zaokupljen nečim drugim) u smjeru "lošijeg" vjernika, to mi se ne sviđa..ipak mi je drugačije kad odrasli zanemaruju svoje "obveze" u pogledu vjere, jer su pritisnuti koječim, ali tako i startati, mi nije baš ok..

  23. #73
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    U principu se slažem, ali ako se već ispočetka (dakle već od OŠ) krene "proračunato" (jer si zaokupljen nečim drugim) u smjeru "lošijeg" vjernika, to mi se ne sviđa..ipak mi je drugačije kad odrasli zanemaruju svoje "obveze" u pogledu vjere, jer su pritisnuti koječim, ali tako i startati, mi nije baš ok..
    potpis na Dijanu (sjekire će padati), ali se ograđujem ako sam krivo razumjela :femaleblond:

  24. #74
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Ja se baš ne slažem s Dijanom. Odnos prema vjeri ne uči se u školi (i tamo mu nije mjesto) nego u obitelji. Pa ako dijete vidi da roditelj pritisnut obvezama popušta, kojim pravom bi bilo tko njega mogao ili trebao prisiljavati???

    Btw. da je ova država istinski sekularna, vjeronauk bi bio u okviru crkve tj. župe, a ne u školi. Mislim da bi to bilo bolje i za vjernike i za ostale. Ali to je tema za filozofski kutak, pa odustajem.

  25. #75
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno da je puno polovicnih.
    I zato bas. Prava vuku i obveze.
    Meni je ok da je netko polovican ili skoro nikakav vjernik.
    Ali očekivati i tada full service, kumstvo i sl. mi nije ok.
    X

  26. #76
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    magriz

    Ne brigaj, ja sam znala potpisivati i one s kim se skoro nikad ne slažem, bitno je što se piše, a ne tko piše.

    Peterlin, da pojasnim, anemona je navela primjer, dakle, da je zbog opterećenosti sviranjem, dijete izabralo ne ići na školski vjeronauk, da si odtereti satnicu.

    Uopće ne znamo "obavljaju" li djetetovi roditelji mise, ili ne, ali ovako nekako postupiti, kalkulacijom u smjeru "što se trenutno više isplati", mi nekako nije ok.

  27. #77
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ovdje se slazem s Dijanom.
    Mada ja cak ni odraslima ne bih tolerirala.
    Jer očekivati od cijele drzave da plese u ritmu kc, a zmiriti na planinarenja i ine aktivnosti koje se odvijaju umjesto sudjelovanja u euharistiji mi je u najmanju ruku licemjerno.
    Ili sviranje umjesto vjeronauka..
    Ili rad nedjeljom na blagajni konzuma...
    Čini mi se neprimjereno pikati samo ono sto pase pojedincu ili cak drzavi (pa cak i onda kad zadire u prava drugih), a zanemarivati ostalo.

  28. #78
    magistra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Koprivnica
    Postovi
    192

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Jasno da je puno polovicnih.
    I zato bas. Prava vuku i obveze.
    Meni je ok da je netko polovican ili skoro nikakav vjernik.
    Ali očekivati i tada full service, kumstvo i sl. mi nije ok.

    Otiđoste u širinu. Što se smije / može / treba u Crkvi, neka bude i ostane u Crkvi.
    Neka im i vatikanski ugovor s državom. Odakle pravo Crkvi uvjetovati vjerski život u školi i vezati ga za školu. Škola je državna institucija i trebala bi biti bez religioznog predznaka jer je institucija svih građana i građanki države, crnih, žutih, šargopirgastih, Židova, muslimana, kršćana (ortodoksnih, katoličkih),...

    Neka je ovo pismo i distribuirano u Crkvi, ali kakve veze ima pohađanje satova etike i isključivanje mogućnosti daljnjeg vjerskog života. Meni je to na korak do proglasa da kršćanin mora nositi križić na lančiću oko vrata u suprotnom nije pravi kršćanin. Pa što nije pred 76 godina u jednom totalitarnom diktatorskom režimu jedna nacija morala nositi žutu šestokraku zvijezdu ušivenu na odjeći da bi druga nacija znala tko su, šta nije jednom drugom vjerom ili njenim tumačenjem od strane vođa te vjere uvjetovano da se žene moraju pokrivati od glave do stopala? Šta nije Crkva upravo sponzorirala održavanje ginekološkog kongresa? Šta nije pred izbore jedan visoki crkveni velikodostojnik iskoristio svečanu misu u Ludbregu da decidirano savjetuje vjernike za koga glasati ili ne glasati?

    Ne sviđa mi se to ako to, onda ne može ovo razmišljanje. Isus je rekao; "Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe". Prema svemu što sam navela ja ne vidim da tu ima puno ljubavi, samo ograničenja.

    Hvala Juroslave što si nam sve lijepo objasnio, ali ja kao vjernica koja živi vjeru i čija djeca pohađaju crkveni vjeronauk ne mogu prihvatiti ovakve stavove Crkve ili njenih predstavnika.

  29. #79
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Hvala Juroslave što si nam sve lijepo objasnio, ali ja kao vjernica koja živi vjeru i čija djeca pohađaju crkveni vjeronauk ne mogu prihvatiti ovakve stavove Crkve ili njenih predstavnika.


    Neću ulaziti u ostatak posta, svatko naravno ima pravo na svoj osobni stav, ali šta nije crkveni vjeronauk organiziran samo u godinama kad se primaju sakramenti (pričest i krizma)?

  30. #80
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    magriz

    Ne brigaj, ja sam znala potpisivati i one s kim se skoro nikad ne slažem, bitno je što se piše, a ne tko piše.

    Peterlin, da pojasnim, anemona je navela primjer, dakle, da je zbog opterećenosti sviranjem, dijete izabralo ne ići na školski vjeronauk, da si odtereti satnicu.

    Uopće ne znamo "obavljaju" li djetetovi roditelji mise, ili ne, ali ovako nekako postupiti, kalkulacijom u smjeru "što se trenutno više isplati", mi nekako nije ok.
    Nije dijete odabralo umanjiti satnicu, nego roditelji, jer dijete nije moglo izdržavati taj tempo. Veliki je glazbeni talent i roditelji su procijenili da je trenutno važnije njegovati taj talent, nego ići na izborni vjeronauk. Nešto je otpasti moralo.
    Ali nitko ih nije upozorio da bez izbornog vjeronauka u školi, dijete ne može na prvu pričest.
    Dijete je u glazbi u rangu profesionalnog sportaša - treninzi svaki dan u gradu poprilično udaljenom.

  31. #81
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    zašto bi ih itko upozorio? to stoji u kurikulumu. treba čitati

  32. #82
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    zašto bi ih itko upozorio? to stoji u kurikulumu. treba čitati
    Bas...
    A i nije se mijenjalo 20 godina.

  33. #83
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Bas...
    A i nije se mijenjalo 20 godina.
    nazalost. a i nece

  34. #84
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    , a zmiriti na planinarenja i ine aktivnosti koje se odvijaju umjesto sudjelovanja u euharistiji mi je u najmanju ruku licemjerno.
    a zasto se ne bi moglo povezati planinarenje, izlet s misom, velim ne mora biti uvijek na točno određenoj misu u određenoj župi.

    to je isto kad ideš na go, pa otiđeš tam i na misu

  35. #85
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    zašto bi ih itko upozorio? to stoji u kurikulumu. treba čitati
    Ha ha ha. Dobro.

  36. #86
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Opet se vraćamo na to da je sve stvar izbora. Ako nešto odabireš preuzimaš i obaveze koje to nosi sa sobom.

  37. #87
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Nije dijete odabralo umanjiti satnicu, nego roditelji, jer dijete nije moglo izdržavati taj tempo. Veliki je glazbeni talent i roditelji su procijenili da je trenutno važnije njegovati taj talent, nego ići na izborni vjeronauk. Nešto je otpasti moralo.
    Ali nitko ih nije upozorio da bez izbornog vjeronauka u školi, dijete ne može na prvu pričest.
    Dijete je u glazbi u rangu profesionalnog sportaša - treninzi svaki dan u gradu poprilično udaljenom.
    Pa super - nek samo nastavi. Sakramente može dobiti i naknadno ako dijete to bude htjelo, a glazbeno obrazovanje ne može. Sretno!

  38. #88

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    32

    Početno

    Veliki sam protivnik mijesanja crkve i skole, ali ne vidim u ovom pismu nista sporno. Tko je uistinu vjernik, taj ce odabrati ici na vjeronauk i ici na misu ionako. Oni koji se pricescuju i krizmaju iz nekog obicaja - to mi je tek licemjerje. Upravo radi takvih crkva i broji toliki postotak `vjernika`. Da takvi prestanu ici na sakramente, ne bi nam crkva diktirala nista jer ne bi brojcano imali legitimitet uplitati se u skolstvo.

  39. #89
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne smatram licemjerjem kad osoba za sebe kaže da je vjernik, a ustvari nije "pravi" vjernik.

    Tako imamo i radnik i "radnik", liječnik i "liječnik", profesor i "profesor".

    Da li je neadekvatni profesor matematike licemjer jer se predstavlja kao profesor?

  40. #90
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj Inez prvotno napisa Vidi poruku
    Veliki sam protivnik mijesanja crkve i skole, ali ne vidim u ovom pismu nista sporno. Tko je uistinu vjernik, taj ce odabrati ici na vjeronauk i ici na misu ionako. Oni koji se pricescuju i krizmaju iz nekog obicaja - to mi je tek licemjerje. Upravo radi takvih crkva i broji toliki postotak `vjernika`. Da takvi prestanu ici na sakramente, ne bi nam crkva diktirala nista jer ne bi brojcano imali legitimitet uplitati se u skolstvo.

    I tako ispada da Crkva radi na vlastitom rastrojstvu..

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    zašto bi ih itko upozorio? to stoji u kurikulumu. treba čitati
    Može link? Ili citat...

  42. #92
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    baš sam to htjela pitati? piše li? i moram li ja kao roditelj čitati kurikulum?

    anemona, zaboravila si i: svećenik i "svećenik"

    očito ni oni nisu usuglaženi s kriterijima pravog vjernika a nemaju niti istu čeking listu

  43. #93
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    išla sam tražit, ali ne mogu više naći. no znam da sam to čitala. a i to je djeci rečeno u školi na vjeronauku, a i u crkvi svećenik je isto naglasio.

  44. #94
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kod nas nije rečeno u školi, ni u Crkvi, nego sad napisano na listiću za upis na crkveni vjeronauk.
    Čula sam za to prošle godine kad je bio aktualan ovaj slučaj o kojem sa pisala.

  45. #95
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    a vidiš, ja za to znam još od prije prvog razreda jer sam razgovarala s našim (prošlim) svećenikom da ne ide na školski nego samo na župni vjeronauk

  46. #96
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    a vidiš, ja za to znam još od prije prvog razreda jer sam razgovarala s našim (prošlim) svećenikom da ne ide na školski nego samo na župni vjeronauk
    Pa što nam nisi rekla?

  47. #97
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    a vidiš, ja za to znam još od prije prvog razreda jer sam razgovarala s našim (prošlim) svećenikom da ne ide na školski nego samo na župni vjeronauk
    je ali župski je organiziran samo u 3 i 8 razredu, kod nekih je još i od 6 godina do 2 razreda osnovne.

  48. #98
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    je ali župski je organiziran samo u 3 i 8 razredu, kod nekih je još i od 6 godina do 2 razreda osnovne.
    da i?

  49. #99
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    magriz, i može se pričestiti i krizmati s te dvije godine vjeronauka? Ukoliko uopće imate namjeru?

  50. #100
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja sam trazila da ide samo u crkvu na vjeronauk. cijelu osnovnu skolu. s proslim svecenikom to je moglo. ovaj novi ne dozvoljava

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •