Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Dizanje zeluca tijekom obroka

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    41

    Početno Dizanje zeluca tijekom obroka

    Drage mame,
    pisem jer se mozda neka od vas susrela s ovim prije nego se s problemom obratimo nekoj strucnoj osobi jer stvarno ne znam sto da radim.
    Dakle, imamo 14 mjeseci i otkad smo krenule s dohranom nije bilo nikakvih problema. Sve je namirnice prihvatila, pojela bi svaki obrok svoju kolicinu bez problema. I evo sad prije otprilike dva tjedna pocelo se dogadati da joj se tijekom skoro svakog obroka (rijetko koji prode bez) poceo dizati zeludac do te mjere da mi ju je stvarno zao ni gledati, a vise puta se dogodilo da je povratila (manju kolicinu, a jucer skoro pola od svega sto je pojela). Ona jadna i dalje nastavi jesti bez obzira sto joj se dize zeludac, ali meni je ovo prestrasno. Da napomenem, kasice su uvijek iste odnosno u smislu da je sve namirnice vec probala, nisam joj uvodila nista novo da bi to mogao biti problem.
    Hvala vam puno unaprijed.

  2. #2
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zasto jede kasice s 14 mjeseci? Pokusaj joj dati normalnu hranu.

    Normalna hrana se moze ponuditi i bebi od 6 mjeseci, na samom pocetku dohrane. S 14 mjeseci bi trebala jesti ama bas sve s ostatkom obitelji, u istom stanju kao i svi.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    41

    Početno

    Znam, ali nije htjela jesti cim bi bili komadici pa nisam htjela forsirati. A sad kad je unatrag neko vrijeme krenula i s ovim da joj se dize zeludac skroz sam odustala od ikakvih pokusaja osim miksane hrane. Ne znam koliko bi njoj sad pomoglo da joj dajem krupnije nego do sad tj.normalno kao mi kad joj se i na skroz miksano dize zeludac :/

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moguce da joj ne odgovara vise. Svakako je predugo hraniti dijete kasicama do iza godine dana.

    Daj joj nesto mekse, tipa banane, zrele kruske, lubenicu. Neka prvo pokusa to jesti sama, a onda predjite na nesto konkretnije.

  5. #5
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Ako joj se diže zeludac na sve kaj joj ponudis, obrati se pedijatru. Slazem se da sa 14mj ne bi trebala kasice jesti a opet razumijem zasto ih jede ali kocis joj razvoj, zvakanke je vec trebalo biti uspostavljeno.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Možda stavljaš nešto intenzivno od mirisa, počni od početka s pojedinačnom hranom i probajte dat u početku veće teksture

  7. #7
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Sve jede miksano?Nista u komadima?
    Mi imamo problema s jelom zato pitam.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lisbeth prvotno napisa Vidi poruku
    Znam, ali nije htjela jesti cim bi bili komadici pa nisam htjela forsirati. A sad kad je unatrag neko vrijeme krenula i s ovim da joj se dize zeludac skroz sam odustala od ikakvih pokusaja osim miksane hrane. Ne znam koliko bi njoj sad pomoglo da joj dajem krupnije nego do sad tj.normalno kao mi kad joj se i na skroz miksano dize zeludac :/
    A kako je s govorom? Razumijevanje i izražavanje? Fina motorika? Pincetni hvat (igračke i drugo)?

    Pitam iz iskustva, jer moj stariji je imao ovakve smetnje pa smo to rješavali u Suvagu. Dijagnoza je bila kašnjenje u razvoju neurološkog sustava. Riješilo se, ali je trajalo. I bila je vezana trgovina - gruba motorika, fina motorika i govor. Još je bilo i problema sa sluhom... ali nema veze. On je znao žlicom promašiti usta dugo dugo, do...štajaznam iza treće godine.

    Pitaj pedijatra uputnicu za neurologa. Nemaš razloga za brigu, ne još, ali možda je bolje puhati na hladno.

    Poslušaj cure kad kažu da dozvoliš djetetu da jede samostalno stvari koje voli... probaj, malo eksperimentiraj - svaki dan nešto drugo, a ako ne uspiješ odmah, nemoj previše brinuti ali ni odustati.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo linka na sličan stari topic: http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-70631.html

  10. #10
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Mom sinu se dizao želudac ako je u nečem što bi trebalo biti "glatko" našao grudicu: pire krumpir, voćni jogurt, gris... Inače je sve jeo normalno i u komadićima: meso, voće, povrće... To je trajalo... neznam sad više točno, ali sigurno do godinu i pol.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    41

    Početno

    Ellica, da jos uvijek sve miksamo. Njoj su tek s 10 mjeseci izasli prvi zubici, pa nije imala ni cime zvakati, pa nisam htjela forsirati. I sad nas je ovaj problem malo zakocio.
    Kris ZG, citala sam strucne clanke i pise da zvakanje treba biti uspostavljeno do otprilike godinu i po dana, zato nisam ni forsirala nego sam mislila postepeno da imam vremena.
    Peterlin, da, sve ostalo je i vise nego u redu. Na sistematskom s godinu dana doktorica je rekla da je super. Krv i urin nalazi savrseni. Osim tog dizanja zeluca, sve je super. I motorika i govorni razvoj.
    Rebbeca, e bas to sto ti opisujes. Evo jucer je od mahuna bilo svako toliko malo nekih vlakana, odmah joj se dizao zeludac. Znaci njemu nije bilo nista i samo je s vremenom prestao?

  12. #12
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Mojoj se to i dogada s ruckom.
    A zna zvakati.Njoj se dize zeludac na sve vezano uz rucak.Jednostavno ga ne jede.Osim juha i smiksanog.
    Znaci jucer jede juhu s tijestom i to ok.Stavi u usta mrkvicu i povraca joj se.A poslije najnormalnije zvace zlevanku s tikvicama.
    Ali ona jede i komade.....
    Ja sam bila kod gastro,ali nisam pametnija.Njihovo je dok napreduje ok.Dajte joj kako zeli.....
    S njom je isto sve ok ostalo.
    Nisam ti bas pomogla.
    Posljednje uređivanje od ellica : 21.09.2016. at 11:46

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lisbeth prvotno napisa Vidi poruku

    Peterlin, da, sve ostalo je i vise nego u redu. Na sistematskom s godinu dana doktorica je rekla da je super. Krv i urin nalazi savrseni. Osim tog dizanja zeluca, sve je super. I motorika i govorni razvoj.
    Rebbeca, e bas to sto ti opisujes. Evo jucer je od mahuna bilo svako toliko malo nekih vlakana, odmah joj se dizao zeludac. Znaci njemu nije bilo nista i samo je s vremenom prestao?
    To je super.

    Znači, samo treba imati strpljenja i polako navikavati dijete da žvače. Daj joj ono što voli (štajaznam, šnitice banane) i polako kreni. Možda je jednostavno senzorički osjetljivija, ima toga. Ovo što opisuješ je manje zlo. Naučit će.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj Lisbeth prvotno napisa Vidi poruku
    Njoj su tek s 10 mjeseci izasli prvi zubici, pa nije imala ni cime zvakati, pa nisam htjela forsirati. I sad nas je ovaj problem malo zakocio.
    ok očito si zakasnila, ali izbijanje zubiju nije nikakva zapreka za žvakanje, ako te tješi moj najstariji je dobio prvi zub s 11 mjeseci, a uredno je jeo komadiće od 7-8 mjeseci, nije tebi sad čitaba, nego nekom drugom ko će doć i pročitat poslije.

    a sad napred i počni s pojedinačnom hranom, iam osjećaj da je ipak problem u okusima
    i daj opiši kak ti vidiš da se njoj digo želudac, kaj radi pritom?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    41

    Početno

    Sve u redu. Hvala na savjetima
    Jelena, nekako sam zakljucila da nije u okusima problem jer stvarno nisam uvodila nista senzacionalno novo. Dakle, kombinacije koje je prije jela bez problema sad joj se digne zeludac. Nije promjenjena ni tekstura, ni zacini, ni namirnice.
    A vidim kao na odrasloj osobi tj.kao i kad se nama digne zeludac, jako otvori usta i proizvede onaj zvuk kao nagon za povracanje. Nekoliko puta je i povratila manju kolicinu vani. Jedino sto me spasava je sto jadna pojede sve koliko god joj se dize zeludac.
    Posljednje uređivanje od Lisbeth : 21.09.2016. at 12:37

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •