Stranica 19 od 37 PrviPrvi ... 9171819202129 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 901 do 950 od 1813

Tema: "Bandicev"zakon o mami odgajateljici

  1. #901
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Uvijek se ponovo iznenadim zlu koje živi u nekim ljudima.

  2. #902
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek se ponovo iznenadim zlu koje živi u nekim ljudima.
    i ja isto beti, i ja isto.
    posebno se uvijek ponovo iznenadim moralnim vertikalama koje sa svoga trona svoj život predstavljaju kao jedino ispravno.

  3. #903
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Meni se evo cini da Beti ne nudi svoj odabir kao univerzalno idealno rjesenje vec upravo kao svoj odabir, koji njoj (i njenoj obitelji) najvise odgovara. I jasno je iz napisanog da ne misli isti odabir nametat svojoj kceri niti je uvjeravat da je to jedan jedini put. To sto smatra da moze i drugim obiteljima odgovarat, pa zasto ne bi to smatrala, a i rekla.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 14.04.2019. at 14:34

  4. #904
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    OK, ali ovo nije tema o osobnim odabirima, nego u društvenom financiranju osobnih odabira

  5. #905
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    OK, ali ovo nije tema o osobnim odabirima, nego u društvenom financiranju osobnih odabira
    Ok, društveno financiranje osobnih odabira.
    Moj prijatelj nema djecu niti ih planira imati. Zašto se iz onoga što on od svojeg dohotka izdvaja za poreze i prireze financiraju vrtići i odabir drugih da imaju djecu? Ili porodiljne i roditeljske naknade?
    Ili, moja prijateljica ima izrazito veliku plaću, doktoru ide samo privatno. Zašto se od njene plaće izdvaja za zdravstvo i osobni odabir drugih da se liječe preko hzzo-a kada su bolesni?
    Ove dvije stvari su mi u rangu izdvajanja grada Zagreba za majke odgajateljice.
    Vjerojatno ih ima još, ali sada se drugih nisam sjetila.

  6. #906
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Cathy solidarnost je nesto cega se ja ne bih tako olako odrekla.
    Americki sustav koliko platis toliko dobijes nije najbolje rjesenje.
    Je za bogate.
    Hoce li osoba koju opisujes zbilja uvijek moci platiti medicinsku uslugu? Zamislimo je samo da joj treba neka operacija. Pa i slijepog crijeva. Hoce li sve moci platiti?

    Problem koji se susrece u gradu ZGB sto jako puno nas misli da se novac ne koristi ispravno. I to je nesto sto bi se trebalo promijeniti na izborima. Konacno izaci i glasati.
    Ali imamo vec topik o glasanju gdje se beznadje kod mene prve vidi.
    Ali bezobzira solidarnost ne bih dirala.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 15.04.2019. at 08:57

  7. #907
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto bi netko pomislio da bi moj odabir bio ne raditi? Radila sam ja itekako, vratila državi ono što je platila za moje skolovanje, ali nakon dvadeset godina rada više nisam mogla davati svoje vrijeme, svoje znanje i sebe samu na psihički teškom poslu.
    Morala sam odvagnuti i shvatila da je moje zdravlje važnije od svakog posla. Ovo treće dijete je samo bio uteg na vagi otkaza.
    Ne stojim na strani te "bandićevske" mjere radi sebe, nego radi onih kojima je potrebna.
    I, da, solidarnost je najbolja stvar koju možemo pokazati.

  8. #908
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Beti, tu mjeru ne dobije onaj kome je potrebna, nego onaj tko ima troje djece. To znači nije socijalna mjera. Na primjer, da ti živiš u Zg, mogla bi ju dobiti, a - žao mi je što to komentiram, ali znam zato što si o tome sama pisala na forumu - definitivno ti nije potrebna.

  9. #909
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da ne bih bila krivo shvaćena, naravno da bih uzela tu mjeru da mi je bila dostupna!
    Kao što sve koje rogobore o toj mjeri, uredno uzmu onih 60000 kuna za treće dijete, umjesto da uopće ne daju zahtjev, nego to poklone gradu za vrtiće.

  10. #910
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    ... ili za fontane .

    54.000 kn

  11. #911
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    U Splitu je 55.000 I itekako cu ih trazit (ako sve bude u redu, a grad u medjuvremenu ne bankrotira), makar nike da ne bi mogla bez njih.

  12. #912
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ova rasprava nema vise smisla... cijelo vrijeme se vrtimo u krug s istim argumentima.

    Uglavnom, tako ja nemam ništa za dodati, samo ću doliti ulje na vatru i reći da npr. ako obitelj / roditelj dobije status jer ima troje djece, to ne mora biti samo do 15.tog rođendana tog djeteta. Jer ako dobiju 4. dijete mogu prekinuti korištenje statusa za 3. dijete koje možda ima već 3-4-5 godina i mogu aktivirati status za 4. dijete do njegove 15. godine.
    Dakle nema nikavih problema s tim ženama i kako će one na tržište rada u kasnoj dobi... ako nam Bandić ostane dugo na vlasti netko tko bude imao 4, 5, 6 djece moci će jako dugo koristiti status .

    Al, neka djece .

  13. #913
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kaj bu bilo ako Bandić ne dobije sljedeće izbore?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #914
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa kako bi ih samo mogao izgubiti?

    Za budućnost mjere tko zna, ali za one koji su dobili status, koliko znam to vrijedi, ne može im se oduzeti.

  15. #915
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Zapravo, bilo bi najbolje da se njega proglasi doživotnim gradonačelnikom da ne trošimo bezveze novce za izbore. Napravimo to i na razini države, preskočimo izbore, ušteda će biti još veća. I svi sretni. Oni koji nisu su ionako već otišli.

  16. #916

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam recimo ne primala djecji godinama jer mi kao ne treba. A onda sam shvatila da se ja krpam, planiram i rastacem u koverte, i da cu mudrije od drzave potrosit djecji. I iskreno, mislim da bi se znanstvenom metodom dalo utvrdit da sam mudrije raspolagala tim novcem i primam i dalje. Danas mi se to moje odricanje cini mladenackom ludirijom... I da mogu trazila bih da mi se i tih sedam, osam godina isplati sad.
    O mjeri se vise nema sto pisat. Svi smo svjesni da nije bajna. Neki misle da se ti novci mogu gore procerdat u obiteljima s djecom, neki da mogu gore u gradu. I to su dva ravnopravna gledista. Ja sam optimist pa mi se cini da obitelji u prosjeku pametnije trose novce od grada pod bandicem. A i ne dira me osobno ta mjera, iako javno i glasno kazem da imamo priliku moj muz s obzirom na struku i primanja u ovim godinama sigurno bi ju koristio. Ne bismo imali jos djece zbog nje, ali bismo ju koristili...

  17. #917
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, društveno financiranje osobnih odabira.
    Moj prijatelj nema djecu niti ih planira imati. Zašto se iz onoga što on od svojeg dohotka izdvaja za poreze i prireze financiraju vrtići i odabir drugih da imaju djecu? Ili porodiljne i roditeljske naknade?
    Ili, moja prijateljica ima izrazito veliku plaću, doktoru ide samo privatno. Zašto se od njene plaće izdvaja za zdravstvo i osobni odabir drugih da se liječe preko hzzo-a kada su bolesni?
    Ove dvije stvari su mi u rangu izdvajanja grada Zagreba za majke odgajateljice.
    Vjerojatno ih ima još, ali sada se drugih nisam sjetila.
    te stvari sasvim sigurno nisu u istom rangu! (cinjenice)

    prve dvije su normalni mehanizmi europske zapadne demokracije kao dio welfare state koncepta.

    treca mjera, nije demografska: na ovih 18 strana je napisano ponesto o tome, a ako se gledaju iskustva zadnjih 20 godina u europi po tom pitanjau (a znoje se mozgovi), nema sanse da takav tip mjere poluci bilo kakav uspjeh na polju povecanja stope radanja.
    principjelno mjere koje probleme 21 stoljeca pokusavaju rjesiti metodama 19 stoljeca su osudene na neuspjeh (kako ono bjese, problem ne mozes rjesavati na razini na kojoj je nastao) u prevodu: bilo kakve mjere koje na demografskom polju u zemljam aeuropske demokracije zele povecati stopu radanja, vracanjem zena metaforicki receno u kuhinju i za stednjak, po svim meritornim strucnjacima i iskustvima ne daje rezultate!

    treca mjera nija naravno ni socijalna, upravo je smijesno kako moze biti i upravo suprotno od socijalne, dakle rasipa novce koji su negdje drugdje puno potrebniji!

    ona je vrlo jednostavno mjera kojom gradonacelnik sebi osigurava pobjede na izborima! sto mu kako vidimo jako dobro uspjeva!
    sto znaci da svako "glorificiranje" mjere i zatvaranje ociju pred cinjenicama (da li zbog osobne koristi, ili lijenosti da se covjek uhvati u kostac sa cinjenicama, svejedno)
    daje vjetar u leda takvoj politici.

    cega bi svi trebali prisjetiti kada pocnu rogobariti o tim svim istim groznim politicarima, pa se prvo upitati zasto od njih i svih ostalih zahtjevaju integritet, uvid, odgovornost, ako nisu spremni to prvo traziti od sebe samih.

  18. #918
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ona je vrlo jednostavno mjera kojom gradonacelnik sebi osigurava pobjede na izborima! sto mu kako vidimo jako dobro uspjeva!
    sto znaci da svako "glorificiranje" mjere i zatvaranje ociju pred cinjenicama (da li zbog osobne koristi, ili lijenosti da se covjek uhvati u kostac sa cinjenicama, svejedno)
    daje vjetar u leda takvoj politici.

    da li je jasno onima koji zbog vlastitog interesa, ili indolencije, ili bilo cega treceg, glorificiraju ono sto bandic radi, indirektno (ili direkto, to najbolje znaju oni sami) podrzavaju koruptivno klijentilisticki princip politike na ovim prostorima (i naravno ne samo na ovim) cije katastrofalne rezultate gledamo svaki dan?

  19. #919
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    citajuci ovaj topik postaje mi zaista sve jasnije da ovu nasu zapadnu demokraciju i civilizaciju, nece unistiti, ni komet iz svemira, ni islamski fundamentalizam, ni terorizam, ni imperijalne teznje kine i rusije...

    unistit ce je lijenost karaktera i lijenost misljenja.
    dekadencija kojoj je odgovornost uvijek na onima drugima.

    i zaiste vise ne cudim nicemu, ni ovome sto citam na ovih 18 strana, ni trumpu ni kriminalcima koje biraju za premijere i predsjednike.

  20. #920
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Evo citat iz najnovijeg izvješća pravobraniteljice za djecu za 2018. godine iz kojeg je vidljivo da je Bandićeva mjera suprotna i istraživanjima i preporukama.

    ''Stopa rizika od siromaštva u korelaciji je sa stupnjem obrazovanja roditelja, a kako su siromašni roditelji često bez naobrazbe, ne mogu biti ni uspješna podrška djetetu u učenju. Prema rezultatima hrvatskih istraživanja, europskim dokumentima te izvješću EK za Hrvatsku od 2018.godine rano uključivanje u sustav predškolskog obrazovanja je od ključne važnosti za daljnji uspjeh djeteta u obrazovnom sustavu te je ključni faktor u razbijanju začaranog kruga međugeneracijskog prenošenja siromaštva te se smatra područjem investicija s najvećom stopom povrata. Značajan problem je dugotrajno siromaštvo te je Hrvatska u skupini zemalja s najvišom stopom djece koja u siromaštvu provedu četiri godine u nizu, a ovisno o duljini, veće su inegativne posljedice za budući razvoj djeteta.''

  21. #921
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Vauuu! Predrasude!!
    Zašto bi samo siromašni i neobrazovani roditelji imali troje i više djece i poželjeli biti doma s djecom!?
    Ne mogu vjerovati da postoji netko tko to korelira!
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 15.04.2019. at 18:38

  22. #922
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vauuu! Predrasude!!
    Zašto bi samo siromašni i neobrazovani roditelji imali troje i više djece i poželjeli biti doma s djecom!?
    Ne mogu vjerovati da postoji netko tko to korelira!
    A osim toga, siromašni su obično i nezaposleni i samim time nemaju pravo na vrtić, tako da mi zbilja nije jasno što je pjesnik htio reći.

  23. #923

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    57

    Početno

    Nisam iz Hrvatske, pa mozda i nemam pravo glasa o ovoj temi, ali Beti, zasto bi drzava placala bogate i obrazovane sto su odlucili ne raditi, bez obzira koliko imaju djece?

  24. #924
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    A osim toga, siromašni su obično i nezaposleni i samim time nemaju pravo na vrtić, tako da mi zbilja nije jasno što je pjesnik htio reći.
    Zapravo imaju pravo na vrtic. Jaslice tesko jer je guzva, ali itekako imaju pravo. Zapravo dobivaju i dodatne bodove kod upisa u vrtic, posebno u Zg, ako su socijalni slucaj. Cilj je djecu izloziti sadrzajima koje nemaju kod kuce , te im osigurati kvalitetne obroke.
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.04.2019. at 19:04

  25. #925
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    A osim toga, siromašni su obično i nezaposleni i samim time nemaju pravo na vrtić, tako da mi zbilja nije jasno što je pjesnik htio reći.
    pjesnik, odnosno istraživanja kažu da rano uključivanje u predškolski sustav obrazovanja ima značajan utjecaj na kasniji uspjeh djeteta u obrazovanom sustavu.
    Pjesnik, odnosno pravobraniteljica za djecu smatra kako je, uzevši u obzir tu činjenicu nesmotreno financijski podupirati neobrazovanje djece predškolske dobi.

    Ova gore citirana tvrdnja nije točna jer da je tako, odnosno da siromašni nemaju pristup vrtiću ne bi postojao toliki kontingent roditelja koji prema imovinskom cenzusu plaćaju 0 kuna vrtić
    nije točno ni da nezaposleni roditelji ne mogu upisati dijete u vrtić, jer osobno znam preko nekoliko primjera gdje barem jedan roditelj ne radi a dijete ide u vrtić, postoje i druge osnove upisa djeteta u vrtić osim zaposlenosti
    također, nije točno da su siromašni većinom nezaposleni. Siromaštvo dolazi u mnogo oblika, nezaposlenost je samo jedan od njih. Također nipošto ne vrijedi "nezaposlenost=siromaštvo"

    A za Betin vapaj za smislom koleriranja
    Utvrđivanje koleracije, odnosno postavljanje hipoteza koje će biti potvrđene ili opovrgnute je jedna od osnovnih znanstvenih metoda
    Ako istraživanja kažu da postoji koleracija između stope siromaštva sa stupnjem obrazovanja roditelja, to znači da je netko s nižim obrazovanjem u većem riziku od siromaštva
    istraživanja nikako ne tvrde ovo što ti pišeš, a to je da "samo neobrazovani i siromašni roditelji žele ostati doma s djecom"
    Uopće ne znam kako si to iščitala iz citiranog izvješća

  26. #926
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Fedja prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam iz Hrvatske, pa mozda i nemam pravo glasa o ovoj temi, ali Beti, zasto bi drzava placala bogate i obrazovane sto su odlucili ne raditi, bez obzira koliko imaju djece?
    pa zato jer je to lijepo, lijepo je imati djecu, šta ti sad imaš protiv djece da ne želiš to financirati. Ha?!
    imaš nešto protiv djece?! Sram te bilo!

  27. #927
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Samo što ne bih rekla da postoje podaci o tome koriste li Bandićevu mjeru siromašni i neobrazovani ljudi. Imate li takve podatke? Jer ako nemate, onda su ovo što pišete zaista predrasude, jer pretpostavljate da su ljudi koji imaju 3+ djece i koriste mjeru neobrazovani i siromašni. Što uopće ne mora biti točno.

    Ja se zaista ne slažem da je predškolsko obrazovanje od presudne važnosti za djecu. Jest, ako kod kuće ne dobiju poticaje, ali ako dobiju onda bome nije.

  28. #928
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Vauuu! Predrasude!!
    Zašto bi samo siromašni i neobrazovani roditelji imali troje i više djece i poželjeli biti doma s djecom!?
    Ne mogu vjerovati da postoji netko tko to korelira!
    Bogate obitelji s troje i više djece će ionako ostati kod kuće s djecom ako to žele.
    Ima puno pametnijih stvari nego financirati da dobrostojeće obitelji koriste mjeru koja ne služi ničemu. Istovremeno u Zagrebu neka djeca nemaju za obrok u školi.

    Siromašne obitelji bi trebale dobiti pomoć kroz sustav socijalne skrbi i djeca bi im trebala ići u vrtić/boravak. Naknade za obitelji u potrebi nitko ne dovodi u pitanje.


    Potpuno je nepotrebno da netko tko ima vilu od 500.000€ i troje djece u Zagrebu dobiva naknadu za majku odgojiteljicu iz proračuna.
    Također smatram lošim da se djeci koja imaju rizik od siromaštva kao što je navedeno u izvješću, onemogućava pristup predškolskom obrazovanju jer im majke koriste spomenutu mjeru.

  29. #929
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Fedja prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam iz Hrvatske, pa mozda i nemam pravo glasa o ovoj temi, ali Beti, zasto bi drzava placala bogate i obrazovane sto su odlucili ne raditi, bez obzira koliko imaju djece?
    Zato što je to osnova na kojoj počiva ova mjera. Znači, nagrađuje se (najčešće) majka zato što je odlučila povećati natalitet cijelog naroda, rađanjem tog trećeg, državi tako potrebnog djeteta.
    Možda ne znaš da je natalitet u Hrvatskoj jako nizak ili čak negativan, nisam tražila brojeve, i treba učiniti sve što se može da žene rode više djece.
    Ima raznih tih mjera, a grad Zagreb se odlučio na ovu i na davanje velike svote novaca kad se rodi 3.dijete (54000kn).
    Moj grad daje nekih 1500kn, našem gradonačelniku natalitet nije važan.
    Tako da svaka lokalna vlast odlučuje samostalno. Na državnoj razini su sve mjere u cilju povećanja nataliteta nikakve. Gotovo ne postoje. Ima nešto sa pomaganjem otplate stambenih kredita. Bit će od jeseni. I vjerojatno će se delimitirati naknada na roditeljskom dopustu.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 15.04.2019. at 21:15

  30. #930
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku

    istraživanja nikako ne tvrde ovo što ti pišeš, a to je da "samo neobrazovani i siromašni roditelji žele ostati doma s djecom"
    Uopće ne znam kako si to iščitala iz citiranog izvješća
    Pa, to si napisala

  31. #931

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    57

    Početno

    Potpuno je razlicita mjera jednokratni iznos na trece dijete i placanje 15 godina roditelju da cuva svoje dijete. Obrazovani roditelji mnogo vise doprinose drzavi tako sto rade u struci, unapredjuju nauku, kulturu, zdravstvo, obrazovanje ili vec za sta su skolovali, te placaju poreze koji se usmjeravaju u obdanista, skole i sl. Drzave u kojima najvise visokoobrazovanih zena radja trece dijete su skandinavske drzave, ali tamo zene rade jer imaju pogodne uslove porodiljskog, predskolske ustanove i oceve koji ravnopravno ucestvuju u svim roditeljskim obavezama i radostima. To su pronatalitne mjere koje su u interesu drustva i emancipacije zena.

  32. #932
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Samo što ne bih rekla da postoje podaci o tome koriste li Bandićevu mjeru siromašni i neobrazovani ljudi. Imate li takve podatke? Jer ako nemate, onda su ovo što pišete zaista predrasude, jer pretpostavljate da su ljudi koji imaju 3+ djece i koriste mjeru neobrazovani i siromašni. Što uopće ne mora biti točno.

    Ja se zaista ne slažem da je predškolsko obrazovanje od presudne važnosti za djecu. Jest, ako kod kuće ne dobiju poticaje, ali ako dobiju onda bome nije.
    Evo malo alarmantnih i poraznih podataka o predškoli u Hrvata .

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...sanse/6252066/

    Ne znam ima li itko statistiku o majkama odgojiteljicama, ali od njih 3000 ja ih (iz kvarta/parkića) poznajem 20-tak... nisu jako neobrazovani i nisu jako siromašni, ali jesu skoro sve nižeg obrazovanja i nižih primanja.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 15.04.2019. at 22:12

  33. #933
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    nižeg od čega? toliko nižeg da neće djeci objasniti da je zemlja okrugla i pojam brojanja?
    Pa baš ovaj članak objašnjava zašto i gdje djeca u Hrvatskoj nisu uključena u vrtiće, tako da mislim da to nema nikakve veze sa Bandićevim odgajateljicama, nemojmo pretjerivati.

  34. #934
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne toliko nižeg, nego imaju 4-5-6 djece i ne stignu one to, i “nisu u tom filmu”, misle da to nije ni potrebno. Vise puta sam čula u parku komentar “pa neće valjda djecu prije škole učiti slova i brojeve, pa to se uci u prvom razredu”. Ne poznajem sve takve obitelji u Zagrebu, ali one koje poznajem i s kojima se se moja djeca družila uklapaju se u tu sliku iz članka...

  35. #935
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa niti u vrtiću se ne uče slova i brojevi.

  36. #936
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ne toliko nižeg, nego imaju 4-5-6 djece i ne stignu one to, i “nisu u tom filmu”, misle da to nije ni potrebno. Vise puta sam čula u parku komentar “pa neće valjda djecu prije škole učiti slova i brojeve, pa to se uci u prvom razredu”. Ne poznajem sve takve obitelji u Zagrebu, ali one koje poznajem i s kojima se se moja djeca družila uklapaju se u tu sliku iz članka...
    Pa u kojem kvartu ti to živiš? Nije valjda Jelkovec.
    U mojim parkićima si "izopćen" ako dijete ne ide sa dvije godine na bar dvije-tri aktivnosti.
    A u vrtić se kreće nakon par godina tete čuvalice.
    Posljednje uređivanje od Cathy : 15.04.2019. at 22:35

  37. #937
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kako se ne uče Mima? Naši od 4. godine imaju crtancice u kojima vježbaju oblike i polagano i slova (tko hoće)... po sobi su izlijepljeni plakati i posteri sa slikama predmeta koji počinju slovima od A do Z... kod moje male većina djece ima 5 godina, tek sad ovo proljeće i ljeto pune 6 godina i većina ih zna toliko slova da pišu jednostavne rečenice, čestitke i znaju napisati imena sve djece iz grupe... moja skoro dnevno donosi po 10-tak crteža druge djece koja imaju ispisane smislene rijeci. A imaju 5 godina.

    Cathy, pa svejedno jelkovec ili ona 2-3-4 slična kvarta na istoku grada, činjenica je da ti kvartovi postoje i da vjerojatno najviše MO dolazi upravo iz njih.

  38. #938
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ne znam, ne sjećam se da je moje dijete u vrtiću učilo slova. To što djeca znaju slova ne znači da ih sustavno uče u vrtiću. Drugo je ako su IZLOŽENA slovima.

    Kakvi bili da bili ti tvoji kvartovi, ti ljudi ipak žive u Zagrebu, gradu u kojem postoji gomila sadržaja za djecu, veliki broj i besplatnih, tako da ja to baš i ne bih uspoređivala sa onim što piše u članku.

  39. #939
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa dobro ako tako misliš, ali vjeruj mi da su ta djeca iako u Zagrebu izložena samo ulici ispred svoje kuce dok mama pere veš i kuha za mnogobrojnu obitelj i rijetko idu na bilo kakve aktivnosti. Čak neku od njih nisu nikada doveli niti na jedan rođendan u igraonici na koji su bili pozvani “jer nemaju za poklon”.

  40. #940
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ok Bubilo, svatko ima svoja iskustva. I ja živim u siromašnom kvartu, ali ovakva iskustva zaista nemam, iako poznajem i obitelji s puno djece, i nezaposlene roditelje koji nisu uopće mogli upisati djecu u vrtić.

  41. #941
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I da, ne uče ih sustavno slova. Ali su izloženi slovima i mnogo djece ih svlada u dobi od 5-6 godina. Dakle godinu - dvije prije škole. Dakle, ta djeca nisu izoložena slovima i ako ne idu u vrtić u prvom razredu odskaču i zaostaju za ovima koji su “bili izloženi”.

  42. #942
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ima kod mene i kulturalnih razlika... nije samo “obična nezaposlenost” u pitanju.

  43. #943
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Eh, fedja, i ti živiš negdje daleko od stvarnosti Koliko je visokoobrazovanih žena u Zagrebu koje svojim radom mogu pomoći razvoju društva? Ako kažem 10%,rekla sam previše.
    Većina ih radi samo da zaradi za život i/ili da bude s ljudima. Ako ih plaća da budu odgajateljuce, potakne da učine daleko više za društvo, a to je rađanje još djece (ili još jednog) tada je cilj postignut.

  44. #944
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Odskaču ako nisu bili izloženi slovima kod kuće.

  45. #945
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ok Bubilo, svatko ima svoja iskustva. I ja živim u siromašnom kvartu, ali ovakva iskustva zaista nemam, iako poznajem i obitelji s puno djece, i nezaposlene roditelje koji nisu uopće mogli upisati djecu u vrtić.
    Ma ti sigurno griješiš, pa betty blue tvrdi da svi nezaposleni prvi upisuju djecu u vrtić.
    Sigurno si se nešto zabunila.

  46. #946
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam gdje je moguće upisati dijete u vrtić ako si nezaposlen, u mom prenapučenom kvartu sigurno nije. Osim ako se radi o nekakvom muljanju i lažnom zaposlenju.
    Ja sam poznavala ženu koja uopće nije bila iz Hrvatske, i slabo je znala jezik, i bila je totalno svjesna da joj kći ne zna jezik kako bi trebala, a nije malu mogla upisati u vrtić jer je bila nezaposlena.
    Evo, to su stvarno žalosne stvari, kad dijete ne može dobiti nešto što mu stvarno treba.

  47. #947

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    57

    Početno

    Mislim da ti zivis daleko od realnosti ako tako procjenjujes ulogu zena u drustvu, jer kako pises, ti skoro kao da zalis zene koje rade i imaju svoju platu, a mislim da im u biti zavidis. Ne zivim u Hrvatskoj, vec u siromasnijoj drzavi, a opet je broj visokoobrazivanih zena koje doprinise razvoju drustva mnogo visi od 10%, bas kao i muskaraca. A sve koje zele traziti novac za uloske i tampone od muza, nek mu kazu koliko kosta da im ne da manje, samo nemojte nama koje zivimo od svog rada to predstavljati kao dobar model, jer nije.

  48. #948
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kvartovi se dosta razlikuju. U našem od 5 prvih razreda 2 su boravak, 3 nisu jer toliko roditelja ne radi.
    Kod mojih prijatelja na drugom kraju grada od 5 prvih razreda, 5 su boravak.

    Kod nas u 15.30 nema vise djece u vrticu. Dežurstvo je od 16 do 17, i u tih sat vremena iz svih vrtićkih grupa u dežurstvu nema ni 10-oro djece. Poslije 16.30 ih u dežurstvu ostane 2-3 iz cijelog vrtića.
    Kod mojih prijatelja na drugom kraju grada dežurstvo je do 18h, i oko 16-17h u vrticu još uvijek ima djece.

    Kod nas u vrtić upisuju djecu nezaposlenih roditelja. Ja ih u ovih 9 godina znala osobno preko nekoliko.
    Kad su uveli mjeru majke odg. iz generacije moje kćeri je ispisano oko 15-djece iz vrtića u par grupa.

  49. #949
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, to si napisala
    Sto sam napisala? Molim te da me quotas

  50. #950
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ti sigurno griješiš, pa betty blue tvrdi da svi nezaposleni prvi upisuju djecu u vrtić.
    Sigurno si se nešto zabunila.
    Molim te quotaj me gdje sam to tvrdila

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •