Stranica 21 od 37 PrviPrvi ... 11192021222331 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,001 do 1,050 od 1813

Tema: "Bandicev"zakon o mami odgajateljici

  1. #1001

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, pa to sam već i napisala, ali bar 50%motivacije za rad je plaća.
    No, da vas pitam, zar biste išli s istim užitkom na posao, koji je naporan, stresan ili samo dosadan, da vam svaki mjesec na račun sjedne svota novaca, dostatna za baš sve što vam treba?
    A ono, išla bih na neki posao sigurno.
    Nadam se da ne na dosadan.
    Može stresan, i ovaj mi je, može naporan, i ovaj mi je.
    Ponekad idem s užitkom, većinu vremena samo idem jer o meni ovisi mnogo toga da bi normalno funkcionirali i nema mi boljeg od onog kad izvučem i riješim neku zakur... situaciju, kad pripomognem, kad dam svoj doprinos.
    Na svoj posao sada bih išla i da imam drugi izvor prihoda, ovo je moj ured, ovo je moje mjesto, ne mogu zamisliti da ga nema(m).
    A zna biti svakakav, ali i ja sam svakakva.

  2. #1002
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Tko to komu plaća 6500kn mjesečno za 3. dijete? Mjesečna isplata?
    Da ne računam opet, ali onih 4000 za mo, pa onih 54000 kad podijeliš na mjesece 6 godina, pa roditeljska naknada (2300,iako je do godinu dana veća) prve 2 i pol godine, pa povrat poreza, nabere se
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 18.04.2019. at 12:38

  3. #1003
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Jako je lijepo kada radiš posao koji te ispunajva, no često to baš i ne bude tako. No s druge strane mene ispunjava to što ja doprinosim svojoj obitelji, taj osjećaj korisnosti me ispunjava više nego posao(to onak).
    Ponavljam kao papagaj, idealna mjera bi bila smanjeno/skraćeno radno vrijeme i stvarno poštovanje toga od strane poslodavca.

  4. #1004
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne računam opet, ali onih 4000 za mo, pa onih 54000 kad podijeliš na mjesece 6 godina, pa roditeljska naknada (2300,iako je do godinu dana veća) prve 2 i pol godine, pa povrat poreza, nabere se
    zar može roditeljska naknada i mjera istovremeno?
    zar ne trebaš biti nezaposlen da bi koristio mjeru?

  5. #1005
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    zar može roditeljska naknada i mjera istovremeno?
    zar ne trebaš biti nezaposlen da bi koristio mjeru?
    Pa i nezaposleni imaju pravo na porodiljni.

  6. #1006
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i nezaposleni imaju pravo na porodiljni.
    to znam
    ali nisam znala da istovremeno možeš biti na porodiljnom i koristiti mjeru
    pa lijepo bome
    fino se može i država i grad iscicati

  7. #1007
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    a po kojem osnovu se onda računa staž u mirovinskom?
    po osnovi porodiljnog (ili roditeljskog) ili mjere?

  8. #1008
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ni ja nisam shvatila da može oboje istovremeno. Ma možemo bistriti ovako do dogodine. Zna se koje su efikasne demografske mjere.

  9. #1009
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    a po kojem osnovu se onda računa staž u mirovinskom?
    po osnovi porodiljnog (ili roditeljskog) ili mjere?
    Duplo, beneficirani radni staž.

  10. #1010
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Možeš nakon prvih 6 mjeseci bebina života dati zahtjev za odgojiteljicu. Porodiljna naknada ostaje do 3.rođendana
    Prve tri godine staž na osnovu porodiljnog 12 za 12, zatim na osnovu mo 12 za 10 mjeseci
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 18.04.2019. at 13:24

  11. #1011
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ako je netko propustio brojčane pokazatelje demografskih mjera koje se provode u Zagrebu
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...njima/8873999/

    Inače, od ukupno 500.000kn za stratgiju demografske obnove (čemu? pa ZG jedini ima pozitivni priordni prirast, kako tvrdi MB) prava montiphytonovska crtica je da je 250.000 otišlo na anketu u kojoj su anketari - gle čuda - saznali da 76% Zagrebčana u dobi 18-39g želi iseliti iz Zagreba i Hrvatske. Možda da su količine naših poreznih kuna koje se jednostavnom nabavom prelijevaju u džepove podobnih malo manje bi i postotak onih koji žele odseliti bio niži...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 16.05.2019. at 20:18

  12. #1012
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Silly, ako nisi već pročitala, diši prvo duboko .

    http://net.hr/danas/hrvatska/bandic-...a-za-proracun/

    Ali Plenki će sigurno preuzeti mjeru pa će svima biti super.

  13. #1013
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    300 000 000 kn ili 40 000 000 € godišnje.
    A broj raste...

  14. #1014
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    htjela bih biti zla al ipak nemam volje to natipkati.
    sve u svemu lijepo, bas lijepo.

  15. #1015
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ovo kao da je plaćeni oglas. Čisto žuto novinarstvo, ako se to novinarstvom i može zvati).

  16. #1016
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    300 000 000 kn ili 40 000 000 € godišnje.
    A broj raste...
    Ma pravi izbor za grad Zagreb, vidi se da se o prioritetima i efikasnom trošenju naših poreznih novaca dugo i pažljivo razmišljalo...
    Znači ca 4000 korisnika i za njih 40.000.000E godišnje, to je samo 10.000E po glavi godišnje radno sposobnoj osobi da sjedi doma i ne radi. Ma može Miki i više, ajmo dić na bar 15.000E godišnje, ima se, može se

    Još ubacit par fontana i srušit hipodrom i velesajam, bit će Zagreb mala Ženeva ko što je Hrvatska mala Švicarska

    A cijeli proračun je “pišljivih” 10.000.000.000kn od čega pola financirano od poreza i prireza na dohodak. Inače Grad Zagreb od svoje imovine (a svi koji žive u njemu dobro znaju koliko je grad bogat imovinom) zarađuje samo 500.000.000kn tj 5% proračuna za razliku od 50% proračuna (5 milijardi kuna) koje grad dobiva od poreza i prireza na dohodak. Ako ćemo gledati u udjelima pola od ovih 300 milijuna kuna je direktno preliveno iz plaća nas koji radimo u džepove onih koji ne rade bez da su ičim osim trećim djetetom dokazali da nisu sposobni 15godina raditi.

    Napisala bih još nešto ali sad već stvarno moram krenuti na posao, još da odlučim kojom rutom preko raskopanog grada koji je otvorio 50 gradilišta nas kojima tjednima ne vidim žive duše ali bitno je da se “dela”. Ajd, bar imam sreće da imam vode ovih dana...

  17. #1017
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    htjela bih biti zla al ipak nemam volje to natipkati.
    sve u svemu lijepo, bas lijepo.
    Potpis.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #1018
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo kao da je plaćeni oglas. Čisto žuto novinarstvo, ako se to novinarstvom i može zvati).
    ne kužim, za koga je plaćeni oglas? i što je tu žuto?

    evo, prenosim u cijelosti

    U trgovanju s HDZ-om Bandić traži da se iz državnog proračuna preusmjere milijuni za mjeru čije efekte nitko nije stručno ocijenio

    Milan Bandić već danima najavljuje da očekuje “poseban sastanak” s premijeromPlenkovićem jer očekuje podršku oko velikih “gradskih tema”. A onda je puštena i iz “dobro obaviještenih izvora” informacija da predstavnici Bandićeve stranke neće doći u utorak, 9. srpnja, na sastanak koalicijskih partnera ako tema bude “samo” – Kuščević. U tim se trenucima još uvijek nije znalo da će ministar Kuščević postati bivši…


    Milan Bandić je svjestan da raste njegov značaj, ali on i u ovom slučaju razmišlja mnogo šire. Točnije, trguje. Već je poznato da želi podršku oko promjene GUP-a da bi izgradio ono što predstavlja kao Manhattan, no mnogo je manje poznat drugi razlog Bandićeve nervoze i očekivanja da mu premijer Plenković omogući prikopčavanje na novac s državne razine.
    Gradska blagajna, naime, ne može više podnositi pritisak jednog od njegovih “davnih” predizbornih, gotovo kompulzivnih trikova. Naime, uoči prošlih lokalnih izbora u Zagrebu, u uvjetima “biti ili ne biti”, posegnuo je za nekoliko operacija za koje je bilo evidentno da se provode bez ikakvih dugoročnih analiza.


    Bandiću hitno treba novac


    Projekt “obnova fasade”, tzv. Bandićev “New deal”, je manje-više propao. “ZET karta za četiri kune” je prošla, ali već dulje vrijeme pokušavaju se pronaći mehanizmi da se ZET izvuče iz tog projekta koji je razveselio građane, ali i donio ozbiljne probleme ionako razorenoj tvrtki. U istom paketu bio je i projekt “majke-odgojiteljice”, kasnije “roditelji-odgojitelji.” Bio je to predizborni Bandićev trik koji je ušao u ozbiljnu realizaciju, sada traje već treću godinu i izvlači iz gradskog proračuna sve više i više novca.
    “Radi se o projektu koji grad dugoročno ne može izdržati i Milan Bandić ga sada pokušava “prikopčati” na državni proračun. Budimo realni, ovo je bomba za gradski proračun”, smatra Stanko Kordić, vijećnik u Gradskoj skupštini iz redova stranke Glas, ujedno i predsjednik gradskog Odbora za socijalnu skrb.


    Prošle godine trošak od gotovo 300 milijuna kuna

    Prema službenim podacima, koje nam je dostavila pročelnica gradskog Ureda za demografiju, Mila Jelavić, na temelju Odluke o novčanoj pomoći za roditelja odgojitelja i posebno propisanih uvjeta za ostvarivanje te mjere, u Zagrebu je – prema isplatama za lipanj 2019. – ukupno 4315 korisnika, odnosno “roditelja-odgojitelja”. Radi se o osobama koje primaju “plaću” od 4050 kuna neto (oko šest tisuća bruto) za skrb o troje i više djece (te nisu nigdje drugdje zaposleni, a djeca ne idu u vrtić ili jaslice).
    I iz Ureda za demografiju potvrđuju značajan rast korisnika. U prosincu 2016. (nakon što je donesena prva Odluka o tom modelu u kolovozu 2016.) isplaćeno je 1473 takvih plaća, u prosincu 2017. već ih je bilo 3217, a u prosincu 2018. – 3939 osoba. “Za navedenu mjeru iz proračuna Grada Zagreba ukupno je u 2016. godini isplaćen iznos od 21.175.918,37 kuna, u 2017. godini 200.709.438,39 kuna, u 2018. godini 290.729.287,01 kune, dok je u prvih šest mjeseci 2019. godine ukupno isplaćeno 175.243.862,73 kune”, odgovorila nam je gradska pročelnica Mila Jelavić.
    Drugim riječima, iznos za “roditelje-odgojitelje” u Zagrebu raste u milijunskim iznosima. “A istovremeno ne postoje nikakve ozbiljne analize je li ta mjera donijela ikakav demograski efekt”, upozorava vijećnik Kordić. “Pokazuje se da je to prije svega socijalna mjera. Korisnici su teško zaposlive osobe, vrlo često teški socijalni slučajevi, u većini slučajeva se žene miču s tržišta rada, a posebno je zabrinjavajuće to što je jedan od uvjeta da djeca ne idu u jaslice ili vrtiće, da im se dakle – otežava socijalizacija”, komentira Kordić.
    “Za predizbornu nepromišljenu akciju Milana Bandića izdvaja se sada već više od 300 milijuna kuna godišnje. Zamislite koliko se jaslica i vrtića moglo izgraditi. Koliko se stručnih osoba za brigu o djeci moglo angažirati. I tako olakšati roditeljima da normalno funkcioniraju na tržištu rada, a ne da ih se ovako udaljava od tržišta rada i djecu onemogućava u ozbiljnoj socijalizaciji”, kaže Kordić.


    Nema analiza o demografskim mjerama

    Na pitanje imaju li gradske službe ikakvih ozbiljnih stručnih analiza o efektima mjere “roditelj-odgojitelj”, pročelnica Jelavić odgovara niječno. “Učinkovitost mjere roditelja-odgojitelja u ovom trenutku nije moguće procijeniti budući da je njezina primjena relativno novijeg datuma te će za kvalitetne analize biti potreban protek vremena. Prvi konkretniji zaključci vezani uz mjeru očekuju se u Strategiji demografskog razvoja Grada Zagreba koja se trenutačno nalazi u javnom savjetovanju”, odgovara pročelnica Jelavić.
    Činjenica da ne postoji nikakva valorizacija mjere ni stručna procjena njena održanja izgleda da neće osujetiti gradonačelnika Milana Bandića u njegovu pritisku na Vladu RH. “Naravno, ne usuđuje se mjeru ukinuti jer to je jedna od njegovih omiljenih populističkih mjera. Samo je želi nekako riješiti na račun državnog proračuna”, smatra oporbeni vijećnik Kordić.
    Usred trgovanja brojem ruku u Saboru radi održanja na životu Plenkovićeve razorene Vlade, mogućeg izbacivanja HNS-a, guranja GUP-a, Manhattana, Bandić bi rado nekako našao i put do nekoliko stotina milijuna kuna za pokrivanje svojih navodnih demografskih mjera. U uvjetima u kojima Andrej Plenković treba Milana Bandića, njegovu strančicu i sve njegove žetončiće, sve više i više – vrlo je izgledno da će odobriti i pomoć ovoj Bandićevoj mjeri iz državnog proračuna. Tobože kao demografskoj mjeri. A zapravo mjeri Milana Bandića za održavanje njegove glasačke mašinerije.

  19. #1019
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Ja ni uz najbolju volju ne mogu razumijeti kako se taj čovjek toliko vremena drži na vlasti.

    Kad prođem kod Meštrovića paviljona samo me u solarni plexus udara...
    Manhattan na Savi mene rječiti ostavlja bez riječi... (mislim da se Antolić, Holjevac i ini u grobu prevrću)
    Oni transkripti o nećacima i nećakinjama...
    ovo rasipanje novaca na nebuloze u članku opisane i kupovanje glasova...
    šifra: Ima li tu štogod za mene?
    Posljednje uređivanje od seni : 11.07.2019. at 10:59

  20. #1020
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Novinar pita samo oporbene vijećnike, cijeli je članak jednostrano napisan.
    Ne znam, naravno, ima li grad novaca ili nema, niti da li je mjera urodila željenim ciljem ili nije, samo vidim da je članak napisan bez istraživanja.
    Bezvezan je. No, nebitno, i što mi bi da ga idem čitati. Nit' me se tiče Zagreb i njegov gradonačelnik, nit' me se treba ticati.

  21. #1021
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Novinar pita samo oporbene vijećnike, cijeli je članak jednostrano napisan.
    Ne znam, naravno, ima li grad novaca ili nema, niti da li je mjera urodila željenim ciljem ili nije, samo vidim da je članak napisan bez istraživanja.
    Bezvezan je. No, nebitno, i što mi bi da ga idem čitati. Nit' me se tiče Zagreb i njegov gradonačelnik, nit' me se treba ticati.
    pa beti, ako je Bandić uspije u svom trgovanju, postoji mogućnost da se ostvare snovi mnogih i da ova njegova predizborna, pardon, demografska mjera kupovanja glasova zaživi u vasceloj Hrvatskoj
    Plenković je trenutno u rekonstukciji vlade, ima money to burn, a Bandić je očito spreman se žrtvovati predlaganjem trgovine, pardon mjera

    a što se tiče samog članka, novinar je dao priliku Mili Jelavić da kaže nešto o rezultatima mjere, ali rezultata nema, tj nisu zabilježeni
    pijani miljarderi...

  22. #1022
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Beti meni tvoje vidjenje nije jasno. Nije novinar istrazio. OK to je grad ZGB i tebe se ne tice, mada svi znamo da si dosta pozitivno okrenuta ovoj mjeri.
    Ali treba pogeldati stanje grada. Pucaju magitralne cijevi. koje su zamjenjene ko zna kad zadnji put. bilo je tu i Buovacka, sad Novi ZGB, misteriozna rupa kod ex (kršitelj koda)o banke npr.
    Stanje mostova preko Save. Valjda si vidjela koju sliku. Kad su zadnji put sredjeni?
    Evo samo dvije sitnice. a koliko gradjana koristi vodu ili mostove? ne mzes reci da su to sitnice. to su kapitalni projekti koje treba napraviti.
    O stanju u skolama i vrticima smo ec toliko puta pisali, ali ti smatras da je u ZGB odlicno.
    Zbilja? s obziom na kolicinu novaca koja je u igri?
    al evo mozda na srecu svih gradjana RH mjera doje i do njih. za tebe prekasno. ali bit ce hrpa njih sretnih. pa cemo i to placati.
    ali mozda bole nego sve propala brodogradilista, ili pak jamstva za brodove koji nikad nece biti isporuceni. ili cemo sve platiti?

  23. #1023
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bandić je napravio izvrstan marketinški posao dok god postoje ljudi izvan ZG koji mu se dive.

  24. #1024
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,644

    Početno

    Žalosno kaj ima i unutar Zagreba onih koji mu se dive. I glasaju za njega

  25. #1025
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pa možda se opet kandidira za predsjednika RH


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #1026

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    “Pokazuje se da je to prije svega socijalna mjera. Korisnici su teško zaposlive osobe, vrlo često teški socijalni slučajevi, u većini slučajeva se žene miču s tržišta rada,
    http://forum.roda.hr/threads/90719-q...=1#post3065821

    Moj post iz 2018. je velikim dijelom točan u ishodu ove "mjere".

  27. #1027
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    E da, ali bolje je sjedit doma za 4000 kn nego delat za nor. 3-4000 kn
    To nije u redu.
    Da Bandić više plaća nerad, nego poslodavci rad.
    I to nered niže obrazovanih jer čisto sumnjam da visokobrazovane žene daju otkaz i postaju Bandićeve odgajateljice.
    Ne čudi me onda razmišljanje pojedinih kako škola, odnosno završavanje iste, nije bitno u životu.
    Ajoj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  28. #1028
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    neš vjerovati postoje i visokoobrazovni kao odgajatelji, ima ih 2-3 u mom kvartu, čak i sveučilišni profači.....

  29. #1029
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    A gdje je utrošeno vrijeme za školovanje tih majki odgojiteljica i školarina koje je država plaćala, sve one ipak imaju nekakav status (ove koje ja znam uglavnom su VŠS)?
    Apsurdistan je i što će starija djeca imati 20 plus godina, a i dalje će biti plaćene kao "majke odgojiteljice".

  30. #1030
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    tko je reko da će ostati do kraja?

    recimo pričala sam s jednom friškom odgajateljicm, i veli da im je to tada pek doslovno noći bio jedini izlaz, naprosto je morala dat otkaz jer dijete nije smijelo više u vrtić. ali planira tak ako bude toga cca 3-4 godine dok se mala osamostali, najveća će biti daleko ispod 20.

  31. #1031
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    neš vjerovati postoje i visokoobrazovni kao odgajatelji, ima ih 2-3 u mom kvartu, čak i sveučilišni profači.....
    Pa eto, ne vjerujem.
    One koje ja znam ili nisu radile ili su radile u Konzumu i sl.
    A inače, ako se nema kud s djetetom, postoji i neplaćeni porodiljski do treće godine.
    Ja sam to koristila.
    I da, svi poznati su mi govorili da sam luda. Po njima sam se trebala “vući po bolovanju” ili nažicati nekako produljenje plaćenog porodiljskog jer mi je mala imala GERB,a ne biti doma bez novca, staža i još sam si sama plaćala socijalno.
    Sad isto.
    Za neke sam luda jer ne radim četiri sata i ne cuclam državu za doplatak.
    A eto. Ja sam takva.
    Bedasta jer radim i ne iskorištavam sve živo i neživo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  32. #1032
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Znam ih nekoliko visoko obrazovanih koje koriste mjeru.
    Istina, i prije mjere vec nisu radile jer su bile kod kuce. Tj. dale su otkaz ili bile na porodiljnim prije toga.

  33. #1033
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    tko je reko da će ostati do kraja?

    recimo pričala sam s jednom friškom odgajateljicm, i veli da im je to tada pek doslovno noći bio jedini izlaz, naprosto je morala dat otkaz jer dijete nije smijelo više u vrtić. ali planira tak ako bude toga cca 3-4 godine dok se mala osamostali, najveća će biti daleko ispod 20.
    Što su dulje doma, teže će se odlučiti da uđu na tržište rada.
    Pričaju i ove koje znam, pa evo sjede doma, dvoje djece već samostalno a i treće već odavno prešlo tu neku zamišljenu granicu godina do koje su mislili biti s njima (a dijete željno druženja s vršnjacima).

  34. #1034
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Što su dulje doma, teže će se odlučiti da uđu na tržište rada.
    Pričaju i ove koje znam, pa evo sjede doma, dvoje djece već samostalno a i treće već odavno prešlo tu neku zamišljenu granicu godina do koje su mislili biti s njima (a dijete željno druženja s vršnjacima).
    ne samo to nego je i skuplje uključiti dugotrajno nezaposlenu osobu na tržište rada
    mislim, na takve intervencije na tržište rada se troše novci iz EU fondova
    ne vidim smisla da jedan kopa jamu a drugi ju zatrpava

    imam dojam da postoje ljudi koji polaze od pretpostavke da se raditi treba samo radi novca, ako ti treba
    a ako ti ne treba, da ne trebaš raditi
    čini mi se da to premisa koja prethodi zaključku da je ova mjera dobra

  35. #1035
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Znam ih nekoliko visoko obrazovanih koje koriste mjeru.
    Istina, i prije mjere vec nisu radile jer su bile kod kuce. Tj. dale su otkaz ili bile na porodiljnim prije toga.
    Ja ih isto znam dvije, visokoobrazovane, nisu radile ni prije (bile su na porodiljnima ali toliko razvučenim i spojenim da godinama već nisu radile). I ok, ne radiš, doma si i brineš o djeci, muž te financira - nije moj problem, već tvoja životna odluka. Ali da radno sposobnim osobama plaćamo da budu doma - čista zloupotreba “solidarnosti” nakon koje iskreno moja želja za solidarnošću drastično pada, kad vidim da se radi budale od nas koji radimo.

    Zamislite samo 350-400 milijuna kuna godišnje, koliko se trećih teta u grupama od 24-28 djece po vrtićima (kako je kod mojih u kvartu bilo) moglo zaposliti, koliko se zapuštenih neodržavani gradskih prostora ili ulaganja u postojeće vrtiće i škole moglo urediti za te novce da se prošire nedostatni kapaciteti (npr kod mojih su razredi od 28 djece), koliko je djece koja imaju ozbiljne potškoće moglo dobiti asistenta u nastavi, koliko je škola moglo dobiti učiteljicu za boravak. Znači umjesto da s tim novcem imamo korist za 25 djece imamo vrlo upitnu korist za jedno-dvoje, i to samo par godina. Ali boli njih džon, nisu to njihovi nego naši novci ali na žalost oni raspolažu s njima. I bezočno kupuju glasove populističkim mjerama.

  36. #1036
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Plus crno tržište, na žalost takve osobe koje su plaćene još dodatno zarađuju čuvajući tuđu djecu čiji roditelji rade osamsatno radno vrijeme, što je apsurd jer je sve to izgubljen možebitni dugoročni prihod koji to nikad neće postati jer se mogao upotrijebiti kao dugoročna investicija (a ne trošak) u vrtiće i škole koje vape za obnovom i proširenjem kapaciteta (pa u konačnici i povećanjem plaća nastavnicima u školama, zašto ne?).
    Sjećam se da je svojevremeno bila namjera uvođenja vrtićkog rada do večernjih sati u Zagrebu upravo za djecu zaposlenih roditelja-ne znam za ijedan vrtić (osim jednog privatnog) u kojem je to zaživjelo. A možda ovo više i neće biti potrebno s obzirom na ovakav broj korisnika mjere.

  37. #1037
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Što su dulje doma, teže će se odlučiti da uđu na tržište rada.
    Pričaju i ove koje znam, pa evo sjede doma, dvoje djece već samostalno a i treće već odavno prešlo tu neku zamišljenu granicu godina do koje su mislili biti s njima (a dijete željno druženja s vršnjacima).
    a ko kaže da se ne može družiti s vršnjacima i u parku, samo ne smije u vrtić

  38. #1038
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Plus crno tržište, na žalost takve osobe koje su plaćene još dodatno zarađuju čuvajući tuđu djecu čiji roditelji rade osamsatno radno vrijeme, što je apsurd jer je sve to izgubljen možebitni dugoročni prihod koji to nikad neće postati jer se mogao upotrijebiti kao dugoročna investicija (a ne trošak) u vrtiće i škole koje vape za obnovom i proširenjem kapaciteta (pa u konačnici i povećanjem plaća nastavnicima u školama, zašto ne?).
    Sjećam se da je svojevremeno bila namjera uvođenja vrtićkog rada do večernjih sati u Zagrebu upravo za djecu zaposlenih roditelja-ne znam za ijedan vrtić (osim jednog privatnog) u kojem je to zaživjelo. A možda ovo više i neće biti potrebno s obzirom na ovakav broj korisnika mjere.
    Bajka na trešnjavci je imala popodnevnu smjenu godinama, a dete je smjelo biti u vrtiću do 10 sati

  39. #1039
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Pa eto super, svi nek se upišu u Bajku na Trešnjevci i djeca marš u parkove
    Karikiram, naravno, pojedinačnih primjera uvijek ima, ali o čemu ovdje govorimo - o makroaspektu, Jelena, o tome se priča...
    Posljednje uređivanje od andream : 12.07.2019. at 11:54

  40. #1040
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    zašto onda nema svaki vrtić dio za djecu s pp, nego samo neki u gradu koji ti nisu na ruku?

  41. #1041
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    zašto onda nema svaki vrtić dio za djecu s pp, nego samo neki u gradu koji ti nisu na ruku?
    zato što će bandić, a očito uskoro i država, radije dati "majkama odjateljicama" nego ulagat u tako nešto neprofitno za njegovu fotelju.

  42. #1042
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nije loše podsjetit se o vrtićima...

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/obra...icima/9170888/

  43. #1043
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moram reći da moja kći nije išla u vrtić.
    Ni sekunde.
    Zašto?
    Zato jer nisam to mogla platiti pa je bila doma s tatom koji tada nije radio.
    Uglavnom,
    Nije išla u vrtić i rasturila je maturu.
    Biologiju je napisala osma u RH, a rekli su kako je biologija bila nemoguće teška.
    Kemiju i fiziku, engleski... ma sve je razvalila. Ne sjećam se više koja je bila.
    Ali nije nikada išla u vrtić.
    Eto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  44. #1044
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moram reći da moja kći nije išla u vrtić.
    Ni sekunde.
    Zašto?
    Zato jer nisam to mogla platiti pa je bila doma s tatom koji tada nije radio.
    Uglavnom,
    Nije išla u vrtić i rasturila je maturu.
    Biologiju je napisala osma u RH, a rekli su kako je biologija bila nemoguće teška.
    Kemiju i fiziku, engleski... ma sve je razvalila. Ne sjećam se više koja je bila.
    Ali nije nikada išla u vrtić.
    Eto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ne razumijem koji je smisao tvoje price? Naravno da vrtic nije nuzan za svu djecu u svim obiteljima. Ali ovo je statistika gledana na velikom uzorku djece iz raznih obitelji i postoji vrlo jasna veza izmedu boravka djece iz ( najcesce) socijalno ugrozenih obitelji ciji roditelji nemaju srednjoskolsko ili vise obrazovanje sa daljnjim uspjehom u skolovanju.

  45. #1045
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Slažem se s Tanči, jer teško je to samo tako odrapiti generalno da vrtić ima veze s maturom.... Mislim da je to htjela reći.

    A sad o linku - nije svejedno kakva je kvaliteta naših vrtića / osnovnih škola / srednjih škola - od kvalitete zgrade, poštivanja nacionalnog pedagoškog standarda, do kvalitete zaposlenika...

    Moji su sinovi išli u vrtić, ali u samo dvije godine bila je velika razlika u kvaliteti rada, zbog puno razloga. Slično je bilo i u osnovnoj školi. Općenito, sustav je takav kakav je - dio društva koje je isto takvo kakvo je... Moj mlađi sin imao je dugo vremena traume od maltretiranja u vrtiću/školi, stariji je to izbjegao. Ne mogu to pripisati samo sustavu - jednostavno je stariji imao više sreće što se tiče okoline (druga djeca, djelatnici, sve...). Na nešto možemo utjecati, na nešto ne.

    Još nešto sam htjela reći - heretično za ovaj forum, ali možda bi vrijedilo o tome razmisliti. Ne kažem da je sada tako, ali tako je počelo. Ideja dječjih vrtića nastala je u doba industrijske revolucije, da bi se osigurala radna snaga. Uskoro su otkrili da to ima i druge "korisne" mogućnosti - takvu djecu ustanove/društvo mogu lakše formirati nego kad su odgajani u obitelji (podložniji su usvajanju vrijednosti koje želi država, a ne obitelj). Eto, mogla bih tako do sudnjeg dana. S druge strane - budući da nisu sve obitelji jednako brižne, za mnoge je vrtić i organizirana skrb pravi spas, ali ne nužno za sve.

    Što se tiče ove prepametne izjave da je loša predškolska skrb kriva za rezultate državne mature - ma nemojte me (cenzura)... U pola Hrvatske djeca nisu obuhvaćena organiziranom skrbi iz 1000 razloga. S oproštenjem - kaj god.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.07.2019. at 09:47

  46. #1046
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja sam bila 52. na prijemnom na medicini i 15. na PMF na biologiji, iz obične prigradske gimnazije (4.9, 4.9, 5.0, 5.0). Išla 2 zadnje godine u vrtić.
    Ništa ne tražim, samo se hvalim
    Posljednje uređivanje od Cubana : 30.07.2019. at 09:50

  47. #1047
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem koji je smisao tvoje price? Naravno da vrtic nije nuzan za svu djecu u svim obiteljima. Ali ovo je statistika gledana na velikom uzorku djece iz raznih obitelji i postoji vrlo jasna veza izmedu boravka djece iz ( najcesce) socijalno ugrozenih obitelji ciji roditelji nemaju srednjoskolsko ili vise obrazovanje sa daljnjim uspjehom u skolovanju.
    A ja ne razumijem što ti ne razumiješ???
    Ali, ok. Ne čudi me. Stalno naskakuješ na mene ili “ne razumiješ”, ali kad netko na forumu napiše da mu se bljuje od mene, onda ni ne vidiš?
    Kakva veza socijalno ugroženih?
    Jesi pročitala članak ili?
    Jasno su se referirali na loš rezultat Državne mature i to povezuju s ne pohađanjem vrtića i jaslica, a ja pišem svoje iskustvo koje je skroz drukčije od njihovog zaključka.
    Ili ne smijem?
    Smeta nekome?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  48. #1048
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam bila 52. na prijemnom na medicini i 15. na PMF na biologiji, iz obične prigradske gimnazije (4.9, 4.9, 5.0, 5.0). Išla 2 zadnje godine u vrtić.
    Ništa ne tražim, samo se hvalim
    Bravo!
    I kaj si upisala i završila?
    Moja je na Mef zg 19. U Rijeci druga, a na biokemiji šesta.
    U vrtić nije išla.
    I završila Mioc.
    Kad se već hvalimo


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  49. #1049
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Tanči, poanta je da jedinka nije mjera za ništa, osim za sebe.
    Edit: medicinu.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 30.07.2019. at 10:00

  50. #1050
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    gdje se studira biokemija?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •