Stranica 2 od 37 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1813

Tema: "Bandicev"zakon o mami odgajateljici

  1. #51
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Koju prednost imaju Zagrepčanke prema svima nama ostalima!
    Rađanjem troje djece u 3 godine, nezaposlena mama riješi
    financiranje tokom 17 godina i skupi onaj minimum od 15 god staža za penziju. I još dobije onaj veliki novac za 3. dijete (kroz 5 godina).
    Naravoučenje: samo treba živjeti u Zagrebu
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 30.04.2018. at 21:17

  2. #52
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Koju prednost imaju Zagrepčanke prema svima nama ostalima!
    Rađanjem troje djece u 3 godine, nezaposlena mama riješi
    financiranje tokom 17 godina i skupi onaj minimum od 15 god staža za penziju. I još dobije onaj veliki novac za 3. dijete (kroz 5 godina).
    Naravoučenje: samo treba živjeti u Zagrebu
    Kak si sad došla na to?
    Posljednje uređivanje od Cathy : 30.04.2018. at 21:35

  3. #53
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nije istina. Možeš živjeti i na Viru. Ili u Blatu na Korčuli. Ne moraš u Zagrebu .

    Na koga se točno ljutiš? Što mi možemo što imamo tako divnog gradonačelnika .

  4. #54
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A da Beti zna i kakve divne fontane imamo, odmah bi došla.

  5. #55
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Samo u Zagrebu ima majka odgojiteljica. Zar to ima još negdje?
    Nije da sam ljuta, ali nije pravedno da u ostatku Hrvatske ostaneš bez ikakvih primanja kada daš otkaz da možeš odgajati troje djece, a Bandić to plaća, svaki mjesec.
    Čitala sam danas nešto pa me ponukalo malo više istražiti i naravno da mi google daje rodu kao link.

  6. #56
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo u Zagrebu ima majka odgojiteljica. Zar to ima još negdje?
    Nije da sam ljuta, ali nije pravedno da u ostatku Hrvatske ostaneš bez ikakvih primanja kada daš otkaz da možeš odgajati troje djece, a Bandić to plaća, svaki mjesec.
    Čitala sam danas nešto pa me ponukalo malo više istražiti i naravno da mi google daje rodu kao link.
    Pa ne troši na to državni novac nego gradski.
    Zašto vaš gradonačelnik ne napravi isto?

  7. #57
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Rađanjem troje djece u 3 godine, nezaposlena mama
    ... i neudana.
    Ali slažem se, nepravedno je.

  8. #58
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mislim da bračni status nema veze sa statusom majke-odgojiteljice(ili oca-odgajatelja).

    Nepravdu vidim u tome da grad Zagreb može, a država Hrvatska ne može. Zar ne vrijedimo svi jednako?
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 30.04.2018. at 23:45

  9. #59
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    O tom potom da l može... to je tako populistička mjera i tko zna koliko će trajati. Kad kažem da l može... ne vjerujem ništa tom čovjeku, ni što može, a što ne može ih gradskog proracuna... ko da itko zna tko tu pije, a tko plaća... mislim, znam tko plaća, građani.

    A ako i može, pa valjda je nešto i do prireza.

    Kao da je to neka smislena mjera demografske politike... to se njemu sprdnulo pred izbore, pa mu se može sprdnut i drugačije. Pardon maj frenč.

  10. #60
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo u Zagrebu ima majka odgojiteljica. Zar to ima još negdje?
    Nije da sam ljuta, ali nije pravedno da u ostatku Hrvatske ostaneš bez ikakvih primanja kada daš otkaz da možeš odgajati troje djece, a Bandić to plaća, svaki mjesec.
    3 djece mozes odgojiti i uz rad,bez davanja otkaza.Imam sve uvjete da mogu biti doma tih famoznih 15 godina ali mi ne pada na pamet.
    Nisam se skolovala da bi sada do 55.bila doma.A sta onda?Tko ce me primiti raditi u tim godinama do mirovine?Kada dijete napuni 15 treba financijski puno vise nego dok je manje.
    Meni je to samo stvaranje jos vece socijale nego do sada.
    Posljednje uređivanje od bodo : 01.05.2018. at 01:25

  11. #61
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ali, ima nas koje smo ostale doma, jer smo mogle i htjele, a država nam nije omogućila da dobijemo te dobre novce.
    Išla sam zbrajati čiste uplate na račun i zavrtilo mi se, a treba dodati i uplate za mirovinsko i ono što bi se potrošilo na čuvanje troje djece sve te godine.
    Priznajte, velika je to stvar, nemojte omalovažavati.

  12. #62
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo u Zagrebu ima majka odgojiteljica. Zar to ima još negdje?
    Nije da sam ljuta, ali nije pravedno da u ostatku Hrvatske ostaneš bez ikakvih primanja kada daš otkaz da možeš odgajati troje djece, a Bandić to plaća, svaki mjesec.
    Čitala sam danas nešto pa me ponukalo malo više istražiti i naravno da mi google daje rodu kao link.
    Ne placa Bandic, nego placam -ja. I svaki drugi zaposleni iz svog prireza. Nije da Bandic svaki mjesec gurne ruku u svoj novcanik. Da ne bude zabune.

  13. #63
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    15g.ne raditi, djeca ti ne smiju u vrtić, ne ide staž (btw.je li to provjereno?), s 50-55 g. si 100% nezapošljiva...to je ili za jako bogate, ili za jako siromašne.

  14. #64
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    15g.ne raditi, djeca ti ne smiju u vrtić, ne ide staž (btw.je li to provjereno?), s 50-55 g. si 100% nezapošljiva...to je ili za jako bogate, ili za jako siromašne.
    Sto se tice jako siromasnih. Siromasna djeca koja ne borave u predskolskoj ustanovi u startu su osudena na losiji skolski uspjeh. Statistike su vrlo jasne u tom pogledu. Svakako nije u interesu djece i drustva, ali ocito koga briga.

  15. #65
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, ima nas koje smo ostale doma, jer smo mogle i htjele, a država nam nije omogućila da dobijemo te dobre novce.
    Išla sam zbrajati čiste uplate na račun i zavrtilo mi se, a treba dodati i uplate za mirovinsko i ono što bi se potrošilo na čuvanje troje djece sve te godine.
    Priznajte, velika je to stvar, nemojte omalovažavati.
    Ja priznajem da je to grozno bezobrazna stvar, izvrtanje solidarnosti na najgori mogući način. Znači netko tko ostaje doma i ne radi iz razloga što ne želi raditi i može si to priuštiti na račun nas koji radimo ima plaćeno zdravstveno i mirovnisko i dobiva plaću. Bezobrazluk. Ali to ionako pokazuje koliko su izvitoperene vrijednosti našeg društva. Ostatak civiliziranog svijeta potiče majčinstvo na način da omogući rad uz djecu, mi potičemo parazitiranje na račun ostalih.

  16. #66
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja priznajem da je to grozno bezobrazna stvar, izvrtanje solidarnosti na najgori mogući način. Znači netko tko ostaje doma i ne radi iz razloga što ne želi raditi i može si to priuštiti na račun nas koji radimo ima plaćeno zdravstveno i mirovnisko i dobiva plaću. Bezobrazluk. Ali to ionako pokazuje koliko su izvitoperene vrijednosti našeg društva. Ostatak civiliziranog svijeta potiče majčinstvo na način da omogući rad uz djecu, mi potičemo parazitiranje na račun ostalih.
    Potpis

  17. #67
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Npr jedna moja poznanica, majka troje djece. Do nedavno je bila doma, prijavljena na firmu muza, oni joj placali doprinose i sve. Sad je naravno na Bandicevoj "placi" i vozi leksusa dok joj ja placam mirovinsko zdravstveno i djeparac. Velika je to stvar, nema sto...

  18. #68
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto takva ljubomora na žene koje uzmu ono što im zakon dozvoljava?
    Žena je ženi najgori neprijatelj, baš često to vidim. Trebale biste se buniti kako bi se to omogućilo svim ženama u Hrvatskoj koje mogu i žele, a ne ovako napadati.
    Čudno mi je čitati ovakve komentare.

  19. #69
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Draga Beti ja nisam ljubomorna na te žene (i muškarce - vjerovala ili ne propis se začudo ne odnosi samo na majke) već ljuta na bezobrazluk kojim se troše porezni novci na kupovanje glasova pred izbore. Porezni novci koji se izdvajaju iz moje plaće i zbog čega moja djeca imaju manje nego bi imala da ne teglimo sve te populističke mjere kojima Bandić i slični kupuju glasove (a izgleda da bi i tvoj kupili).
    Ukratko, ja sam idiot koji radi 9-17h a ekipica koja ne radi (i daleko je od socijale - jer za socijalnu pomoć postoje jasni kriteriji) dobiva novac na moj račun. S druge strane moj stav je jednostavan: tko ne želi raditi ne mora - ali onda i nije plaćen za taj nerad, bar ne iz solidarne kase, već je financiran sredstvima vlastite obitelji. Odakle uopće ta ideja da je odgoj vlastite djece posao za koji se iz gradske blagajne treba dobivati plaća i što je to "čarobno" u trećem djetetu da ja za moje dvoje djece ne dobivam ništa (osim što su mi porezna olakšica, a i to svako malo prijete ukinuti)?

    Tako da - parazitstvo, nerad, financijsku neodgovornost i život na tuđi račun nikad i ni u kojim okolnostima ne odobravam i nisam ljubomorna na one koji koriste (jer naravno da svatko koristi što mu se pruža) već sam ogorčena na sustav i državu koji takvo ponašanje potiču (a mene svakim danom potiču da odem živjeti negdje gdje se cijeni rad i zalaganje a ne da se nas koji radimo čini budalama).

  20. #70
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    sillyme, napisala sam da i tate mogu biti očevi-odgojitelji, spol ne igra ulogu.
    Sasvim je jasno i logično što to treće dijete znači svakoj državi, ono je to što drži demografsku sliku svake zemlje. Jednostavno, prvo dvoje djece samo mijenjaju svoje roditelje što se tiče broja stanovnika. Tek treće i svako iduće "koristi" državi i treba nagraditi svaki par koji želi imati više od dvoje djece.
    Državi (iako u slučaju grada Zagreba, gradu) trebaju žene koje će roditi još jedno dijete i ima pravo donijeti zakone kojima će to nagraditi.
    Tu se ne radi samo o obitelji, nego o opstanku naroda. Ponekad stvarno treba razmišljati šire.

  21. #71
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Sto ce biti s tom mjerom kad Bandic izgubi izbore ili ponestane novaca?

    Znam da puno zena radi za manje,ali meni to nije sad nesto puno novaca. Zalosno da je mami bolje biti doma za te pare koje daje grad nego raditi. Jer recimo radi u blagajni u Konzumu za 3 tis kn max. I razumijem takvu odluku.
    Al opet, sto na kraju tog razdoblja?

  22. #72
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pa i zaposlene majke radaju djecu.
    Nekad i vise od dvoje.

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Sto ce biti s tom mjerom kad Bandic izgubi izbore ili ponestane novaca?

    Znam da puno zena radi za manje,ali meni to nije sad nesto puno novaca. Zalosno da je mami bolje biti doma za te pare koje daje grad nego raditi. Jer recimo radi u blagajni u Konzumu za 3 tis kn max. I razumijem takvu odluku.
    Al opet, sto na kraju tog razdoblja?

    Maknuti zenu u naponu snage sa trzista rada na 15 godina u drzavi gdje je trziste rada izuzetno nefleksibilno moze biti samo lose . Lose za zenu, a u konacnici lose i za sustav. Ali koga briga, rezultati toga ce se vidjeti tek za 15 + godina.

  24. #74
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    sillyme, napisala sam da i tate mogu biti očevi-odgojitelji, spol ne igra ulogu.
    Sasvim je jasno i logično što to treće dijete znači svakoj državi, ono je to što drži demografsku sliku svake zemlje. Jednostavno, prvo dvoje djece samo mijenjaju svoje roditelje što se tiče broja stanovnika. Tek treće i svako iduće "koristi" državi i treba nagraditi svaki par koji želi imati više od dvoje djece.
    Državi (iako u slučaju grada Zagreba, gradu) trebaju žene koje će roditi još jedno dijete i ima pravo donijeti zakone kojima će to nagraditi.
    Tu se ne radi samo o obitelji, nego o opstanku naroda. Ponekad stvarno treba razmišljati šire.
    Vau, opstanak naroda... Koje velike riječi i opravdanja za sasvim prizemne stvari tipa novci. Pa za one željne rađanja djece u ime opstanka naroda valjda je novac posve nebitna stvar... A mi budale koje radimo i plaćamo poreze s dvoje "nekorisne" djece smo ovoj državi valjda teret pa nas zato država i tretira kao zadnje budale. Bit će joj znači samo od koristi da odselimo... Koje ja gluposti tu čitam a mogla bi umjesto toga se pozabaviti mojom "nekorisnom" djecom na ovaj krasan dan. Odosmo mi na bicikle...


  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Vau, opstanak naroda... Koje velike riječi i opravdanja za sasvim prizemne stvari tipa novci. Pa za one željne rađanja djece u ime opstanka naroda valjda je novac posve nebitna stvar... A mi budale koje radimo i plaćamo poreze s dvoje "nekorisne" djece smo ovoj državi valjda teret pa nas zato država i tretira kao zadnje budale. Bit će joj znači samo od koristi da odselimo... Koje ja gluposti tu čitam a mogla bi umjesto toga se pozabaviti mojom "nekorisnom" djecom na ovaj krasan dan. Odosmo mi na bicikle...

    Nemas kuda pobjeci. Bas sam jucer naletila na link podruznice HDZ-a u Irskoj.

  26. #76
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Beti ovo je svem pronatalitetna mjera. Koliko se sjecam savjetovala sam pokretacici teme da prihvati tu mjeru, ali isto tako sam napisala da one koje imaju posao ni u ludilu ne bi nesto tako uzele.
    Zamisli se sa npr 45 godina kad ta mjera zavrsava. Nemas iskustva. Tehnologija grabi naprijed da se vec sad osjecam za neke stvari dinosaurus. A pratim ili se trudim biti u trendu.
    Djeca imaju vise od 15 god. Sama znas koliko rastu troskovi za djecu s njihovim godinama.
    Sta onda? Od lakse socijale postajemo teza socijala ili se ti ljuid odsele jer ne mogu zivjeti tu. Bas bi se osvrnuli na drzavu i Grad koji im je omogucio zivotarenje s nekom naknadom za odgajanje. Ajd molim te. Ovo je nesto sto pomaze ekstremno bogatim da imaju benefite a da ne placaju doprinose. Ili ekstrenmo siromasnim. Al njima ni ne pomazu daju im ribu u ruke a ne pribor za ribolov.
    Nista pametno ni vise nisam napisala od vecine al eto nek se cuje jos jedan glas protiv.

  27. #77
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Od statusa se placa porez i prirez. 9mj za 12mj.Tretira se kao drugi dohodak. Svatko ima svoje izbore.

  28. #78
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Potpisujem Sillyme od riječi do riječi.
    Ovu rečenicu od Beti, citiram "Državi (iako u slučaju grada Zagreba, gradu) trebaju žene koje će roditi još jedno dijete"..... brrrr, neću ni izreći na što me asociralo.

  29. #79
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nema te što asocirati, to jednostavno tako jest, matematički. Ne treba razmišljati o tome, no to ne znači da to nije

  30. #80
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Matematički, kako si došla do tog da tek treće dijete koristi državi?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 02.05.2018. at 12:28

  31. #81
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Valjda je mislila da jedino troje djece omogućuje pozitivan prirodni prirast - grada, države... Pa će se to adekvatno nagrađivati. Novcem.
    Ne želim vjerovati da novac uopće može biti motiv za rađanje trećeg djeteta. A ako je nagrada a ne motiv, onda taj čin obezvrjeđuje druge majke i očeve s manjim brojem djece.

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    nekad davno / više od 30-35 god) za majke 4+ djece se razmišljalo da bi se uvela majka odgajateljica na nivou države tadašnje Jugoslavije, i to su obećavali par godina, i nije se ništa desilo
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.05.2018. at 12:42

  33. #83
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Baš suprotno!
    Matematici nije važan motiv, a ni politici. Samo broj.
    Statistički treba 2,4 (dva cijela četiri) djeteta po ženi.

    No, to nije bit moga stava. Nego izbor. U Zagrebu ima izbor. U ostatku Hrvatske nema. Nepravedno. Bez obzira na sve ostale implikacije o kojima pišete.

    Odgovaram andream.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 02.05.2018. at 12:44

  34. #84
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Jelena O, koliko se ja sjećam, to je bilo u Hrvatskoj, prije nekih 25 godina.
    A u Crnoj Gori je usvojeno lani.

  35. #85
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    pričam za vrijeme Jugoslavije, kad mi je najmlađi brat bio do 4-5 godina, u hrvatskoj se u kasnijem godina nije to realiziralo, ali se s svakom vladom mjenjali i porodiljni i lova za njih, malo ovak, pa padne vlada pa po novom

  36. #86
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    To što pišem je već samo po sebi nebuloza, plus što još grad Zagreb omogućava a drugi ne. U tome se možemo složiti. Još veća pljuska bit će kad se to bude ukinulo, a dosadašnjim korisnicima to pravo bude ostalo jer im se i ne može ukinuti, ako sam dobro popratila.
    Osim toga, dijete postaje samostalno i puno prije 15te godine, što će ta žena raditi zadnjih par godina što ne bi mogla i uz rad? Aha da, plaćena je da bude "odgajateljica". Mi smo valjda u drugoj kategoriji...
    Posljednje uređivanje od andream : 02.05.2018. at 12:52

  37. #87
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Na 3131 majku ide 401 tata odgajatelj

  38. #88
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Beti, uopće ne kužim što bi trebalo implicirati ovo “nije fer”. Zato što je to Bandić uveo, sad treba i Vlada za cijelu državu?
    Bandić mora ukinuti da bi bilo fer jer ostatak Hrvatske to nema?

    Po meni je mjera sama po sebi suluda i ishitrena, obični populizam pred izbore, i nema tri čiste s promišljenom pronatalitetnom politikom.

    Daleko od toga da sam da ne trebaju postojati neke pronatalitetne mjere. Ali svim obiteljima koje žele imati djecu (bez obzira koliko djece žele imati), treba osigurati uvjete za “pristojan obiteljski život”, ne samo materijalne, nego i nematerijalne... dopuste za zaposlene, vrtić, radno vrijeme vrtića... u anketama se pokazuje da jedan znatan dio ljudi žele imati jedno dijete više nego što imaju, ali ga ubog raznih okolnosti nisu imali... i samo bi nekakav zaokružen sustav mjera potaknuo ljude na jedno dijete više, a ne samo i isključivo mjera “majke odgojiteljice”.

    Koliki bi trebao biti prihod 5-člane obitelji da mogu pristojno živjeti ako majka dobiva cca 3500 kn? Koliko otac zarađuje u toj obitelji? Koliko košta neko ne pretjerano luksuzno podizanje djece? Da odeš 1x godišnje na odmor, kupiš im bicikl, torbu za školu i nove tene?

    Evo recimo ja imam te uvjete, ali nema šanse da bismo imali životni stil kakav sad imamo da uzmem mjeru. S tim da se moj luksuzni životni stil sastoji od 2 tjedna ljetovanja u apartmanu i još 1 izleta s jednim noćenjem izvan ZG. Imamo auto. I svako dijete ide na jednu aktivnost. Ponekad kupim teletinu i oradu, čak i trešnje... svaki dan jedemo maslac, i nikad ne kupujem obični bijeli kruh. Da uzmem mjeru, imali bismo samo za režije i hranu. A mislim ne baš prekvalitetnu hranu. Djeca ne bi mogla u vrtić. Sto bih točno ja pružila toj djeci koja bi morala cijeli dan biti sa mnom doma, jer bi kalkulirali svaki sladoled i litru benzina. Na more sigurno ne bi išli da dam otkaz i uzmem mjeru. Aktivnosti im ne bi mogla platiti.

    Ono što ja vidim iz brojnih primjera oko sebe su ovakvi primjeri:
    - obitelj ima 4,5... djece, na rubu su siromaštva, žive od socijalnih naknada i sive ekonomije. Njima financijski mjera dobro dođe... ali je po meni katastrofa za klince jer su ispisani iz vrtića. U našem vrticu je iz jedne grupe ispisano 12 djece jer su roditelji uzeli mjeru.

    - obitelji gdje je mama na porodiljnom za 3. dijete, inače je zaposlena, ali se dogovorila s poslodavcem da će dati otkaz na 2-3 godine, tako da dobiva obje naknade. Poslije se planira vratiti na posao.

    - majke koje rade za cca 3000 kn, pa im se više “ne isplati raditi”. Jedna koju znam je imala djecu staru 6.5, 10 i 17 godina kad je uzela mjeru.

    - majke iz dobrostojećih obitelji koje uopće ne rade, ali su uzele mjeru jer im dobro dođe. Imaju dovoljno novca da kompenziraju što dijete ne ide više u vrtić.

    Uopće ne znam za koje od ovih kategorija ova mjera ima smisla, a da ne pričam u koliko slučaja “nije fer” sto netko koristi mjeru.

    Načelno, mislim da je mjera katastrofa.

    Na osobnoj razini, boli me briga, i svakodnevno se družim u parku s majkama odgojiteljicama i nisam ni najmanje ljubomorna na njih.

    I zna sto još, mnoge od njih se srame reći da koriste mjeru... npr. ove koje su na porodiljnom. A kad ih netko pita “imaš treće, jesi uzela Bandića?”, one odgovaraju “još razmišljam o tome”, iako “su ga uzele”.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 02.05.2018. at 16:11

  39. #89
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Uf, koji primjeri. Gdje si ih samo izvukla,
    Kod mene nema te "mjere" a puno je obitelji sa 3 i 4 djece i ne vidim da su ni gladni ni siromašni.
    No, svakome je pojam "dobrog" života različit.

  40. #90
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja potpisujem Bubilo.

    Da ne bi žena s 3 ili 4 djece koja ima plaću recimo 8-9-10 tis kn ostajala doma za puno manje. Baš me zanima da li ima takvih slučajeva.
    Prije mislim da ostaju te kojima je svejedno bile na nekom minimalcu ili nekoj manjoj plaći, s čudnim radnim vremenom

  41. #91
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Izvukla sam ih iz svog parkića u kvartu .
    Moj kvart je krasan... krasne kuce, krasni slatkiši u parkiću, svega ima .

  42. #92
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Beti, što je po tebi pojam dobrog života? Je l smisao te mjere da nekome omogući dobar život?
    Što su uvjeti u najboljem interesu djeteta?

    I zato bi obitelji koje imaju 3-4 djece trebalo stimulirati bas time da majka ne radi 15 godina? A može to biti i dulje od 15 godina, ako rodi 4., 5....

    Je l bi ta mjera trebala imati neki cenzus? Zašto svima 3500 kn? Nekome je to džeparac, nekome sve što ima (plus dječji doplatak)...

    Mislim, što idem dalje, sve je besmislenije ista napisati o toj mjeri osim “gadna psovka + gadan epitet + Bandić”.

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Znam nekoliko zena koje koriste ovu mjeru:
    a) vecini je bilo povoljnije dati otkaz jer su imale male place
    b) neke su bile nezaposlene svojim izborom pa im je dobro doslo imati dodatna primanja
    c) neke su bile fiktivno zaposlene i dobro im je boslo imati primanja bez placanja doprinosa

    da se razumijemo, njihovi razlozi su potpuni opravdani. Jasno, nitko od njih se nije odlucio imati 3+ djece zbog Bandica samo su iskoristili priliku.
    Neke sad cekaju trece dijete i 100% sam sigurna da nece dati otkaze na svojim poslovima ( nakon 15+ godina staza) jer imaju bolje placene sigurne poslove od onog sto nudi Bandic. Niti one se nisu zbog njega odlucile imati trece dijete.

  44. #94
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Gledajući interes djeteta, najvažnije je da se mama brine o njemu.

  45. #95
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Do koje godine to treba biti od 0 do 24h, a od koje djetetu treba i nešto drugo, što nije samo mama uz njega, a za sto treba i novac. Do 15.?

  46. #96
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Uvijek se taj famozni prirez spominje. Pa ljudi moji, jeste vi ikad stavili na papir odnos prireza i svih mogućih beneficija koje majke u Zg imaju na djecu? Znate da i drugi gradovi/općine imaju poprilične prireze a nula kn naknada i pronatalitetnih ideja koje su realizirane u Zg? Dajte stavite malo na papir pa uračunajte sve što vam je Bandić omogućio. Meni ne treba ništa, niti bi imala uopće pravo na to ali mi stvarno ide na živce što još nijednom nisam pročitala ijednu od vas koje ste iz Zg, a dobivate besplatne knjige, svaku godinu izdašne svote novaca na treće, četvrto dijete, mogućnost da budete mame odgajateljice ili ne (birate same oćete ili nećete), besplatni javni prijevoz itd...da je rekla-"da to je super, Bandić nam pomaže, privilegirane smo naspram ostatke Hrvatske". Ne nego to nije ništa. E pa pitala bi vas ja evo da kupujete za troje, četvero djece knjige (i udžbenike i radne), da pokaz za svako dijete dođe 100 kn mjesečno, da imate pravo birati raditi za 2600 kn i plaćati jednako toliko čuvanje djece ili ne raditi ništa jer ti je besmisleno čitavu plaću davati na čuvanje...Prrez u mom gradu je 13%, o kolikim razlikama se tu radi novčano?

  47. #97
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Nema besplatnog prijevoza osim za starije od 65 g. i socijalu, da ne bi bilo zabune.

    nisi spomenula besplatne uniforme i papuce.
    Koje se cak nasilno nude djeci nakon sto ih roditelji odbiju.
    i sve zbog ljubavi prema nama. <3
    nista zbog pranja novca i jeftinih politickih bodova.
    Besplatne knjige dobro dodu, ali nije Zagreb jedini koji ih daje iz proracuna.

  48. #98
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Nemaju učenici besplatne pokaze? Ispričavam se ako sam pogriješila, netko mi je rekao da je tako. A ne dobivate svaku godinu određen svotu novca na prvo, drugo, treće....pa do 7. godine? Besplatne knjige nisu mala stavka, pa čak i da se samo o tome radi. Ne znam koliko općina ih daje djeci, znam da moja ne daje. Koga briga jel pranje novca, političke igre....koga briga?! Znaš koliko Dalmacija puni državni proračun turizmom? A znaš li koliko Dalmatinci imaju pronatalitetnih poticaja na račun ogromnog poreza koji svako drugo kućanstvo plaća državi? Znam, znam, neka nama naš načelnik onda omogući sve što je vama vaš gradonačelnik. Ali nije li Beti onda u pravu?

  49. #99
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pokazi nisu besplatni.
    Dobije se odredeni iznos za svako dijete , mislim oko 3000 za prvo, 6000 za drugo , jdenokratni jasno. Nikako ne svake godine. Ne znam koliko se dobije za 3. , vjerojatno vise i to je onda podjeljeni po godinama ( pretpostsvljam).
    Ali ima opcina koje daju puni vise pa se ne spominju . Eto , Blato na Korculi je prilicno velikodusno. Puno vise od Bandica.
    Svaka lokalna zajednica ima odredenu mogucnost raspredivanja novca i prioriteta. Nije to topla voda. Nas dragi gradonacelnik voli dobru reklamu , i obilato koristi prihodovani novac za dobru reklamu. Jasni, nekad i raja ima koristi od toga. Ipak , bolje da se novac trosi na knjige nego na njegove fetise u vidu vodoskoka.
    Ali i dalje mi nije drag , niti mi se svida njegov nacin i motivi.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Kak' misliš koga briga? Pa Zagreb je u rasulu bas radi toga. Sve ok, rodjo, sagradi šest fontana, ma šta šest, šezdeset šest i stavi duple stupiće na isti plocnik, nema veze kaj si zdrobio nasih para na svoje političke igrače i onda zajedno brojite pare, ako meni das tri majice i šlape u vrijednosti od sto kuna sve je ok, dobar je nas Bandinjo. Još ti servira da slobodno odselis ako ti se ne sviđa kako on vodi grad.



    Sent from my ZTE BLADE A910 using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •