Stranica 1 od 37 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 1813

Tema: "Bandicev"zakon o mami odgajateljici

  1. #1
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno "Bandicev"zakon o mami odgajateljici

    Prvo da kazem da me tako cudi sto jos nitko nije otvorio temu u vezi tog zakona.

    Ja sam u VELIKOJ nedoumici pa me samo zanima sto bi vi napravili na mome mjestu...

    Naime logicno imam troje kikaca...Starija kcer vec ide u skolu,srednja je predakolarac (uoisana u vrtic)..a mini za koji dan navrsava 1god.

    Ja sam na porodiljnoj i nezaposlena sam (dobila otkaz tik prije poroda)...
    Primam minimalnu naknadu...i ako bi predala za mamu odgajateljicu dobivala bi duplo vise..no...

    ...tu dolazi do problema...1-manje bitan,trebala bi prekinuti porodiljnu...
    2-jako vazan razlog-trebala bi srednju curku ispisati iz vrtica i upisati u malu skolu...ubaciti ju u novo drustvo i na novo privikavanje...

    E to me najvise muci...curka ide u vrtic 3god.i tek ove godine se NAPOKON opustila i voli ici u vrtic (ima jos dana kada malo drami)...imala sam s njome uzasno tesko prilagodavanje...jedva jadi se napokon priviknula i da mogu rec napokon opusteno i sa gustom ide u vrtic...

    Meni trenutno NE paa na pamet ispisati ju da ostvarim to pravo.. okolina oko mene kaze da nisam bas sva svoja i da bih trebala iskoristiti pravo dok jos mogu...
    No jednostavno nemogu opet maloj priustiti muku...

    Sto bi vi napravili?

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa ako malo bolje razmislis to sa majkama odgajateljicama je prilicna navlakusa.
    Prvo gubis porodiljni , gubis vrtic ( kojeg grad pokriva u iznosu od cc 1600 kn mjesecno), moguce da ulazis i u visi dohodovni razred pa ti je odmah upitan i iznos DD ( ako ga dobijate).
    Da uopce ne ulazim u korist vrtica za dijete i olaksanja tebi jer ne moras brinuti o svoj djeci ( sama) 24 sata dnevno.

  3. #3
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Nebi izgubila djecji jer bi bilo za nekih 200-tinjak kn."manjka...(dobro smo racunali)...

    Pa cak i porodiljnu nebi izgubila ako nesto ode u krivo jer imam pravo iskoristiti ju do djetetovih 6god....brine me samo taj vrtic ...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    A zasto onda taj status ne trazis u 6. mjesecu kad malenu upišeš u školu ?

  5. #5
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    To mi je i jedina opcija...ali sto ako do tada maknu to?

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa to je zakon, nije akcija u Konzumu.
    Nebi trebali micati nista nakon 6 mj. , roditelji su otkaze davali i djecu iz vrtica ispisivali.

  7. #7
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    To nikako nije zakon. To je nekakva odluka skupstine grada Zagreba - danas vazi sutra se ukine.
    Da li ti mogu jednom dodijeljeno pravo naknadno ukinuti? Vrlo vjerojatno da.

    Ovo je jedan apsolutno populisticki porez MB u cilju (sad vec zavrsene) predizborne kampanje za koji sigurno nema dugorocno novaca u blagajni i predvidjam mu kratak zivot u praksi...

    PS - Plenkovic je obecao povecanje neoporezive osnovice - a prihodi od porezna na dohodak su glavni izvor finqnciranja jedinica lokalne samouprave (ok zg tu stoji bolje od vecine jer je i zupanija i sjedista vecine tvrtki je tu pa dobije i dio prihoda od njih)
    Posljednje uređivanje od sillyme : 01.10.2016. at 08:46

  8. #8
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    mozes ti predati zahtjev i u 6.mj, a oni ga maknu za mjesec-dva...to nikada ne mozes znati
    iskreno, po meni je ovo samo za nezaposlene, nikako za zaposlene
    osobno nikada ne bih dala otkaz i to koristila
    nitko mi ne garantira da ce to sve biti bas tako do 15 godine djeteta(zadnjeg)
    a i sto nakon toga?
    sigurno me nitko nece zaposliti sa 50-55 godina, a do penzije ima jos puno

    ovo je moje misljenje a na svakome je pravo odluke

    sretno!

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Silly je napisala sve sto i ja. To je odluka, ovisna ja o financijama grada. Za dva mjeseca cemo vidjeti da li ce biti sredstava u proracunu za tu mjeru.
    tvoja situacija je bas za uzeti tu naknadu. A problem vrtica je nesto sto cete sami morati prelomiti.
    Ali poznajem jako puno obitelji koji ispunjavaju uvjete al financijski im je to minus. Jer majke zaradjuju vise, samim tim mogu platiti vrtic i ostalo.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa ali zena nema posao.... Ne znam, koliko vam trebaju novci? Ako bi to poboljšanje bilo mogućnost da sva djeca idu na neku aktivnost, da jedete kvalitetnije ili da odete negdje na izlet, ja bih ispisala... I objasnila... I potrudila se dat djetetu da odabere nešto na što će se trošiti dio novaca. Ako sve ono gore možete i bez tih novaca, čekala bih 6.mjesec. I osobno mislim da kad dobiješ rješenje teško to mogu ukinut.

  11. #11
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Kazu zene koje su predavae da se ne gubi porodiljni.
    A i neki sad je bio sluzbena objava da ako su mjera ukine, zene koje su do tada ostvarile pravo nastavljaju do
    bivati novac do kraja.

  12. #12
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mogu ukinuti sve pa i to.
    Meni se dogodilo da su promijenili odluku- zakon- šta već za vrijeme Račanove vlade i dobivala sam minimalac na porodiljnom.
    Nikog nije bilo briga.
    Odluka je stupila na snagu i bok.
    Tada su mene i moje dijete zakinuli za 2400 kn mjesečno što je 2000. godine bio ogroman novac, a i danas je.
    Bandić je izmislio tu foru zbog predstojećih izbora, sljedeće godine su izbori za gradonačelnika i on si ovako prikuplja glasačko tijelo.
    Sad će opet počet bauljat po Petruševcu i Kozari boku jer su mu i tamo važni glasači, a to što mu pol užeg centra Zagreba nema kanalizacije već septičke jame, nema veze.
    To što se prometnice raspadaju, nema veze.
    A sjećam se kako je obećavao da će svi u Zagrebu dobit vodu i kanalizaciju.
    Jesu li?
    Nisu.
    Isto kao što ni Kolinda nije preselila u Visoku, ni neće.
    Isto kao što pol Pantovčaka i Zelengaja nema kanalizaciju.
    A preko puta predsjednice su i u zelenom pojasu.
    Isto kao što ni Trnje i dijelovi Trešnjevke i Peščenice nemaju ni tekuću vodu ni kanalizaciju.
    ...

  13. #13
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Koji su uvJeti uopće za to?

  14. #14
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    http://web1.zagreb.hr/default.aspx?id=95134

    Evo linka gdje je sve

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  15. #15
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Meni ovo nije jasno: "Status majke odgojiteljice ne smatra se radnim odnosom i ne računa se u radni staž, ali se iz iznosa novčane pomoći uplaćuju doprinosi za mirovinsko osiguranje te se uračunava u staž mirovinskog osiguranja, prema propisima i pravilima mirovinskog osiguranja."
    Koja je to nebuloza, doprinosi za mirovinsko se uplaćuju, a radni staž miruje 15god? Jesam ja nešto krivo shvatila?

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    po meni bi trebao ići staž jer se ta bruto propisana duijeli na poreze prirreze i doprinose, onda ispada da se plača i staž

  17. #17
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Lidac, nisi jedina koja se premislja i okolina koja te nagovara je bas ono... Kod mene u kvartu je jedna mama ispisala tek upisanog jaslicara, i jedna mama 6-godisnjaka. Ostale koje su pricale o tome, jako se muce i premisljaju i komentiraju da im nije svejedno ispisat dijete iz vrtica, zbog djeteta samog naravno.
    Ja mislim da dijete bez vrtica dosta gubi, ako su mu alternativa samo mama i beba cijeli dan. Mm sanja o tome da postane otac odgojitelj, i usprkos sitnici da jos samo trebamo trece dijete , sve si je isplanirao: koristit poridiljni dok srednje krene u skolu, a onda uzet mjeru i najmanje upisat u neki privatni vrtic, neku dnevnu igraonicu, bilo sto gdje bi mogao odvest dijete par sati, a da nije podlozno gubitku mjere . Krasni snovi i planovi, no htjela sam ti reci da nije to bas samo tako ispisat dijete, ne bi ni meni bilo svejedno. Sretno s odlukom.

  18. #18
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Da, i mene začudilo da već nema ovakve teme.

    jelena, jel onda to sigurno da ide staž?

    Kod mene čak situacija za iskoristiti ovu mjeru (2 školarca, 1 beba), vjerojatnost da ćemo dobiti otkaz. Ali čekam da vrijeme pokaže što će biti.

    Ali da je sve ovo samo ružno poigravanje s ionako osjetljivim obiteljima, a sve u svrhu političkog kupovanja glasova, definitivno je.

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  19. #19
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Žene, budite oprezne i ne srljajte.
    Ne ispisujte djecu iz vrtića, a pogotovo nemojte napuštati posao.
    Nažalost, do sada se svaka odluka u kojoj političari nama nešto daju pokazala lažnom, lošom i trenutnom.
    Nitko ne može garantirat što će biti sutra, a kamo li za 15 godina.
    Sjetite se državnih poticajnih sredstava za stambenu štednju.
    Prije 15 godina su bili 1250 kn godišnje. Koliko dugo je to trajalo? Ne znam točno, ali evo jučer produžujemo naše ugovore i veli bankarica da su sad 200 kn i to ako. Do sad su ih smanjivali, ukidali pa ko fol vraćali sto puta.
    Pa najfriškiji primjer besplatnog prijevoza za đake putnike. 6 mjeseci su djeca imala besplatno.
    Samo 6!
    Pa je ukinuto.
    Pa su viječali oko toga.
    Pa je vraćeno uz imovinski cenzus.
    Itd
    Sve su to jeftine fore za prikupljanje glasova.
    Da Bandić ima tu lovu, koliko god zagrebački proračun bio velik, zar ne bi to napravio prije?!?
    Pa sam se hvali da je 16 godina gradonačelnik.
    Zašto nije napravio prije, već će sada kad je vidio na parlamentarnim izborima kako je loše prošao pa sad pokušava na taj način privući glasače jer inače nema šanse dobit sljedeće izbore.
    Razmislite si dobro.
    Ja slobodno mogu reći da me nije briga, jer i nije.
    Niti živim u Zagrebu, niti imam uvjete za mamu odgojiteljicu.
    Ali poludim od muke kad vidim kako se manipulira najranjivijim skupinama društva.
    Zato vas sve opet molim, pazite, ne srljajte.

  20. #20
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Slažem se s Tanči. Ja bi na tvom mjestu >lidac isto malo pričekala.

    Zakon mi se čini neloš za roditelje koji su bez posla, koji nemaju nikakve pomoći sa strane pa teško kombiniraju posao i djecu i za one kojima je plaća toliko mala da je ovo bolja varijanta. Ali Ja mislim da bi puno bolja opcija i puno efikasnija pronatalitetna politika bila da mame s više djece recimo imaju prednost pri zapošljavanju, da im je osigurano čuvanje djece ili tako nešto.

  21. #21
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Lidac, pa najmladje ne smije ici u vrtic a ne srednje.Ako najmladje nije upisano ostvarujes pravo.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  22. #22
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Ali Ja mislim da bi puno bolja opcija i puno efikasnija pronatalitetna politika bila da mame s više djece recimo imaju prednost pri zapošljavanju, da im je osigurano čuvanje djece ili tako nešto.
    X
    čak i ako se održi, ovo je "daj čovjeku ribu" mjera, di su te majke odgojiteljice kad djeca porastu?

    načelno mi se ova mjera čini kao kontraproduktivna za najsiromašnije slojeve društva
    ako uzmeš da su najsiromašniji slojevi i najmanje obrazovani, uzet će naknadu za majku odgojiteljicu jer im novaca treba a mama ionako ne radi, dijete ne smije u vrtić koji je i odgojno-obrazovna ustanova u kojoj se puno toga uči i vježba, a doma mama ne zna ili nema vremena s njim vježbati grafomotoriku, pjesmice itd. i već na prvi dan škole debelo je iza svojih vršnjaka koji su ispisali crtančice i crtančice

    u svijetu kakav ja zamišljam, sva bi djeca išla u vrtić na barem par sati

  23. #23
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    Lidac, pa najmladje ne smije ici u vrtic a ne srednje.Ako najmladje nije upisano ostvarujes pravo.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
    Ja sam shvatila da niti jedno dijete ne moze u vrtic.

  24. #24
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    C/p iz odluke:
    *
    Pod pojmom "majka odgojiteljica", u smislu ove odluke, smatra se ženska osoba koja je rodila, posvojila, skrbi ili joj je rješenjem centra za socijalnu skrb povjereno na čuvanje i odgoj najmanje troje djece, od kojih najmlađe dijete još nije polaznik osnovnoškolskog programa obrazovanja te koja ispunjava ostale uvjete propisane ovom odlukom.


    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  25. #25
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Najmlađe dijete mora biti predškolac, a što ako su i ostala djeca predškolci?
    Kaj onda najmlađe ne smije u vrtić, a starija smiju?
    Nema logike.

  26. #26
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I da, ovo uopće nije pronatalitetna mjera, već socijalna.
    Sigurno ju neće koristiti više obrazovane majke koje zarađuju ili bi mogle sa svojom strukom zarađivati više od 3000 kn.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Najmlađe dijete mora biti predškolac, a što ako su i ostala djeca predškolci?
    Kaj onda najmlađe ne smije u vrtić, a starija smiju?
    Nema logike.
    Nije to jedina nelogičnost. Unatoč navodima da se plaćaju davanja za hzmo, čini mi se da je igra i u zakidqnju na mirovinama. Nisam proučavala ali nekako mi je to nedorečeno.

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj KrisZg prvotno napisa Vidi poruku
    C/p iz odluke:
    *
    Pod pojmom "majka odgojiteljica", u smislu ove odluke, smatra se ženska osoba koja je rodila, posvojila, skrbi ili joj je rješenjem centra za socijalnu skrb povjereno na čuvanje i odgoj najmanje troje djece, od kojih najmlađe dijete još nije polaznik osnovnoškolskog programa obrazovanja te koja ispunjava ostale uvjete propisane ovom odlukom.


    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

    l
    anak 3. mijenja se na način da sada glasi:
    Uz uvjete propisane člankom 2. ove odluke,
    pravo na novčanu pomoć može ostvariti majka odgojiteljica i s njom
    izjednačena osoba:
    -
    s kojom sva djeca žive u zajedničkom kućanstvu;
    -
    koja je nezaposlena u vrijeme podnošenja zahtjeva i dalje neprekidno dok pr
    ima novčanu pomoć;
    -
    koja je državljanin Republike Hrvatske s neprekidno prijavljenim prebivalištem u Gradu Zagrebu od najmanje pet
    godina neposredno prije rođenja najmlađeg djeteta i dalje neprekidno dok prima novčanu pomoć;
    -
    čija djeca imaju prebivališt
    e u Gradu Zagrebu u vrijeme podnošenja zahtjeva i dalje neprekidno dok prima novčanu
    pomoć;
    -
    čija djeca nisu upisana u dječji vrtić do početka korištenja obveznog programa predškole.

    U slučaju da uvjete na korištenje prava na novčanu pomoć iz ove odluke

    istovremeno ostvaruje i majka odgojiteljica

    i s njom izjednačena osoba, pravo na novčanu pomoć isplaćivat će se jednoj od tih osoba sukladno njihovom
    dogovoru, u slučaju nemogućnosti postizanja dogovora, pravo na novčanu pomoć pripada majci odgojiteljici
    Djeca, znaci niti jedno dijete nije u vrticu ne samo najmlade.
    u skolu smiju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.10.2016. at 14:46

  29. #29
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Kako bi dobro bilo da se majkama omogući privilegija i prvenstvo kod zapošljavanja, da imaju mogućnost skraćenog radnog vremena ili kombiniranja (da kao vani mogu birati koliku tjednu satnicu žele/mogu), da možda čak imaju prednost pri upisima na fakultete ili edukacije, da je kod višečlanih obitelji omogućen besplatan vrtić i da je bolovanje zbog bolesti djece nešto što je očekivano i normalno. Sigurna sam da bi se dogodio baby boom u našoj državi. Polazim od sebe. (Ali ok, mi imamo svoj posao) Ja ne mogu raditi klasičan posao jer uz njih četvero jednostavno ne mogu, takvi su mi životni uvjeti. Ali kad bi mi bilo omogućeno ovako nešto kao što sam gore napisala...to bi bila idila.

  30. #30
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Kako bi dobro bilo da se majkama omogući privilegija i prvenstvo kod zapošljavanja, da imaju mogućnost skraćenog radnog vremena ili kombiniranja (da kao vani mogu birati koliku tjednu satnicu žele/mogu), da možda čak imaju prednost pri upisima na fakultete ili edukacije, da je kod višečlanih obitelji omogućen besplatan vrtić i da je bolovanje zbog bolesti djece nešto što je očekivano i normalno. Sigurna sam da bi se dogodio baby boom u našoj državi. Polazim od sebe. (Ali ok, mi imamo svoj posao) Ja ne mogu raditi klasičan posao jer uz njih četvero jednostavno ne mogu, takvi su mi životni uvjeti. Ali kad bi mi bilo omogućeno ovako nešto kao što sam gore napisala...to bi bila idila.
    Bilo bi dobro kad bi se svima to omogućilo.
    Svima, ne samo majkama s djecom ili više njih.

  31. #31
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Zanimljiva misljenja...

    U mim slucaju ja osobno prakticki Ne gubim nista samo dobivam...kako sam dobila otkaz tako i primam onu minimalnu porodiljnu naknadu...tako da ako se prijavim za status dobivat cu duplo vise...
    Ako slucajno nesto prode po zlu mogu se vratiti na porodiljnu do 6god.djeteta...(iako neki tvrde da porodiljnu svejedno dobivam unatoc statusa ,e sada neznam)...

    Najvise me muci taj vrtic...zbog nje same nikako ju nebi ispisala (naravno svi oko mene mi govore da nisam normalna)...kod nas u gruoi se vec dvoje kikaca ispisalo i preslo u malu skolu...(naravno ona nije u istom vrticu)...Mislim da cu ja cekati ipak do 6mj...

    Sto se tice mama koje daju otkaz ,one su uvjerene da im status nemogu ukinuti do djetetove 15god...iako sam i ja nekako uvjerena pa sada neznam...

    Bandic je ukinuo prije koju god.pomoc za drugo djete koje je iznosilo 7000kn...a ja sam ipak dobila svu svotu...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    da sam nezaposlena mama troje djece ovo bi mi svakako bila opcija i svakako bih o njoj razmislila

    no, nisam nezaposlena i uopće mi nije "sjela", ni meni ali nijednoj mojoj prijateljici/poznanici koja ima troje i više djece

    bas nijedna ovo nije razmatrala kao opciju

    sto se djece tice, za nekog tko se odluci za ovu opciju odgajateljice, mislim da bih razmislila o nekoj varijanti (uz malu skolu, godinu dana prije skole) "nadomjestka" vrtica gdje se djeca takodjer mogu socijalizirati, poput privatnih vrtica, igraonica, radionica koji barem po zagrebu ima na svakom uglu... ali svakako bi ih na nesto ukljucila

  33. #33
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Sve se moze ukinuti. Naivno je vjerovati da ce ovo populističko mahanje tuđim novcem trajati 15 godina.

  34. #34
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    istina,
    gradonacelnik mi nije najdrazi lik. dapace. ali iskreno ja sam mislila da i onih 11000 kn nece potrajati za trece i svako sljedece dijete do 6 godine djetetova zivota. je smanjeno je mislim na 9000 kn, ali ipak se puno bolje odrzalo nego 3000 kn za prvo i 6000 kn za drugo dijete. al eto vozi on tu lovu nekako. ljudi je dibivaju vec godinama (mislim 10 godina). iako i to se moze i ukinuti i smanjiti.
    osobno da sam na mjestu od lidac, vjerojatno bih kao i ona ovu opciju ozbiljno uzela u razmatranje, pa dok traje traje. jer nema posla, naknada joj je niza od toga sto joj nudi grad. treba uzeti u obzir da dok je na porodiljnom ne ide joj uplata u mirovinski sustav (o tome smo isto tako puno puta kako ni to nije dobra pronatalitetna mjera) i tako to. pa dok ide ide. uvijek se moze vratiti na porodiljni na tu nizu naknadu.

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Spajalica mudro zbori.

  36. #36
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    I ja imam pravo, ali je premisljam, tj cekam da sjednu prve isplate i vidim kako ce dalje biti.
    I kod mene je najveci trn vrtic, mali nije ljubitelj vrtica, ali svejedno. Mada bi ga je upisala u neku igraonicu, tipa dva tri puta tjedno po sat-dva, cisto da bude preko zime sa manjom djecom.
    Bdw. primanje nije za sada zasticeno, uplacuje se na ziro, pa ako ste slucajno u blokadi ocekujte isplatu od 0 kn....

  37. #37
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Žene, budite oprezne i ne srljajte.
    Ne ispisujte djecu iz vrtića, a pogotovo nemojte napuštati posao.
    Nažalost, do sada se svaka odluka u kojoj političari nama nešto daju pokazala lažnom, lošom i trenutnom.
    Nitko ne može garantirat što će biti sutra, a kamo li za 15 godina.
    Sjetite se državnih poticajnih sredstava za stambenu štednju.
    Prije 15 godina su bili 1250 kn godišnje. Koliko dugo je to trajalo? Ne znam točno, ali evo jučer produžujemo naše ugovore i veli bankarica da su sad 200 kn i to ako. Do sad su ih smanjivali, ukidali pa ko fol vraćali sto puta.
    Pa najfriškiji primjer besplatnog prijevoza za đake putnike. 6 mjeseci su djeca imala besplatno.
    Samo 6!
    Pa je ukinuto.
    Pa su viječali oko toga.
    Pa je vraćeno uz imovinski cenzus.
    Itd
    Sve su to jeftine fore za prikupljanje glasova.
    Da Bandić ima tu lovu, koliko god zagrebački proračun bio velik, zar ne bi to napravio prije?!?
    Pa sam se hvali da je 16 godina gradonačelnik.
    Zašto nije napravio prije, već će sada kad je vidio na parlamentarnim izborima kako je loše prošao pa sad pokušava na taj način privući glasače jer inače nema šanse dobit sljedeće izbore.
    Razmislite si dobro.
    Ja slobodno mogu reći da me nije briga, jer i nije.
    Niti živim u Zagrebu, niti imam uvjete za mamu odgojiteljicu.
    Ali poludim od muke kad vidim kako se manipulira najranjivijim skupinama društva.
    Zato vas sve opet molim, pazite, ne srljajte.
    potpisujem tanči.

    da sam na mjestu lidać, uzela bih ovo u obzir, jer nema što izgubiti,
    inače nema šanse.

  38. #38
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    potpisujem tanči.
    i ja

    ne treba vjerovati praznim obećanjima, već previše puta viđeno

  39. #39
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    nikad radi toga ne bih napustila posao, ne bih pala da je to rjesenje na sljedecih 15 godina.
    ali lidac je u poziciji da nema posao, pa ako i dva mjeseca podeblja kucni budget zasto ne? jednostavno joj je ponudjeno nesto na sta ima pravo.

    e sad istina je da joj za par mjeseci niko ne moze garantirati da ce ta naknada trajati i da ce joj dijete izgubiti mjesto u vrticu, ali to je cost and benefit.

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    nikad radi toga ne bih napustila posao, ne bih pala da je to rjesenje na sljedecih 15 godina.
    ali lidac je u poziciji da nema posao, pa ako i dva mjeseca podeblja kucni budget zasto ne? jednostavno joj je ponudjeno nesto na sta ima pravo.

    e sad istina je da joj za par mjeseci niko ne moze garantirati da ce ta naknada trajati i da ce joj dijete izgubiti mjesto u vrticu, ali to je cost and benefit.
    Slažem se.

    A možda se u vrtiću može dogovoriti da ponovno upišu dijete/djecu ako ona nađe posao i time izgubi pravo na Bandićevu naknadu? Ne znam. Ja bih ih pitala. Najgore što se može dogoditi je - ništa.

  41. #41
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    U nekim vrticima vec stoje obavjesti da nece ponovo upisati ispisanu djecu.
    sto mi je i logicno, pa na njihovo mjesto je mozda doslo neko dijete sa liste cekanja.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja bih ispisala i koristila dok ne nadem posao. Mogu li to koristiti tate? Koliko sam vidjela ne i to je meni jedino sporno. Sve ostalo je po meni nivo države, ne grada.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Moze koristiti i otac.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Eto, nisam znala i bas mi drago...

  45. #45
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Da i tate mogu...

    Meni osobno ukidanjem zakona nebi trebao ponovni upis u vrtic jer bi malu upisala u malu skoku...posto je predskolarac...naravno ako bi se odlucila na to...

    Trenutno imam hrpu pozitivnih stvari da zatrazim status...ali samo jednu i najvazniju negativnu i to je to ispisivanje iz vrtica,cak mi ni to nebi bilo tesko koliko me muci ta ponovna prilagodba...a do nedavno mi malena isla uplakana u vrtic a sada napokon s voljom i tko sam ja da joj sada to ukinem...bas danas ostala kuci (zbog ruznog vremena)...i gledam curku...ja skoro cijeli dan u nekom poslu,obaveze oko mini curke a ona jadna nezna kaj bi sama sa sobom.....tako da sam odlucila cekati pa sta bude da bude...
    Posljednje uređivanje od lidać2 : 03.10.2016. at 23:01

  46. #46
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Pričekaj dok curka ne krene u školu. Do tada ćeš već imati jasna saznanja o zakonu, a prikupiti ćeš i iskustva mama koje su već počele koristiti.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma dajte, pa prima manje novaca. A gdje je predskola? Tamo su pretpostavljam djeca s kojima ce malena u školu... Dakle upisom tamo ćeš olakšati prilagodbu na školu. Ne znam ako vam ti novci mogu popraviti kvalitetu života... I recimo od njib omogucis malenoj nešto što sad ne možeš a nju bi veselilo... Skola plesa, skijanje ili individualne sate jezika u jutarnjim satima...

  48. #48
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Danas sam srela jednu mamu koja je korisnik ove mjere, ispisala je najmladje, predskolsko dijete u cca 10./11. mjesecu iz vrtica, i od tada ide u malu skolu, na jesen ce u skolu... Pa smo pricale o tome kako im je to proslo. Ona je isto bila nezaposlena u tom trenu, i jedino sporno joj je bilo to ispisivanje iz vrtica. Kaze mi i da ih se ispisalo oko 10 predskolaca, pa su u vrticu umjesto 2 grupe male skole napravili 3 da im nije prevelika guzva.

    Pa sam se sjetila ove teme... Lidać, što ste na kraju odlučili?

    Baš me zanima što će biti nakon izbora .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 24.04.2017. at 19:31

  49. #49
    maliandeo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    11

    Početno

    Evo svima koji su u nedoumici i trebaju im informacije. Kao;
    1. PORODILJNA NAKNADA nije vezana uz majku odgajateljicu i dalje je primate kao nezaposlena majka
    2. VRTIĆ dijete ne može pohađati jedino vrtić koji sufinancira GZ, znači privatni cija je cijena za cjelodnevni 1200kn a poludnevni 500 kn (nama je bilo svejedno jer smo radi suprugovih visokih primanja i gradski plaćali 600 kn)
    3. MALA ŠKOLA je ionako obavezna
    4. KAD SE PRAVO JEDNOM STEKNE NEMOŽE VAM SE ODUZETI makar se ta odluka GZ ili Bandića ukine

    5. Jedno je to što morate dati otkaz i NE IDR vam radni staž VEĆ mirovinski a on se računa 12 mj=10mj
    6. PRESELJENJE u drugi Grad. Pravo ostaje u slučaju prijave boravišta a djete može biti upisano u školu na taj način, a ujedno i u vrtić toga grada. Što znači da oni koji žive na periferiji GZ mogu biti upisano u vrtić bilo kojeg grada koji spada pod Zagrebačku županiju

    Eto nadam se da sam mnogima dala odgovore na njihove nedoumice.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Privatni vrtići su isto sufinancirani, njihova ekonomska cijena je veća od 1200kn. Isti se papiri skupljaju ko kod gradskog, sve je isto osim različitih cijena


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Stranica 1 od 37 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •