Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 181

Tema: Mozak zna da treba, a tijelo mu ne dozvoli,... :)

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam, ako nisi zadovoljna kriterijima u skoli mozda bi trebala razmislizi da promijenis skolu...Osobno se ja ne osjecam kompetentnija od profesora iz pojedinih predmeta da procijenjujem i propitivam njihove kriterije a niti zelim raditi njihov posao. Zelim provoditi vrijeme sa svojim djetetom koje se ne odnosi na skolsko gradivo.
    O, razmišljam o tome već dugo. Ali imam svoje razloge zašto se dosad na to nismo odlučili (a ti razlozi nemaju nikakve veze s ovom temom).
    Ne želim ni ja raditi posao profesora, a i ne radim ga, uostalom. Ne učim ja s njime doma, povremeno provjerim kako je naučio, to mi je zasad dovoljno. I da ga podsjetim da nije bogomdani odlikaš i da se mora ponekad i potruditi oko uspjeha.

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Baš me iznenadio ovaj topiĆ. nisam imala osjećaj - radi drugih sličnih tema - da su roditelji na forumu toliko skloni kontroli školovanja, a ispada da ipak jesu.

    Uglavnom, ja jesam sklona kontroli školovanja, i time se ponosim, no ipak stvarno ne određujem djetetu kad će pisati zadaću, to mi se nekako ipak čini da je njena stvar.

    Istina da je podsjetim kad npr. popodne ili navečer ima neku od obaveza pa joj kažem da joj je pametnije prije napisati zadaću, ali odluka kad će pisati (a i hoće li, no obzirom da je prevelika plašljivica da ode u školu bez zadaće onda iskreno rečeno znam da hoće) je njena stvar.

  3. #53
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mislim da sam ipak ja najradikalnija, kod nas doma nema uopce igrica, tableta, mobitela mislim u rukama djeteta I sto vise citam ovakve teme sve vise sam sigurna da dobro postupam. Moji jednostavno nikad nisu imali ni priliku razvit tu vrstu ljubavi /ovisnosti.
    Kci dodje skine semalo poigrq sad je pocela i citat lektiru u to doba i onda mi dodjemo.

    Zadaca jos nema osim vikendom, al dogodine ce bit pravi test kad bude ostajala sama cjjelo jutro ili popodne.

    Jezim od pomiwli na bezvezno buljenje u ekrane ql meni ide na zivce i prenemaganje po kuci i stosta pa odmah smislim neke zadatke za obqvit bilo po kuci ili nesto drugo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.10.2016. at 18:40

  4. #54
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme tipfelera...ne da mi edit..
    jezim se od pomisli na...tako je trebalo pisat

    anemona potpuno kuzim tvoje stavove i cini mi se da bi kod tvog sina upalila metoda da ga malo pustis da se sam "otrijezni" pa koliko god tebi bilo tesko pustit uzde.Nece njemu puno trebat, brzo ce on doci k sebi. Sretno!!!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.10.2016. at 18:44

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Je, bas je tesko ne imati mobitele i tablete kad imas zensko dijete u dobi od 7-8 godina.
    Moja , vrsnjakinja tvoje, ne dozivljava tehnologiju . To joj jetotano nezanimljivo iako nema nikakvih ogranicenja. Iima cak svoj tablet koji stoji na ormaru prazne baterije. Radije izrezuje nesto , crta, izraduje ogrlice i narukvice, ili gleda nesto na TV -u.
    Interesno potpuno drugacije musko dijete , trenutno ovisnik o igricama, susreo se sa mobitelom i racunalom tek u dobi od 10 godina.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.10.2016. at 18:46

  6. #56
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja je isto totalno nezainteresirana za tehnologiju, ja ju čak i potičem na korištenje tableta i kompjutera. I sve što radi u svoje slobodno vrijeme je jako kreativno - crta, snima crtiće, čita; ali kad treba pisati zadaće i učiti onda to i kreativna igra 'ometa', jednako kao buljenje u ekran

  7. #57
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je isto totalno nezainteresirana za tehnologiju, ja ju čak i potičem na korištenje tableta i kompjutera. I sve što radi u svoje slobodno vrijeme je jako kreativno - crta, snima crtiće, čita; ali kad treba pisati zadaće i učiti onda to i kreativna igra 'ometa', jednako kao buljenje u ekran
    Je, bas tako.
    Moja kaze :" mama, dosta je bilo ucenja danas cijeli dan. Vrijeme je za igru!"

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    kod mene je kao i ko Sirius, samo što imam jedno dijete. Kasno je krenula s ekranima, no brzo je sve to sustigla . Ima tu raznih ometača, u moje vrijeme se slušala muzika uz pisanje zadaće, a sad se isto sluša no tu je i stalna slika i ruka na nekom gadgetu. Moja je ljetos prešla iz ove grupe do 13 u stariju grupu i nekako još plivamo sa slobodnim korištenjem ekrana dok nas nema uz pokoji izlet spremanja tableta na skrovito mjesto. Ovaj tjedan je jedan od njih . Kad bi gledala samo jednu stranu trebala bi uvesti više restrikcija a nekako mi je prevelika da to krenem sad raditi i postanem kontrolor njenog vremena. A opet sto je veca to se vise stvari odvija putem raznih gadgeta i oni se nose posvuda pa i vecernja higijena traje satima.

    No da se vratim na devetogodišnjaka, ja sam svojoj u to vrijeme u danima kad bi došla doma, a dočekala me zmija stvari koja je kretala od hodnika, jedan krak je završavao u njenoj sobi drugi u dnevnom boravku, na kuhinjskom stolu sve posude otvorene, nijedna poklopljena a kamoli vraćena na mjesto, počela pisati slijed radnih akcija na ploču :D To ju je jako ljutilo pa bi neko vrijeme pripazila. Sa samim zadaćama nismo problema. No koliko vidim kod tebe Anemona je problem ekran pa bi ga ja maknula na tjedan dana. Nakon toga vratila i vidjela da li se moze kontrolirati.
    Posljednje uređivanje od larmama : 13.10.2016. at 19:30

  9. #59
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    larmama na zmiju

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Je, bas je tesko ne imati mobitele i tablete kad imas zensko dijete u dobi od 7-8 godina.
    Moja , vrsnjakinja tvoje, ne dozivljava tehnologiju . To joj jetotano nezanimljivo iako nema nikakvih ogranicenja. Iima cak svoj tablet koji stoji na ormaru prazne baterije. Radije izrezuje nesto , crta, izraduje ogrlice i narukvice, ili gleda nesto na TV -u.
    Interesno potpuno drugacije musko dijete , trenutno ovisnik o igricama, susreo se sa mobitelom i racunalom tek u dobi od 10 godina.
    al zaboravljaš da ja imam i jedno manje muško čeljade, koji bi onako po mojoj prosudbi bio jako dobar materijal za buljenje u ekrane i čim sam to skužila, odmah sam sve pozabranjivala tj. posakrivala i nije mu dostupno simple as that. Svoj mobitel ne dam nikome da mi prčka, tablet je prazan (fala ti Bože na lošem konektoru za punjenje), a bome ne dam ni svoj skupi laptop.

    sirius,

    mislim da je tvoj sin iznimka da se tako kasno susreo s tehnologijom i postao ovisan, ipak velika većina djece koja su danas ovisnici o gadgetima su se susreli i prije 10-te godine sa svim tim, sudeći prema primjerima iz moje okoline. Pa samo u čekaonici kod zubara ili liječnika, puno više ih bulji u gadgete, rijetko koje dijete ne prčka, tramvaje da ne spominjem.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.10.2016. at 20:19

  10. #60
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Lili , ovisnici o igricama , FB, drustvenim mrezama i slicnim stvarima moze se postati neovisno o dobi.
    Vidi nas , a vidi koliko godina imamo i u kojoj smo se dobi susrele sa tehnologijom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 13.10.2016. at 20:37

  11. #61
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    kasnije, kad se odmori, još mu se manje da
    bolje kad je u radnoj temperaturi
    odradi i onda može mozak na pašu
    slažem se
    mi imamo dogovor - kad dođu kući jedu, pola sata mogu odmoriti i onda pišu zadaću i/ili uče
    uz glazbenu školu i izbornu nastavu, jednostavno su preumorne ako se sve otegne do kasno uvečer

  12. #62
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Lili ti si tolko u prednosti što ti mali nije doma bez vas a i klinka ti malo sama
    Ali velim to je od djeteta do djeteta moj najstariji se može kontrolirati ako baš nije televizor upaljen, sam se ne sjeti upaliti tv, kompjuter pali ako baš nekaj treba jako hitno ili način ili napravit, na mobitel pogleda ako ga baš neko zove
    ali ovi mali ti jedva čekaju da služe gdi je telac, daljinski, tablet ti bi mogli dan i noć više ti na tom

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A to da se ne presvuce? Eto mene za zadace bas briga, al kad dodem doma a roba u masini, smeće u kanti i gospodin razvaljen u vanjskoj robi na kauču... Ono, stvarno mi to nije u redu. Postoji dogovor kojeg se drzimo osim u iznimnim slučajevima. A to da ti se ne da, nažalost nije iznimka. Kad postane, onda cu to moći premostiti bez uzrujavanja. Iako moj najstariji opet postaje suradljivo biće...

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    A to da se ne presvuce? Eto mene za zadace bas briga, al kad dodem doma a roba u masini, smeće u kanti i gospodin razvaljen u vanjskoj robi na kauču... Ono, stvarno mi to nije u redu. Postoji dogovor kojeg se drzimo osim u iznimnim slučajevima. A to da ti se ne da, nažalost nije iznimka. Kad postane, onda cu to moći premostiti bez uzrujavanja. Iako moj najstariji opet postaje suradljivo biće...
    Ufff, da, postoji i ta faza...

    Mislim,jasno mi je da se ponekad dogodi, aliiii znaju zapasti u petlju "imamo puno vremena", recimo za vrijeme ljetnih praznika, pa onda rade manje nego u jeku školske godine. A tada bi im mater najradije iščupala noge iz ležišta....

    Fraza NISTE U HOTELU je nešto što se relativno često čuje. A opet, shvate oni s vremenom da im je manje zlo odraditi sve na vrijeme i bez stresa nego doživjeti napad roditeljskog terorizma.

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Lili , ovisnici o igricama , FB, drustvenim mrezama i slicnim stvarima moze se postati neovisno o dobi. Vidi nas , a vidi koliko godina imamo i u kojoj smo se dobi susrele sa tehnologijom.
    E znaš šta sebe bih najradije lupala tavom po glavi kad krenem surfat, tješi me jedino što sam samo tu na Rodi i fejsu (radi trčanja), al brate mili to su takvi kradljivci vremena...grrr... a sebi sam dala u zadatak da ću manje surfat u ovoj godini. Natreskala bih samu sebe. evo nešto plaćam preko zabe i usput tipkam ovdje uh...

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Lili ti si tolko u prednosti što ti mali nije doma bez vas a i klinka ti malo sama
    Ali velim to je od djeteta do djeteta moj najstariji se može kontrolirati ako baš nije televizor upaljen, sam se ne sjeti upaliti tv, kompjuter pali ako baš nekaj treba jako hitno ili način ili napravit, na mobitel pogleda ako ga baš neko zove
    ali ovi mali ti jedva čekaju da služe gdi je telac, daljinski, tablet ti bi mogli dan i noć više ti na tom
    pa draga moja šta nije i tvoj najmanji uvijek doma uz vaš nadzor, al čuj i uz nadzor roditelja neka djeca jednostavno su sklonija i vole više visit na gadgetima. Vidjet ćemo što će nam donijeti iduća godina kad će biti sama puno duže. Mali isto voli pogledat crtić, al doziram i kad me pukne naprasno gasim i otjeram u dječju sobu. Najbolje mi je kad se TV ni ne pali, a većinom i je ugašen 85% vremena. Upalimo naveče ponekad da pogledam neki film ili seriju.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.10.2016. at 22:04

  16. #66
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    pa evo, treba odvagnuti. naprimjer, ja sam sigurna da ako se dječaku koji ide u 4.razred potpuno onemogući pristup igricama- da ga se društveno jako hendikepira i izolira od vršnjaka. osobno držim da je to puno gore od povremneog majnkrafta. kao što vidimo iz teme, što je povremeno se jako razlikuje od roditelja do roditelja.
    moji se s druge strane uopće ne presvlače doma- to mi je najnevažnije na svijetu, a bome ni krevete ne spremamo. ali mali ima obvezu šetanja psa i povremenog usisavanja i pražnjenja perilice.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    pa evo, treba odvagnuti. naprimjer, ja sam sigurna da ako se dječaku koji ide u 4.razred potpuno onemogući pristup igricama- da ga se društveno jako hendikepira i izolira od vršnjaka. osobno držim da je to puno gore od povremneog majnkrafta. kao što vidimo iz teme, što je povremeno se jako razlikuje od roditelja do roditelja.
    moji se s druge strane uopće ne presvlače doma- to mi je najnevažnije na svijetu, a bome ni krevete ne spremamo. ali mali ima obvezu šetanja psa i povremenog usisavanja i pražnjenja perilice.
    To da li se presvlače ili ne ovisi o tome da li im je posteljina na krevetu prek dana ili ne. Moji su prestali s presvlačenjem kad su krenuli u glazbenu školu i tada smo prešli na dnevno pospremanje posteljine u sanduke ispod kreveta, da se na njima može sjediti u odjeći u kojoj su bili u školi. Sad se presvuku u trenirke po želji, ali nisu obvezni.

    O igricama - slažem se s ovim. Moji su relativno bezbolno prerasli Minecraft. Nismo im branili, ali je bio uvjet da se prvo riješe školske stvari i kućne obveze, a nakon toga su mogli, čak i bez ograničenja, jer ionako nije puno vremena ostajalo za to. Ali k8d nas nema dugih večernjih bdijenja.

    Evo, baš sam pitala sina da li još igra Minecraft... kaže da ga još ima, ali ga slabo koristi. I kaže "da li još uvijek visi onaj papir na vrat6ma?" Naime, na papiru je pisalo PRVO ŠKOLA, A TEK ONDA RAČUNALO ILI MOBITEL"

    Prerasli su to. Sad imaju druge načine dangubljenja, hehehe.... ali radne navike su im pristojne. Mogle bi biti i bolje, ali i puuuno gore.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.10.2016. at 22:21

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mi se presvlacimo svi i nitko ne radi krevet. I što da mu radim kad ga dopalo da živi u presvlacimoseobitelji? I naravno to ovisi o obitelji al mi je stav meni se ne da pa ne radim svoj dio neprihvatljiv. Ne radi radnih navika niti radi pomoći. Sebičnost me tu dovodi do stanja umanjene uracunljivosti.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A igrice ne znam kako rješavat al dok odgojim četvrtog nešto mi govori da ću imat iskustva i u tom području.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    pa evo, treba odvagnuti. naprimjer, ja sam sigurna da ako se dječaku koji ide u 4.razred potpuno onemogući pristup igricama- da ga se društveno jako hendikepira i izolira od vršnjaka.
    I ovo je istina.
    Moj je već izoliran po tome što ne prostači i ne ide u školu u trenirci, da mu još i igrice ne dozvolim, fakat bi bio čudnovati kljunaš

  21. #71
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako može biti sebično ne presvlačiti se ?! Ono, neki ljudi se presvlače u kućnu robu, neki ne, i jedno i drugo je savršeno normalno, pa uopće ne vidim zašto bi netko inzistirao da se dijete presvlači kad dođe kući. ako je tebi udobnije u kućnoj robi, ne mora biti da je djetetu tako zar ne??

  22. #72
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    I ovo je istina.
    Moj je već izoliran po tome što ne prostači i ne ide u školu u trenirci, da mu još i igrice ne dozvolim, fakat bi bio čudnovati kljunaš
    E baš tanja_b

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Mi se presvlacimo svi i nitko ne radi krevet. I što da mu radim kad ga dopalo da živi u presvlacimoseobitelji? I naravno to ovisi o obitelji al mi je stav meni se ne da pa ne radim svoj dio neprihvatljiv. Ne radi radnih navika niti radi pomoći. Sebičnost me tu dovodi do stanja umanjene uracunljivosti.
    X, kužim o čemu pričaš.

    Ja u životu nisam vidjela Minecraft, niti imam pojma kako se to igra (vjerovali ili ne), a još manje mislim da je uopće moguće potpuno izolirati dečke od igranja igrica u kasnijim razredima osnovne škole, al kod mene doma nadam se da će minimalno gubit vrijeme na takve aktivnosti.

    Eh sad kako će biti, moći ću to reći za par godina

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Apsolutno mu ne treba biti udobnije niti me zanima koji su njegovi duboki osjećaji prema kucnoj robi. Živi u obitelji u kojoj se to radi uime higijene i u kojoj živi beba od šest mjeseci koja puze i sve liže. I skroz mi je sebično ne poštivati ukućane jer mi se to ne da...

  24. #74
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    slažem se s casom i njenim obašnjenjem.

  25. #75
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    omg je li ovo rodin forum što je s onom krilaticom da beba ne treba živjeti pod staklenim zvonom ?

    Iako ja definitivno nisam pobornik iste, stvarno mi ne bi palo na pamet da bi vanjska roba mogla naštetiti bebi, koja se pretpostavljam isto tako šeće po tom vanjskom svijetu, pa onda prima goste koji se vjerojatno ne presvlače kad dođu itd itd .. tako da ne bih rekla da bratova košulja ili hlače koje je nosio po vani mogu igrati presudnu ulogu u higijenskim uvjetima u kojima beba živi. Eventualno bih mu za kaznu zabranila da nosi bebu

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma al eto nama je to fuj nevezano za bebu. Mi tako živimo... Tako me učila baka. Ne znam kako objasniti niti zašto. Eto, to je to! Pa imam i ja pravo imat čvrste i intuitivne stavove. Nije da svi moraju neznamsto.
    I beba se presvlaci. Gosti ne.... Zasad

  27. #77
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    to je stvar navike. više nego higijene ja mislim. ja doma ne mogu biti sekundu jednu u robi izvana, skidam se već na ulaznim vratima evo, danas sam došla s posla u 4 i 15, presvukla se, ručala, pa se opet obukla i išla u grad lol. dheca kako-tako, nisam im baš skroz uspjela prenijeti tu naviku. al me isto nervira ako su doma npr u trapericama. ne znam točno zašto :D al me nervira. pa ih uglavnom i skinu.
    krevete ne radimo.

  28. #78
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Baš me iznenadio ovaj topiĆ. nisam imala osjećaj - radi drugih sličnih tema - da su roditelji na forumu toliko skloni kontroli školovanja, a ispada da ipak jesu.

    .
    kažeš mima, ništa od te kompetentne djece na kraju, ha?

  29. #79
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    casa normalno da imaš pravo, ali za sebe, bezveze je to nametati odraslom dečku.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma mislim, živimo zajedno... Mora i smeće bacit i svašta.. I ne vidim ja tu neko nametanje, to je život s drugima... Nije ovo demokracija, ovo je monarhija. A monarh sam još uvijek ja.

  31. #81
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije to isto, jedno su kućanske obaveze, drugo je nametanje svoje volje u situaciji koja se stvarno odnosi samo na njega.

  32. #82
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa ja sam ko Cvijeta- skidam se na stubistu. I po doma hodam stvarno svakakva. Jer mi nije udobno inace. Al me boli briga sta ostali rade. Kad razmislim MM se skida isto, a klinci uopce ne. I to mi je nevezano uz smece ili perilicu ili u krajnjoj liniji skolsku obvezu- jer neskidanjem ja ne osjecam nikakvu posljedicu- ali neisparznjenu perilicu osjecam kao i eventualno popustanje u skoli/ u smislu da sam ipak odgovorna za njegov prosperitet. Mislim kuzim da svi imamo neke samo nama jasne ideje zasto je nesto kako je, imam i ja svoje, ali presvlacenje u "kucnu robu" nije jedna od njih.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  33. #83

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa al ne levitira on u toj robi nego mi lezi na kauču na kojem i ja lezim. Možda nije racionalno al meni je fuj i tako misli i mm i svi se presvlacimo. U svojoj sobi može u skafanderu ležati s tenisicama na jastuku...

  34. #84
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja ne volim sjest na krevet u robi u kojoj sam bila vani, u hlačama u kojima sam bila na poslu, sjedila u tramvaju...
    i to gnjavim svoje, dijete potrpi, MM okreće očima ali se uglavnom skine
    zapravo on se skida, ali ne iz razloga iz kojeg i ja, već mu je udobnije u trenirci
    kad V dođe netko od prijatelja njen krevet se pokriva frotirkom ili flisanom dekom
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 13.10.2016. at 23:59

  35. #85
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i gosti vam sjede na tim kaučima u robi izvana. Tako da bih ja ipak rekla da je to stvar monarhije.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Da i smeta me. Al sam i domaćin. I nije baš usporedivo očekivanja od gostiju i sina. Nekako... Vi skidate cipele? I što ako jedan neće jer mu se ne da..

  37. #87
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    sjede
    al moji gosti su čišći od mene

  38. #88
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Fraza NISTE U HOTELU je nešto što se relativno često čuje.
    Mrvu cu se na ovo osvrnuti Meni je tako lijepo kad sam u hotelu, kad mi ciste, kuhaju, peru...i stvarno mi nije problem omoguciti djeci da se osjecaju i doma tako. Zasto ne? Ako su normalne okolnosti, nitko nije bolestan, zasto im roditelji ne bi omogucili zivot kao u hotelu, dok su djeca. Ionako ce se naraditi citav svoj odrasli zivot.
    Skola im je dovoljan posao.
    Prihvacam da sam u manjini ovakvim stavom.

  39. #89
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako može biti sebično ne presvlačiti se ?! Ono, neki ljudi se presvlače u kućnu robu, neki ne, i jedno i drugo je savršeno normalno, pa uopće ne vidim zašto bi netko inzistirao da se dijete presvlači kad dođe kući. ako je tebi udobnije u kućnoj robi, ne mora biti da je djetetu tako zar ne??
    Nije to kućna roba, to je odjeća za doma za van. Mi imamo i zečeve i veliko dvorište,... i izađe van na igru na potok i slično. To ne može u odjeći za školu, jer je nakon toga trajno neupotrebljiva.
    Isto tako, moj minimum je da se ne može u školskoj odjeći, u kojoj se valja po prašini uvući pod čistu posteljinu.
    Krevete ne slažemo.

  40. #90
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Da i smeta me. Al sam i domaćin. I nije baš usporedivo očekivanja od gostiju i sina. Nekako... Vi skidate cipele? I što ako jedan neće jer mu se ne da..
    kod nas se skidaju cipele, isto tak i kad nekud idemo nosimo ponekad i svoje šlape skidamo se svugdje, zakaj bi to bio problem

    usput nisi u Hotelu, to mi je nedokučivo, mi smo zadnjih par godina na terapijama u recimo Hotelu, pa jedemo i u restoranu, neš vjerovati moji se guraju ko će pospremiti, bar staviti na kup stvari, a doma moram napominjati.

  41. #91
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    usput beti kaj ni bedasto da deca nisu počistila stol od doručka, pa od ručka kad su sami doma, kad ti dođeš u neko doba dana bar da gdi imaš staviti tanjur, ako si se već toliko žrtvovao da napraviš ručak? ili si ti Beti stalno doma pa za svakim pospremiš, čak ni moja mama koja je bila stalno doma nije pospremala za svakim po cijele dane.

  42. #92
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Meni je presmijesna korelacija zensko dijete - neinteres za tehnologiju. Ja sam svoj prvi komp s igricama dobila s 9 godina, bila puno ovisna u nekim fazama zivota sto o citanju knjiga sto o igricama, proslo me negdje tamo oko 30-e. Glavna posljedica tog mog interesa je da sad radim u prilicno dobro placenoj bransi za hrvatske prilike

    Radne navike kao pojam su po meni totalno precijenjene. Zelja da se s minimumom truda odradi trazeni posao je znak inteligencije, ali razumijem tanju_b sto je brine da kao posljedicu slabog ucenja ima i slabo znanje, makar uz petice, jer u nekim kljucnim stvarima dugorocno moze stvoriti probleme. Osobno sam cijelu os i ss provela pred telkom, knjigom i sl prije/nakon skole, ucila minimalno, masovno prepisivala zadace, nisam imala nikakvih rezima treninga, glazbenih i sl pa sam bez problema sve razrede prosla s pet. Ono sto sam razvila i imam je odgovornost prema poslu, ali posao nije uciti nego znati, posao nije pisati zadacu nego imati zadacu kad uciteljica pita i to sto vecini jedno ne ide bez drugog ne znaci da je svima tako.

  43. #93
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je presmijesna korelacija zensko dijete - neinteres za tehnologiju. Ja sam svoj prvi komp s igricama dobila s 9 godina, bila puno ovisna u nekim fazama zivota sto o citanju knjiga sto o igricama, proslo me negdje tamo oko 30-e. Glavna posljedica tog mog interesa je da sad radim u prilicno dobro placenoj bransi za hrvatske prilike

    Radne navike kao pojam su po meni totalno precijenjene. Zelja da se s minimumom truda odradi trazeni posao je znak inteligencije, ali razumijem tanju_b sto je brine da kao posljedicu slabog ucenja ima i slabo znanje, makar uz petice, jer u nekim kljucnim stvarima dugorocno moze stvoriti probleme. Osobno sam cijelu os i ss provela pred telkom, knjigom i sl prije/nakon skole, ucila minimalno, masovno prepisivala zadace, nisam imala nikakvih rezima treninga, glazbenih i sl pa sam bez problema sve razrede prosla s pet. Ono sto sam razvila i imam je odgovornost prema poslu, ali posao nije uciti nego znati, posao nije pisati zadacu nego imati zadacu kad uciteljica pita i to sto vecini jedno ne ide bez drugog ne znaci da je svima tako.
    S ovim se slažem 1000%.
    I ustvari maximalno podržavam takvo razmišljanje. Moje dijete je majstor takvih stvari.
    To smo i dobili uvijek kao odgovor i logopedice i psihologice,... svih stručnih osoba koje su došle s njim u doticaj.

    Dakle podržavam, pod jednim jedinom uvjetom - da ne utječe na mene osobno.

    Da ja ne moram kao posljedicu slušati njegovo prigovaranje plačljivim tonom i zapomaganje koliko je umoran i nesretan,... (a nema šanse da otiđe bez zadaće), da ne moram trpjeti njegovu zlovolju drugi dan, jer nije naspavan,... meni svejedno.
    Dok utječe na mene, smatram to "svojom odgovornošću" da napravim da ne utječe na mene.

  44. #94
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    S ovim se slažem 1000%.
    ...
    Dakle podržavam, pod jednim jedinom uvjetom - da ne utječe na mene osobno.

    Da ja ne moram kao posljedicu slušati njegovo prigovaranje plačljivim tonom i zapomaganje koliko je umoran i nesretan,... (a nema šanse da otiđe bez zadaće), da ne moram trpjeti njegovu zlovolju drugi dan, jer nije naspavan,... meni svejedno.
    Dok utječe na mene, smatram to "svojom odgovornošću" da napravim da ne utječe na mene.

    A ja te 100% podrzavam u podcrtanom. Nemam jos doma ovakvu situaciju kao tvoja ali mislim da bi jednostavno napravila cistu uzrok-posljedica "kaznu". Cendras ujutro jer si nesipavan, a neispavan si jer si pisao zadacu do 11? Onda nema pisanja zadace do 11 nego spavanje u 10 pa ako zeli moze se probuditi sat ranije za zadacu ili otici bez nje. Ne bih uvodila neke posebne kazne za njegovo (ne)pisanje zadace nego iskljucivo za to sto to prelijeva na tebe...

  45. #95
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mrvu cu se na ovo osvrnuti Meni je tako lijepo kad sam u hotelu, kad mi ciste, kuhaju, peru...i stvarno mi nije problem omoguciti djeci da se osjecaju i doma tako. Zasto ne? Ako su normalne okolnosti, nitko nije bolestan, zasto im roditelji ne bi omogucili zivot kao u hotelu, dok su djeca. Ionako ce se naraditi citav svoj odrasli zivot.
    Skola im je dovoljan posao.
    Prihvacam da sam u manjini ovakvim stavom.
    Paaa pročitaj onaj topic koji je Tashunica otvorila o zdravstvenim problemima. Ja kad dođem doma nakon 8 satnog radnog vremena (ponekad i više) ne vidim apsolutno nikakav razlog da podmećem leđa za svoju obitelj više nego bilo tko drugi. Škola im je posao? Manemoj... A moj posao je što?

    Prihvaćam da je tvoj stav tvoj izbor, ali bratemili, zašto bih ja morala (ili mm i ja) dvoriti dva gotovo odrasla bika koji su fizički jači od mene? Osim toga, već je rečeno (i moje iskustvo je takvo) da bolje funkcioniraju kad imaju više obveza. Kad im je škola "jedini posao" onda ne ide kako treba ni to ni ostalo. A ako se o pražnjenju suđerice ne razmišlja kao o tlaki nego sastavnom dijelu života, to se tako i prihvaća.

    Potpisujem ono što je sasa napisala - tako je i kod mene. MM i ja se presvlačimo, djeca preko dana uglavnom ne ne (iz čisto praktičnih razloga, jer često imaju i drugih obveza osim škole, pa bi to bilo dodatno gubljenje vremena), a briga o hrani, suđu, vešu i čišćenju se dijeli ravnopravno.

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    S ovim se slažem 1000%.
    I ustvari maximalno podržavam takvo razmišljanje. Moje dijete je majstor takvih stvari.
    To smo i dobili uvijek kao odgovor i logopedice i psihologice,... svih stručnih osoba koje su došle s njim u doticaj.

    Dakle podržavam, pod jednim jedinom uvjetom - da ne utječe na mene osobno.

    Da ja ne moram kao posljedicu slušati njegovo prigovaranje plačljivim tonom i zapomaganje koliko je umoran i nesretan,... (a nema šanse da otiđe bez zadaće), da ne moram trpjeti njegovu zlovolju drugi dan, jer nije naspavan,... meni svejedno.
    Dok utječe na mene, smatram to "svojom odgovornošću" da napravim da ne utječe na mene.
    Da, tako je to. Iz iskustva - to se preraste, ali još koju godinu dijete će trebati tvoje moderiranje i povremenu pomoć, ne oko zadaće nego baš oko raspolaganja vremenom. Kao i u svemu ostalom, postavit ćeš granice i doći će sve na svoje mjesto. Moj mlađi je kralj drame i trebalo mi je dugo da JA naučim s tim izlaziti na kraj, ali sam nekako uspjela.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.10.2016. at 09:13

  47. #97
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    S ovim se slažem 1000%.
    I ustvari maximalno podržavam takvo razmišljanje. Moje dijete je majstor takvih stvari.
    To smo i dobili uvijek kao odgovor i logopedice i psihologice,... svih stručnih osoba koje su došle s njim u doticaj.

    Dakle podržavam, pod jednim jedinom uvjetom - da ne utječe na mene osobno.

    Da ja ne moram kao posljedicu slušati njegovo prigovaranje plačljivim tonom i zapomaganje koliko je umoran i nesretan,... (a nema šanse da otiđe bez zadaće), da ne moram trpjeti njegovu zlovolju drugi dan, jer nije naspavan,... meni svejedno.
    Dok utječe na mene, smatram to "svojom odgovornošću" da napravim da ne utječe na mene.
    s tim da to onda i nije odrađivanje posla s minimumom truda, nego upravo obrnuto: odrađivanje posla na teži način, potpuno bespotrebno

    ova rečenica koja je naslov topica, ona lijepo zvuči nama odraslima, ali kad pogledaš, to je isto što i "ne da mi se"
    ja sam majstorica prokrastinacije i borim se s njom cijeli život i ponekad poželim da je bio ipak netko doma tko mi ne bi dao da satima bauljam bezveze
    a tad nije bilo ni mobitela ni tableta, ali ako želiš gubit vrijeme, posluži i crtić tipa Mio mao
    uglavnom, nema do one da što više vremena ima za što manje zadataka, to je teže te zadatke izvršit
    e sad kako to riješit točno u vašem primjeru, budući da on već ima i glazbenu školu, ne bih ga baš usosila sa dodatnim opterećenjima..
    jesu li njegovi rođaci u istoj smjeni, može li se dogovoriti nešto tipa da dolaze po njega za igru u 14:30 i dotad mora sva zadaća bit napisana?

  48. #98
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Da ja ne moram kao posljedicu slušati njegovo prigovaranje plačljivim tonom i zapomaganje koliko je umoran i nesretan,...
    Ajme, kako se ovo sprečava?. Ne odnosi se doduše na starije nego na mlađe dijete, ali meni zna proći velik dio dana u slušanju cendranja...kad sam napravila sve što je bilo u mojoj moći, a i dalje cendra/gunđa/dere se - ja se jednostavno isključim..
    Posljednje uređivanje od Dijana : 14.10.2016. at 09:19

  49. #99
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Bravo tangerina - treba stvari nazvati pravim imenom. Kod mene doma takav stav se zove obična lijenost, hehehe....

    Ali sastavni dio odrastanja je i iskusiti tako nešto. Baš gledam - moj mlađi sin je u školi administrator za jedan predmet. To znači da treba prikupljati domaće zadaće od razrednih kolega u e-formatu, pakirati ih u jednu poruku i slati profesoru.

    Daklem, uvijek čeka do zadnjeg časa, uzrujava se radi drugih koji to ne šalju na vrijeme itd. sve dok mu prošli tjedan nije puknuo film i poslao je profesoru samo zadaće koje su pristigle do dogovorenog vremena. Rezultat - njih nekoliko iz razreda je dobilo jedinice, a on je ispao kriv. Sad ga žele "smijeniti"... Kažem ja njemu - samo nek uzmu taj tvoj usr*** posao, jer lakše je napisati jednu zadaću nego se natezati s gotovo tridesetak majstora prokrastinacije, ufff...

    Ne znam kako će to završiti. Ali običaj im je (ne znam da li je to problem sredine ili generacije) da sve ostavljaju do zadnjeg časa. Kod mene doma to NE PROLAZI, zadaće se pišu u prvom raspoloživom trenutku. Ne mora to biti isti dan, ali često jest. Rješava se sve kako dolazi. I što - moje manje savjesno dijete ispalo je najsavjesnije u svojoj sadašnjoj sredini. I što mu je to donijelo - samo probleme... Nema veze. Ja sam se već spremala ići na predmetne informacije reći profesoru da nije u redu da jedan učenik cijelu škg radi tajnički posao za njega, ali eto - izgleda da će se i to riješiti samo od sebe. Ali taj cirkus dao mi je uvid kakve su radne navike generacije - nula bodova. Kod mog starijeg isto ima toga, ali u puuuno manjoj mjeri. Često se ne mogu dogovoriti oko termina za izradu zajedničkih referata pa moj stariji šizi jer to obično stave u nedjelju popodne, a on je navikao u subotu počistiti sve i u nedjelju dignuti sve četiri u zrak... Tja, kad bolje razmislim i pogledam oko sebe, ima toga i kod mene na poslu...Nije problem ako tvoj posao ne ovisi o nekom drugom, pa moraš čekati da te se gospoda udostoje, ufff... Ide mi to na živce.

    Anemona, nemaš razloga za brigu. Tvoje dijete će se brzo snaći. Nema ti druge nego se što više udaljiti od njegovih "problema" koji to ne bi bili da ih se krenulo rješavati na vrijeme. A kao što vidiš, ne valja biti ni predobar u raspolaganju vremena, jer te drugi ljudi često upregnu i iskoriste.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.10.2016. at 09:27

  50. #100
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    s tim da to onda i nije odrađivanje posla s minimumom truda, nego upravo obrnuto: odrađivanje posla na teži način, potpuno bespotrebno

    ova rečenica koja je naslov topica, ona lijepo zvuči nama odraslima, ali kad pogledaš, to je isto što i "ne da mi se"
    ja sam majstorica prokrastinacije i borim se s njom cijeli život i ponekad poželim da je bio ipak netko doma tko mi ne bi dao da satima bauljam bezveze
    a tad nije bilo ni mobitela ni tableta, ali ako želiš gubit vrijeme, posluži i crtić tipa Mio mao
    uglavnom, nema do one da što više vremena ima za što manje zadataka, to je teže te zadatke izvršit
    e sad kako to riješit točno u vašem primjeru, budući da on već ima i glazbenu školu, ne bih ga baš usosila sa dodatnim opterećenjima..
    jesu li njegovi rođaci u istoj smjeni, može li se dogovoriti nešto tipa da dolaze po njega za igru u 14:30 i dotad mora sva zadaća bit napisana?
    E vidiš, to je mene nagnalo da se uplićem i dajem njegovom vremenu barem osnovni kostur.
    On sam je u tome nesretan i puuuuno je zadovoljniji kad odradi odmah i dalje mu to ne visi nad glavom.
    Npr. jučer: bilo je malo zadaće (matematika i engleski).
    Bila sam doma na ručku, pogledala što ima za zadaću i rekla mu da je to samo 10 minuta posla.
    Kad sam došla s posla, on dođe veselo i kaže: mama pa bila si u pravu, to je stvarno bilo 10 minuta posla, sve sam napravio.
    On vapi za strukturom. Ako ovako poležava isključen je iz svega, sam je,... a ako ga pogurnem igra se i druži s prijateljima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •