Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: tablete za tlak i dojenje

  1. #1
    kiki30 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,353

    Početno tablete za tlak i dojenje

    Da li ima koja mama da je uzimala Amlopin tablete za tlak i dojila ?
    Beba mi ima dva mjeseca i nefrolog mi dao te tablete kao mogu pit..drugi ljecnici nisu sigurni..pedijatrica da u knjizi pise da nesmijem..
    Neznam sta da napravim..luda sam vise..

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ja sam za vrijeme trudnoce i cijelog dojenja uzimala Atenolol (Ormidol). 25 mg na dan.
    Dala mi je kardiologica. Nefrolozi su skloni drugim lijekovima za poviseni tlak. Imas li mogucnosti posjetiti kardiologa? Isla sam na Susak i bila primljena preko reda jer sam imala novorodence. Vjerujem da je i sada tako.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Sad sam procitala da Amlodipin moze uz dojenje i da se gotovo nista ne izlucuje u majcino mlijeko. Cak je prvi izbor za lijecenje dojilja.
    Sad jos samo moras vidjeti da li tebi taj lijek ima nuspojave.

  4. #4
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja sam prestala dojiti kada je mali napunio 4 mjeseca, baš iz tog razloga.
    cijelu trudnoću i to vrijeme dojenja pila sam ormidol, ali mi više nije skidao tlak.
    ormidol je betablokator a norvasc (koji sam ja dobila uz ormidol) i amlodipin su skroz druga vrsta lijeka.
    uglavnom, internistica mi je rekla ni slučajno dojenje uz tu vrstu lijekova.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Amlodipin je prvi izbor antihipertenziva za dojilju.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 17.10.2016. at 20:57

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nigdje ne pise da smijes, jer tako nesto ne smije pisati dok ne provedu ispitivanja na dojiljama. A to nitko ne radi.

    Lijek je dugo u upotrebi i s vremenom se pokazao siguran za dojilje, tj. dojencad. Kao i puno drugih lijekova koji se koriste u trudnoci i dojenju, a nigdje izrijekom ne stoji da su dozvoljeni.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    U nasem rodilistu rodilje koje su u trudnoci imale terapiju za tlak (atenolol, metildopu ili nifedipin) poslije poroda (ako je potrebno) prebacuju na amlodipin jer bolje spusta tlak, i ne spominju prestanak dojenja.

  8. #8
    kiki30 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,353

    Početno

    Prije trudnoce sam uzimala Amlopin..U trudnoci sam Metildopu i tlak mi bio super.bolje nego po amlopinu
    .ali.cim sam rodila vise nije djelovao iako sam povecala dozu..pa su me sad vratili na amlopin.
    Probat cu jos do kardiologa..bas ne bi voljela prestat dojit a opet ne zelim riskirati..

  9. #9
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    eto, a meni rekli da obavezno prestanem dojiti :/

  10. #10
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da, nazalost medicinsko osoblje ima vrlo malo (ako ikakvo) znanje o lijekovima koji su kompatibilni uz dojenje.... a i u trudnoci.

    Norvasc je kategorija L3, sto znaci da se ordinira ako je korist za majku veca od moguceg rizika za bebu. Alternativni lijekovi, prema InfantRisku su nifedipine (kategorija L2 i samim time bolji izbor od norvasc/amlodipine) i labetalol (takodjer L2, bolje od amlodipine).

  11. #11
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nazalost medicinsko osoblje ima vrlo malo (ako ikakvo) znanje o lijekovima koji su kompatibilni uz dojenje.... a i u trudnoci.
    .
    Uopćavanje.
    Nikako ne svi, nikako ne svugdje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    eto, a meni rekli da obavezno prestanem dojiti :/
    To je najlakse reci, time si je lijecnik skinuo odgovornost sa sebe.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Norvasc je kategorija L3, sto znaci da se ordinira ako je korist za majku veca od moguceg rizika za bebu. Alternativni lijekovi, prema InfantRisku su nifedipine (kategorija L2 i samim time bolji izbor od norvasc/amlodipine) i labetalol (takodjer L2, bolje od amlodipine).
    Labetalola u Hrvatskoj nema, a nifedipin se koristi jako rijetko. Pije ga tu i tamo koja starija osoba koja ga pije 25+ godina i pokoja trudnica koja uz visoki tlak ima i prerane kontrakcije.

  14. #14
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Ja sam dojila s concor cor 2,5mg.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Na pocetku su mi dali cordipin retard od 20mg. Spustao je tlak ali sam se od njega osjecala uzasno,slabo, strasne glavobolje sam imala i rekli su da mogu dojiti. Sada,nakon 3 mjeseca i dalje tlak divlja. Dali su mi amlopidin tj. Amlopin od 5mg i mogu dojiti uz te tablete ali me strah. Netko kaze da se moze,neki kazu bolje ne tako da nisam pametna. Zao mi je prestat dojiti jer je jos uvijek malena. Ima li jos netko iskustva s amlopinom i da li se tlak smirio poslije poroda odmah ili je potrajao jos dugo? Bojim se da se meni nece stabilizirati i da cu morati cijeli zivot biti na tabletama.

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Cordipine je nifedipine, koliko viidm? Taj je svakako bolja, sigurna solucija od amlodipinea. Ovaj sto si sad dobila nije izricito zabranjen, vec nije dovoljno istrazen da bi se smatrao sigurnim. U pravilu se daje kad benefit za majku nadilazi eventualne rizike za bebu.

    Mozes li uzimati Metildopu (methyldopa)? Taj je sigurniji, odnosno jednako kompatibilan kao i amlodipin koji ti nije odgovarao.

  17. #17
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Mone, jesi li bila kod kardiologa?
    ja sam nakon poroda još neko vrijeme imala visoki tlak, onda se smirio
    odi na detaljan pregled i reci doktoru da bi nastavila s dojenjem

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Nisam bila kod kardiologa,nisu me tamo uopce poslali. Niti su mi ekg napravili. A nekako me i lijeva ruka boli u zadnje vrijeme,mozda je to jedna od nuspojava lijekova. Pitat cu doktoricu za metildopu. Hvala vam na savjetima. Sva sam u strahu od svega toga,nije mi jasno zasto se jos tlak nije normalizirao. Mozda da jos jednom prestanem piti tablete pa da vidim hoce li tlak skociti ali cula sam da nesmijes naglo prestati s tabletama jer bude jos gore. Ne znam stvarno sta cu.

  19. #19
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Mone, što prije odi na pregled
    nemoj ništa raditi na svoju ruku i nemoj tražiti savjete o uzimanju lijekova na forumu jer jedino liječnik može nakon pretraga i pregleda prepisati terapiju
    neki lijek može nekome odgovarati, kod nekog drugog taj isti lijek može biti kontraindiciran iz tko zna kojeg razloga

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Mone, što prije odi na pregled
    nemoj ništa raditi na svoju ruku i nemoj tražiti savjete o uzimanju lijekova na forumu jer jedino liječnik može nakon pretraga i pregleda prepisati terapiju
    neki lijek može nekome odgovarati, kod nekog drugog taj isti lijek može biti kontraindiciran iz tko zna kojeg razloga
    Nazalost, podrska lijecnika je, najcesce, dovoljno nepostojeca da je vise nego pozeljno direktno pitati o nekim terapijama koje su kompatibilne s dojenjem. U suprotnom, gotovo jedina solucija je prijedlog o prestanku dojenja, sto je suludo, s obzirom da za gotovo sve bolesti i stanja postoji terapija koja se moze uzimati uz dojenje. Naravno da nitko ne bi trebao uzeti lijek (odakle? iz tudje ladice?) zbog toga sto je spomenut na forumu, ali sigurno ne steti procitati informaciju i podijeliti je s lijecnikom.

    Mone, svakako se trebas javiti lijecniku i reci im sto se sve dogadja, ukljucujuci bol u ruci. Informacije o lijekovima su iz priznate baze podataka o lijekovima i dojenju, sto ne znaci da ih mozes ili trebas direktno primijeniti, ali svakako pitaj za tu opciju ili neku drugu koja ce ti pomoci, a nece uvjetovati prekidom dojenja.

  21. #21
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    to sam i napisala, da ode liječniku i kaže da želi nastaviti dojiti i traži lijek koji će njoj odgovarati i uz kojeg će moći dojiti
    nismo liječnici i ne možemo pisati koji lijek je za Mone sigurniji jer to ne znamo
    Posljednje uređivanje od n.grace : 08.12.2020. at 17:52

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa naravno da ne mozemo napisati koji je sigurniji za nju. Ali mozemo napisati koji su sigurniji za dojenje, sto lijecnik moze, a i ne mora znati odnosno htjeti provjeriti.

    Da se ne bavim dnevnim savjetovanjem o dojenju, rekla bih da izmisljam. Ali nazalost je najcesce upravo takvo rjesenje: prestanite dojiti i to je to, cak i kad je lijek sasvim kompatibilan uz dojenje (sto pise crno na bijelo, ali ne na zidu ordinacije).

  23. #23
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    već je napisano da Mone traži lijek uz koji će moći nastaviti s dojenjem.
    pisati da je Metildopa sigurniji od Amlopina, u kojem god smislu, nadilazi savjetovanje za dojenje i smatram da može biti opasno. sorry.

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moze, kao i samo savjetovanje o dojenju ili bilo cemu drugom sto se moze naci na internetu. Informacija je iz relevatnih izvora, drze je medicinski djelatnici koji se bave lijekovima i dojenjem. Dostupna je svima koji zele iz nje procitati informaciju i podijeliti je s lijecnikom. To nije opasno; naprotiv.

  25. #25
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    postoji razlika u traženju savjeta na internetu kako skuhati sarmu ili koji lijek uzimati protiv hipertenzije
    ni ti ni ja nismo završile studij medicine ni specijalizaciju interne da pišemo je li sigurniji nifedipin, metildopa, amlopin, ormidol itd.
    osoba treba obaviti pretrage i preglede kardiologa, nefrologa... prije nego što se prepiše terapija koja je namijenjena isključivo toj osobi
    to da Mone pita doktora koji je lijek kompatibilan uz dojenje je već više puta napisano

  26. #26
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    I onda ce svizac zamotati dojenje u odvod i pustiti vodu.


    Niti jedna od nas ne moze nikome prepisati lijek, ali ako postoje konkretne informacije o kojima se moze razgovarati s lijecnikom, onda ih je sasvim logicno podijeliti. Isto kao sto mozemo nekome reci da simptomi ili fotografija upucuju na problem s frenulumom, soorom, apscesom, tko zna cim i da razgovaraju s lijecnikom o rjesavanju tog problema.

    U Hrvatskoj je, na primjer, poprilicno standardna procedura da se trudnicama prepisuju lijekovi koji lose utjecu na plod (dok postoje bolje alternative), a dojiljama se uskracuje terapija koja je cesto nuzna za normalan, ugodan zivot (npr. kod postporodjajne depresije). Treba li dovijeka sutjeti o tome i cekati da se problem rijesi sam ili pruziti zenama inormacije koje ce ih potaknuti da o tome razgovaraju s lijecnikom i prime terapiju koja ce im, zapravo, pomoci?

    Puno toga je zapelo u kamenom dobu i ne mrda, niti ce ikad mrdnuti, ako se osobe ne zauzmu za sebe i nisu u mogucnosti kopkati lijevo i desno.

  27. #27
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    stvarno ne kužiš razliku između savjeta da se traži koji lijek se smije uzimati uz dojenje i nabrajanja lijekova uz opaske koji je sigurniji od strane potpunog laika?

  28. #28
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ja bi uvijek prije poslušala savjet savjetnice za dojenje koja koristi ovaj izvor https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501922/, nego doktora koji kategorički tvrdi da lijek nije za uz dojenje, jednostavno zato jer mu je tako lakše u životu.
    Ako se ima informacije onda je i lakše dobiti pravu terapiju.
    Ja uzimam terapiju za štitnjaču i zahvaljujući Rodinim savjetnicama za dojenje imala sam informacije za svojeg endokrinologa. I onda smo od kompatibilnog, lakše izabrali lijek koji odgovara mojim potrebama a ne šteti djetetu.
    Doktori imaju desetke pacijenata svaki dan, i nisu svi dovoljno osjetljivi da shvate koliko je dojenje važno. Večina tako i tako misli da iza par mjeseci za isto nema potrebe.
    Rijetki su oni, kao moj doktor koji je podržavao dojenje do 3,5 godine.

  29. #29
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    ako liječnik kategorički tvrdi da lijek nije za uz dojenje, onda se potraži mišljenje drugog liječnika, a kako si sama napisala, ima ih koji podržavaju dojenje
    Posljednje uređivanje od n.grace : 08.12.2020. at 20:24

  30. #30
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    ako liječnik kategorički tvrdi da lijek nije za uz dojenje, onda se potraži mišljenje drugog liječnika, a kako si sama napisala, ima ih koji podržavaju dojenje
    Oprosti ti živiš u Hrvatskoj? Jer imam osjećaj da živiš negdje vani, gdje liječenje i terapije možeš dobiti kako ti želiš a ne kako ti grah padne.
    Mi trenutno za supruga plaćamo ne mali novac za specijalistu i terapije jer zamisli, ustanove u koje smo se obratili za pregled i terapije ne primaju na pregled uz uputnicu ove godine, a terapiju preko HZZO-a nemaju do ožujka.
    Zar misliš da je smo tako, prvo dobiti LOM-a a nakon toga još i pregled specijaliste za drugo mišljenje.
    Bilo je teško prije korone, a sada je pretpostavljam skoro pa nemoguće.
    Kaae nije ženi rekla koje da ljekove pije, nego joj je rekla koji su kompatibilniji uz dojenje. E sada, kada ima te informacije može ući u diskusiju sa doktorom do kojeg u ovim uvjetima može doći. A može i odlučiti tražiti drugo mišljenje uz informacije koje je dobila.

  31. #31
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    živim u hrvatskoj, imala visoki tlak u trudnoći i nakon nje, poslali me kardiologu i nefrologu na uputnicu, dali terapiju koja je kompatibilna uz dojenje. prije ćeš takav tretman dobiti u hrvatskoj nego vani gdje sam nekoć živjela
    Posljednje uređivanje od n.grace : 08.12.2020. at 20:42

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Imala si srece da nisi statistika desetaka zena koje dnevno salju pitanja Rodinoj grupi za dojenje na Facebooku, a o lijekovima i terapijama zbog kojih im je naredjeno, a ne preporuceno, da prestanu dojiti djecu bilo koje dobi, od nekoliko dana do preko nekoliko godina starosti. A to su sve redom osobe koje koriste Facebook i uz to znaju da postoji grupa u kojoj bi mogle postaviti pitanje. Zamisli koliko ih uopce ne zna da bi (i tamo) mogle pitati? Medju korisnicama ima puno zena koje su u losem (phisofizickom) stanju, ponekad vrlo loseg imovinskog statusa, a cesto opcenito nespremne ustati na straznje noge i izboriti se za sebe. I to je sve razumljivo jer je postpartum period vjerojatno najranjiviji period u zivotu svake rodilje ili roditelja. Dobar broj tih istih korisnica, koje sigurno cine samo malu statistiku svih osoba koje trebaju pomoc (ili ni ne znaju da bi im koristila), su isprobale kontaktiranje preko nekoliko lijecnika prije nego su se nasle u grupi. Brojnima, trenutno, nitko ne dize slusalicu ili ih ne narucuje na preglede jer, eto, COVID.

    Nitko od nas im ne propisuje lijek ili daje dijagnozu, ali raspolazemo informacijama iz relevatnih izvora (koje bi, u krajnjem slucaju, svaki lijecnik trebao uzeti u obzir kod propisivanja terapije trudnici, dojilji, a cak i bilo kojoj osobi u plodnim godinama koja bi mogla ostati trudna u vrijeme terapije) koje mogu biti od koristi. Informacije kojima raspolazemo su sa stranica/aplikacija InfantRisk, LactMed, e-Lactancija, itd. Ovisno o tome cime savjetnica raspolaze, koje jezike govori/cita i koliko se, zapravo, moze i zeli angazirati s obzirom da je rijec o volonterskom poslu.

    n.grace, tvoja djeca nisu bebe izmedju ostalog rodjene u vrijeme apsolutnog akutnog kaosa u zdravstvu, povrh svih ostalih problema od kojih zdravstveni sustav kronicno pati.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 08.12.2020. at 21:16

  33. #33
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Kaae, ti si savjetnica za dojenje i ne smiješ davati savjete o lijekovima. kad pišeš ovaj lijek je bolji, sigurniji itd. od nekog drugog, radiš upravo to.
    žena ima 180/110 mmHg, jaku glavobolju i bolove u lijevoj ruci, to je jako zabrinjavajuće i trebala bi se hitno javiti liječniku.

  34. #34
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, ti si savjetnica za dojenje i ne smiješ davati savjete o lijekovima. kad pišeš ovaj lijek je bolji, sigurniji itd. od nekog drugog, radiš upravo to.
    žena ima 180/110 mmHg, jaku glavobolju i bolove u lijevoj ruci, to je jako zabrinjavajuće i trebala bi se hitno javiti liječniku.
    Nista od toga nije napisala u prvom postu, procitaj ga ponovno.


    Uz akutne glavobolje, bolove u ruci i tlak od 180/110, sigurno treba hitno lijecniku, a ne pisati po forumu.

    Ako se usput sjeti reci da bi zeljela nastaviti s dojenjem i zna da postoje lijekovi uz koje se moze dojiti (koji joj mogu, a i ne moraju odgovarati, sto u konacnici odlucuje lijecnik koji ih prepisuje), to bi joj svakako moglo pomoci. Ili se moze prepustiti sustavu, sto je uvijek opcija i to najcesce najlaksa. Vjerojatno ce joj dovesti tlak u red, a bebi ce biti ok s formulom; ne umiru bebe od nje.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Drage cure,savjetnice, hvala vam na svemu. Nisam trazila da mi itko propise niti kaze koji je lijek bolji, samo sam pitala za vasa iskustva u vezi visokog tlaka te tableta amlopidin koje uzimam. Puno ste mi pomogle. Danas sam zvala pedijatricu i pitala smijem li dojiti uz te tablete,rekla je da se lijek izlucuje u mlijeko ali u vrlo malim dozama. Pocela sam pomalo davati malenoj (kršitelj koda) tako da kombiniram i jedno i drugo kako bi manje nastetila bebici. Sto se tlaka tice,na hitnoj su mi dali cordipin,moja doktorica me narucila nefrologu,ostavili me na cordipinu. Nedavno sam na amlopinu na koji me takodjer moja doktorica prebacila. Nitko ne spominje kardiologa ni nikakve druge preglede. Samo ti propisu tablete, jel ti pasu ili ne pasu sam se snalazi. Zalosno eto. Nadam se da ce se ti hormoni vec jednom smiriti, cekam do 6 mj djeteta,kazu da ako do tada se tlak ne smiri,da ostaje. Tako da drzite mi fige! Mozda kada se izregulira menstruacija....ne znam.....mozda se tada stanje smiri. Hvala vam jos jednom! Veliki pozdrav svima!

  36. #36
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Draga Mone, kod tlaka je potrebno vrijeme da se stabilizira uz lijekove, a ponekad je potrebno i napipavati terapiju dok se ne nađe ono što će ti odgovarati.

    Ne znam kako je kad se hipertenzija javi nakon poroda; ja sam tlak dobila iza 47 i napravila sam pretrage, u međuvremenu sam uzimala lijekove, kasnije i mijenjala dok nisam dobila kombinaciju i dozu koje drže tlak pod kontrolom i i kod koje se OK osjećam.

    Znači, ako su ti liječnik i farmaceut rekli da Amlopin možeš uzimati uz dojenje, poslušaj ih, uzmi terapiju koju su ti preporučili. Prepisivanje lijekova je isključivo u domeni liječnika i farmaceuta. Nije kod lijeka samo stvar u tome da li se i u kojoj mjeri izlučuje u mlijeko; radi se i o dobi i stanju onoga tko uzima, ima li produženo djelovanje, drži li noću tlak pod kontrolom itd. Rekla bih da o tome mi koji nismo medicinske struke ipak ne znamo ništa, ili bar ne dovoljno.

    U međuvremenu se raspitaj kod opće prakse/ginekologa o pretragama koje su potrebne, ali ne prekidaj terapiju na svoju ruku.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Nova sam u svemu ovome i cesto citam rodin forum,i eto drago mi je da sam i ja uspjela dobiti korisne savjete jer je zaista tesko u ovo doba dok vlada ovaj ludi virus ikoga ista pitati. Nadam se da cu izdrzati jos dva mjeseca i da ce se stanje smiriti i da cu napokon moci obaviti sve pretrage jer cu traziti od doktorice da to sve obavim. Nekako od kada sam rodila i kad se pojavio toliko jako visoki opasan tlak stalno sam u nekom strahu i tuzna sam jer sa 30 godina vec moram piti tablete dozivotno. Mozda je to nekima bezveze,znam ima i gorih stvari...ali jednostavno mi je to jako tesko prihvatiti. Imam osjecaj kao da mi te tablete cine vise stete nego koristi,kad nemam snage za vlastitu djecu. Zato cu se truditi,ako ikako budem mogla,skinuti se s tableta. Ako ne uspijem, na zalost,nekako cu se pomiriti sa tim,morati cu se pomiriti sa tim.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Zalosno je kad nakon poroda krene visoki tlak,znaci sedmi dan nakon poroda krenula je nocna mora. Provodila sate po hitnoj,a bebica sama doma. Umjesto da se veselim i s bebom uzivam....ovaj moj tlak koji je 180 sa 110 je jako opasan,jako visoka hipertenzija tako da na svoju ruku necu nista ciniti,sve u dogovoru s lijecnicima. I ako cu morati ostati na tabletama,bolje i to, bolje da sam ziva i da mogu paziti na svoje dijete nego da me nema. Bit ce kako mora biti ali jos uvijek se nadam da ce se stvari vratiti na svoje mjesto.

  39. #39
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Javi se sto prije lijecniku i trazi da te uputi dalje. Nije ok da ti nije dobro, a moze biti i opasno.

    Bezveze je i da djetetu dajes AD, ako te lijecnik uvjerava da je terapija kompatibilna s dojenjem. Moras pronaci lijecnika kojem vjerujes i onda raditi s njim(a) na rjesavanju problema.

  40. #40
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Mone, sretno i čuvaj se!

  41. #41
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Mone prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sam zvala pedijatricu i pitala smijem li dojiti uz te tablete,rekla je da se lijek izlucuje u mlijeko ali u vrlo malim dozama. Pocela sam pomalo davati malenoj (kršitelj koda) tako da kombiniram i jedno i drugo kako bi manje nastetila bebici.
    Mone, ako je lijek kompatibilan uz dojenje, onda nema potrebe da kombiniras sa formulom, nastavi samo dojiti.
    SVE sto pojedes i popijes se izlucuje u mlijeko. Ako je lijek siguran, znaci da je njegov utjecaj na bebu minimalan i nece joj stetiti to koliko se izlucuje u mlijeko.

    Nadam se da ces uskoro pronaci odgovarajucu terapiju i da ce se stanje s tlakom stabilizirati.

    Drz'se <3

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Hvala vam!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •