Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Vraćanje s porodiljnog na posao, opet trudnoca

  1. #1
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno Vraćanje s porodiljnog na posao, opet trudnoca

    Pozdrav curke!

    Moja situacija je ovakva:
    Imam stalni posao. Trenutno sam na porodiljnom dopustu za treće dijete, koje ima 19 mjeseci. Odlučila sam se vratiti na posao iza nove godine, s tim da bih u ovoj godini (12 mj) tražila da mi ide stari godišnji.
    S obzirom na četvrtu trudnoću (6 tjedana), znate li dali sam poslodavcu obavezna reci za nju? Svakako bih išla raditi, zbog prosjeka. Znate li koliko moram raditi kako bih dobivala naknadu u visini plaće za vrijeme komplikacija i porodiljnog?
    Hvala na svakom savjetu

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Trebaju ti 3 platne liste, znaci tri mjeseca, ali u to ulazi i godisnji za ovu i za iducu godinu.
    Poslodavcu nisi obavezna reci, ali postenije je da zna. Sama to odlucujes, n ako ces uzimati i godisnji za 2017., morat ce znati.
    Provjeri za godisnji od 2015. Cini mi se da imas pravo i na njega u ovoj godini, bila je tema o tome nedavno.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    S time da imaš pravo i na godišnji od 2015 ako ga nisi iskoristila to možeš iskoristiti do kraja ove godine, ti planiraš po svemu sudeći na komplikacije?

  4. #4
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    imas pravo na go iz 2015., ali do kraja 2016.
    ja sam poslodavcu rekla i bez ikakvog prigovora su mi dali sve sto mi pripada po zakonu
    stvarno su bili korekrni
    meni nije ni palo na pamet da im ne kazem, al kod mene je situacija sa sefovima ok

    Boxice, a nisu dvije isplate dosta?

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    tri je uvijek bilo, jedino ako se nesto nije promijenilo u zdanje vrijeme.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    tri je uvijek bilo, jedino ako se nesto nije promijenilo u zdanje vrijeme.
    Čak se i ja sjećam toga - prije 16 godina sam bila u sličnoj situaciji, druga trudnoća uslijedila mi je dok sam još bila na porodiljnom nakon prvog poroda. Srećom, imala sam stvarno dobrog poslodavca i dogovorila s njima te tri isplate, iako sam dva od tri mjeseca bila više doma nego u uredu. Odradila sam od kuće hrpu stručnih prijevoda i što je već trebalo u onom trenutku. Ne bih se možda ni sjećala toga da nisam baš tada doma nabavila računalo + priključak interneta, da mogu raditi od kuće. Bili su fer prema meni, pa sam ja isto htjela biti fer prema njima. To je razlog zbog kojeg nikad ne bih poslodavcu zatajila novu trudnoću. Ali ja sam znala što mogu očekivati i imala vrlo korektan odnos s poslodavcem, pa ne bih prosipala pamet da svatko tako treba - svatko najbolje zna za sebe.

  7. #7
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    dvije isplate su dosta
    ja imam slicnu situaciju
    i dobijas svoju normalnu placu na porodiljnom, bolovanje ti je 4250kn

  8. #8
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ma meni su na hzzo rekli dvije isplate PRIJE mjeseca u kojem se ide na porodiljni/komplikacije
    znaci, ako otvaras porodiljni u ozujku, isplata koju dobijes u tom mjesecu (a zaradila si ju u prethodnom) ne ulazi u prosjek
    najbolje nazvati hzzo i provjeriti

  9. #9
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Pred 3-4 godine su trebale biti 3 isplate. Meni se jedna trudnoća nadovezala na drugu. Šefica fer prema meni pa sam i ja bila prema njoj i rekla sve kako je. Radila sam cca 1,5 mj, iskoristila stari i novi g.o. pa porodni...
    Stari g.o se smije koristiti do 30.6. iduće god.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    je dvije isplate su dovoljne ali to znači da treba proći najmnanje 3 mjeseca rada da to dobiš, znači treba biti 2 isplaćene plaće u mjesecu prije nego se ide na komplikacije/bolovanje, znači ako se može to planirati najbolje je planirati za početak mjeseca

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kako znaš da ćeš imati komplikacije u trudnoći?

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    tebi iz objektivnih razloga bolovanja/porodiljni/njega smiješ go iz 2015 koristiti do 31.12.2016.
    go iz 2016 do 31.12.2017.

  13. #13
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    tako je
    ja trenutno koristim go iz 2015.g.

    alex, napisala sam porodiljni/komplikacije
    ili jedno ili drugo
    u svakom slucaju, trebaju biti 2 isplate prije mjeseca u kojem se ide na jedno ili drugo
    a to u principu ispada da ti trebaju tri isplate, jer se ova u mjesecu u kojem se ide na porodiljni/komplikacije ne racuna
    tako su meni objasnili u mom hzzo-u
    valjda ste me skuzili...

  14. #14
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    da, i ne mora biti puni mjesec rada

  15. #15
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    da, i ne mora biti puni mjesec rada
    da, tako je
    ja imam jedan cijeli mjesec i drugi mjesec imam dva dana
    i to je dovoljno
    bas sam danas zvala zenu u hzzo i sve mi je objasnila

  16. #16
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ali pazi, obje isplate moraju biti u mjesecu prije nego ides na porodiljni
    ne znam dal me kuzite
    Posljednje uređivanje od Ginger : 18.10.2016. at 12:26

  17. #17
    vjerujem u bolje sutra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    552

    Početno

    naravno
    moje su isplate u 4. i 5. mj(izmedju je bilo mirovanje radnog odnosa)
    a ove iz 9. i 10. mj se ne gledaju posto otvaram komplikacije s 24.10.
    nadam se da sam bar nekome pomogla

  18. #18
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Cure moje puuuuno vam hvala na odgovorima. Puno ste mi pomogle.
    Idem slijedeci tjedan do pravne službe, i nadređene da se dogovorimo. Mislim da ću im ipak odmah reci za trudnoću, da znaju i oni na čemu su. Jedino se bojim da bi me mogli zezati, u stilu da je to vraćanje na godišnji sa porodiljnog radi prosjeka zlouporaba neka?! Jeli to moguće?
    Da napomenem, radim u državnoj službi.

    Po ovome sto ste mi naveli, ja zapravo ne bih morala niti raditi, jer bi sa korištenjem godišnjih odmora mogla sve rješiti (u jednoj godini imam pravo na 30 radnih dana).

    Hvala još jednom

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    To je tvoje pravo, važno je da znaš da imaš na to pravo oni naravno mogu osporiti ali to znači da će nešto se desiti ne kad ti želiš nego do mjesec dana iza. Nitko od Cura ti nije rekao pravu proceduru, a to je da od firme moraš dobiti papir u stilu da s tim i tim datumom počinješ raditi puno radno vrijeme bez obzira kaj ti planiraš godišnji. Računaj da ostaviš neki luft u vremenu Hzzo voli da je to 30 dana ali to ako je nešto jako hitno u teoriji može biti i za koji dan, s tim papirom ideš na Hzzo i prekidas postojeći porodiljni

  20. #20
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko od Cura ti nije rekao pravu proceduru, a to je da od firme moraš dobiti papir u stilu da s tim i tim datumom počinješ raditi puno radno vrijeme bez obzira kaj ti planiraš godišnji. Računaj da ostaviš neki luft u vremenu Hzzo voli da je to 30 dana ali to ako je nešto jako hitno u teoriji može biti i za koji dan, s tim papirom ideš na Hzzo i prekidas postojeći porodiljni
    Ovaj dio ne kapim.
    Jel se ovo s papirom od poslodavca što se nosi na hzzo odnosi samo na prekidanje porodiljnog ili i na redovni istek dopusta? U pravnoj službi su mi rekli da im mailam zahtjeve za godišnje al nisu spominjali niš da i oni meni daju neki papir za hzzo.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  21. #21
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    na prekid rodiljnog
    poslodavac ti mora dati suglasnost za prekid rodiljnog i datum s kojim se vracas na posao
    to nosis na hzzo i onda oni izdaju rjesenje o prekidu i povratku na posao (salju ga tebi i poslodavcu)
    ako je istek, onda vec imaju rjesenje s kojim datumom se vracas

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    poslodavac ti mora dati papir da se kao vraćaš s određenim danom na posel, kojeg ti slučajno nazoveš godišnji

    z slučaju da hoćeš prekinuti porodiljni samo za godišnji tada prekid smije biti max. kalendaski 30 dana, u tom slučaju možeš odmah od poslodavca tražit papir za "vraćanje" na posao i za vraćanje na porodiljni, iste papire možeš u jednom trošku odnjeti u hzzo.

  23. #23
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Što mi cure onda preporučate napraviti s obzirom na moju situaciju?

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Imaš li go iz 2015?

  25. #25
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    2015. sam rodila, u 3.mjesescu i nisam te godine koristila godišnji.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Ako dobro posložio i veliš da imaš 30 radnih dana godišnjeg onda 2015 i 2016 godišnji ti taman ispadne skoro 3 lunarna mjeseca, pa kad bi to koristila kao prekid porodiljskog eventualno posle ne bi padala na minimum za novi porodiljni

  27. #27
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Hvala cure na savjetima.
    Bila sam neki dan kod pravne službe naše i rekla mi je da nemam pravo na godišnji iz 2015.,već samo iz 2016., tako da se 01.12.vracam na posao, tj koristiti ću taj cijeli g.o.iz 2016, pa ću vidjeti sto dalje.

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    znači li to da si ga potrošila ili oni ne znaju čitati zakon, ili naprosto ne žele ti radi nekog trćeg razloga dati go?

  29. #29
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Hvala cure na savjetima.
    Bila sam neki dan kod pravne službe naše i rekla mi je da nemam pravo na godišnji iz 2015.,već samo iz 2016., tako da se 01.12.vracam na posao, tj koristiti ću taj cijeli g.o.iz 2016, pa ću vidjeti sto dalje.

  30. #30
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Potrošila ga nisam, jer sam te godine na porodiljnom bila. Negdje u 3 mjesecu ove godine, zvala sam pravnu službu da pitam postoji li mogućnost prekida porodiljnog, pa da iskoristim taj g.o.iz 2015., rekla mi je pravnica da to nije praksa, te da bi to bila nekakva zloupotreba?! Ne znam samo čega.

    Uglavnom, da, rečeno mi je da taj godišnji iz 2015.propada jer se morao do 6 mjeseca ove godine iskoristiti.

  31. #31
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Potrošila ga nisam, jer sam te godine na porodiljnom bila. Negdje u 3 mjesecu ove godine, zvala sam pravnu službu da pitam postoji li mogućnost prekida porodiljnog, pa da iskoristim taj g.o.iz 2015., rekla mi je pravnica da to nije praksa, te da bi to bila nekakva zloupotreba?! Ne znam samo čega.

    Uglavnom, da, rečeno mi je da taj godišnji iz 2015.propada jer se morao do 6 mjeseca ove godine iskoristiti.
    NISU u pravu. Možeš ga iskoristiti, samo moraš početi koristiti prije 31.12.2016. Razlog nekorištenja do 30.6.2018. je kod tebe nemogućnost zbog porođajnog dopusta. Sve po zakonu.

    Nije nikakva zloupotreba. Je, praksa je, kod svih koji zbog bolesti ili posla to nisu mogli iskoristiti ranije. Nemoj da ti to propadne!!

  32. #32
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu
    Članak 84.
    (4) Godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti te korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, radnik ima pravo iskoristiti po povratku na rad, a najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.
    (5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.

    Amandica, ovo je iz ZNR-a, stavak 5, čl. 84...Ukoliko u firmi nemate kolektivni ugovor, onda ovo vrijedi za tebe...


  33. #33
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    NISU u pravu. Možeš ga iskoristiti, samo moraš početi koristiti prije 31.12.2016. Razlog nekorištenja do 30.6.2018. je kod tebe nemogućnost zbog porođajnog dopusta. Sve po zakonu.

    Nije nikakva zloupotreba. Je, praksa je, kod svih koji zbog bolesti ili posla to nisu mogli iskoristiti ranije. Nemoj da ti to propadne!!
    Krivu godinu sam stavila, tipfeler. Treba, naravno, staviti: "Razlog nekorištenja do 30.6.2016."

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •