Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 115

Tema: Odgoda skole! Kako objasniti djetetu da nece u skolu?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da ste malo zabrijali s tim mogućim napretkom. Ako sam dobro skužila nije da dijete ne može reći R pa zato ide logopedu, nego ima malo veći problem.
    Koliko sam pročitala, to se može poboljšati, ali je dugotrajan proces.
    Znači li to da školu treba odgađati dok se ne postigne veliki napredak, u ovom slučaju do 9. godine djetetova života?
    Kao što Peterlin kaže, ima škola u SUVAG-u, koja može biti dobar izbor, ukoliko treba poseban pristup.

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm da malo sam pažljivije pročitala prvi post. Iz površnog čitanja mi je zazvučalo kao da je taj problem tek sad otkriven.
    Ha mislim to je poteškoća koja očito neće samo tako nestati, tu treba pažljivo procijeniti ima li koristi od odgađanja škole ili da se odmah ide sa individualiziranim pristupom.
    Ja bih išla na ERF po savjet na tvom mjestu - ako možeš doći do prof. Ljubešić, tj. ako se ona uopće ovim bavi. Jako je pametna i odlično savjetuje roditelje.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    I sjetila sam se još jednog detalja koji se može povezati s ovom situacijom... Samnom u OŠ su išle dvije sestre. Razlika godinu i pol-dvije. Bile su jako fine i mirne djevojčice, ali starija je uvijek kaskala, bila usporenija i bila lošiji đak. Uvijek su bile zajedno.

    Znam da sam kao dijete mislila - zašto Y(ona mlađa, koja mi je bila draža), uvijek mora sa sobom voditi X (stariju sestru)... Iz ove perspektive, mislim da sam bila grozna što sam tako razmišljala, ali je realno da se takvo razmišljanje pojavi i kod druge djece. Moguće je i da mlađem djetetu stariji brat ili sestra postanu teret, a to isto ne treba zanemariti.

  4. #54
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sad, to stvarno nikako ne bi trebao biti razlog kod donošenja odluke - ne moraju ta braća uopće ići u isti razred, pa čak niti u istu školu.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad, to stvarno nikako ne bi trebao biti razlog kod donošenja odluke - ne moraju ta braća uopće ići u isti razred, pa čak niti u istu školu.
    Ne kažem da bi, nego je sve to dio jedne velike obiteljske slagalice u kojoj treba misliti i na potrebe druge djece.
    Neke su malo teže, neke malo lakše za složiti, ali vjerujem da će Sanja i njezina obitelj to složiti na najbolji mogući način za svu svoju djecu, i njih kao roditelje.

  6. #56
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Ja sam generalno na istom tragu ko Vrijeska.

    Otišla bih privatno do Sever ili Vlahinsky na procjenu za školu, a nakon testiranja i rezultata bih ukazala i na ove druge okolnosti koje utječu na donošenje odluke.

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Rade li oni uopće sa djecom koja imaju ovakve probleme?!

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Rade li oni uopće sa djecom koja imaju ovakve probleme?!
    Nisu svi psiholozi specijalizirani za ovakve smetnje. Mom sinu u PCM nisu pomogli oko njegovih smetnji čitanja jer to nije njihov djelokrug rada. Dobro su odredili njegove jake i slabe strane, ali po konkretnu pomoć smo na kraju ipak morali u specijaliziranu ustanovu. Nama je u biti pomogao slučaj i sreća - ja sam u Suvagu već bila kuhana i pečena sa starijim sinom, pa sam kumila njegovu logopedicu da me savjetuje što s mlađim. Lijepo me uputila i oni su nam pomogli i za mlađega. Mogli su to jer je njegov problem bio iz djelokruga njihovog rada, a pomažu po potrebi još uvijek. Mislim da nas se neće riješiti do mature, hehehe...

    Inače, pokretačica topica je napisala da dijete ima logopeda i radnog terapeuta, upravo kako i treba imati. Sve je dobro učinila, ali odluku o upisu/neupisu u školu treba donijeti ZAJEDNO s tim osobama kod kojih je dijete na terapiji. Oni ga poznaju i mogu reći dosta toga bitnog:
    - da li je spreman
    - pod kojim UVJETIMA je spreman (IP - što mu treba, to sve treba izganjati PRIJE nego se uopće upisuje u školu)
    - na što učiteljica i ostali djelatnici trebaju obratiti pažnju
    - da li mu je bolja obična škola ili specijalizirana ustanova + na što sve treba obratiti pažnju

    Osim toga
    - porazgovarati sa stručnom službom u školi UNAPRIJED i vidjeti tko je od učitelja vješt i voljan za provođenje IP, raspitati se da li je to možda učiteljica iz slijedeće generacije, pa pričekati...

    Eto, puno toga ima.

    Kad se sjetim kako je nama bilo (dijete s ambliopijom koje je još nosilo flastere na oku, smetnjama sluha i zakašnjelim razvojem govora...blabla...) ALI učiteljica kojoj sam pukim slučajem došla na razgovor (kad je u vrtiću bio roditeljski sastanak za buduće prvaše) odmah mi se učinila kompetentnom. Nisam je htjela izgubiti i dijete se upisalo te godine kad je ona imala prvaše. Odluka se pokazala odličnom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.11.2016. at 12:35

  9. #59
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ne, samo opću procjenu i psihološki aspekt, nisu oni za specifične probleme iz domene logopeda i defektologa. Testiranje će im nešto pokazati, ali nemaju terapiju za to.

  10. #60
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Da ja sam govorila o procjeni i testiranju za skolu. Meni su bili u tom dijelu izuzetno strucni, podrobni, predantni i potpuno sam vjerovala njihovoj prosudbi.

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Da ja sam govorila o procjeni i testiranju za skolu. Meni su bili u tom dijelu izuzetno strucni, podrobni, predantni i potpuno sam vjerovala njihovoj prosudbi.
    Oni ce gotovo za svako dijete sa teskocom preporuciti odgodu. Jer znaju kako izgleda skolski sustav.

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ha ha lako je tako

    U svakom slučaju, teško da mogu dati procjenu obzirom na ovaj specifični problem, ako bi uopće i prihvatili to raditi.

  13. #63
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Da ja sam govorila o procjeni i testiranju za skolu. Meni su bili u tom dijelu izuzetno strucni, podrobni, predantni i potpuno sam vjerovala njihovoj prosudbi.
    nevezano, samo me zanima jer sam kurjoža
    a zašto si ti tražila njihovu procjenu?
    meni to na pamet palo nije, kad je obveznik - ide u školu. naravno, pod uvjetom da govorimo o djeci bez poteškoća. možda sam i mogla, preporuku za raniji upis. s m bi se spasila učiteljice, a j mi to ionako "zamjera". pod navodnicima jer mu ništa ne fali, naravno. :D

  14. #64
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ha ha lako je tako

    U svakom slučaju, teško da mogu dati procjenu obzirom na ovaj specifični problem, ako bi uopće i prihvatili to raditi.
    Nama su radili opcenitu psiholosku procjenu , uz malo detaljnije testiranje podrucja za koje sam sumnjala da je problem.
    Ali nakon potvrde da postoji problem tamo gdje sam rekla preporucili su strucnjake koji se time bave detaljnije.
    Nije raden test spremnosti za skolu jer je to bilo obavljeno par mjeseci ranije preko veze , i pokazao je sumnju na problem.

  15. #65
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    krivo
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.11.2016. at 13:09

  16. #66
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ako je dijete već uključeno u rehabilitaciju na Goljaku onda se odluka o odgodi donosi timski, zar ne?
    Moja je bila u Suvagu, obrade za školu su rađene početkom godine u kojoj je dijete trebalo krenuti u školu, timski, i na papiru sam dobila preporuku tima...

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne dramatiziram ja oko odgode, tj. da sumnjm u strucnost psihologa. Nj. savjeta oko odgode.
    Da li ce nauciti u toku godine ili ne, nitko ne zna. Pretpostavka da hoce ako napreduje kao sto je do sada...
    Mogu probat intezivne vjezbe pa vidjet kajo stvari stoje za koji mjesec...

    Mene muci kako mu to objasniti? Kako mu objasniti da nece u skolu? Opet svi idu, a on opet ne!
    Narocito nakon sto mu je ona sama prvo rekla da ide u skolu, i da se vidimo na zadnjem pregledu za god. dana cisto kao neki formalni oprostaj! Aa onda hladan tus!
    Razmišljam kako da ti konkretno pomognem da vidiš što dijete čeka u školi. Našla sam ovaj link - to je priručnik za testiranje djece da li su spremni za upis u prvi razred (link ide direktno na dokument u doc formatu): http://www.azoo.hr/images/Natjecanja...cnik_upisi.doc

    To je prilično opsežan materijal, ali daje dobru sliku o stvarima na koje treba obratiti pažnju. Pročitaj to pomalo, pa vidi kako bi se tvoje dijete snašlo s takvim pitanjima. Ti najbolje poznaš svoje dijete.

    Naravno, taj materijal nije namijenjen roditeljima nego stručnim službama škola, da bi testiranje bilo što sličnije u svim školama. Pogledaj stranicu 24 koja se odnosi na govorno-jezični razvoj. I sretno - što god odlučila nek bude najbolje rješenje za tvoje dijete.

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ako je dijete već uključeno u rehabilitaciju na Goljaku onda se odluka o odgodi donosi timski, zar ne?
    Moja je bila u Suvagu, obrade za školu su rađene početkom godine u kojoj je dijete trebalo krenuti u školu, timski, i na papiru sam dobila preporuku tima...
    Da, tako to rade u Suvagu.

  19. #69
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Drage zenice od srca vam se zelim zahvaliti sto dijelite svoja misljena, iskustva, savjete... Moram priznati da mi to puno znaci, a i takodjer muzu sam procitala vase postove..

    Iako sebe smatram vrlo realnom majkom, a narocito kad se radi o napretku naseg djeteta. Obzirom da smo prosli, ai prolazimo vjezbe.

    Njegova terapija je u prosjeku 3x tjedno. Plus rad kod kuce naravno. Takodjer tete u vrticu su isto upoznate i one rade s njim.
    Na radnu terapije vise ne ide, ostao nam je "samo" logoped. Privatno ide kod dok. koja ga je vjezbala i pratila sve dok nije otisla u mirovinu.

    I meni je palo na pamet kako nije primjetila psihologica u tih 45min. ispitivanja problem. Ja sam za vrijeme testiranja bila u cekaoni, i na kraju testa me pozvala da nam kaze kako M nema razloga za odgodu.. Izasli smo zajedno van dok napise nalaz... I kad za 10min., ona nj. opet zove unutra jer je listajuci po starim nalazima dok je pisala taj novi naisla na opasku koju je shvatila da nije odradila na testu. I tada ona nakon ponovljenog/zaboravljenog testa odlucuje za odgodu.

    Inace sam vrlo zadovoljna psihologicom, pa i nakon hladnog tusa ja se ne ljutim na nju!
    Ja sam svjesna da M ima poteskoca.. I da bi ulaskom u skolu se moralo puno raditi na citanju.
    Ali kako nemam iskustva sa skolom, jer nam je M prvo djete koje ce tek krenuti, itekako mi zvone vasi savjeti i iskustva... O frustraciji i kako se nositi amo ne bude mogao pratiti nastavu bez obzira na sav njegov/nas trud!

    Ovo oko frustracije i sto pisete za skolu me vraca unazad cca. 3god., Tada sam opet ispocetka pokrenula cijelu timsku obradu jer M bih se zbog frustracije i nemogucnosti komunikacije bacao po podu, plakao i bio jako nezadovoljan! Stvarno sam pomislila da je u spektru autizma. Dg. poremecaj paznje i koncentracije. Za sve je on bio pomalo razmazeno djete koje dobilo bracu... I samo sam ja vidla problem! Muz me jedino shvatio koji je rekao, maa ja nis ne kuzim... Ali ti znas, ti osjecas jer mene i onako nema mjesecima sa terena!

    Mozda bolje da bude frustriran zbog jos jedne god. vrtica, nego zato jer ne shvaca zasto nije dobio pozitivnu ocjenu. Ima veliku zelju da ide u skolu plivanja... Pa mu time mogu "ublaziti" trece usvajanje radnih listica i sl.
    Mislim ni ja sama ne znam hoce li ta odgoda donjeti uz rad i napor 100% rjesavanje problema..
    Ali ako vec moram odluciti, mozda bolje odgoda i bez previse drame oko toga. Pa da ga zaokupim dodatnim aktivnostima... I imat cu vremena mozda odmah dogovoriti IP u skoli..

    Iskreno da mi je tesko, je tesko mi je! Zao mi je da ga opet odvajam, da ponavlja... Narocito sto smo prvo dobili zeleno svjetlo za polazak u skolu! A o nj. ushicenju da vam i ne pricam!

    Imat cu razgovor u vrticu i napravit cu jos jedno psihologijsko testiranje.
    M je roden 07.08.2010

  20. #70
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ako je dijete već uključeno u rehabilitaciju na Goljaku onda se odluka o odgodi donosi timski, zar ne?
    Moja je bila u Suvagu, obrade za školu su rađene početkom godine u kojoj je dijete trebalo krenuti u školu, timski, i na papiru sam dobila preporuku tima...

    Neuropedijatar, fizijatar, radna th. Sve nam ukinuto. Logopedica je rekla da ima napretka, u svom nalazu nije napisala niti spominjala odgodu. Jer sam ju ja pitala sto ona misli o tome. Meni je rekla da ce psihologica na testiranju donjeti odluku, i da to treba pametno odraditi.

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku

    I meni je palo na pamet kako nije primjetila psihologica u tih 45min. ispitivanja problem. Ja sam za vrijeme testiranja bila u cekaoni, i na kraju testa me pozvala da nam kaze kako M nema razloga za odgodu.. Izasli smo zajedno van dok napise nalaz... I kad za 10min., ona nj. opet zove unutra jer je listajuci po starim nalazima dok je pisala taj novi naisla na opasku koju je shvatila da nije odradila na testu. I tada ona nakon ponovljenog/zaboravljenog testa odlucuje za odgodu.

    Inace sam vrlo zadovoljna psihologicom, pa i nakon hladnog tusa ja se ne ljutim na nju!
    Ja sam svjesna da M ima poteskoca.. I da bi ulaskom u skolu se moralo puno raditi na citanju.
    Ali kako nemam iskustva sa skolom, jer nam je M prvo djete koje ce tek krenuti, itekako mi zvone vasi savjeti i iskustva... O frustraciji i kako se nositi amo ne bude mogao pratiti nastavu bez obzira na sav njegov/nas trud!
    Nije primijetila, jer ga je testirala kao i ostalu djecu koja nemaju smetnje. Tvoje dijete je napredovalo, očito dobro razumije govor, ali na testu ona njega ne traži da govori cijelim rečenicama, nego je dovoljno da kuži pojmove i takve stvari. A njegov problem nije na toj razini nego na idućoj - kad pojmove treba povezati u gramatički točnu rečenicu. Zato nije primijetila. ALI TO SU STVARI KOJE SE U ŠKOLI NE MOGU NE UOČITI i koje mogu dosta smetati. Mene je logopedica često upozoravala da tražim od djece da mi odgovaraju punim rečenicama. Joooj, kako mi je to išlo na živce, ali bilo je potrebno i korisno.

    Psihologica nije pročitala sve stare papire. Dogodi se.... Svaka joj čast na tome što je priznala grešku. To ne bi svatko učinio.

    Nije važno. Ponovite testove, a onda IDI U ŠKOLU I RASPITAJ SE što se nudi za takvo dijete. Ja bih provjerila da li odabrana škola ima zaposlenog logopeda. Isto bih se pobrinula da taj logoped ima vremena za moje dijete, kao i da učitelj dobro zna u čemu su njegovi problemi. Nadam se da ćete sve uspjeti posložiti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.11.2016. at 13:50

  22. #72
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ima mogućnosti i individualizirani program (spominjao je netko prilagođeni ali to su dvije različite stvari), možda da se o tome raspitate?

    Mi ćemo tražiti odgodu, dijete je u spektru, u tih godinu dana djete može nevjerojatno napredovati na svim poljima...
    Koliko znam moguća je samo jedna jedina odgoda.....

  23. #73
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ha ha lako je tako

    U svakom slučaju, teško da mogu dati procjenu obzirom na ovaj specifični problem, ako bi uopće i prihvatili to raditi.
    Mima,
    oni rade procjene spremnosti/testiranja djece za polazak u skolu. To nije nista neuobicajeno rade i za djecu bez i s poteskocama.

    Cvijeta
    isla sam prijevremnog upisa djeteta u skolu jer mi je to preozbiljnq odluka da je sama donosim. Nakon sto mi je psiha u vrticu rekla da je ona apriro

  24. #74
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Lili,
    Oni ponekad niti ne žele primiti dijete s nekom specifičnom teškoćom u obradu, jer se ne smatraju stručnima za tu teškoću.

    Ovdje se radi o djetetu sa specifičnom već dijagnosticiranom poteškoćom, koja je prije svega iz domene logopeda. I ta poteškoća je razlog za eventualnu odgodu - znači po ostalim kriterijima je procijenjeno da je dijete spremno za školu.

  25. #75
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Ajme Mima napisala i sve pobjeglo...

    Poslije napisem dovrsetak sad jurim.

  26. #76
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nije primijetila, jer ga je testirala kao i ostalu djecu koja nemaju smetnje. Tvoje dijete je napredovalo, očito dobro razumije govor, ali na testu ona njega ne traži da govori cijelim rečenicama, nego je dovoljno da kuži pojmove i takve stvari. A njegov problem nije na toj razini nego na idućoj - kad pojmove treba povezati u gramatički točnu rečenicu. Zato nije primijetila. ALI TO SU STVARI KOJE SE U ŠKOLI NE MOGU NE UOČITI i koje mogu dosta smetati. Mene je logopedica često upozoravala da tražim od djece da mi odgovaraju punim rečenicama. Joooj, kako mi je to išlo na živce, ali bilo je potrebno i korisno.

    Psihologica nije pročitala sve stare papire. Dogodi se.... Svaka joj čast na tome što je priznala grešku. To ne bi svatko učinio.

    Nije važno. Ponovite testove, a onda IDI U ŠKOLU I RASPITAJ SE što se nudi za takvo dijete. Ja bih provjerila da li odabrana škola ima zaposlenog logopeda. Isto bih se pobrinula da taj logoped ima vremena za moje dijete, kao i da učitelj dobro zna u čemu su njegovi problemi. Nadam se da ćete sve uspjeti posložiti.

    Tocno tako
    Cim se trebao gramaticki izjasniti nastao je problem! Tj. postojeci problem se odmah istaknuo!

  27. #77
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Za sada sam uspjela razgovarati sa tetama. One ce zatraziti od vrticke psihologice testiranje i misljenje. I onda ce tete organizirati sastanak sa psihologicom, i nama roditeljima bez djetetova prisustva.

    Bas mi tete kazu da za jedno djete nisu bili sigurni i poslali su ga na REF po jos jedno misljenje.

    Iako bez obzira sto naginjem na odgodu, tj. ne sumnjam u strucnost psihologice sa Goljaka odradit cemo dodatnu obradu...
    Ako nista drugo bit ce mi to iskustvo vise iz kojeg mogu mozda izvuci najbolje, a time i nasem djetetu jos vise pomoci.

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Sanja , psihologica u vrticu ga nece testirati za specificni problem.
    Vrlo lako ga moze propustiti. To je nase iskustvo, jer je cura globalno bila za skolu, pa su zanemarili iznimno los rezultat na samo jednom podrucju.
    Racunaj na to.

  29. #79
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja , psihologica u vrticu ga nece testirati za specificni problem.
    Vrlo lako ga moze propustiti. To je nase iskustvo, jer je cura globalno bila za skolu, pa su zanemarili iznimno los rezultat na samo jednom podrucju.
    Racunaj na to.
    Hocu, hvala ti!

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja , psihologica u vrticu ga nece testirati za specificni problem.
    Vrlo lako ga moze propustiti. To je nase iskustvo, jer je cura globalno bila za skolu, pa su zanemarili iznimno los rezultat na samo jednom podrucju.
    Racunaj na to.
    Lako je moguće da se dogodi ovaj scenarij + Sanja imaj na umu da 2 mišljenje psihologa nije isto kao kod liječnika. Naime nije opravdano testirati istim testovima u kratkom vremenskom periodu jer će rezultati biti znatno bolji zbog efekta retestiranja odnosno uvježbavanja. Što vam nije cilj jer ne pokazuje realno stanje.
    Ukoliko već tražiš mišljenje u vrtiću svakako prije testiranja priloži nalaz i/ ili odi na razgovor s psihologinjom.

  31. #81
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da ste malo zabrijali s tim mogućim napretkom. Ako sam dobro skužila nije da dijete ne može reći R pa zato ide logopedu, nego ima malo veći problem.
    Marta meni osobno i u svoje ime kazem da mi je tesko prihvatiti da djete nece napredovati. Zelim vjerovat da on to moze! Mozda nece u godini dana cijeli problem rjesiti, ali da zelim vjerovat i vjerujem da jedna godina vise kod takvog djeteta moze doprinjeti napretku.
    Kuzim kaj hoces reci.. Da ne uzmem zdravo za gotovo da ce god. dana odnjet probleme! Stvarno to ne uzimam tj. ne gledam na takav nacin. Vrlo sam realna majka... I dok jedni misle da im djete prohodalo jer je napravio dva koraka od stola do stolice... Ja sam svom to priznala onda kad je napravio 30koraka u komadu.. I tako xy sl. situacija. Zato bas i nisam omiljena u krugu svoji frendica koji se hvale kako beba sa 3mj., govori mama, baba... Za mene je to samo babakanje i mamakanje...

    Prve rijeci pedija su bile da mozda nikad nece hodati! I dok su mi jedni govorili otkinut ces mu glavu, a dr. se ljutili sto ga mogu nositi samo onako kako to bobath terapija nalaze.. Nisam posustajala! I bas me brigalo oce li se baka ljutiti sto joj ne dozvoljavam da ga ona pregleda i uocuje kakva je trakcija glavice... I sto se mora igrati na podu s njim!
    Moj M je uspio! I zato vjerujem da on moze i dalje napredovati.


    Marta, nisam sve tebi namijenila htjela sam u dva posta. Ali sam na mobu pa mi je tekso pisati... Sitna slova, slab vid Da me krivo ne shvatis.

  32. #82
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Lako je moguće da se dogodi ovaj scenarij + Sanja imaj na umu da 2 mišljenje psihologa nije isto kao kod liječnika. Naime nije opravdano testirati istim testovima u kratkom vremenskom periodu jer će rezultati biti znatno bolji zbog efekta retestiranja odnosno uvježbavanja. Što vam nije cilj jer ne pokazuje realno stanje.
    Ukoliko već tražiš mišljenje u vrtiću svakako prije testiranja priloži nalaz i/ ili odi na razgovor s psihologinjom.
    Svakako cu im da ti nalaz. Tako smo i dogovrili. Sutra cu im ga predati, moram ga kopirati.

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja , psihologica u vrticu ga nece testirati za specificni problem.
    Vrlo lako ga moze propustiti. To je nase iskustvo, jer je cura globalno bila za skolu, pa su zanemarili iznimno los rezultat na samo jednom podrucju.
    Racunaj na to.
    Isto u dlaku sam ja imala s mlađim djetetom. Da nisam dubila na glavi da se riješe njegovi papiri, dijete bi bilo okarakterizirano glupim i nesposobnim. Koštalo me nekoliko godina napornog života, ne meni nego djetetu.

  34. #84
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    A zašto je on već prošle godine ispunjavao Listiće? Inače kolegica mala je počela ići u suvagov vrtić i ispunjava listiće i sve u svezi toga jer je u mjesnoj grupi do škole ima najmanje još 2vrticke godine

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Svakako cu im da ti nalaz. Tako smo i dogovrili. Sutra cu im ga predati, moram ga kopirati.
    Dok sve to obavljate, provjeri paralelno što ti nudi Suvag, čisto da znaš. To ne mora nužno biti njihova škola, nego ciljana logopedska terapija, kakvu je imao moj stariji sin. Ili se ubacite k njima na prvi nagovještaj teškoća u školi. Nema boljih od njih. Ne govorim to samo zato jer su moji sinovi tamo gulili terapije, svaki svoju, nego zato jer su oni specijalizirani upravo za tu vrstu teškoća koje uključuju jezično govorne poremećaje, razumijevanje i izražavanje. Nisu svi logopedi specijalisti za to.

  36. #86
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto je on već prošle godine ispunjavao Listiće? Inače kolegica mala je počela ići u suvagov vrtić i ispunjava listiće i sve u svezi toga jer je u mjesnoj grupi do škole ima najmanje još 2vrticke godine
    Zato sto je bio u predskolskoj grupi bas kao sto je to i ove godine

  37. #87
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Tocno tako
    Cim se trebao gramaticki izjasniti nastao je problem! Tj. postojeci problem se odmah istaknuo!
    Sanja, iz mog iskusva pametni klinci smisle nevjerojatne mehanizme kompenzacije problema koji imaju. Moja djeca su vrhunski majstori u tome. Kreativnost je obojima prilicno iznad prosjeka. Mlada je tako dobro kompenzirala poteskocu da su i logopedi koji su je testirali zakljucili da je problem manji nego realno jest. A problem je toliki da ona apsolutno ne razumije NISTA sto procita.Ona cita , slovka nepoznate rijeci, ali ne razumije procirano. Samo globalno pokusava shvatiti sadrzaj. Dijete koje je znalo sintezu i analizu ( na sluh)do 7 slova sa 5 godina, sad sa punih 8 godina jos je prilicno daleko od citanja sa razumjevanjem. Uz njezin silni trud i intenzivnu terapiju kod logopeda.
    Napreduje ona u odnosu na sebe. Ali u isto vrijeme jako zaostaje za ekipom iz razreda koja nema nikakvih poteskoca.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.11.2016. at 20:37

  38. #88
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Dali moze u taj Zgsuvag doci dijete iz Ri? Nasa najstarija ima diagnozu posebne jezicne teskoce i do sada smo nekako gurali ( prolazila je sa 5, a peti razred sa 4) ali trenutno ( 6r) je to postalo jednostavno too much za nas kao roditelje. Pokrenuli smo postupak individualizacije ali u Rijeci nemamo neki takav centar koji bi se sustavno bavio takvomm djecom pa ako treba putovat cemo.
    Posljednje uređivanje od In love : 02.11.2016. at 22:42

  39. #89
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Pitaj ih. Ima dosta klinaca koji dolaze na terapije iz drugih gradova.
    http://www.suvag.hr

  40. #90
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Isla sam sada malo procitati i pise da se moze na uputnicu. Dali mi tu uputnicu moze dati njezina pediatrica ili moram kod skolske lijecnice?
    Posljednje uređivanje od In love : 02.11.2016. at 22:46

  41. #91
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Peterlin, hvala!

  42. #92
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Dali moze u taj Zgsuvag doci dijete iz Ri? Nasa najstarija ima diagnozu posebne jezicne teskoce i do sada smo nekako gurali ( prolazila je sa 5, a peti razred sa 4) ali trenutno ( 6r) je to postalo jednostavno too much za nas kao roditelje. Pokrenuli smo postupak individualizacije ali u Rijeci nemamo neki takav centar koji bi se sustavno bavio takvomm djecom pa ako treba putovat cemo.
    Malo detalja:
    http://www.poliklinika-suvag.hr/inde...o-doci-u-suvag

  43. #93
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Super. Koliko dugo se cca ceka od narucivanja?

  44. #94
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Isla sam sada malo procitati i pise da se moze na uputnicu. Dali mi tu uputnicu moze dati njezina pediatrica ili moram kod skolske lijecnice?
    Pedijatar daje uputnice. Treba prvo jedna za prvi dijagnostički pregled, obično kod logopeda, a onda te šalju dalje. Mi smo u Zg pa ne znam kakva je praksa za djecu izvan Zg, ali vidjela sam ih dosta i na dijagnostici i na terapijama.

    Sve možeš kod njih na uputnicu. I jako sam zadovoljna kako su se moja djeca izvukla iz svojih problema, iako mi nije uvijek bilo drago i ugodno čitati nalaze. Tražila sam i drugo mišljenje jer sam slučajno mogla (imam prijatelja logopeda koji radi u drugoj ustanovi) ali sada, nakon 13 ili 14 godina vidim da su bili u pravu i kad se meni činilo da nisu. Nekako mi se čini da su Suvagovi logopedi iz moje djece izvukli najbolje, a ja sam uz njih puno naučila kako pomoći jednom, a kako drugom sinu.

    Naravno, nemaju oni čarobni štapić, a i puno ovisi o konkretnim ljudima koji te dopadnu za dijagnostiku i terapije, ali vrijedi ih pitati za savjet.

  45. #95
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    Super. Koliko dugo se cca ceka od narucivanja?
    Eh, dosta dugo. Ali ovisi koje je doba godine (u vrijeme testiranja školskih obveznika su gužve). Ne znam kako je sada, ali pred par godina čekalo se štajaznam 2 mjeseca na dijagnostiku, a za terapiju i dosta dulje, ali to je ovisilo o tome što trebaš. Za psihologa se mom sinu našao termin terapije u roku tjedan dana kad je bila frka. I nikada nisam imala vezu, sve je išlo redovno. kad se jednom uđe u njihov sustav, jedan nalaz vuče drugi i sve nekako ide. Bar je takvo bilo naše iskustvo. Ali s gužvom i čekanjem treba računati kao i drugdje. Na Rebru za pregled kod oftalmologa ne čekamo ništa manje.

  46. #96
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Peterlin, hvala!
    Ici cu po uputnicu a usporedno cemo gurati i ovaj dio sa individualizacijom u Rijeci.

  47. #97
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sanja, oprosti, nisam htjela reći da tvoje dijete neće napredovati, nego da mi nemamo potpunu sliku o njegovom problemu. Ja prva. Zato mi se činilo da treba malo prikočiti s tim predviđanjima koliko dijete može napredovati u godinu dana i u odnosu na koga.

  48. #98
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Marta meni osobno i u svoje ime kazem da mi je tesko prihvatiti da djete nece napredovati. Zelim vjerovat da on to moze! Mozda nece u godini dana cijeli problem rjesiti, ali da zelim vjerovat i vjerujem da jedna godina vise kod takvog djeteta moze doprinjeti napretku.
    Kuzim kaj hoces reci.. Da ne uzmem zdravo za gotovo da ce god. dana odnjet probleme! Stvarno to ne uzimam tj. ne gledam na takav nacin. Vrlo sam realna majka... I dok jedni misle da im djete prohodalo jer je napravio dva koraka od stola do stolice... Ja sam svom to priznala onda kad je napravio 30koraka u komadu.. I tako xy sl. situacija. Zato bas i nisam omiljena u krugu svoji frendica koji se hvale kako beba sa 3mj., govori mama, baba... Za mene je to samo babakanje i mamakanje...

    Prve rijeci pedija su bile da mozda nikad nece hodati! I dok su mi jedni govorili otkinut ces mu glavu, a dr. se ljutili sto ga mogu nositi samo onako kako to bobath terapija nalaze.. Nisam posustajala! I bas me brigalo oce li se baka ljutiti sto joj ne dozvoljavam da ga ona pregleda i uocuje kakva je trakcija glavice... I sto se mora igrati na podu s njim!
    Moj M je uspio! I zato vjerujem da on moze i dalje napredovati.


    Marta, nisam sve tebi namijenila htjela sam u dva posta. Ali sam na mobu pa mi je tekso pisati... Sitna slova, slab vid Da me krivo ne shvatis.
    Sanja , kako ste s djetetom radili bobath dok je bio mali, tako ćete raditi sve ono što mu bude trebalo i kad krene u školu. Iskustva imaš, što je odlično. Nema nikakve razlike - kako je naučio hodati, tako će naučiti i govoriti kako treba, čitati, pisati i sve školsko gradivo, ali na malo drugačiji način i uz drugačije uvjete nego većina.

    Naravno da može napredovati, ali ovo ti je prvo dijete u školskom sustavu i moraš biti svjesna da je škola Serengeti, rezervat divljih zvijeri (nek se nitko iz sustava ne uvrijedi - ne mislim ništa loše). Bolje je puhati na hladno. Djeca znaju biti okrutna i svakakva, a odrasli nemarni i nekompetentni. ALi isto tako ima divnih razrednih kolega i odličnih učiteljica / nastavnika /ravnatelja... Ne znaš što vas čeka. Napisala je sirius da nitko nema kristalnu kuglu da može znati što će biti. Kako god bilo, dijete će ti trebati podršku, kako u školi tako i doma. Držim vam fige!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.11.2016. at 10:18

  49. #99
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ja mislim da je tvoj M jedno jako sretno dijete kad ima takvu mamu

  50. #100
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja, oprosti, nisam htjela reći da tvoje dijete neće napredovati, nego da mi nemamo potpunu sliku o njegovom problemu. Ja prva. Zato mi se činilo da treba malo prikočiti s tim predviđanjima koliko dijete može napredovati u godinu dana i u odnosu na koga.
    Maa znam
    Zato sam odmah i rekla da kuzim bit koju zelis reci, prenjeti...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •