Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 115 od 115

Tema: Odgoda skole! Kako objasniti djetetu da nece u skolu?

  1. #101
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja , kako ste s djetetom radili bobath dok je bio mali, tako ćete raditi sve ono što mu bude trebalo i kad krene u školu. Iskustva imaš, što je odlično. Nema nikakve razlike - kako je naučio hodati, tako će naučiti i govoriti kako treba, čitati, pisati i sve školsko gradivo, ali na malo drugačiji način i uz drugačije uvjete nego većina.

    Naravno da može napredovati, ali ovo ti je prvo dijete u školskom sustavu i moraš biti svjesna da je škola Serengeti, rezervat divljih zvijeri (nek se nitko iz sustava ne uvrijedi - ne mislim ništa loše). Bolje je puhati na hladno. Djeca znaju biti okrutna i svakakva, a odrasli nemarni i nekompetentni. ALi isto tako ima divnih razrednih kolega i odličnih učiteljica / nastavnika /ravnatelja... Ne znaš što vas čeka. Napisala je sirius da nitko nema kristalnu kuglu da može znati što će biti. Kako god bilo, dijete će ti trebati podršku, kako u školi tako i doma. Držim vam fige!

    Procitala sam pdf o procjeni skole. Sutra cu ga pokusati testirati, ili subotu nakon dorucka.
    Maa ja sam za odgodu.. Samo moram naci jedan lijepi pristup kako cu objasniti...

    Kad mi danas rekao " ja to ne mogu drznjat" i "das mi jabuku od soka" mislila sam da cu iskocit iz koze!
    Dakle milion puta je trazio sok od jabuke, i ja to ne mogu drzati... I danas me dodatno sokira

  2. #102
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da je tvoj M jedno jako sretno dijete kad ima takvu mamu
    Hvala ti <3
    Stvarno se trudimo biti dobri roditelji. Pruziti im ono sto im je potrebno, nagraditi, pohvaliti... Da puknem ha cuj puknem.. Mislim pa svi puknemo... Ali nema toga sto bi me zaustavilo za njihovo zdravlje...

  3. #103
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala sam pdf o procjeni skole. Sutra cu ga pokusati testirati, ili subotu nakon dorucka.
    Maa ja sam za odgodu.. Samo moram naci jedan lijepi pristup kako cu objasniti...

    Kad mi danas rekao " ja to ne mogu drznjat" i "das mi jabuku od soka" mislila sam da cu iskocit iz koze!
    Dakle milion puta je trazio sok od jabuke, i ja to ne mogu drzati... I danas me dodatno sokira
    Da li ste ikada probali brain gym? Sad lupam bezveze, ali to je nešto što je mom sinu s disleksijom puno pomoglo da se uravnoteži, a i starijem (usporeni razvoj neurološkog sustava, loša motorika, loša artikulacija govora) je bilo odlično.

    Nismo išli izvan kuće na tu vrstu terapije, jer u vrijeme kad mi je to trebalo, nije toga u Zagrebu ni bilo. Koliko znam, jedino u Varaždinu bila Tatjana Herceg (certificirani brain gym trener). Kako je sada - ne znam, ali mislim da ima brain gym trenera i u Zagrebu. Prije nego se upustiš u to, pogledaj malo literaturu.

    Evo, malo si pogledaj - zabavno je i može se raditi kod kuće:
    Teoretski dio i priča o brain gymu: https://pogledkrozprozor.wordpress.c...ezbi-za-mozak/
    Knjiga Paula Dennisona o tome kako je sam sebi pomogao: http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=23167 (ovu sam imala, ali sam je poklonila učiteljicama razredne nastave kad smo je prerasli)
    Praktični dio: http://www.najboljeknjige.com/conten...spx?BookID=170

    Još jedna knjiga sa sličnom tematikom, ali namijenjena djeci s disleksijom: Jednorozi su stvarni http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/734/

    Ima još brdo literature (Pametni pokreti, Ples pisanja.... da ne širim priču), ali nemoj to kupovati. Sve navedene knjige su dostupne u zagrebačkim knjižnicama.

    Mene nikad nije zanimalo znanstveno vrednovanje tih metoda. Funkcionirale su za moju djecu. Isprobala sam i uvjerila se. Za nekog drugog možda ne bi bilo tako. Tko zna da li je nešto od toga primjenjivo za tvoje dijete, ali spominjem to zato jer mi je dobro poslužilo.

    Svojevremeno sam za naše učiteljice iz produženog boravka napravila prezentaciju o tome, pa ako te zanima - evo je ovdje: http://docdro.id/s7uW0yZ

  4. #104
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Peterlin puno hvala. Uclanjeni smo u Vladimir N.
    Nismo isli na terapiju brain gym. Budem procitala kako to funkcionra i primila se skupa s njim treniranja :D
    Definitivno moramo jos neke vjezbe uvesti.. I izvuc iz njega maximum

    Hvalaaaa

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sanja, iz mog iskusva pametni klinci smisle nevjerojatne mehanizme kompenzacije problema koji imaju. Moja djeca su vrhunski majstori u tome. Kreativnost je obojima prilicno iznad prosjeka. Mlada je tako dobro kompenzirala poteskocu da su i logopedi koji su je testirali zakljucili da je problem manji nego realno jest. A problem je toliki da ona apsolutno ne razumije NISTA sto procita.Ona cita , slovka nepoznate rijeci, ali ne razumije procirano. Samo globalno pokusava shvatiti sadrzaj. Dijete koje je znalo sintezu i analizu ( na sluh)do 7 slova sa 5 godina, sad sa punih 8 godina jos je prilicno daleko od citanja sa razumjevanjem. Uz njezin silni trud i intenzivnu terapiju kod logopeda.
    Napreduje ona u odnosu na sebe. Ali u isto vrijeme jako zaostaje za ekipom iz razreda koja nema nikakvih poteskoca.
    Ne da mi mira ovaj post... Svojevremeno smo bili u sličnoj situaciji pa sam istraživala za svoje dijete. Ima više vrsta tih smetnji. Jedno je vizualna disleksija, to je bio slučaj kod mog sina, a on je ljevak i zrcalno je pisao. Trebalo je duuugo da se prevježba na drugu stranu jer ljevacima pisanje nije samo uzeti olovku u drugu ruku...to je dosta složnije. Ali mislila sam nešto drugo reći.

    Ima još jedna smetnja koja ima simptome slične disleksiji, ali nije ista. Zove se skotopični sindrom ili Irlen sindrom. Radi se o preosjetljivosti na pojedinu frekvenciju svjetlosti. Kod ovoga pomaže ako se tekst prekrije folijom određene boje. Kod mog sina to nije bilo u pitanju, ali dok smo istraživali što mu je korisno, a što ne, doznala sam i za ovo. Eto, možda tvom djetetu pomogne.

    (Isprika pokretačici topica - sorry na uzurpiranju teme, danas mi je ovo palo na pamet...)

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Eh, zaboravih staviti link - više o ovome sam našla na slovenskim web stranicama, pa evo: https://www.rtvslo.si/zdravje/novice...-branje/368723

  7. #107
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mislim da Sirius - kći ima svoju specifičnu teškoću prostorne percepcije i nemogućnosti povezivanja skupine slova i njihova značenja, objasnit će ona, ali ovo linkano je skroz interesantno, nisam znala ništa o tome.

  8. #108
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da Sirius - kći ima svoju specifičnu teškoću prostorne percepcije i nemogućnosti povezivanja skupine slova i njihova značenja, objasnit će ona, ali ovo linkano je skroz interesantno, nisam znala ništa o tome.
    Ne sumnjam ja da je sirius istražila sve što je mogla. To isto sam i ja radila, kao i većina roditelja djece sa smetnjama. Ali ovoga sam se sjetila zato jer je u Hrvatskoj relativno slabo poznato. Ima nešto na hud.hr o šarenim folijama za čitanje, ali ne piše ovako kako su to Slovenci objasnili.

    Ja sam to svojevremeno našla na dira-forumu - ovdje: http://dira.forums-free.com/sto-je-i...rom-t2876.html (treba se logirati da se vidi sadržaj)

  9. #109
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Btw. da ne uzurpiramo topic, možda bi trebalo otvoriti novi za roditelje djece sa specifičnim teškoćama čitanja. Ima nas koji bi tamo mogli razmijeniti iskustva.

  10. #110
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Moje djete po testu iz linka definitivno zaostaje u najvaznijim tockama...
    Niti je siguran, a bio je za lijevu i desnu stranu.
    Prepricavanje price se vidi da on zna o čemu je rijec ali sve to bez glave i repa, uz agramatizam.
    Tj. sanalazenje u vremenu i komunikaciji.
    GOVORNO-JEZIČNI RAZVOJ,
    Matematicki dio, citanje i pisanje brojeva.
    Sve to skupa je vrlo nesigurno, ili kako bih ja rekla znanje na srecu... Negdje on to povezuje ali da je siguran u to sto govori ili odgovara, nije 100% siguran

    Ali sad imam i sa muzem diskusiju... Jer on se pita (netko je to vec spomenuo) sto ako ga odgodimo, a time nismo dobili nista.. Tj. Sto ako ne napreduje u slijedecih god.dana nako kako bih to zadovoljavajuce...

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Moje djete po testu iz linka definitivno zaostaje u najvaznijim tockama...
    Niti je siguran, a bio je za lijevu i desnu stranu.
    Prepricavanje price se vidi da on zna o čemu je rijec ali sve to bez glave i repa, uz agramatizam.
    Tj. sanalazenje u vremenu i komunikaciji.
    GOVORNO-JEZIČNI RAZVOJ,
    Matematicki dio, citanje i pisanje brojeva.
    Sve to skupa je vrlo nesigurno, ili kako bih ja rekla znanje na srecu... Negdje on to povezuje ali da je siguran u to sto govori ili odgovara, nije 100% siguran

    Ali sad imam i sa muzem diskusiju... Jer on se pita (netko je to vec spomenuo) sto ako ga odgodimo, a time nismo dobili nista.. Tj. Sto ako ne napreduje u slijedecih god.dana nako kako bih to zadovoljavajuce...
    Draga, molim te, idi se u Suvag raspitati. Ti problemi neće nestati preko noći uz terapije 2x tjedno ili manje.

    Ne mogu ti više preporučiti našeg logopeda jer je gđa Vinka Vrbančić koja je radila s mojom djecom sada u mirovini. Od iskusnih dijagnostičara tamo je odlična Slađana Kostelac, pa isto dobra Blanka Zec... ima ih još. Ne znam ti reći da li je pametnije naručiti se na razgovor odmah u njihovu školu ili prvo na dijagnostiku, ali uopće nije važno. Idi na razgovor. Ljudi će te lijepo uputiti.

    Ako oni kažu da to nije situacija koja je za njih, tražit ćeš dalje. Ali možda bi bilo rješenje prebaciti ga k Renati Rade (radni terapeut u njihovom vrtiću) ili čak upisati u školu tamo, da se s njim stalno radi. Nije Suvag samo za gluhe nego i za djecu s teškoćama u govorno-jezičnom razvoju: http://www.suvag.hr/osnovna-skola-poliklinike-suvag/

  12. #112
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku

    Ali sad imam i sa muzem diskusiju... Jer on se pita (netko je to vec spomenuo) sto ako ga odgodimo, a time nismo dobili nista.. Tj. Sto ako ne napreduje u slijedecih god.dana nako kako bih to zadovoljavajuce...
    Ako dijete ima ozbiljniju poteskocu koja ce mu otezavati usvajanje gradiva i zadovoljavanje skolskih zahtjeva , tada se ocekuje da ce ta poteskoca biti tu i nakon godine odgode. Samo sto ce dijete biti zrelije pa ce se lakse nositi sa njom.
    Polazak u skolu bez odgode vjerojatno bi bio intelektualno poticajniji, ali ti procjeni koliko ce to emocionalno biti pozeljno , ako se ocekuje da zadovolji odedene zahtjeve ( a on ce imati poteskoce sa tim). Nazalost, sustav je takav da ocjene krecu vec u drugom polugodistu, a djeca se usporeduju medusobno.

  13. #113
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Samo da kažem kolegica mala ide već dva mjeseca u Suvagov vrtić, on veli da je jaako napredovala za to vrijeme, ima 5 godina
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.11.2016. at 21:37

  14. #114
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ono sto sam uspjela za sada dogovoriti...
    Psihologijski pregled u vrticu. Danas imamo sastanak oko rezultata...
    Razgovor sa logopedicom koja mi je ponudila pomoc oko jos dodatnog misljenja.
    Kontaktirala dok.koja ga je pratila do mirovine pa smo i kod nje za cca 2-3tj.
    Pregled logopeda u Suvagu otpada, prvi termin u svibnju. Ali mozemo doci na psihologijski u cca sijecnju.
    Nasla sam edukaciju tkz. brainobrain. tu pocinju vjezbe za cca 2mj., pa smo na popisu.
    Razgovarala sa svojom prijateljicom. Prof. Hrv.jezika. dala mi je upute kako i sto ciniti i kada vezano uz skolu. Na koji nacin pristupiti za IP., ako ce M ipak krenuti u skolu...
    Posljednje uređivanje od Sanja :) : 15.11.2016. at 11:50

  15. #115
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,271

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto sam uspjela za sada dogovoriti...
    Psihologijski pregled u vrticu. Danas imamo sastanak oko rezultata...
    Razgovor sa logopedicom koja mi je ponudila pomoc oko jos dodatnog misljenja.
    Kontaktirala dok.koja ga je pratila do mirovine pa smo i kod nje za cca 2-3tj.
    Pregled logopeda u Suvagu otpada, prvi termin u svibnju. Ali mozemo doci na psihologijski u cca sijecnju.
    Nasla sam edukaciju tkz. brainobrain. tu pocinju vjezbe za cca 2mj., pa smo na popisu.
    Razgovarala sa svojom prijateljicom. Prof. Hrv.jezika. dala mi je upute kako i sto ciniti i kada vezano uz skolu. Na koji nacin pristupiti za IP., ako ce M ipak krenuti u skolu...
    Sretno! Bitno je da za svoje dijete organiziras sve sto treba da za njega bude najbolje.

    * * *
    Sto se tice individualiziranog pristupa, za to ti je nadlezna ista ona komisija koja procjenjuje sposobnost za upis u skolu. Njima doneses sve papire koje dijete ima, a na temelju toga oni procijene da li jos nesto treba ili je to dovoljno za IP. Rjesenje o posebnom obliku skolovanja daje Gradski ured za obrazovanje i sport, a to je u nadleznosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

    Za konkretno postupanje u nastavi nije dosta taj papir. On ti samo daje pravo da zahtijevas prilagodbu metoda poucavanja. Od logopeda, neurologa i psihologa koji prate tvoje dijete dobit ces (ili zatraziti) UPUTE U PISMENOM OBLIKU za ucitelja i strucnu sluzbu.

    Ne znam kako da detaljnije objasnim sto te ceka... Probala sam malo traziti po internetu i naisla na web stranicu skole Slava Raskaj. Oni se kao i Suvag bave uglavnom gluhom djecom, ali isto i djecom s komunikacijskim smetnjama: http://www.centar-sraskaj-zg.skole.hr/

    Ono sto je bitno je ovaj njihov prirucnik: http://www.centar-sraskaj-zg.skole.h...o_slusanje.pdf

    Idi na stranu 107 - tamo imas par primjera individualizacije u nastavi. Cisto da steknes sliku.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •