Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 115

Tema: Odgoda skole! Kako objasniti djetetu da nece u skolu?

  1. #1
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno Odgoda skole! Kako objasniti djetetu da nece u skolu?

    Pozdrav svima,

    Ni sama ne znam od kuda da pocnem... Pokusat cu skratiti i pitati ono sto me trenutno najvise brine.

    Moj M je ove god. skolski obveznik. Inace neurorizicno djete koje se pratilo od 3mj starosti. Fizikalne vjezbe, radna terapija, logo terapija...
    Sve u svemu stvarno smo puno radili, ali i napredovali Od nalaza koji su bili ispod svih granica, na rubu sa mentalnom... Danas je on nadprosjecno inteligentan... Uvjezbali smo koncentraciju, grafomotoriku skroz zadovoljavajuce..
    Od terapije nam je ostalo ono najteze logoped. I ispravljanje agramatizma!

    Jucer smo bili na testiranju kod psihologice na Goljaku koja je prezadovoljna nj. napretkom i testovima rjesenim za dob od 8-9god. I sa veseljem nam priopcila kako ne postoji razlog za odgodu skole!

    Medjutim veselje je trajalo punih 10min.!
    Jer se sjetila da je zaboravila jos nesto... Test razumijevanja, tj. komunikacije...
    Momentalna odgoda skole!

    M se vec odavno vidi u skoli, i sav je ushicen jer je on sada konacno skolarac! I jos je i ona rekla u prvom navratu kako ide u skolu i kako je spreman!

    Kako, na koji nacin da mu kazem da ce u skolu za dvije god.?
    Tada ce imati punih 8god.!
    Bit ce veliki i jos najstariji!

    Najgore mi je sto je ljetos pozdravio svoje prijatelje iz vrticke grupe jer svi osim njega su bili skolski obveznici. Ove god. je dosao kod mladjeg brace u grupu i opet su svi skolski obveznici ali ovog puta je i on.. I opet ce svi u skolu, a on ne! Dakle u rujnu 2017 ce doci u trecu grupu koja vjerojatno nece imati ekipu skolski obveznika.. Tri godine vrtica, tri ekipe, promjena teta...
    Bojim se da ne dobije osjecaj da ne zasluzuje u skolu, da to nije za njega, da nije dovoljno se trudio...
    I ono sto ce se jos dogoditi da ce na kraju u skolu sa L.

    Pitala sam ja i psihologicu kako da mu to sad objasnim? A ona neka ga ispisem iz vrtica!! Nema teorije! L da ide, on da bude doma s menom i sekom koja se treba roditi za koji mjesec???

    Pomozite mi/nam iskustvima! Peru me hormoni, samo bi plakala.. Osjecam da sam ga iznevjerila jer nismo i taj agramatizam izvjezbali!
    Kako smo sve uspjeli, a taj dio nismo?? Kako sam tu zapela?? Stotinu slicnih pitanja mi prolaze kroz glavu

  2. #2
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Sanja,

    a može li se to izvježbati kroz ovu godinu do lipnja 2017.? da se svojski potrudite i zapnete + još uz stručnu pomoć?

  3. #3
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Lili75 inace idemo i privatno. I isto sam razmisljala da nadjem negdje nesto, nekoga da ga vodim intezivnije na vjezbe!
    Kontrola nam je za god.dana. A psihologica kaze da u naredna 3-4mj.,tih 10% agramatizma nece izbjezbati. A to je zapravo zadnji vlak jer tada krecu testiranja skolskih psihloga.

    Muz kaze isto sto i ti. Ako treba svaki dan privat vjezbe, i napravit kontrolu krajem veljace. Cinjenica i je da mi nismo vise toliki autoritet tim vjezbama, kao sto su to strucne osobe s kojima M vjezba

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ne razumijem zbog cega tocno oni prelazu odgodu?
    Da li je to nesto sto bi popravila jedna godina odgode?

    Inace, ako postoji ozbiljan problem, on ce biti tamo i u skoli. Jedna godina prije ili kasnije, stvarni problem ce se samo odgoditi.

    zaista nema potrebe za dramom. Jedno sam dijete odgadala, drugo nisam. Oboje imaju realnih prblema i skoluju se po redovitom programu , ali uz individualizirani pristup ( mlada je tek u postupku dobivanja). Niti je jedna godina odgode starijeg spasila od problema, niti bi jedna godina odgode mladu spasila od problema. Ali stvarno ne gledam na odgodu kao na neku dramu, ako je u interesu djeteta.
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.11.2016. at 17:06

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Sad sam googlala i vidim u cemu je kvaka.
    Pitanje glasi kako ce njemu taj problem utjecati na razmjevanje gradiva, razumjevanje citanja i pisanja.
    To nitko ne moze znati.
    Ali je pitanje da li se to moze ( cak i vrlo intenzivnim vjezbama) nauciti ( u roku godine dana ili cak par godina). I pitanje kako ce to utjecati na usvajanje gradiva i pokazivanje znanja.
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.11.2016. at 17:27

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Dakle , sto zapravo hocu reci?
    Fuckas skolu godinu prije ili kasnije.
    skola nece pobjeci!
    Pitanje je koliko ce taj problem utjecati dugorocno na njegovo skolovanje.

  7. #7
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ma ne dramatiziram ja oko odgode, tj. da sumnjm u strucnost psihologa. Nj. savjeta oko odgode.
    Da li ce nauciti u toku godine ili ne, nitko ne zna. Pretpostavka da hoce ako napreduje kao sto je do sada...
    Mogu probat intezivne vjezbe pa vidjet kajo stvari stoje za koji mjesec...

    Mene muci kako mu to objasniti? Kako mu objasniti da nece u skolu? Opet svi idu, a on opet ne!
    Narocito nakon sto mu je ona sama prvo rekla da ide u skolu, i da se vidimo na zadnjem pregledu za god. dana cisto kao neki formalni oprostaj! Aa onda hladan tus!

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Prvo moras sa sobom sloziti stvari. Onda ce sa djetetom doci prirodno.
    Naravno da mozes potraziti i drugo misljenje, zasto ne?
    I odgoda nema veze sa inteligencijom. Moj sin je sa 7 godina imao rezultate iz verbalne logike za dvanaestgodisnjake, ali postojale su druge stari zbog kojih mu je odgoda pomogla .

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ili mozes potpuno ignorirati preporuku za odgodom.
    Na tebi je da odlucis, sve ostalo su zapravo samo preporuke. Ti najbolje poznajes dijete . Ti odlucujes.

  10. #10
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ja sam sebi poslozila u glavi da ga pripremim da u skolu nece.

    Samo ne znam kako da mu to kazem

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Objasni mu koju teškoću ima, lijepo pojednostavljenim medicinskim rječnikom, kaži mu koje je probleme od rođenja imao te zašto i dalje hoda logopedu i drugim stručnjacima. Razjasnite da nije on tome kriv , nego njegova urođena teškoća i da će odgodu imati ne zato što je glup ili nesposoban, nego zato da izvježba i osposobi mozak za izazove koji ga očekuju u školi.

  12. #12
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Dogovorite se za još jednu slobodnu aktivnost u toj zadnjoj vrtićkoj godini (dogodine), nešto što će ga istinski razveseliti.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne dramatiziram ja oko odgode, tj. da sumnjm u strucnost psihologa. Nj. savjeta oko odgode.
    Da li ce nauciti u toku godine ili ne, nitko ne zna. Pretpostavka da hoce ako napreduje kao sto je do sada...
    Mogu probat intezivne vjezbe pa vidjet kajo stvari stoje za koji mjesec...

    Mene muci kako mu to objasniti? Kako mu objasniti da nece u skolu? Opet svi idu, a on opet ne!
    Narocito nakon sto mu je ona sama prvo rekla da ide u skolu, i da se vidimo na zadnjem pregledu za god. dana cisto kao neki formalni oprostaj! Aa onda hladan tus!
    A smiješ li ti dijete upisati u školu, bez obzira na sve te liječnike i psihologe kojima idete, neka oni u školi odluče može li dijete ili ne. To će ionako biti tek u ožujku iduće godine.
    Ne bih ja njemu ništa govorila, nego išla na upis, i ako oni u školi kažu da dijete ne može ni na koji način pratiti normalnu nastavu, čak ni po posebnom programu, tek tada mu rekla da nema mjesta te godine ili nešto tako.

    Da li ti stvarno vidiš da ti dijete nije za školu? Bez da gledaš na psihologa, nego samo njega? Ne moraju svi biti odlični učenici, ne moraju svi ni proći razred. Uostalom, postoje škole i za djecu koja ne mogu u običnu osnovnu školu. A postoje u nekim školama razredi za djecu koja ne mogu pratiti običnu nastavu.

    Na tvom mjestu bih išla u školu u koju ti dijete spada i razgovarala sa stručnim službama u školi, ma sve učini da se on ne osjeti diskriminiran još jednom godinom u vrtiću.
    Nikako mu ne bih priuštila još tu godinu vrtića, pa ma što morala učiniti.

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam sebi poslozila u glavi da ga pripremim da u skolu nece.

    Samo ne znam kako da mu to kazem
    Zašto?

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ako imaju testiranje kod upisa kao nasa lokalna skola tada skoro da ne bi skuzili da sam slona dovela na upis, a ne dijete.
    Da ne pricam o poteskoci koja ne upada u oko na prvi pogled. Tako da ja ne bih uopce na to racunala.

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ne moraju svi proci razred?! U osnovnoj skoli?!
    Po meni bi svakako trebali. Jer ako ne produ tada je netko opako fulao na upisu , a kasnije u nastavi.

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih ja njemu ništa govorila, nego išla na upis, i ako oni u školi kažu da dijete ne može ni na koji način pratiti normalnu nastavu, čak ni po posebnom programu, tek tada mu rekla da nema mjesta te godine ili nešto tako.

    Ne moraju svi biti odlični učenici, ne moraju svi ni proći razred. Uostalom, postoje škole i za djecu koja ne mogu u običnu osnovnu školu.
    Beti, što to pišeš? Sjećaš li se kako izgleda školsko testiranje za školu? Što oni tamo ustanove ispitujući analizu, sintezu, crtanjem čovječuljka i kraćim razgovorom o obitelji?
    Kamo bi Sanja trebala s djetetom, u posebnu školu samo da, eto, krene? Nije važno je li po posebnom programu? PA svašta!!!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Na tvom mjestu bih išla u školu u koju ti dijete spada i razgovarala sa stručnim službama u školi, ma sve učini da se on ne osjeti diskriminiran još jednom godinom u vrtiću.
    Nikako mu ne bih priuštila još tu godinu vrtića
    , pa ma što morala učiniti.
    Ne puno bolja opcija je da se tako osjeća u 1. razredu gdje postoji situacija koje nema u vrtiću, a zove se ocjenjivanje; znači procjena usvajanja znanja i vještina koja je javna pred vršnjacima
    Posljednje uređivanje od no@ : 01.11.2016. at 18:06

  19. #19
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Beti ja mislim da je spreman. U ovom trenu bih rekla da nece biti lako oko citanja npr., medjutim vise sam osobnog misljenja da ce jos jedna god.vrtica ga unazaditi. To sam jucer i psihologici rekla. Pa mi je osim ispisa vrtica rekla da je manja steta da ga "degradiramo" nego posaljemo u skolu pa mozda nece moc pratti nastavu.
    Mislim ja nju kuzim, ona zeli da djete krene sa sto manje poteskoca...
    Ee da i rekla mi je da ce on skolsko testiranje proci glatko, ali neka ne zaboravim pokazati nalaz nj. misljenja za odgodu.

    Ono sto je istina, da on gramaticki nije 100%! A koliko vidim u vrticu nije jedini...

  20. #20
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Imamo jako dobru psihologicu u vrticu i sutra cu pokusati s njom razgovarati. Ili dogovoriti termin.

    Ja bih ga svakako pripremila da nece u skolu. Muz kaze da mu ne bi jos nista govorio..

    Jooj zenice bas mi je kaos u glavi!

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Nije uopce stvar u tome da je on tocan gramaticki 100%.
    Pitanje je kako ce ta njegova netocnost utjecati na usvajanje gradiva.
    Imam drugasicu sa disleksijom i disgrafijom koja je tek sad u postupku dobivanja IP na moje inzistiranje ( sustav bi jos cekao).
    I moram reci da pola godine ocjena pisanih testova i manje od dva mjeseca ove skolske godine stiglo prilicno isfrustrirati unatoc nasem i uciteljicinom razumjevanju i trudu. Niti jedno dijete se ne osjeca dobro biti losije od ostalih.
    Posljednje uređivanje od sirius : 01.11.2016. at 18:22

  22. #22
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, što to pišeš? Sjećaš li se kako izgleda školsko testiranje za školu? Što oni tamo ustanove ispitujući analizu, sintezu, crtanjem čovječuljka i kraćim razgovorom o obitelji?
    Kamo bi Sanja trebala s djetetom, u posebnu školu samo da, eto, krene? Nije važno je li po posebnom programu? PA svašta!!!
    Slazem se.
    Svakako tj. nikako da odmah krene po prilagodenom programu.
    Ako krece mora krenut po klasicnom programu. Tj. mora biti sposoban. Odnosno da nam i kazu neka krene po prilagodenom ne bih na to pristala.

  23. #23
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ako imaju testiranje kod upisa kao nasa lokalna skola tada skoro da ne bi skuzili da sam slona dovela na upis, a ne dijete.
    Da ne pricam o poteskoci koja ne upada u oko na prvi pogled. Tako da ja ne bih uopce na to racunala.
    Divota

  24. #24
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Naravno da ćeš napraviti onako kako ti smatraš da je najbolje. U kući imam prvoškolku, tako da sam poprilično u toku s upisima u školu i pohađanjem prvog razreda

  25. #25
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Sanja, mi ovdje nismo stručnjaci i ne znamo kako se njegove teškoće točno manifestiraju pa stoga ne možemo ni procijeniti kako će mu biti na nastavi. Vidim da ti je to prvo dijete koje kroči u školu.
    Iz osobnog iskustva mogu ti samo reći da djeca čije teškoće uzrokuju teško savladavanje čitanja imaju velikih problema u 1.r. Ogromnih! U svim predmetima osim likovnog, glazbenog i tjelesnog. Osjećaju se loše i nesposobno, djeca ih zadirkuju, javno čitanje za ocjenu stvara im neugodu, teško razumiju zašto su dobili jedinicu ili dvojku. O testovima čitanja s razumijevanjem ili matematičkim zadacima riječima da i ne govorim. Dobro promisli, imate još vremena za rad, konzultiraj još stručnjaka.

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ukoliko se odlučiš da ide dogodine, svakako prije škole traži IP koji će mu omogućiti određenu zaštitu, pažljivo potraži učiteljicu (ako budeš imala izbora) i upoznaj je sa svim.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 01.11.2016. at 18:41

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo jako dobru psihologicu u vrticu i sutra cu pokusati s njom razgovarati. Ili dogovoriti termin.

    Ja bih ga svakako pripremila da nece u skolu. Muz kaze da mu ne bi jos nista govorio..

    Jooj zenice bas mi je kaos u glavi!
    Ja mu isto ne bih nista govorila.
    Rekla bih mu tek kada bi zajedno sa muzem imala konacnu odluku.

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nije uopce stvar u tome da je on tocan gramaticki 100%.
    Pitanje je kako ce ta njegova netocnost utjecati na usvajanje gradiva.
    Imam drugasicu sa disleksijom i disgrafijom koja je tek sad u postupku dobivanja IP na moje inzistiranje ( sustav bi jos cekao).
    I moram reci da pola godine ocjena pisanih testova i manje od dva mjeseca ove skolske godine stiglo prilicno isfrustrirati unatoc nasem i uciteljicinom razumjevanju i trudu. Niti jedno dijete se ne osjeca dobro biti losije od ostalih.
    Debeli potpis. Boldani.

    Najvažnije je razumijevanje. A naša djeca nisu neowjetljiva na neuspjeh.Ja imam srednjoškolca koji je sa svojom disleksijom jeeedva izašao na kraj i još uvijek povremeno treba pomoć. Najveći izazov u njegovom školovanju bile su psihološke poteškoće izazvane njegovim smetnjama.

    Sanja, potraži drugo mišljenje. Ja sam svakako za odgodu ALI to ima smisla samo ako se u tih godinu dana marljivo radi na rješavanju problema. Agramatizam rješavaju logopedi, a često ni oni nisu dovojni. Dosadna sam i Bogu i ljudima, ali ovo je meni situacija za Suvag i toplo bih ih preporučila.

    Ako se odustane o odgode, pa se pokaže da je to bila loša odluka, nema povratka. a djetetu treba reći istinu, da se još mora pripremati da bi mu u školi bilo lakše. Sa stručnom službom iiz vrtića i pedijat3om i svima koji su pratili razvoj djeteta (neurolog npr) vrijedi popričati, svakako odgoditi školu ali razraditi strategiju hitno kako djetetu najefikasnije pomoći i to dalje vući i kad krene u školu. jer takvoj djeci treba pomoć dulje nego većini.

    Sretno!

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Sanja oni su počeli pripremu za školu, jedna godina sad ne znači puno, pa kaj i ako bude najstariji u razredu

  30. #30
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Ja bih definitivno potrazila drugo misljenje al ne bih ih prethodno upoznavala s tim misljenjem psihologice.

    I bez obzira na cijeli sustav i strucnjake ja nekako mislim da mama najbolje poznaje svoje dijete i da ako ti mislis da je spreman da bi ga ta jos 1 godina u vrticu unazadila, ja bih se primila posla, zapeli bi doma + obavezno strucna pomoc sa strane.

    i niposto djetetu nista govorit dok odluka nije konacna.
    Sretno!!!

    Susrela sam se sa psiholozima koji su apriori stava NE prijevremeni upisi DA odgode ako postoji i najmanja sumnja a po meni je to nedopustivo.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.11.2016. at 21:49

  31. #31
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Hocu reci svako dijete je prica za sebe.
    i kakva je to psihologica koja moze djetetu reci jasno i glasno da ce ici u skolu a poslije skuzit da ga nije istestirala u potpunosti??!!! Helloo svasta. Ona je dobrim dijelom napravila zbrku u djetetovoj a i u vasim glavama. Sorry al meni to izgleda tako.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.11.2016. at 21:52

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Meni je bilo koji apriori stav nedopustiv.
    Ali zaista ne znam niti jedno dijete ( a poteskocom , pa cak i bez nje) kojem je jedna godina odgode skole donjela bilo kakvu stetu.
    Znam djecu koja su zavrsila sve razredne OŠ sa 5.0 , a odgadana iskljucivo zato sto skola nije imala organiziran boravak nego skolu u 3 smjene od 2 razreda. Cak i toj djeci je jedna godina kasnije u sustavu pomogla da napreduju emocionalno.

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Hocu reci svako dijete je prica za sebe.
    i kakva je to psihologica koja moze djetetu reci jasno i glasno da ce ici u skolu a poslije skuzit da ga nije istestirala u potpunosti??!!! Helloo svasta. Ona je dobrim dijelom napravila zbrku u djetetovoj a i u vasim glavama. Sorry al meni to izgleda tako.
    Slažem se.

    S druge strane, dijete s disfazijom treba trajnu stimulaciju i možda bi godina u običnom vrtiću bila gubljenje vremena, ali godina u Suvagovom specijaliziranom vrtiću mogla bi takvom djetetu dobro doći.

    Sanja, gdje ste bili na radnoj terapiji? Možda ja mlatim bzvz ako ste sve već to odradili.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.11.2016. at 22:01

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Hocu reci svako dijete je prica za sebe.
    i kakva je to psihologica koja moze djetetu reci jasno i glasno da ce ici u skolu a poslije skuzit da ga nije istestirala u potpunosti??!!! Helloo svasta. Ona je dobrim dijelom napravila zbrku u djetetovoj a i u vasim glavama. Sorry al meni to izgleda tako.
    Ne znam kako ti zamisljas testiranja u sustavu, ali rijetko koje testiranje traje dovoljno dugo da bi se pokrila vecina najvaznijih podrucja.
    Kod upisa u skolu moze se pokriti probirom sira slika ako stucna sluzba koristi stampane testove za upis. Uz razgovor sa djetetom i roditeljom. Ali to nije obavezno i dobar dio skola tone koristi jer testovi kostaju. Ali su testovi vrlo zgodni jer otkrivaju sumnju na organska ostecenja. Nasa skola kod upisa to nije koristila, nego samo razgovor u trajanju 20 minuta.

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Joj sirius ako pricamo o djeci bez poteskoca ja znam da mome djetetu jos 1 godina vrtica ne bi donijela nista doli frustracije. Ona je vrtic prerasla i nije joj bio stimulativno okruzenje a u skoli se preporodila. Ne moze se generalizirat.

    sad recimo njena generacija ide u 1.razred to su djeca koju znam od rodjenja pametna djecica kojoj je gradivo jako dosadno jer je prebanalno i oni su ga savladali prije dok moja sad ide po gradivu za 2. razred koje joj puno bolje odhovara jer ipak uci i neke nove stvari.

    misljenje psihologice privatne je bilo da ce mom djetetu jos 1 godina vrtica nanijeti vecu stetu i da ona treba obavezno u skolu (bio je prijevremeni). Procam o nama jer jedino je nase osobno iskustvo relevantno. Vec sam isto pisala o tome, to mi je bila najbolja odluka u zivotu.

    da napokon zakljucim nece svakom djetetu jedna godina vise u vrticu donijeti dobro.
    Eto..hebi ga ne znam ukratko.

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako ti zamisljas testiranja u sustavu, ali rijetko koje testiranje traje dovoljno dugo da bi se pokrila vecina najvaznijih podrucja.
    Kod upisa u skolu moze se pokriti probirom sira slika ako stucna sluzba koristi stampane testove za upis. Uz razgovor sa djetetom i roditeljom. Ali to nije obavezno i dobar dio skola tone koristi jer testovi kostaju. Ali su testovi vrlo zgodni jer otkrivaju sumnju na organska ostecenja. Nasa skola kod upisa to nije koristila, nego samo razgovor u trajanju 20 minuta.
    Ma da taj skolski sustav je nepouzdan zato sam i ja isla privatno. Al kazem trazila bih jos jedno misljenje zbog svih mozebitnih faktora koji su u igri a utjecu na dijete i njegovu sliku o samome sebi.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sirius, to je točno, ali za ovo dijete se ZNA da je imalo razvojne teškoće.Sustav uzima papire od roditelja koji ih imaju od ranije (moj stariji je tako imao i odmah dobio IP) ali ako roditelji ioi pedijatar ne otkriju smetnje, velika je vjerojatnost da škola neće mrdnuti da se napravi opservacija i to naknadno utvrdi. Ja sam se s tim srela kod mlađeg djeteta koje nije imalo papire pri upisu, a ispalo je da ih treba. Da se pitalo školu, ne bi ih ni dobio, smatrali bi ga glupanom i lijenčinom, a njegove smetnje su rezultat disleksije. Tko zna koliko je klinaca tako stradalo zbog tromosti sustava.

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Cuj, ovima mojima nije nanjela stetu. Dugorocno. A upisani su kasnije iskljucivo zbog njihove sigurnosti. Mislim da je tada njihovim roditeljima zadnje na pameti bila frustracija jer nisu imali izbor.

  39. #39
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Ma jasna mi je situacija ta specificna sa smjenama.

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da taj skolski sustav je nepouzdan zato sam i ja isla privatno. Al kazem trazila bih jos jedno misljenje zbog svih mozebitnih faktora koji su u igri a utjecu na dijete i njegovu sliku o samome sebi.
    Ne znam ništa o djetetu o kojem je ovaj topic, ali agramatizam i disfazija nisu trice i kučine koje se mogu riješiti na brzinu. Čak često ni 2x tjedno kod logopeda nije dosta, nego se s djetetom mora kontinuirano raditi. Ovdje nije u pitanju samo mišljenje struke, odnosno najmanje dva stručnjaka (logoped i neurolog, pa psiholog),koji je najbolji interes djeteta. dijete treba sustavno motivirati da koristi jezik na ispravan način. Uzalud će čučati u vrtiću još godinu dana ako će se sva terapija svesti na logopeda 1x tjedno. On treba okruženje u kojem je stalno stimuliran. Moj stariji je bio na granici da ga pošalju u Suvagovu školu. Pedijatrica je to čak zagovarala, ali budući da su logoped i neurolog rekli da može u redovnu, tako je i upisan, uz IP. Da mi je tada psihologica rekla da jeza njega bolji Suvag, tamo bi išao. Ali dobili smo preporuku za redovnu školu. Ispalo je dobro jer je dobio odličnu učiteljicu koja je imala sluha za njega i još nekoliko učenika kojima je trebala dodatna pažnja. Kad je krenuo, uz školu vodili smo ga logopedici u Suvag do trećeg razreda, a na kontrole neurologu ide i dalje. I ništ mu nije, obični klipan, zapravo vrlo uspješan.... hehehe....samo put do toga nije ni brz ni lagan.

  41. #41
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Upisati dijete sa poteskocom u sustav bez jasne strategije rada i bez srece da se dobije prava uciteljica jest prilicno dobar recept za katastrofu. U tom slucaju puno je manja katastrofa ostaviti dijete u vrticu jednu godinu dulje.
    To je onako generalno.
    Opce poznata je stvar da i skole radije primaju skolarce koji su zreliji. Zrelost ne znaci da poteskoce nema. Nego da se dijete sa njom lakse nosi.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,409

    Početno

    Javile su se forumašice koje imaju više iskustva, ali ja iz svoje perspektive, prilikom donošenja odluke mislila bih i na djetetove želje i očekivanja. Ako je već imalo jednu odgodu, i toliko se veseli polasku u školu, upisala bih ga jer mislim da bi druga odgoda možda za dijete značila veliki poraz i još više unazadila razvoj. Isto tako, mislim da ne bih nikako dozvolila da ide s bratom ili sestrom koji su mlađi dvije godine u istu generaciju... i to bi isto doprinijelo padu samopoštovanja.

    O savjetu za ispis iz vrtića, mogu samo reći - odmah bih promijenila psihologa... U toj dobi, prema mom iskustvu, a i prema onome što stručnjaci govore, vrtić može samo pomoći u razvoju, ne i odmoći.

    Isto tako, ako već postoji mogućnost odgode, ne bih to odmah direktno rekla djetetu, nego bih tijekom godine tu i tamo navela mogućnost da će možda ostati u vrtiću, i ne bih previše školi davala na važnosti...

    Ujedno, koliko sam pročitala, uz rad može se napredovati. I ne bih računala kao ožujak (kada su testiranja za školu) zadnji trenutak do kada bi dijete trebalo postići napredak, nego računala bih da imam pred sobom gotovo 10 mjeseci, do rujna za postizanje vidljivog napretka, pa čak i prvo cijelo polugodište i prvi razred za intenzivan rad s djetetom prije nego što krenu "kompliciranija" školska gradiva.

    Ne znam kako ide terapija, i zna li dijete čitati i pisati, ali možda bi (uz adekvatnu terapiju) i opismenjavanje tj. učenje pisanja i čitanja tijekom ove godine prije polaska u školu, olakšalo kasniju prilagodbu i rad u 1. i 2. razredu.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Dijete ima poteskocu.
    Nije to poteskoca koja ce nestati sa intenzivnijim radom ( jer vec dijete ima terapiju) kroz par mjeseci ili godinu.
    To je poteskoca koja ce dugo biti prisutna i moze utjecati na druga podrucja vazna u skolovanju.
    Usvajanje citanja i pisanja djece sa poteskocama izgleda prilicno drugacije nego kod one bez poteskoca.
    Dok djeca bez poteskoca usvajaju citanje kroz 3-4 mjeseca intenzivnog rada djece sa poteskocama citanja za normalnu razinu razumjevanja procitanog trebaju godine!
    Kolika je poteskoca, koliko ce ona utjecati na usvajanje citanja, pisanja i racunanja znaju najbolje strucnjaci koji prate dijete. Ali cak niti oni nemaju kristalnu kuglu i ne mogu biti sigurno sto ce se tocno dogoditi kada hrpa skolskih ocekivanja padne na dijete.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Javile su se forumašice koje imaju više iskustva, ali ja iz svoje perspektive, prilikom donošenja odluke mislila bih i na djetetove želje i očekivanja. Ako je već imalo jednu odgodu, i toliko se veseli polasku u školu, upisala bih ga jer mislim da bi druga odgoda možda za dijete značila veliki poraz i još više unazadila razvoj. Isto tako, mislim da ne bih nikako dozvolila da ide s bratom ili sestrom koji su mlađi dvije godine u istu generaciju... i to bi isto doprinijelo padu samopoštovanja.

    O savjetu za ispis iz vrtića, mogu samo reći - odmah bih promijenila psihologa... U toj dobi, prema mom iskustvu, a i prema onome što stručnjaci govore, vrtić može samo pomoći u razvoju, ne i odmoći.

    Isto tako, ako već postoji mogućnost odgode, ne bih to odmah direktno rekla djetetu, nego bih tijekom godine tu i tamo navela mogućnost da će možda ostati u vrtiću, i ne bih previše školi davala na važnosti...

    Ujedno, koliko sam pročitala, uz rad može se napredovati. I ne bih računala kao ožujak (kada su testiranja za školu) zadnji trenutak do kada bi dijete trebalo postići napredak, nego računala bih da imam pred sobom gotovo 10 mjeseci, do rujna za postizanje vidljivog napretka, pa čak i prvo cijelo polugodište i prvi razred za intenzivan rad s djetetom prije nego što krenu "kompliciranija" školska gradiva.

    Ne znam kako ide terapija, i zna li dijete čitati i pisati, ali možda bi (uz adekvatnu terapiju) i opismenjavanje tj. učenje pisanja i čitanja tijekom ove godine prije polaska u školu, olakšalo kasniju prilagodbu i rad u 1. i 2. razredu.
    Djetetove želje i očekivanja su bitne, ali ne u ovoj dobi. Ovdje treba poslušati sirius i razraditi kompletnu STRATEGIJU što i kako u ovoj godini, inače cijela priča može nenadano loše završiti, a treba imati u vidu i činjenicu da će u kuću doći nova beba... Sve jedno s drugim i trećim - ako dijete krene u školu, to (po mom skromnom i nestručnom mišljenju) može biti samo Suvagova škola, gdje neće imati prilagođeni program nego individualizaciju (koja se dobije i u bilo kojoj školi, ali se u svakoj ne provodi - za Suvag sam sigurna da bi se to provodilo upravo kako treba). Ali konačna odluka ovisi o puuuno različitih faktora i ne bi je trebalo lomiti preko koljena. Lijepo je sirius rekla - frustracije zbog neupisa bit će na kraju zadnja briga.

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    iz moje perspektive, a isto nemam iskustva, ja bih isto rekla da frustracije radi nepolaska u školu su sigurno puno manje nego moguće frustracije ako krene pa se muči s čitanjem. što je najbitnije u ovom razredu. to mi se čini neusporedivo.

    točno te kužim, ja bih se isto tako osjećala kao ti.
    sigurno bih potražila još jedno mišljenje. ako bude isto in favore odgode, onda bih odgodila. a po tvom pisanju, a ti poznaješ najbolje svoje dijete, struka može pogriješiti, vidim da se načelno s odlukom o odgodi - slažeš, i to je ono, plus mišljenje struke, što mi se čini važnim.

    moji su rođeni u petom mjesecu, i zadnja godina vrtića im je bila, iskreno - koma. svi prijatelji su otišli u školu, isto im je trebalo objasniti zašto oni ne idu, sve one radne listiće su već riješili i opet su iste rješavali. s m je bilo bolje jer sam ju upisala zadnju godinu u englesku grupu pa je to na kraju odlično ispalo. a j se baš mučio. a ja sam mislila da sam pogriješila jer ga nisam dala ranije u školu.

    uglavnom, ja bih ovako:
    Objasni mu koju teškoću ima, lijepo pojednostavljenim medicinskim rječnikom, kaži mu koje je probleme od rođenja imao te zašto i dalje hoda logopedu i drugim stručnjacima. Razjasnite da nije on tome kriv , nego njegova urođena teškoća i da će odgodu imati ne zato što je glup ili nesposoban, nego zato da izvježba i osposobi mozak za izazove koji ga očekuju u školi.
    Dogovorite se za još jednu slobodnu aktivnost u toj zadnjoj vrtićkoj godini (dogodine), nešto što će ga istinski razveseliti.
    mislim, skužiti će on to. i da se ne radi o tome da nije zaslužio školu, da je neposoban i sve ovo što te muči. ne brini. pričati će te puno o tome, objasniti ćete mu i sve će biti ok.
    a ako krene i doživi prve neuspjehe to će mu ipak biti teže objasniti. imati će crno na bijelu u vidu ocjena da je lošiji od drugih.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    a u kojem mjesecu 2010 je rođen ?

  47. #47
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    ovo i mene zanima, po pisanju Sanje imam dojam da će on biti fes preko 8 god.. Ajd pričekajmo da odgovori.

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,503

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako, mislim da ne bih nikako dozvolila da ide s bratom ili sestrom koji su mlađi dvije godine u istu generaciju... i to bi isto doprinijelo padu samopoštovanja.

    .....

    Ujedno, koliko sam pročitala, uz rad može se napredovati. I ne bih računala kao ožujak (kada su testiranja za školu) zadnji trenutak do kada bi dijete trebalo postići napredak, nego računala bih da imam pred sobom gotovo 10 mjeseci, do rujna za postizanje vidljivog napretka, pa čak i prvo cijelo polugodište i prvi razred za intenzivan rad s djetetom prije nego što krenu "kompliciranija" školska gradiva.
    Ove dvije stvari su i meni pale na pamet.

    Ako krene s bratom uz sve to još otvara dodatne prilike za usporedbu ako bratu bude išlo brže i lakše.

    I razdoblje unutar kojeg bi razmišljala o postizanju napretka djeteta je bar 10 mjeseci ako ne i duže kako je Vrijeska objasnila.

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni se čini da ste malo zabrijali s tim mogućim napretkom. Ako sam dobro skužila nije da dijete ne može reći R pa zato ide logopedu, nego ima malo veći problem.

  50. #50
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Malo čudno zvuči ovaj pregled kod psihologa, da je dijete spremno po svim testovima i kriterijima, osim po jednom. Doduše, nemam pojma kakav je to problem o kojem se radi.
    Nije da psiholog ne može pogriješiti, iako se ovdje doduše radi o Goljaku, pa je za pretpostaviti da su stručnjaci iskusni.
    U svakom slučaju, ti možeš tražiti dodatno mišljenje, i drugo mišljenje - nije da su upisi sutra. Npr. na ERF-u rade procjene za školu.
    Svakako je pametno da se sa djetetom intenzivno radi na problemu ovu godinu.
    Ja se ne slažem da je odgoda škole uvijek dobra, tj. da ne može biti loša, ali sigurno da je bolje odgoditi ako se procijeni da se problem može umanjiti tijekom te godine odgode.
    A što se tiče djeteta, pa kažeš mu kako je, iskreno + ja bih ga definitivno ispisala iz vrtića ako se stvarno škola odgovdi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •